PDA

View Full Version : Εάλω η πόλις...



Σελίδες : [1] 2 3

Tpap
02/10/2009, 18:38
μΕ ήλθε στο mail σήμερα.
Αν θεωρηθεί αδιάφορο, ανατρεπτικό, εχθρικό ή ό,τι διώχτε το....




Άρθρο του Engin Ardiç (Τουρκική Εφηµερίδα SABAH)
Παρασκευή, 3 Ιούλιος 2009, 14:44

Με ένα εντυπωσιακά ειλικρινές άρθρο, που δηµοσιεύεται στην έγκυρη εφηµερίδα SABAH, από τον Engin Ardiç, γνωστό συγγραφέα και δηµοσιογράφο στην Τουρκία στηλιτεύεται ο Τουρκικός τρόπος εορτασµού της πτώσης της Κωνσταντινούπολης στις 29 Μαϊου:



"Τούρκοι συµπατριώτες, σταµατήστε πιά τίς φανφάρες καί τίς γιορτές γιά τήν Άλωση, αρκετή ßία έχουµε δώσει στήν Ανατολή µε τίς πράξεις µας..."

ΑΝ οργανωνόταν στην Αθήνα συνέδριο µε θέµα «Θα πάρουµε πίσω την Πόλη»…

ΑΝ έφτιαχναν µακέτα µε τα τείχη της πόλης και τους στρατιώτες µε τις πανοπλίες τους να επιτίθενται στην Πόλη… (όπως εµείς στην Τουρκία κάνουµε κάθε χρόνο !)

ΑΝ ένας τύπος ντυµένος όπως ο περίφηµος Έλληνας νικηφόρος και σχεδόν µυθικός Διγενής Ακρίτας έπιανε τον δικό µας Ulubatlι Hasan και τον γκρέµιζε κάτω…

ΑΝ ξαφνικά έµπαινε στην πόλη κάποιος ντυµένος Αυτοκράτορας Κωνσταντίνος πάνω σε ένα λευκό άλογο και δίπλα του άλλος ως Λουκάς Νοταράς, ως Γεώργιος Φραντζής κι έµπαιναν ως αντιπρόσωποι της πόλης… (όπως εµείς στην Τουρκία κάνουµε κάθε χρόνο !)

ΑΝ έφτιαχναν µια χάρτινη Αγία Σοφία που δεν είχε µιναρέδες αλλά Σταυρό…

ΑΝ έκαιγαν λιßάνι και έλεγαν ύµνους, θα µας άρεσε; Δεν θα µας άρεσε, θα ξεσηκώναµε τον κόσµο, µέχρι που θα καλούσαµε πίσω τον πρέσßη µας από την Ελλάδα.

Τότε, γιατί το κάνετε εσείς αυτό, κάθε χρόνο; Πέρασαν 556 χρόνια και γιορτάζετε (την Αλωση) σαν να ήταν χθες; Γιατί κάθε χρόνο τέτοια εποχή, ( µ΄ αυτές τις γιορτές πού κάνετε ) διακηρύσσετε σε όλο τον κόσµο ότι: «αυτά τα µέρη δεν ήταν δικά µας, ήρθαµε εκ εων υστέρων και τα πήραµε µε τη ßία». Για ποιο λόγο άραγε φέρνετε στη µνήµη µια υπόθεση 6 αιώνων; Μήπως στο υποσυνείδητό σας υπάρχει ο φόßος ότι η Πόλη κάποια µέρα θα δοθεί πίσω;



Μην φοßάστε, δεν υπάρχει αυτό που λένε µερικοί ηλίθιοι της Εργκενεκόν περί όρων του 1919. Μη φοßάστε, τα 9 εκατοµµύρια Ελλήνων δεν µπορούν να πάρουν την πόλη των 12 εκατοµµυρίων, και αν ακόµα την πάρουν δεν µπορούν να την κατοικήσουν. Κι οι δικοί µας που γιορτάζουν την Άλωση είναι µια χούφτα φανατικοί µόνο που η φωνή τους ακούγεται δύσκολα.



Ρε σεις, αν µας πούνε ότι λεηλατούσαµε την Πόλη τρεις τρεις και τρεις νύχτες συνεχώς τι θα απαντήσουµε; Θα υπερασπιστούµε τον εαυτό µας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωµάτων ή θα αφήσουµε το θέµα στους ιστορικούς; Αντί να περηφανευόµαστε µε τις πόλεις που κατακτήσαµε, ας περηφανευτούµε µε αυτές που ιδρύσαµε, αν υπάρχουν. Αλλά δεν υπάρχουν. Όλη η Ανατολή είναι περιοχή µέ τήν ßία κατακτηµένη... Ακόµα και το όνοµα της Ανατολίας δεν είναι αυτό που πιστεύουν (ana=µανα, dolu=γεµάτη) αλλά προέχεται από την ελληνική λέξη η Ανατολή. Ακόµα και η ονοµασία της Ισταµπούλ δεν είναι όπως µας λέει ο Ebliya Celebi «εκεί όπου υπερτερεί το Ισλάµ» τραßώντας τη λέξη από τα µαλλιά, αλλά προέρχεται από το «εις την Πόλιν».

Εντάξει λοιπόν, αποκτήσαµε µόνιµη εγκατάσταση, τέλος η νοµαδική ζωή και γι’ αυτό ο λαός αγοράζει πέντε - πέντε τα διαµερίσµατα. Κανείς δεν µπορεί να µας κουνήσει, ηρεµήστε πια…Οι χωριάτες µας ας αρκεστούν στο να δολοφονούν την Κωνσταντινούπολη χωρίς όµως πολλές φανφάρες…".



http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ardic/2009/05/29/hatirlatmayin_sunu_kefereye

Ζεύκας
02/10/2009, 18:43
ωχ...

devil's animal
02/10/2009, 18:43
:beer: :beer: :beer:


176194

watain
02/10/2009, 18:47
Ο Βλάντ Γ΄ Τσέπες (Vlad III Ţepe&#351) ή αλλιώς Βλάντ Δράκουλας (Vlad Dracula) (Νοέμβριος 1431 – Δεκέμβριος 1476), πιο γνωστός με τους τίτλους Βλαντ ο Ανασκωλοπιστής (Vlad the Impaler) και Κόμης Δράκουλας,ήταν Πρίγκιπας της Βλαχίας το 1448, 1456–1462 και 1476.Γεννήθηκε το 1431 στην πόλη Σιγκισοάρα (Sighişoara), της Τρανσυλβανίας,η γενέτειρά του είναι γνωστή και με το όνομα Σάλτσμπουργκ (Schassburg) από την εποχή της Αυστροουγγρικής κυριαρχίας.Καταγόταν από τον ευγενή οίκο του Μπάσαραμπ (Basarab),θεμελιωτή του Βλαχικού κράτους και ήταν γιος του προηγούμενου βοεβόδα Βλάντ Β΄ Ντρακούλ (Vlad II Dracul) και της πριγκίπισσας Σνεάζνα (Cneajna).Κληρονόμησε τον τίτλο του Τάγματος του Δράκου που παραχωρήθηκε στον πατέρα του από τον βασιλέα της Αγίας Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας (Λουξεμβούργο) Σιγκισμούνδο (Sigismund)

Cpt. Haddock
02/10/2009, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
....



:confused: :confused: :confused: :confused:

τι άσχετο είναι αυτο;

Tpap
02/10/2009, 18:58
????? :confused:

el_hymador
02/10/2009, 19:00
κατι μου λεει οτι ο συγγραφεας αυτου του αρθρου θα βιωσει στιγμες "εξπρες του μεσονυκτιου" πολυ συντομα...

η καμια επισκεψη αππο τιποτα γκριζους λυκους...

η θα παει να δει τις προσχωσεις στον πατο του Βοσπορου...

κατι τετοιο...

BLiTzER
02/10/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
:beer: :beer: :beer:

Χαχα κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου.

Όλα αυτά τα "εις την πόλιν", "Κωνσταντινούπολη", "θα πάρουμε πίσω" είναι τουλάχιστον κουραστικά.

devil's animal
02/10/2009, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Χαχα κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου.

Όλα αυτά τα "εις την πόλιν", "Κωνσταντινούπολη", "θα πάρουμε πίσω" είναι τουλάχιστον κουραστικά.

ειναι επειδη εχουμε γεννηθει με μια μερα διαφορα...
:lol: :lol: :lol:

Tpap
02/10/2009, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Χαχα κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου..

Δηλαδή το πρώτο πράγμα που σου ήλθε στο μυαλό, είναι ο ομώνυμος τίτλος σιντί Ελληνικού(άκουσον..!!!) ραπ συγκροτήματος...? :confused:

watain
02/10/2009, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:confused: :confused: :confused: :confused:

τι άσχετο είναι αυτο;

:rotflmao: :rotflmao:

ama psaxteis ligo giati legotan ANASKOLOPISTIS 8a katalabeis


oi tourkoi ton fonazan "kaziklou bei" apo ekei exei vgei kai to kaziki pou lene oi kritikoi h allios palouki:lol:

Cpt. Haddock
02/10/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
:rotflmao: :rotflmao:

ama psaxteis ligo giati legotan ANASKOLOPISTIS 8a katalabeis


oi tourkoi ton fonazan "kaziklou bei" apo ekei exei vgei kai to kaziki pou lene oi kritikoi h allios palouki:lol:


Γνωρίζω γιατί λεγόταν ανασκολωπιστής (παλουκωτής), αλλα ξαναρωτάω: Τι σχέση έχει με το άρθρο του tpap?

btw, καλό αρθράκι (εάν είναι αλήθεια)


:wave2:

sapila racing
02/10/2009, 19:36
Στην Τουρκία, όπως και στην Ελλάδα, υπάρχουν ανοιχτόμυαλοι προοδευτικοί άνθρωποι και στενόμυαλοι φανατικοί.
Το διαπίστωσα οταν συναναστράφηκα μαζί τους στους 9 μήνες που δούλεψα στην Σμύρνη.

Ειναι γεγονός πως στην γειτονική μας χώρα όποιος είναι προοδευτικός πέραν ενός σημείου, αν με εννοείτε, εχει και προβλήματα...

Εδω σε εμας ηθελα να ξερα αν τα ποσοστά προοδευτικών/φανατικών είναι καλύτερα η χειρότερα απ οτι εκεί.

Μην βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, πάντως η αλήθεια είναι οτι ο Ελληνας είναι πολύ πιο εχθρικός απέναντι στον Τούρκο απ οτι ο Τουρκος στον Ελληνα και δεν είναι για πονηρούς σκοπούς η φιλικότητά τους όπως νομίζουν μερικοί.

SoulGR
02/10/2009, 19:46
πολυ καλα τα λεει ο ανθρωπος.....




Στην Τουρκία, όπως και στην Ελλάδα, υπάρχουν ανοιχτόμυαλοι προοδευτικοί άνθρωποι και στενόμυαλοι φανατικοί. Το διαπίστωσα οταν συναναστράφηκα μαζί τους στους 9 μήνες που δούλεψα στην Σμύρνη. Ειναι γεγονός πως στην γειτονική μας χώρα όποιος είναι προοδευτικός πέραν ενός σημείου, αν με εννοείτε, εχει και προβλήματα... Εδω σε εμας ηθελα να ξερα αν τα ποσοστά προοδευτικών/φανατικών είναι καλύτερα η χειρότερα απ οτι εκεί. Μην βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, πάντως η αλήθεια είναι οτι ο Ελληνας είναι πολύ πιο εχθρικός απέναντι στον Τούρκο απ οτι ο Τουρκος στον Ελληνα και δεν είναι για πονηρούς σκοπούς η φιλικότητά τους όπως νομίζουν μερικοί.
αν και ημουν μονο 5 μερες στην Πολη ετσι μου φανηκε και μενα...

devil's animal
02/10/2009, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δηλαδή το πρώτο πράγμα που σου ήλθε στο μυαλό, είναι ο ομώνυμος τίτλος σιντί Ελληνικού(άκουσον..!!!) ραπ συγκροτήματος...? :confused:

Τασο δεν ειναι κακο.
αν εχεις μεγαλωσει με ενα συγκροτημα, δεν ειναι τοσο φοβερο να σου ερχεται στο μυαλο το αλμπουμ τους μολις ακους να αναφερεται η εκφραση αυτη.


ειναι σαν να λες breathe και να μην σκεφτεις τους Prodigy...

χαλαρωσε κοινως..
:wave2:

BLiTzER
02/10/2009, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δηλαδή το πρώτο πράγμα που σου ήλθε στο μυαλό, είναι ο ομώνυμος τίτλος σιντί Ελληνικού(άκουσον..!!!) ραπ συγκροτήματος...? :confused:

Πιθανότατα όχι, αλλά δε συνηθίζω να διαβάζω για την άλωση της πόλης, οπότε το απέκλεισα όσο γρήγορα το σκέφτηκα.

Αλλά γιατί τόση έκπληξη?

spyro
02/10/2009, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Μην βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, πάντως η αλήθεια είναι οτι ο Ελληνας είναι πολύ πιο εχθρικός απέναντι στον Τούρκο απ οτι ο Τουρκος στον Ελληνα και δεν είναι για πονηρούς σκοπούς η φιλικότητά τους όπως νομίζουν μερικοί.

μην ανησυχείς φίλε sapila ουτε βιαζόμαστε ουτε ανησυχούμε ... ο watain λιγο πιο πάνω φρόντισε με εναν ευφάνταστο τρόπο :a14: να μας θυμίσει του λόγου το αληθές

Tpap
03/10/2009, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Τασο δεν ειναι κακο.
ειναι σαν να λες breathe και να μην σκεφτεις τους Prodigy...

Δεν είπα ότι έιναι κακό, ρε.
Και ναι, όταν ακούω την λέξη ''μπριδ'' δεν μου έρχονται στο μυαλό οι πρόντιτζοι. :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Αλλά γιατί τόση έκπληξη?

Καμία έκπληξη. Απορία απλώς...:wave2:

Tpap
03/10/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μην βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, πάντως η αλήθεια είναι οτι ο Ελληνας είναι πολύ πιο εχθρικός απέναντι στον Τούρκο απ οτι ο Τουρκος στον Ελληνα και δεν είναι για πονηρούς σκοπούς η φιλικότητά τους όπως νομίζουν μερικοί.

ίσα-ίσα το αντίθετο πιστεύω, Άρη...έχουμε γίνει πολύ φιλικοί πλέον με τους απέναντι.
Και ίσως περισσότερο απ'ότι θα πρεπε.
Τους αφήνουμε να πετάνε από πάνω μας, οι ναύτες έρχονται με τα πολεμικά απέναντι για μπάνιο, χορεύουμε τσιφτετέλια με τους πολιτικούς, υποχωρούμε σε θέματα αμυντικά, κυριαρχικά, διακρατικά, συμφωνιών κλπ...

Δεν μαθαίνουμε την Ιστορία μας για να μην τους στεναχωρήσουμε, κατεβάσαμε τους εθνικούς ήρωες από τους τοίχους για να μην εγείρουμε μίση ανάμεσά μας...

...και δεν τρέχει κάστανο.

Ρε, Άρη πόσο πιο φιλικοί να γίνουμε...? Μας αδικείς νομίζω...:lol: :lol:

watain
03/10/2009, 17:38
At the "terror night" Dracul striked the starved turks
And killed thousand and thousand to complicate their works
Next morning the turks found Tirgoviste in flames
And a forest of Impaled men with turkish names
Then the sultan gave up his conquering plan
"What can we do against such a man?"

nasos-hyper
03/10/2009, 20:37
ειπαμε..καθε βυζαντιος το λεει..
πρωτευουσα της ελλαδας ειναι η κωνσταντινουπουλη..

byron
03/10/2009, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos-hyper
ειπαμε..καθε βυζαντιος το λεει..
πρωτευουσα της ελλαδας ειναι η κωνσταντινουπουλη..

Βασικά της Ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας ήταν πρωτεύουσα, αλλά ποιός τις ψάχνει τέτοιες λεπτομέρειες....:wave2:

Τι είναι ο βυζάντιος?? :look:

SoulGR
03/10/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
.......
ρε φιλε εσυ πηγες την κουβεντα στα παιχνιδια δυναμης μεταξυ των κρατων.Φυσικια και εχουν συμφερωντα για ολα αυτα που κανουν και σιγουρα οι υψηλα υσταμενοι τους ειναι και ανθελληνες και στρατοκαβλοι και θελουν να μας μ@μησουν οπως ασφαλως ειναι και οι δικοι μας,αλλα δεν πιστευω οτι ολος ο πληθησμος τους εχει την ιδια αποψη....ισα-ισα το αντιθετο μου εδειξαν....

συγνωμη και για τα ορθογραφικα:smilea: :smilea:

tai
03/10/2009, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos-hyper
ειπαμε..καθε βυζαντιος το λεει..
πρωτευουσα της ελλαδας ειναι η κωνσταντινουπουλη..


να κάτσει θελω μια καλή και να πάρουμε την Πόλη.
να δω τοτε τι θα κανουμε 12 εκατομμύρια κόσμο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

doctor x
03/10/2009, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
να κάτσει θελω μια καλή και να πάρουμε την Πόλη.
να δω τοτε τι θα κανουμε 12 εκατομμύρια κόσμο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
μεταναστες στην Αθηνα....

menelaos46
03/10/2009, 21:20
να κάτσει θελω μια καλή και να πάρουμε την Πόλη. να δω τοτε τι θα κανουμε 12 εκατομμύρια κόσμο

Τελικα ισως να μην ειναι τοσο καλη ιδεα να παρουμε την πολη.
Ας το αφησουμε καλυτερα!

dammed_kittin
04/10/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μην βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, πάντως η αλήθεια είναι οτι ο Ελληνας είναι πολύ πιο εχθρικός απέναντι στον Τούρκο απ οτι ο Τουρκος στον Ελληνα και δεν είναι για πονηρούς σκοπούς η φιλικότητά τους όπως νομίζουν μερικοί.

κ εγω που νομιζα οτι αυτοι σφαξαν τους προγονους της μανας μου....
μαλλον εκανα λαθος!


εμεις τους πεταγαμε πετρες κ αυτοι για αυτοαμυνα βγαλαν τις χατζαρες......



οι ελληνες κατα κανονα ειναι αδιαφοροι με το θεμα,
μας γ@μησαν στα παραλια μας πηραν την κωνσταντινουπολη, οκ!
το θεμα ειναι οτι την πεφτουν καθημερινα στα νησια της ελλαδας!
ξερει καποιος γιατι?
εγω νομιζω για να μας κανουν να τους φοβομαστε...
δεν ξερω αν εχω δικιο κ δεν με νοιαζει
γιατι καποτε το οτι ειμαι ενας αθλιος σφαγεας εγω κ οι φιλοι μου επιανε....
το 21ο αιωνα δεν νομιζω...
τουλαχιστον απο οσο εχω δει, μια χαρα ανθρωποι ειναι αλλα σκεφτονται με απολυτο τροπο...

fantacid
04/10/2009, 13:33
αυτοι ολη την ωρα πετανε πανω απο τα νησια μας......
λενε στις ειδησεις....

οι δικοι μας τι πιστεύετε οτι κανουν?


παω στοιχημα πως πανε κοντρες για το ποσες αναχαιτίσεις βγαζει ο καθενας, κ οι μεν κ οι δεν!

:smokin:

Red Rider
04/10/2009, 13:56
Ολα πανε βασει σχεδιου..που φυσικα δεν ξερει κανενας μας...

Τωρα ολα τα υπολοιπα ειναι βλακειες που γραφει ο καθε δημοσιογραφος-μαριονετα για να κατευθυνονται αναλογα με τις καταστασεις οι μαζες.

Οποτε :a15: παιδια,μην δινετε αξια σε προκατ αντιληψεις:wave2:

frappe rider
04/10/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
...ισα-ισα το αντιθετο μου εδειξαν....

Οταν θα ερθει η ωρα θα σου δειξουν και οι υπολοιποι το πραγματικο τους προσωπο...για λογους φιλιας θα χρησιμοποιησουν βαζελινη.:wave2:

stefanos
04/10/2009, 17:11
Φιλικοί είναι οι ανυποψίαστοι και οι αγαθοί.
Το ποσοστό αυτό είναι σίγουρα μεγαλύτερο στούς γείτονες οπότε φυσικό είναι να είναι φιλικότεροι.
Γιατί και οι Ελληνες δεν νομίζω να έχουν φήμη ευγενικών πολεμιστών.
Και ο πόλεμος μόνο ευγενικό πράγμα δεν είναι.:p

sapila racing
04/10/2009, 18:22
Το Τουρκικό κράτος σαν στρατοκρατούμενο, εχει πολύ πιο οργανωμένη προπαγάνδα και οι περισσότεροι πολίτες πιστευουν οτι ζούν σε μια κανονική δημοκράτία, αυτό και μόνο λεει πολλά!
Σίγουρα παιζει ρόλο και το οτι γενικά είναι πιο αμόρφωτοι αρα θεωρητικά καθοδηγούνται πιο εύκολα, παρ' όλα αυτα υπάρχουν ανθρωποι εκει που καταλαβαίνουν τι γίνεται.

Εδω δεν μιλάμε για στρατιωτικές/πολιτικές αποφάσεις και ενέργειες, για τον απλό λαό μιλάμε, σωστά?

Η οχι?

SoulGR
04/10/2009, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εδω δεν μιλάμε για στρατιωτικές/πολιτικές αποφάσεις και ενέργειες, για τον απλό λαό μιλάμε, σωστά?

Η οχι? εγω παντως για τον λαο μιλησα

sapila racing
04/10/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
εγω παντως για τον λαο μιλησα

Το ξερω, δεν το είπα για σένα. :wave2:

Tpap
04/10/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
για τον απλό λαό μιλάμε, σωστά?

Φίλε, θες να μιλήσουμε για τον απλό λαό; εντάξει λοιπόν.

Και ο απλός λαός είναι απολύτως φιλικά διακείμενος με τους γείτονες σε πληροφορώ, πλέον...

Μην μου πείς ότι δεν ξέρεις το γιατί...
Το μέσο Ελληνόπουλο έχει μαύρα μεσάνυκτα για την Ιστορία του Έθνους, ευρισκόμενο σε πλήρη άγνοια, είναι επόμενο να είναι ανυποψίαστο. Ο ανυποψίαστος είναι και φιλικός. Και γιατί να μην είναι;

Ξέρει τι ακριβώς έγινε επί τουρκοκρατίας;
Ξέρει για το '21;
Ξέρει για τον Ατυχή του '97;
'04-'09;
'12-'13;
Α';
Ουκρανία;
'19-'22; κλπ κλπ...

Ποιός του τά'πε; ποιός του τα δίδαξε;

Είναι ευκολότερο βλέπεις, να θυμάσαι το ελ-πι μιας μουσικής μπάντας ή το πιν σου στο ατμ.

Είναι δυσκολότερο να θυμάσαι τα ακατάλυπτα μισόλογα/αποσματικές μνήμες του γέροντα Παππού σου που έφτασε μερικά χλμ πριν την Άγκυρα με 50 βαθμούς, με μιά ρέγγα-μουχλιασμένο ψωμί και χωρίς πυρομαχικά να σου λέει ΠΟΙΟΙ ακριβώς είναι οι γείτονες...:wave2:

Akatanomastos
04/10/2009, 23:55
σε εναν αιωνα που πεθανε οι αξιες, τα ηθη, η ανεξαρτησια, η ελευθερη σκεψη, ειναι ακαιρο να μιλαμε για ελλαδα, τουρκια, συνορα, Πολη ή Instabul (ολος ο κοσμος ετσι την λεει, οπως και τα FYROM τα λεει Macedonia) και αλλα πολλα..

και στο παρελθον δεν υπηρχαν τα παραπανω με την ουσια τους, απλα ο κοσμος ακολουθουσε τους "Ηγετες" με αυτην την συνταγη..

Περασαν τα χρονια και πλεον εχουνε αλλη συνταγη και αλλες "αξιες" που ταιριαζουν γαντι στην εποχη και στο "επιπεδο" του ανθρωπου της νεας χιλιετιας..

Εγω προσωπικα δεν χαριζω τον εαυτο μου σε τιποτα που αυτοι που το αντιπροσωπευουν το ξεπουλανε πολυ φτηνα στους αμερικανους αγγλους και δεν ξερω τι αλλο..

Θα μου πεις η χωρα ειναι μικρη, ειμαστε αδυναμοι, χρειαζομαστε πλατες κλπ κλπ..

Γιατι εξακολουθουμε ομως να θελουμε τις ιδιες πλατες που απο το 1900(και παλιοτερα) μας μαμανε?

fantacid
05/10/2009, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Φίλε, θες να μιλήσουμε για τον απλό λαό; εντάξει λοιπόν.

Και ο απλός λαός είναι απολύτως φιλικά διακείμενος με τους γείτονες σε πληροφορώ, πλέον...

Μην μου πείς ότι δεν ξέρεις το γιατί...
Το μέσο Ελληνόπουλο έχει μαύρα μεσάνυκτα για την Ιστορία του Έθνους, ευρισκόμενο σε πλήρη άγνοια, είναι επόμενο να είναι ανυποψίαστο. Ο ανυποψίαστος είναι και φιλικός. Και γιατί να μην είναι;

Ξέρει τι ακριβώς έγινε επί τουρκοκρατίας;
Ξέρει για το '21;
Ξέρει για τον Ατυχή του '97;
'04-'09;
'12-'13;
Α';
Ουκρανία;
'19-'22; κλπ κλπ...

Ποιός του τά'πε; ποιός του τα δίδαξε;

Είναι ευκολότερο βλέπεις, να θυμάσαι το ελ-πι μιας μουσικής μπάντας ή το πιν σου στο ατμ.

Είναι δυσκολότερο να θυμάσαι τα ακατάλυπτα μισόλογα/αποσματικές μνήμες του γέροντα Παππού σου που έφτασε μερικά χλμ πριν την Άγκυρα με 50 βαθμούς, με μιά ρέγγα-μουχλιασμένο ψωμί και χωρίς πυρομαχικά να σου λέει ΠΟΙΟΙ ακριβώς είναι οι γείτονες...:wave2:


ωραια μια κ εσυ βλεπω κατεχεις την ελληνικη ιστορια κ προφανως απο το υφος καταλαβαινω οτι νιωθεις "ριγμενος"
ποια σταση θεωρεις σωστη?

να "παρουμε εκδικιση" με καποιο τροπο ωστε να εξισορροπήσουμε το θεμα
ή κατι πιο πολιτισμενο, τυπου να δωσουμε τοπο στην οργη κ να δουμε πως θα μπορεσουμε να βρουμε λυση απο εδω κ περα μπας κ φτιαξουμε μια σωστη "γειτονια" κ να μην ειμαστε ευρωπη 2η κατηγοριας?

MikeG
05/10/2009, 00:08
Απλά ένα μικρό σχόλιο.


9 στους 10 κάνουν μεγάλο λάθος για τους νέους, οι οποίοι δε γνωρίζουν το ένα, το άλλο, το παράλο και ούτο κάθε εξής...

Το μέσο Ελληνόπουλο θεωρώ και παρατηρώ ότι έχει σαφώς καλύτερη παιδεία, γνώση και αντιμετώπιση των πραγμάτων από το μέσο Έλληνα μεσήλικα που τα έχει κάνει πουτ@ν@ και τώρα τα λουζόμαστε.

:wave2:



Α! & προσωπικά στα π@π@ρι@ μου η Πόλη και η κάθε Πόλη. Κάποτε ζούσαν Έλληνες, σήμερα ζούνε Τούρκοι, σε 1000 χρόνια μπορεί να ζουν Μεξικανοί και Εξωγήινοι.

watain
05/10/2009, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
να δωσουμε τοπο στην οργη ore kati kokkala poy trizoun.
ayto pes to stous xiliades nekrous kai olo ton kosmo pou etroge tsapou 400 xronia filaraki.giaytos apo th smyrni kai aytos apo thn xio pou egine kokkini i 8alassa.
ego den 8elo na paro ekdikisi alla filarakia den pezei na ginoume kiolas min leme malakies.

Ζεύκας
05/10/2009, 06:01
Ας κάνουμε πρώτα ΑΥΤΟκριτική, να αποκτήσουμε ΑΥΤΟγνωσία, και μετά να ασχοληθούμε με τους γείτονες.
Αλλά ουπς!ξέχασα.Πιο εύκολο είναι να ρίξεις ολόκληρο το σφάλμα στον άλλο,παρά να παραδεχτείς το δικό σου.

Την Ιστορία του, ο κάθε λαός τη μαθαίνει και τη διαιωνίζει όπως τον συμφέρει.
Καραμελίζει τις πιασάρικες ατάκες,βλέπει την αλήθεια όπως τον βολεύει και αδιαφορεί για τις "λεπτομέρειες".



Κουίζ της ημέρας:Πότε οι "φίλοι" μας οι Τούρκοι ήταν από τους καλύτερους μας συμμάχους?

Red Rider
05/10/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Α! & προσωπικά στα π@π@ρι@ μου η Πόλη και η κάθε Πόλη. Κάποτε ζούσαν Έλληνες, σήμερα ζούνε Τούρκοι, σε 1000 χρόνια μπορεί να ζουν Μεξικανοί και Εξωγήινοι.

Συμφωνω.

Gandalf dr685sm
05/10/2009, 09:16
Μπορούμε να γίνουμε φιλικοί χωρίς να ξεχάσουμε οτι είμαστε Έλληνες ... γιατί πάντα να είμαστε των άκρων; Ας έχουν αυτό το προνόμιο άλλοι καλύτερα.

Α και το Instabul είναι απο το "Είς την πόλιν" που μετά από παρέλευση αιώνων , παρέμεινε στην Τουρκική με μια μικρό-αλλοίωση. Και η Πόλη έχει περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα στο οτι για κάποια χρονικά σημεία αποτέλεσε σημείο αναφοράς για την συγκράτηση κάποιων Ελληνικών στοιχείων την εποχή του Βυζαντίου κατά την ιστορία. Δεν είναι όμως και σημαία της Ελλάδος.

Υπόψη οτι απο εκεί είμαι και έχω πλήρη γνώση των όσων γράφω. Αν κάποιος μου έλεγε σήμερα οτι η Ελλάδα και η Τουρκία πλέον θα είναι πραγματικοί φίλοι ( λέμε είπαμε.. μην γελάτε ρε) με αντίτιμο να σταματήσει αυτός ο χαμός με το Φανάρι κτλ... δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να γίνει έτσι.

Επειδή όμως ξεφεύγουμε, απλά να πω , πως το "Πόλη" πέρα απο το συναισθηματικό δέσιμο με αρκετούς Έλληνες σαν γενέτειρα πόλη ή πόλη καταγωγής, δεν έχει κάποια άλλη σημασία. Κάθε αναφορά στο θα μπούμε πάλι πίσω, θα την κάνουμε δικιά μας κτλ.. μόνο αφελές μπορώ να το χαρακτηρίσω... για να μην πω κάτι πιο βαρύ.

Και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται κάποιες ακραίες απόψεις.. όπως ακριβώς το κάνουν και οι "φιλικοί γείτονες".

Όπως ειπώθηκε... φιλικοί Έλληνες μπορούμε να γίνουμε... φιλικοί μαλάκες .. ΠΟΤΕ.

Gandalf

TROOPER
05/10/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Βασικά της Ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας ήταν πρωτεύουσα, αλλά ποιός τις ψάχνει τέτοιες λεπτομέρειες....:wave2:

Τι είναι ο βυζάντιος?? :look:

κρυβε λογια ρε!!!!:a38:

byron
05/10/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κρυβε λογια ρε!!!!:a38:

Ξέρεις τι είναι ο βυζάντιος, αλλά δεν μπορείς να μου πείς?? :confused: :confused:

p@nos
05/10/2009, 09:48
εγω, ενα εχω να πω...

καλο θα ειναι να εχουμε καλες σχεσεις με τους γειτονες μας τους τουρκους, γιατι στην τελικη αναλυση ειναι και συγγενεις μας...


:wave2:

byron
05/10/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εγω, ενα εχω να πω...

καλο θα ειναι να εχουμε καλες σχεσεις με τους γειτονες μας τους τουρκους, γιατι στην τελικη αναλυση ειναι και συγγενεις μας...


:wave2:


Πσσσσ......τι ειπε ο παμέγιστος!!!

Αυτοί το ξέρουν ότι είμαστε συγγενείς, ή θα τους το πει η Δρούζα? :hypnotize

p@nos
05/10/2009, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πσσσσ......τι ειπε ο παμέγιστος!!!

Αυτοί το ξέρουν ότι είμαστε συγγενείς, ή θα τους το πει η Δρούζα? :hypnotize



τι να σου πω, εγω δε βλεπω δρουζα για να ξερω...

αλλα κι εσυ πανσοφοτατε που νομιζεις οτι εχεις τα γονιδια του μεγα αλεξανδρου και του περικλη...ψαξε για ενα ''θεμα'' που λεγεται πισινα γονιδιων και θα καταλαβεις...

byron
05/10/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι να σου πω, εγω δε βλεπω δρουζα για να ξερω...

αλλα κι εσυ πανσοφοτατε που νομιζεις οτι εχεις τα γονιδια του μεγα αλεξανδρου και του περικλη...ψαξε για ενα ''θεμα'' που λεγεται πισινα γονιδιων και θα καταλαβεις...

Σαφώς και δεν μπορείς να εφαρμόσεις μεθόδους ευγονικής στους λαούς των Βαλκανίων αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Είναι ότι η γενικότερη στάση τους (τουλάχιστον του επίσημου κράτους), δείχνει πως μόνο ως συγγενείς δεν μας αντιμετωπίζουν. Διόλου περίεργο βέβαια αν σκεφτείς την αντιμετώπιση που έχουν οι σαφώς πιο στενοί συγγενείς τους, Κούρδοι...

sniper
05/10/2009, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εγω, ενα εχω να πω...

καλο θα ειναι να εχουμε καλες σχεσεις με τους γειτονες μας τους τουρκους, γιατι στην τελικη αναλυση ειναι και συγγενεις μας...


:wave2:

Δικοί σου συγγενείς μπορεί να είναι....

Δικοί μου πάντως δεν το νομίζω.....

Operater
05/10/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

καλο θα ειναι να εχουμε καλες σχεσεις με τους γειτονες μας τους τουρκους, γιατι στην τελικη αναλυση ειναι και συγγενεις μας...


:wave2:

μιλάς για όλο τον ελληνικό πλυθησμό...

γιατί αν πεις έναν πόντιο, τουρκόσπορο...ε...θα τις αρπάξεις...! φιλικά πάντα!:wave2:

sniper
05/10/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σαφώς και δεν μπορείς να εφαρμόσεις μεθόδους ευγονικής στους λαούς των Βαλκανίων αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Είναι ότι η γενικότερη στάση τους (τουλάχιστον του επίσημου κράτους), δείχνει πως μόνο ως συγγενείς δεν μας αντιμετωπίζουν. Διόλου περίεργο βέβαια αν σκεφτείς την αντιμετώπιση που έχουν οι σαφώς πιο στενοί συγγενείς τους, Κούρδοι...

Συγγενείς οι κούρδοι με τους Τούρκους; Το έχεις ψάξει; :rolleyes:

p@nos
05/10/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σαφώς και δεν μπορείς να εφαρμόσεις μεθόδους ευγονικής στους λαούς των Βαλκανίων αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Είναι ότι η γενικότερη στάση τους (τουλάχιστον του επίσημου κράτους), δείχνει πως μόνο ως συγγενείς δεν μας αντιμετωπίζουν. Διόλου περίεργο βέβαια αν σκεφτείς την αντιμετώπιση που έχουν οι σαφώς πιο στενοί συγγενείς τους, Κούρδοι...



γονιδιακα ειμαστε το ιδιο...ιδια γονιδια και με τους τουρκους, και γενικοτερα μεσα στα βαλκανια οπως λες...το οτι τρωγομαστε μεταξυ μας ειναι εντελως διαφορετικο θεμα...οπως το οτι τρωγοντε και οι τουρκοι ,ε τους κουρδους...οπως οι γιαπωνεζοι με τους κινεζους...ειναι λιγο κοροιδια...


εδω αδερφια σκοτωνοντε για 1 στρεμα...σε διαφορετικα κρατοι θα υπαρξει αντιμετωπιση καλυτερη?


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δικοί σου συγγενείς μπορεί να είναι....

Δικοί μου πάντως δεν το νομίζω.....



καλα εσυ εισαι αρειανος και εχεις εντελως αλλα γονιδια,δε μετρας...εγω που ειμαι απο τη Μανη ομως παραδεχομαι την πραγματικοτητα...

TROOPER
05/10/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
...καλα εσυ εισαι αρειανος...

βαζελος ειναι.

sniper
05/10/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
γονιδιακα ειμαστε το ιδιο...ιδια γονιδια και με τους τουρκους, και γενικοτερα μεσα στα βαλκανια οπως λες...το οτι τρωγομαστε μεταξυ μας ειναι εντελως διαφορετικο θεμα...οπως το οτι τρωγοντε και οι τουρκοι ,ε τους κουρδους...οπως οι γιαπωνεζοι με τους κινεζους...ειναι λιγο κοροιδια...


εδω αδερφια σκοτωνοντε για 1 στρεμα...σε διαφορετικα κρατοι θα υπαρξει αντιμετωπιση καλυτερη?





καλα εσυ εισαι αρειανος και εχεις εντελως αλλα γονιδια,δε μετρας...εγω που ειμαι απο τη Μανη ομως παραδεχομαι την πραγματικοτητα...

Καλά εκεί στην Μάνη τις μάντρες μάλλον δεν τις είχατε για να μην μπαίνουν μέσα, αλλά για να μην φεύγουν... :lol:

Πάντως, κοιτάω τον εαυτό μου στον καθρέφτη κι όσο κι αν το προσπαθώ δεν μου μοιάζω για μογγόλος..... Εκεί κάτω στην μάνη είστε λιγο μελαχροινοί όπως και να το κάνουμε, οποτε μπορεί να έχεις και δίκιο τελικά...

sniper
05/10/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
βαζελος ειναι.

Εσυ μοιάζεις για Βισιγότθος.....

super_toto
05/10/2009, 10:19
Το ότι στην Ελλάδα είμαστε ένας βακλανικός αχταρμάς φυλετικά, είναι γεγονός. Δεν υπάρχει καθαρότητα στην Ελληνική φυλή.
Σίγουρα συγγενεύουμε λίγο με τους Τούρκους, λίγο με τους Αλβανούς, λίγο με τους Σλάβους και με πολλούς άλλους λαούς.

Όμως αυτό δεν λέει τίποτα. Το να τα βρούμε με τους Τούρκους επειδή όπως λέει ο Μάκης είμαστε συγγενείς είναι εντελώς επιπόλαιο. Δεν έχει καμία σημασία αν είμαστε συγγενείς ή όχι. Σημασία έχει ότι είμαστε γείτονες. Και επειδή ούτε εμείς σκοπεύουμε να μετακομίσουμε αλλά ούτε και αυτοί, καλό θα είναι να έχουμε καλές σχέσεις. Όσο τρωγόμαστε τόσο πιο αδύναμοι γινόμαστε εκατέροθεν.

p@nos
05/10/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Πάντως, κοιτάω τον εαυτό μου στον καθρέφτη κι όσο κι αν το προσπαθώ δεν μου μοιάζω για μογγόλος..... Εκεί κάτω στην μάνη είστε λιγο μελαχροινοί όπως και να το κάνουμε, οποτε μπορεί να έχεις και δίκιο τελικά...





και στην αρχαια ελλαδα μελαχρινοι ηταν ομως...


τωρα ελληνας ξανθος ομως...λιγο δυσκολο:wacko:

TROOPER
05/10/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσυ μοιάζεις για Βισιγότθος.....

γαυρος βησιγοτθος ομως ετσι...να ξερουμε και τι λεμε!!!:lol: :lol:

sniper
05/10/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Το ότι στην Ελλάδα είμαστε ένας βακλανικός αχταρμάς φυλετικά, είναι γεγονός. Δεν υπάρχει καθαρότητα στην Ελληνική φυλή.
Σίγουρα συγγενεύουμε λίγο με τους Τούρκους, λίγο με τους Αλβανούς, λίγο με τους Σλάβους και με πολλούς άλλους λαούς.

Όμως αυτό δεν λέει τίποτα. Το να τα βρούμε με τους Τούρκους επειδή όπως λέει ο Μάκης είμαστε συγγενείς είναι εντελώς επιπόλαιο. Δεν έχει καμία σημασία αν είμαστε συγγενείς ή όχι. Σημασία έχει ότι είμαστε γείτονες. Και επειδή ούτε εμείς σκοπεύουμε να μετακομίσουμε αλλά ούτε και αυτοί, καλό θα είναι να έχουμε καλές σχέσεις. Όσο τρωγόμαστε τόσο πιο αδύναμοι γινόμαστε εκατέροθεν.

Ορθόν!

sniper
05/10/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και στην αρχαια ελλαδα μελαχρινοι ηταν ομως...


τωρα ελληνας ξανθος ομως...λιγο δυσκολο:wacko:


Καλά, μην παίρνεις κι όρκο....

TROOPER
05/10/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και στην αρχαια ελλαδα μελαχρινοι ηταν ομως...

σωστο!!!

το εδειξε και στο ''300'' :lol: :lol: :lol:

p@nos
05/10/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Το ότι στην Ελλάδα είμαστε ένας βακλανικός αχταρμάς φυλετικά, είναι γεγονός. Δεν υπάρχει καθαρότητα στην Ελληνική φυλή.
Σίγουρα συγγενεύουμε λίγο με τους Τούρκους, λίγο με τους Αλβανούς, λίγο με τους Σλάβους και με πολλούς άλλους λαούς.

Όμως αυτό δεν λέει τίποτα. Το να τα βρούμε με τους Τούρκους επειδή όπως λέει ο Μάκης είμαστε συγγενείς είναι εντελώς επιπόλαιο. Δεν έχει καμία σημασία αν είμαστε συγγενείς ή όχι. Σημασία έχει ότι είμαστε γείτονες. Και επειδή ούτε εμείς σκοπεύουμε να μετακομίσουμε αλλά ούτε και αυτοί, καλό θα είναι να έχουμε καλές σχέσεις. Όσο τρωγόμαστε τόσο πιο αδύναμοι γινόμαστε εκατέροθεν.


μα αυτο ειναι το θεμα...το να τρωγομαστε μεταξυ μας μονο κακο κανει...αντιθετα αν συνεργαζομασταν και ο καθενας δε τα ηθελε ολα δικα του...θα κερδιζαν ολες οι πλευρες περισσοτερα

sniper
05/10/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μα αυτο ειναι το θεμα...το να τρωγομαστε μεταξυ μας μονο κακο κανει...αντιθετα αν συνεργαζομασταν και ο καθενας δε τα ηθελε ολα δικα του...θα κερδιζαν ολες οι πλευρες περισσοτερα

Σωστά... να τα μοιράσουμε...

Ας ξεκινήσουμε απο το FIR και το Αιγαίο.....

p@nos
05/10/2009, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σωστο!!!

το εδειξε και στο ''300'' :lol: :lol: :lol:


τωρα βεβαια στην τροια ο μπραντ πιτ ηταν ξανθος οποτε μπορει ο σνιπερ να ειναι απογονος του αχιλλεα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
05/10/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τωρα βεβαια στην τροια ο μπραντ πιτ ηταν ξανθος οποτε μπορει ο σνιπερ να ειναι απογονος του αχιλλεα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτός ήταν Μυρμιδόνας οπότε χλωμό το κόβω..... άσε που στην Στεραιά το πετάγανε το δόρυ :winka: :lol: :lol:

Σήφης
05/10/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Φίλε, θες να μιλήσουμε για τον απλό λαό; εντάξει λοιπόν.

Και ο απλός λαός είναι απολύτως φιλικά διακείμενος με τους γείτονες σε πληροφορώ, πλέον...

Μην μου πείς ότι δεν ξέρεις το γιατί...
Το μέσο Ελληνόπουλο έχει μαύρα μεσάνυκτα για την Ιστορία του Έθνους, ευρισκόμενο σε πλήρη άγνοια, είναι επόμενο να είναι ανυποψίαστο. Ο ανυποψίαστος είναι και φιλικός. Και γιατί να μην είναι;

Ξέρει τι ακριβώς έγινε επί τουρκοκρατίας;
Ξέρει για το '21;
Ξέρει για τον Ατυχή του '97;
'04-'09;
'12-'13;
Α';
Ουκρανία;
'19-'22; κλπ κλπ...

Ποιός του τά'πε; ποιός του τα δίδαξε;

Είναι ευκολότερο βλέπεις, να θυμάσαι το ελ-πι μιας μουσικής μπάντας ή το πιν σου στο ατμ.

Είναι δυσκολότερο να θυμάσαι τα ακατάλυπτα μισόλογα/αποσματικές μνήμες του γέροντα Παππού σου που έφτασε μερικά χλμ πριν την Άγκυρα με 50 βαθμούς, με μιά ρέγγα-μουχλιασμένο ψωμί και χωρίς πυρομαχικά να σου λέει ΠΟΙΟΙ ακριβώς είναι οι γείτονες...:wave2:

Εγκλήματα κάναμε κι εμείς, όποτε μας δόθηκε η ευκαιρία, δηλαδή και το 1821 και το 1919 - 1921. Στην Τριπολιτσά σφάξαμε 25.000 τούρκους και 5.000 Εβραίους ενώ το άλογο του Γέρου του Μωριά δεν πάτησε γη από την είσοδο της πόλης έως την κεντρική πλατεία. Το 1919 ΣΤΟ Αϊβαλί σφάξαμε 5.000 τούρκους και καταστρέψαμε το 95% των σπιτιών.

Έτσι είναι ο πόλεμος...

Operater
05/10/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μα αυτο ειναι το θεμα...το να τρωγομαστε μεταξυ μας μονο κακο κανει...αντιθετα αν συνεργαζομασταν και ο καθενας δε τα ηθελε ολα δικα του...θα κερδιζαν ολες οι πλευρες περισσοτερα

ναι αλλά από το να μην τρωγόμαστε μέχρι το να μην τρωγόμαστε επειδή είμαστε συγγενείς οπως λες, έχει μια απόσταση...

και ξαναλέω γιατί δεν με άκουσες...

μην το πεις αυτό σε κανέναν πόντιο...γιατί "συγγενείς" δεν κάνουν γενοκτονία σε συγγενείς...

το ότι συνυπήρξαμε στο παρελθόν λέει κάποια πράγματα...αλλά στο φρόνημα φίλε ποτέ δεν τουρκέψαμε... γραικέ!

byron
05/10/2009, 10:30
Κολοκοτρώνη σφαγέα των λαών :look: :yuck:

ggs
05/10/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κολοκοτρώνη σφαγέα των λαών :look: :yuck:


:lol: :lol:

super_toto
05/10/2009, 10:31
Καλά ρε παιδιά τι ψάχνετε να βρείτε. Αν ήταν ξανθοί οι αρχαίοι έλληνες ή όχι? Ιστορία δεν διαβάζατε στο σχολείο:p

Δεν υπήρχε ένα Ελληνικό φύλο. Πολλά ήταν. Οι Αχαιοί ήταν ψηλοί και ανοιχτόχρωμοι, οι Δωριείς κοντοί και μελαχρινοί, οι Ίωνες ισχνοί και γαλανομάτηδες.

Μη συγκρίνετε την σημερινή Ελλάδα με την αρχαιότητα γιατι στην αρχαιότητα δεν υπήρχε Ελλάδα. Υπήρχαν Ελληνικά φύλα. Ο τρόπος ζωής καθόριζε και πολλά από τα εξωτερικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων.

Operater
05/10/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
....ενώ το άλογο του Γέρου του Μωριά δεν πάτησε γη από την είσοδο της πόλης έως την κεντρική πλατεία. ..

τι? είχε πήγασο? :look:

πολύ μελό βρε αδερφάκι μου.....

sniper
05/10/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κολοκοτρώνη σφαγέα των λαών :look: :yuck:

Σηκώνεται μια μέρα ο γέρος και λέει, ρε μαλακία ρε που τους σφάξαμε, τους καυμένους τους Τουρκους ξαδέρφους μας...

Τι μας έκαναν; ήρθαν, πέξανε και δυο πενιές και μας διοικούν εν ειρήνη....

Ας τους αφήσουμε να φύγουνε μόλις μας παραδώσουνε την Τριπολιτσά....

Μάλλον όμως μεταφέρθηκαν οι δηλώσεις του αυτές λανθασμένα από τους κατάπτιστους δημοσιογράφους της εποχής......


Α και που σαι Σήφη, στον πόλεμο γίνονται εγκλήματα, αλλά δεν ανοίγεις με ξιφολόγχη την μήτρα της εγγύου για να δεις τι κάνει το βρέφος, κάνεις υπερηχογράφημα... κι εδώ και κάτι αιώνες τους νεκρούς τους θάβουμε.

Δεν τους πετάμε σε πηγάδια όπως έκαναν σε αιχμαλώτους, οι συγγενείς μας το 74 στην Κύπρο!

Ορσιμένους πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να σας λυπάμαι ή να σας φοβάμαι.

sniper
05/10/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Καλά ρε παιδιά τι ψάχνετε να βρείτε. Αν ήταν ξανθοί οι αρχαίοι έλληνες ή όχι? Ιστορία δεν διαβάζατε στο σχολείο:p

Δεν υπήρχε ένα Ελληνικό φύλο. Πολλά ήταν. Οι Αχαιοί ήταν ψηλοί και ανοιχτόχρωμοι, οι Δωριείς κοντοί και μελαχρινοί, οι Ίωνες ισχνοί και γαλανομάτηδες.

Μη συγκρίνετε την σημερινή Ελλάδα με την αρχαιότητα γιατι στην αρχαιότητα δεν υπήρχε Ελλάδα. Υπήρχαν Ελληνικά φύλα. Ο τρόπος ζωής καθόριζε και πολλά από τα εξωτερικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων.

Και πάλι μιλάς ορθά! :D

stefanos
05/10/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κολοκοτρώνη σφαγέα των λαών :look: :yuck:

Τι να κάνει ο άνθρωπος να τους πυροβολήσει?
Με τα μαχαίρια πολεμάγανε τότε οι άνθρωποι.

guzzistas
05/10/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Ορσιμένους πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να σας λυπάμαι ή να σας φοβάμαι. [/B]


:lol: :lol: :lol: φυλάξου!!!!

sniper
05/10/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
:lol: :lol: :lol: φυλάξου!!!!

Εγώ δεν φοβάμαι κανέναν! Μόνο τον εαυτό μου! :rolleyes:

Αυτό που λέω είναι το πόσο δεν γνωρίζουμε ιστορία και πόσο εύκολα ξεχνάμε.... :mad:

Και δεν εχω σχέση με αυτούς που ζητάνε την Πόλη πίσω κλπ....

guzzistas
05/10/2009, 10:45
αν ξεχνάμε λέει... μην πας μακριά...

πριν 5 χρόνια κάποιους τους φώναζε ο λαός κλέφτες και λωποδύτες...

και χθες τους ξαναέβγαλε στην εξουσία

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

stefanos
05/10/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Α και που σαι Σήφη, στον πόλεμο γίνονται εγκλήματα, αλλά δεν ανοίγεις με ξιφολόγχη την μήτρα της εγγύου για να δεις τι κάνει το βρέφος, κάνεις υπερηχογράφημα... κι εδώ και κάτι αιώνες τους νεκρούς τους θάβουμε.

Δεν τους πετάμε σε πηγάδια όπως έκαναν σε αιχμαλώτους, οι συγγενείς μας το 74 στην Κύπρο!

Ορσιμένους πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να σας λυπάμαι ή να σας φοβάμαι.


Γι αυτά είσαι σίγουρος? η θέλεις να τα πιστεύεις? και πώς αποδεικνύονται.
Θέλεις να πείς οτι στην υποχώρηση απο τα περίχωρα της Αγκηρας πρός την παραλία δεν κάψαμε οτι υπήρχε ανάμεσα?
Μην λέμε αηδίες που βλέπουμε στην τηλεόραση.

sniper
05/10/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Γι αυτά είσαι σίγουρος? η θέλεις να τα πιστεύεις? και πώς αποδεικνύονται.
Θέλεις να πείς οτι στην υποχώρηση απο τα περίχωρα της Αγκηρας πρός την παραλία δεν κάψαμε οτι υπήρχε ανάμεσα?
Μην λέμε αηδίες που βλέπουμε στην τηλεόραση.

1. Σε υποχώρηση είναι πάγια ταχτική να "καις" τα πάντα.
2. Αμφισβητείς την ύπαρξη των οστών που βρέθηκαν στο πηγάδι το καλοκαίρι τιυ 2009 και ταυτοποιήθηκαν μεσω εξέτασης DNA σε αιχμαλώτους πολέμου του 1974;
3. Πότε οι Έλληνες διέπραξαν γενοκτονία τα τελευταία 1000 χρόνια; Σε αντίθεση με τους "συγγενείς μας" που σχεδόν κατάφεραν να αφανίσουν Ποντίους κι Αρμένιους; (με την βοήθεια και προτροπή των φίλων τους Γερμανών)

ggs
05/10/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τι να κάνει ο άνθρωπος να τους πυροβολήσει?
Με τα μαχαίρια πολεμάγανε τότε οι άνθρωποι.

:nono:

Είχαν και …καρυοφύλλια ..:lol: :lol:

Βεβαία , ηταν χμμ…. Αμφιβόλου αποτελεσματικότητας και ταχύτητος …:wacko:

Εξ ου και η φράση …. «ΒΑΣΤΑ Τούρκε , να γιωμίσω….» :lol:

SVX
05/10/2009, 10:51
:a014:


176362

doctor x
05/10/2009, 11:31
το οτι μπορει να ειναι κατα περιπτωση πολυ φιλικοι αληθεια
το οτι κομματι τους μπορει να ειναι πιο "ευρωπαιοι"απο εμας επισης
το οτι υπαρχουν πολλες συγχρονες φωνες το ιδιο(τη λεξη προοδευτικος δεν τη χρησιμοποιω γιατι την εχουμε κανει κλισε τσιχλοφουσκα)
επισης μια ειρηνικη συμβιωση αν δεν ελυνε τουλαχιστον θα βοηθουσε στην επιλυση πολλων οικονομικων και αλλων προβληματων και των 2 χωρων
αλλα
μιλαμε για μια χωρα-εθνος που δημιουργηθηκε στη συγχρονη εποχη με ΠΟΛΛΕΣ ιδιαιτεροτητες.
στρατοκρατουμενη(απογονοι των γενιτσαρων -μελτεπλι-κεμαλικων αξιωματικων)με εδραιωμενη τη..λαικη πεποιθηση -υποστηριξη στη σημασια που εχει ο στρατος για το κρατος περισσοτερο και απο την ΠΟΛΙΤΙΚΗ (ενω τους εχουν ...ξεκολιασει στα πραξικοπηματα)ζει στη δικια της ...σχιζοφρενεια να θελει την Ευρωπη αλλα για..διαφορετικους λογους .η κεμαλικη/στρατιωτικη καστα παντα το χε απωθημενο αλλα χωρις να χασει τα προνομια της που προφανως δεν συναδουν με την ευρωπαικη κουλτουρα και οι ισλαμιστες για να χασει ακριβως τα προνομια αυτα η προηγουμενη καστ:dizzy: αλλα επιβαλλοντας ομως ισλαμικα χαρακτηριστικα που ομως δεν δεχεται η ευρωπη!κοινως...τομπολα!
με λιγα λογια μιλαμε για ιδιομορφο κρατος λαο με χαρακτηριστικα που απεχουν απο τη δικη μας λογικη.απεναντι σ αυτη τη χωρα και σ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗ ΔΙΟΙΚΟΥΝ(εχοντας καλως η κακως τη λαικη υποστηριξη)θελει ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ και επαγρυπνηση γιατι στην προσπαθεια να λυσουν τα δικα τους προβληματα ευκολα μπορει να βρεθουμε στη...μεση!(σας θυμιζει κατι ο...ζωτικος χωρος?)
ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ...

vangelis 64
05/10/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Α! & προσωπικά στα π@π@ρι@ μου η Πόλη και η κάθε Πόλη. Κάποτε ζούσαν Έλληνες, σήμερα ζούνε Τούρκοι, σε 1000 χρόνια μπορεί να ζουν Μεξικανοί και Εξωγήινοι. Και στη Σμύρνη το ίδιο.Μάλλον οι τωρινοί της κάτοικοι δεν είχαν βιάσει,κάψει,εξευτελίσει και σκοτώσει οικεία σου πρόσωπα,οπότε καλά λες...στα παπάρια σου.
(Ποσώς κόπτομαι για το αν θα πάρουμε,αφήσουμε ή ζωγραφίσουμε την πόλη)

Και μια ερώτηση...Τι είναι παιδεία;

DUKASII
05/10/2009, 11:50
de mas ftanan oi exthroi entos tis xoras..psaxnoyme k gia alloys apexo...
:a31:

SoulGR
05/10/2009, 11:52
με την ιδια λογικη ομως θα επρεπε να θεωρεις εχθρους σου Ιταλους και Γερμανους....

vangelis 64
05/10/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
με την ιδια λογικη ομως θα επρεπε να θεωρεις εχθρους σου Ιταλους και Γερμανους.... Σε μένα αναφέρεσαι;

SoulGR
05/10/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σε μένα αναφέρεσαι;
γενικα αναφερομαι

vangelis 64
05/10/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
γενικα αναφερομαι Γενικά αναφέρεσαι αλλά είπες "εχθρούς ΣΟΥ".

Τέλος πάντων,δεν θεωρώ ότι ο Τούρκος ή ο Μοζαμβικιανός είναι εχθροί μου,αλλά δεν μπορώ και αισθάνομαι να πω στα @@ μου το τι έγινε πριν από 100-30 ή 5 χρόνια.

Σήφης
05/10/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Α και που σαι Σήφη, στον πόλεμο γίνονται εγκλήματα, αλλά δεν ανοίγεις με ξιφολόγχη την μήτρα της εγγύου για να δεις τι κάνει το βρέφος, κάνεις υπερηχογράφημα... κι εδώ και κάτι αιώνες τους νεκρούς τους θάβουμε.

Αυτά έγιναν και στην Μικρασία το 1919 από τα Ελληνικά στρεατεύματα. Ψάξε λίγο παραπέρα από αυτά που μας πασάρει η επίσημη ιστορία.

Σήφης
05/10/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
τι? είχε πήγασο? :look:

πολύ μελό βρε αδερφάκι μου.....

επιφυλάσσομαι να σου αναφέρω το κομμάτι από τα απομνημονεύματα του Κολοκοτρώνη.

sniper
05/10/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Αυτά έγιναν και στην Μικρασία το 1919 από τα Ελληνικά στρεατεύματα. Ψάξε λίγο παραπέρα από αυτά που μας πασάρει η επίσημη ιστορία.

Ό,τι να 'ναι ... Στο Χαμιντιέ όλα καλά;

vangelis 64
05/10/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Αυτά έγιναν και στην Μικρασία το 1919 από τα Ελληνικά στρεατεύματα. Ψάξε λίγο παραπέρα από αυτά που μας πασάρει η επίσημη ιστορία. Δηλαδή οι πρόσφυγες που ήρθαν τοτε στην Ελλάδα τι ήταν, Τούρκοι;

Ή εννοείς πως τα Ελληνικά στρατεύματα το έκαναν αυτό για να αμαυρώσουν την εικόνα τών γειτόνων;:confused:

sniper
05/10/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δηλαδή οι πρόσφυγες που ήρθαν τοτε στην Ελλάδα τι ήταν, Τούρκοι;

Ή εννοείς πως τα Ελληνικά στρατεύματα το έκαναν αυτό για να αμαυρώσουν την εικόνα τών γειτόνων;:confused:

Aυτό εννοεί.... αλλά το τι μπορεί να έκαναν μερικά Ελληνικά καθάρματα πάνω στον παροξυσμό (πατριωτικό ή πλιατσικολογικό) δεν μπορεί να συγκριθεί με την ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ θηριωδεία του '22.

Εκτός αν διάβαζες τον ριζοσπάστη της εποχής που ζήταγε απο τους στρατιώτες να μπουκοτάρουν την εκστρατεία σαν καπιταλιστική επίθεση... (Ωχ.. σε λιγο θα αριβάρει ο alximistis :lol: )

SoulGR
05/10/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Γενικά αναφέρεσαι αλλά είπες "εχθρούς ΣΟΥ".

μην πιανεσαι απο τις λεξεις..:wave2:

p@nos
05/10/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Αυτά έγιναν και στην Μικρασία το 1919 από τα Ελληνικά στρεατεύματα. Ψάξε λίγο παραπέρα από αυτά που μας πασάρει η επίσημη ιστορία.


η επισημη ''δικη'' μας ιστορια...γιατι ως γνωστων...ο καθενας εχει τη δικη του ιστορια



και για το τι εγινε στην επανασταση ειναι αλλη υποθεση...βασανισμοι φρικτοι εγιναν και απο τις δυο πλευρες...

απλα εμεις κοιταμε την καμπουρα των τουρκων και βλεπουμε τους δικους μας καβαλαρηδες σε λευκα αλογα με φωτοστεφανο στο κεφαλι

Ζεύκας
05/10/2009, 12:31
1.Δεν μου απαντήσατε:πότε οι Τούρκοι ήταν από τους καλύτερους συμμάχους των "προγόνων" μας?

2.Γιατί δεν υπάρχει μίσος απέναντι στους Ιταλούς (/Ρωμαίους/Ενετούς) Γάλλους(/Φράγκους) κ Άγγλους?

3.Γιατί λίγα χρόνια πριν την Άλωση της Πόλης (που είναι και το θέμα μας) διατυπώθηκε η φράση: "καλύτερα το μουσουλμανικό σαρίκι μες στη Πόλη παρά η λατινική τιάρα"


:wave2:

Σήφης
05/10/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
τι? είχε πήγασο? :look:

πολύ μελό βρε αδερφάκι μου.....

Λοιπόν, απομνημονεύματα Κολοκοτρώνη σελίδα 82, 3η γραμμή.


"Το άλογο μου από τα τείχη έως τα σαράγια δεν επάτησε γη"

Σήφης
05/10/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ό,τι να 'ναι ... Στο Χαμιντιέ όλα καλά;

Μάγκα άνοιξε λίγο τα μάτια σου... & Την ειρωνία κράτα την για εκεί που σε πέρνει

Operater
05/10/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Λοιπόν, απομνημονεύματα Κολοκοτρώνη σελίδα 82, 3η γραμμή.


"Το άλογο μου από τα τείχη έως τα σαράγια δεν επάτησε γη"

πολυ΄καλύτερα έτσι! νόμιζα ότι ήταν δικά σου λόγια! :wave2:

byron
05/10/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
πολυ΄καλύτερα έτσι! νόμιζα ότι ήταν δικά σου λόγια! :wave2:

Γνωστά είναι αυτά. Το καλύτερο βέβαια δεν είναι οτι οι σφαγές έγιναν απο μίσος προς τους Τούρκους, αλλα προκειμένου να δημιουργηθεί το αγεφύρωτο μίσος και να μην υπάρξει επιστροφή.
Ήδη την είχαν λακίσει 3-4-14 φορές οι έλληνες, μιας και όλοι βολεμένοι ήταν.