PDA

View Full Version : Μας κοροιδεύουν?? Σπασμένη κόντρα φρένου!!!



dead_kennedys
08/10/2009, 09:19
Πήρα από τον Μίχα στη Μιχαλακοπούλου εδώ και ένα-δυο μήνες πιρούνι "supra" (ας γελάσω) για μετατροπή glx και το φόρεσα κανονικότατα στο παπί μου! Πέραν του ότι μου είχαν δώσει ότι να ναι και αναγκάστηκα και έδωσα +?80 για ανταλλακτικά που δεν μου χρειάστηκαν ποτέ αν και -σύμφωνα με τον πωλητή- "ήταν απαραίτητα..." (π.χ. τιμόνι, σταυρό, βάση τιμονιού, μια ζάντα με ταμπουρο ενω ηθελα δισκόφρενο κλπ. και δεν μου τα άλλαζε μετά...) μου επιφύλλασε και άλλη έκπληξη:

http://img190.imageshack.us/img190/7536/dsc00001ry.jpg

http://img159.imageshack.us/img159/4292/dsc00002ar.jpg

http://img203.imageshack.us/img203/636/dsc00003j.jpg

...έσπασε η κόντρα του του δισκόφρενου (η μια βάση από τις δυο που συγκρατούν τη δαγκάνα) , μπρόκαρε η μπροστινή ρόδα και με έφερε καπάκια (ευτυχώς με 2α ταχήτητα μόνο).

Απορώ πως βρίσκουν το θράσος να τα πουλάνε για "αυθεντικά" ή έστω "ανθεκτικά" πράγματα μπου μπορούν κάλλιστα να σε σκοτώσουν. Αυτό προστέθηκε στο γεγονός ότι μου πούλησε λάθος πράγματα και δεν μου τα άλλαζε μετα (οχι απλά ...μετά, μερικές μέρες μετά!!)

Τέσπα, το πιρούνι πάει για πέταμα!!!

danaos75
08/10/2009, 09:32
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
τι είπες τώρα!!!!!!!!!
ευτύχώς είσαι εσύ καλά...

kalogeros
08/10/2009, 09:53
Τώρα αν του τραβήξεις μια μηνυσάρα που θα είναι όλη δικιά του, θα φταις εσυ;

Εχετλαίος
08/10/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Τώρα αν του τραβήξεις μια μηνυσάρα που θα είναι όλη δικιά του, θα φταις εσυ;

Δε νομίζω να κατοχυρώνεται κάτι τέτοιο τη στιγμή που μετατρέπεις/παραποιείς το αρχικό μηχανάκι. Τουλάχιστον νομικά, μάλλον δεν...

sniper
08/10/2009, 11:48
To πηρούνι που σου πούλησε, το κατασκευάζει αυτός;

Αν ναι, κάνε μύνηση, αν όχι κάνε μύνηση σ' εκείνον που το κατασκεύασε.

stefanos
08/10/2009, 11:51
Ο πωλητής σε καλύπτει με εγγύηση.Είναι υποχρεωμένος να στο αντικαταστήσει.

fantacid
08/10/2009, 12:57
εαν ειναι γνησιο θα εχει πιστοποιητικo ce
αν ειναι μαιμουδια μαλλον οχι

ενημέρωσε τον σχετικα, οταν θα ζητησεις αντικαταστηση κ τραβα του αλλη μια μυνησαρα που εισαγει προιοντα χωρις ce!

byron
08/10/2009, 13:36
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=88196

dead_kennedys
08/10/2009, 14:07
Eυχαριστώ για την ανταπόκριση. Εδω ρε παιδια δεν αναγνώριζε πως έχω πάρει απο κει τα τζάμπα -επαναλαμβάνω και με πονάει η τσέπη μου.. ΤΖΑΜΠΑ- ανταλλακτικά των ?80 όταν του πήγα να τα αλλάξει, θα μου πει "συγνώμη" για την κακοτεχνεία του κατασκευαστή??

Το πιρούνι δεν είναι αυθεντικό σίγουρα αλλά εδώ μιλάμε για εγκληματική αμέλεια όποιου και δεν με νοιαζει ποιος ειναι αυτός που έχει την ευθύνη.

Τελικά καταλήγω στο εξής: καλύτερα μαμά και ας δώσεις και κανα ? παραπάνω!

Οσο για μηνύσεις και τέτοια δεν νομιζω να φτάσω διοτι είναι τόσα τρεχάματα που στο τέλος σίγουρα θα τα χάσω (εδώ καλα καλα την απόδειξη αγοράς παιζει να μην έχω, οπότε αντε να δείξεις πως δεν εισαι ελέφαντας) αλλά σίγουρα δεν ξαναψωνίζω απο κει ποτέ. Και ο λόγος ειναι 20% το ελατωματικό πιρούνι και 80% η κοροιδία. Διότι ούτε το κεφάλι μας θα παίξουμε κορώνα γράμματα ούτε τα λεφτά μας θα πετάμε!

sergiosm
08/10/2009, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δε νομίζω να κατοχυρώνεται κάτι τέτοιο τη στιγμή που μετατρέπεις/παραποιείς το αρχικό μηχανάκι. Τουλάχιστον νομικά, μάλλον δεν...

Εξαρτάται ΠΟΙΟΣ μετέτρεψε/παραποίησε το αρχικό μηχανάκι.
Αν απλά πήρες υλικά και το έκανε μόνος του δύσκολα (έως αδύνατα) τα πράγματα.
Αν όμως του πήγε το μηχανάκι και του το μετέτρεψε/παραποίησε ο επαγγελματίας, τότε αλλάζουν τα πράγματα...

OldMan
08/10/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εαν ειναι γνησιο θα εχει πιστοποιητικo ce
Με Declaration of Conformity ή αριθμό από Notified Body ...??? :smokin:

Pappios
08/10/2009, 18:55
αυτο ηταν το πιρουνι που χαριζες επειδη δεν θα το χρειαζοσουν η κατι τετοιο?


αν θυμαμαι καλα...σε παλαιοτερο ποστ σου!

stefanos
08/10/2009, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Εξαρτάται ΠΟΙΟΣ μετέτρεψε/παραποίησε το αρχικό μηχανάκι.
Αν απλά πήρες υλικά και το έκανε μόνος του δύσκολα (έως αδύνατα) τα πράγματα.
Αν όμως του πήγε το μηχανάκι και του το μετέτρεψε/παραποίησε ο επαγγελματίας, τότε αλλάζουν τα πράγματα...


Εννοείς οτι τα εγκληματικά κακότεχνα προιόντα που σπάνε πρέπει να τα βάζουν εξουσιοδοτημένα μαστόρια?

dead_kennedys
09/10/2009, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pappios
αυτο ηταν το πιρουνι που χαριζες επειδη δεν θα το χρειαζοσουν η κατι τετοιο?


αν θυμαμαι καλα...σε παλαιοτερο ποστ σου!

Όχι φίλε μου, αυτά που πούλαγα ήταν τα ανταλλακτικά των ?80 που αναφέρω πως δεν μου χρειάστηκαν και δεν μου τα άλλαζε. Αυτα πάσχιζα να πουλήσω μπας και βγάλω κανα ?20ρικο

sergiosm
09/10/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εννοείς οτι τα εγκληματικά κακότεχνα προιόντα που σπάνε πρέπει να τα βάζουν εξουσιοδοτημένα μαστόρια?

Εννοώ ότι αυτός που αναλαμβάνει την εκτέλεση μιας εργασίας έχει -κατ' αρχήν- την ΕΥΘΥΝΗ για την εργασία αυτή.

Αν π.χ. αυτός (ο ... "μάστορας") επέλεξε να βάλει "μαϊμού" υλικά φταίει.
Αν βέβαια έβαλε γνήσια και αυτά είχαν κάποιο ελάττωμα το οποίο δεν μπορούσε να γνωρίζει, ούτε να διαπιστώσει αλλάζει το πράγμα.




:wave2:

dead_kennedys
09/10/2009, 13:01
Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε αλλά κοιτα ποια ειναι η διαφορά...

Αν η βλάβη οφείλεται σε κακή συναρμολόγηση του μάστορα ή του ιδιοκτήτη που το μοντίφαρε μόνος του προφανώς δεν φταίει ούτε η κατασκευάστρια ούτε ο πωλήτης ούτε κανένας. Σαν φίλο μου που είχε δέσει σταυρό τιμονιού χωρίς ρουλεμάν (έλεος...) και προφανώς την πάτησε. Ποιος φταίει, η εταιρία κατασκευής ρουλεμάν ή αυτός που δεν έβαλε :wacko:

Αλλα εδώ μιλάμε για θραύση του πιρουνιού σε σταθερό σημείο. Με καλέμι και σφυρί να το χτυπάς ρε φίλε, δεν παιζει να σπάσει αν ειναι καλό! Οποτε δεν τίθεται θεμα.

Το να κερδίσω κάτι απο την υπόθεση ειναι απίθανο (δεν έχω αποδείξεις αγοράς, δεν έχω τίποτα...) αλλά δεν πρόκειται να πάρω απο κει τίποτα ξανα!
Επιπλέον συμπέρασμα: ποτέ κινέζικα γιατί ειναι μούφες!!!