PDA

View Full Version : Ασφαλιστικές και αποζημιώσεις.



npat
30/09/2009, 19:50
Επειδή λέμε τα στραβά, ας πούμε, έτσι για αλλαγή, και τα ίσια!

Πριν φύγω για το καλοκαιρινό μου ταξίδι, για την ακρίβεια---και για κακή μου τύχη---την ημέρα ακριβώς που έφευγα, φορτωμένος με τα μπαγκάζια και σε απόσταση όχι παραπάνω από 300 μέτρα από το σπίτι μου, γυναίκα οδηγός, στον κόσμο της, παραβιάζει προτεραιότητα και με χτυπάει σε διασταύρωση, απ' το πλάι, στο ύψος περίπου της πλαϊνής βαλίτσας.

Ευτυχώς η ταχύτητα (και των δυο μας) ήταν μικρή και παρότι έπεσα την έβγαλα χωρίς τραυματισμούς και άλλα ντράβαλα. Το μηχανάκι επιφανειακές, μεν, αλλά αρκετές ζημιές: Βαλίτσες ραγισμένες (η μία απ' το χτύπημα η άλλη απ' την πτώση), γρατσουνιές και ψιλοσπασιματάκια στο φέρινγκ, μανέτα φρένου σπασμένη, φλας σπασμένο, πεντάλ φρένου στραβωμένο, καθρέπτης γρατζουνισμένος, βάσεις βαλιτσών στραβωμένες, τιμόνι ελαφρά στραβωμένο, κ.λπ.

Για καλή μου τύχη καμιά απ' τις ζημιές δεν ήταν αρκετά σοβαρή (λειτουργικά) ώστε να χρειαστεί να ακυρώσω το ταξίδι.

Πέρα απ' την μαλακία που έκανε, η οδηγός του αυτοκινήτου ήταν κατά τα άλλα πολύ εντάξει. Ζήτησε συγνώμη δεκάδες φορές, προσφέρθηκε να βοηθήσει με κάθε τρόπο και υπέγραψε φιλική δήλωση ευθύνης επιτόπου.

Επιστρέφοντας από το ταξίδι, την επόμενη κιόλας ημέρα, πήγα το μηχανάκι στο συνεργείο, ήρθε εκτιμητής της ασφαλιστικής μου και δέχτηκε πλήρως την έκθεση του μηχανικού μου με όλες τις εργασίες και τα ανταλλακτικά (κόστος κάτι παραπάνω από 2000 ευρώ).

Τα ανταλλακτικά παραγγέλθηκαν, έφτασαν, και χθες το απόγευμα πήρα το μηχανάκι επισκευασμένο, μαζί με τα σχετικά τιμολόγια.

Σήμερα το πρωί όπλισα τον εαυτό μου με θάρρος, περιμένοντας ομηρικές μάχες και πήρα τηλέφωνο την ασφαλιστική μου:

- Καλημέρα, λέγομαι έτσι, είμαι κάτοχος της υπ. αριθμ. τάδε μοτοσυκλέτας και παίρνω προκειμένου να αποζημιωθώ για ένα ατύχημα που είχα τότε.
- Έχετε επισκευάσει τη μοτοσυκλέτα?
- Ναι
- Έχετε τα τιμολόγια στα χέρια σας?
- Ναι
- Ποιο είναι το συνολικό ποσό
- 2100 ευρώ.
- Πολύ ωραία, περάστε με τα τιμολόγια να πληρωθείτε!
- Δηλαδή μπορώ να περάσω σήμερα?
- Ναι, μέχρι τις 2.

Για να μην τα πολυλογώ, σε είκοσι λεπτά ήμουν εκεί και σε άλλα δέκα με δεκαπέντε είχα την επιταγή στα χέρια μου---χωρίς καμία περικοπή, χωρίς την παραμικρή κουβέντα, χωρίς κανένα παζάρεμα.

Και ερωτώ κύριοι: Που βαδίζουμε ως κοινωνία αν δεν μπορείς ούτε με την ασφαλιστική σου να τσακωθείς αποτελεσματικά? Οι δικηγόροι, δηλαδή, τι θα κάνουν? Κλέφτες θα γίνουν?

Αυτά!

Υ.Γ. Η εν λόγω ασφαλιστική είναι η INTERAMERICAN. Δεν έχω καμία σχέση με την επιχείρηση. Απλά από αυτή---και μόνο---την συναλλαγή μαζί τους δηλώνω ευχαριστημένος πελάτης. Αν θεωρηθεί διαφήμιση, ας σβηστεί.

Gandalf dr685sm
30/09/2009, 19:54
Απο την συγκεκριμένη εταιρία είμαι και εγώ πάρα πολύ ευχαριστημένος. Σαφώς και έχει ενα 10-20% κόστος περισσότερο απο τις υπόλοιπες, αλλά ρε φίλε τουλάχιστον δεν ταλαιπωρείσαι.

Ειδικά με φιλική δήλωση σε εξυπηρετούν άμεσα γιατί πάει απο ασφαλιστική σε ασφαλιστική και δεν έχουν πρόβλημα συνεννοήσης μεταξύ τους.

Αίντε τώρα και καλορίζικα τα νέα ανταλλακτικά και ατρακάριστα.

Gandalf

filipp0s
30/09/2009, 19:55
αντε μλκ έβγαλες και τα έξοδα του ταξιδιου :lol: :lol:

Ichigo
30/09/2009, 20:18
Εύχομαι κι εγώ να μην τους χρειαστώ ποτέ. Αλλά ξέρω σε περίπτωση που ότι και αν μου συμβεί (χτύπα ξύλο) θα χω το κεφάλι μου ήσυχο. :beer:

Πάντα όρθιος φίλε. :wave2:

zezes
01/10/2009, 07:53
Καλημέρα και καλό μήνα. Η αλήθεια είναι αυτή που γράφετε και μάλιστα η οδική με μάζεψε απο την μέση του πουθενά (Πανταβρέχει, κάπου σε ένα χωριό) μέσα σε δύο μέρες :a18: Το επιπλέον κόστος αφορούσε το φέρυ στο Ρίο-Αντίριο που έτσι και αλλιώς δεν καλύπτεται απο καμμία ασφαλιστική. Αχρείαστη να είναι:wave2:

TROOPER
01/10/2009, 09:40
μακαρι να εχουνε ολοι την δικη σου αντιμετωπιση εκ μερους των ασφαλιστικων νικο και ευχομαι να μη ξαναχρειαστει ποτε !

:wave2:

devil's animal
01/10/2009, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μακαρι να εχουνε ολοι την δικη σου αντιμετωπιση εκ μερους των ασφαλιστικων νικο και ευχομαι να μη ξαναχρειαστει ποτε !

:wave2:

+πολλα...
:beer: :beer: :beer:

καοτε ενας εμπειρογνωμονας μου ειχε πει.."παντα κατι κοβουμε. ειναι παγια τακτικη.":eyepop:

ασε το μετα..αφου συμφωνησεις ποτε σου δινουν ημερομηνια για να πληρωθεις...:rolleyes:

Kazolinos
01/10/2009, 09:59
Μπραβο στην ασφαλιστικη

υπαρχουν και οι εξαιρεσεις και πρεπει να λεγονται, και να επιβραβευονται...


για να ξεχωριζουν οι απατεωνες απο τους επαγγελματιες...

αχρειαστη βεβαια να ειναι.

makis206
01/10/2009, 10:20
Μπράβο ρε Νικόλα, πρώτον για το ότι πήγαν όλα καλά και δεύτερον για τον τρόπο που μας τα πάσσαρες, είμαι σίγουρος ότι όλοι περιμέναμε να σε καμαρώσουμε στο "μπινελικώνειν":lol:.. ευτυχώς δεν χρειάστηκε!

Ποτε ξανά αναποδιές !:beer:

Akatanomastos
01/10/2009, 10:53
πραγματικα η ιστορια σου μοιαζει να εχει ερθει απο το μελλον, το σωτηριον ετος 2200!!!:eek:


φαινετε να αξιζει αυτο το 15% παραπανω..

cityfly
01/10/2009, 11:29
εγώ άντως και από άλλη ασφαλιστική είχα παρόμοια συμπεριφορά για το 1/10 βέβαια του ποσού αλλά ούτε καν εμπειρογνώμονας δεν ήρθε, φιλική δήλωση μηχανή με αυτοκίνητο (η μηχανή έσπασε τον καθρέπτη) το μόνο ότι από όταν ενημερώσαμε ότι επισκευάστηκε πέρασαν 3-4 μέρες μέχρι να ετοιμαστεί η επιταγή (τα τιμολόγια τα δώσαμε όταν πήραμε την επιταγή)

CIRUS
01/10/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Και ερωτώ κύριοι: Που βαδίζουμε ως κοινωνία αν δεν μπορείς ούτε με την ασφαλιστική σου να τσακωθείς αποτελεσματικά? Οι δικηγόροι, δηλαδή, τι θα κάνουν? Κλέφτες θα γίνουν?

Αυτά!

Υ.Γ. Η εν λόγω ασφαλιστική είναι η INTERAMERICAN. Δεν έχω καμία σχέση με την επιχείρηση. Απλά από αυτή---και μόνο---την συναλλαγή μαζί τους δηλώνω ευχαριστημένος πελάτης. Αν θεωρηθεί διαφήμιση, ας σβηστεί.

Αν είναι δυνατον, αφθιμερόν ούτε μια μέρα καθυστέρηση, ούτε να μπείτε λίγο στα παζάρια, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ απλά, εγώ θα τους πέταγα την επιταγή στα μούτρα και θα τους Γ@μοσταύριζα, κύριοι απαιτώ την ίδια αντιμετώπιση με όλους τους άλλους έλληνες τι π@π@ριες είναι αυτές, εδώ ρε είναι Βαλκάνια you know, δεν είμαστε ευρωπαική ενωση να μας συμπεριφέρεστε έτσι αστο δια πια!!!!!

πέρα από την πλάκα μπράβο τους μακάρι όλοι να ήταν έτσι. Άντε πάντα ορθιος και να μην σου ξανατύχει :beer: :beer: