PDA

View Full Version : Απώλεια πινακιδας



uberalles
02/10/2009, 00:08
Σε περιπτωση απωλειας της πινακιδας εχοντας κανει τα χαρτια για την αντικατασταση της, ποσο καιρο κανει για να την παρω? Επισης ποσο καιρο μπορω να κυκλοφορω χωρις να την εχω?

Ζεύκας
02/10/2009, 05:32
Πας στην αρμόδια Αρχή, καταθέτεις βεβαίωση απώλειας από την αστυνομια+παραβολο από την τραπεζα κ παίρνεις την ιδια ωρα την πινακιδα.τουλ στην επαρχια γινεται αμεσα...

TROOPER
02/10/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
........ Επισης ποσο καιρο μπορω να κυκλοφορω χωρις να την εχω?

δεν μπορεις.

kalogeros
02/10/2009, 09:05
Όταν έχασα την πινακίδα μου, πήγα αστυνομία να συμπληρώσω χαρτιά απώλειας. Στη συνέχεια με ένα χαρτί που μου έδοσε η αστυνομία πήγα στο γραφείο συγκινωνιών της περιοχής μου, συμπλήρωσα και εκεί κάτι χαρτιά, πλήρωσα κάτι παράβολα (50 ευρώ αν θυμάμαι καλά) πήρα την πινακίδα και έφυγα. Το μόνο μανίκι ήταν που στο γραφείο συγκινωνιών έφαγα κανένα τετράωρο.

Χωρίς πινακίδα δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις ούτε εκατοστό.

Εχετλαίος
02/10/2009, 09:33
Μην τρέχεις στο μηχανολογικό (γραφείο συγκοινωνιών της περιοχής σου), θα φας τρελό στήσιμο στις ουρές.
Με το χαρτί της αστυνομίας πήγαινε σε ένα ΚΕΠ και κάνε τη dουλειά σου.
Οι υπάλληλοι των ΚΕΠ πάνε 1-2 φορές την εβδομάδα γι αυτό το λόγο στα γραφεία συγκοινωνιών και κουβαλούνε πινακίδες, δε χρειάζεται να πας εσύ. Απλά ρώτα κάθε πότε το κάνουν. Και τα παράβολα από τα ΚΕΠ επίσης.
Α, και ούτε 1 δευτερόλεπτο χωρίς πινακίδα στο δρόμο. Πες ότι κάτι κακό συμβαίνει και χτυπάς κάποιον, θα τρέχεις μια ζωή! Για 2-3 εργάσιμες βρες άλλο τρόπο για πήγαινέλα.
:wave2:

gixxerpap
02/10/2009, 09:34
αν είναι η πρώτη φορά που αντικαθιστάς πινακίδα, πληρώνεις ?30 παράβολο, αν θυμάμαι καλά. αν είναι η δευτερη, ?60!!!

βλέπεις ή δεύτερη είναι κατασκευασμένη απο εξωτικά υλικά, μην τους γαμήσω τίποτα....

TROOPER
02/10/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αν είναι η πρώτη φορά που αντικαθιστάς πινακίδα, πληρώνεις ?30 παράβολο, αν θυμάμαι καλά. αν είναι η δευτερη, ?60!!!

βλέπεις ή δεύτερη είναι κατασκευασμένη απο εξωτικά υλικά, μην τους γαμήσω τίποτα....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
02/10/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
βλέπεις ή δεύτερη είναι κατασκευασμένη απο εξωτικά υλικά, μην τους γαμήσω τίποτα....

Και ποιος είσαι εσύ που θα μας φας όλο τ'αλουμίνιο μου λες;:mad:

Φτάνει αυτό που μας τρως μαζί με τη χαρτούρα απ'τις μεταβιβάσεις...ουστ!:evil: :rotflmao:

gixxerpap
02/10/2009, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και ποιος είσαι εσύ που θα μας φας όλο τ'αλουμίνιο μου λες;:mad:

Φτάνει αυτό που μας τρως μαζί με τη χαρτούρα απ'τις μεταβιβάσεις...ουστ!:evil: :rotflmao:


γελάς? έτσι θα τους τα φάω τα κερατιάτικα που μου πήρανε....και για απώλεια διπλώματος τα ίδια .... σου βάζουν τιμωρία, κατάλαβες? δεν εχει σημασία αν στο κλέψανε ...


τσαντίστηκα τώρα, πάω να πουλήσω....:mad:

makis206
02/10/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τσαντίστηκα τώρα, πάω να πουλήσω....:mad:

Ασύμφωρος είσαι μωρ'αδερφάκι μου..!:eek: :rotflmao:

Xrider
02/10/2009, 10:19
Αν θυμαμαι καλα...



















...δεν θυμαμαι :sad:

πας μηχανολογικο,συμπληρωνεις μια αιτηση,σου δινουν νεα αδεια κυκλοφοριας και μετα απο κατι μερες παιρνεις νεες πινακιδες

TROOPER
02/10/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
...τσαντίστηκα τώρα, πάω να πουλήσω....:mad:

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

harris_x
02/10/2009, 10:36
Το σίγουρο είναι ότι θα μείνεις περίπου 10 ημέρες χωρίς πινακίδα.
:wave2:

h_m_akis
02/10/2009, 14:37
1 βδομαδα με 10 μερες θελει η αστυνομια να σου δωσει το χαρτι με το οποιο θα πας στο συγκοινωνιων και με 30 ευρω για 1η απωλεια ή 60 για 2η και πανω το καταθετεις μαζι με την αδεια σου και περιμενεις αλλες 2-4 μερες να την παρεις και φυσικα ειναι καινουριος αριθμος. αυτα για ΑΠΩΛΕΙΑ.

για ΦΘΟΡΑ πας κατευθειαν συγκοινωνιων καταθετεις παλι τα φραγκα ΚΑΙ την πινακιδα και την παιρνεις σε 2-4 μερες με τον ΙΔΙΟ αριθμο.

:wave2:

georgio
23/06/2010, 09:26
Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας, τα παραπάνω τα κάνατε και πιάσανε ή είναι σαν το cornering: πιέζεις το εσωτερικό μασρπιέ και κλιπόν, ανοίγεις το γκάζι μετά το apex κλπ. αλλά από το λέω μέχρι το κάνω υπάρχει ένα μεγάλο Κ Ε Ν Ο... :confused:

Σήμερα πήρα το χαρτί από το τμήμα (τρελό χημείο, το προβλεπόμενο και αυτοί είναι σαν το ανέκδοτο με το πορτοκάλι και το αεροπλάνο... τεσπα), πάω στο ΚΕΠ μου λέει το παράβολο το έχεις πάρει; Δεν έχετε;; Οχι το παίρνεις από την εφορία, παράβολο του δημοσίου των 30 ευρώ.
Αλλά, λέει, θα καθυστερήσει. Πόσο; Ενάμιση μήνα... :eyepop: ΠΟΣΟ;;; Ε, ο Χολαργός μας καθυστερεί, αν πας εκεί θα γίνει πιο γρήγορα. Πόσο; (άλλη λέξη δε μου 'ρχότανε) Ε, δεν ξέρω ακριβώς αλλά πιο γρήγορα από εδώ. Και το παράβολο μόνο από εφορία; Ναι. (θα 'ναι σαν τα σέρβις του D16 μόνο σε συγκεκριμένα σημεία στον πλανήτη, δε μπορούν να βάλουν δυο ράφια και να έχουν και τα ΚΕΠ τα παράβολα...).

Τώρα τι κάνωμεν; Να φανταστώ πρέπει να πάω υποχρεωτικά στο Χολαργό επειδή εκεί ανήκω (δήμος Αθηναίων) και ο θεός βοηθός; Το λέω γιατί για το δίπλωμα είχα πάει στου Νοτίου Τομέα (Θεομήτορος) επειδή εκεί άνηκε ο δάσκαλος. Τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο για να γλιτώσω το Χολαργό;


Υ.Γ.: να λαδώσω δεν παίζει... άμα φτάσουμε στο λάδι θα χρειαστεί και κρασί και χώμα...

georgio
06/07/2010, 08:27
Εδέησα σήμερα να σούρω το κορμί μου μέχρι το υπουργείο μεταφορών στο Χολαργό, με το κεφάλι μου ψηλά και την ψυχή στα πόδια... είχα ήδη πάρει το παράβολο από την εφορία της περιοχής μου (η εθνική τράπεζα δεν είχε, μόνο εφορία, από χρυσάφι θα ήταν και δεν το πρόσεξα), βέβαια είδα είχε ΔΟΥ και εκεί που ήταν το υπουργείο αλλά τεσπα.

Πέτυχα και έναν γνωστό που είχε πάει για να πάρει το δίπλωμα, είχε περάσει στις εξετάσεις, και του είπαν Σεπτέμβριο-Οκτώβριο... :eek:

Μάγκα μου λέω τα πιάσαμε τα λεφτά μας... ετοιμάσου για τη χυλόπιτα...
Λέω στην κοπέλα στο γκισέ (πάτε εκεί που λέει για μεταβολή στοιχείων ιχ και μοτοσυκλετών) για απώλεια κλπ, με ρωτάει αν έχω τα δικαιολογητικά και μου δίνει να συμπληρώσω τη δήλωση, της την δίνω με τα δικαιολογητικά, ταυτότητα για να ελέγξει τα στοιχεία και μου λέει ελάτε αύριο το μεσημέρι να τα πάρετε! Όλα λέω, άδεια και πινακίδα; Ναι μου λέει αύριο μετά τη μια το μεσημέρι! :D

:a54::a54::a54:

είναι λες και περίμενες να φας την π00τσα από την Αργεντινή και της πέταξες μια τεσσάρα... :lol:

περιμένω βέβαια αύριο και τη νεκροψία αλλά γιούπι!


Υ.Γ.: τα ΚΕΠ θέλανε ενάμιση μήνα για αυτή τη δουλειά. Δεν είχαν να ψάξουν για κανένα άλλο χαρτί. Όπως πήγα στο υπουργείο θα πήγαινα και στα ΚΕΠ. Και το μετρό στην πόρτα του υπουργείο με άφησε. Να χαρώ εξυπηρέτηση από τα ΚΕΠ...

soter3gm
06/07/2010, 08:37
Εχω την εντύπωση πως σου δίνουν καινούργιο νούμερο και πως στην άδεια γράφει και το παλιό.
Γιατί πως γίνετε κάποια κλασικά, να έχουν καινούργια νούμερα, όταν οι πινακίδες τους ήταν με 2 γράμματα και αριθμούς με σφραγίδα Βασίλειον της Ελλάδος ??

georgio
06/07/2010, 08:52
Ναι σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής σου δίνουν καινούργιο νούμερο, σε περίπτωση φθοράς σου δίνουν το ίδιο αλλά τους πας την φθαρμένη πινακίδα. Γι' αυτό μου κράτησε και την άδεια, γιατί θα βγάλει καινούργια με το καινούργιο νούμερο. Δεν ξέρω αν θα γράφει και το παλιό αλλά δεν νομίζω, δεν έχει νόημα.

Τα παλιά που λες μάλλον πήγαν για φθορά και κράτησαν το παλιό νούμερο. Αλλά η πινακίδα που παίρνεις είναι με το καινούργιο "στυλ".

GAGARIN
06/07/2010, 09:40
δυο φορες εχω αλλαξει ''ταχα μου '' για φθορα

-την πρωτη για να αλλαξω το ''ταψι'' το 2007
-την δευτερη φετος για να αλλαξω την παλιου τυπου με νεου GR

και τις δυο φορες πηρα αλλο νουμερο ...............

το κουφο ?

την πρωτη φορα 30 ? παραβολο ΔΟΥ
την δευτερη φορα 30 ? παραβολο ΔΟΥ +9 ? παραβολο απο εθνικη τραπεζα γιατι η πινακιδα που αλλαζα ηταν απο αλλη διευθυνση και οχι αυτην που μενω

Πιο ειναι το κουφο τελικα ?
οτι και την πρωτη φορα απο αλλη διεθυνση ηταν το ''ταψι'' αλλα τα 9 ? δεν μου τα ζητησαν

παραλαβη σε μια εβδομαδα

στην αδεια την πρωτη φορα εγραφε αλλαγη διευθυνσης μεταφορων χωρις το παλιο νουμερο
στην αδεια την δευτερη φορα δεν γραφει τιποτα

καμια απο τις δυο δεν ητουνε φθαρμενη

DUKASII
06/07/2010, 10:03
παρε μια απο ενα αλλο ρε αδερφε μεχρι να βγει η δικια σου..τοσες παιζουν.

georgio
07/07/2010, 11:10
Παίδες την πήρα! Πήγα σήμερα, με την ταυτότητα πήρα την άδεια και παραδίπλα την πινακίδα και γεια σας!!!

:a30:

Θα 'λεγα ότι τελικά δουλεύουν πλέον αλλά έχω το αντιπαράδειγμα που έγραψα παραπάνω εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=107088) και τελικά πιστεύω ότι είναι τζόκερ. Που θα σου τύχει να κάτσεις. 4 μήνες για το δίπλωμα του παιδιού...


Τελικά η δικιά μου περίπτωση πρέπει να ήταν απλή γιατί απλά πήρανε μια πινακίδα από μια κούτα, την αντιστοιχίσανε στη μηχανή, τυπώσαν καινούργια άδεια και έτοιμος. Υποθέτω ότι αν ήταν αντικατάσταση λόγω φθοράς (κρατάς το ίδιο νούμερο) θα θέλανε παραπάνω γιατί θα έπρεπε να "παραγγείλουν" στον κατασκευαστή πινακίδα με το τάδε νούμερο.

Για την ιστορία γράφει κάπου και το παλιό νούμερο.

Υ.Γ.: Σκέφτομαι να στείλω μια επιστολή στα ΚΕΠ ρωτώντας το γιατί σε αυτούς θα έπαιρνε ενάμιση μήνα ενώ κατευθείαν ξέμπλεξα σε 2 μέρες. Καταλαβαίνω ότι δεν πάνε κάθε μέρα στο Χολαργό αλλά έλεος, μια φορά το μήνα πάνε; :nono:

SS 9/1/1900
07/07/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Υ.Γ.: Σκέφτομαι να στείλω μια επιστολή στα ΚΕΠ ρωτώντας το γιατί σε αυτούς θα έπαιρνε ενάμιση μήνα ενώ κατευθείαν ξέμπλεξα σε 2 μέρες. Καταλαβαίνω ότι δεν πάνε κάθε μέρα στο Χολαργό αλλά έλεος, μια φορά το μήνα πάνε; :nono:
κάποτε στα νιάτα μου :cool: δούλευα εξωτερικός υπάλληλος σε μια εταιρία στον ασπρόπυργο. όπως ήταν φυσιολογικό είχα πολλά νταραβέρια με το ΚΕΠ της Ελευσίνας για γνήσια υπογραφής της εταιρίας κτλ. όποτε πήγαινα η διεύθύντρια του ΚΕΠ με παρακαλούσε να μου δώσει λεφτά για να πάω εγώ ( ο άσχετος με το δημόσιο) να της αγοράσω χαρτόσημα απο την εφορία ελευσίνας γιατί δεν υπήρχε κάποιος να πηγαίνει και θα έπρεπε να πηγαίνει η ίδια κάτι χιλιόμετρα με τα πόδια να πάρει...και έσκαγα εγώ με κάτι 300άρια ? στην τσέπη και έπαιρνα χαρτόσημα...
όλα τα άλλα (αιτήσεις κτλ)τα κάνουν ταχυδρομικώς, οπότε καταλαβαίνεις.