PDA

View Full Version : εξαέρωση??



asphyx
02/10/2009, 12:21
Πρίν απο λίγο καιρό έιχα αλλάξει τακάκια στα μπροστά φρένα!!!!
Ο μάστορας μου πε πως δεν χρειαζόταν αλλαγή υγρών και τελικά έγινε το δικό του και δεν μου άλλαξε.

Τώρα όμως, ενω στις αρχές το φρένο με ένα απλό χάδι στη μανέτα τσίμπαγε, χρειάζεται να πατήσω σχεδόν τη μισή διαδρομή της μανέτας!
(φρένο μια χαρά έχω απλά έχω χάσει την αίσθηση που είχε)

Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του μάστορα (μεγάλη η χάρη του) εάν αλλάξουμε υγρά ή κάνουμε εξαέρωση χωρίς να αλλάξω και τακάκια παίζει να χαλάσουν "τα εμβολάκια στις δαγκάνες"??? (τα τακάκια τα χω κοντά 500km)

Παίζεi αυτό που λέει ή με βρήκε μικρό και με δουλεύει (μάλλον με δουλεύει αλλα θέλω επιβεβαίωση)???:D
:beer:

reinmeister
02/10/2009, 12:25
επιβεβαιωση...

asphyx
02/10/2009, 12:26
οκ τώρα??

menelaos46
02/10/2009, 12:29
Προσωπικα αλλαζω καθε φορα που αλλαζω τακακια και υγρα φρενων και δε καταλαβαινω το λογο για να μη το κανει κανεις αφου το κοστος ειναι μηδαμινο.

DeusEx
02/10/2009, 12:37
προσωπικα εχω αλλαξει μια φορα υγρα , χωρις να αλλαξω τακακια κ δεν ειχα προβλημα

ξερω κ αλλους που το εχουν κανει πολλες φορες κ δεν παρατηρησαν κατι


Στην θεση σου εγω θα αλλαζα τα υγρα φρενων κ θα εκανα εξαερωση. Τα τακακια ειναι καινουργια δεν θα τα αλλαζα

asphyx
02/10/2009, 13:00
Καλά τακάκια δεν παίζει να αλλάξω για κανένα λόγο!!!
Απλά σε περίπτωση που δεν μου λέει μ@#$ιες ο μάστορας...

Lio
02/10/2009, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
.........

Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του μάστορα (μεγάλη η χάρη του) εάν αλλάξουμε υγρά ή κάνουμε εξαέρωση χωρίς να αλλάξω και τακάκια παίζει να χαλάσουν "τα εμβολάκια στις δαγκάνες"??? (τα τακάκια τα χω κοντά 500km)

Παίζε αυτό που λέει ή με βρήκε μικρό και με δουλεύει (μάλλον με δουλεύει αλλα θέλω επιβεβαίωση)???:D
:beer:

Καλα σε ειπε. Υπαρχει ακομη περιπτωση να βαρανε οι βαλβιδες, να σε καει η ηλεκτρονικη και (σπανιοτερα) να χτυπήσει μπιέλα.....
.........

Σοβαρα τωρα, νομιζω πως το πρωτο που θελει αλλαγη ειναι ο μαστορας....

asphyx
02/10/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Καλα σε ειπε. Υπαρχει ακομη περιπτωση να βαρανε οι βαλβιδες, να σε καει η ηλεκτρονικη και (σπανιοτερα) να χτυπήσει μπιέλα.....
.........

Σοβαρα τωρα, νομιζω πως το πρωτο που θελει αλλαγη ειναι ο μαστορας....

Στάνταρ αλλά και άλλοι παλιότερα μου χαν πεί οτι αλλαγή υγρών κάνουμε μόνο όταν αλλάζουμε τακάκια(ίσως γιατί βαριούνται)!!! :beer: :beer:

Kazolinos
02/10/2009, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
με βρήκε μικρό και με δουλεύει (μάλλον αλλα θέλω επιβεβαίωση)???:D
:beer:


Αυτο ακριβως!!!!

asphyx
02/10/2009, 13:49
Σοβαρά τώρα τα αλλάζω άφοβα, δεν παίζει να πάρω στο χέρι καμια ζάντα μπιέλα να πάθω λάστιχο κτλπ???
Πάντως ο τρόπος του ήταν πολύ επιστημονικός οταν μου έλεγε τι θα πάθει η δαγκάνα!!!

DeusEx
02/10/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
Σοβαρά τώρα τα αλλάζω άφοβα, δεν παίζει να πάρω στο χέρι καμια ζάντα μπιέλα να πάθω λάστιχο κτλπ???
Πάντως ο τρόπος του ήταν πολύ επιστημονικός οταν μου έλεγε τι θα πάθει η δαγκάνα!!!

σε θαμπωσε με τις γνωσεις του ?

Τι σχολη τελειωσε ο επιστημονας ? Τεχνολογος Παπαρολογος ?

Αμα σου μιλαγε για ψιψιψινια κ κοκοκοψαρα μεσα στα φρεσκα υγρα , που θα προκαλεσουν προβλημα στο εμβολο, που θα προκαλεσει απο τον ιδιοσυντονισμο εναν τσιριχτο σφυριγμα στα τακακια κ θα ακουγεται περιπου σαν ... λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζαααααααα ααααααααααααααααα .... μπααααααααααααααναααααααααααανααααα ....

μαλλον Παπαρολογιες σου ελεγε

p@nos
02/10/2009, 14:46
γενικα τα υγρα στα φρενα θελουν και αλλαγμα μια στο τοσο(το οποιο μαλιστα εξαρταται και απο τη χρηση, αμα ζοριζεις τα φρενα το μια στο τοσο στενευει χρονικα)...

τα τακακια εχουν γενικα μεγαλο οριο ζωης και δεν αλλαζουμε υγραμονο οταν αλλαζουμε τακακια...

προσωπικα βλεπω οτι ειναι καλο να αλλαζεις τα υγρα μια φορα το χρονο...

asphyx
02/10/2009, 14:55
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!
Τώρα κάτι άλλο πως τα αλλάζουμε τα υγρά??
Ανοίγω στις δαγκάνες τις βαλβίδες τραβάω και γεμίζω ταυτόχρονα απο πάνω το δοχείο??

DeusEx
02/10/2009, 15:04
Εγω τα ειχα κανει μονος μου ως εξης

πηρα ενα αδειο μπουκαλακι με το καπακι του απο επανω κλειστο και

ανοιξα μια τρυπουλα στο καπακι.

πηρα ενα διαφανο λαστιχο το οποιο σφηνωνει απο την μια ισα ισα στην βαλβιδα της δαγκανας κ απο την αλλη το βαζω στο μπουκαλακι.

ανοιγω το δοχειο απο επανω , και απο κατω ανοιγω την βαλβιδα.

μανεταρω απαλα κ βλεπω το υγρο να τρεχει στο μπουκαλακι κ απο επανω συμπηρωνω με φρεσκο μεχρι να αντικατασταθει ολο το παλιο , με φρεσκο

Προσοχη .. Το λαδακι αυτο ειναι ιδιαιτερα εχθρικο με χρωματα κ πλαστικα . γενικοτερα κρατα κ μια λεκανιτσα με σαπουνονερο κ ενα σφουγγαρακι για πασα ενδεχομενο.

ΥΣ Το νου σου να μην επιστραφει καμμια φουσκαλιτσα αερα παλι πισω στην βαλβιδα γιατι θα μπει μεσα στο κυκλωμα ... ΠΡΟΣΟΧΗ !

p@nos
03/10/2009, 10:03
το να διαβασεις απλα τη διαδικασια χωρις να εχεις και ιδιαιτερη εμπειρια πανω σε μαστορεματα μπορει να σε μπερδεψει πιο πολυ παρα να σε βοηθησει...

παρολα αυτα υπαρχουν διαφορα βιντεακια με τετοια τεχνικα θεματα στο ιντερνετ τα οποια θα σε βοηθησουν παρα πολυ να καταλαβεις πως και τι γινεται...

δες καποια απ'αυτα, διαβασε και μερικα κειμενα που περιγραφουν τη διαδικασια και προσπαθησε μονος σου...πρωτα στο πισω...και αμα κανεις μλκια, παιρνεις το μηχανακι σου και το πας σε ενα συνεργειο και του λες να σου αλλαξει τα υγρα και κοιτας κιολας για να μαθεις...

toyar
03/10/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Εγω τα ειχα κανει μονος μου ως εξης

πηρα ενα αδειο μπουκαλακι με το καπακι του απο επανω κλειστο και

ανοιξα μια τρυπουλα στο καπακι.

πηρα ενα διαφανο λαστιχο το οποιο σφηνωνει απο την μια ισα ισα στην βαλβιδα της δαγκανας κ απο την αλλη το βαζω στο μπουκαλακι.

ανοιγω το δοχειο απο επανω , και απο κατω ανοιγω την βαλβιδα.

μανεταρω απαλα κ βλεπω το υγρο να τρεχει στο μπουκαλακι κ απο επανω συμπηρωνω με φρεσκο μεχρι να αντικατασταθει ολο το παλιο , με φρεσκο

Προσοχη .. Το λαδακι αυτο ειναι ιδιαιτερα εχθρικο με χρωματα κ πλαστικα . γενικοτερα κρατα κ μια λεκανιτσα με σαπουνονερο κ ενα σφουγγαρακι για πασα ενδεχομενο.

ΥΣ Το νου σου να μην επιστραφει καμμια φουσκαλιτσα αερα παλι πισω στην βαλβιδα γιατι θα μπει μεσα στο κυκλωμα ... ΠΡΟΣΟΧΗ !


Μια σημαντική λεπτομέρεια:
το μπουκαλάκι πρέπει να έχει υγρό μέσα και η άκρη από το σωληνάκι να είναι βυθισμένη στο υγρό ώστε να μην τραβήξει αέρα όταν αφήνεις τη μανέτα
Πάντως για σωστή εξαέρωση χρειάζεται και δεύτερο άτομο