PDA

View Full Version : Απορια για το Συστημα Ψεκασμου



Vaggos_1983
10/10/2009, 13:17
Καλησπερα. Εδω και 3 βδομαδες που εχω τη μηχανη, μου εχει τυχει 2 φορες να γυρναω το διακοπτη να βαλω μπρος και μου αναβοσβηνε ο διακοπτης F1... Να ανησυχώ? Σκεφτομαι να το κοιταξουν στο επομενο Service που θα το παω, αλλα φοβαμαι μη δαγκωσουν το κολ@ρ@κι....:) Α και οταν τον εκλεινα και τον ξαναγυρνουσα ολα οκ...

fantacid
10/10/2009, 18:57
ειναι προειδοποιητικο σημα οτι τελιωνει το πρωταθλημα F1,
κατι σαν spam για να καταλαβεις!!!

εαν παλι ειναι FI ειναι αλλη ιστορια....



:lol: :lol: :lol:

Vaggos_1983
10/10/2009, 19:12
xaxaxaxa....de to paratirisa to F(I) :rotflmao: :rotflmao: psio asxetos omologoumenws. De nomizw kapoia malakia kanw mallon opws to ksekinaw...Simera pou ekana polles staseis den mou ekane tipota, sorry gia ta Greeklish

amyroukai
10/10/2009, 21:41
Βενζινάδικο άλλαξε σε πρώτη φάση, μήπως και σου βάζουν κακής ποιότητας και μπερδεύει κάποιον αισθητήρα. Και βγάλε το καμμιά βόλτα μεγάλη να ξεμουδιάσει...

gavcr
27/10/2009, 09:34
Φίλε μου μου το έκανε και εμένα!!!!!

Το έχω γράψει και εδώ μέσα !! Το πρόβλημα δεν είναι τα καύσιμα

αλλά ο κεντρικός Διακόπτης !!

Ελπίζω να είσαι ακόμα στην εγγύηση !!!

Vaggos_1983
27/10/2009, 09:39
Καλημερα. Στην εγγυηση ειμαι ακομα αλλα δε μου το εχει ξανακανει. Θα το αναφερω καλου κακου ομως στο επομενο service...

Vaggos_1983
27/10/2009, 09:48
Να κανω μια ερωτηση...Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να το εκκινησουμε? Εγω γυρναω διακοπτη, περιμενω να γραψει CHECK μετα γυρναω ρευμα, τ αφηνω 2 δευτερολεπτα περιπου και το βαζω μπρος.

georgis4
27/10/2009, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
Να κανω μια ερωτηση...Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να το εκκινησουμε? Εγω γυρναω διακοπτη, περιμενω να γραψει CHECK μετα γυρναω ρευμα, τ αφηνω 2 δευτερολεπτα περιπου και το βαζω μπρος.

Oταν λες γυρνας ρευμα εννοεις μαλλον το kill switch κοινως δολοφονο ε?
Ο δολοφονος ειναι για εκτακτες καταστασεις που σε κατασταση πανικου πχ παει να σου πεσει η μηχανη δεν προφταινεις να γυρισεις το κλειδι για να την σβησεις οποτε πατσς το μαγικο κουμπακι και....σκοτωνεις (kill) το μοτερ...
Δολοφονο εχε τον μονιμος στο ον και αναμα σβησιμο με το κλειδακι ΜΟΝΟ...
Βαζεις στο ΟΝ περιμενεις (οπως και κανεις) το check να ολοκληρωθει και μετα απο μερικα δευτερολεπτα μιζα!

Vaggos_1983
27/10/2009, 10:05
1ον μου χουν πει πως πρεπει να το σβηνω μονο απο τον διακοπτη ρευματος(δολοφονο οπως λες). Οποτε και ετσι κανω. Μηπως λες κατι αλλο εσυ? Ο διακοπτης αυτος ειναι κοκκινος συνηθως και στο δεξι χερι με ενα κυκλικο βελακι πανω του. Ειμαι λιγο ασχετος.:p

georgis4
27/10/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
1ον μου χουν πει πως πρεπει να το σβηνω μονο απο τον διακοπτη ρευματος(δολοφονο οπως λες). Οποτε και ετσι κανω. Μηπως λες κατι αλλο εσυ? Ο διακοπτης αυτος ειναι κοκκινος συνηθως και στο δεξι χερι με ενα κυκλικο βελακι πανω του. Ειμαι λιγο ασχετος.:p

Oταν λες σου ειπαν?
Οχι το ιδιο λεμε μη μασας...χαχα!
Επειδη το ειχα ψαξει και εγω εχω ακουσει πααααααρα πολλα....μεχρι και οτι τρομπα βενζινης εχει βγει off επειδη σβηναν μηχανακι απο τον δολοφονο...
Βασικα ο kill switch ειναι οπως ειπα για εκτακτη αναγκη οποτε φανταζομαι οτι ΔΕΝ πρεπει να κλεινουμε απο εκει....
Δες και το manual σου αν εχεις....στο δικο μου στο τμημα με το πως να λειτουργεις την μοτοσυκλετα για το σβησιμο δειχνει το να γυρνας το κλειδι και οχι τον δολοφονο..:winka:

Vaggos_1983
27/10/2009, 10:43
Με αγχωσες τωρα λιγο. Αν και νομιζω στο Manual οπως λεω πρεπει να το σβηνω. Τεσπα θα το κοιταξω να σιγουρευτω. thanks:)

georgis4
27/10/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
Με αγχωσες τωρα λιγο. Αν και νομιζω στο Manual οπως λεω πρεπει να το σβηνω. Τεσπα θα το κοιταξω να σιγουρευτω. thanks:)
ΟΤΙ γραφει το manual φιλος..:D

gavcr
27/10/2009, 14:45
Φίλε μου δεν θέλω να σε τρομάξω

αλλά διάβασε εδώ για το δικό μου

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33921&perpage=15&
pagenumber=74


Η Λύση εδώ !!


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33921&perpage=15&pagenumber=93

Vaggos_1983
28/10/2009, 02:05
Κοιταξα το Manual. Δεν αναφερει συγκεκριμενα για τον διακοπτη, παρα μονο για το οτι γυρνας το κλειδι. Απλα νομιζω πως ετσι ειναι ο σωστος τροπος να εκκινουμε και να σταματαμε την μηχανη. Θα ρωτησω και τον μηχανικο μου που θα ξερει σιγουρα.:)