PDA

View Full Version : Βενζιναδικα Shell.



mako
05/10/2009, 16:51
Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει αλλα ...... σημερα πηγαινοντας να γεμισω στο βενζιναδικο που βαζω παντα βενζινη, ο υπαλληλος μου ζητησε να κατεβω απο τη μηχανη.
- Για ποιο λογο;
- Θεμα ασφαλειας.
- Δηλαδη;
-Πρεπει να κατεβετε διαφορετικα δεν θα σας βαλω βενζινη. Ειναι κανονισμος της εταιριας!!!
Καναμε κουβεντα και στη συνεχεια εκανα και με τον υπευθυνο του υποκαταστηματος .... αποτελεσμα .... Καπου στο Πακισταν (μαλλον) βαζοντας βενζινη σε μια μηχανη εγινε αναφλεξη λογω στατικου ηλεκτρισμου και καηκαν ο οδηγος και ο συνεπιβατης!!! Ετσι δοθηκε οδηγια απο την εταιρια να μην βαζουν βενζινη με αναβατη πανω στη μηχανη. Το δικο μου μηχανακι ομως οταν ειναι στο πλαι υποθετω οτι μπορει να περνει λιγοτερα 1-2 λιτρα (αν οχι 3). Ειναι τοσο απλο να δημιουργηθει σπινθηρας η παιζει ρολο π.χ. ακομα και ο εξοπλισμος του αναβατη. Εγω στα ηλεκτρολογικα ειμαι "σκραπας", ας απαντησει λοιπον καποιος που ξερει γιατι εχω προθεση να ερθω σε τηλεφωνικη επαφη με την εταιρια. Καταλαβαινω βεβαια οτι προσπαθουν να "φυλαξουν τα ρουχα τους". Το συμβαν εχει επαναληφθει ..... μαλιστα μου εδειξαν και βιντεο με ενα σκουτερ που ηταν στο διπλο "σταντ", να προσπαθουν να το σβησουν με πυροσβεστηρα.
Με πληροφορησαν μαλιστα οτι καποιο club με TDM τους εστειλε και συγχαρητηρια επιστολη για το μετρο.-
:confused:

stavrouliasp
05/10/2009, 16:56
Εμένα πάλι μου είπαν οτι το σκηνικό έγινε "πρόσφατα" στον Βόλο...

blueangel
05/10/2009, 16:56
Εχει ξαναειπωθεί αμέτρητες φορές φίλε εδώ...Η μαλακία της Shell δεν έχει όρια για αυτό την εχουμε μαυρίσει και οι περισσότεροι!Τέτοια "καψώνια" μόνο αυτή η εταιρία μας κάνει:evil: :evil: :evil: :bigcry:

menelaos46
05/10/2009, 17:26
Μου προκαλεσε κι εμενα εντυπωση η κινηση αυτη αλλα αφου δεν υπαρχει κατι αρνητικο εκτος του οτι ειναι λιγακι εκνευριστικο το εκανα οταν μου το ζητησαν.

hidefnick
05/10/2009, 17:28
H οποία κλείνει στην Ελλάδα τα βενζινάδικα, και η οποία ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.....

antonis_fr4
05/10/2009, 18:43
ΒΡ 100 οκτάνια!Η καλύτερη!

Viking
05/10/2009, 20:34
Το μέτρο έχει λογική και είναι πολύ σωστό. Είναι πραγματικά για την ασφάλεια μας, έστω και με μικρές πιθανότητες μπορεί να δημιουργηθεί ατύχημα εφόσον η μοτοσυκλέτα δεν γειώνεται όσο παραμένουμε πάνω σ'αυτήν..

ΥΓ: Δεν έχω πρατήριο :D

LogOutGoRide
05/10/2009, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Το μέτρο έχει λογική και είναι πολύ σωστό. Είναι πραγματικά για την ασφάλεια μας, έστω και με μικρές πιθανότητες μπορεί να δημιουργηθεί ατύχημα εφόσον η μοτοσυκλέτα δεν γειώνεται όσο παραμένουμε πάνω σ'αυτήν..

ΥΓ: Δεν έχω πρατήριο :D

Κατεβαίνεις δλδ απο την μοτο σε κάθε βενζινάδικο ή μονο στα shell ;

asphyx
05/10/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis_fr4
ΒΡ 100 οκτάνια!Η καλύτερη!



+10000000394857695.5463345

maintenance
05/10/2009, 21:35
ρε....μηπως μετα το γεμισμα, και με το που κανει ο υπάλληλος να βαλει την κανουλα στην θεση της, κανας μαγκας την κοπανησε χωρις να πλΕρώσει και το ρίχνουν στις γειωσεις και σπινθήρες;;;:beer:

jtoros
05/10/2009, 21:45
Άντε και κατεβαίνω από το Transalp. Άντε και γίνεται έκρηξη.
Θα σωθώ αν είμαι 1-2 μέτρα πιο πέρα, από έκρηξη 17 λίτρων βενζίνης;
Τύποις είναι το μέτρο.

konsttanttinos
05/10/2009, 22:06
Και τι πειραζει αν κατεβαινουμε ρε παλικαρια?
Θα μας πεσει ο κωλος δηλαδη?Ισα ισα που θα ξεπιαστει κιολας.
Μας το ζητησαν με αγενεια?
Πολυ περιεργοι γιναμε ρε πστ μου.Ολα μας φταινε χωρις λογο..:sick:
.
.
υγ.Ουτε σε shell στον βολο, ουτε στην λαρισα, ουτε στην εθνικη πριν τον μπραλο μου εχουν ζητησει να κατεβω.

menos
05/10/2009, 22:31
Κάντε και καμμία βόλτα στα υπόλοιπα ευρωπαικά κράτη... που κατεβαινεις απο την μηχανή, βάζεις το διπλό σταντ (αν εχει), βάζεις την βενζίνη μόνος σου, πας μετά πληρώνεις στο ταμείο και μετά επιστρέφεις να πάρεις την μηχανή σου να φύγεις.... Αντε γιατί καλόμαθε ο κόλος μας.....

mako
05/10/2009, 22:39
1. Μαλλον κανενας ηλεκτρολογος η που να ξερει τελος παντων ..... για το ποσο ευκολα προκαλειται η αναφλεξη (οχι εκρηξη) ..... δεν εδωσε απαντηση.
2. Φιλε μου δεν το ζητησαν με αγενεια, ουτε και ο κωλος θα μου πεσει αλλα ...... οταν γεμιζω για να παω στην πιστα των Μεγαρων το φτανω μεχρι και την τελευταια σταγονα που μπορει να παρει το τεποζιτο. Ο λογος ειναι οτι δεν θελω να γεμισω απο αλλο βενζιναδικο. Μεχρι χτες το εκανα τωρα ομως θα πρεπει στην επιστροφη να βαλω απο αλλον οποτε .... βαζω αλλου μια κι'εξω.:rolleyes:
3. Το θεμα το ανοιξα γιατι υποθετω οτι λογος για σπινθηρα μπορει να προκληθει απο .... π.χ. τριβη του σωληνα εφοδιασμου με το τοιχωμα του τεποζιτου .... απο μη γειωμενη αντλια ..... η δεν ξερω τι αλλο. Εγω δεν το κατεχω το θεμα και ηθελα να μου "ανοιξει" καποιος τα ματια.-:winka:

menos
05/10/2009, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Φιλε μου δεν το ζητησαν με αγενεια, ουτε και ο κωλος θα μου πεσει......

Γενικά το είπα φίλε μου, οχι σε προσωπικό τόνο... . :wave2:

fantacid
05/10/2009, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis_fr4
ΒΡ 100 οκτάνια!Η καλύτερη!

γιατι ειναι η καλυτερη?

mako
05/10/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Γενικά το είπα φίλε μου, οχι σε προσωπικό τόνο... . :wave2:

Κι'εγω στον Kosttanttinos το εγραψα οχι σε σενα!!!! :rotflmao:

menos
05/10/2009, 22:56
:lol: :lol: :lol: :lol: :beer:

mparmpanik
05/10/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis_fr4
ΒΡ 100 οκτάνια!Η καλύτερη!


εμενα παντως παει μια χαρα με ολες..

mparmpanik
05/10/2009, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Κάντε και καμμία βόλτα στα υπόλοιπα ευρωπαικά κράτη... που κατεβαινεις απο την μηχανή, βάζεις το διπλό σταντ (αν εχει), βάζεις την βενζίνη μόνος σου, πας μετά πληρώνεις στο ταμείο και μετά επιστρέφεις να πάρεις την μηχανή σου να φύγεις.... Αντε γιατί καλόμαθε ο κόλος μας.....


εκει ομως την πληρωνεις 20% φθηνοτερα, δεν ειναι νοθευμενη, οι αντλιες δεν κλεβουν
κι ο βεντζινας δεν σε βαζει να παιρνεις καμψεις για να σου γεμισει το ντεποζιτο..

fantacid
05/10/2009, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
εκει ομως την πληρωνεις 20% φθηνοτερα, δεν ειναι νοθευμενη, οι αντλιες δεν κλεβουν
κι ο βεντζινας δεν σε βαζει να παιρνεις καμψεις για να σου γεμισει το ντεποζιτο..

για ποια χωρα μιλας?

ποιο φθηνα απο εδω?:look:

Viking
06/10/2009, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Κατεβαίνεις δλδ απο την μοτο σε κάθε βενζινάδικο ή μονο στα shell ;
Κατεβαίνω σε όλα φίλε μου, άλλωστε σπάνια βάζω σε shell :beer:

chris_honda
06/10/2009, 08:07
Λόγω ότι ο θείος μου έχει βενζινάδικο, έχω βάλει σε πάμπολες μοτο βενζίνη,
το πρόβλημα βρίσκεται στο καλοκαίρι.
Σε 3 μηχανάκια μου συνέβει λόγω ζέστης και απ τις αναθυμιάσεις (άδειο τεπόζιτο)
να *¨σκάσει το τεπόζιτο¨και προσέξτε...ποτέ δεν ακούμπησα το πιστόλι σε μέταλο
απ το τεπόζιτο.

1. Εντελώς αντικειμενικά μιας και το μαγαζί βρίσκεται Ρόδο, εγώ Καλαμάτα.
και έχοντας δοκιμάσει διάφορες βενζίνες ψηφίζω ΕΚΟ, η οποία αγόρασε και τη ΒΡ στην Ελλάδα.

2. Προτιμάται βενζινάδικα και ειδικά όταν βάζετε 100αρα, με μεγάλη κατανάλωση.
Μην την έχει αποθηκευμένη πάνω από βδομάδα.(ακόμη και καινούριες δεξαμενές έχουν
τις ψιλογρασίες τους.....κ.α...

3. Πάντα και το λέω αυτό διότι και στα 3 μηχανάκια που προανέφερα οι αναβάτες έκαναν σάλτο,
κατεβαίνουμε απ τη μότο, γιατί οι άλλοι είμαστε εμείς και μπορεί να μας συμβεί.

4. Όλες οι εταιρίες ΕΚΟ, ΒΡ, SHELL, ΕΛΛΙΝ..... προμηθεύονται τις 95αρες απ την ίδια διύληση
πλήν ομως τις 100 με τα γνωστά 15λιτρα που θα μπούν στο φορτηγό και ως που να φτάσει
θα έχει γίνει 100... (με το κούνημα). Μόνο η ΕΚΟ και νομίζω και η ΕΛΛΙΝ παράγουν έτοιμες
100ρες.


* φυσικά και οι 3 μότο δεν έπαθαν ζημία, αν είσαι από πάνω και κοιτάς παίζει να καείς...
Αυτά εκ πείρας...

:wave2:

DeusEx
06/10/2009, 13:15
εχει ξανασυζητηθει το θεμα

εγω απλα πιστευω οτι καποιοι εβαλαν βενζινη κ την κοπανησαν χωρις να πλερωσουν οποτε τωρα σου λεει κατεβα για να μην την κανεις , λαμογιο..

αν υπηρχε κινδυνος να σαι σιγουρος οτι θα το εφαρμοζαν ολες οι εταιριες κ οχι μονο αυτη ...

δηλαδη σε αλλα πρατηρια δεν σκανε αλλα στην σχελλ σκανε ???

Ας αλλαξουν μανικες τοτε ρε παιδια ή υπαλληλους ... ή νοοτροπια ... ή βενζινη

TheFace
06/10/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
εχει ξανασυζητηθει το θεμα

εγω απλα πιστευω οτι καποιοι εβαλαν βενζινη κ την κοπανησαν χωρις να πλερωσουν οποτε τωρα σου λεει κατεβα για να μην την κανεις , λαμογιο..

αν υπηρχε κινδυνος να σαι σιγουρος οτι θα το εφαρμοζαν ολες οι εταιριες κ οχι μονο αυτη ...

δηλαδη σε αλλα πρατηρια δεν σκανε αλλα στην σχελλ σκανε ???

Ας αλλαξουν μανικες τοτε ρε παιδια ή υπαλληλους ... ή νοοτροπια ... ή βενζινη

Συμφωνω!:beer:

konsttanttinos
06/10/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
1. Μαλλον κανενας ηλεκτρολογος η που να ξερει τελος παντων ..... για το ποσο ευκολα προκαλειται η αναφλεξη (οχι εκρηξη) ..... δεν εδωσε απαντηση.
2. Φιλε μου δεν το ζητησαν με αγενεια, ουτε και ο κωλος θα μου πεσει αλλα ...... οταν γεμιζω για να παω στην πιστα των Μεγαρων το φτανω μεχρι και την τελευταια σταγονα που μπορει να παρει το τεποζιτο. Ο λογος ειναι οτι δεν θελω να γεμισω απο αλλο βενζιναδικο. Μεχρι χτες το εκανα τωρα ομως θα πρεπει στην επιστροφη να βαλω απο αλλον οποτε .... βαζω αλλου μια κι'εξω.:rolleyes:
3. Το θεμα το ανοιξα γιατι υποθετω οτι λογος για σπινθηρα μπορει να προκληθει απο .... π.χ. τριβη του σωληνα εφοδιασμου με το τοιχωμα του τεποζιτου .... απο μη γειωμενη αντλια ..... η δεν ξερω τι αλλο. Εγω δεν το κατεχω το θεμα και ηθελα να μου "ανοιξει" καποιος τα ματια.-:winka:

Για το 2ο που λες σεβαστο φυσικα, αλλα δυστυχως δεν μπορει να γινει κατι, εκτος κι αν εξηγησεις στον βενζινα οτι δεν παιζει να κατεβεις γι'αυτο τον λογο.
Για τα υπολοιπα εχουν ακουστει-γραφτει διαφορα περιστατικα και πλεον δεν ξερεις τι να πιστεψεις.
:wave2:

konsttanttinos
06/10/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda


4. Όλες οι εταιρίες ΕΚΟ, ΒΡ, SHELL, ΕΛΛΙΝ..... προμηθεύονται τις 95αρες απ την ίδια διύληση
πλήν ομως τις 100 με τα γνωστά 15λιτρα που θα μπούν στο φορτηγό και ως που να φτάσει
θα έχει γίνει 100... (με το κούνημα). Μόνο η ΕΚΟ και νομίζω και η ΕΛΛΙΝ παράγουν έτοιμες
100ρες.

:wave2:

Eπειδη υστερα απο αρκετες ωρες δουλειας ειμαι λιγακι κουρασμενος, μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα?:wave2:

dirtbird
06/10/2009, 19:23
by the way... (http://www.4t.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=10495) :) :)

what I've done
06/10/2009, 19:29
Εγώ κατέβαινα εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον στην shell στην γειτονιά μου.
Αν και μου κακοφάνηκε στην αρχή συνέχισα να πηγαίνω κυρίως λόγω της ποιότητας του καυσίμου.
Πάντως η v power ηταν η αγαπημένη μου από το συγκεκριμένο πρατηριο - έβαζα μόνο αυτήν. Καποια στιγμή μου είπε μια υπάλληλος οτι το λένε το πρατήριο της v power ειχε ρεκόρ σε πώληση του συγκεκριμένου τύπου καυσίμου.

fantacid
07/10/2009, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
by the way... (http://www.4t.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=10495) :) :)


κουνιαδο τον εχεις?

:confused: :confused:

Opisthogonia
07/10/2009, 03:10
1on se kapion pou egrapse pio prin....akrivoteri venzini apo BP den pezi .-
2on niko emena mou to exoune zitsi alla to kanoune mono otan einai proistamenos ekei k tous vlepi...
3on anti na sou anixi kanis ta matia nikolaki perna apo to spiti na pame kamia sexualiki volta na ....xeris esi .......kati alo ;)

kokos08
07/10/2009, 10:08
Καλο ειναι να κατεβαινεις γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει! Ειδικα εμεις με τα γιαπωνεζικα ποτε δεν ξερουμε τι θα γινει,ολοκληρα πυρηνικα φτιαχνουν οι κοντοπουτανοι,που ξερεις τι κρυβει μεσα το ντεποζιτο... Εγω παντος κατεβαινω!!! Γιατι παιζει ο Πακιστανος να με φαει για κοψιδι αμα παρω φωτια...

asphyx
07/10/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
1on se kapion pou egrapse pio prin....akrivoteri venzini apo BP den pezi .-


Μπα η shell ειναι αρκετά πιο ακριβή στη περιοχή μου!!! :beer:

paulopoulos
07/10/2009, 10:30
χαχαχαχα. Και εμένα μου έχουν πει να κατεβώ από το v-strom.. Μάλιστα κάποια στιγμή έτυχε να πηγαίνω ταξίδι. Φορτωμένος δικάβαλο, πλαινά σαμάρια, από πάνω sleeping bag. Πάνω στην πίσω βαλίτσα είχα την σκηνή, tagbag και μπουφάν μηχανής με 800 βαθμούς κελσίου.
Ένα άγριολυπημένο βλέμα έφτασε.. χαχαχαχχαχα

Λεωνίδας
07/10/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Καλο ειναι να κατεβαινεις γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει! Ειδικα εμεις με τα γιαπωνεζικα ποτε δεν ξερουμε τι θα γινει,ολοκληρα πυρηνικα φτιαχνουν οι κοντοπουτανοι,που ξερεις τι κρυβει μεσα το ντεποζιτο... Εγω παντος κατεβαινω!!! Γιατι παιζει ο Πακιστανος να με φαει για κοψιδι αμα παρω φωτια... πόσος ρατσισμός χωράει σε 2 γραμμές καμιά φορά :rolleyes:

power hornet
07/10/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πόσος ρατσισμός χωράει σε 2 γραμμές καμιά φορά :rolleyes:
πιστευω οτι ειναι χιουμορ φιλε,αμα το διαβαζεις απο την αρχη ολο αστειυετε το παλικαρι.
μην βγαζουμε αμεσως συμπερασματα για ρατσισμο

kokos08
07/10/2009, 10:55
Ρε πλακα κανουμε ρεεεεε,αμεσως αρπαζεστε,πω ρε γαμωτο! Και που ξερεις οτι δεν ειμαι Πακιστανος με μπουρκα dainese??? ε???

Λεωνίδας
07/10/2009, 10:57
δεν αρπάχτηκα :wave2:

CBarbas
07/10/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Κάντε και καμμία βόλτα στα υπόλοιπα ευρωπαικά κράτη... που κατεβαινεις απο την μηχανή, βάζεις το διπλό σταντ (αν εχει), βάζεις την βενζίνη μόνος σου, πας μετά πληρώνεις στο ταμείο και μετά επιστρέφεις να πάρεις την μηχανή σου να φύγεις.... Αντε γιατί καλόμαθε ο κόλος μας.....


Σωστος