PDA

View Full Version : duke ii εξατμισεις/λαστιχα/χαμηλωμα



poker01joker
30/09/2009, 12:31
Τελος οκτωμβριου παιρνω το duke ii μεταχειρισμενο. Αν μπορειτε να μου δωσετε απαντησεις με διευκολεινετε. 1.κοστος akrapovic για το Δουκα (μπορω να βρω μεταχειρισμενες; απο που; ) 2.τι λαστιχα μου προτεινετε? 3.μπορω να τη χαμηλωσω 7-8 εκατοστα γιατι ειμαι και τεραστιος (1.67) και θελω οσο γινεται για αρχη να αισθανομαι λιγο εδαφος μεχρι να τη συνηθισω... 4.τελος, αν ξερει κανεις που θα βρω κανενα τεστακι για δουκα απο περιοδικο. :D

yiannis172
13/10/2009, 23:33
1) καινουργιες κοστιζουν κοντα στο χιλιαρικο (μονο τα τελικα, χωρις το 'Υ')
2) pirelli mt 60 - το μονο καθαρα motard λαστιχο (απο αποψης πελματος),αν δεν κανω λαθος. Πολυ καλο κρατημα αλλα μου ειχε φανει μικρη η διαρκεια ζωης του,πραγμα που εξαρταται βεβαια και απο την χρηση που κανει ο καθενας.
3)μην πειραξεις αναρτησεις με χαμηλωματα κτλ.Ειναι απο μονο του ενα καλοστημενο μηχανακι ο δουκας και σου δινει την αισθηση καθαρα street μοτοσυκλετας (κατι ξερουν στην KTM απο motard ;-) )
4)πολυ δυσκολα να βρεις σε περιοδικο εκτος αν εχεις αρχειο απο παλια τευχη ή πετυχεις τεστ μεταχειρισμενου καπου, οποτε ...Internet....

poker01joker
14/10/2009, 18:27
thanks man. Αντε να τον πάρω το δουκα να γουσταρω.Πολυ αναμονη...

yiannis172
14/10/2009, 18:40
Γιατι η αναμονη;Εισαι στο ψαξιμο ακομα;

poker01joker
15/10/2009, 12:29
Το εχω βρει το μηχανακι, απλα θελω ακομη γυρω στα 800 ευρω, τα οποια και θα εχω στις αρχες του Νοεμβρη.Δεν ειναι ζορισμενο, με τα σερβις του -προσεγμενο-, αγρατζουνιστο,απλα θελει λαστιχα και σκεφτομουν μελλοντικα για ακραπες καθως ειναι με μαμισιες.

DukeD2
28/10/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από poker01joker
Το εχω βρει το μηχανακι, απλα θελω ακομη γυρω στα 800 ευρω, τα οποια και θα εχω στις αρχες του Νοεμβρη.Δεν ειναι ζορισμενο, με τα σερβις του -προσεγμενο-, αγρατζουνιστο,απλα θελει λαστιχα και σκεφτομουν μελλοντικα για ακραπες καθως ειναι με μαμισιες.


Καλησπέρα,φίλε μου. Σου έστειλα ένα πμ.

Τσέκαρέ το αν θες.

Χαιρετώ...

bill2000
02/03/2010, 11:38
kapispera pros olous. agorasa 1 duke 2 tou 2001. einai i prwti megali mixani pou kanw agora k exw frikarei me ta gazia tis. isws na min eprepai na ksekinisw me tetoio ergaleio alla tin vlepw xronia sto dromo na eimai me sa sto autokinito k zileua pou tin kavalousan!
thelw kapoies plirofories.
gia to owner manual pou thelw na katevasw, 1 service pou thelw na kanw ( pou na dwsw prosoxi) k lastixa kainourgia pou thelw na agorasw ( oti pio fardy & super motard yparxei)

thanks ek twn proterwn!

DukeD2
02/03/2010, 17:40
Φίλε Bill.

Μόνο για τα λάστιχα μπορώ να σου δώσω ορισμένες πληροφορίες.

Εγώ στο Δούκα είχα πάνω τα Pirelli Scorpion Sync. Ήταν λάστιχο με αρκετα καλό κράτημα, ακόμα και σε βρεγμένο, που συνδύαζε ταυτόχρονα την αντοχή στο χρόνο, μια και δεν τρωγόταν εύκολα. Αν θες λοιπόν κάτι σχετικά οικονομικό που να αντέχει σε χλμ, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ωστόσο, αν θες κάτι με κορυφαίο κράτημα, να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες πλαγιάσματος του Δούκα (αν και είναι ακόμα νωρίς αφού είναι η 1η σου μηχανή), θα σου πρότεινα ένα οποιοδήποτε ημι-αγωνιστικό (road legal) ελαστικό, όπως για παράδειγμα τα Continental Race attack Street που νομίζω σε συμφέρει να τα φέρεις από Αγγλία. Τσέκαρε:

http://www.mandp.co.uk/productinfo/565707/Tyres/Road-tyres/Continental

Τέλος, κάτι ενδιάμεσο μεταξύ των δύο παραπάνω κατηγοριών είναι τα Dunlop Mutant. Είναι αποκλειστικά σχεδιασμένα για sm και έχω ακούσει πολύ καλά λογια από συντάκτη του 0-300 για τα συγκεκριμένα ελαστικά. Συνδυάζουν επιδόσεις και αντοχή στα χλμ.

Καλή διασκέδαση με το νέο σου απόκτημα! Θα το ευχαριστηθείς απεριόριστα, στο εγγυώμαι!

camen
02/03/2010, 20:42
Τα continental race atack που προτεινεις ομως εχουν δεικτη ταχυτητας ZR.Που σημαινει οτι ειναι για μεγαλα μηχανακια και πολλα χιλιομετρα.Αν τα βαλει στο Δουκα τοτε θα ζεσταινονται του Αγ.Π##σου
ανημερα...

Για motard ο δεικτης ταχυτητας ειναι H.Οπως τα brigestone bt-090-pirelli diablo...:winka:
Yπαρχουν και αλλα σε γομες αλλα δεν αξιζει αν το χρησιμοποιεις καθημερινα το μηχανακι.
Κ τα λαστιχα καταστρεφεις και καραδοκει τουμπα στο βρεγμενο...

:beer: :wave2:

DukeD2
02/03/2010, 21:05
Σωστός για το δείκτη ταχύτητας ο camen Δεν το πρόσεξα.
Ωστόσο, σίγουρα υπάρχουν αντίστοιχα ελαστικά που νομίζω θα βγαίνουν σε διάσταση 160 με μικρότερο δείκτη ταχύτητας. (Supercorsa, One, κλπ.). Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο camen ομως, αν κάνεις καθημερινή χρήση στο μηχανάκι, αποφυγε όλες τις γόμες. Δεν έχει νόημα και είναι και κοστοβόρο. ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Να ξέρεις όμως ότι ο Δούκας δεν είναι για καθημερινή χρήση. Δεν είναι ένα μηχανάκι που αξίζει να το φορτώνεις με ανούσια χλμ γιατί αφενός έχει ιδιαίτερα ακριβή συντήρηση και αφετέρου δεν είναι από τα πλέον αξιόπιστα...

Οσον αφορά τα Diablo, τα έχω δοκιμάσει (όχι στο Δούκα), καλό ελαστικό αλλά με πολύ αργή κορώνα στο μπροστινό... Προσωπικά δε θα το προτιμούσα.

Σχετικά με τα BT-90 ξέρω από εμπειρία κολλητού ότι τρώγονται πανεύκολα, οπότε σε αυτή την περίπτωση νομίζω είναι καλύτερα να πάει κανείς σε Pirelli MT-60, που τρώγονται επίσης εύκολα, αλλά είναι πραγματικά πολύ καλά για τέτοιου είδους μηχανάκια.

Τέλος, φίλε bill2000, επειδή αναφέρεις "(oti pio fardy & super motard yparxei)", ΠΡΟΣΟΧΗ: μη βάλεις άλλη διάσταση παρά μόνο αυτή που αναφέρει ο κατασκευαστής!

Χαιρετώ!
:beer:

camen
02/03/2010, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DukeD2


Σχετικά με τα BT-90 ξέρω από εμπειρία κολλητού ότι τρώγονται πανεύκολα, οπότε σε αυτή την περίπτωση νομίζω είναι καλύτερα να πάει κανείς σε Pirelli MT-60, που τρώγονται επίσης εύκολα, αλλά είναι πραγματικά πολύ καλά για τέτοιου είδους μηχανάκια.



Τα ΒΤ-090 τρωγονται γρηγορα ΑΛΛΑ ειναι βεντουζες και δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα...
Με 180Ε τα φερνεις απο Αγγλια...:winka:

Τα Diablo ειναι παραπλησια με τα ΒΤ-090.Ισως ζεσταινονται λιιιιγο πιο γρηγορα...
Για την κορωνα δεν ξερω γτ δεν τα εχω δοκιμασει στο ιδιο μηχανακι...


Σε ολα τα αλλα συμφωνω :beer: :beer: :beer: :wave2:

poker01joker
04/03/2010, 15:16
Εγω παντως εβαλα πριν 1,5 μηνα τα bt 090 της bridgestone και ειμαι για την ωρα απολυτα ικανοποιημενος. Προσοχη με τις τιμες παιδια...! Στην ΚΡΗΤΗ τα εβρισκα απο 320 εως 360 ευρω (με μεταφορικα), και στην Αθηνα απο 260... Τελικα λιγο πριν ανεβω Αθηνα γιατι δεν γουσταρα να τα σκασω στους μαλ#@%$ βρηκα ενα παλικαρι μεσω γνωστου και μου τα βαλε με 300.

bill2000
30/10/2010, 09:21
Καλημέρα προς όλους,
Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.
Έκανα ένα ταξιδακι με το duke κ μου έβγαλε κάτι διακοπες στα ζορισματα του. Πιο πολύ χαμηλοστροφα με Δευτέρα κ ψηλοστροφα με Τρίτη. Σαν να κλοτσαγε, πως είναι την ώρα που τελειώνει από βενζίνη κάπως έτσι. Μου κάνει εντύπωση γιατί του βάζω πάντα 100 gas, και ήταν κ ξεμπουκωτο! Τα πρώτα πράγματα που μου έρχεται στο μυαλό είναι σκουπιδακι στη βενζίνη ,φιλτρο βενζίνης, αναφλεξη ίσως.. Δεν ξέρω! Έχετε τπτ κατα νου να με βοηθήσετε??
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

camen
30/10/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill2000
Καλημέρα προς όλους,
Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.
Έκανα ένα ταξιδακι με το duke κ μου έβγαλε κάτι διακοπες στα ζορισματα του. Πιο πολύ χαμηλοστροφα με Δευτέρα κ ψηλοστροφα με Τρίτη. Σαν να κλοτσαγε, πως είναι την ώρα που τελειώνει από βενζίνη κάπως έτσι. Μου κάνει εντύπωση γιατί του βάζω πάντα 100 gas, και ήταν κ ξεμπουκωτο! Τα πρώτα πράγματα που μου έρχεται στο μυαλό είναι σκουπιδακι στη βενζίνη ,φιλτρο βενζίνης, αναφλεξη ίσως.. Δεν ξέρω! Έχετε τπτ κατα νου να με βοηθήσετε??
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Αν αναφερεσε σε duke2 τοτε δεν εχει φιλτρο βενζινης.
Καρμπυρατερακι εχΟμε καθαρισει ποτε?:look: Αν οχι ξεκινα απο εκει...:winka:

bill2000
31/10/2010, 12:54
Thanks my friend, θα το κοιτάξω, ειδαλως το πάω μάστορα για αναφλεξη!

ougram
15/05/2013, 14:26
exw duke2 mamisio k 8elw na allaksw filtro,mou hpan na valw eleu8eras k na kanw trypes sto filtrokouti gia kaluterh apodosh.na to kanw h' 8a xasei dynamh epeidh einai mamisio?

Hintro
18/05/2013, 18:39
exw duke2 mamisio k 8elw na allaksw filtro,mou hpan na valw eleu8eras k na kanw trypes sto filtrokouti gia kaluterh apodosh.na to kanw h' 8a xasei dynamh epeidh einai mamisio?

μην πειράζεις τον δούκα...Κράτα τον μαμά τον κακομοίρη...Θα σε πειράξει και αυτός αν δεν κάνεις κάτι σωστά....Αν θες να βάλεις κάτι βάλτου ένα fcr41.5 άλλαξε και βάλε akrapes, και κάνε την καλή και βάλε ένα kn φίλτρο να τελειώνεις.Ούτε τρύπες ούτε μλκιες...

Hintro
18/05/2013, 18:49
και δεύτερον το κτμ duke II είναι πολύ ωραίο μηχανάκι για να το πειράξεις στο ύψος...Άσε το όπως είναι πήγαινε για ένα service τα αμορτισέρ και άσε την σκλυρότητα το πολύ μικρό επίπεδο..Έχει ρυθμιστή.. Όσο για το ύψος δεν έχει να κάνει.. Ο κολλητός μ είναι 1.65 με τα χέρια στην ανάταση και οδηγά tdm 900 ψηλωμένο κιάλλο.. Άντε και καλές βόλτες με λίγες τούμπες...