PDA

View Full Version : Ζελατίνα



vestanpan
12/01/2004, 12:34
Ρε παιδιά...τι κάνουμε σε περίπτωση που θαμπώνει η ζελατίνα του κράνους σε περίοδο..."ψύχους";

1) Την ανοίγουμε και γυρνάμε σπίτι με πνευμονία;
2) Αγοράζουμε ζελατίνα αντιθαμβωτική (λεφτά δεν υπάρχουν);
3) Την περνάμε εσωτερικά με φύκι θαλλάσης του είδους "vromerous bohous", λες και πάμε να βγάλουμε κανα ροφό;

Η' ΜΗΠΩΣ...

4) Ξέρει κανείς καμιά εύκολη πατέντα να ξεμπερδεύουμε;

cityfly
12/01/2004, 12:59
το να την ανοίξεις λίγο καμιά φορά βοηθάει

ή πάρε αυτό που σου καλύπτει τη μύτη (δεν ξέρω πως το λένε) πουλάνε για όλες τις μάρκες

bikersonly
12/01/2004, 13:33
Το "αυτό" που λέει ο Cityfly λέγεται επιρρήνιο αν θυμάμαι καλά!

Εγώ προσωπικά σκάω λίγο την ζελατίνα....παρόλο που το Arai μου έχει αντιθαμβωτική ζελατίνα.Όλα τα Arai αν δεν κάνω λάθος έχουν και στην ουσία έχουν αεραγωγούς πάνω στην ζελατίνα τους οποίους αν τους ανοίξεις παγώνουν τα φρύδια σου.Οπότε μία η άλλη!

vestanpan
12/01/2004, 13:38
Το θέμα είναι πως με θερμοκρασία κοντά στο 0, το άνοιξε-κλείσε του κράνους, έστω και λίγο, θα σου εξασφαλίσει ένα κεφάλι παγάκι, αλλά πολύ περισσότερο ένα πολύ δυσάρεστο και ανήσυχο ταξίδι. Πρόσθεσε και τις βροχές των τελευταίων ημερών...
Από την άλλη το πρόβλημα δεν είναι η μύτη αλλά γενικότερα η αναπνοή.

Μήπως υπάρχει κάποιο προϊόν στο εμπόριο;

Κάποιος τρόπος θα υπάρχει....

Κάτιτις...

Χμμ...

Julius
12/01/2004, 13:52
palaiotera eixa dokimasei ena sprey poy to psekazes apo mesa sthn zelatina kai ippotithete oti den thampone, alla kai auto den ekane sosth douleia ase poy ama evazes poly sou paramorfone to optiko paidio!!!!

dystixos h lysh einai mia... Antithampotikh zelatina Kai epirinio giati kethe ena apo ayta mono toy einai metria lysh kai ta dyo mazi eggyhsh oti tha exeis katharo optiko paidio kai oxi "synefiasmeno":p

petridist
12/01/2004, 13:54
η οπως αλλιως μπορει να λέγεται ειναι πολυ καλο..

εχω της oxford και κανει πολυ καλή δουλειά.. έχει μια παπαριά και απο κάτω για να μην μπαινει και αέρας απο την κατω μεριά του κράνους..

20 ευρώ το πήρα περίπου απο το praktiker

και εχει και μεταλική παπαριά στη μήτη για ρύθμιση ωστε να στέκεται στο σχήμα της μύτης..

πολυ καλο!

vestanpan
12/01/2004, 15:04
Ρε παιδιά, τι να πω;! Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας! Επιρίνειο λοιπόν...θα το δοκιμάσω. Α, στο μεταξύ σκεφτόμουν και ξανασκεφτόμουν τις απαντήσεις σας και όλη τη φάση και κατέληξα στο εξής:

Η ζελατίνα θαμπώνει λόγω διαφοράς θερμοκρασίας αναπνοής - ζελατίνας ("σώπα ρε μεγάλε! ούτε ο Einstein") οκ? Αν λοιπόν έβρισκες τρόπο να ανεβάσεις την θερμοκρασία στα επίπεδα της αναπνοής τότε θάμπωμα τέλος. Πήρα λοιπόν το σεσουάρ της γυναίκας μου, βλ. Πιστολάκι για μαλιά, και έριξα καναδυό πιστολιές εσωτερικά της ζελατίνας και βουαλά! Όσο και να βαριανασαίνεις, όσο και να φυσάς από τη μύτη, με προσοχή μη σου φύγει καμιά μύξα, η ζελατίνα παραμένει "γυαλί". Αυτό όμως ισχύει μέχρι να ξαναβγάλεις το κράνος και να ξαναπαγώσει η ζελατίνα. Οπότε? Οπότε πάω για αγορά επιρίνειου και σπρέυ για ναμαστε σίγουροι...και αν λέμε και καμιά μαλακία να μας συγχωρείτε.

Thanx!;)

Julius
12/01/2004, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
έχει μια παπαριά και απο κάτω για να μην μπαινει και αέρας απο την κατω μεριά του κράνους......
και εχει και μεταλική παπαριά στη μήτη για ρύθμιση
πολυ καλο!


paparia #1 = Yposiagono

paparia #2 = metaliko elasma


a re epistimonaaaaaaaaaaaaaaaa :p :p :p :p :p

XTMPAM
12/01/2004, 15:54
ΠΑΜΕ ΣΤΟ PRAKTIKER ΚΑΙ ΖΗΤΑΜΕ ΜΙΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΤΣΙ???ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!
ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΕΝΤΟΛΕΣ!!!

XTMPAM
12/01/2004, 15:57
ΕΣΚΑΣΕ Ο ΚΥΡΟΣ-ΓΡΑΝΑΖΗΣ!!!ΑΑΑ ΡΕ ΜΑΓΚΑΙΒΕΡ!!!

petridist
13/01/2004, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
paparia #1 = Yposiagono

paparia #2 = metaliko elasma


a re epistimonaaaaaaaaaaaaaaaa :p :p :p :p :p


α ρε jul μπαμπινιώτηηηηηη!!!!!

μα γιατί με το ''παπαριές'' δεν το καταλάβατε???? εεε??:D

SpyrosTDM
15/01/2004, 12:17
ΠΟΥΛΑΕΙ Ο ΤΖΟΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ) ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ ΑΝΤΙΘΑΜΒΩΤΙΚΕΣ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ.ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΗΣ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ.Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΗ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΒΙΔΕΣ. ΓΥΡΩ ΣΤΑ 10 ΚΑΙ 25 ΕΥΡΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ
ΑΥΤΑ.

illuminatios
15/01/2004, 14:04
Fogcity! Αυτοκολλητο για μεσα απο τη ζελατινα.Δουλευει 100% καρατσεκαρισμενο.Υπαρχει για ολα τα κρανη