PDA

View Full Version : Gsr 600 gia arxario!!!



tRElOs_18
09/10/2009, 03:06
Γεια σας! Μολις εκλεισα τα 21 και πηρα το διπλωμα για απεριοριστο και ψαχνω για μηχανη.
Δεν εχω εμπειρια στο δρομο πολυ απο μηχανες, εχω οδηγησει παπακια και scooter αλλα οχι
κανονικα στο δρομο, βεβαια οδηγαω αμαξι απο τα 18 μου.
Εχω καταληξει στην gsr600 λογω χαμηλης τιμης και abs απλα φοβαμαι μηπως ειναι πολυ μεγαλη
η πολυ γρηγορη για πρωτη μηχανη. Αν μπορειτε να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ.


ps. Σας παρακαλω μονο μην μου προτεινετε να αρχισω με παπια η scooter για να μαθω γιατι τα σιχαινομαι, γι αυτο περιμενα να παω 21 για να αποφυγω να παρω κατι τετοιο.

Ευχαριστω πολυ.

nickald
09/10/2009, 06:35
Η πρωτη μου μηχανη ηταν το gsr

Εχει αρκετο γκαζι για αρχαριο αλλα αν εισαι λογικος στο δεξι χερι μπορεις να μαθεις πανω σε gsr...

tRElOs_18
13/10/2009, 01:20
Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα ρε παιδια βοηθηστε με και μερικοι ακομα με την αποψη σας.
Θα την καταφερω την μηχανη χωρις καθολου εμπειρια(βεβαια το δεξι χερακι θα το ελεγχω) η θα τα βρω σκουρα?

mystique
13/10/2009, 01:27
Kawasaki Ninja 250R (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/79220.asp)

diaforetika

Suzuki GSR 600 (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/69031.asp)

vs

Suzuki Gladius 650 (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/71982.asp)

Yamaha XJ6 Diversion (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/74732.asp)

Kawasaki ER6 F (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/78650.asp)



des k to arthro tou 0-300 gia ta mesaia.. [sel. 10]

http://issuu.com/0300/docs/0300_210_issuu?mode=embed&layout=http://skin.issuu.com/v/light/layout.xml&showFlipBtn=true

apo eksoplismo pos pame????

:wave2:

thanos_ts
13/10/2009, 01:41
mi masas.. kai egw 21 eimai kai h prwth mou mixani einai fzx! to gsr to exw odigisei kai einai yperoxo.. exei poly kali esthish tou dromou kai einai kai aneto kai exei kai gazaki ;) gia olla ta goysta!

tRElOs_18
13/10/2009, 23:44
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Δεν το πολυ βλεπω για το ninja δεν ειμαι πολυ φαν των supersport. Μαλλον για Gsr με κοβω τελικα, α και απο εξοπλισμο μην φοβασαι ειμαι κυριος σ'αυτα, ενα χιλιαρικο περιπου το κραταω για εκει.

typhoon
14/10/2009, 00:10
Το έχει φίλος και το οδηγάω και γω που και που. Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις απο την οδική του συμπεριφορά και τις επιδόσεις του.

Για πρώτη μηχανή δεν θα έλεγα όχι.Θα σε βοηθήσει να μάθεις. Τετρακύλινδρο είναι , χαμηλά είναι ήρεμο για τις πρώτες σου αναγνωριστικές βόλτες. Επίσης τετρακύλινδρο είναι και ψηλά "λυσσάει" για να ξεχαρμανιάζεις που και που.

Βάλε του οπωσδήποτε κάγκελα(κόστος περίπου 100?)!Επένδυση που θα σου βγάλει τα λεφτά της στην πρώτη χαζοπτώση (ακόμη και σταματημένος...είναι βαρύ)

Καλές βόλτες.

nickald
14/10/2009, 07:50
Εεε οχι και καγκελα ρε παιχτη.....

Αισχος θα γινει με καγκελα

Ενα σετακι μανιταρια φτανουν για τις χαζοπτωσεις.

Kazolinos
14/10/2009, 11:09
Φαγατε την απαντηση μου επειδη προσπαθω να βαλω μυαλο σε καποιον που πηρε 1η μοτο με 100αλογα!!!

Εξαιρετικο...

Θα προτεινο Κ8 με 170 για την πολη να μπω στο κλιμα!!!

Οτι να'ναι...
:yuck:

tRElOs_18
14/10/2009, 16:00
Kazolinos δεν σε καταλαβα ρε φιλε , ποιος σου εφαγε την απαντηση?
Aπ'οτι καταλαβα εσυ πιστευεις οτι δεν καλη ιδεα η πρωτη μου μηχανη να εχει τοσα αλογα?

Gi_4ce
14/10/2009, 16:02
μια χαρά μηχανάκι ειναι...

και (λογικες) μ@λ@κιες συγχωρει, και φιλικό ειναι...

αυτο εχω

BLiTzER
14/10/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
Φαγατε την απαντηση μου επειδη προσπαθω να βαλω μυαλο σε καποιον που πηρε 1η μοτο με 100αλογα!!!

Εξαιρετικο...

Θα προτεινο Κ8 με 170 για την πολη να μπω στο κλιμα!!!

Οτι να'ναι...
:yuck:

Δεν είχα ποτέ μου ούτε παπί. Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα Hornet 600. 12 μήνες μετά πήρα το RR. Σταματήστε να τρομοκρατείτε τον κόσμο. Δεν είναι όλοι ηλίθιοι. Αν έχεις μυαλό και σέβεσαι αυτό που έχεις, μπορείς να ξεκινήσεις και με αεροπλάνο. Αν όχι, θα το πληρώσεις με τον χειρότερο τρόπο. Απλά.

amyroukai
14/10/2009, 18:31
Πάρε το, πάρε το με ABS, το δίνουν και φτηνότερα από το Gladius πλέον (το οποίο Gladius είναι απίστευτα εύκολο και χαβαλεδιάρικο) και καλές βόλτες.... Μην φοβάσαι τα κυβικά και τα άλογα. Απλά, μην νομίσεις ότι επειδή το πήγες μιά βόλτα ή και δύο έγινες θεός της ασφάλτου, θα φας βρόντο που θα είναι όλος δικός σου. Σεβασμό, κάνε κάποιο σχολείο (fast&safe, 0-300 riding school κλπ) και σιγά σιγά θα το στίψεις κιόλας.

Kazolinos
15/10/2009, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tRElOs_18
Kazolinos δεν σε καταλαβα ρε φιλε , ποιος σου εφαγε την απαντηση?
Aπ'οτι καταλαβα εσυ πιστευεις οτι δεν καλη ιδεα η πρωτη μου μηχανη να εχει τοσα αλογα?

Καλη ερωτηση....καποιος μοντ...αλλα κανει τον κινεζο...

Το γιατι φυσικα παραμενει αγνωστο...

βεβαια σε αλλο θρεντ- καποιοι τα εχουν σκισει ολα, θεματα, προσβολες κλπ...αλλα εκει...

μουγκα....


Blitzer....

το οτι εκανες το λαθος και την γλιτωσες....δεν σημαινει τιποτε...και αλλοι τρακαρανε με λεωφορειο και εζησαν...δεν σημαινει κατι αυτο...

Το σωστο ειναι να ξεκινας απο πιο χαμηλα στα αλογα...και σιγα σιγα να ανεβαινεις....


(ελα σβηστο παλι...αυτο ειχα γραψει και χτες.....)

BLiTzER
15/10/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
Blitzer....

το οτι εκανες το λαθος και την γλιτωσες....δεν σημαινει τιποτε...

Ούτε λάθος έκανα, ούτε "τη γλίτωσα" και σίγουρα σημαίνει πολλά (για μένα). Αλλά μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι θες. Κακό πράγμα να είσαι απόλυτος και ξερόλας, όμως.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
και αλλοι τρακαρανε με λεωφορειο και εζησαν...δεν σημαινει κατι αυτο...

Το παράδειγμά σου είναι πιο άκυρο κι από προπέρσινο δελτίο λόττο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
Το σωστο ειναι να ξεκινας απο πιο χαμηλα στα αλογα...και σιγα σιγα να ανεβαινεις....


Εντάξει !!!11112

Πληροφοριακά, δε συνιστώ σε όλους να ξεκινήσουν με 1000, σαφώς. Αλλά με λίγη σύνεση, τα πάντα είναι δυνατά. Ένα γυμνό 600ρι νομίζω είναι ότι πρέπει για κάποιον αρχάριο που έχει λίγο μυαλό παραπάνω και θέλει ένα μηχανάκι που θα κρατήσει αρκετό καιρό.

loumex
15/10/2009, 17:20
Διαφωνω. Απλα αυτο.

amyroukai
16/10/2009, 00:04
Οτιδήποτε λιγότερο από 600άρι είναι απλά παν-ηλίθια αγορά για κάποιον που μπαίνει στη μοτοσικλέτα μεγάλος. Η εμπειρία κίνησης υπάρχει, η σύνεση για να κρατήσει το γκάζι σε λογικά επίπεδα και να το ανοίγει σταδιακά υπάρχει, εκτός και αν κάποιος έχει αρκετό χρόνο, όρεξη και χρήμα για να αλλάζει μοτοσικλέτες ανά τρίμηνο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει "μικρό" για να ξεκινήσει.

Dexter
16/10/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Οτιδήποτε λιγότερο από 600άρι είναι απλά παν-ηλίθια αγορά για κάποιον που μπαίνει στη μοτοσικλέτα μεγάλος. Η εμπειρία κίνησης υπάρχει, η σύνεση για να κρατήσει το γκάζι σε λογικά επίπεδα και να το ανοίγει σταδιακά υπάρχει, εκτός και αν κάποιος έχει αρκετό χρόνο, όρεξη και χρήμα για να αλλάζει μοτοσικλέτες ανά τρίμηνο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει "μικρό" για να ξεκινήσει.

Ήθελα να ξέρω αν σε 10 χρόνια διαβάσεις πάλι το ποστ σου και συνειδητοποιήσεις οτι είχες γράψει ΤΗΝ μ****ια του αιώνα, αλλά εντωμεταξύ έχει σκοτωθεί και ένα παιδί εξαιτίας σου, θα νιώσεις καθόλου τύψεις?

Τελείως ειλικρινά χωρίς, επιθετική δίαθεση. Αν σε ενοχλεί η διατύπωση άλλαξε την.

amyroukai
16/10/2009, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
...συνειδητοποιήσεις οτι είχες γράψει ΤΗΝ μ****ια του αιώνα...
Αυτές τις μα****ιες ότι και καλά, "με 600 άρι θα πεθάνεις" πόσες φορές τις άκουσα πριν αγοράσω μοτοσικλέτα; Πόσες φορές επίσης άκουσα το "στα 35 σου είσαι πολύ "γέρος" για μοτοσικλέτα", το ότι "που πας στην εθνική νέος οδηγός με τη μηχανή", άσχετα αν οδηγούσα πολλά χρόνια αυτοκίνητο κλπ κλπ κλπ... Ο κάθε ένας με τα βιώματά του και τις εμπειρίες του. Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν έχω τα γονίδια του Ρόσι ούτε κατά διάνοια, άρα ότι έκανα εγώ, το ίδιο ακριβώς μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Και αυτό προτείνω σε όλους. Κάντε ότι θέλετε με όποια μοτοσικλέτα σας φτιάχνει, αρκεί να σεβαστείτε αυτό που οδηγείτε. Αυτό έκανα εγώ και δούλεψε περίφημα και συνεχίζει να δουλεύει με ότι και αν έχω οδηγήσει. Με τη δικιά σου λογική, αντί να έχω χαρεί τη μοτοσικλέτα μου σε όλη την Ελλάδα αυτά τα 2,5 χρόνια και τις 40,000 χιλιόμετρα, αντί να έχω κάνει το κέφι μου Σέρρες και Μέγαρα, αντί να περνάω όμορφα, ακόμα θα έπρεπε να παλεύω με 250 κυβικά να μην με πατήσουν στην εθνική οδό καθ΄οδόν για το σπίτι...

Αν το παλικάρι αυτό η όποιος άλλος σκοτωθεί, πρόβλημά του. Δεν του έδωσα κλειδιά στο χέρι, δεν τον υποχρέωσα ούτε να αγοράσει, ούτε να οδηγήσει. Λέω τη γνώμη μου όπως λες τη δική σου. Και καλά θα κάνεις να τη σέβεσαι. Δεν είσαι, ούτε πρόκειται να γίνεις ποτέ Θεός, αλάθητος και απόλυτος. Η απόφαση πάντα και η ευθύνη της βαρύνει τον όποιον την πάρει. Άρα τον μέλλοντα αγοραστή. Θα δει τη γνώμη σου, τη δική μου και θα κρίνει. Για να πάρει μοτοσικλέτα, είναι πάνω από 18, άρα ενήλικος και υπεύθυνος.

loumex
16/10/2009, 19:16
ρε παιδια ας προτιμουμε κατι τοτε καλυτερο για την διαδικασια εξοικιωσης. Σοβαρα τωρα, εγω αν ειχα παιδι κ μου ελεγε οτι θελει στα 21 του GSXR ενω πριν ειχε οδηγησει σε νησι σκουτερ, ελεος, οχι ρε φιλε, διαφωνω καθετα. Τωρα δικαιωμα μου, σωστα?

Παρε καμια πιο ευκολη μηχανη ξερωγω, ας ειναι 600αρα.

nickald
16/10/2009, 19:20
Απορω

Εχει διαβασει κανενας οτι το τοπικ λεει GSR ??

amyroukai
16/10/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Απορω

Εχει διαβασει κανενας οτι το τοπικ λεει GSR ??
Nαι και το θέμα είναι ότι το GSR είναι πολύ καλό, πολύ φιλικό, με το ABS πολύ ασφαλές και ΚΑΝΕΙ για πρώτη μηχανή όπως είπα, αρκεί να το σέβεσαι και να μην κάνεις το λάθος να πεις "το 'χω" από την πρώτη βόλτα...

loumex
16/10/2009, 21:22
σωστο. ψηφιζω Er6 η τέτοια φάση επίσης. Απο πιο On off δε ψηνεσαι? να πας κ κανα ταξιδι βρε αδερφε

amyroukai
16/10/2009, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex
να πας κ κανα ταξιδι βρε αδερφε Επειδή έτυχε τελευταία να κυκλοφορώ και με ένα Ζ750, δεν είναι καθόλου άσχημα τα γυμνά και για ταξίδι, όχι σε ταχύτητες Sport-touring φυσικά, αλλά στα 140-150 μιά χαρά βγαίνει μιά 400άρα χιλιόμετρα τη μέρα και δικάβαλο ακόμα... Δεν έτυχε απλά να κάνω περισσότερα, αλλά δεν κουράζει. Όρθιο είναι, δεν καίει πολλά σε αυτές τις ταχύτητες, το GSR έχει και ζελατίνα από το εργοστάσιο. Τα κάνει όλα... :) Με σύνεση!

tRElOs_18
18/10/2009, 23:52
Dexter ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου αλλα μπερδευτηκες καπου , η ερωτηση δεν ηταν
αν θα σκοτωθω με την μηχανη απλα αν θα δυσκολευτω πολυ για να την μαθω.
Τους κινδυνους που εχει η αποκτηση μια μηχανης τους ξερω πολυ καλα , εχω χασει και φιλους ετσι και αν παθω κατι δεν πιστευω οτι θα φταιει τοσο η μηχανη οσο κανενας αλλος ηλιθιος στον δρομο
που δυστυχως υπαρχουν πολλοι.
Παντως ευχαριστω για τις συμβουλες σας , κατα 99% γι'αυτην θα παω γιατι ουτε εγω συμφωνω με το
να παω να αγορασω ενα 250αρι και να αλλαξω σε ενα τριμηνο μηχανη, πολυ μπερδεμα χωρις λογο.
Να περιμενετε fotos οταν την παρω :smokin:

amyroukai
19/10/2009, 09:03
To αν θα δυσκολευτείς εξαρτάται από το πόσο πιστεύεις ότι μπορείς να την ελέγξεις, πόση διάθεση έχεις να τη μάθεις και κυρίως από το πόσο είσαι διατεθειμένος να περιμένεις να τη μάθεις. Οι περισσότεροι που σκοτώνονται, απλά αγοράζουν μιά μοτοσικλέτα που είναι πολύ για τα χέρια τους και πιστεύουν ότι επειδή την αγόρασαν, την ξέρουν κιόλας. Προσωπικά, ακόμα και σήμερα, προτιμώ να πηγαίνω πιο αργά από κάποιους στην παρέα παρά να πιεστώ, τόσο στο δρόμο όσο και στην πίστα. Δεν θεώρησα ποτέ ντροπή το να κινηθώ αργά, έγραψα στα παλιά μου τα παπούτσια το δούλεμα γιατί είμαι ο "νέος" κλπ κλπ, το δούλεμα γιατί ποτέ δεν κυκλοφόρησα χωρίς κράνος, ποτέ χωρίς μπουφάν ακόμα και με καύσωνα, ποτέ χωρίς γάντια και κατά 80% με παπούτσια μοτοσικλέτας ή μπότες... Κόστισε το κάτι παραπάνω το να πάρω καλοκαιρινό σετάκι/χειμωνιάτικο σετάκι, αλλά ασφάλεια πάνω από όλα. Και το "σεμνά και ταπεινά" πιστεύω με έχει φυλάξει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο γιατί δεν κινούμαι στα όριά μου, ούτε στης μοτοσικλέτας. Κότα; Μπορεί. Αλλά είμαι σπίτι κάθε βράδι. Μπορείς και εσύ να τσαλακώσεις τον εγωισμό σου για χάρη της ασφάλειάς σου; Οι πιό πολλοί στην ηλικία σου δεν μπορούν.

Ο κύριος λόγος που όλοι επιμένουν στο όχι 600άρι είναι ένας: με το 600άρι, έχεις φτάσει τα 200 στο κοντέρ στον ίδιο χρόνο που το αυτοκίνητο γεμίζει την πρώτη του ταχύτητα, άντε κουμπώνει και δευτέρα. Καταλαβαίνεις πόσο γρήγορα μαζεύει χιλιόμετρα; Κάποια πράγματα που τα βλέπεις μακριά, είναι ένα "τσακ" με τον καρπό σου και βρίσκονται ακριβώς μπροστά σου σε μιά στιγμή. Στο λέω, αλλά αν δεν το ζήσεις, δεν θα το συνειδητοποιήσεις. Μιλάμε για ΠΟΛΥ γρήγορες ταχύτητες κίνησης και σοβαρές επιταχύνσεις. Ο κίνδυνος λοιπόν είναι το τι γίνεται με τόσα χιλιόμετρα. Αν δεις κάτι και τρομάξεις (που είναι πολύ λογικό) και δεν μπορέσεις να αντιδράσεις έγκαιρα, ή αν πηγαίνεις με τόσα χιλιόμετρα που δεν υπάρχει περιθώριο αντίδρασης, ΕΚΕΙ είναι ο κίνδυνος. Γιατί ο εγκέφαλός σου δεν έχει συνηθίσει, το σώμα σου δεν έχει προσαρμοστεί, δεν έχεις εμπειρία και το λάθος δεν θέλει πολύ να γίνει. Η ταχύτητα που μας φτιάχνει όλους, είναι ο χειρότερός σου εχθρός. Η μοτοσικλέτα δεν στρίβει ούτε φρενάρει τόσο καλά όσο το αυτοκίνητο ούτε τόσο σταθερά. Αν ένα καλό αυτοκίνητο θέλει κοντά 40 μέτρα για να σταματήσει από τα 100 χιλιόμετρα, η μοτοσικλέτα θέλει 50. Και το αυτοκίνητο σταματάει εύκολα, η μοτοσικλέτα δύσκολα γιατί και φρένο πρέπει να πατάς τέρμα (στην ανάγκη) και να μείνεις και όρθιος. Τα 10 μέτρα παραπάνω, είναι 5 μήκη μοτοσικλέτας, δεν είναι αστεία απόσταση. Είναι η διαφορά ανάμεσα στο "πάω σπίτι μου" και στο "πάω στο ΚΑΤ διαλυμένος". Ο "ηλίθιος" στο δρόμο δεν σε περιμένει να έρχεσαι κολλητά δίπλα του με 50 χιλιόμετρα παραπάνω, ούτε μπορεί να καταλάβει ότι το σημαδάκι στον καθρέφτη του θα είναι δίπλα του σε 2 δευτερόλεπτα, ούτε κανείς οδηγεί με το μάτι μόνο στον καθρέφτη. Τις περισσότερες φορές, δεν φταίει ο "ηλίθιος" με το αυτοκίνητο. Φταίει η ταχύτητα που πιάνει η μοτοσικλέτα. Τα 600άρια είναι λοιπόν ένα επικίνδυνο παιχνίδι... Και για αυτό σου έβαλαν τις φωνές.

Δεν άλλαξα γνώμη, πιστεύω πραγματικά ότι καλό είναι να το αγοράσεις το 600άρι. Θα κάνεις τα πάντα, από καφετέρια και το σουπερμάρκετ μέχρι να γυρίσεις όλη την Ελλάδα χαλαρός με την κοπέλα σου. Αλλά πραγματικά, πρόσεχε το, ειδικά στην αρχή και όταν λέω αρχή δεν εννοώ τα 1000 χιλιόμετρα στο στρώσιμο. Η "αρχή" για τον κάθε έναν είναι διαφορετική, ξέρω ανθρώπους που 3 χρόνια μετά την αγορά, ακόμα στην αρχή είναι. Κράτα λεφτά καβάντζα για καλό εξοπλισμό (δεν είναι ανάγκη να πάρεις κράνος του χιλιάρικου, έχει καλά carbon kevlar και με 200 ευρώ) και εννοώ και μπουφάν και γάντια και παπούτσια και αν μπορείς και κανένα "ειδικό" τζιν τουλάχιστον και φρόντισε να τα φοράς πάντα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα πιό καλά λεφτά που θα χαλάσεις για τον εαυτό σου και τη μοτοσικλέτα σου είναι το να πας σε σχολείο. Fast and safe, 0-300 riding school, της Moto-Adventures, πήγαινε να σε μάθουν άνθρωποι που στ' αλήθεια ξέρουν. Έχω πάει τρεις φορές σχολείο, η πρώτη μου όταν είχα κάνει 1500 χιλιόμετρα μόνο. Θα φύγεις άλλος άνθρωπος... Πολύ πιο ασφαλής.

Περιμένω τις φωτογραφίες σου :beer:

Ιωάν
17/11/2009, 19:03
Γεια σας και από εμένα, για τον φίλο που θέλει να μάθει με gsr εγώ λέω ΝΑΙ, γιατί πέρασα από παπάκι 50 cc (κινέζος) στο gsr και είναι εξαιρετική η προσαρμογή μου. Προσοχή θέλει και να μην το πατάς περισσότερο από όσο πρέπει. Δεν είναι επιδει πάει 250 Χλώ που πρέπει να το πάς και τόσο αν δεν είσαι έτυμος. Πρέπει να πω ότι έκανα τα πρώτα μου 1000 χιλιόμετρα με το δικό μου και νομίζω ότι κατασκευάστηκε για μένα ιδικά η μηχανή.

Souper είναι το gsr 600. :rotflmao:

EVI
17/11/2009, 19:30
ΧΤ660 -ΧΤ600

τσεκαρε τα μονοκυλινδρα

αν παρεις τελικα το gsr και ειναι μεταχιρισμενο να προσεξεις παρα πολυ να αλλαξεις λαστιχα γιατι μπορει να σου φαινοντε καινουργια αλλα μπορει να εχουν ξεραθει κιολας και τα φρενα (εξαεροση κλπ) εφοσον εισαι νεος οδηγος στους Ελληνικους δρομους πρεπει να εστιασεις στην οποια ασφαλεια μπορεις να εχεις -εκτος του εξοπλισμου

EVI
17/11/2009, 19:33
και μην μαλωνετε και εγω ειμαι της αποψης να αρχιζουν απο μικρα μηχανακια για παρα πολλους λογους αλλα ο καθενας ειναι υπευθηνος για τον εαυτο του.Και εγω απο 125ρι ξεκινησα πηγα σε 650 μονοκυλινδρο και σε 750 τετρακυλινδρο (εχωντας οδηγησει αρκετα-οχι για λιγα μετρα και ss και γυμνα 1000ρια και 400 street και μικρα και μεγαλα ον-οφ και κροσακια) παρολα αυτα και μετα απο χρονια οδηγησης θεωρω οτι το 750σεσε των 100ιππων που εχω ειναι υπεραρκετο για μενα.

ο καθενας ξερει για αυτον.

γνωμες λεμε

amyroukai
17/11/2009, 19:40
Ευάααααακι τι είναι αυτά που λες μωρέεε;;;; ΧΤ? Φτου κακά!

EVI
17/11/2009, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ευάααααακι τι είναι αυτά που λες μωρέεε;;;; ΧΤ? Φτου κακά!


μια χαρα ειναι το ΧΤ ρε συ.....αμα πεσει εχει -70% φθηνοτερα απο ενα gsr

amyroukai
17/11/2009, 19:50
Για ποιό πράγμα είναι καλό το XT? Αν είναι να αγοράζουμε μοτοσικλέτα για πεσίματα, πάμε όλοι να πάρουμε οποιοδήποτε χωμάτινο να τελειώνουμε. Το ΧΤ είναι ΤΟ ψοφίμι. Εκτός αν το πάρεις πολύ συνειδητοποιημένα, θα βαρεθείς πριν καν ανέβεις. Άσε που ούτε φρενάρει, ούτε στρίβει όπως ένα στριτάκι. Τι το θέλεις το παπόρι...

EVI
17/11/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Για ποιό πράγμα είναι καλό το XT? Αν είναι να αγοράζουμε μοτοσικλέτα για πεσίματα, πάμε όλοι να πάρουμε οποιοδήποτε χωμάτινο να τελειώνουμε. Το ΧΤ είναι ΤΟ ψοφίμι. Εκτός αν το πάρεις πολύ συνειδητοποιημένα, θα βαρεθείς πριν καν ανέβεις. Άσε που ούτε φρενάρει, ούτε στρίβει όπως ένα στριτάκι. Τι το θέλεις το παπόρι...

αν ειναι το ΧΤ παπορι τι να πουν και οι ζουζουρες και τα μπουσα και τα εφ τζει αρ (σαν τζι α τζοε ακουγετε το γιαμαπα)


ρε συ Γιαννο....οταν πηρα το freewind απο το typhoon που ημουν μου φανηκε διαστημοπλοιο ρε φιλε....τι παει να πει ψοφιμι?εσυ δλδ τελικιαζεις μεσα στη πολη που ειναι το 70-80% των διαδρομων ενος μεσου αναβατη ειδικα Αθηναιου -το Ζ η το μπαντιτ?????

μετα μπορει να παρει και το εντερπραιζ


-και μεταξυ μας με ενα ΧΤ XR DR TTR και λοιπα τετοια σε σφιχτο κλειστο επαρχιακο στροφιλικη ενας καλος οδηγος πιστευεις δεν σε/με περναει απο πανω??????ανετα :beer:

XJR_Billy
17/11/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Για ποιό πράγμα είναι καλό το XT? Αν είναι να αγοράζουμε μοτοσικλέτα για πεσίματα, πάμε όλοι να πάρουμε οποιοδήποτε χωμάτινο να τελειώνουμε. Το ΧΤ είναι ΤΟ ψοφίμι. Εκτός αν το πάρεις πολύ συνειδητοποιημένα, θα βαρεθείς πριν καν ανέβεις. Άσε που ούτε φρενάρει, ούτε στρίβει όπως ένα στριτάκι. Τι το θέλεις το παπόρι...

Το'χεις καβαλήσει μεγάλε το ΧΤ660?
Ή έτσι σου'χουν πει?

amyroukai
17/11/2009, 20:08
ένας ΚΑΛΟΣ οδηγός, περνάει ένα μέτριο οδηγό, ότι και αν οδηγούν και οι δύο.

Μην κολλάς με τις τελικές. Πόσα μέτρα θέλει το GSR να φρενάρει από τα 60-70 έστω και πόσα το ΧΤ? Και με τι σταθερότητα; Με τον ίδιο οδηγό και τα δύο πάντα.

Εγώ όπως ξέρεις από... ποδήλατο πήρα το 650 και δεν το μετάνιωσα. ΟΚ όντως δεν πίστευα πόσο γρήγορα πάει, αλλά το συνήθισα, έκανα και κάνω τα σχολεία μου με κάθε ευκαιρία, προσέχω σχετικά, είχα και πολλά χρόνια εμπειρία αυτοκίνητο και ήξερα πως κινούνται οι διάφοροι στο δρόμο... Δεν είναι κανόνας πως ΠΡΕΠΕΙ όλοι να ξεκινάνε με σκούτερ όπως εσύ. Ούτε λάθος φυσικά αν το κάνει κάποιος. Και στην τελική δες πόσοι και πόσοι οδηγούν χρόνια ατέλειωτα και έχουν περάσει από όλα τα κυβικά και πήραν πλέον "εργαλεία" και είναι θεόκουλοι ακόμα και με τα δικά μου κριτήρια, που είμαι ψάρακας και κουλάδι. Και πουλάνε και ιστορία με τα RRR και τα δέρματα...

Έχω καβαλήσει άλλο μονοκύλινδρο... Για τα δικά μου κριτήρια και αυτά που θέλω εγώ από τη μοτοσικλέτα μου, δεν μου κάνει. Δε σου έβρισα και τη μάνα Billy, κούλαρε, απλά προτιμώ άλλη κατηγορία μοτοσικλέτες, πειράζει; Εσένα σου αρέσει το ΧΤ και καλά κάνεις!

EVI
17/11/2009, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
ένας ΚΑΛΟΣ οδηγός, περνάει ένα μέτριο οδηγό, ότι και αν οδηγούν και οι δύο.

Μην κολλάς με τις τελικές. Πόσα μέτρα θέλει το GSR να φρενάρει από τα 60-70 έστω και πόσα το ΧΤ? Και με τι σταθερότητα; Με τον ίδιο οδηγό και τα δύο πάντα.

Εγώ όπως ξέρεις από... ποδήλατο πήρα το 650 και δεν το μετάνιωσα. ΟΚ όντως δεν πίστευα πόσο γρήγορα πάει, αλλά το συνήθισα, έκανα και κάνω τα σχολεία μου με κάθε ευκαιρία, προσέχω σχετικά, είχα και πολλά χρόνια εμπειρία αυτοκίνητο και ήξερα πως κινούνται οι διάφοροι στο δρόμο... Δεν είναι κανόνας πως ΠΡΕΠΕΙ όλοι να ξεκινάνε με σκούτερ όπως εσύ. Ούτε λάθος φυσικά αν το κάνει κάποιος. Και στην τελική δες πόσοι και πόσοι οδηγούν χρόνια ατέλειωτα και έχουν περάσει από όλα τα κυβικά και πήραν πλέον "εργαλεία" και είναι θεόκουλοι ακόμα και με τα δικά μου κριτήρια, που είμαι ψάρακας και κουλάδι. Και πουλάνε και ιστορία με τα RRR και τα δέρματα...


ρε σε μενα απαντησες????για αυτο περιμενα τοση ωρα?????αι απο εδω ρε παω να κανω μπανιο ξενερωτος γκομενος εισαι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:beer:


οσο για ολα αυτα βαριεεεμεεε να απααααντησωωω να με κερασεις καφε που ειμαι και φτωχο και θα σου απαντησω Live (Α-τυχουλι):rotflmao: :lol:

XJR_Billy
17/11/2009, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

Έχω καβαλήσει άλλο μονοκύλινδρο... Για τα δικά μου κριτήρια και αυτά που θέλω εγώ από τη μοτοσικλέτα μου, δεν μου κάνει. Δε σου έβρισα και τη μάνα Billy, κούλαρε, απλά προτιμώ άλλη κατηγορία μοτοσικλέτες, πειράζει; Εσένα σου αρέσει το ΧΤ και καλά κάνεις!

Φίλε μου, η μητέρα μου δυστυχώς δεν ζει για να τη βρίσει κανένας...

Το ότι δεν σου κάνει η ΧΤ, απολύτως δεκτό και σεβαστό. Αυτό όμως δεν την κάνει αυτόματα για τον Μπουτζο...

Ούτε μένα δεν μου κάνει η GSXR... να τη βγάλω άχρηστη?
Είμαι της γνώμης ότι πρέπει να καβαλάμε πρώτα μιά μηχανή για να εκφέρουμε γνώμη, και μετά να τη θάβουμε.
Καβάλησα κι εγώ μία CB400... αυτό μου δίνει άποψη για ΟΛΑ τα τετρακύλινδρα?

Μη συνεχίσουμε, να'σαι καλά.:wave2:

amyroukai
17/11/2009, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ούτε μένα δεν μου κάνει η GSXR... να τη βγάλω άχρηστη?
Ότι δεν σου κάνει, είναι εξ' ορισμού άχρηστο για εσένα. Άρα δεν διαφωνούμε πουθενά... Το χρήσιμο και άχρηστο είναι θέμα αναγκών και προτιμήσεων, όχι υποκειμενικής αξίας του αντικειμένου.

XJR_Billy
17/11/2009, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ότι δεν σου κάνει, είναι εξ' ορισμού άχρηστο για εσένα. Άρα δεν διαφωνούμε πουθενά... Το χρήσιμο και άχρηστο είναι θέμα αναγκών και προτιμήσεων, όχι υποκειμενικής αξίας του αντικειμένου.

Όντως, δεν διαφωνούμε.
Ευτυχώς υπάρχουν μηχανές για να καλύψουν όλες τις ανάγκες.
Και όλες τις χρήσεις.

Το να χαρακτηρίζεις μιά μηχανή ψοφίμι και να τη συγκρίνεις με ανόμοια κατηγορία, χωρίς να την έχεις οδηγήσει, απλά, δεν είναι πρέπον.

Να συγκρίνω κι εγώ μιά WR450 με μιά CBR1000RR...

Ας προσέχουμε λίγο τι γράφουμε...

Φιλάκια!!:wave2:

amyroukai
17/11/2009, 21:55
Βασικά τη βλακεία την ξεκίνησε το Ευάκι που έχει σκάσει στα γέλια τώρα με το flame war. Το παλικάρι είπε "θέλω GSR" και του λέει πάρε ΧΤ. Ε τι να πεις άλλο... Δεν έκανα εγώ τη σύγκριση :beer:

XJR_Billy
17/11/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Βασικά τη βλακεία την ξεκίνησε το Ευάκι που έχει σκάσει στα γέλια τώρα με το flame war. Το παλικάρι είπε "θέλω GSR" και του λέει πάρε ΧΤ. Ε τι να πεις άλλο... Δεν έκανα εγώ τη σύγκριση :beer:

Έγινε ρε φιλαράκι. Δεν τρέχει τίποτα.

Η Εύη, πολύ σωστά για μένα, πρότεινε στο παλληκάρι να μην πάει καρφί στους 100 ίππους.

Τα λέμε !!:beer: :wave2:

tyxeros
17/11/2009, 22:09
Και εμενα η πρωτη μου μηχανη ειναι. Κοντευω να κλεισω 2 χρονια μαζι της και ενας βασικος λογος που την πηρα ηταν γιατι μου αρεσε περισσοτερο απο τις αλλες.( ειναι και ποιο φτηνη στην κατηγορια της). Ακομα δηλαδη καθομαι και την χαζευω. Ειναι παντος πολλη φιλικη στην χρηση , ελαφρια σχετικα και πολλη ευκολη στο κουμανταρισμα, στριβει ευκολα , και οταν την συνηθησεις εχει και το γκαζι να σου ανεβασει την αδρεναλινη.
Απλα να θυμασαι οτι οι δρομοι δεν ειναι πιστες... και δεν υπαρχει ασφαλτος στην Ελλαδα... μονο λακουβες και γυναικες οδηγοι :lol:

amyroukai
17/11/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyxeros
δεν υπαρχει ασφαλτος στην Ελλαδα... μονο λακουβες και γυναικες οδηγοι :lol:
ΕΥΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ :rotflmao:

EVI
17/11/2009, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Βασικά τη βλακεία την ξεκίνησε το Ευάκι που έχει σκάσει στα γέλια τώρα με το flame war. Το παλικάρι είπε "θέλω GSR" και του λέει πάρε ΧΤ. Ε τι να πεις άλλο... Δεν έκανα εγώ τη σύγκριση :beer:

το παλλικαρι ειπε αν θεωρουμε καλη για πρωτη μηχανη το τζιεσαρ νταξ????παλιο κουλαδι

:mad: :p :p :p :p

EVI
17/11/2009, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyxeros
και δεν υπαρχει ασφαλτος στην Ελλαδα... μονο λακουβες και γυναικες οδηγοι :lol: [/B]


+750+5(απο τα harris grips) + 60 (ohlins) + 10 (hel) + 5(bagster)+10 (xenon)+5 (δεικτης θερμοκρασιας λαδιου)+5(k&n)+10 (τιμονι,μανετες,τρομπα,ζελατινα)+10 (αυτοκολλητα)=750+120=870=>+870

+125(typhoon)+600(gixxer)=>725=>725+870=1595 ΑΛΟΓΑΤΑ


:cool:

kokos08
18/11/2009, 11:15
GSXR-1000 και τερμα το γκαζι! Μην ψαρωνεις! :a13:

Ιωάν
01/12/2009, 19:46
Παιδιά συνιστώ σε όλους προσοχή, η δρόμοι στην Ελλάδα είναι απαράδεκτοι, γυαλίζουν και γλιστράνε πάρα πολύ εντός πόλεων. Τώρα ειδικά με το κριό και την υγρασία.
Να προσέχετε!!!

Όσο καλοί και αν είστε!!! :rotflmao:

dmf
03/12/2009, 19:49
κι εγω απο gsr σκεφτομαι να ξεκινησω σε μερικους μηνες που κλεινω τα 21..

craven21gr
15/03/2010, 02:13
καλησπέρα παιδία και από μένα
Όντας αρχάριος με τις μοτό και κάτοχος του διπλώματος Α έκανα τεστ το gsr ενα μήνα αφού πηρα το δίπλωμα και πήγα να τσακιστώ στο ίσωμα γιατί απο 3η και 4000 σαλ περίπου εκανα κατεβασια σε 2α και πάτησα παράλληα γκάζι με απότέλεσμα να μου σουζάρει και να δω τον χριστό ΕΠ.ΟΠ. ένω γενικά μου φάνηκε πολύ δυνατο και νευρικό μηχανάκι τότε και δεν ξανασχολήθηκα ..........
μέχρι προχτές όπου το είχαν φέρει σε μαύρο στη σουζούκι καινούργιο και όταν το είδα σκέφτηκα pay back time και ξαναέκανα τεστ η απορία μου μετα το τέστ είναι :

ΕΧΕΙ ΔΙΧΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ GSR ?????
αφού χωρίς να έχω όδηγησει μηχανή για περίπου 9 μήνες εγίναν τα εξ'ης παράδοξα : τη πήγαινα πολύ καλα μέσα στη κίνηση και αυτό που με εξέπληξε ήταν το στρώτο της γκάζι και η άφθονη ροπή της που έβραινέ πολύ καλά σε όλες τις γκάμες στροφών ,κατι που δεν ίσχυε στο προηγούμενο τεστ που της είχα κάνει ,βέβαια σε μια στιγμή που της έδωσα παραπάνω γκάζι και άγκιξε τις 11000 σαλ η δευτέρα της άρχισα να νιώθω μια αρκετα δυνατή κλώτσια αλλά δε με ενόχλησε καθόλου και μετά έκοψα βέβαια γιατί είχε στροφή. Γενικά εμείνα απόλυτα ικανοποιημένος και έστρηβε και με άκουγε και σταμάταγε πολύ ευκολα το μόνο κακό ότι δεν έχει την ευελιξία ενός μικρότερου κυβισμού μοντέλου κάτι που είναι λογικό
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως είναι δυνατό το ίδιο μοντέλο τη μία να συμπεριφέρεται σαν αραβικος καθαρόαιμος αδάμαστος επιβήτορας και την άλλη σαν γαϊδουράκι ????

amyroukai
15/03/2010, 18:38
Γιατί -λέω τώρα- τώρα το οδήγησες σαν άνθρωπος, γρήγορα αλλά χωρίς μ@λ@κίες και την άλλη έκανες λάθος και το στραμπούληξες και σε τρόμαξε; Μπορεί πλέον να θεωρείται "soft" αλλά 100 αλογάκια δεν είναι ποτέ να τα υποτιμάς ;)

craven21gr
15/03/2010, 20:17
μαλλον έχεις δίκιο φίλε μου τελικά τα μόνα που χρειάζονται για κάθε μηχανή είναι μυαλό και σεβασμός και προστευτικός εξοπλησμός βεβαίως ....
παρεπιπτώντος το gsr μου αρέσει πάρα πολύ ειδικά σε μαύρο είναι κούκλα αυτή τη κατανάλωση να μην είχε ( 6λιτρα /100χμ κατα μέσο όρο ) ,την οποία δε τη καταλαβαίνω αφού το bandit που είναι και μεγαλύτερο σε κυβικά και βαρύτερο καιει ένα λίτρο λιγότερο , και θα είχε σπάσει τα ταμεία ....

α και μία 2η ερώτηση μηχανές σαν to bandit το diversion κτλ είναι ακόμη πιο γραμμικές από το gsr ????

amyroukai
16/03/2010, 17:31
Ναι είναι, πιο πολύ ροπή χαμηλά, λιγότερο "μπαμ" ψηλά.

Το ότι το Bandit καίει 5 λίτρα, ποιός ανάπηρος το έγραψε; Γιατί στα χέρια μου έχει κάψει τόσο ΜΟΝΟ σε ιδιαίτερα χαλαρή μετακίνηση, με 120 το πολύ. Πρακτικά, μόνο σε κονβόι εκδρομής moto.gr γίνεται αυτό η με κανέναν τρικούλαδο φίλο συντροφιά. Αλλιώς, η "φυσιολογική" του κατανάλωση είναι στα 6.5 λίτρα/100χλμ. Κινούμενος σε μη φυσιολογικούς ρυθμούς (συνήθως), καίει τα 15 λίτρα σε 160-170 χιλιόμετρα... :) Αλλά με τις νέες τιμές βενζίνης, μάλλον θα ξεκινήσω το eco-driving, τσούζει η τσέπη μου.

Και θα δυσκολευτείς να βρεις μηχανή που να καίει 5λ/100χλμ σε πραγματικές συνθήκες. Μόνο τα 800άρια της BMW φημολογείται ότι είναι τόσο οικονομικά. Αν πραγματικά θέλεις οικονομία στην αστική μετακίνηση, παπί ή σκουτεράκι και μόνο.

SeNNinhA
16/03/2010, 17:48
Τα 650 της BMW καίνε 3,2 ελάχιστο εως 5,5 σκισμένα.

:wave2: :wave2: :wave2: