PDA

View Full Version : Default εργοστασιακά λάστιχα Bridgestone Battlax - Είστε ευχαριστημένοι;



Ichigo
29/09/2009, 21:54
Αν και είναι 1ο μηχανάκι και δεν έχω μεγάλη εμπειρία έχω την εντύπωση ότι τα λάστιχα αργούν να ζεσταθούν. Μπορεί να είμαι και λάθος. Δε μου δίνουν και τόση σιγουριά θα έλεγα. Εννοείται ότι οι πιέσεις είναι σύμφωνες με το Manual - 36 psi εμπρός 36 psi πίσω για μονοκάβαλο. Εσείς τι λάστιχα φοράτε αγαπητοί Ληστές; Κάτι που να ζεστένεται γρήγορα και να δίνει απόλυτο κράτημα στο δρόμο για αυτό το μηχανάκι έχετε να προτείνετε; Δεν έχω τη διάθεση να του πίνω το αίμα ούτε κόντρες μπαντιλίκια κλπ. :wave2:

alex14
30/09/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Αν και είναι 1ο μηχανάκι και δεν έχω μεγάλη εμπειρία έχω την εντύπωση ότι τα λάστιχα αργούν να ζεσταθούν. Μπορεί να είμαι και λάθος. Δε μου δίνουν και τόση σιγουριά θα έλεγα. Εννοείται ότι οι πιέσεις είναι σύμφωνες με το Manual - 36 psi εμπρός 36 psi πίσω για μονοκάβαλο. Εσείς τι λάστιχα φοράτε αγαπητοί Ληστές; Κάτι που να ζεστένεται γρήγορα και να δίνει απόλυτο κράτημα στο δρόμο για αυτό το μηχανάκι έχετε να προτείνετε; Δεν έχω τη διάθεση να του πίνω το αίμα ούτε κόντρες μπαντιλίκια κλπ. :wave2:

Τα δικα μου εργοστασιακα την εβγαλαν για 6-8 μηνες. Μετα αρχισαν να γλιστρουν υπερβολικα.

Προσφατα εβαλα τα Metzeler Z6 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Για τον δρομο ειναι παρα πολυ καλα, για πιστα δεν ξερω.

:wave2:

pektis
30/09/2009, 10:58
Eίχα δοκιμάσει pirelli diablo.Πολύ καλά...Έλιωσαν όμως από τις 16.000χλμ....Τα bt21 που φοράει είναι 2γομα, δηλαδή για παραπάνω χιλιόμετρα,αλλά όπως είπες αργούν πολύ να ζεσταθούν...:winka:

PortisHead
30/09/2009, 11:21
Επειδη και γω αυτη την εποχη ψαχνωμαι για λαστιχα κατεληξα στο εξης:

ή θα παρεις λαστιχα μαλακα που εχουν καλο κρατημα αλλα τελειωνουν μετα απο 10-12 χιλιαδες χλμ.

ή θα παρεις τουριστικα που αργουν μεν να ζεσταθουν αλλα βγαζουν περισσοτερα χλμ.

Εξαρταται απο τον τροπο που οδηγας , τα χιλιομετρα που κανεις και σε τι δρομους.

Ενδεικτικα απο αυτα που με ενδιαφερουν :

Σχετικα μαλακά λαστιχα = Metzeler Z6 , Metzeler M3 , Metzeler M1

Τουρισταδικα = Bridgestone 021 , Dunlop Sportmax

:wave2:

amyroukai
30/09/2009, 11:29
Του έβαλα Diablo Strada. Αν δεν κάνω λάθος, τώρα κλείνουν 12000 χιλιόμετρα (πρέπει να θυμηθώ πότε τα έβαλα μπορεί να είναι περισσότερα) και φθορά λογική, δεν τετραγώνισαν παρ' όλο που κινούνται κυρίως όρθια (πόλη/εθνική) και στην πίστα... Η κόλαση η ίδια. Ζεσταίνονται αμέσως, βροχή τα έχω φτάσει 170 χωρίς υδρολίσθηση. Όταν τα φάω θα βάλω τα Angel μάλλον, μου άρεσαν πολύ τα Pirelli. Από το διάβολο, στον άγγελο... :rotflmao:
Πριν είχα τα Michelin Road2, αργούσαν πολύ να ζεσταθούν, στο βρεγμένο πολύ καλά (200άρες στην Εθνική), αλλά σε γενικό κράτημα, με τα Pirelli καμία σχέση, πολύ χαμηλότερα όρια και όχι καλή αίσθηση του δρόμου.
To είχα πάρει με Metzeler M3 που έλιωσαν σε 5500 χιλιόμετρα... Αλλά νέος οδηγός, πήγαινα κο-κο-κο δεν θυμάμαι να σου πω αν κρατούσαν στροφές κλπ. Με το γκάζι πάντως, γλιστρούσε πολύ.

cosgili
01/10/2009, 22:36
Οντως τα μαμα ελαστικα δεν ειναι και οτι καλυτερο. Αργουν να ζεσταθουν και σε αστικες μετακινησεις σε "αγχωνουν". Θα σου προτινα και εγω τα strada μιας και ειναι η ιδανικοτερη λυση για μεση οδηγηση. Φυσιολογικη φθορα, ζεσταινονται σχετικα ευκολα και εχουν και γρηγορη κορωνα για αμεση αλλαγη κατευθυνσης:sun:

Ichigo
08/01/2010, 01:41
Για τσεκάρετε ληστές το καινούριο τουριστάδικο Battlax που βγάζει η Bridgestone το 2010.
Τρίγομο σε σχέση με το προηγούμενο και επανασχεδιασμένο. Για κάποιον που θέλει να βγάζει παραπάνω χιλιόμετρα αξίζει λέτε; Ή δεν ενδείκνυται κι αυτό για χρήση πόλης κυρίως; :confused:

New Battlax BT-023: a “full spec” sport touring tyre (http://www.bridgestone.eu/press/press-releases/all/2009/new-battlax-bt-023-a-%E2%80%9Cfull-spec%E2%80%9D-sport-touring-tyre)

amyroukai
08/01/2010, 11:37
Τρίγομο αν δεν απατώμαι είναι και το 021. Σε γενικές γραμμές κακά λόγια για τα μοντέρνα Brdigestone δεν έχω διαβάσει. Αλλά Touring λάστιχο είναι και το Strada που φοράω εγώ και αν δεν κάνω λάθος και ο Pektis και έχει ταιριάξει πολύ καλά με το Bandit. Ζεσταίνεται αμέσως και ακόμα και τώρα που... έλιωσε το πίσω, κρατάει ακόμα περιέργως καλά.

Σε γενικές γραμμές θα πάρεις "αναγκαστικά" touring λάστιχο γιατί λόγω μεγάλου βάρους θα λιώσει πολύ γρήγορα οτιδήποτε σπορ που είναι φτιαγμένο για μοτοσικλέτες των 190-200 κιλών. To Metzeler M3 μου κράτησε σκάρτα 5000χλμ. Το Bridgestone BT-011 σκάρτα 10000χλμ... Τα Michelin Road2 αντέχουν 20000χλμ+, αλλά δεν ζεσταίνονται ποτέ στην πόλη και δεν κρατάνε καλά στο στεγνό (σε σχέση με τα Pirelli που έβαλα μετά) αλλά είναι πολύ καλά στο βρεγμένο. Το θέμα είναι να δούμε και κανένα συγκριτικό, γιατί μπορεί πχ το 023 να είναι βελτιωμένο σε σχέση με το 021, αλλά το Pirelli Angel ST ή το Continental Road Attack 2 που επίσης βγαίνει τώρα, να είναι πολύ καλύτερα συνολικά.

Για την ώρα, πιθανότερη λύση βλέπω το να φέρω από Αγγλία ένα ζευγάρι Diablo Strada που τα έχει στο M and P κάτι λιγότερο από 200? με τα μεταφορικά, γιατί όλα τα παραπάνω λάστιχα πάνε από ?300 και άνω.

PortisHead
08/01/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Για την ώρα, πιθανότερη λύση βλέπω το να φέρω από Αγγλία ένα ζευγάρι Diablo Strada που τα έχει στο M and P κάτι λιγότερο από 200? με τα μεταφορικά, γιατί όλα τα παραπάνω λάστιχα πάνε από ?300 και άνω.

Ηταν η 2η μου επιλογη.
Τελικα πήρα τα Dunlop Roadsmart (απο τις προσφορες) και εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος.
Φοβερο λαστιχακι.
170 ευρω τελικη τιμη (συνολικα).

WebDevGr
08/01/2010, 11:57
Συμφωνώ κι εγώ για το λάστιχο!!!

Κλαίω για την τιμή :bigcry: :bigcry:

PortisHead
11/01/2010, 10:55
@ amyroukai

1000 συγνωμη...εκανα λάθος !!!!

Τα Dunlop Qualifier πηρα , κιαποτι βλεπω τα εχει ΑΚΟΜΑ σε προσφορα αν ενδιαφερεσαι !!!


(Δες και το 1ο σχολιο.... :D )


http://www.mandp.co.uk/productinfo/901845/Tyres/Tyre-Offers/Dunlop

amyroukai
11/01/2010, 11:00
Ντεν έκει 180 πισινό το 650 καρντιά μου... :)

Και δεν θέλω να διαολίζομαι άλλο με μετατροπές. Θα τα πληρώσει όλα το SS κάποια στιγμή :evil: