PDA

View Full Version : γκΑζΙ -ΒΑΣΙΛΗΣ



ggs
05/10/2009, 23:53
Από πέρσι τα Χριστούγεννα έχω μια σκέψη και λέω φέτος να την μοιραστώ μαζί σας μήπως και είναι εφικτό να την υλοποιήσουμε σαν ΜΟΤΟ.GR .

Για τα φετινά Χριστούγεννα έλεγα να βάζαμε όλοι «ρεφενέ» και να χαρίζαμε σε κάποιο ίδρυμα ή φορέα που φιλοξενεί παιδία (π.χ. παιδικά χώρια ΣΟΣ) μια μινι-μοτοσικλέτα ,καθώς και τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Γνωρίζω ότι οι πολλές μοτοσικλέτες που απευθύνονται σε παιδία ,είναι αυτόματες για ευκολία και έχουν ρυθμιστή γκαζιού για να είναι ασφαλής η ταχύτητα τους.

Ο σκοπός , εκτός από την τρελή χαρά που θα πάρουν οι πιτσιρικάδες , θα είναι να κάνουν τα πρώτα μοτοσυκλετιστικα τους βήματα μαθαίνοντας παράλληλα και την αναγκαιότητα του εξοπλισμού ασφαλείας .

Φαντάζομαι , ότι πολλοί από εδώ θα έχουν άκρες σε αντιπροσωπείες και καταστήματα που θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν γι αυτό τον σκοπό ,καθώς και περισσότερη εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα (παιδί & μοτοσικλέτα)


Η «αμοιβή» για όλους εμάς που θα συμμετάσχουμε , θα είναι η χαρά στα μάτια των παιδιών όταν δουν την μοτοσικλέτα ΤΟΥΣ και ,πιστέψτε με επειδή το έχω ζήσει , θα κάνει και τα δικά μας Χριστούγεννα ακόμα πιο χαρούμενα…


Ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμη , αλλά επειδή θέλει ψάξιμο και οργάνωση το λέω από τώρα και το θέτω προς συζήτηση για να αποφασίσουμε.

---------------------------------------------EDIT------------------------------------------------------------------------

Με χαρά βλέπω ότι υπάρχει διάθεση για προσφορά από πολλά μέλη του φόρουμ και είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλα.

ΞΑΝΑΛΕΩ

Επειδή υπάρχουν (δικαιολογημένες) ανησυχίες για την ιδέα της μινι-μοτο , προτείνω να δούμε τι ποσό θα έχουμε μαζέψει μέχρι το ΤΕΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ και παράλληλα να καταθέτονται ιδέες και προτάσεις για το πώς θα το διαχειριστούμε .

ΜΗΝ ΕΣΤΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΙΝΙ ΜΟΤΟ. Είναι απλώς μια πρώτη ιδέα …θα έρθουν κι άλλες…

Οι ανάγκες έτσι κι αλλιώς είναι πολλές , οπότε σίγουρα θα βρούμε ένα καλό τρόπο.

Όσο αφορά την συγκέντρωση χρημάτων , προτείνω

το άνοιγμα λογαριασμού στο όνομα των προσώπων που θα οριστούν διαχειριστές του.

Η τράπεζα που θα ανοιχτεί ο λογαριασμός θα πρέπει να διαθέτει web banking για την άμεση ενημέρωση των διαχειριστών και ένα ευρύ δίκτυο υποκαταστημάτων.

Για την διασφάλιση της «τιμιότητας» (αν και θεωρώ απίθανο να υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που θα «βουτήξει» λεφτά που προορίζονται για παιδία και που θα έχουμε δώσει όλοι μας) προτείνω οι διαχειριστές να ενημερώνονται με π.μ. από τους καταθέτες με τα στοιχεία της κατάθεσης και να απαντούν αν την έχουν λάβει.
Θα υπάρχει ποστ που θα ενημερώνεται καθημερινά από τους διαχειριστές για το ποσό που έχει μαζευτεί , καθώς και για τον αριθμό των μελών που έχουν συνεισφέρει.

Π.χ. 20 χρήστες . σύνολο 100 ?

ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ !!!! δεν κάνουμε διαγωνισμό ποίος είναι πιο «ανοιχτοχέρης» !!!

Για το θέμα της τράπεζας , μπορώ να βοηθήσω στο άμεσο άνοιγμα λογαριασμού στην eurobank .

Καλό θα ήταν μεσα σε 5-7 μέρες, ΟΣΟΙ επιθυμούν να γίνουν διαχειριστές , να ενημερώσουν δημόσια έτσι ώστε να ενημερωθούν και τα μέλη του φόρουμ. Αν οι συμμετοχές είναι πολλές , τα μέλη θα πρέπει να αποφασίσουν για 2-3.



:wave2:

chris_honda
06/10/2009, 07:44
Μέσα!!! Έστω και από μακρυά....

:wave2:

lice13
06/10/2009, 07:57
Μέσα και γώ! Ποσες φορές ονειρεύτηκα να είχα αυτή τη δυνατοτητα όταν ήμουν μικρός! :beer:

el_hymador
06/10/2009, 08:16
Μεσα με τα χιλια! Πολυ ωραια η ιδεα σου

:beer: :beer: :beer:

Μπορουμε επισης να αφιερωσουμε εναπρωϊνο και να παμε να κανουμε συντομες βολτες παιδια απο ιδρυματα με τις μοτοσικλετες μας. Φυσιοκα με εξοπλισμο κτλ-κτλ

EVI
06/10/2009, 08:41
+1

binzis
06/10/2009, 08:47
Και εγώ μέσα είμαι. Ωραία ιδέα.
:beer:

VANDA
06/10/2009, 09:08
Και ποιος θα τα μάθει να το οδηγούνε;

ggs
06/10/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Και ποιος θα τα μάθει να το οδηγούνε;

Καλή ερώτηση …
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ , το μινι μοτο θα απευθύνεται σε παιδία που έχουν ήδη μάθει να οδηγούν πολύ καλά ποδήλατο (7+) .
Οι «δυνατότητες» του μινι μοτο ΔΕΝ θα ξεπερνούν κατά πολύ αυτές ενός ποδηλάτου.(τα περισσότερα έχουν ρύθμιση γκαζιού ,δεν έχουν συμπλέκτη κ.λ.π)
Παρ όλα αυτά , ίσως ,το σημαντικότερο κομμάτι του «δώρου» θα είναι η επαφή των παιδιών με συνειδητοποιημένους αναβάτες ,που θα αφιερώσουν λίγο χρόνο μεταφέροντας σε αυτά τα παιδία όχι τόσο τις «τεχνικές οδήγησης» , όσο τον σεβασμό και την ευθύνη που απαιτεί η οδήγηση μιας μηχανής .
Η προσφορά του moto.gr μπορεί να μην σταματήσει στην παράδοση του δώρου , άλλα να συνεχιστεί με την φυσική παρουσία εθελοντών σε τακτά χρονικά διαστήματα…

Anty12
06/10/2009, 09:54
Παρών.....:smilea:

makis206
06/10/2009, 10:15
Όπως μπορώ θα βοηθήσω κι εγώ, αυτό που με απασχολεί όμως είναι το πως θα αισθανθούν τα άλλα παιδάκια όταν το τυχερό θα είναι ένα από αυτά.. το σκεφτήκαμε αυτό;

:beer:

PanVas
06/10/2009, 10:29
Και γω.

KaTaNaS
06/10/2009, 10:30
Με όλο το σεβασμο απεναντι στις ευγενικες προθέσεις διαφωνω!


1. Με το ζόρι μοτοσυκλετιστές δε γίνεται! Γιατι να μπουν τα παιδάκια σε τρυπάκια απο τόσο μικρά;


2. το καλύτερο παιχνιδι για ενα παιδι που εχει σχεση με τροχους ειναι ενα ποδήλατο.


3. Περισσότερη αναγκη για αγαπη έχουν αυτα τα παιδιά παρα για οτιδήποτε άλλο!


4. Και επαναλαμβάνω την απόψη του ότι αν μπορεί κανείς να ζησει διχως την μοτοσυκλέτα δεν χρειαζεται (ακομα περισσοτερο στην χώρα μας ) να ασχοληθεί! Επειδη εμεις ειμαστε αρρωστακια δεν σημαίνει πως ειναι οτι καλύτερο για όλους!

lice13
06/10/2009, 10:33
Νομίζω το πιο σωστό ειπώθηκε εδώ:


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Μπορουμε επισης να αφιερωσουμε εναπρωϊνο και να παμε να κανουμε συντομες βολτες παιδια απο ιδρυματα με τις μοτοσικλετες μας. Φυσικα με εξοπλισμο κτλ-κτλ

Και για να σας προλάβω καλή διαθεση να υπάρχει και ο εξοπλισμός βρίσκεται... Μόνο φανταστείτε οτι θα χουν ξυπνήσει κυριακή απο τα χαράματα και θα μας περιμένουν... Μόνο φανταστείτε το χαμόγελό τους μόλις μας δουν... Αξία ανεκτιμητη...

Και ας μαζέψουμε λεφτά για ποδήλατα... Νομίζω και γώ είναι πιο πρέπον!

KaTaNaS
06/10/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lice13

Και για να σας προλάβω καλή διαθεση να υπάρχει και ο εξοπλισμός βρίσκεται... Μόνο φανταστείτε οτι θα χουν ξυπνήσει κυριακή απο τα χαράματα και θα μας περιμένουν... Μόνο φανταστείτε το χαμόγελό τους μόλις μας δουν... Αξία ανεκτιμητη...

εδω λεμε να μην βαζουμε τα δικα μας παιδια στις μοτο και θα βαλουμε ξενα; :confused:

byron
06/10/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Με όλο το σεβασμο απεναντι στις ευγενικες προθέσεις διαφωνω!


1. Με το ζόρι μοτοσυκλετιστές δε γίνεται! Γιατι να μπουν τα παιδάκια σε τρυπάκια απο τόσο μικρά;


2. το καλύτερο παιχνιδι για ενα παιδι που εχει σχεση με τροχους ειναι ενα ποδήλατο.


3. Περισσότερη αναγκη για αγαπη έχουν αυτα τα παιδιά παρα για οτιδήποτε άλλο!


4. Και επαναλαμβάνω την απόψη του ότι αν μπορεί κανείς να ζησει διχως την μοτοσυκλέτα δεν χρειαζεται (ακομα περισσοτερο στην χώρα μας ) να ασχοληθεί! Επειδη εμεις ειμαστε αρρωστακια δεν σημαίνει πως ειναι οτι καλύτερο για όλους!

+ όσα θέλεις....

Εκτός αυτού πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει ενημέρωση των υπευθύνων του κέντρου, για το αν συμφωνούν. Οι συνθήκες που επικρατούν εκεί είναι άγνωστες σε μας, και πιθανόν ένα τέτοιο δώρο να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ΄αυτά που έχει σκοπό να λύσει.

Όμορφη η σκέψη και πρωτοβουλια πάντως. :beer:

Εχετλαίος
06/10/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Με όλο το σεβασμο απεναντι στις ευγενικες προθέσεις διαφωνω!


1. Με το ζόρι μοτοσυκλετιστές δε γίνεται! Γιατι να μπουν τα παιδάκια σε τρυπάκια απο τόσο μικρά;


2. το καλύτερο παιχνιδι για ενα παιδι που εχει σχεση με τροχους ειναι ενα ποδήλατο.


3. Περισσότερη αναγκη για αγαπη έχουν αυτα τα παιδιά παρα για οτιδήποτε άλλο!


4. Και επαναλαμβάνω την απόψη του ότι αν μπορεί κανείς να ζησει διχως την μοτοσυκλέτα δεν χρειαζεται (ακομα περισσοτερο στην χώρα μας ) να ασχοληθεί! Επειδη εμεις ειμαστε αρρωστακια δεν σημαίνει πως ειναι οτι καλύτερο για όλους!

Θα συμφωνήσω. Ειδικά στη χώρα μας καλύτερα να μην μπούν καθόλου στο τριπάκι. Αρκετούς έχουμε χάσει σε αυτόν τον τόπο...Όσο καλά και να μάθουν να οδηγούν όταν θα βγεί ο παπούς πατημένος με το σαράβαλο απο το στοπ θα ήταν καλύτερο να βρίσκονταν μέσα σε ένα κουτί και όχι πάνω σε 2 ρόδες...
Λυπάμαι και στεναχωριέμαι που το λέω, αλλά...είναι η κακιά και μαύρη αλήθεια και δε βλέπω και κανένα σημάδι βελτίωσης της κατάστασης 25 χρόνια τώρα.

lice13
06/10/2009, 10:38
Ας μη τα παμε βόλτα ρε παιδί μου εντάξει απλά μια καλή κίνηση να γίνει. Εγώ συγκινούμαι με κάτι τέτοια...

el_hymador
06/10/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εδω λεμε να μην βαζουμε τα δικα μας παιδια στις μοτο και θα βαλουμε ξενα; :confused:

Μια βολτα 1-2 χιλιομετρων σε περιοχη με ελαχιστη η και καθολου κυκλοφορια δεν εγκυμονει κινδυνους...αρκει φυσικα οσοι ειναι διατεθιμενοι να συμμετασχουν σε αυτο να ειναι ΣΟΒΑΡΟΙ!!!

Ξερω ακουγεται πολυ "λιγο" μια τοσο μικρη βολτα, αλλα προσπαθειστε να θυμηθειτε πως ενθουσιαζοσταν μικροι οταν καθοστασταν σε σβηστο αυτοκινητο και πιανατε το τιμονι...


Μην τα βλεπουμε ολα δυσκολα, καλη διαθεση και σοβαροτητα να υπαρχει...

PanVas
06/10/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Με όλο το σεβασμο απεναντι στις ευγενικες προθέσεις διαφωνω!


1. Με το ζόρι μοτοσυκλετιστές δε γίνεται! Γιατι να μπουν τα παιδάκια σε τρυπάκια απο τόσο μικρά;


2. το καλύτερο παιχνιδι για ενα παιδι που εχει σχεση με τροχους ειναι ενα ποδήλατο.


3. Περισσότερη αναγκη για αγαπη έχουν αυτα τα παιδιά παρα για οτιδήποτε άλλο!


4. Και επαναλαμβάνω την απόψη του ότι αν μπορεί κανείς να ζησει διχως την μοτοσυκλέτα δεν χρειαζεται (ακομα περισσοτερο στην χώρα μας ) να ασχοληθεί! Επειδη εμεις ειμαστε αρρωστακια δεν σημαίνει πως ειναι οτι καλύτερο για όλους!

Είχα και γω όλες αυτές τις σκέψεις.

Μια χάρη...
Μην ξυπνήσουν κάποιοι κάποιοι από δω μέσα και γίνει αντιπαράθεση...
Επιτέλους ας γίνει μια πολιτισμένη συζήτηση.
Μπράβο ggs για τις ανησυχίες σου.

ggs
06/10/2009, 10:49
το δώρο φυσικά δεν θα απευθύνεται σε ένα παιδί αλλά σε μια ομάδα παίδων που θα πληροί τις ηλικιακές και φυσικές προϋποθέσεις..
Άλλωστε , τα παιδιά που μεγαλώνουν σε αυτά τα ιδρύματα έχουν μάθει να μοιράζονται τα παιχνίδια τους και ,όπως όλα τα παιδιά , η κάθε ηλικία έχει τα δικά της παιχνίδια..
Έτσι κι αλλιώς όμως , σκοπεύω να συνεννοηθώ πρώτα με τους υπεύθυνους των ιδρυμάτων σχετικά με την κίνηση μας .

Για μένα , οι δυσκολίες του εγχειρήματος θα είναι
Η εύρεση ιδρύματος που θα έχει μεγάλους υπαίθριους χώρους για οδήγηση.
Η αποδοχή του εγχειρήματος από τους υπευθύνους .
Η ιδέα παιδί + μοτοσυκλέτα ,θα χαρακτηριζόταν «αιρετική» και «επικίνδυνη» από τους περισσότερους….
Όμως , όπως πολύ καλά γνωρίζουμε , ΣΙΓΟΥΡΑ κάποια απ αυτά τα παιδιά μεγαλώνοντας θα καβαλήσουν μηχανή.
Αν έστω κι ΕΝΑ το έχουμε πείσει να φορέσει ΚΡΑΝΟΣ , νομίζω ότι ο σκοπός μας θα έχει επιτευχτεί.

Φυσικά , αυτό που λέω είναι απλώς ΜΙΑ ιδέα…
Μπορεί να υπάρχουν και άλλες ιδέες για προσφορά από τα μέλη του moto.gr προς συνανθρώπους μας , που μπορεί να είναι και πιο εφικτές…
Εδώ είμαστε για να τις ακουσουμε και να τις συζητήσουμε …

el_hymador
06/10/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Με όλο το σεβασμο απεναντι στις ευγενικες προθέσεις διαφωνω!


1. Με το ζόρι μοτοσυκλετιστές δε γίνεται! Γιατι να μπουν τα παιδάκια σε τρυπάκια απο τόσο μικρά;


2. το καλύτερο παιχνιδι για ενα παιδι που εχει σχεση με τροχους ειναι ενα ποδήλατο.


3. Περισσότερη αναγκη για αγαπη έχουν αυτα τα παιδιά παρα για οτιδήποτε άλλο!


4. Και επαναλαμβάνω την απόψη του ότι αν μπορεί κανείς να ζησει διχως την μοτοσυκλέτα δεν χρειαζεται (ακομα περισσοτερο στην χώρα μας ) να ασχοληθεί! Επειδη εμεις ειμαστε αρρωστακια δεν σημαίνει πως ειναι οτι καλύτερο για όλους!

1. Δεν νομιζω οτι με μια βολτα θα "κολησσουμε" στα παιδακια το μικροβιο του μοτοσικλετισμου...τα παιδια ενθουσιαζονται με τα παντα, ακομα και αν τους ταξεις βολτα με φουσκωτο, νταλικα, ανεμοπτερο κ.ο.κ. δεν νομιζω οτι η προθεση μας ειναι (τουλαχιστον η δικη μου για να μην μιλαω εκ μερους ολων) να δημιουργησουμε μελλοντικους μοτοσικλετιστες, αλλα να δοσω/ουμε λιγες στιγμες χαρας.

2. Οκ, αυτο μπορουμε να το προσφερουμε η ιδεα του Mini bike Μου φανηκε και εμανα τραβηγμενη

3. Σωστο

ggs
06/10/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Με όλο το σεβασμο απεναντι στις ευγενικες προθέσεις διαφωνω!


1. Με το ζόρι μοτοσυκλετιστές δε γίνεται! Γιατι να μπουν τα παιδάκια σε τρυπάκια απο τόσο μικρά;


2. το καλύτερο παιχνιδι για ενα παιδι που εχει σχεση με τροχους ειναι ενα ποδήλατο.


3. Περισσότερη αναγκη για αγαπη έχουν αυτα τα παιδιά παρα για οτιδήποτε άλλο!


4. Και επαναλαμβάνω την απόψη του ότι αν μπορεί κανείς να ζησει διχως την μοτοσυκλέτα δεν χρειαζεται (ακομα περισσοτερο στην χώρα μας ) να ασχοληθεί! Επειδη εμεις ειμαστε αρρωστακια δεν σημαίνει πως ειναι οτι καλύτερο για όλους!

Επειδή , κατανοώ τις διαφωνίες σου (και άλλων) και επειδή η πρόθεση μου ΔΕΝ είναι να κάνουμε τους πιτσιρικάδες ROSSI , αλλά να προσφέρουμε ΧΑΡΑ και ΑΓΑΠΗ (όπως πολύ σωστά είπες ότι χρειάζονται ) προτείνω να δούμε αν ΤΕΛΙΚΑ θέλουμε να κάνουμε μια πράξη ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ σαν MOTO.GR τις ημέρες των γιορτών .

ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ , το πιο απλό που μπορούμε να κάνουμε είναι να ξεκινήσουμε από τώρα να μαζεύουμε χρήματα ,(ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ) . όταν θα πλησιάζουν οι μέρες ,ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΕΨΕΙ και θα αποφασίσουμε με πιο τρόπο θα τα προσφέρουμε στα παιδιά.( Θεωρώ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ την ΑΜΕΣΗ επαφή μας με τα παιδιά και όχι απλώς μια κατάθεση σε ένα λογαριασμό.)

Αν , τελικά , το αποφασίσουμε , μπορούμε να ορίσουμε 2-3 admins /mods /users ως διαχειριστές ενός /δυο λογαριασμών τραπέζης και εκεί θα καταθέτει ο καθένας το ποσό που επιθυμεί.

Τέλος πάντων , οι τεχνικές λεπτομέρειες λύνονται εύκολα …

Το θέμα είναι να ΘΕΛΟΥΜΕ…

:wave2:

Εχετλαίος
06/10/2009, 12:14
Θέλουμε, θέλουμε :)

binzis
06/10/2009, 12:32
:a013: :)

goumis hornet
06/10/2009, 13:13
Θα ελεγα με οτι λεφτα μαζευτουν να περναμε ρουχα-παιχνιδια.
Αυτα χρειαζονται μεχρι καποια ηλικια.

Μια χαρα, θα επερναν απο αυτα.

Δυο χαρες, οταν θα εβλεπαν τοσες μηχανες μαζι αραγμενες (οπως εμεις μικροι).
Ολοι μας εχουμε δει πως κανει ενα παιδακι οταν παταει την κορνα ή το γκαζι.

Και πολυ αγαπη, οταν θα τα παρουμε αγκαλια................


(το τελευταιο ειναι που τους λειπει πιο πολυ).

:wave2:

Gandalf dr685sm
06/10/2009, 13:23
εμ... καλά και ωραία όλα αυτά...

Ποιός θα το αναλάβει όμως δεν είπατε... γιατί θέλει πολύυυυυυυ τρέξιμο..

Πριν απο μερικά χρόνια σε κάτι ανάλογο που είχε γίνει προσπάθεια , φάγαμε ΠΟΡΤΑ ΔΙΦΥΛΗ απο το ίδρυμα. Αν το έχει ξεκινήσει κάποιος , ευχαρίστως να βοηθήσουμε με τα διαδικαστικά. Γιατί αυτά είναι τα δύσκολα... οχι το να μαζευτούμε σε χρήματα και κόσμο και να πάρουμε οτι χρειάζεται.


A... και όλα αυτά πριν τον Δεκέμβρη καθώς μετά δέχονται δεκάδες προσφορές για τις γιορτές και σίγουρα κάτι τέτοιο σαν εγχείρημα θα είναι πολύ δύσκολο.

Gandalf

inpas
06/10/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εμ... καλά και ωραία όλα αυτά...

Ποιός θα το αναλάβει όμως δεν είπατε... γιατί θέλει πολύυυυυυυ τρέξιμο..

Πριν απο μερικά χρόνια σε κάτι ανάλογο που είχε γίνει προσπάθεια , φάγαμε ΠΟΡΤΑ ΔΙΦΥΛΗ απο το ίδρυμα. Αν το έχει ξεκινήσει κάποιος , ευχαρίστως να βοηθήσουμε με τα διαδικαστικά. Γιατί αυτά είναι τα δύσκολα... οχι το να μαζευτούμε σε χρήματα και κόσμο και να πάρουμε οτι χρειάζεται.


A... και όλα αυτά πριν τον Δεκέμβρη καθώς μετά δέχονται δεκάδες προσφορές για τις γιορτές και σίγουρα κάτι τέτοιο σαν εγχείρημα θα είναι πολύ δύσκολο.

Gandalf


Συμφωνώ κι επαυξάνω.
Να προσθέσω επίσης ότι μέχρι πρότινος δεχόντουσαν κι ελαφρώς μεταχειρισμένα πράγματα όπως κούνιες, ποδηλατάκια, βιβλία κλπ κλπ. και μπορούσες ποιό "εύκολα" να προχωρήσεις στην όποια δωρεά. Τώρα πλέον σου λένε ότι είμαστε φίσκα απο τέτοιες δωρέες κι ότι προτιμούμε καινούργια πράγματα. Και καλά κάνουν οι άνθρωποι δηλαδή. (μιλάω συγκεκριμένα για τα παιδικά χωριά sos, δεν ξέρω αλλού τι γίνεται). Αυτό σημαίνει ότι οι όποιες ανάγκες τους μεταβάλλονται κι απαιτείται μία εκ των προτέρων συννενόηση.

Τέλος πάντων,
είμαι της γνώμης ότι χρειάζεται να γίνει μία πρώτη επαφή με το όποιο ίδρυμα, να γνωστοποιηθούν οι προθέσεις των μελών του Moto.gr και να γίνουν γνωστές εκ μέρους του ιδρύματος οι όποιες διαδικασίες της δωρεάς καθώς κι οι τρέχουσες ανάγκες των φιλοξενούμενων παιδιών.


Κι όπως πολύ σωστά λέει ο Gandalf,
kάποιος ή κάποιοι θα πρέπει να διαθέσουν τον χρόνο τους γι'όλα αυτά.

Καλό θα'ταν τέλος να ορίσετε όσο το δυνατόν νωρίτερα κάποιον λογαριασμό κλπ κλπ ώστε να ξεκινήσει η όποια αποταμίευση.

Στην διάθεση σας.

mystique
06/10/2009, 15:39
το να κάναμε ένα ΑΠΛΟ ταινιάκι-σκετσάκι με βασικές αρχές πρώτα Κυκλοφοριακής Αγωγής (Πεζού) & κατόπιν Οδηγού [αν δεν υπάρχει κάτι ήδη], με συζήτηση για απορίες κτλ., δεν είναι πιο χρήσιμο?? Και ότι δώρο αποφασίσουμε από ΄κει και πέρα…

Πολύ καλή σκέψη ggs :a10:

what I've done
06/10/2009, 18:57
Εγώ πάντως σαν παιδάκι θα πέταγα την σκούφια μου και μόνο να ανέβω σε μοτο.
Αυτό δεν σημαινει οτι το θέλουν ολα τα παιδάκια, αλλά αν καποιο θέλει, ωραίο θα ήταν να μπορεί.... (το μινιμοτο η λογική μου λεει οτι ειναι λίγο υπερβολικό για ιδρυμα η καρδιά μου λέει μακάρι... )
Γμτ και τωρα που σας βρήκα και έχετε τέτοια ιδέα την πούλησα...
Απο παρομοια εμπειρια να προτεινω απλά να επιλεξουμε κάποιο ίδρυμα μή προβεβλημένο.
Οσα είναι γνωστά δέχονται δωρεές σε παιχνίδια - ρουχισμό κλπ. είδη από εταιρείες/πολυκαταστήματα ειδικά εκεινες τις ημέρες.
Σε οτι σχετικό αποφασίσετε κι εγώ μέσα!

peskandritsos
06/10/2009, 21:24
Μεσα και γω!!!
Πιστευω οτι μεσα απο την συζητηση που ξεκινησε και εχοντας ολοι μας καλη προθεση να σκεφτουμε και να κανουμε διαφορες προτασεις και στο τελος σε καμια δεκαρια μερες να εχουμε παρει την πιο σωστη αποφαση ωστε να χαρισουμε ενα μεγαλο χαμογελο σε καποια παιδακια.:a10: :a10: :a10:

epp1640
07/10/2009, 02:11
Λοιπόν, καταρχήν

ΜΗΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ

Δεν πρόκειται να κάνουμε κανέναν πρωταθλητή mx ή ss με το ζόρι. Θα δώσουμε πολύ χαρά, αγάπη, γνώση, και το κυριότερο, αν έστω και ένα από αυτά τα παιδιά αύριο μεθαύριο προστατευθεί από αυτά που θα του έχουμε μεταδώσει, είτε οδηγάει μοτοσυκλέτα είτε όχι, τότε είμαστε νικητές.

Αποκλείω το γεγονός να τσακώνονται για την μία μοτοσυκλέτα, γιατί προφανώς αυτά τα παιδιά δεν έχουν το καθένα δυο ντουλάπες playmobile, και σίγουρα τα παιχνίδια είναι το πιο ασήμαντο πράγμα που μοιράζονται.. εδώ μοιράζονται λίγη σημασία, χρόνο και στοργή..

Μία μέρα καθώς περπατούσα, έρχεται ένα τσιγγανάκι, που τόσο ευγενικό και καλομίλητο δεν έχω δει, ούτε στις πιο πλούσιες γειτονιές.. δεν ήθελε χρήματα, ήθελε μόνο να δει το γάντι που φορούσα.. πήρε μία χαρά όταν του το δωσα να το φορέσει που νόμιζες ότι του έταξα ταξίδι στο ντουμπάϊ.. Για αυτό μην υποτιμάτε.. Και μόνο μια βόλτα να πάτε από εκεί να ακούσουν τα θηρία να γουργουράνε είναι ένα ταξίδι στην φαντασία για τα παιδιά..

Σε κρατικά ιδρύματα μάλλον δύσκολα θα μπούμε χωρίς κάποιο μέσο να κινήσει κάπως ταχύτερα τα γρανάζια της γραφειοκρατίας, νομίζω ομως σε "Χαμόγελο του παιδιού" "Παιδικό χωριό SOS" κτλπ να έχουμε καλύτερη τύχη..

Αν υπήρχε χώρος στο ίδρυμα, θα μπορούσαμε, με την βοήθεια και καθοδήγηση των χωμάτινων με 1-2 τέτοια

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/384938/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/366571/

με μικρό κόστος να χαρίζουμε κάποιες στιγμές χαράς τα σαββατοκύριακα στα παιδιά..

Αλλά ακόμα και αυτό να μην μπορεί να γίνει άμεσα, ένα μπλουζάκι moto.gr, μία απλή επίσκεψη, μία βόλτα με τα ποδήλατα σε ένα πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής θα είναι μία πολύ καλή πράξη..

:beer:

Σε χρήματα μπορώ να βοηθήσω αν μαζευτούμε, αλλά δυστηχώς όχι όσο θα θελα.. :sad:

Από την άλλη οποιαδήποτε βοήθεια, δουλειά, τρέξιμο δεν ξέρω τι μπορώ να το αναλάβω αρκεί να μπορεί να διεκπαιρεωθεί και από Κρήτη..

ggs ΜΠΡΑΒΟ! :beer: :a18:

GiannisBlessed
07/10/2009, 02:38
πολυ καλη ιδεα!!!
αλλα νομιζω ειναι επικινδυνο απλα να του δωσουμε ενα μηχανακι.θελει καποιον να επιβελπει και να εχει γνωσεις.μου αρεσει η ιδεα των ποδηλατων αλλα και κρανακια.ισως και ο συνδιασμος με ενα παρκο κυκλοφοριακης αγωγης και μια απλη παρουσιαση κυκλοφοριακης αγωγης.και στο τελος κατι σαν παρελαση με τα μηχανακια.θα γουσταρουν τρελα νομιζω...και μονο που θα μας δουν με κρανοι κτλ ειναι ενα παραδειγμα.τα παιδια μιμουνται.μπορει μετα να τους δεις να κανουν ποδηλατο με το κρανος.ποτε δεν ξερεις...
οτι και να ειναι ειναι μια καλη κινηση.
ευγε ggs για την ιδεα!:beer:

ggs
07/10/2009, 07:47
Με χαρά βλέπω ότι υπάρχει διάθεση για προσφορά από πολλά μέλη του φόρουμ και είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλα.

ΞΑΝΑΛΕΩ

Επειδή υπάρχουν (δικαιολογημένες) ανησυχίες για την ιδέα της μινι-μοτο , προτείνω να δούμε τι ποσό θα έχουμε μαζέψει μέχρι το ΤΕΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ και παράλληλα να καταθέτονται ιδέες και προτάσεις για το πώς θα το διαχειριστούμε .

ΜΗΝ ΕΣΤΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΙΝΙ ΜΟΤΟ. Είναι απλώς μια πρώτη ιδέα …θα έρθουν κι άλλες…

Οι ανάγκες έτσι κι αλλιώς είναι πολλές , οπότε σίγουρα θα βρούμε ένα καλό τρόπο.

Όσο αφορά την συγκέντρωση χρημάτων , προτείνω

το άνοιγμα λογαριασμού στο όνομα των προσώπων που θα οριστούν διαχειριστές του.

Η τράπεζα που θα ανοιχτεί ο λογαριασμός θα πρέπει να διαθέτει web banking για την άμεση ενημέρωση των διαχειριστών και ένα ευρύ δίκτυο υποκαταστημάτων.

Για την διασφάλιση της «τιμιότητας» (αν και θεωρώ απίθανο να υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που θα «βουτήξει» λεφτά που προορίζονται για παιδία και που θα έχουμε δώσει όλοι μας) προτείνω οι διαχειριστές να ενημερώνονται με π.μ. από τους καταθέτες με τα στοιχεία της κατάθεσης και να απαντούν αν την έχουν λάβει.
Θα υπάρχει ποστ που θα ενημερώνεται καθημερινά από τους διαχειριστές για το ποσό που έχει μαζευτεί , καθώς και για τον αριθμό των μελών που έχουν συνεισφέρει.

Π.χ. 20 χρήστες . σύνολο 100 ?

ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ !!!! δεν κάνουμε διαγωνισμό ποίος είναι πιο «ανοιχτοχέρης» !!!

Για το θέμα της τράπεζας , μπορώ να βοηθήσω στο άμεσο άνοιγμα λογαριασμού στην eurobank .

Καλό θα ήταν μεσα σε 5-7 μέρες, ΟΣΟΙ επιθυμούν να γίνουν διαχειριστές , να ενημερώσουν δημόσια έτσι ώστε να ενημερωθούν και τα μέλη του φόρουμ. Αν οι συμμετοχές είναι πολλές , τα μέλη θα πρέπει να αποφασίσουν για 2-3.

Ενημερώνω και το πρώτο ποστ ….

:wave2:

peskandritsos
07/10/2009, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Με χαρά βλέπω ότι υπάρχει διάθεση για προσφορά από πολλά μέλη του φόρουμ και είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλα.

ΞΑΝΑΛΕΩ

Επειδή υπάρχουν (δικαιολογημένες) ανησυχίες για την ιδέα της μινι-μοτο , προτείνω να δούμε τι ποσό θα έχουμε μαζέψει μέχρι το ΤΕΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ και παράλληλα να καταθέτονται ιδέες και προτάσεις για το πώς θα το διαχειριστούμε .

ΜΗΝ ΕΣΤΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΙΝΙ ΜΟΤΟ. Είναι απλώς μια πρώτη ιδέα …θα έρθουν κι άλλες…

Οι ανάγκες έτσι κι αλλιώς είναι πολλές , οπότε σίγουρα θα βρούμε ένα καλό τρόπο.

Όσο αφορά την συγκέντρωση χρημάτων , προτείνω

το άνοιγμα λογαριασμού στο όνομα των προσώπων που θα οριστούν διαχειριστές του.

Η τράπεζα που θα ανοιχτεί ο λογαριασμός θα πρέπει να διαθέτει web banking για την άμεση ενημέρωση των διαχειριστών και ένα ευρύ δίκτυο υποκαταστημάτων.

Για την διασφάλιση της «τιμιότητας» (αν και θεωρώ απίθανο να υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που θα «βουτήξει» λεφτά που προορίζονται για παιδία και που θα έχουμε δώσει όλοι μας) προτείνω οι διαχειριστές να ενημερώνονται με π.μ. από τους καταθέτες με τα στοιχεία της κατάθεσης και να απαντούν αν την έχουν λάβει.
Θα υπάρχει ποστ που θα ενημερώνεται καθημερινά από τους διαχειριστές για το ποσό που έχει μαζευτεί , καθώς και για τον αριθμό των μελών που έχουν συνεισφέρει.

Π.χ. 20 χρήστες . σύνολο 100 ?

ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ !!!! δεν κάνουμε διαγωνισμό ποίος είναι πιο «ανοιχτοχέρης» !!!

Για το θέμα της τράπεζας , μπορώ να βοηθήσω στο άμεσο άνοιγμα λογαριασμού στην eurobank .

Καλό θα ήταν μεσα σε 5-7 μέρες, ΟΣΟΙ επιθυμούν να γίνουν διαχειριστές , να ενημερώσουν δημόσια έτσι ώστε να ενημερωθούν και τα μέλη του φόρουμ. Αν οι συμμετοχές είναι πολλές , τα μέλη θα πρέπει να αποφασίσουν για 2-3.

Ενημερώνω και το πρώτο ποστ ….

:wave2: Εγω προτεινω εσενα για διαχειριστη της συγκεκριμενης ιδεας αφου εκανες και το αρχικο ποστ, και οι προθεσεις σου φαινονται πολυ ειλικρινης.:) :) :)

dimr1
07/10/2009, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Με όλο το σεβασμο απεναντι στις ευγενικες προθέσεις διαφωνω!


1. Με το ζόρι μοτοσυκλετιστές δε γίνεται! Γιατι να μπουν τα παιδάκια σε τρυπάκια απο τόσο μικρά;


2. το καλύτερο παιχνιδι για ενα παιδι που εχει σχεση με τροχους ειναι ενα ποδήλατο.


3. Περισσότερη αναγκη για αγαπη έχουν αυτα τα παιδιά παρα για οτιδήποτε άλλο!


4. Και επαναλαμβάνω την απόψη του ότι αν μπορεί κανείς να ζησει διχως την μοτοσυκλέτα δεν χρειαζεται (ακομα περισσοτερο στην χώρα μας ) να ασχοληθεί! Επειδη εμεις ειμαστε αρρωστακια δεν σημαίνει πως ειναι οτι καλύτερο για όλους!

Άν και ggs σου δίνω συγχαρητήρια για την ιδέα και τις προθέσεις σου,συμφωνώ με katanas και giannisblest.
Θεωρώ πολύ σημαντικό να είναι ένας υπεύθυνος από εμάς συγκεκριμένες ώρες και μέρες που θα βολτάρουν τα παιδάκια. Και πάλι, μάθαινα στην πρώην μου μηχανάκι με κράνος γάντια κλπ κι έπεσε και ράγισε το χέρι της. Ως πρώην υπεύθυνος πίστας motocross που 'επεσε μπροστά μου παιδί που το έβαλα χαριστικά μέσα με full εξοπλισμό κι επειδή κάνω παρουσιάσεις οδικής ασφάλειας σε Λύκεια-σχολές, πιστεύω ότι καλύτερα να μην προχωρήσουμε. Και πάλι όμως συγχαρητήρια για την ιδέα κι ευαισθησία σου.:beer:

nobody
07/10/2009, 20:56
μπραβο για την ιδεα και συγχαρητηρια για την ευαισθησια ολων οσων εκδηλωσαν ενδιαφερον

συμφωνω ομως κι εγω πως ισως θα ηταν καλυτερο για λογους που εχουν ηδη αναφερθει απο αλλους εδω,να χαριζαμε ενα ποδηλατο παρα μια μινι μοτο.

οπως και ναχει,υπολογιστε κι εμενα στο ολο εγχειρημα...

kokos08
08/10/2009, 16:02
Χαμος! Πεταξε μια ωραια ιδεα το παιδι και επεσαν τα κορακια να τον φανε! Θα δειξει αν μπορει να γινει η οχι,παντος για καλο το ειπε!
Και ποδηλατα οπως διαβασα παραπανω να δωσει ενα φορουμ που ασχολειται με ποδηλατα...

Πολυ κλαψα παντος το φορουμ....:a014:

ggs
08/10/2009, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Χαμος! Πεταξε μια ωραια ιδεα το παιδι και επεσαν τα κορακια να τον φανε! Θα δειξει αν μπορει να γινει η οχι,παντος για καλο το ειπε!
Και ποδηλατα οπως διαβασα παραπανω να δωσει ενα φορουμ που ασχολειται με ποδηλατα...

Πολυ κλαψα παντος το φορουμ....:a014:

:lol: :lol: :beer:

Δεν τρέχει τίποτα ρε φίλε…
Τα παιδιά εξέφρασαν τις αμφιβολίες τους για το ΜΙΝΙ ΜΟΤΟ και ίσως έχουν δίκιο.

το ζητούμενο δεν είναι το ΜΙΝΙ ΜΟΤΟ (ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΜΙΝΙ ΜΟΤΟ !!!!) αλλά το παρακάτω
που θα ΞΑΝΑ-ΜΑΤΑ-ΓΡΑΨΩ !!!



Με χαρά βλέπω ότι υπάρχει διάθεση για προσφορά από πολλά μέλη του φόρουμ και είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλα.

ΞΑΝΑΛΕΩ

Επειδή υπάρχουν (δικαιολογημένες) ανησυχίες για την ιδέα της μινι-μοτο , προτείνω να δούμε τι ποσό θα έχουμε μαζέψει μέχρι το ΤΕΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ και παράλληλα να καταθέτονται ιδέες και προτάσεις για το πώς θα το διαχειριστούμε .

ΜΗΝ ΕΣΤΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΙΝΙ ΜΟΤΟ. Είναι απλώς μια πρώτη ιδέα …θα έρθουν κι άλλες…

Οι ανάγκες έτσι κι αλλιώς είναι πολλές , οπότε σίγουρα θα βρούμε ένα καλό τρόπο.

Όσο αφορά την συγκέντρωση χρημάτων , προτείνω

το άνοιγμα λογαριασμού στο όνομα των προσώπων που θα οριστούν διαχειριστές του.

Η τράπεζα που θα ανοιχτεί ο λογαριασμός θα πρέπει να διαθέτει web banking για την άμεση ενημέρωση των διαχειριστών και ένα ευρύ δίκτυο υποκαταστημάτων.

Για την διασφάλιση της «τιμιότητας» (αν και θεωρώ απίθανο να υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που θα «βουτήξει» λεφτά που προορίζονται για παιδία και που θα έχουμε δώσει όλοι μας) προτείνω οι διαχειριστές να ενημερώνονται με π.μ. από τους καταθέτες με τα στοιχεία της κατάθεσης και να απαντούν αν την έχουν λάβει.
Θα υπάρχει ποστ που θα ενημερώνεται καθημερινά από τους διαχειριστές για το ποσό που έχει μαζευτεί , καθώς και για τον αριθμό των μελών που έχουν συνεισφέρει.

Π.χ. 20 χρήστες . σύνολο 100 ?

ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ !!!! δεν κάνουμε διαγωνισμό ποίος είναι πιο «ανοιχτοχέρης» !!!

Για το θέμα της τράπεζας , μπορώ να βοηθήσω στο άμεσο άνοιγμα λογαριασμού στην eurobank .

Καλό θα ήταν μεσα σε 5-7 μέρες, ΟΣΟΙ επιθυμούν να γίνουν διαχειριστές , να ενημερώσουν δημόσια έτσι ώστε να ενημερωθούν και τα μέλη του φόρουμ. Αν οι συμμετοχές είναι πολλές , τα μέλη θα πρέπει να αποφασίσουν για 2-3.


:beer: :beer:

manhunter
08/10/2009, 16:16
Mέσα εννοείται

Δεν έχει να κάνει τι θα τους πάρουμε.
Το θέμα είναι να τους πάρουμε κάτι.

Και αν αυτό συνδυάζεται με ένα χόμπι ή και αθλητισμό, τόσο καλύτερα.

Ωραία σκέψη, μακάρι να υλοποιηθεί...


:wave2:

peskandritsos
04/11/2009, 07:07
Ρε σεις, αν ειναι να κανουμε κατι να το ξεκινησουμε ΤΩΡΑ!!!!!

Εκτος αν θελετε να το αφησουμε για του χρονου τις γιορτες.

ggs, εκεινο τον λογαριασμο που λεγαμε δεν τον ανοιγεις να δουμε τι μπορει να μαζεψει το φορουμ των μοτοσυκλεταδων???

ggs
04/11/2009, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ρε σεις, αν ειναι να κανουμε κατι να το ξεκινησουμε ΤΩΡΑ!!!!!

Εκτος αν θελετε να το αφησουμε για του χρονου τις γιορτες.

ggs, εκεινο τον λογαριασμο που λεγαμε δεν τον ανοιγεις να δουμε τι μπορει να μαζεψει το φορουμ των μοτοσυκλεταδων???

Στράτο , όπως είχα γράψει στις 8-10-09 :

«Καλό θα ήταν μεσα σε 5-7 μέρες, ΟΣΟΙ επιθυμούν να γίνουν διαχειριστές , να ενημερώσουν δημόσια έτσι ώστε να ενημερωθούν και τα μέλη του φόρουμ. Αν οι συμμετοχές είναι πολλές , τα μέλη θα πρέπει να αποφασίσουν για 2-3»

Δυστυχώς , νομίζω ότι ΔΕΝ είναι σωστό να ανοίξω ένα λογαριασμό στο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ και να ζητήσω να ΜΟΥ καταθέσουν λεφτά άνθρωποι που ΔΕΝ ΞΕΡΩ και ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ.
Οσοι επιθυμούν να βοηθήσουν (και είμαστε πολλοί) , μπορούν να καταθέσουν χρήματα ή να δώσουν προσφορές απ ευθείας στους φορείς που επιθυμούν…


:wave2:

Gandalf dr685sm
04/11/2009, 07:42
Λοιπόν... απλά να παραθέσω μερικά πράγματα να έχετε κατά νού, που αντιμετωπίσαμε προ 3ετιας για αντίστοιχη προσπάθεια τόσο στο SOS όσο και σε μερικά ιδρύματα κρατικά ακόμη. (Ιδιωτικά δεν υπάρχουν btw.... όλα ειναι κοινωφελή και υποστηρίζονται απο δωρεές).

1. Λογαριασμός για δωρεά. Τεράστιο χαρτομάνι και καθυστέρηση αποταμίευσης ποσού απο την τράπεζα που γίνεται δερβέναγας του λογαριασμού. Τελικά βρήκαμε λύση στην απο κοινού δημιουργία λογαριασμού σε δύο φυσικά άτομα για να υπάρχει και ασφαλιστική δικλείδα αν το ποσό πήγαινε πάρα πολύ ψηλά!

2. Συνεννόηση με επιτροπές ιδρυμάτων ή υπευθύνους. Υπομονή και επιμονή. Μας πήρε μόνο 2 εβδομάδες για να τους πιάσουμε στο τηλέφωνο και περίπου ενα μήνα για να μιλήσουμε μαζί τους. Η δωρεά θα ήταν οικονομική μιας και ρουχισμό και παιχνίδια δεν ήθελαν. Είχαν καλυφθεί απο δωρεές άλλων στις αρχές Δεκεμβρίου. Σημειωτέων οτι ο Νοέμβρης-Δεκέμβρης είναι ο πλέον ακατάλληλος χρονισμός για δωρεές καθώς όλοι τότε θέλουν να κάνουν κάτι. Θεωρώ οτι 1-2 μήνες μετά τις εορτές είναι οτι καλύτερο.

3. Αντιπροσωπεία ατόμων. Μόνο 3-5 άτομα θα μπορούν να πάνε. Αυτό μας είχαν πεί τότε , μάλλον το ίδιο και τώρα. Δεν ξέρω αν θα είναι τόσο δεκτικοί σε 20-30 άτομα ίσως και παραπάνω να παραβρεθούν. Το βλέπω πολύ δύσκολο να άλλαξαν πολιτική απο τότε.

Με δεδομένο οτι βλέπουμε τα παιδιά σαν τον συνήθη αποδέκτη δωρεών θα έλεγα οτι ίσως θα άξιζε πέρα των παιδιών να κοιτάγατε και κάποιο ίδρυμα φροντίδας ηλικιωμένων του κράτους που υποφέρουν απο την ίδια μοναξιά ίσως αν και δεν έχουν ανάγκη (συνήθως) απο ρουχισμό και παιχνίδια.

Πέραν των SOS και ίδρυμα παιδιού, υπάρχουν πολλά ακόμα επίσης ιδρύματα προστασίας & φροντίδας παιδιών απο ανίατες ασθένειες, ορφανοτροφία κοκ. που πιθανότατα θα είναι ίσως και πιο δεκτικά και λιγότερο επιλεκτικά στην χείραν βοηθείας που θα προσφερθεί σε αυτά.


Να σημειώσω πάλι οτι θέλει αρκετό προσωπικό χρόνο και έχει μεγάλη ευθύνη (πάντα έχει όταν χειρίζεσαι χρήματα άλλων) καθώς σε περίπτωση που δεν ευοδώσει η προσπάθεια το χρηματικό ποσό θα πρέπει είτε να δοθεί ώς δωρεά σε ίδρυμα αυτούσιο ή στην χειρότερη (που συνήθως δεν γίνεται κιόλας) να αποδωθούν τα χρήματα πίσω στους δωρητές.

Δεν είναι εύκολο εγχείρημα παίδες... και ούτε κλάψα πέφτει ούτε τίποτα. Υπήρξαν όμως και άλλες προσπάθειες πριν απο αυτήν και καλό είναι να μαθαίνει κάποιος με τον ανώδυνο τρόπο και να είναι καλύτερα προετοιμασμένος για κάποια πράγματα.

Καλή επιτυχία εύχομαι.

Gandalf

Cpt. Haddock
04/11/2009, 09:04
Σε ότι αφορά το τραπεζικό κομμάτι.

Όπως τα είπε ο μαγος πιο πάνω, το μονο που εξασφαλίζει διαφάνεια ειναι το άνοιγμα ερανικού λογαριασμού. Όμως έχει πολύ γραφειοκρατία και θέλει πολύ προσοχή.

Οι άλλες περιπτώσεις, δλδ το άνοιγμα ενός απλού λογαριασμού (όψεως) σε 2-3 ονόματα ειναι πιο εύκολη υπόθεση, αλλά μπορεί να εγείρει υποψίες. Χρειάζονται νομικές συμβάσεις για αυτά τα ζητήματα,
Σας θυμίζω την υποθεση με το πιτσιρίκι στη Μυτιλήνη πριν λίγα χρόνια που είχε μαζευτεί ένα μεγάλο ποσό για τα νοσήλειά του και καθυστέρησε πολύ η εκταμίευση του ποσού απο την Εθνική (για γραφειοκρατικούς - τυπικους μεν αλλα υπάρχοντες - λόγους)

Επίσης δε μπορεί να γίνει κάτι στο όνομα του moto.gr, ο χώρος αυτός έχει συκγεκριμένους υπεύθυνους έναντι του νόμου, δεν μπορεί ο καθένας μας να χρησιμοποιεί το όνομα κατ ατο δοκούν.


Ggs, πολύ καλή η σκέψη αλλα θα σου πρότεινα πρώτα να το συζητήσεις με μια τράπεζα (πχ Κύπρου που έχει συνεργάσιμους διευθυντές :D ) και με ενα δικηγόρο.