PDA

View Full Version : skouria stis diskoplakes



solman
28/09/2009, 19:14
Kalispera paidia,filos exei 2 mines to gs 800 kai tou skouriasan kai oi treis diskoplakes,arxizei kai vgazei skouria kai stis koliseis tis eksatmiseis,exei kapoios allos tetoio provlima?kai ti ginete me tin eguisi?epidi tou ta masane ligaki!!!!tha anevasoume kai foto suntoma!!!


euxaristo polu ek ton proteron!!!

shokobill
14/10/2009, 11:49
δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα. αν κινησει το μηχανακι του θα φυγει η σκουρια σε λιγα χλμ.:wave2: :wave2: :wave2:

VALES
14/10/2009, 12:40
:confused: :confused: :confused:
Πες πως από τις δισκόπλακες θα φύγει με την κίνηση (τώρα βέβαια γιατί εσύ το βρίσκεις φυσιολογικό δεν μπορώ να καταλάβω), από τις εξατμήσεις ?

solman
14/10/2009, 14:27
den einai thema kukloforias,kai oi skouries den einai ekei pou patane ta takakia!!!!!

ggs
14/10/2009, 14:54
Φίλε , βλέπω ότι είσαι από την καταπληκτική Σύρο…
Και το μηχανάκι που λες , στην Σύρο είναι ?
Τα μηχανάκια στα νησιά επιβαρύνονται περισσότερο από την υγρασία και την θάλασσα…
Τώρα , στην περίπτωση σας , δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή είναι θέμα του υλικού …
Άλλοι με το ίδιο μηχανάκι έχουν αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα ?

:wave2:

the who
14/10/2009, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φίλε , βλέπω ότι είσαι από την καταπληκτική Σύρο…
Και το μηχανάκι που λες , στην Σύρο είναι ?
Τα μηχανάκια στα νησιά επιβαρύνονται περισσότερο από την υγρασία και την θάλασσα…
Τώρα , στην περίπτωση σας , δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή είναι θέμα του υλικού …
Άλλοι με το ίδιο μηχανάκι έχουν αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα ?

:wave2:

Δεν εχεις αδικο αλλα αν σκεφτεις οτι στη χωρα παραγωγης η υγρασια ειναι καθημερινο φαινομενο(βαλε και χιονια κλπ) τοτε μαλλον καταληγουμε σε "αστοχια" υλικου.

MikeG
14/10/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Δεν εχεις αδικο αλλα αν σκεφτεις οτι στη χωρα παραγωγης η υγρασια ειναι καθημερινο φαινομενο(βαλε και χιονια κλπ) τοτε μαλλον καταληγουμε σε "αστοχια" υλικου.

Οι δισκόπλακες δεν είναι κατασκευασμένες στην Γερμανία.
Όλα τα BMW "πάσχουν" στην υγρασία.

sapila racing
14/10/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Δεν εχεις αδικο αλλα αν σκεφτεις οτι στη χωρα παραγωγης η υγρασια ειναι καθημερινο φαινομενο(βαλε και χιονια κλπ) τοτε μαλλον καταληγουμε σε "αστοχια" υλικου.

Αλλο τα χιόνια κι αλλο το αλάτι της θάλασσας, η αλμύρα, το θαλασσινό αεράκι.

πω πω θέλω διακοπές! :lol:

the who
14/10/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αλλο τα χιόνια κι αλλο το αλάτι της θάλασσας, η αλμύρα, το θαλασσινό αεράκι.

πω πω θέλω διακοπές! :lol:

Ναι ρε Αρη δεν λεω.Αλλα σε τοσο μικρο διαστημα για μενα δεν δικαιολογειται.Πιτσιρικας δουλευα σε ενοικιαζομενα μηχανακια στην Κρητη.Τελος σεζον τα περναγαμε με πετρελαιο και τα κλειναμε σε μια αποθηκη.Σκουριες σχεδον τιποτα και σου μιλαω για μηχανακια με χρονια και χλμ στις σελλες τους.:wave2:

Υ.Γ Παππουουουυ:rotflmao:

sapila racing
14/10/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Τελος σεζον τα περναγαμε με πετρελαιο και τα κλειναμε σε μια αποθηκη.Σκουριες σχεδον τιποτα και σου μιλαω για μηχανακια με χρονια και χλμ στις σελλες τους.:wave2:


Κι αυτο αν το πλακώσει στο πετρέλαιο δεν θα ξανασκουριάσει με τίποτα!

Εμένα είπες παππού ρε μπάρμπα? :smokin:

road spirit
14/10/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ναι ρε Αρη δεν λεω.Αλλα σε τοσο μικρο διαστημα για μενα δεν δικαιολογειται

αν μετά απο ένα καλό λούσιμο σε αλατόνερο (αφήσαμε το μηχανάκι στη προβλήτα, στη θάλασσα, κλπ) παμε να ξεπλήνουμε το μηχανάκι μας για να φύγουν τα αλάτια, αλλά το πλύσιμο γίνει με ζεστό νερό.... την κάτσαμε τη βάρκα, σε χρόνο dt θα σκουριάσουν τα πάντα ...

:winka:


edit: έτσι με είπανε δλδ, γιατί προσωπικά πάντα με κρύο νερό πλένω

solman
10/11/2009, 10:21
to mixanaki einai polu ligo kairo sti syro,kai de dikaiologite i skouria!!!i apantisi tis mamas bmw apo germania einai oti plithike me kapio ximiko kai giauto skouriase!!!PIASTO AUGO KAI KOUREYTO diladi!!!de kaluptei me liga logia tipota,auto pantos den nomizo oti tima mia etairia pou thelei na legete sovari!!!exo mia africa tou 2003 kai einai arketous mines to xrono ekso apo to garaz,kai pio konta sti thalassa apo tin bmw(parepiptontos einai se vouno kai kato apo upostego)oi duskoplakes mou den exoun kamia sxesi me tis sugekrimenes tis bmw!!!apla oi etairies de theloun na analavoun to kostos antikatastasis opote de to paradexontai gia tin astoxia ulikou!!!

stefanos
10/11/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από solman
to mixanaki einai polu ligo kairo sti syro,kai de dikaiologite i skouria!!!i apantisi tis mamas bmw apo germania einai oti plithike me kapio ximiko kai giauto skouriase!!!PIASTO AUGO KAI KOUREYTO diladi!!!de kaluptei me liga logia tipota,auto pantos den nomizo oti tima mia etairia pou thelei na legete sovari!!!exo mia africa tou 2003 kai einai arketous mines to xrono ekso apo to garaz,kai pio konta sti thalassa apo tin bmw(parepiptontos einai se vouno kai kato apo upostego)oi duskoplakes mou den exoun kamia sxesi me tis sugekrimenes tis bmw!!!apla oi etairies de theloun na analavoun to kostos antikatastasis opote de to paradexontai gia tin astoxia ulikou!!!

Γιατί να είναι αστοχία υλικού?
Μπορεί να συμβαίνει σε όλα.

billyP
10/11/2009, 21:19
Μια μοτο ειναι η συναρμολόγηση πολλων και διαφορετικών περιφερειακων, φτιαγμενα σε πολλές και διαφορετικες χώρες.
Αν άκουγα ότι μονο οι δισκόπλακες ειχαν σκουριά, ή μόνο η εξάτμιση, ή μόνο ο σκελετός θα έλεγα ότι ειναι θέμα αστοχίας συγκεκριμένου υλικού ή παρτίδας.
Εφόσον όλη η μηχανή έχει το ίδιο πρόβλημα κάτι άλλο συμβαίνει...
Σκέφτομαι την κακή περίπτωση η μοτο να ήταν σε αποθήκη...που πνίγηκε στα νερά..... το λέω γιατι έχω ακούσει περίπτωση που "πνιγμενα" αυτοκίνητα σε αντιπροσωπεία πωλήθηκαν σαν καινούρια....
Να κοιτάξεις σε σημεία που το πιεστικό δεν πρόκειται ποτέ να εβρεχε τη μοτο, πχ στον σκελετό κάτω απο τεπόζιτο ή τη σέλα.... έτσι δεν θα ισχύει η ετυμηγορία του εξουσιοδοτημένου....

Ενημέρωσέ μας...:rolleyes:

LERITHS
10/11/2009, 22:13
Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου αλλά μήπως εκεί που στεγάζεται η μηχανή υπάρχει κοντά βόθρος (δεξαμενή λυμάτων) ή εξαέρωση αποχέτευσης; Αν ναι μην ψάχνεται αλλού τον ένοχο αυτό φταίει. Καλό καθάρισμα με νερό και υπάρχει ένα σπρέΰ που καθαρίζει τα ανοξείδωτα της wurth ψεκάστε τις επίμαχες περιοχές και σκουπίστε καλά να φύγει η σκουριά. Ελπίζω να βοήθησα...!

madtank
11/11/2009, 09:25
Yπάρχει ένα Σουηδικό προϊόν της Avesta Chemicals το όνομα του Rust remover σε μπουκάλι των 500ml. Σε στεγνή και κρύα επιφάνεια ψεκάζεις , αφήνεις λίγα λεπτά σκουπίζεις με καθαρό πανί και αυτό ήταν.

Θα το βρείς σε καταστήματα με ναυτιλιακά είδη στο νησί ή σε καταστήματα στον Πειραιά.

Η τιμή του γύρω - σαν εξειδικευμένο προϊόν είναι λίγο τσουχτερή ΑΛΛΑ το απόλυτο αποτέλεσμα - στα 12 € θα το έχεις για χρόνια μιας και η επιφάνεια του δισκόφρενου και όχι μόνο είναι μικρή.

Για εξατμίσεις ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΕΣ το απόλυτο....."εργαλείο".

:wave2:

daz
26/12/2009, 01:35
Τα δισκόφρενα στο σημείο που δεν υπάρχει τριβή από τα τακάκια ή σκουριάζουν ή όχι. Και δεν φταίει ούτε η υγρασία ούτε υπάρχει αστοχία στο υλικό. Αναλόγως το υλικό από το οποίο κατασκευάστηκαν. Η φθηνή σειρά της brembo για πχ βγάζει σκουριά η πιο ακριβή όχι. Πάντως μόνο αισθητικά πρέπει να σε απασχολήσει. Δεν ΝΟΜΙΖΩ να σε καλύπτει η εγγύηση σε κάτι τέτοιο.

bonepeeler
26/12/2009, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank


Θα το βρείς σε καταστήματα με ναυτιλιακά είδη στο νησί ή σε καταστήματα στον Πειραιά.


Μπορείς να μου πεις κάποιο γιατί το google δε βγάζει τίποτα;

George_bmw
26/12/2009, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Μπορείς να μου πεις κάποιο γιατί το google δε βγάζει τίποτα;


Εδώ είναι η αντιπροσωπεία...αυτοί μπορεί να σε βοηθήσουν...

C. Prenzel & Co O.E.
Manoliassas Street 21
GR-161 21 ATHENS
Tel: +30 210 72 44 206
Fax: +30 210 72 20 317

daz
26/12/2009, 10:38
To προϊόν είναι αυτό αλλά το βρίσκεις μόνο από τον αντιπρόσωπο

http://www.misterstainless.com/assets/rust.pdf

bonepeeler
26/12/2009, 16:42
Ευχαριστώ παίδες.
Ελπίζω να μου τα κάνει όλα λαμπίκο

byron
26/12/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Ευχαριστώ παίδες.
Ελπίζω να μου τα κάνει όλα λαμπίκο

Τι σου σκούριασε??? :confused: :confused: :confused:

bonepeeler
28/12/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι σου σκούριασε??? :confused: :confused: :confused:

Για τις μπούκες των εξατμίσεων.

Επίσης μίλησα με τον αντιπρόσωπο και μου είπε πως το προϊόν σταμάτησε να βγαίνει.:cry: