PDA

View Full Version : Pirelli αλλα ποιά???



CBR600RR7
23/09/2009, 19:14
γεια χαρα σε ολους...

εχω ενα CBR600RR7 και στα 2500χλμ εβγαλα τα μαμα λαστιχακια και εβαλα Dragon Supercorsa SC1 και SC2. Η διαφορα με τα μαμα ηταν εμφανης...

τωρα εχω 17.000χλμ(!!!) :eek: και ναι ξερω εχω αργησει να τα αλλαξω και πρεπει αμεσα να το κανω...ομολογω βεβαια πως δεν ειμαι κανενας γρηγορος και δεν τα πιεζω πολυ και δεν ειναι τοσο τραγικη η φθορα τους (α, ειχαν και μια φορα πιστα, σε μαθημα ομως μην φανταστειτε τρελη φθορα).

Οι επιλογες μου για ελαστικα ειναι τα παρακατω :

Diablo Supercorsa SP
Diablo Supercorsa SC1 kai SC2
Diablo Corsa 3
Dragon Supercorsa SC1 και SC2

η χρηση που θα κανω ειναι κυριως δρομου αλλα σκοπευω μεχρι την Ανοιξη να μπω τουλαχιστον 3 φορες σε πιστα (1 στο επομενο μαθημα CSS και αλλα 2 trackday).

Τεινω προς supercorsa SP αφου διαβαζω πως ειναι καλο λαστιχο πιστας αλλα φτιαγμενο και για δρομο, ενω απο οτι καταλαβαινω το supercorsa SC1 και SC2 ειναι ενα κλικ περισσοτερο πιστα και ενα κλικ λιγοτερο δρομου...

οσο αφορα το Corsa 3 εχω την εντυπωση πως στη πιστα δεν θα με ικανοποιησουν ιδιαιτερα...

Τα dragon supercorsa sc1 sc2 με αφησαν ικανοποιημενο αλλα νομιζω πως πρεπει να δω και κανενα αλλο λαστιχακι για να εχω σωστη αποψη...

το ξερω πως ιδανικα θα ηταν να ειχαμε απο 2 σετακια ελαστικα, δρομου και πιστας, αλλα δεν ειναι οικονομικα εφικτο...

συγχωρεστε με αν σας κουρασα...

ευχαριστω προκαταβολικα

kyko
23/09/2009, 19:19
τα metzeler k3 interact τα εχεις δοκιμασει?
ακουγονται πααααρα πολυ καλα λογια..μετα τα δραγων υπερ-κορσα:D
λεω να τους δωσω μια ευκαιρια:winka:

road spirit
23/09/2009, 20:09
αν κάνεις αρκετά χλμ σε δρόμο θα σου έλεγα να μη βάλεις γομες (SC) καθώς αυτά τα λάστιχα δεν έρχονται σε ιδανική θερμοκρασία σε τέτοιες συνθήκες και δεν αποδίδουν για αυτά που πληρώνεις

οπότε αν θέλεις αποκλειστικά πιρελι, πας στα SP

edit : λάθος, όχι SP, τα pro σκέτο

devil's animal
23/09/2009, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR600RR7
...



βαλε ξανα τα ιδια.
ειναι γ@ματο λαστιχο και αντεχει και στον δρομο παρ'οτι εχει πισταδορικο ονομα.

αν δεν το πιεζεις πολυ στον δρομο μια χαρα κανει την δουλεια του και εχει και χαραξη να φευγουν τα νερακια.

αφου εχεις σκοπο να ξαναμπεις πιστα κλπ..ειναι μονοδρομος.
απλα μολις βλεπεις φθορα ή περναει ενας-εναμισης χρονος αλλαζε τα.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

R43
23/09/2009, 21:06
Για τα Diablo Supercorsa SC1 kai SC2 υπάρχει μιά πολύ καλή προσφορά (λιγότερο από 300Ε)αλλά μήν ξεχνάς ότι στα Diablo Supercorsa το SC1 είναι Super Soft και το SC2 Soft. :wave2:

t10vr
23/09/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από R43
Για τα Diablo Supercorsa SC1 kai SC2 υπάρχει μιά πολύ καλή προσφορά (λιγότερο από 300Ε)αλλά μήν ξεχνάς ότι στα Diablo Supercorsa το SC1 είναι Super Soft και το SC2 Soft. :wave2:

Για πες για την προσφορα αυτη.Ενδιαφερομαι

R43
23/09/2009, 21:32
http://www.sportriding.gr/forum/showthread.php?t=4053

SPORAKIAS
23/09/2009, 22:19
τα Supercorsa τα road...εχουν γομες 3αρες μπρος πισω...αντεχουν πιο πολυ για χρηση δρομου και κρατανε μια χαρα στην πιστα...

το τελευταιο μηνα μπηκα και σερρες και μεγαρα και ηταν βεντουζα...:winka:

CBR600RR7
23/09/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
τα Supercorsa τα road...εχουν γομες 3αρες μπρος πισω...αντεχουν πιο πολυ για χρηση δρομου και κρατανε μια χαρα στην πιστα...

το τελευταιο μηνα μπηκα και σερρες και μεγαρα και ηταν βεντουζα...:winka:

εννοεις τα SP ε?


Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
τα metzeler k3 interact τα εχεις δοκιμασει?
ακουγονται πααααρα πολυ καλα λογια..μετα τα δραγων υπερ-κορσα:D
λεω να τους δωσω μια ευκαιρια:winka:

οχι δεν τα εχω δοκιμασει, εμεινα ευχαριστημενος απο τα pirelli και λεω να δοκιμασω και καποιο αλλο μοντελο της...


Αρχικά δημιουργήθηκε από R43
Για τα Diablo Supercorsa SC1 kai SC2 υπάρχει μιά πολύ καλή προσφορά (λιγότερο από 300Ε)αλλά μήν ξεχνάς ότι στα Diablo Supercorsa το SC1 είναι Super Soft και το SC2 Soft. :wave2:

ενω στα dragon SC1 ειναι soft και SC2 medium ε?

golis
24/09/2009, 07:45
Δοκίμασε τα Dragon Supercorsa Pro - Σκέτο.Ούτε SP ούτε SC.
Βγάζουν παραπάνω χλμ σε σχέση με τα SC>SP.
Επίσης και τα Dunlop Qualifier βγάζουν αρκετά χλμ.

golis
24/09/2009, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR600RR7
εννοεις τα SP ε?]

:nono: DRAGON SUPERCORSA PRO SPECIAL COMPOUND = SP

Αυτά κι αν καίγονται γρήγορα....
Το πρώτο μου ζευγάρι το πίσω μου έβγαλε 5.000 χλμ :lol:

SPORAKIAS
24/09/2009, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR600RR7
εννοεις τα SP ε?



oxi....τα dragon supercorsa pro τα road....ειναι αυτα που λεει ο golis...

θα μπορεις να πας και ενα ταξιδακι και να μην φοβασαι να το ανοιξεις λιγο και σου γινουν τα λαστιχα φυτιλια..

εγω σερρες οδικως πηγα....

gixxerpap
24/09/2009, 10:11
πήγαινε ρε παιδί στον Μπούκη (boukis way) και βάλε diablo supercorsa με ?290!!!

Λευκάδος 18, Καμίνια, 210-48.27.200
Βουλιαγμένης 242, Αγιος Δημήτριος, 210-97.13.577

κινητό: 694 - 811.65.48

sapila racing
24/09/2009, 10:31
Εγω θα σου έλεγα να βάλεις τα CorsaIII, απ τα χιλιόμετρα που έκανες με τα SC φαίνεται οτι δεν σου χρειάζονται και τα CorsaIII είναι κλάσεις ανώτερα στον δρόμο.
Και αν εχει βρέξει κιόλας καμμία σχέση.

SPORAKIAS
24/09/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
πήγαινε ρε παιδί στον Μπούκη (boukis way) και βάλε diablo supercorsa με ?290!!!

Λευκάδος 18, Καμίνια, 210-48.27.200
Βουλιαγμένης 242, Αγιος Δημήτριος, 210-97.13.577

κινητό: 694 - 811.65.48


παπ η τιμη ειναι προσφατη..?

γιατι εγω που τα εβαλα στον δημητρη πριν ενα μηνα πηγαν 340....τα dragon supercorsa pro γομα 3.....

εκτος και αν τα diablo ειναι λιγο πιο φθηνα...δεν θυμαμαι τιμες...

gixxerpap
24/09/2009, 11:07
η τιμή είναι προσφορά που θα ισχύει για λίγο καιρό ...

όπου να ναι, θα βγει και μια προσφορά για χιλιάρια (190 πίσω)

sapila racing
24/09/2009, 11:11
To mandp.co.uk εχει προσφορά Diablo Corsa απλά με 170 Ευρω.
Μια χαρά λάστιχα είναι, ειδικά για κάποιον που κάνει τα περισσότερα χλμ στον δρόμο.
Εγω απορώ πως συστήνετε σε κάποιον που έκανε 15000 χλμ με SuperCorsa να τα ξαναβάλει...

road spirit
24/09/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω απορώ πως συστήνετε σε κάποιον που έκανε 15000 χλμ με SuperCorsa να τα ξαναβάλει... έλα μου ντε ...

CBR600RR7
24/09/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
To mandp.co.uk εχει προσφορά Diablo Corsa απλά με 170 Ευρω.
Μια χαρά λάστιχα είναι, ειδικά για κάποιον που κάνει τα περισσότερα χλμ στον δρόμο.
Εγω απορώ πως συστήνετε σε κάποιον που έκανε 15000 χλμ με SuperCorsa να τα ξαναβάλει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έλα μου ντε ...

για πειτε ρε παιδια με ποια εννοια το λετε αυτο? γιατι πχ να μην εβαζα τα ιδια αφου ειναι και γομα και κρατησαν και αρκετα...οκ, δεν επρεπε να τα κρατησω τοσο, το καταλαβα αυτο...μαλ#κια μου...

να υποθεσω πως επειδη γομες δεν χρειαζονται στο δρομο ε? και αν παρω δηλ corsa 3 ειμαι καλυτερα στο δρομο αλλα τι θα κανω τις 3 φορες που σκοπευω να μπω πιστα ιδανικα μεχρι τελος χρονου...

δεν υπαρχει απολυτο ε? μαλλον θα πρεπει να μαζεψω φραγκα για αλλο ενα ζευγαρι ελαστικα ε?και να εχω πχ ενα corsa 3 για δρομο και ενα diablo supercorsa γομες για πιστα??? πω πω ηττα...

road spirit
24/09/2009, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR600RR7
για πειτε ρε παιδια με ποια εννοια το λετε αυτο? γιατι πχ να μην εβαζα τα ιδια αφου ειναι και γομα και κρατησαν και αρκετα...οκ, δεν επρεπε να τα κρατησω τοσο, το καταλαβα αυτο...μαλ#κια μου...

να υποθεσω πως επειδη γομες δεν χρειαζονται στο δρομο ε? και αν παρω δηλ corsa 3 ειμαι καλυτερα στο δρομο αλλα τι θα κανω τις 3 φορες που σκοπευω να μπω πιστα ιδανικα μεχρι τελος χρονου...

δεν υπαρχει απολυτο ε? μαλλον θα πρεπει να μαζεψω φραγκα για αλλο ενα ζευγαρι ελαστικα ε?και να εχω πχ ενα corsa 3 για δρομο και ενα diablo supercorsa γομες για πιστα??? πω πω ηττα...

α) όπως έγραψα παραπάνω, οι γόμες δεν έρχονται σε ιδανική θερμοκρασία λειτουργίας στο δρόμο. Άρα τζάμπα λεφτά για ένα κράτημα που δεν θα σου δώσουν σχεδόν ποτέ.

β) Επιπλέον, στους δρόμους που έχουμε το πιθανόν είναι ότι θα γλυστράνε περισσότερο απο ένα λάστιχο "τρακντει-δρόμου"* όχι μόνο λόγο θερμοκρασίας αλλά και επειδή η γόμα έχει τη τάση να κρατάει στην επιφάνεια της πολύ περισσότερη σκόνη και βρωμιά από τα άλλα λάστιχα.

γ) Σε αλλεπάληλη χρήση, ζέσταμα - κρύωμα - ζέσταμα κοκ οι γόμες πολυμερίζονται περισσότερο απο τα άλλα λάστιχα και χάνουν γρηγορότερα τις δυνατότητες τους. Ουσιαστικά, πολύ πριν τα 15000 χλμ που τα είχες, τα λάστιχα πρέπει να ήταν άχρηστα ακόμα και αν είχαν πολύ πέλμα να φαγωθεί. Αξίζει τέτοιο ρίσκο?

δ) Αν πας μια βόλτα και βγείς εθνική (ή σε άλλο δρόμο που να το επιτρέπει) και κινηθείς με μεγάλες ταχύτητες για λίγα λεπτά τότε η γόμα και σκελετός της υπερθερμένεται και κινδυνεύεις να απογειωθείς. Οι γόμες δεν είναι φτιαγμένες για να πηγαίνουν πχ επί 2 λεπτά 200+ ...

ε) Αν το μηχανάκι το είχες μόνο για τρακντει ή έστω έκανες με αυτό λίγα χλμ σε δρόμο (μια σαβατιατικη βόλτα) τότε οκ, βάλτα...
Όμως στη πίστα, για τους περισσότερους από εμάς τα λάστιχα τύπου "τρακντει-δρόμου" είναι υπεραρκετα για τους χρόνους που κάνουμε. Είναι περισσότερο ψυχολογικό το όφελος που έχουμε απο μια γόμα, ότι έχουμε περιθώριο πρόσφυσης πολύ πάνω απο τα δικά μας όρια, παρά ουσιαστικό. Βέβαια αυτό απο μόνο του ορισμένες φορές είναι αρκετό για να δικαιολογήσει την αγορά και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

* λάστιχα "τρακντει-δρόμου" βγάζουν αρκετές εταιρείες πλέον, αν όχι όλες. Πχ η bridgestone έβγαζε τις γομες ΒΤ002 και το ΒΤ002 racing street. Οπότε αφού επιμένεις pirelli ζήτα το αντίστοιχο λάστιχο.

:wave2:

CBR600RR7
24/09/2009, 20:50
ok, ευχαριστω για τις διευκρινησεις... :smilea: