PDA

View Full Version : GoldFren anyone ?



DeusEx
30/09/2009, 12:26
εχει βαλει κανεις goldfren ΗΗ ?

θελω να τα βαλω στο fz6 αλλα δεν ειμαι σιγουρος ...

ειναι φθηνα σε σχεση με τα ebc HH που εψαχνα ...

Καθε αποψη δεκτη

http://cgi.ebay.co.uk/Front-HH-Brake-Pads-FA380HH-YZF-R1-SP-R6-FZ1-FZ6-MT01_W0QQitemZ270434076198QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item3ef7208626&_trksid=p3286.c0.m14

Pardalotzatziki
13/10/2009, 15:02
Καλησπερα

Ειχα βαλει τακακια και δισκο μαργαριτα της ιδιας εταιριας (ΧΤ500Ε/2000). Ηταν αυτα που εχει η φωτο (AD). Τα τακακια ηταν πολυ σκληρα και το παχος μειωθηκε ελαχιστα απο τη χρηση. Αλλα...ο δισκος φαγωθηκε και εκανε και κατι πανεμορφες ριγες....χωρις να μειωθει η αποδοση του, ουτε να παραμορφωθει.
Το φρεναρισμα πολυ καλο και δυνατο αλλα αυτο που παρατηρησα ηταν οτι τους τελευταιους μηνες το υλικο απο τα τακακια εφευγε σε κομματια απο τις γωνιες και λιγο πριν αλλαξω δισκο εγινε ABS, δηλαδη επιανε ανα διαστηματα. Αυτο ηταν το σινιαλο για αλλαγη.
Το ολο πακετο τακακια-δισκο το κρατησα 3 χρονια πλακα-πλακα και στο τελος τα πεταξα ολα μαζι.
Το να πληρωνεις τακακια 11 ευρω και να κρατανε τρια χρονια καλα ειναι...αλλα δεν ξερω τι θα κανει στον δισκο της ΥΑΜΑΗΑ. Παντως ο δισκος GOLDFREN ηταν χαμηλοτερης ποιοτητας μεταλλο. Σκουριαζε και ηταν και πιο λεπτος. Θα σου ελεγα να ψαξεις κατι αλλο. Ειναι πολυ σκληρο τακακι...ισως ιδια εταιρια πιο μαλακη παστα...



Οταν βρεις λυση ελα στο Βολο για μια παστα φουρνου

spamαρω και μονος μου αμα λαχει να ουμ'
:wave2:

DeusEx
13/10/2009, 15:52
Thanx για την απαντηση.

Με ανησυχησαν λιγο η γραμμες που μου λες οτι σχηματησαν επανω στον δισκο

ειναι νορμαλ αυτο ?

βασικα εψαχνα κατι πιο μαλακο , να το ακουμπαω με ενα δαχτυλο στην μανετα κ να πιανει !

μαλλον θα παω με τα αρκετα ακριβοτερα (85ε) ebc HH 2 σετακια για το fz6 μπροστα

Pardalotzatziki
13/10/2009, 16:59
Ολες οι εταιριες εχουν τακακια με διαφορετικη παστα...
Σκληρα, μεσαια και μαλακα....

Μπες στα site και ψαξε....

Εκτος αυτου πρεπει να δοκιμασεις για να αποκτησεις αποψη...

Οι γραμμες στο δισκο ηταν αυλακια βασικα....0,5 εκ.
Δηλαδη κυματιστος απο ολες τις αποψεις και γωνιες...