PDA

View Full Version : Περί service



Σελίδες : [1] 2

supertp
30/09/2009, 12:47
Καλησπέρα.

Πήγα και εγώ πρόσφατα να κάνω το 2ο service στον ληστή μου (1250 SA '09).
- βάσει manual στα 6000 αλλά το πήγα στα 4.500 -

Μου άλλαξε λάδια μόνο. (4 λιτρα, περίπου 12 ευρώ το μπουκάλι νομίζω είχε).

Πλήρωσα 103 ευρώ και φεύγοντας μου είπε να του το πάω και στα 8000 να ρίξει μια ματιά μπουζί και πιέσεις... Για το πιέσεις δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα/άκουσα καλά.

Απλά, τα μπουζί κανονικά τα τσεκάρει στα 6000. Γιατί να μου είπε να του το πάω στα 8000 αφού περίπου στα 10.000 θα το ξαναπήγαινα για service.

Φοβάμαι μη πάω πάλι για μαλακίες και απλά μου πιάσουν τον κώλο...

Μιλάω για εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο.

akisjg
30/09/2009, 13:13
Κι εγώ πριν από ένα μήνα πήγα για service (gsf 1250 κ8) στα 4900km λόγω παρέλευσης έτους.
Λάδια και φίλτρο άλλαξα (τα οποία τα έφερα εγώ) και πλήρωσα 58€ για την εργασία.

Μπουζί ούτε καν κοίταξε και δεν μου είπε τίποτα για πιέσεις....... :confused:

alex14
30/09/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
Καλησπέρα.

Πήγα και εγώ πρόσφατα να κάνω το 2ο service στον ληστή μου (1250 SA '09).
- βάσει manual στα 6000 αλλά το πήγα στα 4.500 -

Μου άλλαξε λάδια μόνο. (4 λιτρα, περίπου 12 ευρώ το μπουκάλι νομίζω είχε).

Πλήρωσα 103 ευρώ και φεύγοντας μου είπε να του το πάω και στα 8000 να ρίξει μια ματιά μπουζί και πιέσεις... Για το πιέσεις δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα/άκουσα καλά.

Απλά, τα μπουζί κανονικά τα τσεκάρει στα 6000. Γιατί να μου είπε να του το πάω στα 8000 αφού περίπου στα 10.000 θα το ξαναπήγαινα για service.

Φοβάμαι μη πάω πάλι για μαλακίες και απλά μου πιάσουν τον κώλο...

Μιλάω για εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο.

Για κατσε καλα ρε φιλαρακι, τα συνεργεια κλεφτες θα γινουν.:lol:

Κανε οτι σου λεει το manual και αστους να λενε οτι θελουν. Γιατι δεν κοιταξε τα μπουζι στις 4500 και θελει να τα δει στις 6000 ? Αυτο με τις πιεσεις τι ειναι παλι ? Ειδε κανενα προβλημα ?

Προσεχε λιγο μη σε βαλουν στο λουκι

:wave2:

amyroukai
01/10/2009, 09:41
Αν εννοεί πιέσεις ελαστικών... μπορεί! :) Αλλά καλύτερα να τις κοιτάς κάθε εβδομάδα μόνος σου. Αν εννοεί συμπίεση κινητήρα, τι να πω... Να δω μοτέρ Bandit να χάνει συμπίεση στις 4500 χιλιόμετρα και τι άλλο!

To manual λέει για 10,000χλμ? Κάθε 6,000 δεν είναι ότι είναι να γίνει; Ταπεινή γνώμη, με τα πρώτα λάδια καλά έκανες και δεν τα άφησες πολύ μέσα, αν και εγώ θα τα άλλαζα στα 1000, αλλά από εκεί και πέρα, κάνε ότι λέει το βιβλίο, μην εφευρίσκεις μόνος σου όρια στα χιλιόμετρα για σέρβις. Αν ήταν έτσι, θα έγραφε και η Suzuki κάντε ότι θέλετε όποτε θέλετε...

Vaggos_1983
05/10/2009, 12:43
Καλησπερα Ληστες. Γνωριζει κανεις κανα καλο Συνεργειο Αντιπροσωπο Suzuki σε Κορυδαλλο-Νικαια-Κερατσινι μερια? Σε μενα το πιο κοντινο ειναι του Σκουρτα. Ειναι καλος αυτος? Κι απο τιμες τι παιζει για Κ8 650s στο 4ο Service στα 11.000χλμ?

amyroukai
05/10/2009, 19:22
Για τον Σκούρτα κάποιος είχε πει ότι γενικά δεν ήταν και τόσο καλός, ή μάλλον ότι δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη σαν εμφάνιση συνεργείου/μαστόρων αν θυμάμαι καλά.

Κοντά σου είναι το συνεργείο στο Μπουρνάζι, γιατί δεν πας εκεί; Έχει και μιά συμπαθέστατη κοπέλα μηχανικό (κολάστηκα) :lol:


Εμ... 4ο σέρβις στα 11000 χιλιόμετρα; Φίλε, μήπως λέω, κάποιος σου έχει χαϊδέψει τα οπίσθια και σε κλέβει; Γιατί από σέρβις, θέλει αλλαγή λάδια στα 1000 (τουλάχιστον το Κ5 μου), μετά αλλαγή λάδια στα 6000 και "μεγάλο" στις 12000. Σύνολο 2 "σέρβις" και ένα κανονικό, στις 12000... Το δικό σου βιβλιαράκι γράφει άλλα; Από όσο ξέρω και στα υδρόψυκτα, κάθε 6000 είναι τα διαστήματα ελέγχου!

Αν είναι μόνο λάδια, μέσο όρο κανένα 70άρι βγαίνει από ότι διαβάζω (και πληρώνω). Αν είναι και βαλβίδες, χρεώνει ο κάθε ένας όσο του κατέβει... Λιγότερα από 200 δύσκολα πάντως. Έναν θυμάμαι που είχε πει ότι πλήρωσε 170 ευρώ και με κούφανε.

Vaggos_1983
06/10/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Για τον Σκούρτα κάποιος είχε πει ότι γενικά δεν ήταν και τόσο καλός, ή μάλλον ότι δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη σαν εμφάνιση συνεργείου/μαστόρων αν θυμάμαι καλά.

Κοντά σου είναι το συνεργείο στο Μπουρνάζι, γιατί δεν πας εκεί; Έχει και μιά συμπαθέστατη κοπέλα μηχανικό (κολάστηκα) :lol:


Εμ... 4ο σέρβις στα 11000 χιλιόμετρα; Φίλε, μήπως λέω, κάποιος σου έχει χαϊδέψει τα οπίσθια και σε κλέβει; Γιατί από σέρβις, θέλει αλλαγή λάδια στα 1000 (τουλάχιστον το Κ5 μου), μετά αλλαγή λάδια στα 6000 και "μεγάλο" στις 12000. Σύνολο 2 "σέρβις" και ένα κανονικό, στις 12000... Το δικό σου βιβλιαράκι γράφει άλλα; Από όσο ξέρω και στα υδρόψυκτα, κάθε 6000 είναι τα διαστήματα ελέγχου!

Αν είναι μόνο λάδια, μέσο όρο κανένα 70άρι βγαίνει από ότι διαβάζω (και πληρώνω). Αν είναι και βαλβίδες, χρεώνει ο κάθε ένας όσο του κατέβει... Λιγότερα από 200 δύσκολα πάντως. Έναν θυμάμαι που είχε πει ότι πλήρωσε 170 ευρώ και με κούφανε.

Λάθος δικό μου...3ο Service ειναι, απλα την πηρα μεταχειρισμενη τη μηχανη και ο αλλος της εκανε τα Service πριν το κανονικο. Τελευταιο δλδ το ειχε κανει στα 10.500 νομιζω, αντι για 12.000.
Τι λεει το συνεργειο στο Μπουρνάζι?Καλο? Τιμες? Και κανεις δε προκειται να με χαϊδεψει το κολαρακι :lol: :lol: γι αυτο εχω εσας :D :D ααα και για πειτε ποιο λαδι ειναι καλο για το μοτορι μας? Κ8 εχω εγω... Καπου ειχα διαβασει για το AMSOIL 10-40 FULL SYNTHETIC...ειναι καλο?

amyroukai
06/10/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
για πειτε ποιο λαδι ειναι καλο για το μοτορι μας? Κ8 εχω εγω...
Άρα ο προηγούμενος ήταν το κορόιδο... :) Λοιπόν κατά την ταπεινή μου γνώμη, αφού αλλάζεται το λάδι τόσο συχνά και δεν μιλάμε για πιεσμένο μοτέρ ή "κάφρο" οδηγό, δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από το Motul που χρησιμοποιεί η Suzuki.

Vaggos_1983
06/10/2009, 13:44
Παντως λεω να το παω κανονικα για Service καθε 6000. O Σκουρτας μου πε να το παω καθε 5000 (ισως μου πε και 4500...). Δε πιστευω αυτοι που φτιαξαν τη μηχανη να γραφουν καθε 6000 και να καναν λαθος ε :lol: :lol:
Αντε να το πηγαινω στα 5500 minimum...σωστος?

amyroukai
06/10/2009, 13:57
Από τη Suzuki δηλαδή οι μηχανολόγοι που σχεδίασαν το μοτέρ είναι βλάκες και ο Σκούρτας και ο κάθε μάστορας με πτυχίο λυκείου άντε και καμιάς ιδιωτικής σχολής, είναι μάγκας; Να κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ ότι λέει το βιβλιαράκι! Κάθε 6000, ούτε παραπάνω ούτε λιγότερα. Δεν παθαίνει και τίποτα να το πας και στις 6500, αλλά μέσο όρο κράτησε τις 6000 και ότι και να σου πει ο οποιοσδήποτε, γράψ' τον.


Παράδειγμα: Η Μοτοδυναμική συστήνει αλλαγή λαδιών στα μισά χιλιόμετρα από όσα λέει το βιβλίο, επικαλούμενη τις "Ελληνικές" συνθήκες... Στην Ιταλία ας πούμε ή στην Ισπανία με την ίδια ζέστη και την ίδια κίνηση, είναι βλάκες... Σε ερώτηση περιοδικού για το αν χάνεται η εγγύηση σε κάποιον χρήστη που αλλάζει λάδια όπως γράφει το βιβλίο του, απάντησαν ότι όχι, αφού έτσι συστήνει ο κατασκευαστής. Ποιός κερδίζει αν αλλάζεις λάδια πιο συχνά;

Vaggos_1983
06/10/2009, 14:17
Αυτο ακριβως θα κανω. Σιγα μι πιγαινω καθε μηνα για Service....που λεει ο λογος.:lol: :lol: Ολοι κοροϊδα ψαχνουν...τι να κανουμε. :smokin:

Vaggos_1983
01/12/2009, 09:24
Καλημερα παιδες και καλο μηνα. Σημερα θα παω για Service τη μηχανη και εχει 16000χλμ. Θα τη παω στο Σκουρτα τελικα...Χτες τον ρωτησα ποσο θα παει περιπου το μαλι και μοθ πε κοντα 50 ευροπουλα :wacko: Θα μου αλλαξει λαδακια και ενα γενικο ελεγχο ολη τη μηχανη. Μου φαινονται πολυ καλα τα λεφτα...η μηπως κατι κρυβεται απο πισω?

supertp
01/12/2009, 09:49
Καλησπέρα.

Έχω ένα bandit 1250 μοντέλο '09.

Βασικά το πήγα για τα δεύτερά του λάδια, αντί στα 6.000 (ή κανονικά είναι στα 7000??) χλμ, στα 4.500 χλμ. Πες...απλά επειδή κακό δεν κάνει...

Το πήγα στη Suzuki στην Ιωνίας, στα Πατήσια.

Το κόστος για την αλλαγή λαδιών βασικά, μαζί με τα λάδια ήταν 102 ευρώ!!!! 52 είχαν τα λάδια νομίζω και 50 τα εργατικά. Κάπως έτσι!!!

Μήπως με δουλεύουν;; Καλά εννοείται ότι θα πηγαίνω τα δικά μου λάδια, αλλά τα εργατικά;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος στο service αυτό τσεκάρουν και μπουζί, σωστά;

Έχω την εντύπωση ότι δεν μου τα τσέκαρε.

Και φεύγοντας μου είπε κιόλας πως λάδια να αλλάξω στα 10.000 (πες πως είναι normal) και να ξαναπεράσω στα 8.000 klm για να ρίξει μια ματιά;;; Τότε μου είχε πει στα μπουζί και κάτι άλλο μου είχε αναφέρει, αλλά δε θυμάμαι τί. Κάτι να σφίξει...??? (όχι τις βίδες της εξάτμισης κλπ, κάτι άλλο).

Σας ακούγονται normal αυτά; Δηλ. αν του το πάω στα 8.000 για να τσεκάρει μπουζί και ότι άλλο θα μου ζητήσει να του τα σκάσω;;;; Και μετά από 2000 πάλι θα του ξανασκάσω εργατικά για τα λάδια;;; Μήπως με δουλεύει; Ή να υποθέσω ότι δε θα μου ζητήσει κάτι στα 8000. Το τζάμπα νομίζω έχει πεθάνει όμως...

Τόσο μαλακία έκανα που πήγα για λάδια νωρίτερα;;; Νωρίτερα πήγα ρε γμτ, όχι αργότερα!!!

Τί θα κάνατε στη θέση μου;

amyroukai
01/12/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
Μήπως με δουλεύουν;;
Εμ, ναι.... :)

Απλά το Bandit αν δεν το καφρίζεις, είναι αλεξίσφαιρο. Χμ. Βλακείες λέω. Εγώ του πίνω το αίμα 43000 χιλιόμετρα τώρα και πάλι το μοτέρ σαν καινούριο είναι... Ξαναλέμε: ΔΕΝ χρειάζεται ΤΙΠΟΤΑ πιο συχνά από ότι λέει ο κατασκευαστής. Από φίλο που δούλευε στην BP κάποια φεγγάρια, τα λάδια έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο που έχουν εξαιρετικές δυνατότητες λίπανσης και διάρκειας, αλλά πρέπει να πληρώνουμε κάτι, προφανώς. Όχι αλλαγές πιο συχνά όμως από όσο λέει η Suzuki, πετάς λεφτά χωρίς λόγο. Τώρα αν σε χρέωσε 50 ευρώ για να ξεβιδώσει την τάπα κάτω από τον κινητήρα, να βάλει ένα χωνί και να ανοίξει το λάδι και να το βάλει στο μοτέρ, εσύ βλέπεις αν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα... Στο Χαλάνδρι ο Κούζουνας (ή Κουζουνάς, δεν έμαθα ποτέ που τονίζεται το όνομα του) δεν μου πήρε ποτέ πάνω από 60-65 για αλλαγή λαδιών, επίσης εξουσιοδοτημένος. Οι περισσότεροι στο κάνουν μόνο χρεώνοντας τα λάδια... Όλα τα άλλα είναι απλά βλακείες. Μπουζί με πρόβλημα στις 4500;;; ΛΟΛ και πάλι ΛΟΛ. Στις 12000 απλά τα αλλάζεις και δεν χρειάζεται ΠΟΤΕ να δεις τίποτα, εκτός και αν διαπιστώσεις δυσλειτουργία. Χαλαρώστε ρε παιδιά με τη συντήρηση, δεν είναι το GSVR του Loris...

PortisHead
01/12/2009, 10:22
Εχω παει μεχρι τωρα σε 3 επισημα.
Αυτο στην Ιωνιας μου φαινετε το πιο σοβαρο.Δεν ξερω...μπορει να υπαρχει και καλυτερο , αλλα τουλαχιστον ο μηχανικος ο Αντρεας και ξερει απο Suzuki και ασχολειται με αγωνες , οποτε καποια καλη εμπειρια την εχει.
Απλα ειναι κλασσικο "επισημο", δηλαδη βαρανε τιμες και κάνουν τα πάντα "by the book".

Για μενα ,το χω ξαναπει, ο καλος ο μαστορας δεν φαινετε στο απλο service.
Δλδ. τι ?
Ποσο ομορφα και με χάρη αλλαξε τα λαδια ?
Με τι μαεστρια ξεβίδωσε τα μπουζι ?
:lol:

Στη ζημια φαινετε ο μαστορας.Ποσο ευκολα και γρηγορα την βρίσκει και την αποκαθιστα.
Οταν του ειπα οτι η βιδα που ρυθμζει την δεσμη των φωτων δεν ανταποκρινεται πια, και προς οπου να τη στριψεις ,δεν αλλαζει τίποτα....πελαγωσε.Και φυσικα δεν ασχοληθηκε.
:lol:

Εχω μαθει να ζω με αυτη την κατασταση....δεν αλλάζει.

amyroukai
01/12/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
Καλημερα παιδες και καλο μηνα. Σημερα θα παω για Service τη μηχανη και εχει 16000χλμ. Θα τη παω στο Σκουρτα τελικα...Χτες τον ρωτησα ποσο θα παει περιπου το μαλι και μοθ πε κοντα 50 ευροπουλα :wacko: Θα μου αλλαξει λαδακια και ενα γενικο ελεγχο ολη τη μηχανη. Μου φαινονται πολυ καλα τα λεφτα...η μηπως κατι κρυβεται απο πισω?
Ρε γμτ, εξήγησέ μου κάτι σε παρακαλώ... Η Suzuki λέει διαστήματα λαδιών κάθε 6000 χιλιόμετρα, άρα πρέπει να το πας στις 18000, γιατί να το πας νωρίτερα; Ποιός είναι ο Σκούρτας (πέρα από πολύ καλός οδηγός) που ξέρει καλύτερα από τους μηχανολόγους της εταιρίας;

Η τιμή που σου είπε είναι φυσιολογική για λάδια και μόνο. "Έλεγχο" δεν θέλει τίποτα, απλά ίσως ένα τσεκ με το άλλεν τις βίδες στα καπάκια μήπως από τους κραδασμούς έχει λασκάρει κανένα (αν και θα το έβλεπες να δακρύζει), πράγμα που το κάνεις μόνος σου χαλαρά σε 2 λεπτά με τη μηχανή κρύα.

PortisHead
01/12/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Χαλαρώστε ρε παιδιά με τη συντήρηση, δεν είναι το GSVR του Loris...

Τα είπες ΟΛΑ !
:beer:

supertp
01/12/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ρε γμτ, εξήγησέ μου κάτι σε παρακαλώ... Η Suzuki λέει διαστήματα λαδιών κάθε 6000 χιλιόμετρα, άρα πρέπει να το πας στις 18000, γιατί να το πας νωρίτερα; Ποιός είναι ο Σκούρτας (πέρα από πολύ καλός οδηγός) που ξέρει καλύτερα από τους μηχανολόγους της εταιρίας;

Η τιμή που σου είπε είναι φυσιολογική για λάδια και μόνο. "Έλεγχο" δεν θέλει τίποτα, απλά ίσως ένα τσεκ με το άλλεν τις βίδες στα καπάκια μήπως από τους κραδασμούς έχει λασκάρει κανένα (αν και θα το έβλεπες να δακρύζει), πράγμα που το κάνεις μόνος σου χαλαρά σε 2 λεπτά με τη μηχανή κρύα.

Όταν λες θα το έβλεπα να δακρύζει τί εννοείς;;

Εντωμεταξύ άλλη μια ερώτηση. Μερικές φορές έρχεται μια μπόχα από τη μηχανή. Άλλες φορές σαν καμμένη ζάχαρη, άλλες φορές σαν πλαστικό καμμένο. Κοίταξα μηπως είχε κολλήσει καμιά σακούλα αλλά τίποτα. Και μου το κάνει παρωδικά. Ίσως βέβαια όταν περνάω πάνω από νερά...

Any hint?

amyroukai
01/12/2009, 10:43
Θα είχε λεκέδες από λάδι γύρω από τα καπάκια.

Αν περνάς από νερά, ότι έχουν τα νερά ψήνεται στο μοτέρ και στην εξάτμιση και προφανώς το μυρίζεις κιόλας...

Vaggos_1983
01/12/2009, 11:10
Ναι αυτο με τη μποχα το ειχα παρατηρισει κι εγω. Οντως ειναι απο τα νερα. Και το παω 16000 για service γιατι το προηγουμενο εγινε στις 10000 απο τον προκατοχο του. :)

akisjg
01/12/2009, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
Όταν λες θα το έβλεπα να δακρύζει τί εννοείς;;

Εντωμεταξύ άλλη μια ερώτηση. Μερικές φορές έρχεται μια μπόχα από τη μηχανή. Άλλες φορές σαν καμμένη ζάχαρη, άλλες φορές σαν πλαστικό καμμένο. Κοίταξα μηπως είχε κολλήσει καμιά σακούλα αλλά τίποτα. Και μου το κάνει παρωδικά. Ίσως βέβαια όταν περνάω πάνω από νερά...

Any hint?

Check μήπως δακρύζει η εισαγωγή (βενζίνη) η οποία πέφτει πάνω στο block του κινητήρα και μυρίζει. Το' πάθε κι εμένα και χρειάστηκε σφύξιμο. Έτσι μύριζε πάντως σαν καμμένη ζάχαρη.

amyroukai
01/12/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
Ναι αυτο με τη μποχα το ειχα παρατηρισει κι εγω. Οντως ειναι απο τα νερα. Και το παω 16000 για service γιατι το προηγουμενο εγινε στις 10000 απο τον προκατοχο του. :)
Εγώ θα "έκλεβα" 1000 χιλιόμετρα από αυτό να το πάω στις 17 και το επόμενο κανονικά στις 24...

Vaggos_1983
01/12/2009, 11:46
Το σκεφτηκα κι εγω ρε συ. Αλλα αν σ αυτο το κλεψιμο τυχει κατι? Ισχυει η εγγυηση? Δε θα ναι μ@λ@κια?

amyroukai
01/12/2009, 12:17
Η σφραγίδα μπαίνει στο κουτάκι των 18000 έτσι και αλλιώς.... γιατί να έχεις πρόβλημα με την εγγύηση;

Vaggos_1983
01/12/2009, 12:25
Δεν ξερω φιλε μου. Το σκεφτομουν να το κανω ετσι οπως λες. Απλα στο προηγουμενο Service ελεγε 10.000χλμ και νομιζω το κανε στα 10.500χλμ ο προηγουμενος. Μου φαινετια θα το παω στα 17.000χλμ να τελειωνει το πραμα. Κι ελπιζω να μαι καλυμενος...Ελπιζω να μη τυχει κατι απλα. Το βλεπω λιγο σαν ρισκο. 1ο Service ειναι που κανω σε μεγαλη μηχανη. Αν και στα 24.000 ειναι το καλο που τζουζει.

amyroukai
01/12/2009, 12:41
Πότε λήγει η εγγύησή σου; Το τελευταίο με βαλβίδες που "τσούζει" όπως λες το έκανα εκτός δικτύου. Φυσικά, δεν είναι στην εγγύηση η μοτοσικλέτα αλλά μη γνωρίζοντας κανέναν άλλον, πήγαινα στο Χαλάνδρι στο εξουσιοδοτημένο. Ο μηχανικός εκεί είναι καλός, για να μην παρεξηγηθώ, αλλά είπα να δοκιμάσω και κάποιον άλλο. Έκατσε και δεν είχε δουλειά τελικά, οπότε έμεινα στο συνεργείο, είχε πλάκα και είδα και το μοτέρ μου από μέσα, είδα πως ελέγχει τις βαλβίδες κλπ, βάλαμε και την ανάρτηση, πήγα στις 10 το πρωί και έφυγα 6 το απόγευμα αλλά ούτε κατάλαβα πως πέρασε η ώρα! Και σαφώς λιγότερα χρήματα από το δίκτυο και καλή δουλειά. Οπότε δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω αλλού...


ώπα, τώρα το πρόσεξα: τι εννοείς "έλεγε 10,000χλμ"; Τα σέρβις είναι κάθε 6,000, άρα 6, 12, 18 κλπ. Τα 10 από που βγήκαν; Έχω χάσει κανένα επεισόδιο;

Vaggos_1983
01/12/2009, 12:52
Στο βιβλιαρακι του Service λεει 10.000χλμ. Ο προηγουμενος πρεπει να το εκανε στα 10.500 απ οτι μου πε. Κι αυτο επειδη πηγε διακοπες με τη μηχανη. Γενικα μαλλον το πηγαινε νωριτερα οπως θα του λεγαν στον Σφακιανακη στην Ηλιουπολη. Αρα φανταζομαι το 2ο το εκανε στα 5.000 κοντα, το 3ο στα 10.500 κοντα και τωρα παει 16.500 κοντα αν το παμε ανα 6.000χλμ που ειναι το σωστο.

amyroukai
01/12/2009, 13:16
Λογικά το έκανε για να μην ψάχνει σέρβις στο ταξίδι, δεν τρέχει τπτ. Πάντως και να μείνει το λάδι λίγο παραπάνω δεν πειράζει, όποιος αποδείξει ότι στις 6001 χιλιόμετρα μετατρέπεται σε νερό, του δίνω Νόμπελ χημείας...

Vaggos_1983
01/12/2009, 13:37
χαχαχα. καλα ενταξει νερο δε γινεται εννοειται. Ακομα κι εγω που δε ξερω πολλα απο μηχανεσ δλδ ...Απλα φανταζομαι πως αν το αφηνεις το λαδακι παραπανω, ισως εχει επιπτωση στη διαρκεια ζωης του κινητηρα. Κι αυτο ειναι που δε θελω να ρισκαρω, γιατι τη μηχανη δε νομιζω να την αλλαξω για 3-4 χρονια τουλαχιστον.

PortisHead
01/12/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Χαλαρώστε ρε παιδιά με τη συντήρηση, δεν είναι το GSVR του Loris...


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Τα είπες ΟΛΑ !
:beer:

Γιατι δεν ακουτε βρε ?

:lol: :lol: :lol:

Suzuki πηρατε , οχι KTM , Aprilia και Ducati.

Vaggos_1983
01/12/2009, 14:22
Καλα ναι Sirial το καναμε. Απλα ειχα καποιες αποριες. Τελικα θα το παω να τελειωνω να εχω και το κεφαλακι μου ησυχο. Μετα αντε να το παω στισ 23.000. Παντως για μενα η Suzuki ειναι TOP. Το εχω παρατηρησει κι απο το Swiftaki που ειχα. Δεν με αφησε ποτε! Και δε το προσεχα καθολου. Δε ξερω για Aprilia και ΚΤΜ και τα λοιπα. japan rules :p

PortisHead
01/12/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
Καλα ναι Sirial το καναμε. Απλα ειχα καποιες αποριες. Τελικα θα το παω να τελειωνω να εχω και το κεφαλακι μου ησυχο. Μετα αντε να το παω στισ 23.000. Παντως για μενα η Suzuki ειναι TOP. Το εχω παρατηρησει κι απο το Swiftaki που ειχα. Δεν με αφησε ποτε! Και δε το προσεχα καθολου. Δε ξερω για Aprilia και ΚΤΜ και τα λοιπα. japan rules :p

Για να μην παρεξηγηθω απο τυχων "μετοχους" των ιταλικων εταιρειων που θα μπουν εδω να διεκδικήσουν τα δικαιωματα τους.
Αναφερομαι σε οσον αφορα τα service και την σχολαστικοτητα αυτων.
Οσο για τις αρετες τους , ειναι αλλο θεμα , και εκει ειμαστε υποδιεστεροι οι....japan ;)

kokos08
01/12/2009, 15:15
Εμενα μου ειπαν να παω στις 10000 να αλλαξω τα λαδια και μετα να το ξαναπαω στις 12000 για το κανονικο service,αλλη δουλεια δεν θα κανουμε δηλαδη. Καθε βολτα και service! Και τα λαδια 91 ευρω! Ειναι τρελη εργασια να αλλαξεις τα λαδια! Γαμω την εγγυηση γαμω!

Vaggos_1983
01/12/2009, 15:18
Για λαδια εμενα ο Σκουρτας μου πε 50 ευροπουλα...Ναι πολυ δουλεια... εμενα μου πε ωραια και σωστα πως ειναι 5 λεπτα δουλεια...Παρολαυτα κι εμενα μου λεγε να το παω πολυ πιο πριν...και δε τον ακουσα φυσικα. Και το παω στην ωρα του.

Vaggos_1983
02/12/2009, 09:07
Το πηγα τελικα στο Σκουρτα. Μια χαρα ολα. Μου βαλε και ενα συρματακι ακομα στη βιδα απο κατω που φευγουν τα λαδια για ασφαλεια. 50ευρο οπως μου ειχε πει. Το μεγαλο να δουμε...Παντως τελικα καλα εκανα μιας και το λαδακι που ειχε μου φανηκε πολυ μαυρο...δε ξερω και πολλα :):) :)

amyroukai
02/12/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
το λαδακι που ειχε μου φανηκε πολυ μαυρο...
ΛΟΛ το συρματάκι τρελή υπερβολή, αλλά είσαι πιο racing τώρα :smilea:

Το λάδι μαυρίζει έτσι και αλλιώς μετά από 500-600 χιλιόμετρα, αν το βλέπεις στο ματάκι θα το παρατηρήσεις.

Καλές βόλτες...!

Vaggos_1983
02/12/2009, 10:03
Μα παντα ημουν Racing! Χεχε. :p :beer:

Vaggos_1983
02/12/2009, 10:08
Α και κατι που ξεχασα. Ο Σκουρτας ηθελε να μου βαλει Shell λαδια, γιατι λεει εινα καλυτερα για το κιβωτιο, πιο αθορυβο και τετοια...Αλλα του ειπα τελικα να μου βαλει τα Motul...Ισως δοκιμασω το Shell στο επομενο...

amyroukai
02/12/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
Ισως δοκιμασω το Shell στο επομενο... Όχι!!! Αυτά φοράνε οι ντουντούκες και στάζουν! :rotflmao:

supertp
02/12/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εχω παει μεχρι τωρα σε 3 επισημα.
Αυτο στην Ιωνιας μου φαινετε το πιο σοβαρο.Δεν ξερω...μπορει να υπαρχει και καλυτερο , αλλα τουλαχιστον ο μηχανικος ο Αντρεας και ξερει απο Suzuki και ασχολειται με αγωνες , οποτε καποια καλη εμπειρια την εχει.
Απλα ειναι κλασσικο "επισημο", δηλαδη βαρανε τιμες και κάνουν τα πάντα "by the book".

Για μενα ,το χω ξαναπει, ο καλος ο μαστορας δεν φαινετε στο απλο service.
Δλδ. τι ?
Ποσο ομορφα και με χάρη αλλαξε τα λαδια ?
Με τι μαεστρια ξεβίδωσε τα μπουζι ?
:lol:

Στη ζημια φαινετε ο μαστορας.Ποσο ευκολα και γρηγορα την βρίσκει και την αποκαθιστα.
Οταν του ειπα οτι η βιδα που ρυθμζει την δεσμη των φωτων δεν ανταποκρινεται πια, και προς οπου να τη στριψεις ,δεν αλλαζει τίποτα....πελαγωσε.Και φυσικα δεν ασχοληθηκε.
:lol:

Εχω μαθει να ζω με αυτη την κατασταση....δεν αλλάζει.

Σχετικά με αυτό, απλή αλλαγή λαδιών πόσο σου κόστισε εκεί;;;
Γιατί αν θυμάμαι καλά έχει ένα χαρτί κολλημένο σε ένα τοίχο που λέει για το bandit 1250 sa ότι κοστίζει 50 ευρώ αν θυμάμαι η εργατοώρα. Οπότε αν βάλεις και τα λάδια...

Πόσα πληρώνεις για τα λάδια εκεί;

PortisHead
02/12/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
Σχετικά με αυτό, απλή αλλαγή λαδιών πόσο σου κόστισε εκεί;;;
Γιατί αν θυμάμαι καλά έχει ένα χαρτί κολλημένο σε ένα τοίχο που λέει για το bandit 1250 sa ότι κοστίζει 50 ευρώ αν θυμάμαι η εργατοώρα. Οπότε αν βάλεις και τα λάδια...

Πόσα πληρώνεις για τα λάδια εκεί;

Αυτο με την εργατοωρα το εχω δει κιεγω.
Βεβαια για το service την Παρασκευη (18.000) οπου θα αλλαξει μονο λαδια και φιλτρα τα εργατικα ειναι 60 ευρω.
Λαδια του παω εγω τα δικα μου.

supertp
02/12/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αυτο με την εργατοωρα το εχω δει κιεγω.
Βεβαια για το service την Παρασκευη (18.000) οπου θα αλλαξει μονο λαδια και φιλτρα τα εργατικα ειναι 60 ευρω.
Λαδια του παω εγω τα δικα μου.

Κατάλαβα. Άρα και σενα τα λάδια σου πάνε 100+ σύνολο..., άντε 80 επειδή του πάς εσύ τα λάδια... Άρα να μην τα πάρω στην κράνα! :)

PortisHead
02/12/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
Κατάλαβα. Άρα και σενα τα λάδια σου πάνε 100+ σύνολο..., άντε 80 επειδή του πάς εσύ τα λάδια... Άρα να μην τα πάρω στην κράνα! :)

Αναθεματισμενη εγγυηση !
Μολις κλεισω τα 2 χρονια , λαδια φιλτρα και τα βασικα , θα τα κανω παλι μονος μου.

pektis
03/12/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αναθεματισμενη εγγυηση !
Μολις κλεισω τα 2 χρονια , λαδια φιλτρα και τα βασικα , θα τα κανω παλι μονος μου.
Αφου δεν παθαινουν τιποτα ρε παιδια αυτα τα μηχανακια γιατι κολλατε με τις εγγυησεις & δινετε τσαμπα λεφτα???:confused:

PortisHead
03/12/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Αφου δεν παθαινουν τιποτα ρε παιδια αυτα τα μηχανακια γιατι κολλατε με τις εγγυησεις & δινετε τσαμπα λεφτα???:confused:

Θεωρητικα.
Υπαρχει παντοτε ο παραγοντας "αστοχια υλικου"
Εφοσον υπαρχει εγγυηση, καλο ειναι να κανουμε οτι προβλεπεται για την ισχύ της.

taskon
10/02/2010, 09:15
Ωδη προς τον αθανατο Ελληνα μαστορα.

Πάω χθες για το σερβις των 12000 στο Bandit. Eχει προηγηθει τηλεφωνο σε εουσιοδοτημενο για την τιμη και μου λεει 170 ευρω. Από το τηλέφωνο ακουγοτανε βαρυς!! Τέλος πάντων παω εκει (Ο μαστορας ασήκωτος και λιγόλογος στα όρια της αγένειας. Φαίνεται οτι κάθε μερα εχει τουλαχιστον 10 καινουργιους πελατες και δεν τον ενδιαφερει ο ενδεκατος))και γινεται η εξης στιχομυθια:
- μαστορα θέλω να κανεις το σερβις αλλά τακάκια μην αλλάξεις, θα βάλω εγώ δικά μου.
-Τι τακακια θα βάλεις
-Θα βαλω τα ebc
-Α μην τα βαζεις αυτα δεν ειναι καλα θα σου φάνε το δισκο και δεν θα πιανει το abs.
-Γιατι ρε μάστορα?
-Κοιτα να δεις τα τακακαια που βάζει η Suzuki ειναι τα καλύτερα, κανουν 50ε το ζεγαρι αλλά έχεις το καλύτερο φρεναρισμα και την μικρότερη φθορα στο δίσκο και δεν αλλαζεις και τακακια καθε 3 και λίγο.
-μάστορα μεταλλικα τακακια βάζει η suzuki ή κεραμικα?
-Μεταλλικά απανταει
(Φαντάζομαι ότι η Suzuki ειναι κατι σαν μάγος στα τακακια με r&d πολλών ετών και δεν τα προμηθευεται απο κάποιο προμηθευτη, τα παραγει μόνη της στις πιο συγχρονες εγκαταστασεις του κόσμου.)
Συνεχίζουμε λοιπον
-Μαστορα μου έχουν δωσει και μια εξατμιση απο Gsxr 600 K7. Nα την βάλω στο μηχανακι?
-(Πολύ σκεπτικος) Μμμ δεν ξέρω αλλα εβαλα την Παρασκευη μια Acrapovic αλλο πραμα να στην δειξω στον καταλογο (Γεννημενος πωλητης ο Μάστορας)
-Ναι ρε μαστορα αλλα δεν θελω να δωσω 600ε για εξατμιση
-650 με διορθωνει και το θεμα τελειωνει εκει

Τέλος παντων φευγω και του λεω Μαστορα αν ειναι κατι αλλο που χρειαζεται παρε με τηλεφωνο
Πάω το μεσημερι να το παρω
-Μαστορα ολα ενταξει πως το ειδες το μηχανακι?-
-Ενατξει καναμε το σερβις, μπουρδελο ήταν οι βιδες κατω απο το ντεποζιτο(αυτο δεν το καταλαβα γιατι) και η εξαμιση κουνιοταν σαν πουτ@να γιατι δεν ειχαν βαλει ενα ζουαν ? αλλά το εβαλα και ειναι μια χαρα.
-Τι χρωσταω μάστορα?
-200ε ολα μαζι. 180 το σερβισ (170 ήταν η τηλεφωνικη τιμη σαν να παραγγελνεις online ενα πραγμα, αμα το πας στο συνεργειο ειναι 180) και 20ε το ζουαν(ενας μεταλλικος κολιές)
ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ.
Θες απόδειξη? (Με την ελπίδα ζωγραφισμενη στο προσωπο του να πω όχι)

Τελικα όσα χρονια και αν περάσουν κάποια πραματα δεν αλλάζουν. ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΈΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ.

amyroukai
10/02/2010, 10:37
Ο εξουσιοδοτημένος που πήγαινα, ήταν και καλός στη δουλειά του και τέλος πάντων όταν του έλεγες κάτι που δεν του άρεσε, το έδειχνε μεν με την έκφρασή του, αλλά ποτέ δεν μου είπε όχι σε ότι ζήτησα, άσχετα αν το θεωρούσε λάθος ή ενάντιο στα συμφέροντά του. Στις βαλβίδες "τσίμπαγε" λίγο όμως... Στις αλλαγές λαδιών ήταν κανονικές τιμές.

Πλέον πάω εκτός, πάλι του ζαλίζω τα @@ αλλά βριζόμαστε λίγο με τις παλαβομάρες που του λέω και έχει πλάκα... :) Και κάνει επίσης καλή δουλειά.

Τα χρήματα που σε χρέωσε πάντως για λάδια, μπουζί, φίλτρο και ένα "π@π@ράκι", είναι πολλά.

Vaggos_1983
20/04/2010, 16:00
Καλησπερα. Μια ερωτηση, κοντευω για το Service των 24000 εχω 22700 κανει και παρατηρω τις τελευταιες μερες πω το γκαζι τριζει λιγο παραπανω. Το καταλαβαινω γτ το χερι μετα απο 20λεπτη οδηγηση(με γαντια) μουδιαζει. Μαλλον πρεπει να παει για service πιο συντομα ε; Να σημειωσω το προηγουμενο εγινε πιο νωρις απο το κανονικο στα 17000 περιπου.

krynikos
20/04/2010, 17:22
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 17500 ΚΜ ΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ SERVISE ΣΤΙΣ 16000 ΚΜ. ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20ΛΕΠΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΧΕΡΙ. ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΡΕΜΟΥΛΟ Η ΚΡΑΔΑΣΜΟΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΠΧ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΕΜΠΡΟΣ ΤΡΟΧΟΥ (ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ), ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΒΑΡΑ ( ΤΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ). ΖΗΤΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.

Vaggos_1983
21/04/2010, 20:29
Χμμμ με εβαλες σε σκεψεις για ζυγοσταθμιση αλλα εμενα τριζει οταν το γκαζωνω πχ μετα τις 6-7χιλιαδες στροφες. Οποτε με κατι αλλο εχει να κανει. Πηγα στο Σκουρτα(συνεργειο suzuki) του το πα και μου λεει δε ξερω!... μου ρχεται να μη το ξαναπαω εκει...ουτε καν να μου πει να το κανει μια βολτα να δει. Θα το παω σε ενα αλλο μηχανικο μπας και βγαλω ακρη. Αν και μαλλον θελει Sevice. Κανεις να πει την γνωμη του εστω?

DrEvil
21/04/2010, 21:27
Στις 7500 στροφες ειχα κ εγω ελαφρυ κραδασμο στο τιμονι, ποτε ομως τοσο εντονο ωστε να μουδιασει το χερι μου.
Εξαφανιστηκε δε, όταν μετά την αγορά οικοπέδου άλλαξα το δεξί αντίβαρο (πάλι μαμά), το οποίο όμως το έσφιξα καλά καλά.
Για δοκιμαστε το μήπως και έχει αποτελέσματα κ σε εσάς!

Vaggos_1983
21/04/2010, 21:28
Να δοκιμασω λες να το σφιξω ή να παρω καινούργιο? ευχαριστω :)

DrEvil
21/04/2010, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
Να δοκιμασω λες να το σφιξω ή να παρω καινούργιο? ευχαριστω :)
Το ίδιο.
Εγώ το άλλαξα μόνο κ μόνο γιατί είχα πέσει.
Ελπίζω να σου λύσει το θέμα!

Vaggos_1983
21/04/2010, 22:33
Μολις το τσεκαρα και ειναι σφιγμενο πολυ καλα...οποτε δεν ειναι αντιβαρο φανταζομαι. :(

krynikos
22/04/2010, 02:51
Φίλε Vaggos_1983, σε παραπέμπω σε άλλη συζήτηση του forum που αναφέρεται σε κραδασμούς και μουδιάσματα χεριών, μήπως και βγάλουμε άκρη.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=82383

amyroukai
27/04/2010, 12:32
Πολλά είναι, όντως.

peter86
27/04/2010, 13:51
Πολλά τα λεφτά για το μικρο σερβις.Μόλις σήμερα έκανα τοων 30000χλμ. στα 70 ευρώ.Στον Κουζουνά το πηγαίνω στο Χαλάνδρι, τα τελευταία 4 σέρβις εκεί τα έχω κάνει και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.....

peter86
27/04/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkobits
Παίδες χαιρετώ!
Πήγα και εγώ το bandit μου (k8 650s) στο σφακιανάκη για το Service των 18000 και μου τον... έπιασαν κανονικά! Τα κλασικά (λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, γενικός έλεγχος) 150€!
Ακόμα πίσω φρένο (το είδα, ήταν για αλλαγή), άλλα 50! Διακόσια ευρώ το μηχανάκι ρε παιδιά! Πολλά δεν είναι;
(Σφακιανάκης Συγγρού)
Κώστας


Πολλά τα λεφτά για το μικρο σερβις.Μόλις σήμερα έκανα τοων 30000χλμ. στα 70 ευρώ.Στον Κουζουνά το πηγαίνω στο Χαλάνδρι, τα τελευταία 4 σέρβις εκεί τα έχω κάνει και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.....

kkobits
27/04/2010, 13:58
Παίδες χαιρετώ!
Πήγα και εγώ το bandit μου (k8 650s) στο σφακιανάκη για το Service των 18000 και μου τον... έπιασαν κανονικά! Τα κλασικά (λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, γενικός έλεγχος) 150€!
Ακόμα πίσω φρένο (το είδα, ήταν για αλλαγή), άλλα 50! Διακόσια ευρώ το μηχανάκι ρε παιδιά! Πολλά δεν είναι;
(Σφακιανάκης Συγγρού)
Κώστας

PortisHead
28/04/2010, 03:41
.Ξερει κανεις αν στο service των 24.000 , αλλαζουν και λαδια μπροστινου ?
(στο Users Manual δεν γραφει κατι σχετικο)


:wave2:

nickald
28/04/2010, 04:06
Δε νομιζω

peter86
28/04/2010, 04:12
Όχι,δεν τα αλλάζουν.Στις 24.000 έχει ρύθμιση βαλβίδων όμως, που συνήθως πονάει....

nickald
28/04/2010, 04:17
Αλλος ενας μυθος


Καμια ρυθμιση δεν θελει στις 24000....


Στις 40000 και βαλε χρειαζονται ελεγχο και τις περισσοτερες φορες ουτε καν τοτε δεν θελουν ρυθμιση.

Αλλα ειπαμε, βρισκουν και κανουν.

PortisHead
28/04/2010, 04:23
Thanks Guys.

κι επειδη στο εξουσιοδοτημενο του Σφακιανακη το συγκεκριμενο service ποναει ασχημα :D
εχει παει κανεις στον Καπερνεκα στη Θηβών (Περιστερι) ?

pektis
28/04/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Αλλος ενας μυθος


Καμια ρυθμιση δεν θελει στις 24000....


Στις 40000 και βαλε χρειαζονται ελεγχο και τις περισσοτερες φορες ουτε καν τοτε δεν θελουν ρυθμιση.

Αλλα ειπαμε, βρισκουν και κανουν.

Aν δεν κανω λαθος ο κατασκευαστης λεει στις 24,000 στο συγκεκριμενο μοτερ...
40,000 λενε για τα fazer απο μοντελα του 04 και μετα...

nickald
28/04/2010, 06:03
Ναι ο κατασκευαστης λεει ελεγχο και αν χρειαζονται ρυθμιση


Αλλα τωρα το ποσοι κανουν ελεγχο στις 24000 ειναι αλλο θεμα.

Απο την αλλη οταν το 99% των μοτερ που ανοιγονται δεν χρειαζονται καμια ρυθμιση ειναι λογικο οι "μαστορες" να χρεωνουν τον "ελεγχο" χωρις να ανοιξουν καν καπακι.

PortisHead
28/04/2010, 06:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Απο την αλλη οταν το 99% των μοτερ που ανοιγονται δεν χρειαζονται καμια ρυθμιση ειναι λογικο οι "μαστορες" να χρεωνουν τον "ελεγχο" χωρις να ανοιξουν καν καπακι.

Αυτο δεν παιζει ,γιατι καθομαι μπαστακας εκει , ακομα και 8ωρο αν χρειαστει :D

Αλλα για τον Καπερνεκα δεν μου ειπε κανεις.... :(

amyroukai
28/04/2010, 06:48
μπορεί να μην είναι κανείς εδώ πελάτης του... Αν δεν βαριέσαι να πας, ο Κούζουνας στο Χαλάνδρι είναι πολύ καλός.

PortisHead
28/04/2010, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
μπορεί να μην είναι κανείς εδώ πελάτης του... Αν δεν βαριέσαι να πας, ο Κούζουνας στο Χαλάνδρι είναι πολύ καλός.

Δεν εχω προβλημα.
Απλα θελω να παω καπου και να ασχοληθει ο ιδιος.
Οχι βοηθοι και τσιρακια.
ΕΝΑΣ.

amyroukai
28/04/2010, 07:41
Στο συγκεκριμένο δουλεύουν δύο μέσα, ο Παύλος και ένας βοηθός του. Το ποιός θα πιάσει τη μοτοσικλέτα σου είναι μάλλον θέμα τύχης. Αλλά δυόμιση χρόνια που πήγαινα εκεί, η δουλειά ήταν άριστη. Τις περισσότερες εργασίες (πχ συγχρονισμό στα καρμπιρατέρ) τις έκαναν μαζί.

PortisHead
28/04/2010, 07:44
OK, thanks.

Επισης , τωρα που κοιταζα το βιβλιαρακι εχει πινακα μεχρι τα 24.000.
Μετα ?
Τυπικα εννοω τι προτεινετε στα επομενα service απο την Suzuki ?
30.000 , 36.000 ,42.000 κλπ κλπ ?

pektis
28/04/2010, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Ναι ο κατασκευαστης λεει ελεγχο και αν χρειαζονται ρυθμιση


Αλλα τωρα το ποσοι κανουν ελεγχο στις 24000 ειναι αλλο θεμα.

Απο την αλλη οταν το 99% των μοτερ που ανοιγονται δεν χρειαζονται καμια ρυθμιση ειναι λογικο οι "μαστορες" να χρεωνουν τον "ελεγχο" χωρις να ανοιξουν καν καπακι.

Οχι,δεν ειναι λογικο να σου χρεωσει εργασια για ρυθμιση βαλβιδων, χωρις να κανει την ρυθμιση...

nickald
28/04/2010, 07:54
Οταν λεω λογικο δεν εννοω λογικο


Εννοω μ@λακια λογικη της μαστορατζας

peter86
28/04/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
OK, thanks.

Επισης , τωρα που κοιταζα το βιβλιαρακι εχει πινακα μεχρι τα 24.000.
Μετα ?
Τυπικα εννοω τι προτεινετε στα επομενα service απο την Suzuki ?
30.000 , 36.000 ,42.000 κλπ κλπ ?


Λογικά θα ακολουθήτε ο ίδιος κύκλος εργασιών, δηλαδή το σέρβις των 36.000 θα περιλαμβάνει τις ίδιες εργασίες και ελέγχους με το σέρβις των 12.000 και ούτε καθεξής..
Πάντως κ εγώ στον Κούζουνα πηγαίνω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος

amyroukai
28/04/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
OK, thanks.

Επισης , τωρα που κοιταζα το βιβλιαρακι εχει πινακα μεχρι τα 24.000.
Μετα ?
Τυπικα εννοω τι προτεινετε στα επομενα service απο την Suzuki ?
30.000 , 36.000 ,42.000 κλπ κλπ ?
Τα ίδια από την αρχή.

DrEvil
28/04/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Στο συγκεκριμένο δουλεύουν δύο μέσα, ο Παύλος και ένας βοηθός του. Το ποιός θα πιάσει τη μοτοσικλέτα σου είναι μάλλον θέμα τύχης. Αλλά δυόμιση χρόνια που πήγαινα εκεί, η δουλειά ήταν άριστη. Τις περισσότερες εργασίες (πχ συγχρονισμό στα καρμπιρατέρ) τις έκαναν μαζί.
+656
Γνώστης και όταν ο βοηθός του κάνει μια δουλειά το ένα μάτι του είναι εκεί, προς αποφυγή σφάλματος!

dim40
29/04/2010, 08:21
εγω πηγα στο κουζουνα για τα 18000. και επειδη πηγα εγω τα λαδια μου κρατησε 40 ευρω. αν δε τα πηγαινα θα ηταν 80.

μεχρι τα 200 που λενε εδω ειναι διαφορα.

intruder
02/07/2010, 10:42
λετε να πειραζει να κανω το πρωτο service αντι στα 1000 χλμ στα 1100.γιατι την κυριακη λεω να παω καμια βολτα γυρω στα 300 χλμ κ να το κανω δευτερα οτν το κοντερ θα γραφει καπου 1100

peter86
02/07/2010, 12:12
δ νομίζω,τι είναι 100 χλμ. ρε συ????
μην αγχώνεσαι....

PortisHead
07/07/2010, 04:24
Παντως εχει και τις χλιδες του το εξουσιοδοτημενο :D
Εχω κλεισει ραντεβου για την Παρασκευη για το service των 24.000 και με πηρε χθες τηλεφωνο ο μηχανικος να με ρωτησει (ακουσον - ακουσον) αν θελω μηχανακι αντικαταστασης για εκεινη τη μερα. :)

Α , μετα απο ερευνα που εκανα (Κουζουνας,Καπερνακεας κλπ κλπ) το εξουσιοδοτημενο του Σφακιανακη μου εδωσε την φθηνοτερη τιμη για αυτο το service.
(Μαλλον χωρις το ΦΠΑ)

:wave2:

amyroukai
07/07/2010, 04:59
Αν μείνεις ευχαριστημένος, πες και ποιός είναι να μαθαίνουμε τους καλούς τελικά...

peter86
07/07/2010, 07:52
ναι όντως πρέπει να αναφέρεις το όνομα του.
πρώτη φορά ακούω για μηχανάκη αντικατάστασης.Μενδιαφέρει απίστευτα αυτό.
το θέμα είναι να κάνει και καλή δουλειά....

PortisHead
07/07/2010, 08:23
Νομιζω πως ολα τα συνεργεια του Σφακιανακη (οχι τα απλα εξουσιοδοτημενα) εχουν αυτη τη δυνατοτητα.

Μπειτε εδω--> http://www.suzuki.gr/motos/sales.php
και βρειτε ανα περιοχη τι σας ενδιαφερει.

Τα αποκλειστικα του Σφακιανακη ειναι αυτα που εχουν σαν επωνυμια : SUZUKI SERVICE SHOP

dim40
07/07/2010, 08:34
ποια η τιμη που σου ειπε; γιατι σε 1000 χιλ ειμαι και εγω για το ιδιο ...:confused: :bigcry:

PortisHead
07/07/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
ποια η τιμη που σου ειπε; γιατι σε 1000 χιλ ειμαι και εγω για το ιδιο ...:confused: :bigcry:

Πανω-κατω 250 ευρω.
(Οταν οι αλλοι μου πεταξαν την 300αρα χωρις δευτερη σκεψη)

Κοιτα , εγω προσωπικα για να πω οτι αφηνω το "μαμα" συνεργειο για να παω σε αλλο , θα πρεπει να ειναι σεβαστη η διαφορα τιμης, προς τα κατω εννοειται :D


Υ.Γ.
Εγω υπολογιζω να ειναι γυρω στα 280

dim40
07/07/2010, 08:52
περιμενουμε τελικη τιμη καθως και τι εργασιες εγιναν για τα χρηματα αυτα.

καλες βολτες ..:smilea: :beer:

K5_N
07/07/2010, 18:34
Εχω κλεισει ραντεβου για την Παρασκευη για το service των 24.000 και με πηρε χθες τηλεφωνο ο μηχανικος να με ρωτησει (ακουσον - ακουσον) αν θελω μηχανακι αντικαταστασης για εκεινη τη μερα. :)


:wave2: [/B][/QUOTE] :a19:

ilias integra R
15/09/2010, 11:20
βρε παιδια διαβασα ολα τα ποστ αλλα εχω μια απορια...σε λιγο φτανω τα 24000χλμ και θα αλλαξω λαδια,φιλτρο,μπουζι,καθαρισμο το φιλτρο αερα και θα κανω μια λιπανση στα κινουμενα μερη(λεβιες ταχυτητων,πισω φρενου κλπ)και αλλαγη υγρων συμπλεκτη....ολα αυτα θα τα κανω μονος μου και ρωταω

υπαρχει κατι που ξεχναω και πρεπει να περασω απο ενα εξουσιοδοτημενο για να ειναι η μηχανη σωστα συντηρημενη?

α επισης η καδενα του κινητηρα ακουγεται και σε εσας?

ευχαριστω....:winka:

taskon
15/09/2010, 13:55
Ηλια εχω την εντυπωση οτι στα 24000 θελει και βαλβιδες, τσεκαρε το . Γενικως λενε οτι στα πιο πολλα μηχανακια δεν χρειαζεται απλα τα ανοιγουν τσεκαρουν και ξανακλεινουν . Αλλα better safe than sorry.

nickald
15/09/2010, 15:46
Το μανουαλ λεει ελεγχος και ρυθμιση στις 24000

Στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν θελουν ρυθμιση βεβαια αλλα ετσι λεει το μανουαλ.

ilias integra R
19/09/2010, 18:48
Εχθες εκανα το service των 24000χλμ και ολα πηγαν αψογα........αλλαγη μπουζι,φιλτρο,λαδια,καθαρισμος φιλτρου αερα και ελεγχος βαλβιδων σε γνωστο μου μηχανικο

κοστος ανταλλακτικα 65? και εργασια 25? συνολο 90?!!!!!!!!!!!


ουτε παπακι να ειχα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

amyroukai
19/09/2010, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
σε γνωστο μου μηχανικο

κοστος ανταλλακτικα 65? και εργασια 25? συνολο 90?!!!!!!!!!!! Αν δεν είχες γνωστό σου μηχανικό, όπως οι περισσότεροι...

Καλά σε βόλεψε πάντως :beer:

ilias integra R
19/09/2010, 19:18
Γιαννη οχι απλα με βολεψε......δεν ειναι και λιγο να πληρωνω τα μισα σε σχεση με την αντιπροσωπεια!!!
Τελικα οσο περναει ο καιρος τοσο πιο χαρουμενος ειμαι με την συμβιωση του BANDIT......πιστος συντροφος και μηχανη που ψαχνεις να βρεις μειον και δυσκολα βρισκεις:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

amyroukai
19/09/2010, 23:26
Τέτοια λες και θα μπει ο χοντάκιας πάλι και θα βρίζει, φτου σου :lol:

Βάλε κανένα γάντι "γείτονα" γιατί σε βλέπω με τα χεράκια γυμνά στο τιμόνι τις περισσότερες φορές και τρομάζω! Ρώτα και τον DrEvil να σου πει. Καλό το κράνος και το μπουφάν, αλλά και τα γάντια σωτήρια ΑΝ συμβεί κάτι (που το απεύχομαι για όλους μας).

pektis
20/09/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Εχθες εκανα το service των 24000χλμ και ολα πηγαν αψογα........αλλαγη μπουζι,φιλτρο,λαδια,καθαρισμος φιλτρου αερα και ελεγχος βαλβιδων σε γνωστο μου μηχανικο

κοστος ανταλλακτικα 65? και εργασια 25? συνολο 90?!!!!!!!!!!!


ουτε παπακι να ειχα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οντως, με 25ευρω κανεις service σε παπακι!!!Τυχερος!:beer:

BIKENEST
21/09/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Οντως, με 25ευρω κανεις service σε παπακι!!!Τυχερος!:beer:
εγω με 25 στο ξεματιαζω!!! αμ πως!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

giorgoskoz
21/09/2010, 10:06
Και εγω ήταν να κανω σερβις 24000 και ήμουν προβληματισμενος.Στο εξουσιοδοτημενο που το πηγαινα (και μου έλεγε για 250 περιπου) ή σε άλλο μηχανικό (που πηγαινα την παλιά μου μηχανη)?
Τελίκα πήγα στον 2ο και με αλλαγή λαδι,φίλτρο λαδιού,ρύθμιση βαλβίδων,αλλαγη αντιψυκτικού,γενικό έλεγχο,καθαρισμα φίλτρου αέρα και τακακι πίσω 140 ευρώ.Καλά πιστευω.Το βιβλίο έγραφε και για μπουζί αλλα δεν τα άλλαξε.Στο επόμενο σέρβις.

DrEvil
24/09/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
αλλαγη μπουζι,φιλτρο,λαδια....
....κοστος ανταλλακτικα 65? και εργασια 25? συνολο 90?!!!!!!!!!!!


Εμένα 90? μου έφυγαν μόνο για τα αναφερθεντα αναλώσιμα...:(

pektis
24/09/2010, 11:31
Αν υποθεσουμε οτι τα 4λιτρα λαδι ειχαν 40ευρω,το φιλτρο αλλα 10, τα μπουζι αλλα 25-30 ευρω (χωρια φλαντζα κλπ.)παλι δεν βγαινει...δεν ξερω...:confused:

DrEvil
24/09/2010, 11:55
Κοντά είσαι στον υπολογισμό σου, οι τιμές που τα πήρα είναι: -Μπουζί 33?, -Λάδια 45?, -Φίλτρο 12?.

Τώρα πολλά ή λίγα... αυτά έδωσα.