PDA

View Full Version : ΦΙΛΤΟ ΑΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΑ



POLYSITF
07/10/2009, 19:13
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΑΝDIT 400 ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΗΡΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΤΙΚΑ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΕΝ ΤΥΠΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΤΕΛΟ 98 ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΕΝΑ ΑΥΤΟ
ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΡΑ.ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΝΕΚΡΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΝΕΚΡΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ.ΟΠΟΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ(ΔΕΚΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ)

amyroukai
07/10/2009, 19:32
Στο κιβώτιο μεγάλο ρόλο παίζουν τα λάδια αν είναι φρέσκα ή όχι (κάνε μιά αλλαγή, δεν ξέρεις τι έκανε ο προηγούμενος) και επίσης έχω παρατηρήσει ότι αν η αλυσίδα δεν έχει τη σωστή τάση, η νεκρά μπαίνει δύσκολα.

Για το φίλτρο αέρα... Όντως για τόσο παλιά μοτοσικλέτα και που μάλλον πουλήθηκε παραεισαγωγή κυρίως, η Suzuki λογικά θα έχει από μικρό ως καθόλου στοκ. Δες αν μπορείς να βάλεις φίλτρο όπως των χωμάτινων που είναι σαν αφρολεξάκι και να το κόψεις στην διάσταση που πρέπει. Πάντως απλά από "έναν τύπο" μην βγάλεις συμπέρασμα! Ρώτα σε δυό τρείς τύπους ακόμα, μπορεί αυτός να μην έχει αλλά να βρεις αλλού.

motzin
07/10/2009, 20:02
το φίλτρο είναι ένα τετράπλευρο που κάθεται πάνω σε ενα πλαστικό κουτί;

POLYSITF
09/10/2009, 12:08
ναι αδερφε αυτο ειναι

POLYSITF
09/10/2009, 12:22
το μηχανακι μολις βγηκε απο service οποτε λαδια και αλυσιδα πιστευω οτι ειναι κομπλε

Kazolinos
09/10/2009, 12:36
Τοτε εισαι για δισκους συμπλεκτη....

λογικο για μοτο 12 ετων ψηλόροπη....

Δες αν σου σβηνει εαν αφησεις αποτομα τον συμπλεκτη με 2α.....

POLYSITF
12/10/2009, 18:44
ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ

amyroukai
12/10/2009, 19:17
Αν αφήνεις το συμπλέκτη και δεν σβήνει, τότε πατινάρει τρελλά, άρα είναι φαγωμένος, άρα ετοιμάσου για κανένα 150άρι λογικά, αν βρίσκεται ανταλλακτικό...


Με την αλυσίδα, πέρα από το λάδωμα, μην το έχεις και σίγουρο ότι την τεντώνουν στο σέρβις.