PDA

View Full Version : F 800 Ευαισθησία Abs τέλος!!!!!!!!



sv1awi
24/09/2009, 21:40
Τα ABS δούλευαν και εμένα όπως και τα δικά σας σε ένα f800gs που αγόρασα πριν 2 μήνες. Έβαλα αυτό το προστατεφτικό και ξεκίνησε το ποτηράκι να κτυπάει στο πλαστικό. Έτσι έβαλα λίγα σφουγγάρια δεξιά και αριστερά για να σταματήσει να κτυπάει και ξαφνικά ανακάλυψα – κατά λάθος φυσικά όπως γίνονται και οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις — ότι τα φρένα μου βελτιώθηκαν κατά 90% . Φυσικά αμέσως έβαλα τον σφίχτηκα που βλέπεται και δεν το πιστεύω.
Τα ABS εργάζονται κανονικά και ενεργοποιούνται μόνο σε μπλοκάρισμα ρόδας η σε παρά πολύ δυνατό κραδασμό . φανταστικό αποτέλεσμα, απλά δοκιμάστετο.


175311

sv1awi
24/09/2009, 21:45
photo 2


175312

ant0ine
25/09/2009, 07:28
Τόσα χρήματα ρε παιδί μου και αυτό το ματζαφλάρι το έχουν να χτυπιέται σαν τα κουκλάκια σκύλου που βεντουζώνουν στο ταμπλώ του αυτοκινήτου και κουνιέται το κεφάλι τους...

Πάντως το παραπάνω δεν το καταλαβαίνω... Όταν κοπανιέται το κουτάκι δεν περνάνε σωστά τα υγρά φρένων προς τα κάτω;;;

Να χαίρεσαι το εργαλείο σου πάντως... και εγώ το λιγουρεύομαι εδώ και καιρό!

byron
25/09/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv1awi
Τα ABS δούλευαν και εμένα όπως και τα δικά σας σε ένα f800gs που αγόρασα πριν 2 μήνες. Έβαλα αυτό το προστατεφτικό και ξεκίνησε το ποτηράκι να κτυπάει στο πλαστικό. Έτσι έβαλα λίγα σφουγγάρια δεξιά και αριστερά για να σταματήσει να κτυπάει και ξαφνικά ανακάλυψα – κατά λάθος φυσικά όπως γίνονται και οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις — ότι τα φρένα μου βελτιώθηκαν κατά 90% . Φυσικά αμέσως έβαλα τον σφίχτηκα που βλέπεται και δεν το πιστεύω.
Τα ABS εργάζονται κανονικά και ενεργοποιούνται μόνο σε μπλοκάρισμα ρόδας η σε παρά πολύ δυνατό κραδασμό . φανταστικό αποτέλεσμα, απλά δοκιμάστετο.

Δεν σε κατάλαβα. Δηλαδή μέχρι να βάλεις το δεματικό, το ABS δεν λειτουργούσε κανονικά? :confused:

sv1awi
25/09/2009, 09:43
ant0ine σε ευχαριστώ φίλε, αν μπορείς να την πάρεις, είναι άλλης κατηγορίας μηχανή και για αυτό το λόγο θα έπρεπε να είναι ποιο προσεχτικοί


byron λειτουργούσαν αλλά ήταν απίστευτα ευαίσθητο το abs, αυτό για την αθήνα και τα στενά είναι μεγάλο πρόβλημα.

dirtbird
25/09/2009, 09:48
:eyepop: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Stergios69
25/09/2009, 10:04
Πραγματικά, το δοχείο υγρών είναι από τα πιο κακοσχεδιασμένα όλων των εποχών...
Λέτε να ταιριάζει αντλία από κανα γιαπωνέζικο; :D :wave2:

byron
25/09/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv1awi
byron λειτουργούσαν αλλά ήταν απίστευτα ευαίσθητο το abs, αυτό για την αθήνα και τα στενά είναι μεγάλο πρόβλημα.

Sorry φίλε μου, αλλά κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι δυνατόν η σωστή λειτουργία του ΑΒS να αλλάζει με το tireup :confused:

DUKASII
25/09/2009, 10:42
re file mpas to des ayto prin meta tis teleytees broxes kai protes meta apo kairo??opoy plithikan oi dromoi k glistrane ligotero?

dirtbird
25/09/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re file mpas to des ayto prin meta tis teleytees broxes kai protes meta apo kairo??opoy plithikan oi dromoi k glistrane ligotero?

χαρακτηριστική περίπτωση που εμείς καταλάβαμε τι έγραψε ενώ εκείνος όχι...:eek: :eek:

DUKASII
25/09/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
χαρακτηριστική περίπτωση που εμείς καταλάβαμε τι έγραψε ενώ εκείνος όχι...:eek: :eek: soory..
leo prin tis broxes oi dromoi glistragan para poly logo tis skonis ktl...

isos gia ayto na itan eyesthito toso to abs..

road spirit
25/09/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Sorry φίλε μου, αλλά κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι δυνατόν η σωστή λειτουργία του ΑΒS να αλλάζει με το tireup :confused:

δεν ξέρω και βαριέμαι να κάτσω να το σκεφτώ, αλλά μπορεί και να είναι δυνατόν. Δλδ άμα έχεις ένα σύστημα το οποίο όταν κοπανιέται δεν λειτουργεί (ανωμαλίες στο δρόμο, για αυτό απενεργοποιούμε το αβς στο χώμα κλπ), τότε μπορεί όταν έχεις και ένα δοχείο υγρών το οποίο παίζει κανονικά τραμπολίνο και χτυπιέται σαν φραπεδιέρα στη καλύτερη των περιπτώσεων (είναι πραγματικά ελεεινό) , το συστήμα να χάνει...

δεν ξέρω

θα το δοκιμάσω πάντως

THEOD
25/09/2009, 11:09
Δεν ξέρω αν η ευαισθησία του ΑΒΣ μεταβάλλεται από αυτό (μεταξύ μας δεν το πιστεύω...) αλλά πάντως πράγματι το abs του F800 είναι γελοιωδώς ευαίσθητο πίσω....

Και επίσης πράγματι αυτό το δοχείο των υγρών σου σπάει τα αρχ@@ια έτσι όπως χορεύει συνέχεια μπρος τα μάτια σου... άσε που συνέχεια έχεις τον φόβο-αίσθηση ότι θα πετάξει.... Και μόνο για αυτό αξίζει το δέσιμό του...

dirtbird
25/09/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
.......(ανωμαλίες στο δρόμο, για αυτό απενεργοποιούμε το αβς στο χώμα κλπ)......

oh really ?

Nα υπενθυμίσω επίσης -και πέραν άλλων πρακτικών λόγων- ότι το δοχείο υπάρχει ΚΥΡΙΩΣ για να αντισταθμίζει την αύξηση του όγκου του κυκλώματος φρένων λόγω της φθοράς των υλικών τριβής.....

el_hymador
25/09/2009, 11:13
Για να το μαζεψουμε λιγο να δω αν καταλαβα και εγω...

το abs στο F800GS του ανθρωπου δεν δουλευε καλα, ηταν πολυ ευαισθητο και ενεργοποιουταν συχνα...οκ μεχρι εδω...

μετα ο φιλος σταθεροποιησε το δοχειο του υγρου φρενων και βελτιωθηκε η λειτουργια του ABS;

πως γινεται αυτο;

:confused:

road spirit
25/09/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
oh really ?

Nα υπενθυμίσω επίσης -και πέραν άλλων πρακτικών λόγων- ότι το δοχείο υπάρχει ΚΥΡΙΩΣ για να αντισταθμίζει την αύξηση του όγκου του κυκλώματος φρένων λόγω της φθοράς των υλικών τριβής.....

δε σε πιάνω Σωτήρη

υπάρχει άλλος λόγος που το abs πρέπει να το απενεργοποιούμε στο χώμα? (ειλικρινά δε ξέρω, ρωτάω)

dirtbird
25/09/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δε σε πιάνω Σωτήρη

υπάρχει άλλος λόγος που το abs πρέπει να το απενεργοποιούμε στο χώμα? (ειλικρινά δε ξέρω, ρωτάω)

Σίγουρα δεν είναι λόγος ότι από το νταμπα-ντούμπα θα αφρίζουν τα υγρά (αυτό κατάλαβα ότι εννοούσες...).

Ο λόγος είναι ότι ο συντελεστής τριβής είναι πολύ μειωμένος. Επίσης κατά την κίνηση σε ανώμαλη επιφάνεια, είναι πολλές οι ΄στιγμές΄ (πάρε 1 δευτερόλεπτο και χώρισε το σε μικρότερα τμήματα χρόνου...) που κάποιος από τους τροχούς δεν βρίσκεται σε επαφή με το έδαφος κάτι που σε πιθανό φρενάρισμα θα επέφερε μη θεμιτή ενεργοποίηση του συστήματος. Επίσης σε ορισμένα (συνήθως μαλακά) εδάφη, μερικές φορές είναι θεμιτό το μικρο-μπλοκάρισμα, πχ. άμμος (όπου βέβαια προτιμούμε να μη χρησιμοποιούμε φρένα), χιόνι ή τέλος μαλακό χώμα.

Τέλος σε καθαρά αγωνιστικά ABS ( σε αυτοκίνητα) είναι εντελώς διαφορετική η αρχή ελέγχου, που γενικά επιτρέπει μικρομπλοκάρισμα κάποιου τροχού.

road spirit
25/09/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σίγουρα δεν είναι λόγος ότιί από το νταμπα-ντούμπα θα αφρίζουν τα υγρά (αυτό κατάλαβα ότι εννοούσες...).

Ο λόγος είναι ότι αφενός ο συντελεστής τριβής είναι πολύ μειωμένος. Επίσης κατά την κίνηση σε ανώμαλη επιφάνεια, είναι πολλές οι ΄στιγμές΄ (πάρε 1 δευτερόλεπτο και χώρισε το σε μικρότερα τμήματα χρόνου...) που κάποιος από τους τροχούς δεν βρίσκεται σε επαφή με το έδαφος κάτι που σε πιθανό φρενάρισμα θα επέφερε μη θεμιτή ενεργοποίηση του συστήματος. Επίσης σε ορισμένα (συνήθως μαλακά) εδάφη, μερικές φορές είναι θεμιτό το μικρο-μπλοκάρισμα, πχ. άμμος (όπου βέβαια προτιμούμε να μη χρησιμοποιούμε φρένα), χιόνι ή τέλος μαλακό χώμα.

Τέλος σε καθαρά αγωνιστικά ABS ( σε αυτοκίνητα) είναι εντελώς διαφορετική η αρχή ελέγχου, που γενικά επιτρέπει μικρομπλοκάρισμα κάποιου τροχού.

οκ, αυτό ξέρω και εγώ :)

road spirit
25/09/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για να το μαζεψουμε λιγο να δω αν καταλαβα και εγω...

το abs στο F800GS του ανθρωπου δεν δουλευε καλα, ηταν πολυ ευαισθητο και ενεργοποιουταν συχνα...οκ μεχρι εδω...

μετα ο φιλος σταθεροποιησε το δοχειο του υγρου φρενων και βελτιωθηκε η λειτουργια του ABS;

πως γινεται αυτο;

:confused:

να το μαζέψουμε...

δεν έχω οδηγήσει ποτέ άλλη μοτο με abs, οπότε δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις.

Η 800gs είναι η πρώτη μου. Η γνώμη μου για το αβς μέχρι τώρα (8.000 χλμ) : όσο ο δρόμος δεν έχει ανωμαλίες, δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάτι μεμπτό για τα φρένα της. Ίσα ίσα που μια φορά που τα χρειάστηκα όταν αυτοκίνητο βγήκε απο στοπ και μου έκλεισε το δρόμο (ήμουν τόσο σίγουρος για το μπαμ που είχα αρχίσει να κοιτάζω πάνω προς τα θεία, λέω αυτό δεν το γλυτώνω) το μηχανάκι κυριολεκτικά βίδωσε κάτω.

Όμως, έτσι και υπάρχουν ανωμαλίες (ελα ρε, εδω? Αθήνα? πως κάνεις έτσι μωρε...) και μιλάω ακόμα και για μικρά κατσαρώματα στο δρόμο τότε πολύ εύκολα νιώθεις τη μανέτα να μην πιάνει, με το παραμικρό! Και όσο μεγαλύτερη η ανωμαλία του εδάφους τόσο μένεις απο φρένο και το μηχανάκι πετάγεται ξαφνικά μπροστά... εκεί είναι θέμα.

Είναι τόσο έντονο που σκέφτομαι να το έχω (το αβς) μόνιμα απενεργοποιημένο στην Αθήνα (γιατι? έχουμε ίσιους δρόμους?)

billyP
25/09/2009, 11:39
Το κυκλωμα ειναι υδραυλικο..............μονο αν αυξομειωνεται η χωρητικοτητα του κυκλωματος (βλεπε συστολο-διαστολες) δικαιολογειται άλλη συμπεριφορά....
Το σωληνακι απο το πλαστικο δοχειο μεχρι την αντλια (3 ποντοι) ειναι λαστιχενιο και στο δικο μου (10 μηνων) ειναι σκασμενο οπότε ίσως, λέω ίσως να χρειαζεται αμελητεα μεν, περισσοτερη πίεση δε στη μανέτα....

Η ευαισθησια του ABS εχει σχέση με 2 αισθητηρες, απο έναν σε κάθε τροχό όπου η απόσταση του αισθητηρα απο τον τροχο ειναι συγκεκριμενη και ρυθμίζεται με filler.....

Αρυθμιστος αισθητηρας σημαινει λαθος λειτουργια.........

dirtbird
25/09/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από billyP


Αρυθμιστος αισθητηρας σημαινει λαθος λειτουργια.........

ΔΕΝ ρυθμίζεται ο αισθητήρας ως προς την παροχή πληροφορίας.
Για την ακρίβεια, ο αισθητήρας αποτελείται :
α) από το ΄πυροβόλο' και
β) από τον οδοντωτό τροχό που είναι πάνω στη ρόδα.
Η πιθανή ρύθμιση διακένου έχει να κάνει με την ικανότητα του α να διαβάζει το β.

Αισθητήρας που ΔΕΝ διαβάζει την ταχύτητα του τροχού, επιφέρει άμεσο άναμμα της προειδοποιητικής λυχνίας του συστήματος και απενεργοποίηση του.

Συνεπώς εάν κάποιος αισθητήρας δεν παρέχει πληροφορία, το σύστημα καταγράφει βλάβη και βγαίνει εκτός λειτουργίας.

Η συνέχεια επί του διαγνωστικού σας....:)

sv1awi
25/09/2009, 14:51
παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για της συμμετοχή σας. Να σας πω ότι οδηγώ 28 χρόνια, έχω αλλάξει
20 μηχανές κάνω παντιλικάκια , σουζίτσες, βλακίτσες αλλά με αρκετή προσοχή.
ξέρω πότε γλιστράνε τα λάστιχα από βροχή και πότε από χώμα. Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν και ούτε είμαι μηχανικός για να ξέρω γιατί άλλαξε τόσο πολύ θεαματικά η συμπεριφορά των ABS.
Θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω, τώρα όποιος θέλει το δοκιμάζει, όποιος θέλει γελάει με αυτά που γράφω, έστω και έναν οδηγό μηχανής αν γλιτώσω από στούκα θεωρώ ότι η ενημέρωσή μου έχει πετύχει το σκοπό της.

ggs
25/09/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv1awi
παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για της συμμετοχή σας. Να σας πω ότι οδηγώ 28 χρόνια, έχω αλλάξει
20 μηχανές κάνω παντιλικάκια , σουζίτσες, βλακίτσες αλλά με αρκετή προσοχή.
ξέρω πότε γλιστράνε τα λάστιχα από βροχή και πότε από χώμα. Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν και ούτε είμαι μηχανικός για να ξέρω γιατί άλλαξε τόσο πολύ θεαματικά η συμπεριφορά των ABS.
Θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω, τώρα όποιος θέλει το δοκιμάζει, όποιος θέλει γελάει με αυτά που γράφω, έστω και έναν οδηγό μηχανής αν γλιτώσω από στούκα θεωρώ ότι η ενημέρωσή μου έχει πετύχει το σκοπό της.

φιλε , διάβασα με προσοχή αυτά που έγραψες εσύ (και οι άλλοι)και εντυπωσιάστηκα.
Δεν έχω κανένα λογο να αμφισβητήσω αυτά που λες .
Πάντως , αυτή η θεαματική αλλαγή στην συμπεριφορά του ABS με μόνο ένα σφίξιμο από δεματικο θα με έβαζε σε σκέψεις σχετικά με την αξιοπιστία του συστήματος .
Επειδή είναι ένα σύστημα ασφάλειας , θα ήμουν περίεργος να ακούσω την επίσημη θέση ενός συνεργείου BMW…

:wave2:

dirtbird
25/09/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv1awi
παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για της συμμετοχή σας. Να σας πω ότι οδηγώ 28 χρόνια, έχω αλλάξει
20 μηχανές κάνω παντιλικάκια , σουζίτσες, βλακίτσες αλλά με αρκετή προσοχή.
ξέρω πότε γλιστράνε τα λάστιχα από βροχή και πότε από χώμα. Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν και ούτε είμαι μηχανικός για να ξέρω γιατί άλλαξε τόσο πολύ θεαματικά η συμπεριφορά των ABS.
Θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω, τώρα όποιος θέλει το δοκιμάζει, όποιος θέλει γελάει με αυτά που γράφω, έστω και έναν οδηγό μηχανής αν γλιτώσω από στούκα θεωρώ ότι η ενημέρωσή μου έχει πετύχει το σκοπό της.

Δεν αμφισβητώ τις οδηγικές σου παρατηρήσεις, απλώς η τεχνική εξήγηση εκ πρώτης όψης δε στέκει.
:wave2:

sapila racing
25/09/2009, 15:44
H χούφτα είναι original?
Μηπως μπήκε μετα και αρχισε να κοπανάει το ποτηράκι στην χούφτα και τότε δημιουργήθηκε το πρόβλημα?
Το οποίο εκ των υστέρων λύθηκε με το προστατευτικό σφουγγαράκι???

Dr.KC
27/09/2009, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv1awi
Θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω, τώρα όποιος θέλει το δοκιμάζει, όποιος θέλει γελάει με αυτά που γράφω, έστω και έναν οδηγό μηχανής αν γλιτώσω από στούκα θεωρώ ότι η ενημέρωσή μου έχει πετύχει το σκοπό της.

Όλα άρχισαν ένα ζεστό κρύο βράδυ Σαββάτου σε μια Βαυαρική μπυραρία. Οι μηχανικοί της BMW σχεδίαζαν ένα νέο σύστημα ABS που θα άλλαζε τα δεδομένα της πέδησης. Θα μας έκανε να ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε. Και ναι, τα κατάφεραν. Τώρα το φρενάρισμα είχε γίνει ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟ.

Λοιπόν, χωρίς πολλά λόγια, το ABS στα F800S,ST,R,GS δουλεύει με τον ίδιο χάλια τρόπο. Όταν το συνηθίσεις όλα ΟΚ…αλλά μέχρι τότε…..χέζεσε πάνω σου.

Το θέμα είναι πάντως ότι αυτό που έκανε ο Άκης στο GS του έφτιαξε την κατάσταση κατά 85%. Δεν ξέρω γιατί και πως, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Στο ST μου κλείδωσα ελαφρός με tireup και το δικό μου καζανάκι και ρε μάγκες είδα μεγάλη διαφορά.

Το ABS έπαψε να είναι ευερέθιστο και έγινε πολύ προοδευτικό. Τώρα τι παίζει δεν ξέρω αλλά το αποτέλεσμα είναι πως έγινε καλύτερο.

Ααα, και με την ευκαιρία, μην αρχίσουμε τώρα τα (+) και (-) των ευρωπαίων και γιαπωνέζων γιατί όλοι τους έχουν τις καλές και τις κακές τους στιγμές!!!!
:cool: :eyepop:

byron
28/09/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
Το θέμα είναι πάντως ότι αυτό που έκανε ο Άκης στο GS του έφτιαξε την κατάσταση κατά 85%. Δεν ξέρω γιατί και πως, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Στο ST μου κλείδωσα ελαφρός με tireup και το δικό μου καζανάκι και ρε μάγκες είδα μεγάλη διαφορά.

Το ABS έπαψε να είναι ευερέθιστο και έγινε πολύ προοδευτικό. Τώρα τι παίζει δεν ξέρω αλλά το αποτέλεσμα είναι πως έγινε καλύτερο.


Προφανώς και είναι όπως τα λέτε.
Αυτή η ανέλπιστη βελτίωση εξαιτίας του tire up μπορεί να εξηγηθεί από κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο? :confused:

Πολύ κουφό είναι ρε ΄σεις....:confused:

Dr.KC
28/09/2009, 08:57
Τα εξουσιοδοτημένα συνεργία τις BMW δε φημίζονται για τις λύσεις που δίνουν οπότε προσωπικά το έχω διαγράψει και σαν option.

Anyway, πιστεύω ότι το tireup απλά σταθεροποιεί το καζανάκι και αυτό με την σειρά του δεν διαταράσσει έστω και ελάχιστα την κυκλοφορία των υγρών στο κύκλωμα.

golis
28/09/2009, 09:30
Ένα φεγγάρι το τρανσαλπ 700 η Χόντα το έδινε μαζί με ένα ρολόι χρονογράφο δώρο.

Η bwm δε μπορούσε να δώσει ένα ρημάδι δεματικό ;

Για στείλτε και κάνα email ή μιλήστε με εξουσιοδοτημένους οι υπόλοιποι κάτοχοι γιατί "υποτίθεται" πως τα συστήματα ασφαλείας της bmw είναι απο τα καλύτερα...

άσε που ένας χρονογράφος όλο και κάπου θα σου χρησιμεύσει... ;)

byron
28/09/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Ένα φεγγάρι το τρανσαλπ 700 η Χόντα το έδινε μαζί με ένα ρολόι χρονογράφο δώρο.

.....άσε που ένας χρονογράφος όλο και κάπου θα σου χρησιμεύσει... ;)

Εχω την αμυδρή εντύπωση ότι το δωράκι το έδωσε η Honda (ετεροχρονισμένα) σε όσους έτρεξαν να αγοράσουν το TransAlp 700 μόλις βγήκε. Λίγους μήνες μετά η Honda έκανε μια γενναία μείωση της τιμής (μιας και δεν πούλαγε) και έδωσε το ρολόι χρονογράφο δώρο στους αρχικούς αγοραστές να μετράνε τους καϋμούς....

Στην 2η μείωση θα τους δώσει και μπεγλέρι...:wave2:

Kazolinos
28/09/2009, 10:00
θα το δωσω το ρολοι

και θα παρω κομπολοι μια κατασταση....

η βελτιωση της κατασταση στου ABS ισως και να προκαλειται απο την μειωση της διατομης του σωληνα υγρου φρενων στο συγκεκριμενο σημειο, το οποιο με την σειρα του αυζανει την ταχυτητα του υγρου φρενων και την πιεση ανα cm στο συστημα.!

Ευχαριστω
:wave2:

sapila racing
28/09/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
η βελτιωση της κατασταση στου ABS ισως και να προκαλειται απο την μειωση της διατομης του σωληνα υγρου φρενων στο συγκεκριμενο σημειο, το οποιο με την σειρα του αυζανει την ταχυτητα του υγρου φρενων και την πιεση ανα cm στο συστημα.!

Ευχαριστω
:wave2:

Aυτό που λες δεν παίζει.
Το σωληνάκι αυτό συνδέει την τρόμπα με το τεποζιτάκι, δεν εχει να κάνει με το υπο πίεση κύκλωμα.

Kazolinos
28/09/2009, 12:08
ΔΛΔ λες οτι εκει δεν εχει πιεση σαπιλα....

για ξανασκεψου το.....

Σε ΟΛΟ το συστημα εχει πιεση!!!

:nono:

sapila racing
28/09/2009, 13:20
Τι λέτε ρε παιδιά, το χετε κάψει????

Πόση πίεση έχει το σύστημα απ την τρόμπα και πάνω, δηλαδή το μπουκαλάκι και το σωληνάκι του???
Εχει καμμια σχέση με την πίεση στο κύκλωμα απο την τρόμπα και μετα?

Καζολίνο λες οτι μειώνονοντας την διατομή του σωληνακίου μεταξύ τεπόζιτου/τρόμπας αυξάνει η ταχύτητα των υγρών στο σύστημα απο την τρομπα και κάτω.
Μήπως να χρησιμοποιήσουμε και αριθμό Reynolds?? τοκ τοκ is anybody home??

Nα βάλω κι εγω αν είναι πιο λεπτό σωληνάκι απο την τρόμπα στο τεποζιτάκι να βελτιώσω τα φρένα μου! :lol:

Σωτήρη τι εγινε? Κατι εχει παίξει εδω...

Anty12
28/09/2009, 13:37
Η περίπτωση , του να εξαλείφθηκαν κραδασμοί με το δέσιμο, που από το τιμόνι-δοχείο , να μεταφέρονταν στις δαγκάνες - δίσκους- αισθητήρας , δεν θα μπορούσε να είναι μία απάντηση...????

Kazolinos
28/09/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τι λέτε ρε παιδιά, το χετε κάψει????

Πόση πίεση έχει το σύστημα απ την τρόμπα και πάνω, δηλαδή το μπουκαλάκι και το σωληνάκι του???
Εχει καμμια σχέση με την πίεση στο κύκλωμα απο την τρόμπα και μετα?


Λιγη πιεση Αρη

αλλα εσυ εχεις καλυτερη εξηγηση διοτι δεν την ειδα πουθενα....

ουτε καταλαβα οι ειρωνιες των διαφορων πως βοηθουν την συζητηση.....


τι παιζουμε εδω...ποιος την εχει μακρυτερη....

Τι κομπλεξ!!!!

dirtbird
28/09/2009, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
Λιγη πιεση Αρη

αλλα εσυ εχεις καλυτερη εξηγηση διοτι δεν την ειδα πουθενα....

ουτε καταλαβα οι ειρωνιες των διαφορων πως βοηθουν την συζητηση.....


τι παιζουμε εδω...ποιος την εχει μακρυτερη....

Τι κομπλεξ!!!!

Ο καθένας γράφει ότι καταλαβαίνει.....

Επίσης ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει από αυτά που διαβάζει και φυσικά προβαίνει σε χαρακτηρισμούς αντίστοιχους της ικανότητας αντίληψης του.

Πέρα από αυτά όμως θα σου πρότεινα να σκεφτείς το παρακάτω και εάν θέλεις να δώσεις μία απάντηση.

Όταν κάνουμε εξαέρωση του μπροστινού -ή και του πίσω- φρένου το δοχείο υγρών πρέπει να είναι:

α) κλειστό

β) ανοιχτό

γ) δεν παίζει σημασία, αυτό μπορεί να εξαρτάται και από άλλους παράγοντες

:wave2:

Dr.KC
29/09/2009, 09:18
Πέδες ότι γράφω, το γράφω καθαρά φιλικά…μη ξεσπάσει WWIII….


Γράφω χρόνια σε forums του εξωτερικού αλλά μου κάνει τρελή εντύπωση ρε πέδες πως είναι δυνατό μέσα σε τρία postαρίσματα να γ***θεί η κουβέντα όταν είσαι σε ελληνικό forum.

Το φαινόμενο είναι γενικό πάντως σε όλα τα ελληνικά forum είτε αυτά είναι για αμάξια, είτε για μηχανές είτε για τις βελόνες πλεξίματος της κυρά Καλλιόπης.

Καταρχάς άποψη για το θέμα μπορούν να έχουν μόνο όσοι έχουν νιώσει τη συμπεριφορά του ABS που έχουν τα F650GS Twin και τα F800S/ST/GS/R.

Με λύγα λόγια λοιπόν:

Τα φρένα που έχουν αυτά τα μοντέλα είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας, αν όχι τα καλύτερα. Η αίσθηση είναι τρομερή και η ουσιαστική ικανότητα φρεναρίσματος πραγματικά τρομερή…πάντα για την κατηγορία μιλάμε, μη αρχίσει κανένας τις κουλές συγκρίσεις με SS και άλλα τέτοια. (Το F800S/ST είναι κατηγορίας CBF και TDM και όχι CBR/GSXR/YZR….1000cc κτλ)

Το πρόβλημα αρχίζει (όπως και σε όλα τα μηχανάκια με ABS) όταν κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος πέσεις σε λακκούβα η σε σαμαράκια. Το ABS κάτω (και μόνο) από αυτές τις συνθήκες γίνετε περισσότερο ευαίσθητο από όσο θα περίμενε ο αναβάτης…και ενεργοποιείτε σε φάση που δεν το περιμένεις. Εγώ προσωπικά το έχω συνηθίσει και πλέον το προβλέπω, αλλά στην αρχή με τρόμαζε στο ST μου και αρκετές φορές πήγα να φιλήσω τον μπροστινό. Πρακτικά αυτό το φαινόμενο παρατηρείτε σε πολύ μικρές ταχύτητες και μόνο όταν ο πίσω τροχός φτάσει στα όρια της αναπήδησης.

Το θέμα έχει αναπτυχθεί εκτενέστερα σε πολλά forums του εξωτερικού και όλοι καταλήξαμε ότι πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω όταν περνάμε ανωμαλίες. Από ότι καταλάβαμε, το ABS δε θέλει να νιώθει τον πίσω τροχό χωρίς πρόσφυση. Το πρόβλημα στα S και ST λύνετε με ελαφρός σκληρότερα ελατήρια εμπρός και πίσω.

Για κάποιο περίεργο λόγω πάντως, και αυτό που έγραψε ο Άκης με το F800GS δείχνει να κάνει δουλειά. Τι εννοώ με αυτό, πρακτικά το πάκτωμα του reservoir των φρένων πάνω στη μπάρα του τιμονιού έκανε το ABS πολύ λιγότερο ευαίσθητο κάτω από τις συνθήκες που προανέφερα.

Από εκεί και πέρα το ABS είναι υποδειγματικό ειδικά σε φρενάρισμα από πολλαααά…χλμ!!!

Επίσης, μεταξύ αντλίας υγρών φρένων (με ή χωρίς ABS) και reservoir δεν υπάρχει καθόλου πίεση. Όπως επίσης και στο υπόλοιπο κύκλωμα. Την πίεση την δημιουργούν τα έμβολα (μηχανικά ή υδραυλικά) όταν το θελήσουμε. Πρακτικά επειδή το σύστημα θα «πρέπει κατά από ιδανικές συνθήκες» να είναι ασυμπίεστο γι’ αυτό κάνουμε και την εξαέρωση αλλά αλλάζουμε κιόλας και τα υγρά…που πλέον όταν το ιξώδες τους χάση τις αρχικές του ιδιότητες (λόγω υπεριώδους ακτινοβολίας και κύκλων υπερθέρμανσης) γίνετε «μερικός» συμπιεστό. Η αντλία του ABS απλά δουλεύει σα μια βαλβίδα αντεπιστροφής που σε εμάς καταλήγει ως παλμός στ χέρι και στο πόδι…απλά για να μας ΞΥΠΝΗΣΕΙ.

Ελπίζω σε περίπου 2-3 χρόνια να μην υπάρχει μηχανή ή μηχανάκι χωρίς ABS.

Α, με την ευκαιρία, μη κάνετε συγκρίσεις μεταξύ F800GS και Transalp/Vstrom/Tenerre….είναι άδικο για όλες τις μηχανές. Κάθε μια τους είναι τίμια γι’ αυτό που έχει προβλεφθεί να κάνει. Όπως το F800GS δεν μπορεί να κάνει όσα κάνει το ΚΤΜ 990, έτσι και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν επάξια σε αυτά που μπορεί να κάνει το F800GS. Απορώ πραγματικά και με τα περιοδικά που είχαν κάνει τέτοιες ηλίθιες συγκρίσεις.

Φιλικά Κώστας.

ggs
29/09/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC

Για κάποιο περίεργο λόγω πάντως, και αυτό που έγραψε ο Άκης με το F800GS δείχνει να κάνει δουλειά. Τι εννοώ με αυτό, πρακτικά το πάκτωμα του reservoir των φρένων πάνω στη μπάρα του τιμονιού έκανε το ABS πολύ λιγότερο ευαίσθητο κάτω από τις συνθήκες που προανέφερα.



Κώστα , ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι και το ερώτημα…
Το ερώτημα είναι ΠΩΣ ένα σφίξιμο του δοχείου επάνω στο τιμόνι , ΑΛΛΑΞΕ την συμπεριφορά του ABS…
Δεν διαφωνεί κανείς με τα συμπεράσματα που έγραψε ο Άκης…
Ακούστηκαν «επιστημονικές» και μη απόψεις αλλά άκρη δεν βρέθηκε…

:lol: :lol:
:wave2:

dirtbird
29/09/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
Πέδες ότι γράφω, το γράφω καθαρά φιλικά…μη ξεσπάσει WWIII….


Γράφω χρόνια σε forums του εξωτερικού αλλά μου κάνει τρελή εντύπωση ρε πέδες πως είναι δυνατό μέσα σε τρία postαρίσματα να γ***θεί η κουβέντα όταν είσαι σε ελληνικό forum.

Το φαινόμενο είναι γενικό πάντως σε όλα τα ελληνικά forum είτε αυτά είναι για αμάξια, είτε για μηχανές είτε για τις βελόνες πλεξίματος της κυρά Καλλιόπης.

Καταρχάς άποψη για το θέμα μπορούν να έχουν μόνο όσοι έχουν νιώσει τη συμπεριφορά του ABS που έχουν τα F650GS Twin και τα F800S/ST/GS/R.

Με λύγα λόγια λοιπόν:

Τα φρένα που έχουν αυτά τα μοντέλα είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας, αν όχι τα καλύτερα. Η αίσθηση είναι τρομερή και η ουσιαστική ικανότητα φρεναρίσματος πραγματικά τρομερή…πάντα για την κατηγορία μιλάμε, μη αρχίσει κανένας τις κουλές συγκρίσεις με SS και άλλα τέτοια. (Το F800S/ST είναι κατηγορίας CBF και TDM και όχι CBR/GSXR/YZR….1000cc κτλ)

Το πρόβλημα αρχίζει (όπως και σε όλα τα μηχανάκια με ABS) όταν κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος πέσεις σε λακκούβα η σε σαμαράκια. Το ABS κάτω (και μόνο) από αυτές τις συνθήκες γίνετε περισσότερο ευαίσθητο από όσο θα περίμενε ο αναβάτης…και ενεργοποιείτε σε φάση που δεν το περιμένεις. Εγώ προσωπικά το έχω συνηθίσει και πλέον το προβλέπω, αλλά στην αρχή με τρόμαζε στο ST μου και αρκετές φορές πήγα να φιλήσω τον μπροστινό. Πρακτικά αυτό το φαινόμενο παρατηρείτε σε πολύ μικρές ταχύτητες και μόνο όταν ο πίσω τροχός φτάσει στα όρια της αναπήδησης.

Το θέμα έχει αναπτυχθεί εκτενέστερα σε πολλά forums του εξωτερικού και όλοι καταλήξαμε ότι πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω όταν περνάμε ανωμαλίες. Από ότι καταλάβαμε, το ABS δε θέλει να νιώθει τον πίσω τροχό χωρίς πρόσφυση. Το πρόβλημα στα S και ST λύνετε με ελαφρός σκληρότερα ελατήρια εμπρός και πίσω.

Για κάποιο περίεργο λόγω πάντως, και αυτό που έγραψε ο Άκης με το F800GS δείχνει να κάνει δουλειά. Τι εννοώ με αυτό, πρακτικά το πάκτωμα του reservoir των φρένων πάνω στη μπάρα του τιμονιού έκανε το ABS πολύ λιγότερο ευαίσθητο κάτω από τις συνθήκες που προανέφερα.

Από εκεί και πέρα το ABS είναι υποδειγματικό ειδικά σε φρενάρισμα από πολλαααά…χλμ!!!

Επίσης, μεταξύ αντλίας υγρών φρένων (με ή χωρίς ABS) και reservoir δεν υπάρχει καθόλου πίεση. Όπως επίσης και στο υπόλοιπο κύκλωμα. Την πίεση την δημιουργούν τα έμβολα (μηχανικά ή υδραυλικά) όταν το θελήσουμε. Πρακτικά επειδή το σύστημα θα «πρέπει κατά από ιδανικές συνθήκες» να είναι ασυμπίεστο γι’ αυτό κάνουμε και την εξαέρωση αλλά αλλάζουμε κιόλας και τα υγρά…που πλέον όταν το ιξώδες τους χάση τις αρχικές του ιδιότητες (λόγω υπεριώδους ακτινοβολίας και κύκλων υπερθέρμανσης) γίνετε «μερικός» συμπιεστό. Η αντλία του ABS απλά δουλεύει σα μια βαλβίδα αντεπιστροφής που σε εμάς καταλήγει ως παλμός στ χέρι και στο πόδι…απλά για να μας ΞΥΠΝΗΣΕΙ.

Ελπίζω σε περίπου 2-3 χρόνια να μην υπάρχει μηχανή ή μηχανάκι χωρίς ABS.

Α, με την ευκαιρία, μη κάνετε συγκρίσεις μεταξύ F800GS και Transalp/Vstrom/Tenerre….είναι άδικο για όλες τις μηχανές. Κάθε μια τους είναι τίμια γι’ αυτό που έχει προβλεφθεί να κάνει. Όπως το F800GS δεν μπορεί να κάνει όσα κάνει το ΚΤΜ 990, έτσι και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν επάξια σε αυτά που μπορεί να κάνει το F800GS. Απορώ πραγματικά και με τα περιοδικά που είχαν κάνει τέτοιες ηλίθιες συγκρίσεις.

Φιλικά Κώστας.

Όπως έγραψα και νωρίτερα μπορεί έχετε παρατηρήσει διαφορά στη λειτουργία (και δεν έχω κάποιο λόγο να το αμφισβητήσω) αλλά όποια τεχνική εξήγηση έχει δωθεί είναι λανθασμένη και ανεπαρκής αφού έχετε ελλιπέστατη τεχνική κατάρτιση (τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω από τα γραφόμενα σας).

Συνεπώς -προφανώς μη ηθελημένα- γράφετε ανακρίβειες.

Αν και θυμάμαι ελαφρά τη στήριξη του δοχείου φρένων της συγκεκριμμένης μοτό (μου είχε κάνει και μένα αρνητική εντύπωση) δεν έχω σαφή εικόνα άλλων λεπτομερειών του συστήματος.

Το πιο εύκολο θα ήταν να πει κάποιος ότι υπάρχει σχεδιαστική ατέλεια στην τοποθέτηση του συστήματος.... ελαφρά τη καρδία.

Dr.KC
29/09/2009, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
Παρε αλλη μια...


"Nα μας πείτε κι εμάς που δεν ξέρουμε ........


Ο καθένας το εντελώς μακρύ του και κοντό του....... "


Πραγματικη βοηθεια -knowledge transfer-στους αδαεις!!!!

Σωστό.

Σίγουρα κάποια πατατιά θα έχει κάνει η BMW.

Σα μηχανολόγος πάντως άκρη δε μπορώ να βγάλω. Απλά το αποτέλεσμα είναι τρελό. Έκανα και εγώ κάτι αντίστοιχο στ ST μου και έπιασε. Το έχω αναφαίρει και στη BMW και θα το πουν και αυτοί στους Γερμανούς.....θα δούμε!!!

byron
29/09/2009, 10:26
Το θέμα καθαρίστηκε απ΄τα άσχετα ποστ. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην κατανόηση του προβλήματος, ή να τεκμηριώσει τα όσα έχει πει ας το κάνει.
Διαφορετικά ας μείνουμε με το εντυπωσιακό αποτέλεσμα που προκαλεί ένα tireup στο ABS του BMW.

dirtbird
29/09/2009, 10:59
Μου επιτρέπεις λίγες διορθώσεις και παρατηρήσεις...


Από ότι καταλάβαμε, το ABS δε θέλει να νιώθει τον πίσω τροχό χωρίς πρόσφυση. Το πρόβλημα στα S και ST λύνετε με ελαφρός σκληρότερα ελατήρια εμπρός και πίσω.

Το ΑΒS (μέσω των ανά τροχό αισθητήρων ταχύτητας) αντιλαμβάνεται διαφορά ταχύτητας μεταξύ των 2 τροχών. ΟΛΗ την ώρα που κινείται η μηχανή.

Εάν υπάρξει πέδηση και κάποιος τροχός έχει μικρότερη ταχύτητα από τον άλλον (και σε συνδυασμό με αρνητική επιτάχυνση εκτός χαρτογράφησης, δλδ. εκτός ορίων), μειώνεται στιγμιαία η υδραυλική πίεση σερ αυτόν το τροχό. Φυσικά αυτό είναι άμεσα συνδεδεμένο με την πρόσφυση (και την ολίσθηση..) που έχει κάθε τροχός αλλά ΔΕΝ είναι επιλογή του ABS αλλά απόρροια των συνθηκών οδήγησης. Τώρα εάν ένα σετ σκληρότερων ελατηρίων λύνει το 'πρόβλημα' σηκώνει πολύ συζήτηση.
Πιθανόν όμως να προσφέρει αισθητή βελτίωση. Σίγουρα όμως υπάρδουν και επόμενα βήματα (γενικότερη ποιότητα αναρτήσεων και φυσικά δρόμων).



Την πίεση την δημιουργούν τα έμβολα (μηχανικά ή υδραυλικά) όταν το θελήσουμε. Πρακτικά επειδή το σύστημα θα «πρέπει κατά από ιδανικές συνθήκες» να είναι ασυμπίεστο γι’ αυτό κάνουμε και την εξαέρωση αλλά αλλάζουμε κιόλας και τα υγρά…που πλέον όταν το ιξώδες τους χάση τις αρχικές του ιδιότητες (λόγω υπεριώδους ακτινοβολίας και κύκλων υπερθέρμανσης) γίνετε «μερικός» συμπιεστό. Η αντλία του ABS απλά δουλεύει σα μια βαλβίδα αντεπιστροφής που σε εμάς καταλήγει ως παλμός στ χέρι και στο πόδι…απλά για να μας ΞΥΠΝΗΣΕΙ. Ο παλμός που νοιώθεις είναι από την εναλλαγή πίεσης στο υδραυλικό κύκλωμα και όχι μία προσπάθεια να μας αποδείξει το ABS ότι δουλεύει.
Επίσης η αντλία ABS διαθέτει ηλεκτροβάνες (solenoids...) ρύθμισης πίεσης όπως και αντλία επαναπλήρωσης του κυκλώματος. Επίσης μάλλον φταίει η σύνταξη αλλά... υδραυλικά έμβολα?

road spirit
29/09/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
Πρακτικά αυτό το φαινόμενο παρατηρείτε σε πολύ μικρές ταχύτητες και μόνο όταν ο πίσω τροχός φτάσει στα όρια της αναπήδησης.

Το θέμα έχει αναπτυχθεί εκτενέστερα σε πολλά forums του εξωτερικού και όλοι καταλήξαμε ότι πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω όταν περνάμε ανωμαλίες. Από ότι καταλάβαμε, το ABS δε θέλει να νιώθει τον πίσω τροχό χωρίς πρόσφυση. Το πρόβλημα στα S και ST λύνετε με ελαφρός σκληρότερα ελατήρια εμπρός και πίσω. το πρόβλημα πάντως εγώ το έχω όταν ο μπροστινός βρεί ανωμαλία. Το αβς επεμβένει και μου κόβει τα φρένα πολύ πριν το σαμαράκι φτάσει στον πίσω τροχό ...

edit: και η εξήγηση του dirtbird απο πάνω με καλύπτει

ggs
29/09/2009, 11:11
Εγώ , πάλι να ρωτήσω κατιτίς ?
(δεν έχω ΚΑΝ μοτοσυκλέτα με ABS , αλλά με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ το θέμα….ισως η επόμενη…)

Όπως περιγράφετε εδώ την γενική λειτουργία του ABS , ΤΙ είναι αυτό που διαφοροποιεί την ευαισθησία του ABS π.χ. στην F800 σε σχέση με π.χ. την R1200 ή το KTM990 ή οποιαδήποτε άλλη μότο με ABS ???
Δεδομένου του ΚΑΚΟΥ οδοστρώματος στους περισσότερους δρόμους της Ελλάδας , πόσο «επικίνδυνο» μπορεί να γίνει ένα σύστημα σε αντίθεση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ που έχει προοριστεί να προσφέρει ???


:wave2:

dirtbird
29/09/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
, ΤΙ είναι αυτό που διαφοροποιεί την ευαισθησία του ABS

Δεδομένου ότι δεν είναι και πολλοί οι κατασκευαστές τέτοιων συστημάτων (για μοτό BOSCH, NISSIN, στα αυτοκίνητα και άλλοι) και τα συστήματα έχουν κοινή αρχή λειτουργίας (με εξαίρεση αυτού της CBR 1000), οι διαφορές προκύπτουν από:

1) το τελικό καλιμπράρισμα του συστήματος από τον κατασκευαστή της μοτό σε συνεργασία με τον προμηθευτή

2) την ποιότητα των αναρτήσεων γενικώς και ειδικώς μαζί με τα χαρακτηριστικά των περιφερειακών (μη αναρτώμενες μάζες)

3) τον τύπο της μοτό. Άλλο μία μοτοσυκλετα on-off , άλλο μία street


Tα 2 και 3 καθορίζουν φυσικά σε μεγάλο βαθμό το 1 (δλδ. το λογισμικό που διέπει τη λειτουργία του εγκεφάλου ABS).

ggs
29/09/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεδομένου ότι δεν είναι και πολλοί οι κατασκευαστές τέτοιων συστημάτων (για μοτό BOSCH, NISSIN, στα αυτοκίνητα και άλλοι) και τα συστήματα έχουν κοινή αρχή λειτουργίας (με εξαίρεση αυτού της CBR 1000), οι διαφορές προκύπτουν από:

1) το τελικό καλιμπράρισμα του συστήματος από τον κατασκευαστή της μοτό σε συνεργασία με τον προμηθευτή

2) την ποιότητα των αναρτήσεων γενικώς και ειδικώς μαζί με τα χαρακτηριστικά των περιφερειακών (μη αναρτώμενες μάζες)

3) τον τύπο της μοτό. Άλλο μία μοτοσυκλετα on-off , άλλο μία street


Tα 2 και 3 καθορίζουν φυσικά σε μεγάλο βαθμό το 1 (δλδ. το λογισμικό που διέπει τη λειτουργία του εγκεφάλου ABS).

Merci για τις απαντήσεις …

Οπότε , στο συγκεκριμένο παράδειγμα της ευαισθησίας της F800 , μπορεί να ρυθμιστεί ,εκτός από το «μαγικό» tire up , και με επέμβαση στο λογισμικό του ABS ?

Είναι αυτό δυνατό από π.χ. ένα εξουσιοδοτημένο BMW ?


:wave2:

byron
29/09/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Εγώ , πάλι να ρωτήσω κατιτίς ?
(δεν έχω ΚΑΝ μοτοσυκλέτα με ABS , αλλά με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ το θέμα….ισως η επόμενη…)

Όπως περιγράφετε εδώ την γενική λειτουργία του ABS , ΤΙ είναι αυτό που διαφοροποιεί την ευαισθησία του ABS π.χ. στην F800 σε σχέση με π.χ. την R1200 ή το KTM990 ή οποιαδήποτε άλλη μότο με ABS ???
Δεδομένου του ΚΑΚΟΥ οδοστρώματος στους περισσότερους δρόμους της Ελλάδας , πόσο «επικίνδυνο» μπορεί να γίνει ένα σύστημα σε αντίθεση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ που έχει προοριστεί να προσφέρει ???


:wave2:

Προσθέτοντας και την δική μου απορία με του ggs, είχα και την εντύπωση οτι η παραπάνω "ιδιαιτερότητα" του ABS στα BMW αφορούσε τα μοντέλα με telelever και ουχι με συμβατικό μπροστινό.
Ισχύει σε όλα? :confused: (δεν αναφέρομαι στο περίεργο με το tire up) αλλά στα σαμαράκια...

dirtbird
29/09/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Merci για τις απαντήσεις …

Οπότε , στο συγκεκριμένο παράδειγμα της ευαισθησίας της F800 , μπορεί να ρυθμιστεί ,εκτός από το «μαγικό» tire up , και με επέμβαση στο λογισμικό του ABS ?

Είναι αυτό δυνατό από π.χ. ένα εξουσιοδοτημένο BMW ?


:wave2:

Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατόν καθότι τα φρένα είναι συστήματα ασφαλείας και κανένας κατασκευαστής δεν επαφίεται στην γνώση, αντίληψη και ικανότητα οιουδήποτε επισκευαστή για το εάν θα βρεθεί αντιμέτωπος με καμμιά μηνυσάρα.

Πιθανή αναβάθμιση λογισμικού μπορεί να αφορά κάποιο bug του προγράμματος ή κάποια βελτίωση στη λειτουργία του και τίποτα παραπάνω.


Δεν έχω αναφερθεί καθόλου στα ελαστικά γιατί φαντάζομαι ότι όλοι αντιλαμβάνονται ότι παίζουν τον πιο καθοριστικό παράγοντα.

Κάτι όμως που θα άξιζε να αναφερθεί είναι ότι αφού το ΄πρώτο΄ελατήριο της ανάρτησης είναι τα πλαινά του ελαστικού, ίσως να άξιζε να δοκιμάσετε ελαφρά χαμηλότερες πιέσεις (από 1 έως 4 psi όχι τίποτα ακραίο) για την κίινηση μέσα στην πόλη. Φυσικά αντιλαμβάνεστε ότι όσο αυξάνονται οι ταχύτητες χάνετε σε κράτημα, σταθερότητα κτλ αλλά έτσι είναι η ζωή...

Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις...

:rotflmao: :rotflmao:

Dr.KC
29/09/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην κατανόηση του προβλήματος, ή να τεκμηριώσει τα όσα έχει πει ας το κάνει.


Τι ακριβώς δε κατάλαβες βρε καμάρι μου!!!

Το ABS γίνετε πολύ ευαίσθητο όταν φρενάρεις πάνω από ανωμαλίες του δρόμου….και αυτό τρομάζει…διότι σε αφήνει χωρίς φρένο για χιλιοστά του δευτερολέπτου….τέλος.

Πόσο να τεκμηριώσει κάποιος…..ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

Δεν είναι πυρηνική φυσική.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μου επιτρέπεις λίγες διορθώσεις και παρατηρήσεις...



Το ΑΒS (μέσω των ανά τροχό αισθητήρων ταχύτητας) αντιλαμβάνεται διαφορά ταχύτητας μεταξύ των 2 τροχών. ΟΛΗ την ώρα που κινείται η μηχανή…….

….Ο παλμός που νοιώθεις είναι από την εναλλαγή πίεσης στο υδραυλικό κύκλωμα και όχι μία προσπάθεια να μας αποδείξει το ABS ότι δουλεύει….


Σωστός


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Επίσης η αντλία ABS διαθέτει ηλεκτροβάνες (solenoids...) ρύθμισης πίεσης όπως και αντλία επαναπλήρωσης του κυκλώματος. Επίσης μάλλον φταίει η σύνταξη αλλά... υδραυλικά έμβολα?


Και εδώ σωστός…….θέμα σύνταξης ήταν όλο το ζήτημα, sorry.

Τα solenoids δε τα ξέρει ο πολύς ο κόσμος, ούτε και όποιος καβαλάει μηχανή έχει την υποχρέωση να τα ξέρει όλα αυτά, γι’ αυτό και τα έγραψα απλά.

Το θέμα πάντως με το ABS έχει να κάνει περισσότερο με αλγόριθμο του προγράμματος παρά με κάποιο πρόβλημα του ίδιου του μηχανικού συστήματος

ggs
29/09/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατόν καθότι τα φρένα είναι συστήματα ασφαλείας και κανένας κατασκευαστής δεν επαφίεται στην γνώση, αντίληψη και ικανότητα οιουδήποτε επισκευαστή για το εάν θα βρεθεί αντιμέτωπος με καμμιά μηνυσάρα.

Ευτυχώς , Παναγιά μου…. :lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις...

:rotflmao: :rotflmao:
:lol: :lol:
Ευτυχώς , υπάρχουν και tireup που μπορείς να αυξομειώνεις το σφίξιμο συνέχεια….
Ή αλλιώς … «μηχανικός ρυθμιστής ευαισθησίας αυτομάτου συστήματος πέδησης»
:lol: :lol:

byron
29/09/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
Τι ακριβώς δε κατάλαβες βρε καμάρι μου!!!



Δεν απευθυνόμουν σε σένα φίλε.

Dr.KC
29/09/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν απευθυνόμουν σε σένα φίλε.

sorry

stefanos
29/09/2009, 16:42
Συγνώμη για την επέμβαση αρχικά, αλλά αυτά που γράφετε είναι άκρως τρομακτικά.
Η εμπειρία μου σε ABS είναι ελάχιστη και αυτή σε σκούτερ, παρόλα αυτά έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.
Μήπως είσαστε λιγάκι υπερβολικοί?
Εντάξει αν πηγαίνουμε 200 και πέσουμε σε δημόσια έργα οκ μπορεί να έχουμε κανα κούνημα αλλά σε περιπτωση "χωρίς abs" απλά δεν θα τολμάγατε να ακουμπήσετε την μανέτα του φρένου.
Οπως τα λέτε παραπάνω το συμπέρασμα που βγαίνει είναι οτι "χωρίς ABS φρενάρω καλύτερα" που δεν νομίζω να ισχύει.

NikosR
30/09/2009, 14:22
Μια στιγμή να φέρω τα ποπ-κορν

christosms
15/10/2009, 09:52
Σαν κάτοχος του F800 GS εδώ και 14 μήνες με 17500 khm περίπου, το μπροστινό δουλεύει άψογα το ABS και μπαίνει όταν χρειάζεται πραγματικά, το πίσω είναι ευαίσθητο, το πιο πιθανό είναι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μονάδα του ABS... επίσης περιμένω μιας και είναι στην εγγύηση η μηχανή αν το πήγε σε επίσημο συνεργείο της BMW και πια απάντηση από εκεί...

lamoun
16/10/2009, 16:07
Δε μιλάει για ABS συγκεκριμένα αλλά...



BMW has announced that they are recalling certain models of the 2009 K1300 S and K1300 GT motorcycles manufactured between October 1st, 2008 and May 1, 2009. They stated that in certain riding conditions involving increased vibration, the brake fluid in the front reservoir can foam.

This could lead to a reduced braking capability of the front brake system , possibly resulting in a crash. BMW has not yet provided the agency with a remedy or notification schedule. Owners may contact BMW at 1-800-831-1117.



http://www.allworldauto.com/blogs/2009/07/01/2009-bmw-k1300-s-recall/