PDA

View Full Version : Vibranator



ggs
30/09/2009, 09:23
http://www.vibranator.com/



ΕΕΕΕ , μην πάει ο νούς σας στο πονηρό... :lol:

για να περιορισει τους κραδασμους στο τιμονι είναι....


Tonic vibration reflex is a sustained contraction of a muscle subjected to vibration. Experts agree that vibration causes an involuntary muscle response directly correlated with vibratory pulses. Gratuitous muscle response creates unnecessary arm fatigue and lactic acid build up. There is a direct connection between the handlebar vibration, arm pump, hand numbness and tingling.


γνωρίζει κανείς κατι ???


175854

sapila racing
30/09/2009, 09:32
Eνδιαφέρον φαίνεται και δεν είναι κι ακριβα στα 70 USD.
Πάντως μεγάλο ρόλο στους κραδασμους παίζει και το τιμόνι.
πχ Hornet 900 με μαμά τιμόνι, που εχει κι εσωτερικά αντίβαρα εκτός απο τα τεράστια εξωτερικά είναι ΟΚ.
Επίσης ΟΚ με πανάλαφρα εξωτερικά αντίβαρα και τιμόνι Tomaselli, χωρίς φυσικά τα εσωτερικά.

ggs
30/09/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eνδιαφέρον φαίνεται και δεν είναι κι ακριβα στα 70 USD.
Πάντως μεγάλο ρόλο στους κραδασμους παίζει και το τιμόνι.
πχ Hornet 900 με μαμά τιμόνι, που εχει κι εσωτερικά αντίβαρα εκτός απο τα τεράστια εξωτερικά είναι ΟΚ.
Επίσης ΟΚ με πανάλαφρα εξωτερικά αντίβαρα και τιμόνι Tomaselli, χωρίς φυσικά τα εσωτερικά.

Η πατέντα αυτή (κατά πως λένε οι «Τζιμηδες») χρησιμοποιεί κάποια τεχνολογία που υπάρχει στα ελικόπτερα για να εξουδετερώνει τις συχνότητες που προκαλούν κραδασμούς !!!
Λογικά , είναι κάποιο εσωτερικό αντίβαρο με κάποιο μηχανισμό ???
Δεν ,μπόρεσα να καταλάβω πολλά για το πώς λειτούργει , πάντως η τιμή του είναι δελεαστική…

Φυσικά , έχεις δίκιο για τον ρόλο του τιμονιού στους κραδασμούς …

:beer:

jpk chios
25/08/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Η πατέντα αυτή (κατά πως λένε οι «Τζιμηδες») χρησιμοποιεί κάποια τεχνολογία που υπάρχει στα ελικόπτερα για να εξουδετερώνει τις συχνότητες που προκαλούν κραδασμούς !!!
Λογικά , είναι κάποιο εσωτερικό αντίβαρο με κάποιο μηχανισμό ???
Δεν ,μπόρεσα να καταλάβω πολλά για το πώς λειτούργει , πάντως η τιμή του είναι δελεαστική…

Φυσικά , έχεις δίκιο για τον ρόλο του τιμονιού στους κραδασμούς …

:beer:
Υπάρχει κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει το πράγμα αυτό? Θέλω να το πάρω για το xt660z που έχω και του έχω βάλει τουρατεκ χουφτες.