PDA

View Full Version : Καλά να πάθω!



thePrince
09/10/2009, 19:25
Κανόνας απαράβατος: άμα είναι να κάνεις σε κάποιον παρατήρηση για παράβαση, φρόντισε να είσαι νόμιμος!

Πηγαίνοντας για τη δουλειά το πρωί, σταματάει μπροστά μου ένα αυτοκίνητο, στην Ακαδημίας, αριστερή λωρίδα, βγάζει αλάρμ, βγαίνει ο οδηγός και κλειδώνει. Πάω δίπλα, του φωνάζω (κάνει λίγο θόρυβο το Ducati, you know...) -δεν μπορείτε να παρκάρετε εδώ κύριε! Καλημέρα σας μου λέει χωρίς να με κοιτάξει καν. Ανεβαίνω στο πεζοδρόμιο λίγο παραπάνω, παρκάρω, κλειδώνω (παράνομος, όπως κάθε μέρα, 4 χρόνια τώρα, μην ξεχνιόμαστε, έχετε δει μοτοπάρκινγκ στο κέντρο;) και φεύγω, πάω στο γραφείο. Το απόγευμα σχολάω, πάω στη μηχανή και βλέπω κλήση! Εκδίκηση ο κύριος! Ωραίος! Καλά να πάθω λοιπόν, μου έγινε μάθημα και άλλη φορά θα πρέπει να μην το παίζω μάγκας έχοντας λερωμένη τη φωλιά μου...

chris_honda
09/10/2009, 19:49
Καλλά μπορεί να ήταν και τυχαίο..

Αυτό είναι που λέμε ο κρίνων κρίνεται...

nasos-hyper
10/10/2009, 11:32
:lol: :lol: :lol:
α ρε πριγκηπα..η κοινωνικη ευθιξια μας μαρανε..
ειπαμε στην ελλαδα ειμαστε ακομα στην εποχη του ορειχαλκου..:lol:

kokos08
10/10/2009, 16:18
Σε εγραψαν επειδη ειχες Ducati μηπως? χιχιχιχι....

sergiosm
10/10/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Κανόνας απαράβατος: άμα είναι να κάνεις σε κάποιον παρατήρηση για παράβαση, φρόντισε να είσαι νόμιμος!

Πηγαίνοντας για τη δουλειά το πρωί, σταματάει μπροστά μου ένα αυτοκίνητο, στην Ακαδημίας, αριστερή λωρίδα, βγάζει αλάρμ, βγαίνει ο οδηγός και κλειδώνει. Πάω δίπλα, του φωνάζω (κάνει λίγο θόρυβο το Ducati, you know...) -δεν μπορείτε να παρκάρετε εδώ κύριε! Καλημέρα σας μου λέει χωρίς να με κοιτάξει καν. Ανεβαίνω στο πεζοδρόμιο λίγο παραπάνω, παρκάρω, κλειδώνω (παράνομος, όπως κάθε μέρα, 4 χρόνια τώρα, μην ξεχνιόμαστε, έχετε δει μοτοπάρκινγκ στο κέντρο;) και φεύγω, πάω στο γραφείο. Το απόγευμα σχολάω, πάω στη μηχανή και βλέπω κλήση! Εκδίκηση ο κύριος! Ωραίος! Καλά να πάθω λοιπόν, μου έγινε μάθημα και άλλη φορά θα πρέπει να μην το παίζω μάγκας έχοντας λερωμένη τη φωλιά μου...


Γιατί εκδίκηση;;

Δεν μπορεί πραγματικά να ήταν τυχαίο;;

και ναι υπάρχουν μερικές θέσεις μόνο για μηχανές
και ναι οι μηχανές παρκάρουν νόμιμα στις θέσεις των επισκεπτών και μάλιστα δωρεάν.
Βέβαια δεν είναι πάντα κάτω από τη δουλειά μας ...

fantacid
10/10/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Γιατί εκδίκηση;;

Δεν μπορεί πραγματικά να ήταν τυχαίο;;

και ναι υπάρχουν μερικές θέσεις μόνο για μηχανές
και ναι οι μηχανές παρκάρουν νόμιμα στις θέσεις των επισκεπτών και μάλιστα δωρεάν.
Βέβαια δεν είναι πάντα κάτω από τη δουλειά μας ...


θεσεις επισκεπτών???

sergiosm
10/10/2009, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
θεσεις επισκεπτών???

Στις περιοχές που υπάρχουν παρκόμετρα, οι μηχανές (αυτών που δεν μένουν στην Αθήνα και δεν έχουν άδεια εννοείται) παρκάρουν νόμιμα στις θέσεις που είναι επί πληρωμή ("επισκεπτών" τις λένε).
Στις άλλες δεν επιτρέπεται χωρίς πληρωμή.
:wave2:

thePrince
10/10/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Γιατί εκδίκηση;;

Δεν μπορεί πραγματικά να ήταν τυχαίο;;

και ναι υπάρχουν μερικές θέσεις μόνο για μηχανές
και ναι οι μηχανές παρκάρουν νόμιμα στις θέσεις των επισκεπτών και μάλιστα δωρεάν.
Βέβαια δεν είναι πάντα κάτω από τη δουλειά μας ...

Φυσικά μπορεί να ήταν τυχαίο! Δεν είναι όμως πιθανότερο να έκανε καταγγελία ο εν λόγω κύριος; Τόσα χρόνια που παρκάρω (παράνομα, το ξαναματαπαραδέχομαι για όσους δεν το κατάλαβαν) στα γύρω πεζοδρόμια* δεν έχω δει ποτέ κλήσεις για παράνομο παρκάρισμα, ούτε έχω ακούσει κάτι σχετικό από γείτονες / συνάδελφους. Εκτός αν, τώρα που ανέλαβε ο νέος υπουργός να αποφάσισε να μαζέψει κάνα φράγκο και έβγαλε την τροχαία στους δρόμους! :D Κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό και έτσι πρέπει, συζητάμε απλώς για τη συγκυρία...

* υπάρχει «μοτοπάρκινγκ» 2 τετράγωνα πιο πάνω - φυσικά, είναι τόσο λίγες οι θέσεις που συνήθως δεν βρίσκω. Κάνω όμως το γύρω σχεδόν κάθε μέρα, πριν καταλήξω να παρκάρω στο φαρδύτερο πεζοδρόμιο της περιοχής. Αντίθετα, δεν παρκάρω ποτέ στον δρόμο, ούτε φυσικά στις (κάποτε) θέσεις επισκεπτών** — μπορεί να βρω νόμιμη θέση αλλά δεν γίνεται να αφήσω τη μηχανή στη διάθεση του κάθε αυτοκινητιστή που θεωρεί πως κατέχει περισσότερα δικαιώματα στη στάθμευση από εμένα! Δεν έχετε δει ποτέ κάποιον να προσπαθεί να μετακινήσει μηχανή για να παρκάρει;

** το μέτρο του παρκάρω-σε-συγκεκριμένη-θέση-και-ξύνω-κάρτα λειτούργησε για λιγότερο από ένα μήνα. Περάστε μια βόλτα από Εμμ. Μπενάκη, από την αρχή μέχρι την Σόλωνος, δε χρειάζεται παραπάνω, και ελάτε να πείτε τι είδατε!