PDA

View Full Version : Γραμμα



konsttanttinos
26/09/2009, 13:34
Σκεφτομουν να το βαλω στα αστεια αλλα δεν ειναι ανεκδοτο, αν και εχει αστεια διαθεση..
Διαβαστε το, αξιζει καθε δευτερολεπτο.Ιδου.


''Αξιότιμοι κύριοι Αξιωματικοί και Υπαξιωματικοί του Α/Τ Νεαπόλεως

Αισθάνθηκα άσχημα που έφυγα τόσο βιαστικά χωρίς να πω ούτε ένα "γεια", οπότε και θα ήθελα να επανορθώσω με το παρόν γράμμα. Κατ' αρχάς να συστηθώ. Ονομάζομαι Μερκούρης Χολομώντας και κατάγομαι απ' την Ορεινή Κορινθία, αλλά είμαι μόλιμος κάτοικος Λεκανοπεδίου (Κοντά στη Βούτα, αν την έχετε ακουστα. Αν όχι, ρωτήστε τους συναδέλφους σας του Α/Τ Γλυφάδας)
Μπαίνω όμως γρήγορα στο ψητό γιατί μάλλον ακόμα δεν καταλάβατε για ποιο λόγο σας γράφω. Πριν από λίγες μέρες, και συγκεκριμένα στις 14/8 τρέχοντος έτους ερχόμουν από Σητεία προς Ηράκλειο με ένα ενοικιαζόμενο Renault Twingo χρώματος σκούρο μπλε, με αριθμό κυκλοφορίας ΗΚΑ-5871 που ανήκει στην εταιρεία ενοικιάσεως Budget. Μοντέλο 2005 με αερόσακους, ηλεκτρικά μπλιμπλίκια και πάνινη ανοιγόμενη οροφή, 1200 κυβικά 8βάλβιδο με 60 ολοζώντανα άλογα και θεόμακρο 5άρι κιβώτιο. Και (το βασικό) πίσω ανάρτηση με υστερούντες βραχίονες και ράβδους στρέψης, όπως κάθε Γαλλικό αυτοκίνητο που σέβεται τον εαυτό του, όπως ακόμα και οι Xsara που έχετε εσείς.
Εκείνη τη μέρα που λέτε, (14/08/2009 για να μην ξεχνιόμεθα) κατά τις 18:30 κι ενώ έπρεπε να ήμουν ήδη στο Ηράκλειο, η κίνηση που προκαλούν οι άσχετοι τουρίστες με είχε περιορίσει στα περίχωρα της πανέμορφης πόλης σας. Έβγαλε φτερά το Τουίνγκο στα πατημένα κομμάτια μετά το φανάρι προς Ηράκλειο, εκεί στις ανηφόρες πριν τις Λίμνες, όπου και είδα ότι οι οδηγοί από απέναντι μου έκαναν σήματα με τα φώτα. Φως φανάρι ότι κάπου περιμένατε με ραντάρ χειρός, πιθανότατα σε κάποια απ' τις ******ς ευθείες με ορατότητα και όριο 70. Εκεί λοιπόν σε μια απ' αυτές τις ευθείες και συγκεκριμένα στην ανηφόρα έξω απ' τη Νεάπολη σας είδα! Βρισκόμουν ήδη καβάλα στη διπλή διαχωριστική με μια 120άρα στο νερό, προσπερνώντας ένα κονβόι από νοικιάρικα (σαν και το δικό μου) και αγροτικά. Ένας εξ' υμών βγήκε στη μέση του δρόμου να με χαιρετίσει, ή έτσι νόμισα. Τελικά συνειδητοποίησα ότι δε γνωρίζω κανένα αστυνομικό απ' το Λασίθι, οπότε μάλλον το συμπαθές όργανο μου έκανε σήμα να σταμ ατήσω για έλεγχο. Θα μετρούσα 440 ευρώ πρόστιμο, αφαίρεση διπλώματος, άδειας και πινακίδων για 1 μήνα, καθώς και 9 πόντους έτσι και σταματούσα, θα έτρωγα λοιπόν μια χοντρή ψωλή την οποία και ήθελα να αποφύγω. Δεδομένου ότι τα όρια του Ν. Ηρακλείου βρίσκονταν 7-8 χιλιόμετρα μακριά, αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι που ονειρευόμουν από μικρό παιδί, να ξεφύγω δηλαδή από όργανα της τάξεως. Το αυτοκινητάκι που οδηγούσα μου έδινε την απαραίτητη εμπιστοσύνη να το πιέσω στις στροφές, οπότε την ώρα που ο συνάδελφός σας έτρεχε αλαφιασμένος προς το σταθμευμένο Xsara, εγώ με 2 φαινομενικά χαροντικά προσπεράσματα βρισκόμουν ήδη μέσα στο τούνελ του Βραχασίου. Κάθε 5 δευτερόλεπτα κοίταγα το μεσαίο καφρέπτη περιμένοντας να δω το γνώριμο φάρο, αλλά μάταια. Στο σημείο που εκτρέπεται η κυκλοφορία και περνάει απ' το δρόμο του Βραχασίου το μικρό γαλλάκι ήταν υπέροχο. Θα ήθελα εκεί να βρίσκεστε πίσω μου και να κυνηγηθούμε λίγο στο κατηφορικό στροφιλίκι, αλλά μάλλον σας εμπόδισε η κίνηση.
Μόλις είδα την ταμπέλα που έλεγε "όρια δήμου Μαλλίων" ήξερα πως η αποστολή μου εξετελέσθη.
Αυτό που θα θυμάμαι απ' το όλο σκηνικό είναι το έντρομο βλέμμα του συναδέλφου σας που βλέποντάς με να μην ανταποκρίνομαι στο σήμα που μου έκανε με τα χέρια, έτρεξε στο περιπολικό. Αυτό το βλέμμα ειλικρινά με αποζημίωσε για όσα κερατιάτικα λεφτά έχω πληρώσει εξ' αιτίας όλων εσάς και όλων σαν κι εσάς. Με όλο το σεβασμό στο λειτούργημά σας, εύχομαι όσοι τα διαχειρίζονται, να τα ξοδέψουν σε γιατρούς.
Και θα ήθελα να σας παρακαλέσω άλλη φορά, να ρυθμίζετε και λίγο την κίνηση στα ****φάναρα του Αγ. Νικολάου που περίμενα σαν το μαλάκα 15 λεπτά. Αυτό είναι προσφορά στον πολίτη, όχι οι κλήσεις. Τέλος, εκεί που μου κάνατε σήμα να σταματήσω, έπρεπε να φρενάρω απ' τα 100+ διασχίζοντας μάλιστα το ρεύμα μου από αριστερά προς τα δεξιά. Πείτε μου αν αυτό εσείς το θεωρείτε λιγότερο επικίνδυνο απ' αυτό για το οποίο σκοπεύατε να με κατηγορήσετε.
Πείτε μου αν πιστεύετε ότι τα 70km/h είναι λογική ταχύτητα σε εκείνη την ευθεία που ακόμα και τα Piaggio Ape μπορούν να πάνε με περισσότερα χιλιόμετρα. Πείτε μου αν είναι τόσο τραγικό το να προσπερνάς σε μια ευθεία με 400 μέτρα ορατότητα, κλέβοντας και λίγα εκατοστά απ' το αντίθετο ρεύμα που τυγχάνει να είναι άδειο.
Πείτε μου, τέλος, είναι ή δεν είναι τραγικά επικίνδυνο και κατάπτυστο το να βγαίνετε στη μέση ενός δρόμου ταχείας κυκλοφορίας για να σταματήσετε αυτόν που "τρέχει".
Θα ήθελα να δω την τροχαία να κάνει περισσότερο ουσιαστικά έργα και να σταματήσει να βγαίνει παγανιά κάθε φορά που έχουμε αργία για να βγάλει τα σχετικά δωράκια. Θα ήθελα να δω την τροχαία να σταματήσει να κυνηγάει το εύκολο χρήμα και να βρει ένα τρόπο να μειώσει τις εκατόμβες νεκρών που θρηνούμε κάθε σαββατοκύριακο στην άσφαλτο. Με τα ρανταρ στις ευθείες δε μειώνονται τα θύματα. Δε θα σας πω εγώ τι πρέπει να κάνετε, υποτίθεται ότι είναι δική σας αρμοδιότητα.

Αυτά ήθελα να πω, σας εύχομαι καλό χειμώνα και καλή αντάμωση
Απολύτως φιλικά και με όλο το σεβασμό
Χολομώντας Μερκούριος. ''


:a23: :a23: :a23:

kokos08
26/09/2009, 13:42
Σωστος....και να σου πω την αληθεια...παντα ονειρευομουν ενα twingo...:a19:

sergiosm
26/09/2009, 13:45
Πολύ σωστά τα λέει


(αν και όπως λέει ο ίδιος το είχε σκίσει το twingo)


στο συγκεκριμένο θέμα όμως έχει 100% δίκιο

ggs
26/09/2009, 14:05
Ρε παιδιά , γιατί είναι ΣΩΣΤΟΣ και του λέτε και ΜΠΡΑΒΟ ??


Για την «τρελή» οδήγηση του «κουβά» ???
Για τα «χαροντικα» προσπεράσματα ???
Γιατί γλίτωσε το πρόστιμο ???
Γιατί κορόιδεψε τους μπάτσους???


Κάθε καλοκαίρι το forum γεμίζει με θανάτους και τραυματισμούς από ατυχήματα με μοτοσικλέτες που γίνονται στην ΚΡΗΤΗ….

Σε πολλά απ αυτά υπεύθυνοι είναι κάποιοι αντίστοιχοι «μάγκες»….


Για εμένα , ένας ακόμα μ@λ@κ@ς είναι …..


:mad:

makis206
26/09/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε παιδιά , γιατί είναι ΣΩΣΤΟΣ και του λέτε και ΜΠΡΑΒΟ ??

Σύντεκνε την εθνική οδό της Κρήτης την ξέρουμε όλοι, το ότι το καλοκαίρι γεμίζει αυτοκίνητα και δημιουργούνται ουρές χιλιομέτρων που κινούνται με ταχύτητες των 40-50χλμ και αιτία είναι οι οδηγοί που προανάφερε ο Μερκούρης στο γράμμα του, επίσης.. αυτό σημαίνει ότι ο καθένας είναι υποχρεωμένος ν'ακολουθεί αυτήν την ταχύτητα; Είναι ξεκάθαρο ότι ο Μερκούρης έκανε προσπέραση σε σημείο απόλυτα ελεγχόμενο χωρίς να θέσει σε κίνδυνο τη ζωή κανενός, εννοείται πως αν δεν ανέπτυσσε ταχύτητα στα 120 και την έκανε με 80 για παράδειγμα -όπως κάνουν αρκετοί- θα ήταν πολύ περισσότερο επικίνδυνη μιας και η ευθεία κάποια στιγμή τελειώνει..:winka:

Αυτό που ήθελε να θίξει όμως δεν ήταν αυτό -που ας το κρίνει ο καθένας όπως θέλει, εγώ που νομίζω ότι κατάλαβα που βρισκόταν του δίνω δίκιο- αλλά τη θέση της τροχαίας και τα εισπρακτικά καθήκοντα που εκτελεί.. και για μένα είναι απόλυτα σωστός και τους το έφερε και πολύ όμορφα μάλιστα.

Αυτός ο δρόμος κι αυτή η κατάσταση είναι που με κάνουν να μην μπαίνω στο αυτοκίνητο τη μισή χρονιά που περνάει αφήνοντας το σβηστό για μήνες, προτιμώ τη μηχανή για να πάω στο Λασήθι που είναι το χωριό μου και κινούμενος με ταχύτητες της τάξης των 110-120χλμ φτάνω στον προορισμό μου σε 2,5-3 ώρες, για να πάω με το αυτοκίνητο και μένοντας πίσω απ'αυτές τις ουρές θέλω τουλάχιστον 6, 12 με την επιστροφή. Το 1/4 του χρόνου που κρατάει ένα ολόκληρο ΣΚ, πολύ δεν είναι; Δεν μπορώ να μην πάω στο χωριό μου μια φορά το μήνα τουλάχιστον, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες..

Ο δρόμος μας είναι χάλια αλλά η τροχαία όπως πολύ σωστά επισήμανε κι ο Μερκούρης δεν κάνει τίποτα για τη διευκόλυνση της κυκλοφορίας των οχημάτων, βρίσκεται εκεί μόνο για να εισπράττει. Και μ'αυτό το σκεπτικό διαλέγει τα σημεία που θα στηθεί..

Εννοείται πως μιλάω για την περίπτωση του Μερκούρη κι όχι για τον καθένα που βγαίνει εκεί έξω κι όποιον πάρει ο χάρος.. και για τα θλιβερά νούμερα που σημειώνονται κάθε χρόνο στο νησί δεν θεωρώ ότι ευθύνονται "Μερκούρηδες".. υποθέτοντας ότι η κίνησή του στον υπόλοιπο δρόμο βρίσκονταν μέσα σε λογικά πλαίσια κι όχι στο κυνήγι φάσεων εξευτελισμού της τροχαίας.

Κι ένα μπυράκι γιατί ακούστηκα αγριεμένος ενώ δεν είμαι :lol: :beer:

TROOPER
26/09/2009, 15:12
:a23:

ggs
26/09/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σύντεκνε την εθνική οδό της Κρήτης την ξέρουμε όλοι, το ότι το καλοκαίρι γεμίζει αυτοκίνητα και δημιουργούνται ουρές χιλιομέτρων που κινούνται με ταχύτητες των 40-50χλμ και αιτία είναι οι οδηγοί που προανάφερε ο Μερκούρης στο γράμμα του, επίσης.. αυτό σημαίνει ότι ο καθένας είναι υποχρεωμένος ν'ακολουθεί αυτήν την ταχύτητα; Είναι ξεκάθαρο ότι ο Μερκούρης έκανε προσπέραση σε σημείο απόλυτα ελεγχόμενο χωρίς να θέσει σε κίνδυνο τη ζωή κανενός, εννοείται πως αν δεν ανέπτυσσε ταχύτητα στα 120 και την έκανε με 80 για παράδειγμα -όπως κάνουν αρκετοί- θα ήταν πολύ περισσότερο επικίνδυνη μιας και η ευθεία κάποια στιγμή τελειώνει..:winka:

Αυτό που ήθελε να θίξει όμως δεν ήταν αυτό -που ας το κρίνει ο καθένας όπως θέλει, εγώ που νομίζω ότι κατάλαβα που βρισκόταν του δίνω δίκιο- αλλά τη θέση της τροχαίας και τα εισπρακτικά καθήκοντα που εκτελεί.. και για μένα είναι απόλυτα σωστός και τους το έφερε και πολύ όμορφα μάλιστα.

Αυτός ο δρόμος κι αυτή η κατάσταση είναι που με κάνουν να μην μπαίνω στο αυτοκίνητο τη μισή χρονιά που περνάει αφήνοντας το σβηστό για μήνες, προτιμώ τη μηχανή για να πάω στο Λασήθι που είναι το χωριό μου και κινούμενος με ταχύτητες της τάξης των 110-120χλμ φτάνω στον προορισμό μου σε 2,5-3 ώρες, για να πάω με το αυτοκίνητο και μένοντας πίσω απ'αυτές τις ουρές θέλω τουλάχιστον 6, 12 με την επιστροφή. Το 1/4 του χρόνου που κρατάει ένα ολόκληρο ΣΚ, πολύ δεν είναι; Δεν μπορώ να μην πάω στο χωριό μου μια φορά το μήνα τουλάχιστον, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες..

Ο δρόμος μας είναι χάλια αλλά η τροχαία όπως πολύ σωστά επισήμανε κι ο Μερκούρης δεν κάνει τίποτα για τη διευκόλυνση της κυκλοφορίας των οχημάτων, βρίσκεται εκεί μόνο για να εισπράττει. Και μ'αυτό το σκεπτικό διαλέγει τα σημεία που θα στηθεί..

Εννοείται πως μιλάω για την περίπτωση του Μερκούρη κι όχι για τον καθένα που βγαίνει εκεί έξω κι όποιον πάρει ο χάρος.. και για τα θλιβερά νούμερα που σημειώνονται κάθε χρόνο στο νησί δεν θεωρώ ότι ευθύνονται "Μερκούρηδες".. υποθέτοντας ότι η κίνησή του στον υπόλοιπο δρόμο βρίσκονταν μέσα σε λογικά πλαίσια κι όχι στο κυνήγι φάσεων εξευτελισμού της τροχαίας.

Κι ένα μπυράκι γιατί ακούστηκα αγριεμένος ενώ δεν είμαι :lol: :beer:

Μακη και από εδώ μπυρακια….:beer: :beer:


Τον δρόμο ΣΙΓΟΥΡΑ τον ξέρεις καλύτερα από εμένα….
Εξ άλλου , είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο που θα πω ότι «εγώ οδηγώ άψογα και μέσα στα πλαίσια του νόμου…»…ίσως , κι εγώ έκανα ότι έκανε ο Μερκούρης …

Η ένσταση μου είναι ότι ΔΕΝ θα διατυμπανίσω την ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ μου ….

ΔΕΝ θα την κάνω «παράδειγμα» για τους άλλους…

Το ότι η τροχαία είναι μηχανισμός είσπραξης και όχι πρόληψης είναι γνωστό στο πανελλήνιο….

Καθώς , επίσης , στραβά λειτουργούν και η αστυνομία , η πολεοδομία , τα νοσοκομεία , τα δικαστήρια κ.λ.π.

Αυτό όμως , δεν μου δίνει το δικαίωμα να αποφασίζω για τον νόμο , να αποφασίζω εγώ που θα χτίσω , να αποφασίζω εγώ τι φάρμακο θα δώσω σε έναν άρρωστο…

Και ξανάλεω…..μπορεί να το κάνω (έχοντας γνώση ότι κάνω παρανομία) ΑΛΛΑ δεν θα το κάνω και «σημαία» μου ….πόσο μάλλον να κομπάζω δημόσια για το πόσο μάγκας είμαι …


Η «μαγκιά» βέβαια του Μερκούρη θα ήταν< διαφορετική άμα τον είχαν τσιμπήσει σε κανένα μπλόκο παρακάτω και θα ήταν ο κλασσικός έλληνας μπροστά στον αξιωματικό υπηρεσίας …. «δεν σας είδα…» …. «πήγαινα το παιδί στο νοσοκομείο…» ….. «γεννάει η κουνιάδα μου…» κ.λ.π.

Δεν έκανε και καμία πράξη διαμαρτυρίας και αντίστασης ο Μερκούρης….
Μια «μ@λ@κι@» εκ του ασφαλούς έκανε και την γλίτωσε….
Και τώρα το παίζει στους φίλους του ο …τσε Γκεβαρα με το twingo….

:lol:

Tpap
26/09/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σύντεκνε την εθνική οδό της Κρήτης...

Σωστός ο Μάκουλας. :a013:





Ο ggs -όπως πάντα- είναι όλο αντίδραση...

ggs
26/09/2009, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
[B
Ο ggs -όπως πάντα- είναι όλο αντίδραση... [/B]

:lol: :lol: :lol:

Όπως λέγανε και παλιά οι «σύντροφοι»….ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ…

:rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
26/09/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs


Το ότι η τροχαία είναι μηχανισμός είσπραξης και όχι πρόληψης είναι γνωστό στο πανελλήνιο….

δεν ειναι κακο να τους το υπενθυμιζουμε για να μαθουν λοιπον και οι τροχαιοι πως νιωθουμε γι'αυτους??

Καθώς , επίσης , στραβά λειτουργούν και η αστυνομία , η πολεοδομία , τα νοσοκομεία , τα δικαστήρια κ.λ.π.

Αυτό όμως , δεν μου δίνει το δικαίωμα να αποφασίζω για τον νόμο , να αποφασίζω εγώ που θα χτίσω , να αποφασίζω εγώ τι φάρμακο θα δώσω σε έναν άρρωστο…

οχι, αλλα σου δινει το δικαιωμα να κανεις κριτικη στους δημοσιους υπαλληλους τους οποιους και πληρωνεις και να τους λες τα κακως κειμενα τους με τα οποια παρεπιπτοντως συμφωνει το μεγαλυτερο ποσοστο των Ελληνων.




ο μαγκας καλα εκανε. εγω απλα τους χαιρεταω ετσι-->:a36:

ggs
26/09/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν ειναι κακο να τους το υπενθυμιζουμε για να μαθουν λοιπον και οι τροχαιοι πως νιωθουμε γι'αυτους??

σου δινει το δικαιωμα να κανεις κριτικη στους δημοσιους υπαλληλους τους οποιους και πληρωνεις και να τους λες τα κακως κειμενα τους με τα οποια παρεπιπτοντως συμφωνει το μεγαλυτερο ποσοστο των Ελληνων.


ο μαγκας καλα εκανε. εγω απλα τους χαιρεταω ετσι-->:a36:

Αυτα έκανε με τις πράξεις του ο Μερκούρης ???

Ο.Κ….


Άλλωστε , πολλές μεγάλες επαναστάσεις έχουν ξεκινήσει από την Κρήτη…

:rolleyes:

dammed_kittin
26/09/2009, 16:18
εγω να σχολιασω οτι ειναι μονιμος κατοικος λεκανοπεδιου κ μενει στη βουτα????
κ ετσι οπως το διαβασα το γραμματακι τον κοβω για εναν απο τους πολλους βλακες
που γ@μι*υνται καθε βραδυ στη βουλιαγμενης κ δεν μας αφηνουν να κοιμηθουμε.....

μπορω να στειλω κ εγω ενα γραμμα να τους πω να πανε σπιτι τους να κανουν κανα παιδακι
κ να ηρεμησουν γιατι υπαρχουν κ εργαζομενοι σκληρα ή οχι οι οποιοι χρειαζονται ξεκουραση
κ οχι ασθενοφορα περιπολικα βρισιδια στριγγλισματα ελαστικων κ αλλα πολλα καθε βραδυ....?


δεν υποστηριζω για κανενα λογο τους μπατσους που κανουν χειροτερα, μην παρεξηγηθω...
αλλα λιγος σεβασμος δεν βλαπτει!

devil's animal
26/09/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
εγω να σχολιασω οτι ειναι μονιμος κατοικος λεκανοπεδιου κ μενει στη βουτα????
κ ετσι οπως το διαβασα το γραμματακι τον κοβω για εναν απο τους πολλους βλακες
που γ@μι*υνται καθε βραδυ στη βουλιαγμενης κ δεν μας αφηνουν να κοιμηθουμε.....

μπορω να στειλω κ εγω ενα γραμμα να τους πω να πανε σπιτι τους να κανουν κανα παιδακι
κ να ηρεμησουν γιατι υπαρχουν κ εργαζομενοι σκληρα ή οχι οι οποιοι χρειαζονται ξεκουραση
κ οχι ασθενοφορα περιπολικα βρισιδια στριγγλισματα ελαστικων κ αλλα πολλα καθε βραδυ....?


δεν υποστηριζω για κανενα λογο τους μπατσους που κανουν χειροτερα, μην παρεξηγηθω...
αλλα λιγος σεβασμος δεν βλαπτει!

τι σχεση εχει αυτο τωρα??

αν δεν σ'αρεσει η Βουλιαγμενης,αλλαξε σπιτι...
:wave2:

dammed_kittin
26/09/2009, 16:35
συγγνωμη κιολας.....


:a31:



παντως πολυ ωραια κ ευκολη λυση....
πως δεν το ειχα σκεφτει....
αφου εχουμε δικο μας σπιτι κ μας ενοχλουν
να φυγουμε να παμε να νοικιασουμε πανω σε κανα βουνο
μιας κ ειμαστε υπερβολικοι που δεν θελουμε να γ@μ*εται ο διας καθε βραδυ
να πηξουμε στη μετακομιση
να βρουμε κ αλλη δουλεια γιατι απ το βουνο πως να κατεβεις στην πολη
να πας στη δουλεια σου..
εν παση περιπτωση επειδη καποιοι δεν ξερουν τι σημαινει η λεξη σεβασμος
κ αλλοι δεν ξερουν καν να την διαβασουνε
ας αλλαξουμε χωρα!!!!



λεωνιδα μαζεψε βαλιτσες, μας βρηκαν λυση ρε!!!

gcrook
26/09/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ο μαγκας καλα εκανε. εγω απλα τους χαιρεταω ετσι-->:a36:

Και με τα δυο χερια;:eek: :a53:

Cpt. Haddock
26/09/2009, 19:02
Φαντάζομαι οτι οι δεκάδες νεκροί στην "εθνική οδό" Κρήτης θα εκτιμήσουν αφάνταστα το πόσο σωστός είναι :wave2:


Εάν δε στο προσπέρασμα "έτρωγε" κανένα μηχανάκι θα είχαμε εδώ θρεντ για "τον δολοφόνο κουτάκια", "να του καεί το σπίτι" κλπ



Ο εν λόγω, θέλει απο την τροχαία να τον βοηθήσει ωστε να μην περιμένει ΑΥΤΟΣ στο φανάρι. Μα, αν δώσει σε αυτόν προτεραιτότητα, θα περιμένει άλλος...

Πάρτε το χαμπάρι εκεί κάτω και παντού αλλού στην Ελλάδα όπου το κυκλοφοριακό πρόβλημα ξεπερναέι σιγά-σιγ'α την Αθήνα: Η μόνη λύση ειναι η αλαγή νοοτροπίας σε ότι αφορά τς μετακινήσεις. Ειδικά σε τουριστικά μέρη, το καλοκαίρ απλα ξεχάστε το. Εάν θετε τα λεφτά του τουρισμού, φάτε και λίγο τα σκατά του....


:rolleyes:

mparmpanik
26/09/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
[B]συγγνωμη κιολας.....


:a31:




να φυγουμε να παμε να νοικιασουμε πανω σε κανα βουνο




βρε συ..
τι βουνο λες??


και με τις εντουραδες πως θα την παλεψεις??


πω..πω.. ασκεφτος ανθρωπος..

booktsio
26/09/2009, 20:47
Παιδιά νομίζω ότι πρέπει να σταθούμε, όχι τόσο στη σειρά παρανομιών που διέπραξε το άτομο, αλλά στη γενικότερη στάση της τροχαίας. Αυτό είναι που θέλει να θίξει περισσότερο ο -χιουμορίστας ομολογουμένως- συγγραφέας... Άλλωστε ποιοί από μας δεν έχουμε κάνει τις ίδιες ή παρόμοιες κατάπτυστες πράξεις...;;; Νομίζω κανένας μας δεν είναι αθώος! Το θέμα είναι ότι η τροχαία λειτουργεί με την παράδοξη μέθοδο της επιβολής χαμηλών ορίων ταχύτητας σε όποιον δρόμο παρουσιάζει ατυχήματα, αντί να εξετάζει τα ΑΙΤΙΑ των ατυχημάτων. Ένα παραδειγμα : Στον περιφερειακό των Τρικάλων και της Καρδίτσας υπήρχαν όρια ταχύτητας 80-90 χλμ όταν πρωτοκατασκευάστηκαν. Σήμερα, τα όρια είναι 50-70 στους ίδιους δρόμους και είναι και γεμάτοι ραντάρ- σε εκνευριστικό βαθμό. Τι συνέβη;

Έγιναν πολλά ατυχήματα. Ο λόγος είναι ότι όταν κατασκευάστηκαν οι περιφεριακές οδοί, κατά μήκος τους δεν υπήρχε τίποτα παρά μόνο χωράφια. Σήμερα είναι γεμάτο καταστήματα , αντιπροσωπίες, υπηρεσίες κτλ κτλ. Αντί λοιπόν η τροχαία να προβλεψει και να εισηγηθεί να φτιαχτούν παράδρομοι ΚΑΙ ανισσόπεδοι κόμβοι όπου ήταν απαραίτητο, έχει γεμίσει με φανάρια ανα 500 μέτρα + όλα τα άλλα που ανέφερα. Αποτέλεσμα: άχρηστος ο περιφεριακός! Είχε φτιαχτεί για να βοηθά στην πιο γρήγορη διέλευση έξω από τις πόλεις και σε αναγκάζουν με αυτη την πρακτική ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ!!! Γιατί πόσο υπομονή να έχεις βρε αδερφέ, κάποια στιγμή θα την κάνεις την παρανομία, θα πας με 55 χλμ και θα σε τσακώσουμε! Αυτή είναι η λογική τους σε όλα τα θέματα, και με την έλλειψη χρημάτων βέβαια σου στήνουν και το ραντάρ και το κάνουν εισπρακτικό μηχανισμό...


Αυτά

Πολύ προσοχή , μάγκες σε όλους και σε όλα!

:beer: :beer: :beer:

dammed_kittin
26/09/2009, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
βρε συ..
τι βουνο λες??


και με τις εντουραδες πως θα την παλεψεις??


πω..πω.. ασκεφτος ανθρωπος..

ασκεφτος??????


λαθος κανεις....
αμαν κανω να δω μια μερα χωμα αλλα ολο κατι παει στραβα...
απο θανατο μεχρι κολλημενο μοτερ εχω υποστει....

πλακα πλακα μηπως δεν ειναι η μοιρα μου?????



spam off

DirtRider
27/09/2009, 09:37
Η Τροχαία Αγ. Νικολάου με επικεφαλής τον αρχι-γρ@θο δοιηκιτή τους είναι η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ομάδα δημοσίων υπαλλήλων στην μεγαλόνησο...

ΑΝΙΚΑΝΟΙ, ΑΤΟΛΜΟΙ, ΑΔΙΚΟΙ, ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ και ΠΟΛΛΑ "Α" ακόμα...

Το ΜΟΝΟ που ΔΕΝ τους νοιάζει είναι η ασφάλειά μας!!!

Όποτε ακούω ότι κάποιος τους έβαλε κ@λοδάχτυλο, ανοίγω μια σαμπάνια στην υγεία του μάγκα...

ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΧΟΛΟΜΩΝΤΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ...(έχεις και χιούμορ, ατιμούτσικό μου) :beer:

foxx
27/09/2009, 13:04
ολα ειναι δρομος!!!! για σου ελληναρα αθανατε!!!!:beer: :evil: :beer: