PDA

View Full Version : Help please



xaris_sm
12/05/2005, 10:31
Ehoume kai leme, emeina pali(3 fores se 3 1/2 hronia),pali kala 200 metra apo to spiti mou,
den hriastike kan na sprokso giati mehri liges strofes pigene...

To provlima tora...

anigei tsakmaki i mihani me to pu patas ligo gazi anevazei strofes kanonika ala an sinehiseis na anigeis sto gazi boukonei kai svinei.

Tsekara ta parakato...

filtro aera mipos einai boukomeno,parohi venzinis,ilektrika (eho kai parelthon) kai tin vidoula kato apo to karbirater...eee pos tin lene more,pu tsekareis an ehei kana skoupidaki...anyway
O mihanikos mou,mou eipe na tsekaro tin velona apo to karbirater...malon ehei spasei...edo thelo voithia....
Vgazo tepozito venzinis kai plaina ftera,edopizo to karbirater...kai meta ti?????

kserei kaneis na mou dosei oso perisoteres plirofories borei???

Euharisto paidia!

xaris_sm
12/05/2005, 10:34
Ksehasa na anafero oti eho

KTM 640 LC4 SM 99 me mamisio mikuni karbirter

:wave2:

OldMan
12/05/2005, 12:01
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν και το πρόβλημα που αναφέρεις ΔΕΝ μοιάζει να προκαλείται από σπασμένη βελόνα (Θα έπρεπε να γίνεται ακριβώς το αντίθετο)...

Η βελόνα είναι στην απόληξη της ντίζας του γκαζιού.

Βλέπεις που πάει η ντίζα στο καρμπυρατέρ, βγάζεις φουσκίτσες και καλύματα και ξεβιδώνεις το καπάκι μέσα στο οποίο καταλήγει η ντίζα. (Η κόντρα της με το ελατήριο είναι πάνω στο καπάκι, οπότε δεν πρόκειται να τιναχτεί τίποτε).

Αν δεν σε βολεύει στο συνολικό μήκος του βγάλε-βάλε (ειδικά το "βάλε") μπορείς να στρίψεις προς την πλευρά σου το καρμπυρατέρ, χαλαρώνοντας τις βίδες των κολλάρων του φιλτοκουτιού και του αυλού εισαγωγής ....



:wave2: :beer: :wave2:

xaris_sm
12/05/2005, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν και το πρόβλημα που αναφέρεις ΔΕΝ μοιάζει να προκαλείται από σπασμένη βελόνα (Θα έπρεπε να γίνεται ακριβώς το αντίθετο)...

FIle Oldman, ti akrivos enoeis oti tha ginotan to aditheto?
Kanonika anigeis gazi anevenoun oi strofes,auto pu ginete se mena einai anigeis gazi fenete na bukonei kai svinei



Eheis kati alo sto mialo sou na fteei???

Euharisto poli!!!

:beer:

OldMan
12/05/2005, 14:39
:wave2: :wave2: :wave2:

Επειδή, από ότι κατάλαβα, ΔΕΝ έχεις διαλύσει και πολλά καρμπυρατέρ, αν βρεις την βελόνα Ο.Κ. (το πιθανότερο), πας για ψάξιμο σε slide (μόνο αν έχει "σκληρήνει" η γκαζιέρα σου) ή/και σε κύριο ζιγκλέρ (main jet).

Το πιθανότερο είναι να υπάρχει "μπούκωμα" στο ακροφύσιο του ζιγλέρ (εκεί που μπαίνει και ανεβοκατεβαίνει η βελόνα), το οποίο αν καθαρίσει (πλήρως) είσαι Ο.Κ., αλλοιώς αλλάζεις ζιγκλέρ (ίδια διάσταση και προσοχή στην θέση της βελόνας - σε ποιά εγκοπή είναι η ασφάλεια).

Αν δεν προτίθεσαι να κάνεις τα παραπάνω, πήγαινέ το (χωρίς να το βγάλεις από το μηχανάκι) σε ένα μαγαζί που καθαρίζουν καρπυρατέρ αυτοκινήτων (έμεινε κανένα ???:confused: ).


Υ.Γ.

ΔΕΝ ξύνουμε την κωνικότητα του ζιγκλέρ με κανένα τρόπο (καλύτερα να το πετάξουμε από την αρχή).

Το καθαρίζουμε με βενζίνη και πεπιεσμένο αέρα (και με ΥΠΟΜΟΝΗ) !!!


:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.2

Αν τελικά αλλάξεις ζιγκλέρ, άλλαξε και την βελόνα μαζί, εκτός αν διαπιστώσεις ότι είναι σε τέλεια κατάσταση από πλευράς οβάλ και λείας επιφάνειας.

Υ.Γ.3

Καλού - κακού, έλεγξε και την στάθμη του φλοτέρ...
(Στο manual πρέπει να δίνει το ύψος του ελάσματος (ή της κόντρας).

:wave2: :beer: :wave2:

DUKASII
12/05/2005, 14:43
ΚΑΡΜΠ..ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΙ ΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!

ΑΝ ΘΕΣ ΧΑΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΛΕΣ!

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ..ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΡΜΠ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ..ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΜΠ....


ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΒΟΛΑΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...

crs-k
12/05/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.............................
ΔΕΝ ξύνουμε την κωνικότητα του ζιγκλέρ με κανένα τρόπο
............................


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.............................
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΒΟΛΑΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...


Μια ασχετη ερωτηση ρε παιδακια ... :wacko:



Το Ματι του Βολαν το ΞΥΝΟΥΜΕ ή κινδυνευουμε να το ΒΓΑΛΟΥΜΕ ???

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

OldMan
12/05/2005, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΒΟΛΑΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...

:lol: :wave2: :lol:

Δεν το ξέρω το παλληκάρι (και δεν έχω το θάρρος), αλλοιώς θα ήταν το ΠΡΩΤΟ που θα του έλεγα να ψάξει !!!


Υ.Γ.

Γιατί πας να του πασάρεις το @#$%mikuni σου, αφού το δικό του μπορεί να φτιαχτεί ???

Αν είναι να αλλάξει carb, ας βάλει ένα FCR 42mm MX με TPS (να αξίζει και τον κόπο...)

:beer: :beer: :beer:

OldMan
12/05/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μια ασχετη ερωτηση ρε παιδακια ... :wacko:

Το Ματι του Βολαν το ΞΥΝΟΥΜΕ ή κινδυνευουμε να το ΒΓΑΛΟΥΜΕ ???

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

:lol: :wave2: :lol:

Εσύ τώρα, αντί να κάνεις την δουλειά που ανέλαβες (πλησιάζει ο καιρός), γιατί χώνεσαι σε threads που ΔΕΝ σε αφορούν ???
(Ψεκασμό δεν έχεις ή κάνω λάθος ??)

:wave2: :beer: :wave2:

DUKASII
12/05/2005, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :wave2: :lol:

Δεν το ξέρω το παλληκάρι (και δεν έχω το θάρρος), αλλοιώς θα ήταν το ΠΡΩΤΟ που θα του έλεγα να ψάξει !!!


Υ.Γ.

Γιατί πας να του πασάρεις το @#$%mikuni σου, αφού το δικό του μπορεί να φτιαχτεί ???

Αν είναι να αλλάξει carb, ας βάλει ένα FCR 42mm MX με TPS (να αξίζει και τον κόπο...)

:beer: :beer: :beer:

ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ..ΑΛΛΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ..
ΕΓΩ ΠΑΩ ΝΑ ΠΛΑΣΑΡΩ ΕΝΑ ΚΑΡΜΠ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ 150 Ε ...
ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ..ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΤΟ 42,5 ??ΓΙΑΤΙ 42,5 ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ 41 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΜΧ??ΓΙΑ ΠΕΣ ΓΙΑ ΠΕΣ..

ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΣΤΑ 150 [ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΡΜΠ..] ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΡΜΠ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΜΕΣΤΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΤΩΡΑ...ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ....ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΤΟ ΚΤΜ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΥΝΑΕΙ ΟΠΟΙΑ ΚΥΤΑΡΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ...ΑΙΝΤΕ ..
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ!

crs-k
12/05/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
....................
(Ψεκασμό δεν έχεις ή κάνω λάθος ??)
:wave2: :beer: :wave2:


Φυσικα !!!
Ναι !!!
Μα τι λες τωραααα?
Και V-TEC !!!
Κι απ' ουλα τα καλουδια !!!

:uplate: :hypnotize



Τι ειπα ο ανθρωπας ? :eyepop:





:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


:smokin: :beer: :wave2:

OldMan
12/05/2005, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ..ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΤΟ 42,5 ??ΓΙΑΤΙ 42,5 ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ 41 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΜΧ??ΓΙΑ ΠΕΣ ΓΙΑ ΠΕΣ..

ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΣΤΑ 150 [ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΡΜΠ..]

:lol: :rotflmao: :lol:

Γιατί το 41mm βγαίνει ΜΟΝΟ ΚΑΙ με Hot Start Button (που δεν το χρειάζεται...).

Για να κάνουν 150€ μια βελόνα και ένα ζιγκλέρ, θα πρέπει να τα πουλάνε στο Diamonds & Pearls !!! (δουλεύει αυτό ακόμη ???)

Υ.Γ.

Αφού σε πέιραξε που έδωσες το ΚΤΜ, γιατί το έκανες ???

:lol: :sad: :lol:

DUKASII
12/05/2005, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Γιατί το 41mm βγαίνει ΜΟΝΟ ΚΑΙ με Hot Start Button (που δεν το χρειάζεται...).

Για να κάνουν 150€ μια βελόνα και ένα ζιγκλέρ, θα πρέπει να τα πουλάνε στο Diamonds & Pearls !!! (δουλεύει αυτό ακόμη ???)

Υ.Γ.

Αφού σε πέιραξε που έδωσες το ΚΤΜ, γιατί το έκανες ???

:lol: :sad: :lol: ΓΙΑ ΤΟ 41 ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΑ ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΡΤ ΜΠΟΥΤΟΝ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ..
!
ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ...ΑΣΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ...ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΚΤΜ..ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΤΕΛΙΚΑ...ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΜΠΑΡΜΠΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΔΕ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ....

ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!!!!!

xaris_sm
12/05/2005, 16:15
Mages euharisto gia to endiaferon...

mporei na min eho peira sta mihanika ala pianoun ta heria mou,

eho kai analitikes photo tu mikuni apo ta manuals opote tha
kano mia prospasthia mehri opu me pernei...

FCR e??? me brizonete tora giati to skeftomai kairo ...kai halalei ta 500 pu kanei...tu eho riksi tou bur...lo mou ououououu sta
500 tha koloso.

Ade Duke II ade me to kalo na pareis to epomeno KTM file na pame kamia volta

:beer:

OldMan
12/05/2005, 16:18
:sad: :sad: :sad:

Ντεν κάνει (μόνο) 500€ καρντιά μου...

:sad: :lol: :sad:

DUKASII
12/05/2005, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
Mages euharisto gia to endiaferon...

mporei na min eho peira sta mihanika ala pianoun ta heria mou,

eho kai analitikes photo tu mikuni apo ta manuals opote tha
kano mia prospasthia mehri opu me pernei...

FCR e??? me brizonete tora giati to skeftomai kairo ...kai halalei ta 500 pu kanei...tu eho riksi tou bur...lo mou ououououu sta
500 tha koloso.

Ade Duke II ade me to kalo na pareis to epomeno KTM file na pame kamia volta

:beer: και εγω το επομενο κτμ θελω ρε πΑΙΖΑΚΙΑ...ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΣΑ ΕΓΚΥΟΣ...ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ...14000 ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ...

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΝΑΝ ΕΡΑΝΟ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΜΟΥ...

dez
13/05/2005, 11:46
το δα επιτελους στο Λουτρακι την κυριακη που μας περασε... Το παιδι το χε παραγγειλει απο περσι το καλοκαιρι. Ειναι και πορτοκαλι...

ΑΑΑΑ, το μηχανακι ειναι οτι πιο ωραιο κυκλοφορει :sun:

xaris_sm
16/05/2005, 14:25
OK alaksa velona,eihe spasei,itan paneukolo...

eida omos oti sto σλαιτς eihe aniksei i tripa pio poli opos kai i vasi tis eihe spasei kai eperne aera...opote auto auto to karbirater pou einai ipo piesis ehane aera kai den sikone to σλαιτς...koita re pu giname kai mihanikoi...ola mia idea einai telika...analitiko manual theleis kai na pianoun ligo ta heria sou...ase pu sto sinergeio mu eipan "pare me apo deutera na sou po pote tha ertheis" kala krasia...tha pao na paro ta adaliktika monos mou to apogeuma kai elpzizo na teliosei kai auti i istoria


Erotisi...

epidi elisa to karbirater epi tin eukeria na to kathariso ekana vlakia kai den metrisa pos mu eihan rithmisei to zigler....poses strofes nomizete pos prepei na to valo apo tin thesi pu einai plires vidomeno????
Eho mono deliko acrapovic (oxi olosomi) kai filtrohoani DNA...den me niazei ti kaiei ala na pigenei kala.....
kamia idea?

OldMan
16/05/2005, 15:08
:confused: :confused: :confused:

Φίλε Χάρη, κάτι λες μπερδεμένα....

Το μόνο πράγμα που παίζει ρόλο στο ζιγκλέρ είναι η διατομή της κωνικότητάς του (το νούμερο που γράφει επάνω).

Η ρύθμιση της απόδοσης γίνεται από την θέση (ύψος ασφάλειας) της βελόνας.

Αν το ζιγκλέρ δεν είναι τέρμα βιδωμένο, τότε κάποιος το πείραξε, ανεβάζοντάς το, αντί να κατεβάσει την βελόνα (όπως θα έπρεπε)!!!

Πιθανότατα για τον λόγο αυτό έσπασε και η βελόνα σου (μια και δεν υπάρχει τρόπος να ασφαλίσεις το ζιγκλέρ σε οποιαδήποτε άλλη θέση πλην αυτής του τέρμα βιδώματος).

Βίδωδέ το κανονικά και δες στο manual πια θέση πρέπει να έχει η βελόνα....

ή πήγαινε εκεί που σου βάλαν εξάτμιση και φίλτρο και εξήγησέ τους το πρόβλημα...

xaris_sm
16/05/2005, 15:16
Katalava ti enoeis file

tin velona sigoura tin asfalisa stin thesi pu itan kai i proigumeni...
auto pu mules tora esi einai oti to zigler prepei na vidothei terma kanonika...to piasa...kai analoga ti noumero einai to zigler dulevei to karbirater analogos...
ok ok :wave2: