PDA

View Full Version : Κράνη Bell



dimval
08/10/2009, 11:19
Πρόσφατα άρχισαν να εισάγονται τα εν λόγω κράνη. Υπάρχει κάποιος που έχει προσωπική εμπειρία? Με ενδιαφέρουν θέματα όπως βάρος, θόρυβος, ποιότητα υλικών και ότι άλλο κατεβάσει ο νους σας.
Στη τελική πως μπορείς να αξιολογήσεις το θόρυβο.... σταματημένος στη βιτρίνα?:p

Thanx guys

sapila racing
08/10/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
Πρόσφατα άρχισαν να εισάγονται τα εν λόγω κράνη. Υπάρχει κάποιος που έχει προσωπική εμπειρία? Με ενδιαφέρουν θέματα όπως βάρος, θόρυβος, ποιότητα υλικών και ότι άλλο κατεβάσει ο νους σας.
Στη τελική πως μπορείς να αξιολογήσεις το θόρυβο.... σταματημένος στη βιτρίνα?:p

Thanx guys

Πως γίνεται να αρχισαν να εισάγονται πρόσφατα κι εγω να εχω Bell Tour Star αγορασμένο το 1980. ?

Καπου μπερδεύτηκες.

Τα παλιά χρόνια ηταν τα καλύτερα κράνη, Arai δεν υπήρχαν καν. Τωρα δεν ξερω.

CBRIDHS
08/10/2009, 11:46
παντος στα test της sharp τα πιο πολλα εχουν 5 αστερια......εχω ακουσει τα καλυτερα λογια.

hidefnick
08/10/2009, 12:30
BELL ITALIA ή BELL USA ? Γιατί καμία σχέση :wave2: :wave2: :wave2:

road spirit
08/10/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
παντος στα test της sharp τα πιο πολλα εχουν 5 αστερια......εχω ακουσει τα καλυτερα λογια. αγνόησε τα τεστ της sharp, έχει ξανασυζητηθεί (ψάξ' το) :wave2:

project.breeze
08/10/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
Πρόσφατα άρχισαν να εισάγονται τα εν λόγω κράνη. Υπάρχει κάποιος που έχει προσωπική εμπειρία? Με ενδιαφέρουν θέματα όπως βάρος, θόρυβος, ποιότητα υλικών και ότι άλλο κατεβάσει ο νους σας.
Στη τελική πως μπορείς να αξιολογήσεις το θόρυβο.... σταματημένος στη βιτρίνα?:p

Thanx guys


Τα Bell εισάγονται από τα Moto market εδώ και αρκετά χρόνια απ'όσο γνωρίζω.Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση κατα 99% το επόμενό μου κράνος θα είναι το Bell M4R.Ανθρακονημάτινο (άρα πανάλαφρο),όμορφο (υποκειμενικό είναι αυτό) με ανταγωνιστική τιμή γι'αυτά που προσφέρει (499?) και έχει και ένα χαρακτηριστικό που δεν το έχουνε τα υπόλοιπα κράνη,ζελατίνα πάχους 3,2mm ενώ όλα τα υπόλοιπα (αν δεν κάνω λάθος) έχουνε πάχος 2,3mm.Στην πράξη αυτό σημαίνει μειωμένος θόρυβος,μεγαλύτερη ασφάλεια από αντικείμενα που ενδεχομένως θα πέσουν στο κράνος σου ενώ κινείσαι και μία άισθηση χρηματοκιβωτίου κάθε φορά που θα κλείνεις την ζελατίνα:wave2:

project.breeze
08/10/2009, 12:49
Αυτό είναι το Bell M4R Carbon για το οποίο μιλάω:beer:


176742

dimval
08/10/2009, 13:07
Ειναι όμορφο το ρημάδι! Αντε, παρτε το για να μου πείτε και μένα αν βγει φόλα!:D

road spirit
08/10/2009, 13:19
το έχει φίλος απο το καλοκαίρι

το έπιασα στα χέρια μου και απλά δεν υπήρχε, υπερελαφρύ. Η όλη ποιότητα κατασκευής έξω και μέσα (επένδυση, μαξιλαράκια) ήταν κορυφαία. Τώρα, φορεμένο πως είναι... ο Βασίλης λέει ότι είναι σουπερ...

sapila racing
08/10/2009, 13:22
Πολύ ωραίο!!!

guzzistas
08/10/2009, 13:27
αυτό είναι? λέει 379 ευρά!

http://www.e-racing.gr/index.php?target=products&product_id=288

project.breeze
08/10/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
αυτό είναι? λέει 379 ευρά!

http://www.e-racing.gr/index.php?target=products&product_id=288


Αυτό είναι το M4R αλλά δεν είναι το Carbon

basilis_k6
08/10/2009, 14:00
τα κοιταγα και εγω σημερα. τα ευρωπαικα δεν μαρεσουν και τα εχει και ακριβα ο μοτομαρκετ.

project.breeze
08/10/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
τα κοιταγα και εγω σημερα. τα ευρωπαικα δεν μαρεσουν και τα εχει και ακριβα ο μοτομαρκετ.


Αυτά είναι γούστα,είπαμε.Απλά το θέμα είναι ότι αν κατασκεύαζε ένα τέτοιας ποιότητας και χαρακτηριστικών κράνος η Arai θα το πουλούσε 900? εύκολα...

MikeG
08/10/2009, 14:06
Τα Bell είναι Αμερικάνικα και όχι Ευρωπαϊκά.

TheFace
08/10/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αυτά είναι γούστα,είπαμε.Απλά το θέμα είναι ότι αν κατασκεύαζε ένα τέτοιας ποιότητας και χαρακτηριστικών κράνος η Arai θα το πουλούσε 900? εύκολα...

Μιας που το αναφερεις... μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση οτι arai και shoei δεν κατασκευαζουν carbon κρανοι... :confused:

road spirit
08/10/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αυτά είναι γούστα,είπαμε.Απλά το θέμα είναι ότι αν κατασκεύαζε ένα τέτοιας ποιότητας και χαρακτηριστικών κράνος η Arai θα το πουλούσε 900? εύκολα... :lol:

Εντάξει είπαμε Ηρακλή, είναι κορυφαίο κράνος το μ4ρ αλλά το ρχ7 για μένα παραμένει τοπ, και όταν το φέρνουμε απο αγγλία με 500 ευρω, είναι ξεκάθαρο πιο θα προτιμήσω προσωπικά :wave2:

arxaios
08/10/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τα Bell είναι Αμερικάνικα και όχι Ευρωπαϊκά.

:nono: :nono: :nono:
Τα Bell είναι αμερικάνικα σαν εταιρία αλλά αυτά που κυκλοφορούν στην Ευρώπη είναι "MADE IN ITALY" και δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ σχέση με την αμερική !!!
Ούτε καν σαν αντιστοιχία μοντέλων !!!
Άλλα μοντέλα στην Ευρώπη και άλλα στην Αμερική .........

Aμερική
http://www.bellhelmets.com/

Ευρώπη
http://www.bell-helmets.it/

Στο αμερικάνικο δεν έχει καν το μοντέλο που συζητάμε !!!
:wave2:

project.breeze
08/10/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:lol:

Εντάξει είπαμε Ηρακλή, είναι κορυφαίο κράνος το μ4ρ αλλά το ρχ7 για μένα παραμένει τοπ, και όταν το φέρνουμε απο αγγλία με 500 ευρω, είναι ξεκάθαρο πιο θα προτιμήσω προσωπικά :wave2:


Εξαρτάται για τη χρήση που το θέλει ο καθένας Γιάννη.Ναι συμφωνώ το RX7 είναι από τα κορυφαία κράνη της αγοράς αλλά για απολύτως sport χρήση που δεν σε απασχολεί ο θόρυβος,το μόνο που σε απασχολεί είναι ο καλός εξαερισμός και η αεροδυναμική.Αν όμως κάνεις ένα ταξιδάκι 3-4 ωρών θα σε κουράσει πολύ και λόγω θορύβου αλλά και λόγω βάρους.Αντίθετα το BELL είναι σημαντικά πιο ελαφρύ,με επίσης υψηλή ποιότητα κατασκευής και πολύ καλύτερη ηχομόνωση,διαλέγεις και παίρνεις.Το BELL αν ψαχτείς μπορείς να το βρεις και κάτω απο 370-380 ευρώ οπότε πάλι υπάρχει μια σημαντική διαφορά στην τιμή :wave2:

road spirit
08/10/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Εξαρτάται για τη χρήση που το θέλει ο καθένας Γιάννη.Ναι συμφωνώ το RX7 είναι από τα κορυφαία κράνη της αγοράς αλλά για απολύτως sport χρήση που δεν σε απασχολεί ο θόρυβος,το μόνο που σε απασχολεί είναι ο καλός εξαερισμός και η αεροδυναμική.Αν όμως κάνεις ένα ταξιδάκι 3-4 ωρών θα σε κουράσει πολύ και λόγω θορύβου αλλά και λόγω βάρους.Αντίθετα το BELL είναι σημαντικά πιο ελαφρύ,με επίσης υψηλή ποιότητα κατασκευής και πολύ καλύτερη ηχομόνωση,διαλέγεις και παίρνεις.Το BELL αν ψαχτείς μπορείς να το βρεις και κάτω απο 370-380 ευρώ οπότε πάλι υπάρχει μια σημαντική διαφορά στην τιμή :wave2: καμία αντίρρηση :)

DIM.K30
08/10/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Μιας που το αναφερεις... μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση οτι arai και shoei δεν κατασκευαζουν carbon κρανοι... :confused: Σωστο αυτο, αν γνωριζει καποιος ας απαντησει

CBRIDHS
08/10/2009, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αγνόησε τα τεστ της sharp, έχει ξανασυζητηθεί (ψάξ' το) :wave2:


το'χω ψαξει κ αλλου,οχι μονο εδω.κ μου αρεσει η sharp!

el_hymador
08/10/2009, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
Σωστο αυτο, αν γνωριζει καποιος ας απαντησει

Μαλλον γιατι αν εφτιαχναν ενα carbon κρανος, η τιμη του θα ηταν απαγορευτικη...

gixxerpap
08/10/2009, 19:37
έχω την εντύπωση ότι το κέλυφος απο carbon δεν έχει την ίδια αντοχή σε ενδεχόμενη κρούση...

τα κράνη της arai εχουν στρώση carbon, αλλά όχι μόνο.... δεν μπορούν να στηριχτούν αποκλειστικά στην χρήση του carbon για να φτάσουν στα επίπεδα ασφαλε΄πιας που θέλουν ...όταν το καταφέρουν, θα το δούμε και στην παραγωγή ...

αν ήταν θέμα κόστους, θα το φορούσαν τουλάχιστον σε επίπεδο αγώνων ...


όσον αφορά το βάρος, δοκιμάζοντας διαφορετικά κράνη, θα διαπιστώσετε ότι πολλά ελαφριά κράνη γίνονται πολύ πιο κουραστικά απο άλλα πιο βαρια, όσο περνάει η ώρα.... το ζύγισμα και η αεροδυναμική σχεδίαση ενός κράνους είναι το απόλυτο κριτήριο για το πόσο ξεκούραστο θα είναι ένα κράνος ...

τέλος, όσον αφορά το θόρυβο, όσο πιο καλό εξαερισμό έχει ένα κράνος, τόσο πιο πολύ ακούγεται. όταν πρόκειται να ταξιδέψεις, χρησιμοποιείς ένα ζευγαράκι ωτοασπίδες και τελειώνει το θέμα!

μη αρχίσετε τα γνωστά, με τις ωτασπίδες δεν ακους κλπ κλπ κλπ .... δοκιμάστε το πρώτα!


και για να μιλήσουμε και λίγο για τα bell, όσοι τα χρησιμοποιούν χρόνια τώρα σε αγώνες αυτοκινήτου και καρτ, συμφωνούν στο ότι η ποιότητά τους έχει χαλάσει .... τα παλιότερα bell θεωρούνταν κορυφαία κράνη ....
δεν γνωρίζω βέβαια αν έχουν ξεκινήσει πάλι την εξέλιξη, και πόσο καλά είναι τα τελευταία μοντέλα τους ...

road spirit
08/10/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
το'χω ψαξει κ αλλου,οχι μονο εδω.κ μου αρεσει η sharp! τον εκτυπωτή τον σετάρισες? :lol:

αν ναι, εκτύπωσε τις συζητήσεις για την εγκυρότητα και την αξιοπιστία αυτών των τεστ και διάβασε λίγο πιο προσεκτικά !

φιλικά πάντα, ε?
:wave2:

LogOutGoRide
08/10/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τέλος, όσον αφορά το θόρυβο, όσο πιο καλό εξαερισμό έχει ένα κράνος, τόσο πιο πολύ ακούγεται. όταν πρόκειται να ταξιδέψεις, χρησιμοποιείς ένα ζευγαράκι ωτοασπίδες και τελειώνει το θέμα!

μη αρχίσετε τα γνωστά, με τις ωτασπίδες δεν ακους κλπ κλπ κλπ .... δοκιμάστε το πρώτα

+ Όσα θες

TheFace
08/10/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μαλλον γιατι αν εφτιαχναν ενα carbon κρανος, η τιμη του θα ηταν απαγορευτικη...

Και η τιμη του desmocedici ειναι απαγορευτικη (για τους κοινους θνητους:winka: ), αλλα παρ' ολα αυτα η ducati το εφτιαξε:cool:

ΥΠ. Οπως ευκολα καταλαβαινει κανεις, το "απαγορευτικη τιμη" ειναι κατι πολυ σχετικο :smokin:

arxaios
08/10/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
έχω την εντύπωση ότι το κέλυφος απο carbon δεν έχει την ίδια αντοχή σε ενδεχόμενη κρούση...

τα κράνη της arai εχουν στρώση carbon, αλλά όχι μόνο.... δεν μπορούν να στηριχτούν αποκλειστικά στην χρήση του carbon για να φτάσουν στα επίπεδα ασφαλε΄πιας που θέλουν ...όταν το καταφέρουν, θα το δούμε και στην παραγωγή ...

αν ήταν θέμα κόστους, θα το φορούσαν τουλάχιστον σε επίπεδο αγώνων ...


όσον αφορά το βάρος, δοκιμάζοντας διαφορετικά κράνη, θα διαπιστώσετε ότι πολλά ελαφριά κράνη γίνονται πολύ πιο κουραστικά απο άλλα πιο βαρια, όσο περνάει η ώρα.... το ζύγισμα και η αεροδυναμική σχεδίαση ενός κράνους είναι το απόλυτο κριτήριο για το πόσο ξεκούραστο θα είναι ένα κράνος ...

τέλος, όσον αφορά το θόρυβο, όσο πιο καλό εξαερισμό έχει ένα κράνος, τόσο πιο πολύ ακούγεται. όταν πρόκειται να ταξιδέψεις, χρησιμοποιείς ένα ζευγαράκι ωτοασπίδες και τελειώνει το θέμα!

μη αρχίσετε τα γνωστά, με τις ωτασπίδες δεν ακους κλπ κλπ κλπ .... δοκιμάστε το πρώτα!


και για να μιλήσουμε και λίγο για τα bell, όσοι τα χρησιμοποιούν χρόνια τώρα σε αγώνες αυτοκινήτου και καρτ, συμφωνούν στο ότι η ποιότητά τους έχει χαλάσει .... τα παλιότερα bell θεωρούνταν κορυφαία κράνη ....
δεν γνωρίζω βέβαια αν έχουν ξεκινήσει πάλι την εξέλιξη, και πόσο καλά είναι τα τελευταία μοντέλα τους ...

+1299 :wave2:

TheFace
08/10/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
έχω την εντύπωση ότι το κέλυφος απο carbon δεν έχει την ίδια αντοχή σε ενδεχόμενη κρούση...

τα κράνη της arai εχουν στρώση carbon, αλλά όχι μόνο.... δεν μπορούν να στηριχτούν αποκλειστικά στην χρήση του carbon για να φτάσουν στα επίπεδα ασφαλε΄πιας που θέλουν ...όταν το καταφέρουν, θα το δούμε και στην παραγωγή ...

αν ήταν θέμα κόστους, θα το φορούσαν τουλάχιστον σε επίπεδο αγώνων ...




Πολυ λογικο αυτο... αρα δεν πρεπει να ειναι θεμα κοστους!
Οποτε μαλλον σωστη ειναι και η εντυπωση οτι το carbon υστερει σε αντοχη κρουσης απο το κλασικο κελυφος... μουμπλε μουμπλε

Cpt. Haddock
08/10/2009, 19:51
Εγώ έχω Βell για το ποδήλατο.... :look:

TROOPER
08/10/2009, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
+1299 :wave2:

και αλλα 1000 απο μενα

SVX
08/10/2009, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

όσον αφορά το βάρος, δοκιμάζοντας διαφορετικά κράνη, θα διαπιστώσετε ότι πολλά ελαφριά κράνη γίνονται πολύ πιο κουραστικά απο άλλα πιο βαρια, όσο περνάει η ώρα.... το ζύγισμα και η αεροδυναμική σχεδίαση ενός κράνους είναι το απόλυτο κριτήριο για το πόσο ξεκούραστο θα είναι ένα κράνος ...



ναι αλλα ολοι οι επιδοξοι χεραδες ακουνε carbon fiber και χτυπαει ενα καμπανακι στην ματαιοδοξια τους....βλεπεις τα ανθρακονηματα ηταν παντα "Εξωτικο" υλικο.... στον κοσμο των 2 &4 τροχων :a21:

DIM.K30
09/10/2009, 10:38
Δεν πρεπει να ειναι θεμα κοστους, η uvex ειχε (ή ακομα εχει? )κρανος carbon που δεν ηταν το ακριβοτερο της γκαμας της.

Προφανως το μικρο βαρος ειναι "κραχτης" για ολους μας.

Προφανως μια εταιρια που εχει φτιαξει ενα καλο αεροδυναμικο σχημα θα μπορουσε να φτιαξει το
ιδιο και σε carbon(θα το ζητουσαν και οι αναβατες της στους αγωνες)

Πιστευω πως υπαρχει κοινο που θα πληρωνε το επιπλεον κοστος ΕΑΝ αυτο προεκυπτε
απο αυτο το υλικο, γιατι το θεμα κρανος ειναι και prestige για πολλους απο εμας.
Ποιος δεν θα ηθελε ενα rx7 ,x-spirit του ενος κιλου!

Σε μικρες ταχυτητες το μικρο βαρος σιγουρα θα εχει πλεονεκτημα,
σε μεγαλες ομως μετραει περισσοτερο η αεροδυναμικη και το ζυγισμα

υ.γ το carbon της bell παντως ειναι πανεμορφο!

hidefnick
09/10/2009, 11:11
Δεν νομίζω ότι οι μηχανικές αντοχές του carbon είναι οι καλύτερες... Και σίγουρα όχι για κράνος. Το υλικό είναι πολύ ελαφρύ και μόνο για αυτό εχει επικρατήση σε κάποιους τομείς.

Σπάει λέμε. Πάρτε και ένα σχετικό link (http://www.bustedcarbon.com/)

By the way. Τα παλία Bell που θυμόμαστε κάποιοι, όπως και τα αυτοκινητάδικα είναι αμερικάνικα. Τα ευρωπαικά είναι επιπέδου MDS βια AGV σειράς S :wave2: :wave2:

arxaios
09/10/2009, 12:47
Τα ARAI & SHOEI είναι φτιαγμένα από πολλαπλή επίστρωση υλικών και περιέχουν και Carbon ......
Να πούμε εδώ ότι ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ κράνος full carbon δεν φοράει κανένας αγωνιζόμενος (από όσο γνωρίζω) .......... κάτι δε λέει το γεγονός αυτό ;;;

Το βάρος παίζει ρόλο μέχρι τα 70 - 80 μετά το λόγο πέρνει η αεροδυναμική ..........

@hidefrick ........... όχι και MDS ρε φίλε .......... έχουν βελτιωθεί τα BELL τα τελευταία χρόνια ........

CBRIDHS
09/10/2009, 14:14
Το βάρος παίζει ρόλο μέχρι τα 70 - 80 μετά το λόγο πέρνει η αεροδυναμική ..........

+οσα θες!!!!!

project.breeze
09/10/2009, 14:21
Γι'αυτό είπαμε ότι το καθένα είναι για διαφορετική χρήση.Σε συνθήκες πολής ένας ελαφρύ κράνος θα τα βγάλει τα λεφτά του και δεν νομίζω να υστερεί σε ασφάλεια,αλλιώς πως θα έπαιρνε έγκριση;Μήπως κάνω λάθος;Διορθώστε με:wave2:

bentouza
09/10/2009, 15:16
υπαρχουν αγωνιστηκα κρανη συτοκινητου απο ανθρακονημα( εχει η arai πχ).
το τι υλικα σε τι αναλογιες κ σε ποιες υφανσεις θα μπουν θελει πολυ σκεψη κ μελετη.
κ οταν λεμε αντοχη ειναι κατι πολυ γενικο κ αοριστο αφου εμπεριεχει πολλες παραμετρους.

μην αφοριζουμε κ μη λεμε πραμματα ετσι.τι σημαινει "το carbon σπαει λεμε";;;
υπαρχουν ενα σορο νηματα carbon σε διαφορες πλεξεις.αλλο ποιο ψαθυρο αλλο ποιο ολκιμο με διαφορετικα μετρα ελαστικοτητας και αναλογα τι μητρα θα χρησιμοποιησεις (στα κρανη ρητινες) θα παρεις αλλο αποτελεσμα.

το γιατι δεν υπαρχουν κρανη απο ανθρακονηματα κ μονον μας υποψιαζει οτι μαλλον εχουν βρει αλλο μπλεντ υφασματων που τους δινει το συγκεκριμενο αποτελεσμα που θελουν.
πιθανα το ανθρακονηματινο να ειναι πιο ακαμπτο απ'οτι το θελουμε ή πιο σωστα πιο ακαμπτο σε συγκεκριμενες φορτισεις.υποθεση κανω για να δωσω ενα παραδειγμα.

δεν ξερω γιατι καποιος κατασκευαστης επιλεγει το ενα η το αλλο υλικο αλλα υπαρχει πανω απο ενας δρομος για να φτασεις στο αποτελεσμα που θες.

οποιος εχει ορεξη ας ριξει μια ματια εδω.ειναι σημειωσεις απο το μαθημα εφαρμογες προηγμενων υλικων των μηχανολογων στο μετσοβειο.
http://courseware.mech.ntua.gr/ml00001/mathimata/C1_Sintheta_ilika.pdf

bigmac
03/11/2009, 23:40
τα bell παραγονται απο το 56 νομιζω και ηταν ποιοτητικα οπως και σημερα.η εταιρια ηταν καποτε μια οποτε τα κρανη αυτοκινητου κατασκευαζοταν απο μια εταιρια.επειτα διασπαστηκε σε δυο μερη.υπαρχουν παντως κ bell με λιγοτερα χρηματα γιατι νομιζω αυτο ειναι απο τα πιο ακριβα.τα αλλα ειναι με carbon fiber kevlar.και τα τρια υλικα.αλλα απο οτι ειδα κ ξερω ειναι εξαιρετικα σα ποιοτητα κ ασφαλεια.:rotflmao:

Alexander
26/09/2010, 19:29
Τελικά πού θα τα βρούμε αυτά τα Bell να τα δοκιμάσουμε;
Και πού για να τα αγοράσουμε;

Ζεύκας
26/09/2010, 20:09
To bell carbon το έχει ένας φίλος μου (ο gixxerpap μπορει να τον θυμάται που μας το έδειξε στην Κουρούτα)

ελαφρύ και όμορφο αλλά έχει 2 σημαντικά μειονεκτήματα:

1.δεν έχει καθόλου καλό εξαερισμό
2.το ύψος της ζελατίνας είναι μικρό, οπότε στην σπορ οδήγηση που είσαι συνεχώς πάνω-κάτω θα σε δυσκολέψει.

το bell φαίνεται πως έχει φτιαχτεί για οδήγηση αυτοκινήτων, για μηχανή δεν θα το εμπιστευόμουνα

bentouza
27/09/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Τελικά πού θα τα βρούμε αυτά τα Bell να τα δοκιμάσουμε;
Και πού για να τα αγοράσουμε;

ειπαμε στο moto market
για αγορα μεγαλο παιδι εισαι ψαχνεσαι.αμα αγοραζεις απο ιντερνετ λογικα θα βρεις και εκει καλες τιμες.

efkola
25/01/2011, 02:34
Ξεθαμματάκι γιατί εδώ κ λίγες μέρες είμαι κάτοχος κ εγώ ενός κόκκινου bell m4r indy.Πολύ ωραία αισθητικά κράνος κ ελπίζω ποιοτικά,αρκεί να μη χρειαστεί να το διαπιστώσω.Εντυπώσεις θα γράψω σύντομα.
Πήγα Καλλιρόης για να δοκιμάσω 5-6 κράνη που ήταν στη λίστα μου με σκοπό να επιλέξω ένα κ να το παραγγείλω απ'έξω.Παρόλο που δεν ήταν το πρώτο στη λίστα αυτή,το προτίμησα 1.γιατί κούμπωσε καλά στο κεφάλι μου(το small αν κ φοράω medium στα υπόλοιπα)κ 2.γιατί στο κατάστημα που το πήρα,έχει έκπτωση 25% κ από 350 περίπου,το πήρα 288.Φθηνότερα κ από το internet.

Africaptan
10/07/2014, 18:25
Ξεθαμματάκι γιατί εδώ κ λίγες μέρες είμαι κάτοχος κ εγώ ενός κόκκινου bell m4r indy.Πολύ ωραία αισθητικά κράνος κ ελπίζω ποιοτικά,αρκεί να μη χρειαστεί να το διαπιστώσω.Εντυπώσεις θα γράψω σύντομα.
Πήγα Καλλιρόης για να δοκιμάσω 5-6 κράνη που ήταν στη λίστα μου με σκοπό να επιλέξω ένα κ να το παραγγείλω απ'έξω.Παρόλο που δεν ήταν το πρώτο στη λίστα αυτή,το προτίμησα 1.γιατί κούμπωσε καλά στο κεφάλι μου(το small αν κ φοράω medium στα υπόλοιπα)κ 2.γιατί στο κατάστημα που το πήρα,έχει έκπτωση 25% κ από 350 περίπου,το πήρα 288.Φθηνότερα κ από το internet.



Ε, μετα απο 3,5 χρονια, πρεπει να εχεις βγαλει σωστο και ασφαλες πορισμα...
Θα το μοιραστεις μαζι μας;;;