PDA

View Full Version : Μπουζί CBF-250



johnpan
12/05/2005, 11:29
Από την επίθεση του χακερ πρέπει να χάθηκε αυτό το ποστ, αλλά δεν πειράζει, μπήκα να γράψω ότι τελικά ήταν ιδέα μου, αφού ξαναακούμπησε τα 150 το μηχανάκι σε εθνική.

Αν το πατάτε σε ταξίδια, να κοιτάτε συχνότερα τα λαδια του, λογίκο είναι να κάψει αν πηγαίνεις 1-2-3 ώρες συνέχεια τέρμα στροφές...

εγώ βάζω motul 5100.

oulas
12/05/2005, 11:39
Αν παω δηλαδη πχ ενα ταξιδι Αθηνα - Ζακυνθος και επιστροφη, 550 χλμ, και το εχω δουλεψει στην εθνικη τσιτα, θα πρεπει στην επιστροφη πχ na προσθεσω. Οπως μου τα λες, μου θυμιζεις το διχρονο μου (Gilera runner) που το καταπινε το λαδι. Εγω ειχα την εντυπωσει οτι στα τετραχρονα, αλλαζουμε λαδι, οποτε λεει ο κατασκευαστης. Φυσικα θεωρω οτι περνω την περιπτωση για ενα μηχανακι το οποιο ειναι καινουργιο, και δεν εχει τεραστιες απωλεις.

johnpan
12/05/2005, 14:19
Το μηχανάκι είναι καινούριο. Έχει 7000 χλμ από το Σεπτέμβρη.

Τις τελευταίες 15 μέρες (του Πάσχα) έκανα 1700 χλμ ΜΟΝΟ σε εθνικές τσίτα και σε γρήγορες βόλτες-αναβάσεις. Στο τέλος, κοίταξα τα λαδάκια και πρόσθεσα 150 ml.

Αν θες να ελέγχεις τα λάδια όταν λέει ο κατασκευαστής, είναι δικαίωμά σου. Όμως αυτός το έφτιαξε για μηχανάκι κυρίως πόλης, όχι για να χτυπάει δίωρα με 10.000 σ.α.λ. σερί.

Έχεις cbf250? Αν ναι, δε νομίζω να αξίζει κουβέντα για το runner σου.

:wave2:

oulas
12/05/2005, 15:35
To Runner to εδωσα. Σε 20 ημερες θα εχω το CBF στα χερια μου. Απλά επειδη σκεφτομαι οτι το καλοκαιρι θα κανω διαδρομη Αθηνα Ζακυνθος ορισμενες φορες, ρωταω για να δω απο καποιον που τα εχει κανει. Λογικο αυτο που λες. 250 cc ειναι, δεν μπορει να κανει κα τα παντα, οπως μια μεγαλυτερη μηχανη!

johnpan
12/05/2005, 15:44
:beer:

Ωραίος! Καλά χιλιόμετρα! Θα δεις και από μόνος σου πόσο αμαρτία είναι να αναφέρονται στο ίδιο ποστ runner & cbf250 !!!


Καλές βόλτες και πάντα όρθιος. Το κράνος δεν αρκεί, θέλει και μυαλό!!! Πολλοί δικοί μας με cbf250 τσακίστηκαν τελευταία! Είναι το νεαρό της ηλικίας, δεν εξηγείται διαφορετικά.

Μέσα στην πόλη είμαστε κυρίες, οκ?

oulas
12/05/2005, 16:08
Και μεσα και εξω. Εγω τις μαλακιες μου τις εκανα στα νιατα μου. 13-17. Τωρα πια ειμαι 24, με ενδιαφερει, οπου παω, να φτασω ζωντανος και ακαιρεος, και οταν κανω την βολτα μου να την απολαυσω. Σουζιτσες και Burnouts ειναι εξω απο το λεξιλογιο μου πλεον. Γι αυτο και αλλωστε περνω αυτο το μηχανακι. Για να φτανω παντα εκι που θελω (αξιοπιστια), και να το απολαμβανω

Παντος μην βγαζεις και τον εαυτο σου εξω. Δεν ειναι μοναχα και το νεαρο της ηλικιας, αλλα και η μαμαμια του αλλου. Ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει! Οσο για αυτους που τσακηστηκαν, καλη αναρωση και περαστικα τους.

johnpan
12/05/2005, 16:27
Ασφαλώς και δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω, απλά έχω λιγότερες πιθανότητες λόγω του τρόπου οδήγησής μου μέσα στην πόλη, και της ηλικίας μου. Κι εγώ 24.

Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει... σχετικό αυτό... Αν οδηγάς αμυντικά έχεις ίσως χρόνο μερικές φορές να προβλέψεις και να αποφύγεις αυτό που σου τυχαίνει. Σίγουρα δεν μπορείς να είσαι ασφαλής 100%, αλλά άλλοι είναι στο 10% και άλλοι στο 90%, οπότε...

Απολαμβάνω τη μηχανή στην εξοχή, στην επαρχία. Αν έχει καλή άσφαλτο και ορατότητα, και όχι πολλή κίνηση. Εκεί δοκιμάζω να στρίψω λίγο πιο γρήγορα, ή κάνω τις δοκιμές του bladerunner ή άλλων έμπειρων οδηγών που έχω ξεχωρίσει στα φόρουμ.

Αυτά που μαθαίνω μπορεί να επιραέζουν και την οδήγησή μου μέσα στην πόλη βέβαια, αλλά με σύνεση είσαι οκ.

Μόνο σε δύο στροφές μου αρέσει να πηγαίνω ψιλογρήγορα μέσα στην πόλη, το ομολογώ. Στη γέφυρα Λαμπράκη->Π. Ράλλη και στην Π.Ράλλη->Πειραιώς. Πρέπει να το ελέγξω αυτό το ζήτημα...

:nono:

oulas
12/05/2005, 19:00
Αντε, αφου περνας απο αυτα τα μερη, ελα μεχρι το εργοστασιο του Παυλιδη να σου δωσω και καμια σοκολατα...! (Εκει δουλευω, 100 μετρα απο Π. Ραλλη και Πειραιως)


Ασχετα απο την Πλακα εχω δει αλλους να περνανε φαναρια ή ΣΤΟΠ, σαν να μην υπαρχουν. Σε τετια περιπτωση αν πχ, διασχιζεις δρομο που εχει συνεχωμενα καθετα στενα με εσενα, και το περασει σαν να ηταν λεωφορος, τοτε δεν εχεις καμια τυχη, εκτος αν πηγαινεις με 20 χλμ. Απο οταν αρχισα να οδηγω μεσα στην πολη εχω δει παρα πολλα και εχω τρομαξει θα ελεγα.

Σαφως τα περρισοτερα ατυχηματα, γινονται για εμενα μεσα στην πολυ. Θεωρω τον Rezeguet, πολι τυχερο που ειναι στο νησι του!
Πιο ηρεμα στο δρομο, και χωρις ανχος να σου φανε την μηχανη! Παιδεια για τα CBF 250, τι εχετε ακουσει; Την κυνηγανε τα κλεφτρωνια;

johnpan
13/05/2005, 09:54
Αν επιτρέπεται τι έχεις τελειώσει και δουλεύεις εκεί? Εγώ όπου να 'ναι τελειώνω μηχανικός αυτοματισμών (ΤΕΙ Πειραια) και μάλλον στη βιομηχανία θα απασχολούμαι. Για πες...

Όσο για κλεφτρόνια δεν έχω ακούσει τίποτα, ούτε βλέπω τίποτα ύποπτο εκεί που την αφήνω.

oulas
13/05/2005, 13:44
Στην Μηχαναγραφηση δουλευω, τεχνικος για το δυκτιο ειμαι. Οσο αναφορα για τους αυτοματισμους εδω μεσα αλλο τιποτα! Χαμος γινεται! Προς το παρον ειναι πληρης οι θεσεις. Αν τελειωσεις και ακουσω για καμια θεση, η ακομα οταν ειναι να κανεις την πρακτικη σου, πες μου, ισως να μπορεσω να βοηθησω.

johnpan
13/05/2005, 14:01
πολύ ψήνομαι για πρακτική εκεί. ισως να την κανω απο σεπτεμβρη. εχε με υπ\όψην πλιζ, ειμαι καλος! θα στειλω και μειλ στην Παυλίδης... καλο περιββάλον? τι κανουν εκει οι πρακτικαριοι? θα μαθω τιποτα?

Rezeguet
13/05/2005, 15:07
α ρε τζονυ θα μας φτιαχνεις και σοκολατες ρε? χαχαχαχαχα! Εγω θα ξεκινηω απο του χρονου-παραχρονου ΑΕΙ Μηχανολογος-Μηχανικος στη Γερμανια πιθανως η Πολυτεχνειο αν μου κατσει :)

johnpan
13/05/2005, 15:29
Ελα ρε Ντύλαν, χαθήκαμε με τον κωλο άραβα! Τι έγινε, καμια νοσοκόμα έριξες? Να σε προμηθεύσει σοκολάτες ο ούλας να τισ καλοπιάνεις?

Rezeguet
13/05/2005, 19:10
ειδες ρε τι μας κανει ο μουσουλμανισμος? :rotflmao: :rotflmao:

νοσοκομες δεν εριξα (ποιος στο καλο εβγαλε τον μυθο οτι οι νοσοκομες ειναι μουναρες? Εδω περα παντως ειναι ολες χοντρες ή μεταναστριες... αστα φιλε) αλλα γνωρισα μια κορη νοσοκομας πρωτο πραμα λεμε! Και που να δεις την παρεα της κορης ε ρε γλεντια! Φωναξα παρεα και εγινε απο νοσοκομειο χαρεμι λεμεεε! αχαχαχαχαχαχαχα :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

chocolada εχω εγω μην ανησυχεις φιλε! Για ολους εχει ο Θεος! :lol:

oulas
13/05/2005, 22:23
Οσο ειμαι εγω εκει, 2.5 χρονια δεν εχω δει πρακτικαριο στο τμημα των μηχανικων, ουτε και ξερω τα εσωτερικα του τμηματος. Αλλα οταν παρεις πτυχιο και ειναι να κανεις πρακτικη, μπορω να ρωτησω, αν αυτο ειναι εφικτο. Δεν εχω τιποτα τρελα μεσα, αλλα θα μπορω να ρωτησω. Επειδη ειμαι σε ιδιωτικη σχολη (ακομα δεν εχω τελειωσει) δεν ξερω με ποιες διαδικασιες κανονιζεται για πρακτικη. Θεωρω ομως οτι θα ειναι υποχρεωτικο για τις εταιρειες να περνουν καθε χρονο ενα ποσοστο για πρακτικη, οπως ειναι υποχρεωτικο και το ξερω σιγουρα, οτι ειναι υποχρωτικο εταιρειες πανω απο καποιο ανθωπινο δυναμικο, να προσλαμβανουν 2% ατομα με καποιο ποσοστο αναπηριας.

Οσο για μεινα, πηγα εκει για 3 μηνες, χωρις να φενομαι πουθενα, χωρις χρηματα, για μια εκπεδευση, μεσω ενος γνωστου που υπηρχε τοτε στην εταιρεια. Εκατσε και παρετηθηκε ενα παιδι (Βρηκε καλυτερη δουλεια) λιγο πριν τελειωσω το 3 μηνο, και αφου ηδαν οτι ειμαι καλος με κρατησαν. Καθαρη τυχη, αφου δεν εχω τελειωσει ακομα σχολη και στρατο!

Εσυ rezeguet, τι θα οδηγας εκει στα ξενα; Λες να πας και να γινεις ο νεος ghost rider, με σουζιτσες και bournouts? :lol:

Παιδια το post μονο για μπουζι δεν ειναι! :beer:

Rezeguet
14/05/2005, 10:45
εγω θα κανω τον ghost rider χωρις μηχανη εκει πανω! Ασε εχουν αυτοι αλλους νομους και τους εφαρμοζουνε, ασε που κανει και ΠΟΛΥ κρυο το χειμωνα. Εκει οντως ειναι αποκλειστικα καλοκαιρινο χομπυ ο μοτοσακος αλλα τουλαχιστον εχει και καμια πιστα να πηγαινεις να βγαζεις το αχτι σου!