PDA

View Full Version : Sos δεν έχω συμπίεση



johnpan
09/10/2009, 19:04
Ιστορικό: άλλαξα πιστόνι στο μάστορα. Εκανα 60 χλμ. Ξαφνικά στο φρενάρισμα σβύνει, κάνω να το βάλω μπροστά και δεν έχει συμπίεση. Εβγαλα το μπουζί, είναι φυσιολογικό. Την προηγούμενη μέρα επειδή δεν έπαιρνε μπροστά εύκολα το είχα αλλάξει. Είχε ένα B9ES και του έβαλα ένα B8ES. Ο μάστορας θα έρθει να το δει το πρωί. Μπορεί να έγινε εξαιτίας του μπουζιού? Το πήγαινα σε ρυθμούς στρωσίματος. Πριν σβύσει άκουσα ένα τσακ. Τιποτα άλλο. Η μανιβέλα κατεβαίνει και με το χέρι πλέον. Τι πρέπει να ξέρω για τα εργατικά του μάστορα και τι μπορεί να φταίει? ΒΟΗΘΕΙΑ

Υ.Γ. Yamaha DT200 '93

marulis
09/10/2009, 19:46
Αν η αλλαγή είναι μόνο στο νούμερο από 9 σε 8 δεν παίζει σημαντικό ρόλο,Αλλάζει η ψυχρότητα του, όμως B_ES είναι σωστή επιλογή για το μηχανάκι?

Φοβάμαι πως είναι κάτι πολύ σοβαρό :(

johnpan
09/10/2009, 19:52
Το ίδιο μπουζί φορούσα και με το προηγούμενο πιστόνι.

johnpan
09/10/2009, 20:05
Το καινούριο πιστόνι μου είπε ο μάστορας ότι ήταν Βόρτεξ

notakos600
10/10/2009, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ιστορικό: άλλαξα πιστόνι στο μάστορα. Εκανα 60 χλμ. Ξαφνικά στο φρενάρισμα σβύνει, κάνω να το βάλω μπροστά και δεν έχει συμπίεση. Εβγαλα το μπουζί, είναι φυσιολογικό. Την προηγούμενη μέρα επειδή δεν έπαιρνε μπροστά εύκολα το είχα αλλάξει. Είχε ένα B9ES και του έβαλα ένα B8ES. Ο μάστορας θα έρθει να το δει το πρωί. Μπορεί να έγινε εξαιτίας του μπουζιού? Το πήγαινα σε ρυθμούς στρωσίματος. Πριν σβύσει άκουσα ένα τσακ. Τιποτα άλλο. Η μανιβέλα κατεβαίνει και με το χέρι πλέον. Τι πρέπει να ξέρω για τα εργατικά του μάστορα και τι μπορεί να φταίει? ΒΟΗΘΕΙΑ

Υ.Γ. Yamaha DT200 '93




Πιστεύω πως έχει σπάσει ελατήριο. Τα wortex ένα ελατήριο έχουν ή δυο?
Το μπουζί είναι το σωστό και στην έλλειψη συμπίεσης δεν παίζει ρόλο.
Παπαριά του μάστορα μυρίζομαι αν ισχύει ότι το έστρωνες και δεν του τα έχωσες.

alexioannides
10/10/2009, 07:53
spasmeno elathrio.
an de sou exei kanei gratzounies den einai kai tipota spoudaio....
kalo ksemperdema

notakos600
10/10/2009, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
spasmeno elathrio.
an de sou exei kanei gratzounies den einai kai tipota spoudaio....
kalo ksemperdema




Η γρατζουνιά είναι το λιγότερο, σημασία έχει να βρεθούν τα κομμάτια του ελατηρίου.

johnpan
10/10/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Παπαριά του μάστορα μυρίζομαι αν ισχύει ότι το έστρωνες και δεν του τα έχωσες.

Φυσικά ισχύει. Δεν μπήκα εδώ να πω ψέματα. Αλλά με την αμοιβή του μάστορα τι πρέπει να γίνει?

fantacid
10/10/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Φυσικά ισχύει. Δεν μπήκα εδώ να πω ψέματα. Αλλά με την αμοιβή του μάστορα τι πρέπει να γίνει?


να σου δωσει τα χρηματα σου πισω κ να σε κερασει μπουγατσα.....
:wave2:

maron
10/10/2009, 09:50
το μπουζι ειναι στην θεση του?
μηπως δεν το εσφυξες καλα?

Lio
10/10/2009, 09:58
Welcome to the magic world of kollimeno dixrono...

(Μαλλον οι ανοχες κυλίνδρου-μπιστονιού δεν ήταν οι σωστές..)

johnpan
10/10/2009, 10:56
το μπουζι ειναι στη θεση του και σφιγμενο

για το χιουμορ του fantacid δεν εχω λόγια φίλε μπραβο:wave2:

johnpan
10/10/2009, 11:24
Νομίζω δύσκολο να τρύπησε το πιστόνι μέσα σε 60 χλμ και κυρίως όταν το μπουζί δεν έχει κανένα σημάδι φθοράς. :confused: :confused:

notakos600
10/10/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Νομίζω δύσκολο να τρύπησε το πιστόνι μέσα σε 60 χλμ και κυρίως όταν το μπουζί δεν έχει κανένα σημάδι φθοράς. :confused: :confused:


Το ελατήριο υποθέτουμε πως έχει σπάσει, αν τώρα ο μάστορας έβαλε την ίδια φλάτζα που ήταν φθαρμένη και ανέβηκε η συμπίεση στο Θεό, διόλου απίθανο να τρύπησε και πιστόνι.
Αν δεν το λύσεις να δεις τι παίζει μη περιμένεις διάγνωση από το διαδίκτυο.

Tomahawk
10/10/2009, 13:39
Λογικά ελατήριο είναι...

Πρόβλημα μετά απο τόσα λιγα χλμ απο την επισκευή σημαίνει σφάλμα του μηχανικού.
Οπότε δε θα πρέπει να πληρώσεις τπτ για την επισκευή, για καλό και για κακό κράτα αποδείξεις κλπ γιατί αν σ πει να πληρώσεις γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να κάνεις καταγγελία σε ΙΝΚΑ κλπ.

Το πήγα λίγο μακριά αλλα ποτέ δε ξέρεις!

nassosxlvbros
10/10/2009, 15:28
Φαντάζομαι η αντλία λαδιού έστελνε λαδάκι καύσης...λαδάκι που ΥΠΗΡΧΕ στο δοχείο έτσι;....και η εξάτμιση κάπνιζε ελαφρώς...(ή και πολύ) ;)

stefanos
10/10/2009, 15:29
Θύμισε μας γιατί δεν παίρνει εύκολα μπροστά?
Αν ρωτήσω για το στρώσιμο θα γίνει πόλεμος ε?
Και πιστόνι σκέτο η και ρεκτιφιέ?

raptorok
10/10/2009, 15:45
Για να σου φυγει η απορία βγάλε την μπροστά εξάτμηση και φέξε με ενα φακό μεσα.
σπασμενο ελατήριο ή σημάδια στο πιστόνι πιθανός να φανούν.

raptorok
10/10/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Είχε ένα B9ES και του έβαλα ένα B8ES.
Υ.Γ. Yamaha DT200 '93

το 3ετ δεν ειναι?
ειχα και εγω ενα τετοιο, παντα το μπουζι ειταν BR8ES.

johnpan
12/10/2009, 10:04
@ nassosxlvbros: από λάδι ήταν εντάξει. Μάλιστα είχα ρίξει και λίγο στο ντεπόζιτο για σιγουριά, παρόλο που η τρόμπα είναι κομπλέ

@ στεφανος: Δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Δεν ξέρω γιατί. Τώρα δεν παίρνει με τίποτα αφού η μανιβέλα δεν έχει συμπίεση. Για το στρώσιμο ήμουν εντελώς τυπικός. Ούτε σκορτσαρίσματα ούτε τέρμα γκάζι. Πόσο στραβά μπορεί να πήγε από στρώσιμο? Το άφηνα και ένα λεπτό να ζεσταθεί πριν ξεκινήσω. Το πιστόνι σκέτο, μου είπε πως δεν ήθελε γυάλισμα.

Αυριο έρχεται να το πάρει, θα σας πω νέα

alexioannides
12/10/2009, 10:21
STANDAR ESPASE ELATHRIO APO XAZOMARA TOY MHXANIKOY MHN ANHSHXEIS ALLA PES MAS NA KSEROUME.:wave2:

notakos600
12/10/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
@ nassosxlvbros: από λάδι ήταν εντάξει. Μάλιστα είχα ρίξει και λίγο στο ντεπόζιτο για σιγουριά, παρόλο που η τρόμπα είναι κομπλέ

@ στεφανος: Δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Δεν ξέρω γιατί. Τώρα δεν παίρνει με τίποτα αφού η μανιβέλα δεν έχει συμπίεση. Για το στρώσιμο ήμουν εντελώς τυπικός. Ούτε σκορτσαρίσματα ούτε τέρμα γκάζι. Πόσο στραβά μπορεί να πήγε από στρώσιμο? Το άφηνα και ένα λεπτό να ζεσταθεί πριν ξεκινήσω. Το πιστόνι σκέτο, μου είπε πως δεν ήθελε γυάλισμα.

Αυριο έρχεται να το πάρει, θα σας πω νέα



Μήπως να το πήγαινες αλλού?
Ποιός σου εγγυάται πως δεν θα ξανακάνει τα ίδια?
Από την άλλη παίζει και η εκκρεμότητα με τα φράγκα που του έδωσες.
Πόσο σου πήρε αν επτρέπεται?

odt
12/10/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan


Αυριο έρχεται να το πάρει, θα σας πω νέα


είναι ο ίδιος "μηχανικός" που "έφτιαχνε" το μπεργκ? :rolleyes:

johnpan
12/10/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
είναι ο ίδιος "μηχανικός" που "έφτιαχνε" το μπεργκ? :rolleyes:

Οχι ρε Κώστα, τον έχω διαγράψει αυτόν. Αλλά και ο καινούριος δε μου φαίνεται να αντέχει το τεστ... Σχεδόν κανένα δε μπορείς να εμπιστευθείς στην Πάτρα. Αντε να βρω άλλον πάλι. Και τι ζήτησα? Ενα πιστονακι να βαλει σε δίχρονο μηχανάκι... αντε γεια μωρε...

Εσυ με τη Σουηδέζα τι κανεις? Πότε θα τη δούμε?

camen
12/10/2009, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Οχι ρε Κώστα, τον έχω διαγράψει αυτόν. Αλλά και ο καινούριος δε μου φαίνεται να αντέχει το τεστ... Σχεδόν κανένα δε μπορείς να εμπιστευθείς στην Πάτρα. Αντε να βρω άλλον πάλι. Και τι ζήτησα? Ενα πιστονακι να βαλει σε δίχρονο μηχανάκι... αντε γεια μωρε...

Εσυ με τη Σουηδέζα τι κανεις? Πότε θα τη δούμε?

Στειλε μου πμ με τον μηχανικο φιλε μου...:winka:

ploiarxos
22/10/2009, 09:43
ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΘΥΡΙΔΑ ΕΞΑΓΩΓΗΣ ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ....

reinmeister
22/10/2009, 10:22
θα χει πλακα να σου βαλε αναποδα το πιστονι...

ploiarxos
22/10/2009, 12:15
μπα,δε θα επερνε καθολου μπροστα!

reinmeister
22/10/2009, 12:20
μια χαρα θα παιρνε μπροστα...απλως θα εσπαγε απ ευθειας τα ελατηρια στις ακρες τους...

alexioannides
22/10/2009, 12:25
:a014:

notakos600
22/10/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
:a014:


Τρως ποπ-κορν και περιμένεις τα σπασμένα ελατήρια να πεταχτούν από την εξάτμιση? :lol: :lol:

OldMan
22/10/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θα χει πλακα να σου βαλε αναποδα το πιστονι...
Εννοείς το πάνω - κάτω ή το μπρος - πίσω ..?? :lol:

dirtbird
22/10/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εννοείς το πάνω - κάτω ή το μπρος - πίσω ..?? :lol:

Μάλλον το μέσα-έξω εννοεί....



:cool:

reinmeister
22/10/2009, 15:11
Μπιστονι δεν ειναι αυτο το στρογγυλο που παει πανω κατω μεσα στο μοτερ:confused: :confused:

johnpan
22/10/2009, 18:14
πήγα σήμερα και το είδα. Εχει κόλλημα σε ένα σημείο. Εχουν κολλήσει και τα δύο ελατήρια πάνω στο πιστόνι. Το χιτώνιο δεν έχει σημάδι. Είναι σα να πήρε κάποιο σκουπίδι - ρίνισμα και πήγε και κόλλησε εκεί. Για λεφτά δεν είπαμε τίποτα, περιμένω να δω τι θα πει το αφεντικό. Ψάχνουν λέει γιατί το έκανε...

Lio
22/10/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
πήγα σήμερα και το είδα. Εχει κόλλημα σε ένα σημείο. Εχουν κολλήσει και τα δύο ελατήρια πάνω στο πιστόνι. Το χιτώνιο δεν έχει σημάδι. Είναι σα να πήρε κάποιο σκουπίδι - ρίνισμα και πήγε και κόλλησε εκεί. Για λεφτά δεν είπαμε τίποτα, περιμένω να δω τι θα πει το αφεντικό. Ψάχνουν λέει γιατί το έκανε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Welcome to the magic world of kollimeno dixrono...

(Μαλλον οι ανοχες κυλίνδρου-μπιστονιού δεν ήταν οι σωστές..)

Σε ενα κυλινδρο ονομαστικης διαμετρου 54mm, o κατασκευαστης λεει πως το πιστονι πρεπει να εχει διαμετρο απο 53.90mm εως 53.94mm και ο κυλινδρος απο 54.12 εως 54.20mm. Oταν βαλουμε ενα πιστονι άλλου κατασκευαστη και αυτο τυχαινει να εχει διαμετρο πχ. 53.98mm, ε τοτε το κολλημα ειναι προ των πυλων (καθολου σπανιο φαινομενο στα διχρονα)......
(Τα νουμερα ειναι φανταστικα...)

stefanos
23/10/2009, 13:44
Ναι αλλά εδώ δεν έχουμε κόλλημα:)

Lio
23/10/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
πήγα σήμερα και το είδα. Εχει κόλλημα σε ένα σημείο. Εχουν κολλήσει και τα δύο ελατήρια πάνω στο πιστόνι......

johnpan
25/10/2009, 15:02
βασικά μπορεί να μην ξερω καλα την ορολογία. Ειναι κολημα μεταξυ του πιστονιου κ των ελατηριων ασ να εχει φαει μια σφυρια. Δεν εχει κολλησει στο χιτωνιο. Το μηχανακι ξαναλεω εσβυσε κατα το φρεναρισμα με πολυ μικρη ταχυτητα. Δε μπλοκαρε το μοτερ.

Lio
27/10/2009, 13:20
Μια χαρα τα λες. Ειναι κολλημα και μαλιστα απο τα πολυ συνηθισμενα στα διχρονα, που συμβαινουν οταν το πιστονι διασταλει πολυ και καλυψει το διακενο μεταξυ αυτου και του κυλινδρου και αρχισει να τριβεται εις αυτον. Με την στενη επαφη ομως, μερος της θερμοτητας απο το πιστονι περναει στον (σχετικα ψυχροτερο κυλινδρο) και το διακενο αποκαθισταται. Αν εισαι τυχερος (που ειναι και η πιο συνηθισμενη περιπτωση), το μηχανακι συνεχιζει να δουλευει κανονικα, με δωρο μονο μερικες γρατζουνιες στο πιστονι. Αν εισαι ατυχος, τα ελατηρια μαγκωνουν κλειστα και η συμπιεση παει περιπατο.....

OldMan
29/10/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Αν εισαι ατυχος, τα ελατηρια μαγκωνουν κλειστα και η συμπιεση παει περιπατο.....
Ακούς γκαντεμόσκυλο Γιαννάκη ..??? :smokin:

johnpan
29/10/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ακούς γκαντεμόσκυλο Γιαννάκη ..??? :smokin:

Παλιόγερε, έχω συγκλονιστεί από την προσφορά σου στο θρεντ αυτό!

Παιδιά μίλησα με το μάστορα, μου είπε ότι κάτι πήρε μέσα το μοτέρ, ή από το καρμπ ή από το φίλτρο αέρος. Αν λέει το πήγαινα κόκκινα αντί να το στρώνω τότε θα είχε κολλήσει κανονικά. Αρα με πιστεύει ότι το οδηγούσα στρωτά. Οπότε του λέω τι πρέπει να γίνει? Εχώ δεν άνοιξα ούτε καρμπυρατέρ ούτε φίλτρο αέρος. Να σημειώσω ότι τη μέρα που το πήρα από το συνεργείο, όταν έφτασα σπίτι κ έβαλα νεκρά, το μοτέρ στροφάριζε στα κόκκινα με κλειστό γκάζι. Προφανώς έπαιρνε αέρα, γιατί έσφιξα λίγο την μπότα και σταμάτησε. Ο μάστορας δεν παραδέχεται ότι αυτό μπορεί να έχει σχέση με τη βλάβη.

Τελικά συμφωνήσαμε να πληρώσω μόνο το πιστόνι και όχι τα εργατικά. Δεν είμαι ευχαριστημένος και δε θα με ξαναδεί ποτέ, κομμάτια να γίνει όμως, θα πληρώσω ένα πιστόνι παραπάνω.
Ακούω τα σχόλιά σας

OldMan
29/10/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ακούω τα σχόλιά σας
Παραδέξου το ότι δεν μπαίνεις για την βλάβη ...:winka:

byron
29/10/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Να σημειώσω ότι τη μέρα που το πήρα από το συνεργείο, όταν έφτασα σπίτι κ έβαλα νεκρά, το μοτέρ στροφάριζε στα κόκκινα με κλειστό γκάζι. Προφανώς έπαιρνε αέρα, γιατί έσφιξα λίγο την μπότα και σταμάτησε. Ο μάστορας δεν παραδέχεται ότι αυτό μπορεί να έχει σχέση με τη βλάβη.



Eεεεε?? :confused: :confused:

dirtbird
29/10/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Eεεεε?? :confused: :confused: ρούφαγε αέρα, ανλεβαζε κούφια.

Συμπτώματα παρόμοια με τσιμούχα στροφάλου.

Τα κολλάρα πρέπει να ήταν εντελώς χαλαρά.

Πάντως DT με τέτοιο σύμπτωμα ΔΕΝ έχει υπάρξει. Έγινε ρεκτιφιέ σςτο μηχανάκι?

(νομίζω το ξαναρώτησα....:wacko: :wacko: )

ploiarxos
29/10/2009, 15:41
ΤΡΑΒΑΓΕ ΑΕΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!ΣΤΕΓΝΩΣΕ ΚΑΙ ΑΡΠΑΞΕ!

stefanos
29/10/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ρούφαγε αέρα, ανλεβαζε κούφια.

Συμπτώματα παρόμοια με τσιμούχα στροφάλου.

Τα κολλάρα πρέπει να ήταν εντελώς χαλαρά.

Πάντως DT με τέτοιο σύμπτωμα ΔΕΝ έχει υπάρξει. Έγινε ρεκτιφιέ σςτο μηχανάκι?

(νομίζω το ξαναρώτησα....:wacko: :wacko: )

Ναι το ξαναρώτηξα και απάντησε το παιδί οτι ο μάστορας του είπε ότι δεν ήθελε γυάλισμα ο κύλινδρος ήταν οκ:rolleyes:
Επίσης ο κύλινδρος εξακολουθεί να μην έχει σημάδι και μετά το περιστατικό.

OldMan
30/10/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
ΤΡΑΒΑΓΕ ΑΕΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!ΣΤΕΓΝΩΣΕ ΚΑΙ ΑΡΠΑΞΕ!
Σαν τα μπιφτέκια που τα ξεχνάς στην ψησταριά ενώ φυσάει ...!!! :winka:





Υ.Γ.
Σας παρακαλώ θερμά: Μην πετάτε μαλακίες όταν δεν είναι εμφανές το "πνεύμα" με το οποίο γράφονται ...!!!
(μπορεί κάποιος να τις πάρει στα σοβαρά...)

OldMan
30/10/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Παλιόγερε, έχω συγκλονιστεί από την προσφορά σου στο θρεντ αυτό!
Δεν μΕ λες ρε πυγολάγνε ...

Μήπως - λέω, μήπως - θα έπρεπε να μας πεις από την αρχή ότι το μηχανάκι ανέβαζε στροφές στον θεό με κλειστό το γκάζι ..??? :smokin:


Κοινώς, τραβούσε υπερβολικά αέρα και δούλευε με ΠΑΜΠΤΩΧΟ (στα όρια της Αναγκαστικής Διαχείρισης) μίγμα...
(και ευτυχώς που κόλλησε από ελλειπή λίπανση γιατί αλλιώς θα είχες ένα - θαυμάσιο εικαστικά μεν - τρύπιο πιστόνι δε ...

:evil: :smokin:

johnpan
01/11/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν μΕ λες ρε πυγολάγνε ...

Μήπως - λέω, μήπως - θα έπρεπε να μας πεις από την αρχή ότι το μηχανάκι ανέβαζε στροφές στον θεό με κλειστό το γκάζι ..??? :smokin:


Κοινώς, τραβούσε υπερβολικά αέρα και δούλευε με ΠΑΜΠΤΩΧΟ (στα όρια της Αναγκαστικής Διαχείρισης) μίγμα...
(και ευτυχώς που κόλλησε από ελλειπή λίπανση γιατί αλλιώς θα είχες ένα - θαυμάσιο εικαστικά μεν - τρύπιο πιστόνι δε ...

:evil: :smokin:

Όχι, δε χρειαζόταν να το αναφέρω από την αρχή, διότι θα σας μπέρδευα, όπως μπερδεύτηκες εσύ. Αυτό το έκανε μόνο στην απόσταση συνεργείο σπίτι μου, και το βραδάκι το έσφιξα και σταμάτησε. Το κόλλημα έγινε μια εβδομάδα μετά. Το αναφέρω τώρα γιατί ο μάστορας αρνείται ότι μπορεί να έχει σχέση. Εγώ λέω ότι μπορεί να κράτησε βρωμιά πάνω στη μπότα που έπεσε μέσα στον κύλινδρο λίγες μέρες αργότερα. Στέκει ή όχι?

johnpan
05/11/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Εγώ λέω ότι μπορεί να κράτησε βρωμιά πάνω στη μπότα που έπεσε μέσα στον κύλινδρο λίγες μέρες αργότερα. Στέκει ή όχι?

το πήρα σήμερα. εδωσα τα 50 ευρώ για το πιστόνι και τα εργατικά χάρισμα όπως συμφωνήσαμε. Μου είπε ότι τελικά υποψιάζεται μήπως αρχίζει να τα παίζει το ρουλεμάν στροφάλου, για αυτό και το ανεξήγητο κόλλημα. Κοίταξε λέει το φίλτρο αέρος και δεν είδε τίποτα ύποπτο. Επίσης μου είπε ότι μου το ''άνοιξε'' λίγο γιατί ήταν λέει πολύ κλειστό και όταν τελειώσω το στρώσιμο να το πάω να μου το ανοίξει κι άλλο, θα αλλάξει λέει ζιγκλέρ. Αμα με ξαναδεί θα κάτσω να ''ανοίξει'' κι εμένα. :wave2:

OldMan
05/11/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Αμα με ξαναδεί θα κάτσω να ''ανοίξει'' κι εμένα. :wave2:
Επειδή είσαι καλό παλικάρι, δεν πάμε σε "Αναζητήσεις- Προβληματισμούς" ... :blush:

stefanos
05/11/2009, 14:43
Είναι καλύτερα να στρώνουμε με "κλειστό"?
:confused:

Και να στρώσεις τι, το πιστόνι στον "δεν χρειάζεται γυάλυσμα" κύλινδρο?

:confused:

GiannisBlessed
05/11/2009, 14:52
ελεος...αν δεν αγριεψεις την επιφανια του κυλινδρου πως θα στρωσουν σωστα τα ελλατηρια?οτι να ναι ο μηχανικος μαλλον....(και αυτο δεν ειναι κατι απλο....θυμαμαι ενα αρθρο που ειχα διαβασει οτι ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ επιστημη...)

johnpan
05/11/2009, 14:56
εντάξει το ότι είναι ψιλοάχρηστος ο μηχανικός το έχω εμπεδώσει. Τώρα τι να κάνω? Να το στρώσω ή δεν έχει νόημα? Να το πάω αλλού τώρα/χτες? Να το βάψω μπλε?

stefanos
05/11/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
εντάξει το ότι είναι ψιλοάχρηστος ο μηχανικός το έχω εμπεδώσει. Τώρα τι να κάνω?


Να παρακαλάς να μην κατάλαβες καλά τι σου είπε
:smokin:

odt
05/11/2009, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
εντάξει το ότι είναι ψιλοάχρηστος ο μηχανικός το έχω εμπεδώσει. Τώρα τι να κάνω? Να το στρώσω ή δεν έχει νόημα? Να το πάω αλλού τώρα/χτες? Να το βάψω μπλε?

μπλε - κίτρινο...:D

johnpan
20/11/2009, 14:36
συνέχεια..

έχω φτάσει στα 60 χλμ, στα τόσα μου κόλλησε το προηγούμενο.
Από τη στιγμή που το πήρα με το νέο πιστόνι παίρνει με την πρώτη όταν είναι κρύο ΑΛΛΑ δεν κρατάει ρελαντί όταν ζεσταίνεται και σβήνει αν δεν παίζω με το γκάζι. Εχω ανεβάσει το ρελαντί αλλά δεν έχει σχεδόν καμία επίδραση. Τσεκάρησα το ypvs και ακοούγεται να δουλεύει. Τι κάνω τώρα?

Tomahawk
20/11/2009, 14:43
Παίρνεις τηλέφωνο το μηχανικό που στο μονταρε και του λες τα συμπτώματα...

raptorok
21/11/2009, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Παίρνεις τηλέφωνο το μηχανικό που στο μονταρε και του λες τα συμπτώματα...
και γρηγορα, πριν κρυοσει το θεμα...

lamoun
21/11/2009, 23:08
Πιθανών να σου έκανε υπερβολικά πλούσιο το μείγμα, με τα αποτελέσματα που λες, ωστε να έχει το κεφάλι του σίγουρο.

Το επόμενο βήμα είναι να παίξεις με τη βίδα του αέρα, (λιγο πιο ξεβίδωτη, άν υποθέσουμε οτι φίλτρο - καρμπυρατέρ είναι καθαρά), αλλά επειδή δεν είχα ποτέ δίχρονο να ξέρω τα "όρια του κολλήματος" κάτσε να μπεί καμιά λαδιέρα, να σου πεί κάτι παραπάνω.

dirtbird
22/11/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
....Το επόμενο βήμα είναι να παίξεις με τη βίδα του αέρα.....

Δεν έχει.....:winka:

stefanos
23/11/2009, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν έχει.....:winka:

Βενζίνης?

dirtbird
23/11/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Βενζίνης? :evil: :evil: :evil:

Δεν έχει λέμεεεεε.

:evil: :evil: :evil:

dirtbird
23/11/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Βενζίνης?

Και ως συνήθως την πέταξες....

:smokin: :smokin: :smokin:

ploiarxos
23/11/2009, 13:14
ΔΕ ΚΟΙΤΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΡΕ ΦΙΛΕ....ΠΑΛΙΟΣΕ ΑΥΤΟ,ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ "ΓΕΡΟ"....!?!?!

stefanos
23/11/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και ως συνήθως την πέταξες....

:smokin: :smokin: :smokin:

Και τότε αυτό εδώ τι σημαίνει?

"το ''άνοιξε'' λίγο γιατί ήταν λέει πολύ κλειστό και όταν τελειώσω το στρώσιμο να το πάω να μου το ανοίξει κι άλλο"


:smokin:

dirtbird
23/11/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και τότε αυτό εδώ τι σημαίνει?

"το ''άνοιξε'' λίγο γιατί ήταν λέει πολύ κλειστό και όταν τελειώσω το στρώσιμο να το πάω να μου το ανοίξει κι άλλο"


:smokin:

Μπορεί να του'πε και ότι του ζιγκλέρωσε τα στρόφαλα και να πάει μετά το στρώσιμο να του τα ογκομετρήσει.

ΜάστοΥρας είναι ότι θέλει λέει.

Εγώ που θέλεις να ξέρω τι σημαίνει? :confused: :cool:


ήθελα να γράψω για τις τσέχικες τραυματικές εμπειρίες που κουβαλάς μέσα σου αλλά συγκρατήθηκα.... :smokin: :smokin:

:rotflmao:

OldMan
24/11/2009, 11:12
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και δεν μΕ λέτε ρε μάγκες...

Θέλετε εγώ να κάνω moderation επειδή ο Γιαννάκης βρήκε ένα τριμπούδελο μηχανάκι και το τρέχει σε τετραμπούρδελους μάστορες που του κάνουν πενταμπούρδελες επεμβάσεις και του λένε εξαμπούρδελες μαλακίες ..??? :smokin:

TROOPER
24/11/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και δεν μΕ λέτε ρε μάγκες...

Θέλετε εγώ να κάνω moderation επειδή ο Γιαννάκης βρήκε ένα τριμπούδελο μηχανάκι και το τρέχει σε τετραμπούρδελους μάστορες που του κάνουν πενταμπούρδελες επεμβάσεις και του λένε εξαμπούρδελες μαλακίες ..??? :smokin:

υπογραφει ο ξεμπουρδελος να υποθεσω ???:lol: :lol: :lol:

dirtbird
24/11/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και δεν μΕ λέτε ρε μάγκες...

Θέλετε εγώ να κάνω moderation επειδή ο Γιαννάκης βρήκε ένα τριμπούδελο μηχανάκι και το τρέχει σε τετραμπούρδελους μάστορες που του κάνουν πενταμπούρδελες επεμβάσεις και του λένε εξαμπούρδελες μαλακίες ..??? :smokin:

μΕ φαίνεται ότι πάλι μπουρδέλο θα τα κάνεις....:D

dirtbird
24/11/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
υπογραφει ο ξεμπουρδελος να υποθεσω ???:lol: :lol: :lol:

Εσύ σταμάτα να σνιφάρεις BIOFREEZE γιατί θα τα φτύσεις πριν το μπουρδέλο σου....


:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

raptorok
24/11/2009, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
ΔΕ ΚΟΙΤΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΡΕ ΦΙΛΕ....ΠΑΛΙΟΣΕ ΑΥΤΟ,ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ "ΓΕΡΟ"....!?!?!
το dt200 3et ειναι ενα μιχανακι που εγραψε και συνεχιζει να γραφει ιστορια.
ειναι ενα μιχανακι που στην ασφαλτο θα σου βγαλει και 160 και στο χωμα ακουει μια χαρα.
πιστευω πως το προβλημα που εχει ο φιλος μας δεν ειναι λογος για να το αλαξει... απο ανταλακτικα υπαρχουν τα παντα και τα πιο βασικα ειναι ετημοπαραδοτα στα περισοτερα μαγαζια.


181422

raptorok
24/11/2009, 20:08
αυτο ηταν το δικο μου, το τι περασε δεν περιγαφετε.

johnpan
25/11/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
ΔΕ ΚΟΙΤΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΡΕ ΦΙΛΕ....ΠΑΛΙΟΣΕ ΑΥΤΟ,ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ "ΓΕΡΟ"....!?!?!

Το μηχανάκι πριν το πιάσει ο μαστούρας φίλε μου πέταγε, 150 στην εθνική και στο χώμα για τα δικά μου χέρια μια χαρά.

Tomahawk
25/11/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Το μηχανάκι πριν το πιάσει ο μαστούρας φίλε μου πέταγε, 150 στην εθνική και στο χώμα για τα δικά μου χέρια μια χαρά.

Καμια εξέλιξη έχουμε?
Είπες στο μάστορα το πρόβλημα?

johnpan
25/11/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Καμια εξέλιξη έχουμε?
Είπες στο μάστορα το πρόβλημα?

Σημερα ειναι κλειστος. Το μηχανακι δεν το εχω κουνησει. Αυριο θα του τηλ.

johnpan
26/11/2009, 11:19
Μίιλησα με το μάστορα και του είπα το σύμπτωμα ότι δεν κρατάει ρελαντί όταν ζεσταθεί. Μου είπε να το πάω από κει να το ρυθμίσουμε ζεστό. Τον ρώτησα τι θα κανει γιατι δεν έχω χρόνο να το πάω (αλήθεια είναι μη βαρατε) και μου είπε να ξεσφίξω 1/4 ή 1/2 τη βίδα του αέρα όταν είναι ζεστό ώστε να δω που θα δουλεψει σωστά. Παραθέτω φωτο απο το καρμπ γιατί δεν είναι μαμίσιο. Θα το δοκιμάσω το ΣΚ και βλέπουμε.


181525

johnpan
27/11/2009, 22:33
έκανα μια μικρή βόλτα να ζεσταθεί και ρύθμισα αυτή τη βίδα που φαίνεται στη φωτογραφία, άλλη δεν υπάρχει (εκτός από την τάπα της λεκάνης). Τώρα πάει καλύτερα το μηχανάκι. Αυ΄ριο θα κάνω μια μεγαλύτερη βόλτα να το σιγουρέψω:wave2: :wave2:

Xrider
27/11/2009, 23:24
Ακριβως το ιδιο ειχα με ενα RGV 250.
Τουλαχιστον σε εμενα ειχε τα ιδια συμπτωματα αλλα ειχα 2 κυλινδρους...

Στο ξαφνικο συμπιεση 0 η μανιβελα μοιαζει να πιανει αερα...οταν ειναι ζεστο το μηχανακι.
Οταν κρυωσει ψιλοπιανει η μανιβελα...δεν κραταει ρελαντι...θελει υψηλες στροφες ακομα και για να βαλεις ταχυτητα και να μην σβησει + οτι πρεπει να βγαζει καπνα (ασπρη) αν εχει τα παραπανω εχεις χτυπησει μπιελα και κυλινδρο (κολλαει ο κυλινδρος) κατα 99.9%.

lamoun
28/11/2009, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
έκανα μια μικρή βόλτα να ζεσταθεί και ρύθμισα αυτή τη βίδα που φαίνεται στη φωτογραφία, άλλη δεν υπάρχει (εκτός από την τάπα της λεκάνης). Τώρα πάει καλύτερα το μηχανάκι. Αυ΄ριο θα κάνω μια μεγαλύτερη βόλτα να το σιγουρέψω:wave2: :wave2:

Γιάννη πόσες στροφές επιπλέον χρειάστηκαν για να κρατάει ρελαντί?

johnpan
28/11/2009, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Γιάννη πόσες στροφές επιπλέον χρειάστηκαν για να κρατάει ρελαντί?
μισή στροφή

johnpan
28/11/2009, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ακριβως το ιδιο ειχα με ενα RGV 250.
Τουλαχιστον σε εμενα ειχε τα ιδια συμπτωματα αλλα ειχα 2 κυλινδρους...

Στο ξαφνικο συμπιεση 0 η μανιβελα μοιαζει να πιανει αερα...οταν ειναι ζεστο το μηχανακι.
Οταν κρυωσει ψιλοπιανει η μανιβελα...δεν κραταει ρελαντι...θελει υψηλες στροφες ακομα και για να βαλεις ταχυτητα και να μην σβησει + οτι πρεπει να βγαζει καπνα (ασπρη) αν εχει τα παραπανω εχεις χτυπησει μπιελα και κυλινδρο (κολλαει ο κυλινδρος) κατα 99.9%.

φίλε μου προφανώς δε διαβασες ολη την ιστορια και εχεις χασει επισοδεια, απο τοτε που δεν ειχα συμπιεση εχω ηδη αλλαξει πιστονι. Αν παω αυριο βολτα και ξανακολλησει θα εισαι μεγάλος γκαντέμης και θα πηγαίνω για ρουλεμαν στροφαλου / μπιελα / κλπ κλπ:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

johnpan
28/11/2009, 20:36
Εχουμε εξελίξεις. Η βόλτα που έκανα χτες για να το ζεστάνω ώστε να ρυθμίσω το ρελαντί ήταν δέκα λεπτών. Σήμερα έκανα μια βόλτα μισή ώρα και το μηχανάκι έκανε πάλι τα ίδια. Πολύ χάλια στις χαμηλές στροφές, ήθελε να σβύσει και δεν έδινε γκάζι, ήταν ψόφιο. Σα να βάραγαν οι πιστονιές κούφια. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω, φοβάμαι ότι θα ξαναχαλάσει όμως. Το άφησα και πάγωσε για δέκα λεπτά και μετά πάλι δούλευε ρολόι, και ρελαντί κράταγε, και συμπίεση είχε, και όλα. ΔΕΝ είναι ιδέα μου... όταν κάνω μεγάλη βόλτα είναι έτοιμο να ψοφολογήσει. Από βενζίνη ήμουν φουλ... Αυριο θα πάω πάλι βόλτα, κοντά γύρω από το σπίτι ώστε να μπορώ να το γυρίσω σπρώχνοντας. Θα πάρω και ένα κατσαβίδι να ξεσφίξω κι άλλο τη βίδα του αέρα -που δε νομιζω να ειναι αυτο... Καλή μου τύχη.

johnpan
23/12/2009, 18:59
Εξελίξεις

Πείραξα κι άλλο τη βίδα του αέρα την ώρα που ήταν ζεστό και άρχισε να μην κρατάει ρελαντί. Σταμάτησε να σβύνει και συνέχισα τη βόλτα μου, με το φόβο ότι δε θα παίρνει μπροστά όταν παγώνει. Τελικά παίρνει μια χαρά. Η αίσθηση που έχω -ακόμα- ότι κάπως δουλεύει κούφια ίσως έχει να κάνει με το διαφορετικό πιστόνι. Δε μπορώ να το περιγράψω. Πάντως είμαι αισίως στα 160 χλμ και χτύπα ξύλο δουλεύει ρολόι. :beer: :beer:




Υ.Γ. Σήμερα ανακάλυψα ότι ΠΡΕΠΕΙ να φοράς πάντα τη μάσκα ακόμα και αν δεν υπάρχουν κλαδιά, έντομα, και αναβάτες μπροστά σου... Το πώς αφήστε το, πάντως είμαι καλα! :beer: :beer:

Καλές γιορτές αδέρφια!

raptorok
24/12/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Εξελίξεις

Πείραξα κι άλλο τη βίδα του αέρα την ώρα που ήταν ζεστό και άρχισε να μην κρατάει ρελαντί. Σταμάτησε να σβύνει και συνέχισα τη βόλτα μου, με το φόβο ότι δε θα παίρνει μπροστά όταν παγώνει. Τελικά παίρνει μια χαρά. Η αίσθηση που έχω -ακόμα- ότι κάπως δουλεύει κούφια ίσως έχει να κάνει με το διαφορετικό πιστόνι. Δε μπορώ να το περιγράψω. Πάντως είμαι αισίως στα 160 χλμ και χτύπα ξύλο δουλεύει ρολόι. :beer: :beer:




Υ.Γ. Σήμερα ανακάλυψα ότι ΠΡΕΠΕΙ να φοράς πάντα τη μάσκα ακόμα και αν δεν υπάρχουν κλαδιά, έντομα, και αναβάτες μπροστά σου... Το πώς αφήστε το, πάντως είμαι καλα! :beer: :beer:

Καλές γιορτές αδέρφια!
Ειπε ο Γιάνκος Δράκος και ανέβηκε ευτύχισμένος στο μηχανάκι του... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:
χθές παράδοσα τις πινακίδες του δικού μου DT200 μετα απο δυο χρονια ακηνησία.
καλά χριστούγεννα σε όλόυς!!!:)


183929

johnpan
24/12/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από raptorok
Ειπε ο Γιάνκος Δράκος και ανέβηκε ευτύχισμένος στο μηχανάκι του... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:
χθές παράδοσα τις πινακίδες του δικού μου DT200 μετα απο δυο χρονια ακηνησία.
καλά χριστούγεννα σε όλόυς!!!:)

Και τι σκοπεύεις να το κάνεις το μηχανάκι?
Ο Γιάγκος πού κολλάει?

raptorok
24/12/2009, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Και τι σκοπεύεις να το κάνεις το μηχανάκι?
Ο Γιάγκος πού κολλάει?
η περιπετια σου μου θυμισε σιριαλ:)
το DT ειχε σπασει για δευτερη φορα σαζμαν λογο οτι εκανα σερι 200χλμ χορις να πολυαλαζω ταχυτιτες, πηγενα με 6η και σπανια κατεβαζα και εκει που πηγενα χανοταν ολε οι ταχυτιτες και εμενε η 6η η η 5η και η 6η. την πρωτη φορα το εφτιαξα αλλα την δευτερη φορα εκει που ειχα τον εξολκεα στο βολαν και προσπαθουσα τσικι τσικι και σιγα σιγα να τον βιδοσω αυτος πατιναριζε και πηρα ενα μικρο σφιρακι (1kg):) και χτυπουσα τσακ τσακ και σιγα σιγα επαθα μια κρισηηηηηη... και εκανα τον δολοφονο με τη βαριοπουλα, αφου επεσε ο κινητηρας απο τον παγκο που τον πασπατευα στο πατομα και σινεχισα και τον χτυπουσα...
τελικα με τα χτυπηματα βγηκε το βολαν, ναι ναι... βγηκε.
και απο τοτε πουλαω ενα ενα τα ανταλακτικα του...
αααααααχ ετσι που λες.

dirtbird
24/12/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από raptorok
η περιπετια σου μου θυμισε σιριαλ:)
το DT ειχε σπασει για δευτερη φορα σαζμαν λογο οτι εκανα σερι 200χλμ χορις να πολυαλαζω ταχυτιτες, πηγενα με 6η και σπανια κατεβαζα και εκει που πηγενα χανοταν ολε οι ταχυτιτες και εμενε η 6η η η 5η και η 6η. την πρωτη φορα το εφτιαξα αλλα την δευτερη φορα εκει που ειχα τον εξολκεα στο βολαν και προσπαθουσα τσικι τσικι και σιγα σιγα να τον βιδοσω αυτος πατιναριζε και πηρα ενα μικρο σφιρακι (1kg):) και χτυπουσα τσακ τσακ και σιγα σιγα επαθα μια κρισηηηηηη... και εκανα τον δολοφονο με τη βαριοπουλα, αφου επεσε ο κινητηρας απο τον παγκο που τον πασπατευα στο πατομα και σινεχισα και τον χτυπουσα...
τελικα με τα χτυπηματα βγηκε το βολαν, ναι ναι... βγηκε.
και απο τοτε πουλαω ενα ενα τα ανταλακτικα του...
αααααααχ ετσι που λες.

To σφυρί το πουλάς ή την έχεις δει serial killer?
:confused: :confused: :confused:

byron
24/12/2009, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
To σφυρί το πουλάς ή την έχεις δει serial killer?
:confused: :confused: :confused:


:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol: :bigcry:

notakos600
24/12/2009, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
To σφυρί το πουλάς ή την έχεις δει serial killer?
:confused: :confused: :confused:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

raptorok
24/12/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
To σφυρί το πουλάς ή την έχεις δει serial killer?
:confused: :confused: :confused: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

raptorok
24/12/2009, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
To σφυρί το πουλάς ή την έχεις δει serial killer?
:confused: :confused: :confused:
το σφυρι δεν πουλιετε...
ειναι το μονο πραγμα που μπορεσε να κανει το DT μου να σωπασει. :a11: :a11: