PDA

View Full Version : Ελαστικα απο Αγγλια , αλλα...



PortisHead
06/10/2009, 11:54
Χαζευα τις προσφορες ελαστικων απο καποιο αγγλικο site.
Τελικα επικοινωνησα μαζι τους και τους ρωτησα γιατι σε τετοια προσφορα καποια ζευγαρια.
Η απαντηση ηταν οτι ειναι λαστιχα του 2008.
ΟΚ...ξερω οτι οσο πιο φρεσκα , τοσο καλυτερα , αλλα θα χαρακτηριζατε οντως επικινδυνα ενα ζευγαρι ελαστικων του 2008 ?
Δλδ. με λιγα λογια , αξιζει την διαφορα των 80-100 ευρω περιπου αποτι σε ενα ελληνικο καταστημα ?

guzzistas
06/10/2009, 11:58
Σε ποιό site? Εγώ έχω παραγγείλει 3 φορές τα τελευταία 2 χρόνια και πάνω από 4μηνο δεν ήταν τα λάστιχα... Παίζει μεγάλο ρόλο όμως πως είναι αποθηκευμένα τα λάστιχα... ενός έτους αν είναι καλά αποθηκευμένα δεν έχεις πρόβλημα... αν είναι όμως σε φως, ήλιο και όχι σκιερό μέρος ΄τότε και 3 μηνών να είναι το λάστιχο.....

PortisHead
06/10/2009, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Σε ποιό site? Εγώ έχω παραγγείλει 3 φορές τα τελευταία 2 χρόνια και πάνω από 4μηνο δεν ήταν τα λάστιχα... Παίζει μεγάλο ρόλο όμως πως είναι αποθηκευμένα τα λάστιχα... ενός έτους αν είναι καλά αποθηκευμένα δεν έχεις πρόβλημα... αν είναι όμως σε φως, ήλιο και όχι σκιερό μέρος ΄τότε και 3 μηνών να είναι το λάστιχο.....
Προσεξε...το site που λεω , εχει και λαστιχα σε κανονικες τιμες , φρεσκα του 09.
Απλα εχει και ειδικη κατηγορια "offers" που ειναι του 08.
Το M&P ειναι κιεχω ψωνισει κιεγω διαφορα απο εκει αλλα οχι ελαστικα.

Acacius
06/10/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Παίζει μεγάλο ρόλο όμως πως είναι αποθηκευμένα τα λάστιχα... ενός έτους αν είναι καλά αποθηκευμένα δεν έχεις πρόβλημα... αν είναι όμως σε φως, ήλιο και όχι σκιερό μέρος ΄τότε και 3 μηνών να είναι το λάστιχο.....

Εφ' όσον μιλάμε για Αγγλία είναι γκαραντί σκιερό το μέρος ακόμα κι αν τα έχουν στο πεζοδρόμιο. Για την υγρασία τώρα.... :p

Προσωπικά αν έχει διαφορά 100 Γιούρια ( στα πόσα όμως; ) και μιλάμε για κατασκευή 08 και όχι νωρίτερα θα τα έπαιρνα χωρίς πολλούς ενδοιασμούς

PortisHead
06/10/2009, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Εφ' όσον μιλάμε για Αγγλία είναι γκαραντί σκιερό το μέρος ακόμα κι αν τα έχουν στο πεζοδρόμιο. Για την υγρασία τώρα.... :p

Προσωπικά αν έχει διαφορά 100 Γιούρια ( στα πόσα όμως; ) και μιλάμε για κατασκευή 08 και όχι νωρίτερα θα τα έπαιρνα χωρίς πολλούς ενδοιασμούς

Απο 300 μεχρι 310 τα βρισκω εδω
Απο Αγγλια + μεταφορικα + τοποθετηση εδω = 217

Ειναι λεφτα....
:rolleyes:

fantacid
06/10/2009, 15:47
η διαρκεια τους ειναι 3 με 5 χρονια,
εαν αλλαζεις καθε χρονο παρτα,
αν σκεφτεσαι να τα κρατισεις περισσοτερο ισως να κοιταξεις κατι ποιο "φρεσκο"

:wave2:

guzzistas
06/10/2009, 17:25
Κατά τη γνώμη μου εφόσον γλυτώνεις και τόσα λεφτά πάρτα άφοβα. Αν δεν είναι να τα κρατήσεις 5 χρόνια πάνω στη μηχανή δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάρτα κι ας είναι και περσινά, τη διετία θα στη βγάλουν! :wave2:

διαφορες...
PIRELLI ANGEL ST Ελλάδα 410 - Αγγλία 250 ευρώ! Τα πήρα πριν 1 μήνα
PIRELLI DIABLO STRADA Ελλάδα 350 - Αγγλία 190 ευρώ.. πριν κανα εξάμηνο...

emel
06/10/2009, 20:39
mporite paides na dwsete kai to link

Sapadak
06/10/2009, 20:42
Για αυτο το σαιτ μιλανε τα παιδια απο πανω

http://mandp.co.uk/


Επισης καλες τιμες εχει και το μπαστερς

http://www.busters-accessories.co.uk/

PortisHead
07/10/2009, 08:13
ΟΚ...μαλλον ετσι θα κανω.
Γραφω το χρονο περιπου 13-15000 χλμ οποτε σε 1,5 χρονο θα τα αλλαξω στανταρ.

Υποερωτηση:D :
Οσους λαστιχαδες ρωτησα ζητανε 40 ευρω για τοποθετηση , ζυγοσταθμιση κλπ
Γνωριζει κανεις κατι οικονομικοτερο ?

:wave2:

fantacid
07/10/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
ΟΚ...μαλλον ετσι θα κανω.
Γραφω το χρονο περιπου 13-15000 χλμ οποτε σε 1,5 χρονο θα τα αλλαξω στανταρ.

Υποερωτηση:D :
Οσους λαστιχαδες ρωτησα ζητανε 40 ευρω για τοποθετηση , ζυγοσταθμιση κλπ
Γνωριζει κανεις κατι οικονομικοτερο ?

:wave2:

αν ερθεις σαλονικα κατι γινετε!
:lol:

:wave2:

kyko
07/10/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
ΟΚ...μαλλον ετσι θα κανω.
Γραφω το χρονο περιπου 13-15000 χλμ οποτε σε 1,5 χρονο θα τα αλλαξω στανταρ.

Υποερωτηση:D :
Οσους λαστιχαδες ρωτησα ζητανε 40 ευρω για τοποθετηση , ζυγοσταθμιση κλπ
Γνωριζει κανεις κατι οικονομικοτερο ?

:wave2:

με 25? εισαι κομπλε αν ερθεις λαμια
κ αν τυχει κ παμε κ μαζι οταν αλλαξω κ γω μην σου πω κ 20?
:winka: :wave2:

PortisHead
07/10/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
με 25? εισαι κομπλε αν ερθεις λαμια
κ αν τυχει κ παμε κ μαζι οταν αλλαξω κ γω μην σου πω κ 20?
:winka: :wave2:

Ναι ε ?
Και να φανταστεις οτι απο κει ειναι η καταγωγη μου....
Αλλα πως να τα φερω ?
Να τα φορεσω στο λαιμο ? :lol:

kyko
07/10/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ναι ε ?
Και να φανταστεις οτι απο κει ειναι η καταγωγη μου....
Αλλα πως να τα φερω ?
Να τα φορεσω στο λαιμο ? :lol:

κοιταξε να δεις...εγω τα παραγγελνω απο πατρα..εχω δικο μου γνωστο
κ μου κανει παααρα πολυ εξηγημενες τιμες....
οποτε αν εχεις κ συ καποιον αντιστοιχο που σου τα στελνει στο σπιτι ας πουμε του δινεις τη διευθυνση στη λαμια σε καποιον γνωστο ή ακομη κ τη δικια μου αν θες κ οποτε ευκαιρεσεις ανεβαινεις κ τα βαζεις...ασε που αν θες παιζει κ το αλλο ενδεχομενο.....εγω φοραω αυτη τη στιγμη τα supercorsa pro...εχουν ηδη σχεδον 4000χλμ οποτε σε 2-3000χλμ το πολυ θα θελω αλλαγη...αρα αν του κανουμε του γνωστου μαζι την παραγγελια κ μαλιστα τα στειλει κ στη δικια μου διευθυνση μοιραζομαστε κ τα μεταφορικα κ εσυ δεν εχεις το αγχος που κ ποτε θα πας να τα περασεις...πιστεψε με θα σε βολεψει...
25? (μην σου πω 20? αν τα βαλουμε κ οι 2 μαζι) κανα 20? η βενζινη πηγαινε ελα (ο καφες κερασμενος:winka: ) αρα με 50? εχεις βαλει ελαστικα κ τα εχεις στρωσει κιολας στο ταξιδι της επιστροφης...οτι θες εδω ειμαι:wave2: :wave2:

MARKOS-V
12/10/2009, 15:45
οντως και 100 ευρω ειναι καλη διαφορα

ρε παιδια δεν στραβομουτσουνιαζει ο μαστορας αμα του πας τα καινουργεια να στα βαλει;
μηπως θα σε αρχισει στις ερωτησεις ,απο που τα πηρες ,ποσο τα πηρες, εγω θα στα εβαζα ...φτινοτερα κ αλλες παπαριες.δεν θα σε κανει να νιωσεις ασχημα.κ καλα αυτο μηπως σου κανει κ καμια στραβη στην τοποθετηση για να σου λεει μετα ...ειδες αυτα δεν ειναι καλα λαστιχα ,μονο τα δικα μου ειναι καλα κ αλλα τετοια.
μη γελασετε για την ερωτηση
επειδη εχουν ογκο τα λαστιχα με κουριερ τα φερνουν;

PortisHead
12/10/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
οντως και 100 ευρω ειναι καλη διαφορα

ρε παιδια δεν στραβομουτσουνιαζει ο μαστορας αμα του πας τα καινουργεια να στα βαλει;
μηπως θα σε αρχισει στις ερωτησεις ,απο που τα πηρες ,ποσο τα πηρες, εγω θα στα εβαζα ...φτινοτερα κ αλλες παπαριες.δεν θα σε κανει να νιωσεις ασχημα.κ καλα αυτο μηπως σου κανει κ καμια στραβη στην τοποθετηση για να σου λεει μετα ...ειδες αυτα δεν ειναι καλα λαστιχα ,μονο τα δικα μου ειναι καλα κ αλλα τετοια.
μη γελασετε για την ερωτηση
επειδη εχουν ογκο τα λαστιχα με κουριερ τα φερνουν;

Ο λαστιχας δεν χανει τιποτα.
Οσα λεφτα θα παρει απο μενα για την τοποθετηση , τοσα ειναι και η προμηθεια του απο τις εταιριες αμα μου τα πουλουσε ο ιδιος.
Οσο για τον ογκο...εχω φιλο που αγορασε μηχανημτα CNC για κοπη ξυλου απο το internet και του ηρθαν με ειδικη μεταφορικη - γερανο ,τα 2 λαστιχα σε ανησυχουν ? :lol: (Ναι με κουριερ ερχονται τυλιγμενα σε χοντρο χαρτι , οχι κουτα)

asphyx
25/10/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
(Ναι με κουριερ ερχονται τυλιγμενα σε χοντρο χαρτι , οχι κουτα)

Λαδόκολλα είναι το χατρί??:D :D

Τελικά φίλε μου πήρες λάστιχα?? Όλα οκ??