PDA

View Full Version : πατινάρισμα σε πάπια



arhs
30/09/2009, 03:37
μιας που είδα οτι δεν υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα, σκέφτηκα να γράψω ζητώντας τα φώτα σας!
στο ζουμί. έχει αρχίσει εδώ και καιρό και μου πατινάρει η πάπια (modenas kriss '05) για όσο διάστημα είναι κρύα. μετά, εφόσον ζεσταθεί, δεν παίζει κανένα θέμα. το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο τις κρύες μέρες-πρωινά! και ρωτώ:

Α. από το γεγονός οτι πατινάρει μόνο όταν είναι κρύο το πτηνό, να υποθέσω οτι πρόκειται για δίσκους συμπλέκτη και μόνο?

μιας που βρήκα λίγο χρόνο, έχω ανοίξει την πάπια για χαβαλέ, εμπειρία και όχι μόνο! απλώς περιμένω κάποια εργαλεία από ένα φίλο (άτιμο clutch "mothafucka" holder, δεν έφτασε μόνο το φρένο :p ). οπότε, από τη στιγμή που είναι ήδη ανοιχτή η πάπια, είπα να ρωτήσω μήπως παίζει και κάτι άλλο!

προσπάθησα να λύσω το παξιμάδι που συγκρατεί τον secondary clutch (όπως αναγράφεται και στο manual) με φρένο και ταχύτητα όπως είχε αναφέρει κάποιος από 'δω μέσα (και πολλή προσοχή! όπως είχε αναφέρει επίσης ο ίδιος :p) αλλά δεν τα κατάφερα.

Β. δεδομένου οτι όπως μου είπε και ένα φιλαράκι, δε χρειάζεται και τόση δύναμη, και ενώ δεν αναφέρει τίποτα το manual, παίζει το παξημάδι αυτό να έχει ανάποδη φορά?

στο τέλος υπάρχει και μία photo για να καταλάβετε καλύτερα (ήδη έχετε καταλάβει, αλλά τη βάζω για να υπάρχει!).

thanks anyway για τυχόν απαντήσεις!
:beer:


175842

arhs
30/09/2009, 03:44
είδα οτι υπάρχει και αυτό το topic (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71837&highlight=%E4%E9%F3%EA%EF%E9+%F3%F5%EC%F0%EB%E5%EA%F4%E7) . το είχα διαβάσει παλαιότερα, αλλά τέτοια ώρα δεν το βρήκα αμέσως!

τώρα αν κρίνει κάποιος mod οτι χρειάζεται, ας μετακινήσει το μήνυμα σε εκείνο το topic

arhs
30/09/2009, 22:33
guys? ούτε ένας ωρέ?!