PDA

View Full Version : Διόδια ανά χιλιόμετρο από την ερχόμενη Τρίτη στην ΕΟ Αθηνών-Λαμίας.



notakos600
26/09/2009, 10:22
Αυξομειώσεις στην τιμή των διοδίων στο τμήμα της ΕΟ Αθηνών-Λαμίας φέρνει η εφαρμογή του συστήματος της χιλιομετροχρέωσης, από την ερχόμενη Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Νέας Οδού, η τιμή του διοδίου προσδιορίζεται σε 0,037 ευρώ ανά χιλιόμετρο. Έτσι, οι οδηγοί που θα διανύουν την απόσταση Αθήνα- Λαμία μετ' επιστροφής θα πληρώνουν 12,60 ευρώ, ενώ σήμερα πληρώνουν 8,25 ευρώ.

Λιγότερα θα πληρώνουν οι οδηγοί που διανύουν πιο μικρές διαδρομές, έως τη Χαλκίδα ή τη Θήβα, αφού με το νέο σύστημα η διαδρομή Αθήνα- Χαλκίδα (μετ' επιστροφής) θα κοστίζει 3,70 ευρώ έναντι 5,50 ευρώ.


Πηγή : in.gr


Ποιά έργα έγιναν για βελτίωση στο τμήμα αυτό της Εθνικής ώστε να δικαιολογείται η αύξηση των διοδίων ?

makis206
26/09/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ποιά έργα έγιναν για βελτίωση στο τμήμα αυτό της Εθνικής ώστε να δικαιολογείται η αύξηση των διοδίων ?

Πήραν καινούργιο χιλιομετρητή..:lol:

el_hymador
26/09/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πήραν καινούργιο χιλιομετρητή..:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι μλκς!

menos
26/09/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πήραν καινούργιο χιλιομετρητή..:lol:

Που τα βρίσκει πρωινιάτικα ?? :lol: :bigcry: :lol:

sergiosm
26/09/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ποιά έργα έγιναν για βελτίωση στο τμήμα αυτό της Εθνικής ώστε να δικαιολογείται η αύξηση των διοδίων ?


Προφανώς τα τούνελ στις θερμοπύλες, καμένα βούρλα και τις γέφυρες στη Λαμία.

kokos08
26/09/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Προφανώς τα τούνελ στις θερμοπύλες, καμένα βούρλα και τις γέφυρες στη Λαμία.


Και οι λουκουμαδες στα Κ. Βουρλα,εμαθα οτι μεγαλωσαν τις μεριδες. :a38:

TROOPER
26/09/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Και οι λουκουμαδες στα Κ. Βουρλα,εμαθα οτι μεγαλωσαν τις μεριδες. :a38:

:lol: :lol: :lol: :lol:

TROOPER
26/09/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πήραν καινούργιο χιλιομετρητή..:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
26/09/2009, 15:27
η αληθεια ειναι οτι αρκετα μεγαλο κομματι τουλαχιστον μεχρι τα διοδια της Χαλκιδας εχει ασφαλτοστρωθει (το καλοκαιρι) και αμεσως μετα δλδ περιπου στην Θηβα ειχαν εργα μεχρι προσφατα...

οι τιμες ομως παραμενουν υψηλες και εμεις (αφου μπορουμε) θα συνεχισουμε να ΜΗΝ πληρωνουμε.
:beer: :beer: :beer:



επειδη τους εχουν πονηρεψει τους υπαλληλους και βγαζουν κεφαλακι και καταγραφουν πινακιδα, φροντιστε να μην εχετε ή να την εχετε καλυψει
:winka:

Gandalf dr685sm
27/09/2009, 10:20
em... δεν θα μπορείς ρε αδερφέ να μην πληρώνεις...

Χθες έδειχνε στην TV οτι θα βάλουν και διόδια στις εισόδους απο παράδρομους αλλά και διόδια στην επιστροφή , στις Αφίδνες που δεν πληρώναμε μέχρι στιγμής.

Υπόψη επίσης οτι αν δεν σταματήσεις να πληρώσεις το πιθανότερο είναι να έχεις την κατάληξη που είχε και το κυνηγητό απο την γέφυρα Ρίου-Αντιρίου μέχρι Πάτρα πριν κανά μήνα σε ομάδα αναβατών.

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι πλέον ο δρόμος απο Αφίδνες και μετά , μιας και έχω πριν το καλοκαίρι να ανέβω προς τα βόρεια, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως το 1,80-2,10 που θα φτάνει για μηχανές είναι πολύ ακριβό αντίτιμο ότι και αν είναι ο δρόμος... που σίγουρα δεν είναι εφάμιλος ας πούμε της Α.Ο. που πλάκα πλάκα έχει και το μικρότερο αντίτιμο (1,30) παρόλο που είναι και ο πιο σύγχρονος όλων.

Gandalf

castoras
27/09/2009, 11:05
Αφού οι παράδρομοι των Ε.Ο ΔΕΝ είναι Ε.Ο, γιατί πρέπει να πληρώνουμε διόδια???
Δηλαδή το καλοκαίρι που πηγαινοέρχομαι 3-4 φορές την εβδομάδα Αλεποχώρι θα πρέπει να δίνω 2 και 3 ευρώ σε κάθε πέρασμα????Μπααααα,προτιμώ να τα φάω σε βενζίνες πηγαίνοντας είτε μέσω Ελευσίνας, είτε μέσω Βιλλίων. Ετσι δε θα είμαι και παράνομος καλύπτοντας πινακίδες και τα σχετικά!!;)

THEOD
27/09/2009, 11:11
Εγώ είμαι καχύποπτος που ψυχανεμίζομαι ότι με πρόσχημα και καλά την "δικαιοποίηση" των διοδίων θα καταφέρουν να "μαγειρέψουν" και μια γενναία αυξησούλα ???

Cpt. Haddock
27/09/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Αφού οι παράδρομοι των Ε.Ο ΔΕΝ είναι Ε.Ο, γιατί πρέπει να πληρώνουμε διόδια???
Δηλαδή το καλοκαίρι που πηγαινοέρχομαι 3-4 φορές την εβδομάδα Αλεποχώρι θα πρέπει να δίνω 2 και 3 ευρώ σε κάθε πέρασμα????Μπααααα,προτιμώ να τα φάω σε βενζίνες πηγαίνοντας είτε μέσω Ελευσίνας, είτε μέσω Βιλλίων. Ετσι δε θα είμαι και παράνομος καλύπτοντας πινακίδες και τα σχετικά!!;)

Μάλλον δεν κατάλαβες... :wave2:

castoras
27/09/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μάλλον δεν κατάλαβες... :wave2:

Τι ακριβώς???Το λέω γιατί έχω δει τα έργα που κάνουν και στις Αφίδνες και στης Ελευσίνας

sergiosm
27/09/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Τι ακριβώς???Το λέω γιατί έχω δει τα έργα που κάνουν και στις Αφίδνες και στης Ελευσίνας


ΔΕΝ θα μπους διόδια στους παράδρομους,
αλλά στις ΕΙΣΟΔΟΥΣ από τους παράδρομους

:wave2:

foxx
27/09/2009, 12:51
ρε παιδια χρονια μας κοροιδευουν μπροστα στα ματια μας τωρα μας εκαναν εντιπωση? δεν νομιζω!!!!

castoras
27/09/2009, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ΔΕΝ θα μπους διόδια στους παράδρομους,
αλλά στις ΕΙΣΟΔΟΥΣ από τους παράδρομους

:wave2:

ΟΚ, και πάλι θα προτιμίσω να κάνω πιο πολλά χλμ, από να τους τα ακουμπήσω!!

felter
27/09/2009, 16:51
1000+