PDA

View Full Version : Τι έχει το παπάκι μου?



schumifer
25/09/2009, 23:25
Καλησπέρα.
Πρόκειται για ένα crypton r 105 του 2001 με μπόλικα χιλιομετράκια στην πλατούλα του.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
εδώ και λίγες βδομάδες σβήνει μόλις αφήσω το γκάζι. Και δυσκολεύεται πολύ να πάρει μπρος.
Ιδιαίτερα τα πρωινά, παρόλο που η μίζα γυρνάει διαβολεμένα (καινούρια μπαταρία γαρ) δε θα μου πάρει εύκολα μπρος.
Με τη μανιβέλα μάλλον θα ξεκινήσει αλλά όχι αμέσως.
Στα φανάρια, αν αφήσω το γκάζι θα μου σβήσει πάνω από τις μισές φορές ανεξάρτητα του πού έχω ρυθμίσει το ρελαντί από τη βιδούλα που έχει για αυτή τη δουλειά. Και τότε είναι που θα με δυσκολέψει πολύ για να πάρει μπρος.
ΌΣΟ όμως δίνω γκάζι, κανένα πρόβλημα. Το παπί πηγαίνει κανονικότατα και δε σβήνει.

Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά θα το δώσω σα στοιχείο. Στο φανάρι, αν μου σβήσει, έχω διαπιστώσει ότι συμφέρει να περιμένω μισό λεπτάκι πριν δώσω μιζιά. Αν όντως περιμένω θα πάρει με τη μία. Αν προσπαθήσω αμέσως αφού μου σβήσει , δύσκολα.

Μιας και Κυριακή θα του αλλάξω λαδάκια και αλυσιδογράναζα (με ένα λιγότερο δόντι πίσω) μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει καμιά ιδέα μπας και μπορώ να κάνω τίποτα?

((Αν ήταν μπουζί , δε θα είχα πρόβλημα και κατά την κίνηση?))

Ευχαριστώ παίδες

eiffel
25/09/2009, 23:53
εγω που ειχα προβλημα με το μπουζι δεν μου ειχε προβλημα στην κινηση, αλλαξε το. δες αν το λαδωνει...

dond4le
26/09/2009, 00:08
Ολα αυτα που λες προκυπτουν απο προβλημα στην τροφοδοσια.

Κοιτα το καρμπυρατερ(ζιγκλερ)............καλυτερα να στο καθαρισει ενας μαστορας.

Kaloston
26/09/2009, 00:46
αλαξε ενα μπουζι για αρχη μιας και ειναι ευκολο. 2 ευρω εχει. ΑΝ δεν στρωσει κανε ελεγχο σε φιλτρο αερα, καθαρισμα καρμπ και ρυθμιση βαλβιδων.

pilotos_xtreme
26/09/2009, 02:25
αμα δεν ειναι μπουζι πιθανον να ειναι βαλβιδες,δηλαδη να θελουν ρυθμισμα. ειχα το ιδιο προβλημα σε ενα παπι ,στρογυλο, κ οταν τις ρυθμισα εφτιαξε.
καλη τυχη

schumifer
26/09/2009, 23:09
Παίδες σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχοληθήκατε. Λόγω κυβικών φοβόμουν ότι θα πέρναγε στο ντούκου το θέμα.
Στο θέμα .
Μπουζί είναι το πρώτο που πέρασε από το υαλό μου, για το λόγο ότι είναι και το πιο εύκολο και το πιο οικονομικό και έχω και ένα καβάντζα...!!!
Εισαγωγή αέρα το δεύτερο γιατί μπορώ να το κάνω μόνος μου.
Τώρα ΔΥΣΤΥΧΩΣ φοβάμαι ότι θα αποδειχθεί θέμα καρμπυρατέρ. Εκεί δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω μόνος μου...
Αν είναι θέμα βαλβίδων εννοείται ότι δεν μπορώ μόνος μου.
Έλα όμως που δεν προλαβαίνω να το πάω στο μάστορα...!!!

choropan
27/09/2009, 08:01
Το πρόβλημά σου φαίνεται να είναι καθαρά στην τροφοδοσία.Ίσως έχεις ζιγκλέρι βουλωμένο ή από κάπου παίρνει αέρα και δεν γίνεται σωστά η μίξη καυσίμου-αέρα.Δεν ξέρω πως συνδέεται ακριβώς το καρμπιρατέρ στο συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά καλά είναι να αλλάξεις το κολάρο που συνδέεται το καρμπιρατέρ στον κινητήρα.

menelaos46
27/09/2009, 11:27
Το προβλημα ειναι το πιο πιθανο να κριβεται στην τροφοδοσια, αλλα ξεκινα με ενα μπουζακι...

schumifer
28/09/2009, 20:19
Λοιπόν
άλλαξαν γρανάζια, αλυσίδα, λάδια και ... μπουζί.
Η αλήθεια είναι ότι μου έσβησε 1-2 φορές σε φανάρι αλλά παίρνει άμεσα μπρος και δε με έχει δυσκολέψει καθόλου.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων συνεχίζει μεν να θέλει καθάρισμα το καρμπυρατέρ αλλά το μπουζάκι έκανε τη δουλειά του.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

schumifer
03/10/2009, 13:42
Επανέρχομαι καθότι ναι μεν είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά απέχουν από το καλά!!!

Δηλαδή όταν το έχει πιάσει το τρελό του (συχνότερα από το να συμπεριφέρεται φυσιολογικά!) αν του αφήσω το γκάζι στο φανάρι θα σβήσει.
Ακούστε όμως κάτι ενδιαφέρον.
Αν όντως μου σβήσει μετά από χρήση , δεν πρόκειται να πάρει μπρος αμέσως με κανένα τρόπο (εκτός αν είμαι κατηφόρα και αφήσω ταχύτητα μέσα). Αν περιμένω 15 δευτερόλεπτα όμως, θα πάρει με μισή μιζιά!!!!!

toyar
03/10/2009, 15:42
Μην ψάχνεις αλλού αν δεν καθαρίσεις πρώτα καρμπυρατέρ. Ειδικά το ζιγκλέρ του ρελαντί βουλώνει εύκολα γιατί είναι πολύ μικρό.
Για να βεβαιωθείς ότι είναι καρμπ δοκίμασέ το με λίγο τσοκ να δείς αν σβήνει

teo24
03/10/2009, 17:10
Τα ΙΔΙΑ ακριβως εκανε του πατερα μου,αλλαζαν ζιγκλερ,καθαριζαν καρμπυρατερ αλλαζαν μπουζι και οτι αλλο του κατεβενε του μηχανικου και δεν κοιταζε τον σπινθιρα ποτε,καποια στιγμη επειδη πηγαινα στη δουλεια και μου σπαγε τα νευρα,σε καθημερινη βαση λεω δεν το κοιταω μονος μου,και τελικα ηταν τα πηνια,πιο ψοφιο σπινθηρα ειδικα στο ρελαντι δεν εχω ξαναδει.μιλαμε ομως για daytona 100cc.

Spyrious
03/10/2009, 19:51
Μήπως το ρελαντι είναι πολύ χαμηλά;

schumifer
04/10/2009, 18:59
Το ρελαντί (από τη βίδα που το ρυθμίζει) όπου και να το βάλω τα ίδια μου κάνει. Κρατάει ίσως για λίγα δευτερόλεπτα τις στροφές και μετά πεθαίνει. Όχι βέβαια πάντα , αλλά όταν είναι να σβήσει, δεν θα το ενοχλήσει η θέση της βίδας του ρελαντί.
Επειδή για crypton r όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει manual μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει για το πώς θα μπορούσα να καθαρίσω το ζιγκλέρ του ρελαντί?

ΤΕΟ24 πηνία είχαν καεί πρόπερσι και τα είχα επισκευάσει σε ηλεκτρολόγο μηχανών (νέα περιέλιξη αν δεν κάνω λάθος).
Αυτά εννοείς?
Όταν όμως είχαν πρόβλημα αυτά τότε είχα πολύ πιο ενδεικτικά προβλήματα. Καιγόντουσαν όλα τα λαμπιόνια, και άλλα παρόμοια.
ΠΏς όμως θα μπορούσα να ελέγξω εγώ τον σπινθήρα έτσι όπως λες εσύ?

teo24
04/10/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Το ρελαντί (από τη βίδα που το ρυθμίζει) όπου και να το βάλω τα ίδια μου κάνει. Κρατάει ίσως για λίγα δευτερόλεπτα τις στροφές και μετά πεθαίνει. Όχι βέβαια πάντα , αλλά όταν είναι να σβήσει, δεν θα το ενοχλήσει η θέση της βίδας του ρελαντί.
Επειδή για crypton r όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει manual μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει για το πώς θα μπορούσα να καθαρίσω το ζιγκλέρ του ρελαντί?

ΤΕΟ24 πηνία είχαν καεί πρόπερσι και τα είχα επισκευάσει σε ηλεκτρολόγο μηχανών (νέα περιέλιξη αν δεν κάνω λάθος).
Αυτά εννοείς?
Όταν όμως είχαν πρόβλημα αυτά τότε είχα πολύ πιο ενδεικτικά προβλήματα. Καιγόντουσαν όλα τα λαμπιόνια, και άλλα παρόμοια.
ΠΏς όμως θα μπορούσα να ελέγξω εγώ τον σπινθήρα έτσι όπως λες εσύ?

Τα πηνια που ειναι μεσα στο μοτερ,δυστηχως δεν ξερω τι σου αλλαξε αλλα για να λες νεα περιελιξη αυτα ειναι.Ξεβιδωσε το μπουζι,κουμπωσε το στην πιπα και πλησιασε την ακιδα του μπουζι κοντα στο μοτερ να κανει σωμα και πατα μιζα να δεις.Στο δικο μας φαινοταν αχνα σαν να μην ειχε καθολου.Αυτο το παπι να καταλαβεις απο καινουριο δεν επαιρνε με μιζα,μονο με μανιβελα και παρακαλια,συν οτι εσβηνε σε καθε φαναρι αν τ'αφηνες στο ρελαντι.Τωρα παιρνει με μιση μιζια και δεν σβηνει ,το βασικοτερο.Το ιδιο προβλημα ειχα και στο Kawasaki το max 100 που ειχα.:beer:

toyar
05/10/2009, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Το ρελαντί (από τη βίδα που το ρυθμίζει) όπου και να το βάλω τα ίδια μου κάνει. Κρατάει ίσως για λίγα δευτερόλεπτα τις στροφές και μετά πεθαίνει. Όχι βέβαια πάντα , αλλά όταν είναι να σβήσει, δεν θα το ενοχλήσει η θέση της βίδας του ρελαντί.
Επειδή για crypton r όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει manual μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει για το πώς θα μπορούσα να καθαρίσω το ζιγκλέρ του ρελαντί?

ΤΕΟ24 πηνία είχαν καεί πρόπερσι και τα είχα επισκευάσει σε ηλεκτρολόγο μηχανών (νέα περιέλιξη αν δεν κάνω λάθος).
Αυτά εννοείς?
Όταν όμως είχαν πρόβλημα αυτά τότε είχα πολύ πιο ενδεικτικά προβλήματα. Καιγόντουσαν όλα τα λαμπιόνια, και άλλα παρόμοια.
ΠΏς όμως θα μπορούσα να ελέγξω εγώ τον σπινθήρα έτσι όπως λες εσύ?

Aν δεν ξέρεις καθόλου καλύτερα μην ασχοληθείς.Πήγαινε σε μηχανικό ο οποίος θα το λύσει και θα το καθαρίσει όλο και θα το ρυθμίσει σωστά για να μην ξανασχοληθείς με αυτό

Kazolinos
05/10/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Aν δεν ξέρεις καθόλου καλύτερα μην ασχοληθείς.Πήγαινε σε μηχανικό ο οποίος θα το λύσει και θα το καθαρίσει όλο και θα το ρυθμίσει σωστά για να μην ξανασχοληθείς με αυτό

Αλλαξε φιλτρο βεζινης!!!

και ανοιξε απο κατω το καρμπυρατερ...εχει κατι βιδακια....φυσα τα με το στομα σου...και ξανακλειστο...
Δεν ειναι κατι σπουδαιο...αντι να ταλαιπωρείσαι..αν δεν μπορεις 10 λεπτα δουλεια σε ενα μαστορα...

dead_kennedys
06/10/2009, 21:46
Φιλε είχα ακριβώς το ίδιο, δεν μου κράταγε καθόλου ρελαντί (σε καμιά -όχι στις μισές σαν εσένα- περίπτωση!!) Έφταιγε το μπουζί, είχε πάρει νερά. Κάνε μια αλλαγή και είσαι κύριος!

Παρεπιπτώντως, επειδή το είχα πάθει μές τη μέση της Σταδίου βράδυ και με άφησε (δεν έπαιρνε καθόλου μπροστά) αν σου συμβεί λύση ανάγκης: βγάλε το μπουζι και μείωσε αρκετά το διάκενο! Δεν ειναι για πάντα, αλλα μεχρι το σπίτι σου θα σε πάει! Στα 50 km μου βραχυκύκλωσε (όταν στέγνωσε δηλαδη το μπουζι απο τα νερα :P )

schumifer
07/10/2009, 21:19
Παίδες μπουζί έχω αλλάξει, βελτιώθηκαν τα πράγματα αλλά συνεχίζει κάποιες φορές να μου σβήνει αν δεν έχω ανοικτό έστω και λίγο γκάζι.
Το φίλτρο βενζίνης πού στο καλό είναι στο crypton r? Στο αριστερό πλάγιο εκεί που πάει το σωληνάκι από το τεπόζιτο? Πιο πριν? Πιο μετά?
Επίσης, κάτι ψιλά πιάνουν τα χέρια μου και η μόνη μέρα που μπορώ να είμαι χωρίς την πάπια είναι η Κυριακή και ο μηχανολόγος μου δε συμφωνεί!!!(γιατί άραγε?)

dead_kennedys
08/10/2009, 07:46
Φίλε μου γεια...

Το φίλτρο βενζίνης λογικά είναι εκείνο το δίαφανο -συνήθως- που παρεμβάλεται στο σωληνάκι βενζίνης ανάμεσα στο ντεπόζιτο και το καρμπιρατέρ. Άλλαξε το μπας και έχει βουλώσει αν και χλωμό το βλέπω (αλήθεια, πότε το άλλαξες τελευταία).

Επίσης τσέκαρε λίγο το διάκενο στο μπουζί. Εγώ το είχα μικρύνει και είχε βελτιωθεί κατάσταση (προσοχή: μην τα κάνεις ίσιωμα :a22: χρειάζεται ελάχιστη αλλαγή!)

Δοκίμασε αυτά και βλέπουμε :cool: Τσέκαρε και το ρελαντί σου... :wacko: :wacko:

catmaster
08/10/2009, 07:50
:confused: :sun: :confused:


(καλά και άγια τα παπιά , σωστά σκυλιά του πολέμου ...


... το κακό είναι πως έχουν και αυτά βαλβίδες ... )

OldMan
08/10/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
... το κακό είναι πως έχουν και αυτά βαλβίδες ... )
έχω την αμυδρή εντύπωση ότι έχουν και ελατήρια πιστονιού ...



(φουτάνα συμπίεση - τα καλύτερα παιδιά σφάζονται στην ποδιά σου !!!) :winka:

schumifer
08/10/2009, 17:26
Τελικά η μάνα μου στέρησε τη χαρά του να το παλέψω μόνος μου. Πήγε κι έδωσε ένα 30 σε μάστορα γιαμαχαίο και της είπε ότι της καθάρισε το καρμπυρατέρ και της άλλαξε και (το από εβδομάδος αλλαγμένο) μπουζί και όλα καλά.
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.
Τόσο κάνει ο καθαρισμός του καρμπυρατέρ ρε παιδιά?
Εγώ γιατί νόμιζα ότι θα ήταν κάνα κατοστάρικο?

toyar
08/10/2009, 20:42
ΜΕ 100 ευρώ στο παπί κάνεις πλήρες σερβις με λάδια, φίλτρα, μπουζί, αλυσογράναζα, φρένα, λάστιχα και, με τα ρέστα το πλένεις και το φουλάρεις βενζίνη:lol: :lol: :lol: :lol:

schumifer
09/10/2009, 17:53
Μόνος μου εννοείς, γιατί αν τα πας σε μηχανικό, μάλλον διπλασιάζεται το ποσό (σχεδόν)

toyar
09/10/2009, 18:08
Μια έρευνα αγοράς θα σε πείσει:beer: :beer:

ploiarxos
22/10/2009, 09:45
ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕ.....

schumifer
24/10/2009, 08:55
Ρε παιδιά είμαι σίγουρος ότι είχα απαντήσει.
Το πήρε η μάνα μου για μια δουλειά και της έσπασε τα νεύρα. Οι εκκλήσεις άστο θα το κοιτάξω εγώ δεν έπιασαν τόπο. Οπότε το άφησε σε ένα συνεργείο κοντά στο σπίτι ο οποίος πήρε 33 ευρώ για καθαρισμό καρμπυρατέρ και μπουζί (που ήταν μιας εβδομάδας αλλά τέσπα) και το μηχανάκι από τότε τζιτζί!

ploiarxos
24/10/2009, 09:13
ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ,ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ 25 ΕΥΡΩ