PDA

View Full Version : Τι μηχανακι να παρω??? help



1ronMa1den
08/10/2009, 18:44
Γεια σας. ΕΙμαι Νεο μελος στο μοτο.gr...
τελωςπαντων ειμαι ασχετος απο μηχανακια και 8α ι8ελα την βοη8εια σας...
λοιπον ειμαι 16-17 και 8ελω να παρω ενα μηχανακι ... εχω κανει μια συζητηση με τους γονεις μου και μου εχουν πει πως δεν 8α δοσουν πολλα λεφτα για να μου παρουν μηχανακι...εγω τα χριστουγεννα πεζει να δουλεψω αλλα το 8ελω πιο νωρις..γιαυτο αν ξερετε κανενα φθηνο και μετριο-καλο μηχανακι για να κανω την δουλεια μου...τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 900 ευρω...επισης πολλοι φιλοι μου , μου λενε μακρια απο σκουτερ και κινεζικα...μου λενε να παρω ενα με ταχυτητες για το μερος που μενω..αν μπορειτε να μου προτεινετε μερικα..
ευχαριστω.

SVX
08/10/2009, 18:51
παρε ενα enduro.... 200-250 cc

p@nos
08/10/2009, 18:52
enduro με 900? θα ειναι πιο σαραβαλο εντελως...


το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να παρει ενα παπι, οχι καγκουρεμενο και να το εχει για ολες τις δουλειες, και για πολλα χρονια

nobody
08/10/2009, 18:54
ας μην ξεχναμε και το ηλικιακο οριο παιδια...

δεν νομιζω πως μπορει να παρει 200-250 κυβικα

θα ελεγα κι εγω η παπακι η κανενα 125...

p@nos
08/10/2009, 18:58
καλα, κατω απο 18 ουτε 125 μπορει να οδηγησει παρα μονο 50αρι...αλλα το παραβλεπουμε αυτο εντελως

:D

1ronMa1den
08/10/2009, 18:58
pedia exw diploma gia 50cc molis tora to pira...den exw gia parapanw kibika..logo ilikias..
psaxnw na parw ena mixanaki na teliono...an mporeite na mou peite marka kai poso.. euxaristo.:)

p@nos
08/10/2009, 19:00
δες για honda supra, yamaha crypton, αρκει να μην ειναι καγκουρεμενα

nobody
08/10/2009, 19:01
παπι και ξενοιαζεις...εχει ταχυτητες,συμπλεκτη δεν εχει!τουλαχιστον αυτα που θυμαμια εγω.οικονομικο μεχρι αηδιας,φτηνοτατο στην συντηρηση του,βρισκεις πανευκολα ανταλλακτικα

1ronMa1den
08/10/2009, 19:05
ναι ρε παιδια αυτο λεω και εγω..παπι με ταχυτητες..αλλα πιο ειναι το θεμα..γιατι τωρα θελω να το παρω...και δεν διαθετω πολλα χρηματα .μεχρι 900 ευρω..αν ξερετε πειτε μου κανενα μοντελο και την τιμη του..
ευχαριστω.

project.breeze
08/10/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
ναι ρε παιδια αυτο λεω και εγω..παπι με ταχυτητες..αλλα πιο ειναι το θεμα..γιατι τωρα θελω να το παρω...και δεν διαθετω πολλα χρηματα .μεχρι 900 ευρω..αν ξερετε πειτε μου κανενα μοντελο και την τιμη του..
ευχαριστω.


Στην θέση σου για να μην είμαι παράνομος,να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να ξεχωρίζω από την μάζα με τα παπιά θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Aprilia RS 50


176764

1ronMa1den
08/10/2009, 19:11
καλο ειναι αυτο αλλα δεν λεει να σκαω μυτη στο σχολειο με αυτο..και εξαλλου δεν μου πολυ-αρεσουν τετιου στυλ μηχανες....ενα παπι μου αρκει..

project.breeze
08/10/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
καλο ειναι αυτο αλλα δεν λεει να σκαω μυτη στο σχολειο με αυτο..και εξαλλου δεν μου πολυ-αρεσουν τετιου στυλ μηχανες....ενα παπι μου αρκει..



Γιατί αν σκας μύτη στο σχολείο με παπί που θα έχουνε άλλοι 100 θα είναι καλύτερα;Τα φρένα του,οι αναρτήσεις του και το πλαίσιό του είναι καλύτερα από παπιού και θα μάθεις από τα 17 σου να οδηγάς μοτοσυκλέτα και όχι παπάκι :beer:

devil's animal
08/10/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
ναι ρε παιδια αυτο λεω και εγω..παπι με ταχυτητες..αλλα πιο ειναι το θεμα..γιατι τωρα θελω να το παρω...και δεν διαθετω πολλα χρηματα .μεχρι 900 ευρω..αν ξερετε πειτε μου κανενα μοντελο και την τιμη του..
ευχαριστω.


να σου πουμε ΕΜΕΙΣ αυτο που θα παρεις εσυ??
τι λες νεαρε μου??

εσυ θα το οδηγας..
αν δεν το γουσταρεις κιολας τι να σου πουμε εμεις?

κατ'αρχην παρε κατι που να σε καλυπτει το διπλωμα σου. δλδ 50cc.

απο εκει και περα πηγαινε μια βολτα σε κανα μαγαζι ή σε κανα συνεργειο με μεταχειρισμενα και δες τι γουσταρεις και τι οχι. (παντα σε 50cc)

αφου καταληξεις σε 2-3 διαφορετικα μοντελα που γουσταρεις εμφανισιακα, τα γραφεις στο σκληρο σου και ερχεσαι εδω και λες: "μαγκες το και το. γουσταρω 3 μηχανακια. βοηθηστε με να διαλεξω αυτο που μου ταιριαζει καλυτερα συμφωνα με τις αναγκες μου και τα χρηματα μου".

επισης υπολογιζε και ενα καλο ποσο σε κρανος και μπουφαν. (αν εχεις δουλεψει ΕΣΥ γι'αυτα τα 900€ που λες, μπορεις να πεις στους γονεις σου να σου κανουν δωρο το κρανος και το μπουφαν και ετσι να σε εμπιστευτουν ακομα περισσοτερο).

πηγαινε για υπνο τωρα. ειναι αργα.:lol:

:beer: :beer: :beer:

1ronMa1den
08/10/2009, 19:21
εχω καταληξει σε 2-3 .....εχω παει σε 2-3 αντιπροσωπιες και εχω δει με κατι φιλαρακια μου μερικα..
lifan,innova( alla mou ipan kapioi filoi mou pos den iparxei se 50cc) , επισης πιο πολυ μαρεσε το daytona sprinter 50cc (αλλα εχω ενα κολλημα..θελω να το βαψω αλλιως)...εσεις τι λετε?
εγω δεν σας ειπα να μου πειτε πιο να αγορασω απλα μια γνωμη ;)

για υπνο δεν το συζητω...κραταω δυναμης για την αυριανη εξοδο hahaha:rotflmao:

p@nos
08/10/2009, 19:22
ρε παιδια τι να το κανει το 50?


δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που να εχουν οδηγησει 50αρι μηχανακι καν:lol:


φιλε τσεκαρε τα παπακια που σου ειπα...στα λεφτα που διαθετεις μπορεις να βρεις πολλες καλες περιπτωσεις, και θα σου μεινουν και λεφτα για κανα φτηνο κρανακι σιγουρα...

project.breeze
08/10/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


πηγαινε για υπνο τωρα. ειναι αργα.:lol:

:beer: :beer: :beer:




Μην γίνεσαι κακός :bigcry: :rotflmao:

MAG/FMX
08/10/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
δες για honda supra, yamaha crypton, αρκει να μην ειναι καγκουρεμενα
Παρε ενα απο αυτα.Το yamaha kiolas που θαναι πιο φτηνο στα αξεσουαρ πιστευω.Εγω ειχα τσ 50αρι κροσακι της Suzuki σε αυτη την ηλικια γιατι μου αρεσε το χωμα κ ηθελα να μαθω συμπλεκτη κ γιατι τα παπια τα κλεβουν συνηθως.

h_m_akis
08/10/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
να σου πουμε ΕΜΕΙΣ αυτο που θα παρεις εσυ??
τι λες νεαρε μου??

εσυ θα το οδηγας..
αν δεν το γουσταρεις κιολας τι να σου πουμε εμεις?

κατ'αρχην παρε κατι που να σε καλυπτει το διπλωμα σου. δλδ 50cc.

απο εκει και περα πηγαινε μια βολτα σε κανα μαγαζι ή σε κανα συνεργειο με μεταχειρισμενα και δες τι γουσταρεις και τι οχι. (παντα σε 50cc)

αφου καταληξεις σε 2-3 διαφορετικα μοντελα που γουσταρεις εμφανισιακα, τα γραφεις στο σκληρο σου και ερχεσαι εδω και λες: "μαγκες το και το. γουσταρω 3 μηχανακια. βοηθηστε με να διαλεξω αυτο που μου ταιριαζει καλυτερα συμφωνα με τις αναγκες μου και τα χρηματα μου".

επισης υπολογιζε και ενα καλο ποσο σε κρανος και μπουφαν. (αν εχεις δουλεψει ΕΣΥ γι'αυτα τα 900€ που λες, μπορεις να πεις στους γονεις σου να σου κανουν δωρο το κρανος και το μπουφαν και ετσι να σε εμπιστευτουν ακομα περισσοτερο).

πηγαινε για υπνο τωρα. ειναι αργα.:lol:

:beer: :beer: :beer:


εισαι μαλακας!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
08/10/2009, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε παιδια τι να το κανει το 50?



να καλυπτεται....

h_m_akis
08/10/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
να καλυπτεται....

ας παρει κουκουλα να καλυπτεται!

φιλαρακο μην ακους τι σου λενε...εγω αμα πηγαινα τωρα σχολειο αυτο θα επερνα...αλλα τι κριμα που δεν ειχα το μυαλο που εχω τωρα................:bigcry:

και να δεις μετα εξοδους...δεν θα τις προλαβαινεις:winka:


176765

p@nos
08/10/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
να καλυπτεται....


νταξ, ας μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας τωρα...

project.breeze
08/10/2009, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
νταξ, ας μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας τωρα...



Ωραία ας μην κρυβόμαστε,για πες!

h_m_akis
08/10/2009, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
νταξ, ας μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας τωρα...


πες τα ντε..........μιλαει και ο devil's που εχει κανει διακονονισμο με την τροχαια στις 3 κλησεις να του κανουν την μια δωρο!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
08/10/2009, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
νταξ, ας μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας τωρα...


αμα θες εσυ κρυψου. εγω δεν μπορω.

επισης οταν το παιδι σου γινει 16 και θελει να παρει μηχανακι για να κυκλοφορει στο δρομο με ολα τα αλλα οχηματα, παρτου busa. και δεν λεω οτι θα σκοτωθει. λεω να ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ σε οποιαδηποτε στραβη!!


ολοι εχουμε οδηγησει μηχανακια οταν ειμασταν μικροι και δεν ειχαμε διπλωμα ή ειχαμε διπλωμα για 50αρι και οδηγουσαμε 100αρια και 200αρια...αλλα δεν ηταν σωστο.
παμε να φτιαξουμε τα πραγματα και οχι να τα αφησουμε ιδια ή (ακομα χειροτερα) να τα χαλασουμε...


οποτε αν δεν εχεις να πεις κατι σωστο στο πιτσιρικα, σωπασε για να μην εχεις μεριδιο ευθυνης.
:wave2:

h_m_akis
08/10/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αμα θες εσυ κρυψου. εγω δεν μπορω.

επισης οταν το παιδι σου γινει 16 και θελει να παρει μηχανακι για να κυκλοφορει στο δρομο με ολα τα αλλα οχηματα, παρτου busa. και δεν λεω οτι θα σκοτωθει. λεω να ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ σε οποιαδηποτε στραβη!!


ολοι εχουμε οδηγησει μηχανακια οταν ειμασταν μικροι και δεν ειχαμε διπλωμα ή ειχαμε διπλωμα για 50αρι και οδηγουσαμε 100αρια και 200αρια...αλλα δεν ηταν σωστο.
παμε να φτιαξουμε τα πραγματα και οχι να τα αφησουμε ιδια ή (ακομα χειροτερα) να τα χαλασουμε...


οποτε αν δεν εχεις να πεις κατι σωστο στο πιτσιρικα, σωπασε για να μην εχεις μεριδιο ευθυνης.
:wave2:


νομοταγη μου εσυ!!!!!:p

devil's animal
08/10/2009, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
πες τα ντε..........μιλαει και ο devil's που εχει κανει διακονονισμο με την τροχαια στις 3 κλησεις να του κανουν την μια δωρο!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:lol: :lol: :lol: :lol:

ετερον εκατερον μ@λακα...
:wacko:


:rotflmao: :rotflmao:

p@nos
08/10/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αμα θες εσυ κρυψου. εγω δεν μπορω.

επισης οταν το παιδι σου γινει 16 και θελει να παρει μηχανακι για να κυκλοφορει στο δρομο με ολα τα αλλα οχηματα, παρτου busa. και δεν λεω οτι θα σκοτωθει. λεω να ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ σε οποιαδηποτε στραβη!!


ολοι εχουμε οδηγησει μηχανακια οταν ειμασταν μικροι και δεν ειχαμε διπλωμα ή ειχαμε διπλωμα για 50αρι και οδηγουσαμε 100αρια και 200αρια...αλλα δεν ηταν σωστο.
παμε να φτιαξουμε τα πραγματα και οχι να τα αφησουμε ιδια ή (ακομα χειροτερα) να τα χαλασουμε...


οποτε αν δεν εχεις να πεις κατι σωστο στο πιτσιρικα, σωπασε για να μην εχεις μεριδιο ευθυνης.
:wave2:



ρε φιλε ελεος δηλαδη, συγνωμη κιολας...


μεσα στο φορουμ ολοι λενε για τις μλκιες που κανεις, τα φαναρια που περνας με κοκκινο κλπ και λες μετα για νομοταγεις και μλκιες?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



αυτο που λες για το παιδι μου εντελως ακυρο...ποιος ειπε να παρει μπουσα?δλδ ενα παπακι δηλωμενο 50αρι ξεχυλωμενο στα 100+ ειναι πιο καλο επειδη θα ειναι υποτιθεται νομιμο?παροτι θα ειναι μπουρδελο γενικοτερα...


ενα μηχανακι ζηταει, να πηγαινει σχολειο να μη μπλεκει με λεωφορια, να πηγαινει φροντηστηρια, κανα καφε και να βαζει και κανα φιλο του επανω...


αμαν ελεος δλδ ωρες ωρες...

h_m_akis
08/10/2009, 19:53
περα απ'την πλακα τωρα (εισαι και maidenας!!!:beer: :beer: :beer: ) εδω (http://www.mototriti.gr/usedbikes/search/sta_grigora.asp) κι εδω (http://xe.gr/pages/AutoMotoCategoriesLevel.aspx?catId=213) μπορεις να ψαξεις να βρεις πολλα μηχανακια στα 50cc στα χρηματα που θελεις. ψαξε απλα κατι σε japone και θα εισαι οκ:winka:

devil's animal
08/10/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε φιλε ελεος δηλαδη, συγνωμη κιολας...


μεσα στο φορουμ ολοι λενε για τις μλκιες που κανεις, τα φαναρια που περνας με κοκκινο κλπ και λες μετα για νομοταγεις και μλκιες?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



αυτο που λες για το παιδι μου εντελως ακυρο...ποιος ειπε να παρει μπουσα?δλδ ενα παπακι δηλωμενο 50αρι ξεχυλωμενο στα 100+ ειναι πιο καλο επειδη θα ειναι υποτιθεται νομιμο?παροτι θα ειναι μπουρδελο γενικοτερα...


ενα μηχανακι ζηταει, να πηγαινει σχολειο να μη μπλεκει με λεωφορια, να πηγαινει φροντηστηρια, κανα καφε και να βαζει και κανα φιλο του επανω...


αμαν ελεος δλδ ωρες ωρες...

ρε φιλε, σκεψου λιγο.

ασχετα ολα αυτα που λες για μενα.
γουστο μου και καπελο μου. τα κανω,τα πληρωνω, φευγω, με κλεινουν μεσα, με αφηνουν, με ξανακλεινουν, με κυνηγανε...:a12:

ξαναλεω ομως.
το να οδηγαει καποιος (ποσο μαλλον ανηλικος) ενα οχημα το οποιο δεν το καλυπτει το διπλωμα του,μπορει να του φερει αναπαντεχες εκπληξεις.

και δεν εννοω μονο τον μπατσο που θα τον σταματησει και θα τον γραψει.
αν τραυματισει καποιον πεζο?
αν παρει δικαβαλο και τρακαρει και φταιει?
αν..
αν..
αν..

δεν ειναι τοσο απλο το πραγμα.
ειναι το ιδιο με το κρανος.
αν ξεραμε τις συνεπειες και ειχαμε και λιγο μυαλο στο κεφαλι μας οταν πρωτοοδηγησαμε, δεν θα το φοραγαμε?? ΘΑ ΤΟ ΦΟΡΑΓΑΜΕ!!

ετσι και με το διπλωμα. ολοι εχουμε ερθει σε τετοιες καταστασεις. και εγω οδηγουσα στα 15 μου τσουρνεμενο παπι (οχι απο εμενα) astrea grand. το ειχα παρει κοψοχρονια απο ενα αλανι, το πηγα εξοχικο και ουτε πινακιδες, ουτε χαρτια, ουτε διπλωματα, ουτε τιποτα.
ειχα συναισθηση?? οχι. την κ@υλα μου ηθελα να κανω. αν ομως με επιαναν και τσεκαριζαν νουμερα ημουν αναμορφωτηριο στην καλυτερη...

αυτα θα συμβουλεψουμε λοιπον την νεα γενια των 15 και 16 χρονων?

δεν νομιζω.



υ.γ: και οχι δεν το εχω εννοειται ακομα το παπι. 2 χρονια ηταν τα ψωμια του. λειτουργικοτατο το εκανα κομματια και πουληθηκε πλην πλαισιου που το εφαγε η χαραδρα...:sick:

p@nos
08/10/2009, 21:35
τα πραγματα δεν ειναι τοσο περιπλοκα...

και να γινει η στραβη, δε προκειτε να ερθει το τελος του κοσμου, το σημαντικο ειναι να φοραει το κρανος μονο...και ο ενας χρονος που θα χρειαστει για να βγαλει το διπλωμα που θα τον καλυπτει θα περασει στο αψε σβησε...

devil's animal
08/10/2009, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τα πραγματα δεν ειναι τοσο περιπλοκα...

και να γινει η στραβη, δε προκειτε να ερθει το τελος του κοσμου, το σημαντικο ειναι να φοραει το κρανος μονο...και ο ενας χρονος που θα χρειαστει για να βγαλει το διπλωμα που θα τον καλυπτει θα περασει στο αψε σβησε...

οσα δεν τα φερνει ο χρονος τα φερνει η ωρα...λενε...
και ενας χρονος (που δεν ειναι ενας αλλα 2) ειναι ΠΑΡΑ πολυς χρονος για να γινει η στραβη...

τωρα ολα τ'αλλα ειναι :a16:

Tomahawk
08/10/2009, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
...

Θύμισε μου να ξεχέσω τον πατέρα μου που μου πήρε για πρώτο μηχανάκι 50αρι scooter και ήμουν και 18... ΑΙΣΧΟΣ

p@nos σκέψου 2-3-5-10 φορές αυτό που έγραψες και ίσως αναθεωρήσεις (ελπίζω τουλάχιστον)...

Όσο πιο μικρός είσαι τόσο πιο πολύ σκέφτεσαι με το κάτω κεφάλι (ισχύει για όλους) οπότε ξεκινάς απο τα μικρά κυβικά και ανεβαίνεις... Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

Εγώ πως "άντεξα" μέ το 50αρι scooter μου μέχρι να πάρω το RS?
Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.


και να γινει η στραβη, δε προκειτε να ερθει το τελος του κοσμου

Ποιός σε διαβεβαίωσε? (μακριά απο μας βέβαια)

p@nos
08/10/2009, 22:29
νταξ, ειναι γνωστο οτι εδω μεσα γραφετε το 90% αλλα αντ'αλλων...δε θα το συνεχισω...


ολοι νομοταγεις απολυτοι και κηδεμονες σωστοι...

p@nos
08/10/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Θύμισε μου να ξεχέσω τον πατέρα μου που μου πήρε για πρώτο μηχανάκι 50αρι scooter και ήμουν και 18... ΑΙΣΧΟΣ

p@nos σκέψου 2-3-5-10 φορές αυτό που έγραψες και ίσως αναθεωρήσεις (ελπίζω τουλάχιστον)...

Όσο πιο μικρός είσαι τόσο πιο πολύ σκέφτεσαι με το κάτω κεφάλι (ισχύει για όλους) οπότε ξεκινάς απο τα μικρά κυβικά και ανεβαίνεις... Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

Εγώ πως "άντεξα" μέ το 50αρι scooter μου μέχρι να πάρω το RS?
Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.



Ποιός σε διαβεβαίωσε? (μακριά απο μας βέβαια)

και κατι τελευταιο...


και μενα αμα μου επερνε ο πατερας μου...οτι και να μου παιρνε θα το καβαλαγα...αλλα δε μου πηρε, και πηρα μονος μου...και το πρωτο, και το 2ο, και το τριτο...

οταν πληρωνει ο αλλος ειναι μια χαρα, οταν τα βγαζζεις απο την τσεπη σου αλλαζει το πραγμα

Tomahawk
08/10/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οταν πληρωνει ο αλλος ειναι μια χαρα, οταν τα βγαζζεις απο την τσεπη σου αλλαζει το πραγμα

Για να πάρω το RS και δούλεψα και οικονομίες έκανα και τα έβγαλα απο την τσέπη μου για να το παρω αλλα δεν είναι εκεί το θέμα.

Η διαφορά μας είναι πως όταν εγώ είδα το 50αρι scooter δε σκέφτηκα "ω ρε γμτ, πως θα ανεβαίνω τις ανηφόρες??"

Ας κάνει το παιδί ότι θέλει (αφού στη τελική αυτό θα επιλέξει) αλλα εσύ απο τη πλευρά σου δε μπορείς να του λές "γίνε παράνομος" γιατί μιλάμε για την ασφάλεια του παιδιού αλλα και εκείνων που είναι γύρω του.

Και ναι, εγώ είμαι νομοταγής και οι κηδεμόνες μου είναι απόλυτα σωστοί γιατί είμαι παιδί τους και επειδή έχουν πάθει και έχουν μάθει.

:wave2:

TROOPER
09/10/2009, 03:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
νταξ, ειναι γνωστο οτι εδω μεσα γραφετε το 90% αλλα αντ'αλλων...δε θα το συνεχισω...


ολοι νομοταγεις απολυτοι και κηδεμονες σωστοι...

να φυγετε !!!

να πατε αλλου !!!!

:lol: :lol: :lol:

h_m_akis
09/10/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
να φυγετε !!!

να πατε αλλου !!!!

:lol: :lol: :lol:


ξερεις κανα καλο μπαρακι? για το βραδυ..........:look:

KaTaNaS
09/10/2009, 12:44
φιλαράκι Μεϊντενά τι το θές το μηχανάκι;

Τα καλά κορίτσια άαααααλλα πράγματα κοιτάνε!

Πάνε με το λεωφορείο ή με κανα ωραιο ποδηλατάκι στο σχολείο και στο φροντιστήριο και άσε τους άλλους με τους πάπιους να είναι πιο γρήγοροι!

Αν σου αρέσει η οδήγηση και η μηχανη γενικά, τότε κάνε υπομονη και πάρε κανενα εντουράκι να κάνεις την πλάκα σου στο βουνό σε 2 χρονάκια!


αλλα επειδη ολα αυτα λογικά θα τα ακούσεις βερεσέ (και με το δίκιο σου αφου είσαι άπειρος ακόμα), πάρε ότι βρέις και σ'αρέσει αρκει να εχει καλα λάστιχα και φρένα.

και φόρα και το γαμήδι το κράνος που δεν φοράει κανένας στην ηλικά σου!



:wave2:

project.breeze
09/10/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

και φόρα και το γαμήδι το κράνος που δεν φοράει κανένας στην ηλικά σου!



:wave2:



Δε μπορείς να φανταστείς το τί δούλεμα έχω φάει στο σχολείο όταν έσκαγα μύτη με το Runner μου.Όλοι μου λέγανε:"Καλά ρε μ@λ@κ@,τί φοράς κράνος λες και έχεις καμμιά μηχανή;" :rotflmao: :rotflmao: 2 από αυτούς δεν είναι μαζί μας σήμερα βέβαια...:sad:

h_m_akis
09/10/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
φιλαράκι Μεϊντενά τι το θές το μηχανάκι;

Τα καλά κορίτσια άαααααλλα πράγματα κοιτάνε!

Πάνε με το λεωφορείο ή με κανα ωραιο ποδηλατάκι στο σχολείο και στο φροντιστήριο και άσε τους άλλους με τους πάπιους να είναι πιο γρήγοροι!

Αν σου αρέσει η οδήγηση και η μηχανη γενικά, τότε κάνε υπομονη και πάρε κανενα εντουράκι να κάνεις την πλάκα σου στο βουνό σε 2 χρονάκια!


αλλα επειδη ολα αυτα λογικά θα τα ακούσεις βερεσέ (και με το δίκιο σου αφου είσαι άπειρος ακόμα), πάρε ότι βρέις και σ'αρέσει αρκει να εχει καλα λάστιχα και φρένα.

και φόρα και το γαμήδι το κράνος που δεν φοράει κανένας στην ηλικά σου!



:wave2: :a18:

το προτεινα εγω το πριονι απο νωρις αλλα ποιος μας ακουειιιιιι

KaTaNaS
09/10/2009, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
:a18:

το προτεινα εγω το πριονι απο νωρις αλλα ποιος μας ακουειιιιιι

Δυστηχώς μονο όποιος έχει δοκιμάσει την οδήγηση στο χώμα καταλαβαινει τις συγκινήσεις, την μαγεία , την δυσκολία και την τεχνική που σε βοηθά να αναπτύξεις !

Άλλωστε εκει πάνω, χωμένος μεσα στα δένδρα ποιος σε βλέπει εκτος απο τους άλλους τρελούς της παρέας με τους οποίους βγαίνεις ; Πρέπει να εισαι συνειδητοποιημένος μοτοσυκλετιστης!

reinmeister
09/10/2009, 13:35
ρε παπαρα σταυρο(devils) γιατι λες στο παιδι να παρει 50αρι που σερνεται?

δεν βλεπεις τι τραβας εσυ με το 636 στην εθνικη?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

h_m_akis
09/10/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Δυστηχώς μονο όποιος έχει δοκιμάσει την οδήγηση στο χώμα καταλαβαινει τις συγκινήσεις, την μαγεία , την δυσκολία και την τεχνική που σε βοηθά να αναπτύξεις !

Άλλωστε εκει πάνω, χωμένος μεσα στα δένδρα ποιος σε βλέπει εκτος απο τους άλλους τρελούς της παρέας με τους οποίους βγαίνεις ; Πρέπει να εισαι συνειδητοποιημένος μοτοσυκλετιστης!

:lol: :beer: :beer: :beer:

τα ειπες ακριβως οπως τα ειχα στο μυαλο μου! δεν σε πειραζει να το βαλω στην υπογραφη μου ε???:rolleyes:

menos
09/10/2009, 15:25
Μάλλον σου βρήκα την μηχανή που ψάχνεις maidenοβιε :winka:


176818

Road67
09/10/2009, 16:13
Ένα απ' τα καλύτερα παπιά του κόσμου και με συμπλέκτη. Το τετράχρονο FX ή το πιο σπιντάντο και δίχρονο Z :wave2:

Πάντα κράνος εννοείται :beer:

devil's animal
09/10/2009, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε παπαρα σταυρο(devils) γιατι λες στο παιδι να παρει 50αρι που σερνεται?

δεν βλεπεις τι τραβας εσυ με το 636 στην εθνικη?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

τι να κανουμε ρε φιλε? μικρος ειμαι ακομα...θα μεγαλωσω και θα παρω κατι πιο γρηγορο.

δεν κοιτας εσυ που παππουδεψες να κανεις χωρο στα νιατα και να παρεις κανα 50αρι??:lol:

ξερεις τι λενε για τον γερο ετσι...ή απο πεσιμο ή απο χεσιμο...:bigcry: :bigcry:

1ronMa1den
10/10/2009, 14:57
pedia mporei na eimai mikros alla pisteuw exw arketa orimo mualo...kai kranos 8a foraw kai magkies den 8a kanw...apla to 8elw giati to sxoleio me to spiti mou einai makria( anebenw ka8e mera skalia isa me 200-300) kai menw genika psila( exi anifores)..apla giauto to 8elw...oute gia mostra oute gia tpt ...8elw na kanw ti doulia m...edw stin samo einai kai pio irema ta pragmata se 8ema apo atuximata...kai den poli fovame(alla eimai poli prosextikos)..telos pantwn psaxnw ena mixanaki na antexei tis anifores , na einai sxetika kalo se emfanisi kai na antexei ston xrono ,kai na min kostizei panw apo 900....ta lefta 8a ta bgalo monos mou giati den goustarw na zitisw lefta apo tous goneis mou..(asxeta oti 8a mou dosoun)...giauto an mporeite otan mou lete kata ti gnomi sas pio mou protinete na mou lete kai timi na dw ti simferei...miin mou proteinete mixanakia pou aksizoun pio panw giati den ais8anomai orea na zitisw lefta apo tous goneis mou...etsi kai allios gia ligo kairo to 8elw meta apo 2 xronia bgazw gia amaksi....
euxaristo...:) \m/ :rotflmao:

angelapos
10/10/2009, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
..etsi kai allios gia ligo kairo to 8elw meta apo 2 xronia bgazw gia amaksi....
euxaristo...:) \m/ :rotflmao:

Τώρα ή θα αρχίσουν να σε βρίζουν (δημόσια ή από μέσα τους) ή δεν πρόκειται να ποστάρει κανείς πλέον:)

1ronMa1den
10/10/2009, 18:23
den einai sigouro gia to amaksi...giauto...gt an perasw ektos samou se sxoli den 8a parw amaksi alla to mixanaki...giauto pedia...plz.

angelapos
10/10/2009, 23:03
Βασικά εφόσων έχεις πρόσβαση στο Internet, γνωρίζεις Ελληνικά και έχεις κάποια δεδομένα δε χρειάζεται να απελπίζεσαι.

Χαλάρωσε, διάβασε-ψάξε αυτά που σου είπαν τα παιδιά και θα βγάλεις άκρη. Μη περιμένεις από ένα διαδικτυακό φόρουμ να σου λύσει τα προβλήματα ή να σου δώσει απαντήσεις σε πράγματα που ΕΣΥ μπορείς να αποφασίσεις. Στο κάτω κάτω είσαι 16 όχι 6.

Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα στα σάιτ που πρότειναν τα παιδιά ή και στο car (http://www.car.gr/classifieds/bikes/search/) θέτοντας τα δεδομένα μου.

πχ τιμή έως 900 ευρώ, και θα έβλεπα τι θα μου έβγαζε και αν κάτι μου καθόταν καλά στο μάτι για αρχή θα έψαχνα στα φόρουμ/google γενικότερα και γιατί όχι, αν μου άρεσε πραγματικά θα κανόνιζα να το κάνω και ένα test ride.

Αν όμως περιμένεις κατευθύνσεις για το τι να κάνεις, έχε υπόψιν σου πως όπως σε όλα τα φόρουμ έτσι και σε αυτό, ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει, επομένως ίσως και να μπερδευτείς στο τέλος.

Φιλικά

1ronMa1den
11/10/2009, 00:15
pedia auto to siteCar (www.car.gr)einai nomizw ola metaxirismena...apo eki den mporw na dw poso kanei ena mixanaki tou koutiou giati p.x. ena daytona 125 pou kanei 1500 ,metaxirismeno kanei 1000...pos 8a katalabw poso kanei..apla apo eki pernw idees sto peripu ....tespa euxaristo..