PDA

View Full Version : χωρίς εξάτμιση??



pipis
29/09/2009, 20:59
Θέλω να βάλω στο επόμενο ΤD για πρώτη φορά το μηχανάκι μέσα, αλλά θέλω όσο γίνετε να μειώσω σε περίπτωση πτώσης το κόστος επισκευής.
Βρήκα ένα κουστουμάκι για την πίστα και λέω να του βγάλω και την εξάτμιση.
Τι λέτε θα πάθει τίποτα για 3 Χ 20λεπτα αν του βγάλω την εξάτμιση ή δεν το συνιστάτε?

θενξ προκαταβολικά!

camen
29/09/2009, 21:38
:eek: :eek: :eek: :eek:
:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Μην το κανεις αυτο σε καμια περιπτωση...

Εδω,δεν κανει να κοντενεις ή να μακραινεις το τελικο χωρις ψαξιμο γτ μπορει να ανεβασουν θερμοκρασια οι βαλβιδες λογω λανθασμενου back pressure των καυσαεριων...
Αμα το αφησεις χωρις εξατμιση,
-πολυ αμφιβαλλω αν θα δουλευει σωστα,θα ξερυθμιστει τελειως
-ριψοκινδυνευεις ζημια πολυ πολυ πιο μεγαλη απο μια σπασμενη εξατμιση
-θα φτιαχνει τον θρηνο απο θορυβο(αλλα αυτο ειναι το τελευταιο)

:beer: :wave2:

pipis
29/09/2009, 21:48
για τις βαλβδες ξερω και εγω οτι δεν κάνει καθόλου, αλλά την τελευταία φορά που πήγα μέγαρα είδα πολύ κόσμο χωρίς εξατμίσεις και είπα μήπως...

camen
29/09/2009, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
για τις βαλβδες ξερω και εγω οτι δεν κάνει καθόλου, αλλά την τελευταία φορά που πήγα μέγαρα είδα πολύ κόσμο χωρίς εξατμίσεις και είπα μήπως...
Tι να σου πω...
Εγω δεν θα το εκανα σε καμια περιπτωση...Δεν ειμαι και ειδικος αλλα πιστευω οτι μονο κ μονο
το ξερυθμισμα που θα επελθει θα ειναι σημαντικο...
Πως ειναι δυνατον να δουλευει σωστα χωρις τελικο...:confused:

Ας πει γνωμη και κανενας πιο γνωστης...:winka:

T.R.E
29/09/2009, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
για τις βαλβδες ξερω και εγω οτι δεν κάνει καθόλου, αλλά την τελευταία φορά που πήγα μέγαρα είδα πολύ κόσμο χωρίς εξατμίσεις και είπα μήπως...


Το καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιείς ένα παλιό-χτυπημένο τελικό που μπορείς να βρείς φτηνά... Στοκ τελικά στο egay μπορείς να βρεις με κόστος 50-100 ?... :)