PDA

View Full Version : Xenon & ER-6n



sfougis
02/10/2009, 00:04
Καλησπερα σε ολους τους συμφορουμιτες ... !!! Ειμαι ενα βημα απο το να "αλλαξω τα φωτα" της καλης μου :cool: και θα ηθελα τα δικα σας φωτα σε καποιες αποριες που εχω επι του θεματος ... Εχω βρει τα εξης Xenon στο e-bay (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/SLIM-HID-XENON-CONVERSION-KIT-H7-6000K-Ballast-Bulb_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQhashZitem3ca607b495QQitemZ260483560597QQptZMotorsQ5 fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories) . Υποθετωντας οτι εχω κανει την σωστη επιλογη τυπου λαμπας (Η7) τι θερμοκρασια χρωματος μου προτεινετε ? (αυτο ηταν το ερωτημα Α ) Επιπλεον, σκεφτομαι να αλλαξω και τις 2 λαμπες, υπαρχει διαθεσιμος χωρος στο ER , ή θα κορνιζαρω τα Ballast ( μιλαμε παντα για slim ) στο τιμονι ? ( ερωτημα Β ) και τελος η εγκατασταση τους απαιτει πτυχιο ηλεκτρολογου η αρκει το δικο μου ? Τεχνικος Η/Υ & Δικτυων ( ερωτημα Γ ) . Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας ...

:beer: :beer: :beer:

Μπυρες για ΟΛΟΥΣ ! ! !

P.S. Κατι εχω ακουσει για αλλαγη κ α α α ποιας ασφαλειας ... ισχυει κατι τετοιο ?

schumacher_
02/10/2009, 08:38
Φίλε για το Α δεν ξέρω να σου απαντήσω, αυτό θα το βρεις είτε στο manual της μηχανής σου,
είτε βγάζοντας τις λάμπες και κοιτώντας τι τύπου είναι...

Σχετικά με το Β, τα slim ballast είναι σχεδόν όσο μισό πακέτο τσιγάρα (σε πάχος είναι μισό, το εμβαδό
του είναι σχεδόν ίδιο). Δεν ξέρω τους χώρους που έχει το ER-6n, αλλά καταλαβαίνεις ότι είναι αρκετά
μικρά και θα βρεις κάπου να τα μαζέψεις πιστεύω.

Για το Γ, μην το σκέφτεσαι. Είναι πολύ απλή η διαδικασία.
Συνδέεις 1 καλώδιο από την παροχή ρεύματος της λάμπας, προς το ballast σου (για να παίρνει ρεύμα).
Μετά από το ballast άλλο ένα καλώδιο για να συνδεθεί με τη λάμπα xenon.
Ότι καλώδιο χρειαστείς, σου παρέχεται μέσα στη συσκευασία, δε χρειάζεται να φτιάξεις/βρεις εσύ κάτι.

Καλές αγορές!

:beer:

DeusEx
02/10/2009, 09:34
θελω κ γω να βαλω στο fz6 naked αλλα με προβληματιζει λιγο το θεμα του χωρου .

Που θα μπει το ballast ?

sfougis
02/10/2009, 16:20
Ευχαριστω πολυ φιλε schumacher_ για τις απαντησεις σου ... Χαλαρα θα προχωρησω προς αγορα ... ! Και σημερα κιολας ... !!! Οσο για εσενα φιλε DeusEx καλυτερα να το ψαξεις το θεμα γιατι ενα φιλαρακι που εχει περασει στο fz6 του , του εχει παρουσιασει προβληματα με τα ηλεκτρικα ... ( ενα παραδειγμα που μου ειπε ειναι οτι του μπλοκαρει τον συναγερμο και κατι αλλο του ειχε καψει αλλα μου διαφευγει ...)

argy_kap
02/10/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfougis
Ευχαριστω πολυ φιλε schumacher_ για τις απαντησεις σου ... Χαλαρα θα προχωρησω προς αγορα ... ! Και σημερα κιολας ... !!! Οσο για εσενα φιλε DeusEx καλυτερα να το ψαξεις το θεμα γιατι ενα φιλαρακι που εχει περασει στο fz6 του , του εχει παρουσιασει προβληματα με τα ηλεκτρικα ... ( ενα παραδειγμα που μου ειπε ειναι οτι του μπλοκαρει τον συναγερμο και κατι αλλο του ειχε καψει αλλα μου διαφευγει ...)

Προσπάθησε να πάρεις κάτι όσο πιο αξιόπιστο γίνεται....τα μάπα xenon(ballast,igniter κλπ) περισσότερα προβλήματα θα σου δημιουργήσουν παρά θα σου λύσουν. Επίσης αν η μηχανή σου έχει φώτα τύπου "καθρέπτη" και όχι τύπου "projector" θα τυφλώνεις τους απέναντι σου και θα ακούς γαμοσταυρίδια ή κάποιος θα τυφλωθεί τόσο που θα αποφασίσει να σε πετύχει....

:wave2: