PDA

View Full Version : Περίεργο σκορτάρισμα!



yes-u
10/10/2009, 19:22
Είμαι νέος ιδιοκτήτης ενός gs 650 s bandit του '07 και έχω το εξής θέμα: όταν αφήνω τη μηχανή με ταχύτητα, χωρίς γκάζι, για παράδειγμα σε μία κατηφόρα, με όποια ταχύτητα και να έχω στο κιβώτιο, το μηχανάκι κλωτσάει! αν πατήσω έστω και ελάχιστα το γκάζι, σταματά τα σκορτσαρίσματα. Τα χλμ του κινητήρα είναι μόλις 3000 και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Σήμερα του άλλαξα λάδια-φίλτρο (motul 5100 15-50) και δεν είδα κάποια διαφορά. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή είναι φυσιολογικό αυτό?

amyroukai
10/10/2009, 21:42
Η αλυσίδα είναι σωστά τεντωμένη;;; Μήπως χωρίς γκάζι είναι πολύ χαλαρή και χτυπάει στο ψαλίδι;

yes-u
11/10/2009, 00:52
η αλυσίδα είναι οκ amyrokai, δεν είναι από εκεί το πρόβλημα. Γενικά στις χαμηλές στροφές παρατήρησα ότι ο κινητήρας σαν να χάνει το χρονισμό του. πχ κινούμαι και πατώ συμπλέκτη, για λίγο και στο νεκρό σημείο ο κινητήρας κάνει αυτό το κλώτσημα και αμέσως επανέρχεται σε φυσιολογικό άκουσμα το ρελαντί του. Η μηχανή δουλεύει στις 1100 στροφές περίπου ρελαντί, είναι εντάξει?? Όπως καταλαβαίνεις έχω μηδενική εμπειρία από το ¨ληστή¨ για να κάνω συγκρίσεις και μου λείπει και το service manual... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

alex14
11/10/2009, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Είμαι νέος ιδιοκτήτης ενός gs 650 s bandit του '07 και έχω το εξής θέμα: όταν αφήνω τη μηχανή με ταχύτητα, χωρίς γκάζι, για παράδειγμα σε μία κατηφόρα, με όποια ταχύτητα και να έχω στο κιβώτιο, το μηχανάκι κλωτσάει! αν πατήσω έστω και ελάχιστα το γκάζι, σταματά τα σκορτσαρίσματα. Τα χλμ του κινητήρα είναι μόλις 3000 και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Σήμερα του άλλαξα λάδια-φίλτρο (motul 5100 15-50) και δεν είδα κάποια διαφορά. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή είναι φυσιολογικό αυτό?

Λογικα αυτο στο κανει οταν εχεις πολυ λιγες στροφες στον κινητηρα.
Για δοκιμασε να κανεις το ιδιο με 4-5.000 στροφες. :winka:

:wave2:

cosgili
11/10/2009, 10:40
Εχω το κ8 και μου συμβαινει ακριβως το ιδιο. Μην ανησυχεις καθολου. Απλα ο κινητηρσς του ληστη δεν ειναι ελαστικος στις χαμηλες στροφες. Αν κλεισεις το γκαζι και εχεις πανω απο 2500 rpm τοτε δεν εχεις κανενα σκορτσαρισμα. Απο εκει και κατω εμφανιζεται. Μη μασας απλα μαθε να ζεις μαζι του :sun:

yes-u
11/10/2009, 11:20
alex14 δεν συμβαίνει στις υψηλές στροφές, αλλά μόλις πέφτουν αρκετά χαμηλά. Cosgili αν αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά της μηχανής δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να το ξέρω...:smilea:
θέλω να κάνω έναν έλεγχο και στα μπουζί να δω σε τι κατάσταση είναι μήπως βελτιώσω κάτι και από εκεί..η βοήθειά σας παιδιά, ακόμη και η ψυχολογική είναι πολύτιμη..!:beer:

alex14
11/10/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
alex14 δεν συμβαίνει στις υψηλές στροφές, αλλά μόλις πέφτουν αρκετά χαμηλά. Cosgili αν αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά της μηχανής δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να το ξέρω...:smilea:
θέλω να κάνω έναν έλεγχο και στα μπουζί να δω σε τι κατάσταση είναι μήπως βελτιώσω κάτι και από εκεί..η βοήθειά σας παιδιά, ακόμη και η ψυχολογική είναι πολύτιμη..!:beer:

Οταν πεφτουν πολυ οι στροφες το ιδιο κανει και το δικο μου.

Ελπιζω να σε βοηθησα τουλαχιστον ψυχολογικα :lol:

:beer:

yes-u
11/10/2009, 12:23
..να μη στενοχωριέμαι δηλαδή ότι αγόρασα φόλα, ε??:lol: :lol: :lol:

ioannou_b
11/10/2009, 14:14
Απλα απο την εμπειρια που εχω απο αλλα μηχανακια θα σου προτεινα να ελενξεις τον συνχρονισμο των πεταλουδων στο συστημα τροφοδοσιας. Αν θελεις να το κανεις μονος σου πρεπει να εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο και το σερβις μανιουαλ.

tzrypvs
11/10/2009, 15:48
Το ίδιο κάνει και το δικό μου.Μην ανησυχεις.

cosgili
11/10/2009, 16:55
Στο ειπα και παραπανω μην αγχωνεσαι καθολου απλα μαθε να ζεις με αυτο. Ετσι ειναι ο κινητηρας του και μη σε προβληματιζει.:beer:

yes-u
11/10/2009, 18:53
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Σχετικά με service manual, έκανα κάτι αναζητήσεις, αλλά δεν βρήκα τίποτε σπασμένο. Θα επισκεφτώ σύντομα τον Παπασωτηρίου στο κέντρο και πιστεύω ότι θα βρω κάτι καλό. Από βιβλιαράκια που βρήκα στο internet παίζει ένα του Hayens, το έχει κανένας? Αξίζει? Θέλω να περάσω και από μια αντ/πεία να τους ζητήσω το βιβλιαράκι οδηγιών που δε μου έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του...:a08:

tzrypvs
11/10/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Σχετικά με service manual, έκανα κάτι αναζητήσεις, αλλά δεν βρήκα τίποτε σπασμένο. Θα επισκεφτώ σύντομα τον Παπασωτηρίου στο κέντρο και πιστεύω ότι θα βρω κάτι καλό. Από βιβλιαράκια που βρήκα στο internet παίζει ένα του Hayens, το έχει κανένας? Αξίζει?

Το αγόρασα απο Παπασωτηρίου κάπου στα 31 ευρώ πολύ καλό είναι,έχει πολλές φωτογραφίες είναι όμως ασπρόμαυρες.Το βιβλίο είναι στα αγγλικά όποτε πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά και πολλούς μηχανολογικούς όρους.

sahara
11/10/2009, 20:16
Οπως στα λένε οι παραπάνω είναι , σε λίγο καιρό θα το μάθεις και και δεν θα δίνεις καμία σημασία σ'αυτό.

Στις πολύ χαμηλές μπορεί να σε ζορίζει λίγο στην αρχή όμως σε ολο το υπόλοιπο εύρος του στροφομέτρου σε αποζημιώνει ...:D

Καλές βόλτες! :wave2:

yes-u
12/10/2009, 10:15
μπορώ να πω ότι το συνήθισα ήδη! Σκαλίζοντάς το θα έχω στο μέλλον κι άλλες απορίες οπότε θα με έχετε τακτικό πελάτη...! :lol: :lol:

amyroukai
12/10/2009, 10:18
Δεν ξέρω αν αυτό είναι βίτσιο του υδρόψυκτου, αλλά το δικό μου δεν κάνει τέτοια παλαβά, ακόμα και αν ρολάρει με 6η και 1500. Δεν κάνω τέτοια πράγματα συνήθως, αλλά τέλος πάντων το δοκίμασα... Δεν "βήχει" δεν κομπιάζει, απλά τσουλάει βαριεστημένα και παρακαλάει να ανέβει το στροφόμετρο κατακόρυφα :)


Το "σκορτσάρισμα" δεν είναι αυτό που συμβαίνει όταν ανοίξεις το γκάζι με μεγάλη σχέση από πολύ χαμηλά και ο κινητήρας "διαμαρτύρεται" με τρέμουλο και άσχημο ήχο; Αυτό όντως συμβαίνει, αλλά πρέπει να χουφτώσεις το γκάζι με λιγότερες από 2000 στροφές. Αν το ανοίξεις γλυκά και απαλά, ανεβάζει.

ioannou_b
12/10/2009, 11:37
Αυτα με το καρμπυρατερ δεν το κανουν. Παλια ειχα ενα TDM το οποιο δυσανασχετουσε οταν πηγαινε με χαμηλες στροφες σε αντιθεση ομως οταν οδηγησα ενα με καρμπυρατερ δεν ειχε καμια σχεση. Χαμηλα δουλευε σαν παπι. Το φαινομενο διορθωθηκε αρκετα με συγχρονισμο των πεταλουδων (υποπιεση) κατι το οποιο το εγραφε και το σερβις μανιουαλ οτι επρεπε να γινει στα πλαισια των προγραματισμενων ενεργειων του σερβις της μοτοσικλετας.

DeusEx
12/10/2009, 11:51
μηπως ? λεω μηπως ?

ειναι οι στροφες στο ρελαντι πολυ χαμηλα ρυθμισμενες ?

στο fz6 πχ ειναι το idle 1250-1350 περιπου

:confused:

amyroukai
12/10/2009, 12:32
Εντός ορίων είναι το ρελαντί... Μέχρι 1300 λέει η Suzuki αλλά μου σπάει τα νεύρα τόσο ψηλά μία φορά που το έβαλαν εκεί στο σέρβις και το κατέβασα 1100.

yes-u
13/10/2009, 11:54
Το ρελαντί όπως το νιώθω είναι αρκετά υψηλό. Μόλις έχω το service manual στα χέρια μου θα πειραματιστώ με τις πεταλούδες και θα ενημερώσω αν έχω καμιά βελτίωση. Πάντως, πράγματι σκορτσάρισμα είναι όταν με υψηλή σχέση ξεκινάς να δίνεις λίγο γκάζι με χαμηλες στροφές και αρχίζει να κλωτσάει μέχρι να ανεβάσει. Αυτό μου το έκανε το προηγούμενο που είχα και το θεωρούσα φυσιολογικό (συμπεριλαμβανομένου την ηλικία του....)

smooth criminal
23/10/2009, 21:51
Οπα παιδες,συγνωμη κιολας αλλα επειδη ακομα ενδιαφερομαι για bandit(μου ανεβασατε το ηθικο οσο αφορα τα περι μεταπολιτικης αξιας),αλλα σοβαρα τωρα θελεται να μου πειτε πως πραγματικα ειναι συνηθεια αυτη η συμπεριφορα του κινητηρα?
Συγνωμη αλλα τετοιο σκορτσαρισμα αν καταλαβα καλα αφενος ειναι εκνευριστικα κουραστικο,αφετερου αδικαιολογητο για 4κυλινδρο μοτερ.:nono: Εκτος και αν τα δραματοποιω πολυ τα πραγματα δεν ξερω αλλα πραγματικα το συνηθησατε?Δηλαδη αλλαξατε την οδηγικη σας συμπεριφορα βαση της λειτουργιας του κινητηρα?Και αμα εγω βρε παιδι μου θελω να παω χωρις γκαζι χαλαρα για τον οποιδηποτε λογο,τι θα κανω?-θα κλεινω τον συμλεκτη?-δηλαδη τι πως?Δεν ρωταω υποτιμητικα αλλα πραγματικα μου κανει εντυπωση,δηλαδη μην το παρω του κουτιου(γιατι του κουτιου αμα ειναι θα το παρω)και φαω τρελη φρικη-ξενερα.

amyroukai
24/10/2009, 03:00
Αυτό που περιγράφει ο yesu δεν είναι σκορτσάρισμα, όλοι που το έχουν οδηγήσει και ότι άρθρο σε περιοδικό και να διαβάσεις, το μοτέρ δεν διαμαρτύρεται στις χαμηλές. Ίσα ίσα που δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει πει πόσο καλά δουλεύει από πολύ χαμηλά το Bandit, πράγμα που αν και δεν το κάνω συχνά, μπορώ να στο βεβαιώσω. Δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς φταίει με τη μοτοσικλέτα του yesu, ούτε τι είναι αυτό που κάνει γιατί δεν έχω καταλάβει τίποτα περίεργο στη δική μου. ΟΚ όταν ξεχνάω την αλυσίδα χαλαρή, ακούγεται ρολάροντας να βρίσκει στο ψαλίδι, αλλά ο yesu λέει ότι η δική του είναι εντάξει. Αν περιμένεις ότι θα πηγαίνεις με 5η-6η και ρελαντί, όποια μοτοσικλέτα και να οδηγήσεις, θα "βήχει", τι να πω... Το κιβώτιο για αυτό υπάρχει. Πάνω από τις 2000 στροφές, με ότι ταχύτητα και να έχεις, τραβάει. Με 3η και 4η, μπορείς να κρατήσεις και λιγότερες ακόμα. Αλλά δεν ξέρω κανέναν που να περιμένει ότι θα κινείται έτσι στο δρόμο. Όταν κινείσαι χαλαρά, δεν "κλείνεις" το συμπλέκτη όπως λες, αλλά δεν αφήνεις το μοτέρ να πνίγεται κιόλας κινούμενος με υψηλή σχέση στο κιβώτιο και ταχύτητες πεζού.

Το Bandit υπάρχει σε test ride, να ζητήσεις να το οδηγήσεις για να το δεις και μόνος σου.

project.breeze
24/10/2009, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal

Συγνωμη αλλα τετοιο σκορτσαρισμα αν καταλαβα καλα αφενος ειναι εκνευριστικα κουραστικο,αφετερου αδικαιολογητο για 4κυλινδρο μοτερ.


Ίσα ίσα που τα 4κύλινδρα διαμαρτύρονται περισσότερο στις χαμηλές στροφές λόγω απόδοσης της ροπής σε υψηλό ρυθμό στροφών.Πάντως ψεκαστό μηχανάκι να σκορτσάρει έτσι χαμηλά μου φαίνεται περίεργο.Για απότομη απόκριση του ψεκασμού στο άνοιγμα από χαμηλά έχω ακούσει αλλά όχι για τέτοιο σκορτσάρισμα.Εγώ πάντως στο GSR το οποίο και αποδίδει ψηλότερα από το Bandit δεν έχω κανένα πρόβλημα,ανοίγω από 2000 και ανεβάζει ήρεμα και ομαλά,το Bandit που είναι πιο ροπάτο θα έπρεπε να αρπάζει ακόμα καλύτερα...Μήπως υπερβάλετε και είναι η ιδέα σας ή είχατε κανένα GSX 1400 πριν; :rotflmao:

smooth criminal
24/10/2009, 12:37
Eγω προσωπικα project breeze,δεν εχω ακομα μηχανη,αλλα σε λιγο θα εχω και μια απο τις επιλογες μου ειναι και το bandit,μαλλον εγω υπερβαλλω αλλα αυτο γιατι καταλαβα πως οταν απλα κλεινεις γκαζι και πεσουν οι στροφες κατω απο μια τιμη πχ3500-4000rpm,τοτε σκορτσαρει,αυτο καταλαβα και ειπα για κλεισιμο συμπλεκτη,γιατι και κατεβασμα να κανεις απο στιγμης που γκαζι συνεχιζεις να μην δινεις,παλι θα κανεις κατεβασμα μεχρι η να φρεναρει με κατεβαματα η μηχανη η να σπασει (αναλογα τι κατεβασματα ειναι αυτα),για αυτο ειπα κλεισιμο συμπλεκτη amyroukai.
Φυσικα και δεν εχω σχεδον ποτε επιχειρησει να οδηγησω με 5η-6η και 2000rpm(εκτος απο οταν πρωτομαθαινα καιρο πριν και αυτο λογω απειριας),και τωρα που ξερω δεν το κανω,και βεβαια καμια μηχανη δεν αποφευγει τετοιου ειδους σκορτσαρισματα αμα οδηγας ετσι,αλλα απο την περιγραφη του παιδιου που ξεκινησε την συζητηση αλλα καταλαβα,anyway sorry,αλλα ηταν κατι που ηθελα να ξεκαθαρισω(οπως ειπα και πριν για να μην φαω ξενερα αμα το αγορασω),τωρα που καταλαβα no problem,o ληστης παραμενει μια απο τις options μου:) .Ευψαριστω για τις διευκρινησεις:D

project.breeze
24/10/2009, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal
,o ληστης παραμενει μια απο τις options μου:)



Ίσως θα έπρεπε να η μοναδική option σου,σου εγγυώμαι ότι αυτά που θα βρεις στο Bandit δε θα τα βρεις σε άλλο μηχανάκι με αυτή την τιμή και εκτός από αυτό,το μηχανάκι έχει αλεξίσφαιρο μοτέρ,αρκετά άλογα,ταξιδεύει άνετα,έχει ABS...Δε νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο,άντε και καλοτάξιδο:beer:

smooth criminal
24/10/2009, 16:08
Oσο διαβαζω τα θεματα που αφορουν το bandit,ψηνομαι ολο και πιο τρελα με την παρτι του,κοιτα που απο hornet αρχισα και σε bandit καταληγω,καλα μου το λεγανε οσοι ρωταγα πριν γραφτο στο forum πως το bandit ειναι το μηχανακι που τα συνδιαζει ολα,
Δεν λεω τα σπαει το hornet αλλα ρε παιδι μου πολλα τα λεφτα για αυτα που δινει.

CB...K
24/10/2009, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Είμαι νέος ιδιοκτήτης ενός gs 650 s bandit του '07 και έχω το εξής θέμα: όταν αφήνω τη μηχανή με ταχύτητα, χωρίς γκάζι, για παράδειγμα σε μία κατηφόρα, με όποια ταχύτητα και να έχω στο κιβώτιο, το μηχανάκι κλωτσάει!

Άσε με να μαντέψω: όταν λες κατηφόρα εννοείς απλά κατηφορικό δρόμο. (το βάρος σου μαζί με της μηχανής και η λίγη φόρα που έχεις, δεν είναι αρκετά να ζορίσουν το μοτέρ να κρατά - χωρίς ανοιχτό γκάζι - σταθερές στροφές).

αν δοκιμάσεις το ίδιο σε μεγάλη όμως κατηφόρα, θα δεις πως δεν θα το κάνει!
(το βάρος σου μαζί με της μηχανής και η όποια φόρα θα έχεις, θα είναι αρκετά για να φρενάρουν το μοτέρ ώστε αυτό να κρατά - χωρίς ανοιχτό γκάζι - σταθερές στροφές).

Ελπίζω να έγινα κατανοητός (και να μην φταίει κάτι άλλο στο μηχανάκι σου!).

yes-u
24/10/2009, 18:01
Φίλοι, είμαι αρκετά πεπειραμένος σε μηχανές και μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι αυτό το σκορτσάρισμα δεν είναι φυσιολογικό. Επίσης καταλαβαίνω ότι δεν είναι και σοβαρό πρόβλημα. Στο άνοιγμα του γκαζιού δεν κλωτσάει καθόλου και ας γίνεται και από χαμηλές στροφές. Υποψιάζομαι ότι του το προκάλεσε η ακινησία (δύο χρόνια 2700 χλμ). Μια πρώτη κίνηση που θα κάνω είναι ένας καθαρισμός injection με spray που κυκλοφορούν στην αγορά και βλέπουμε.
Αυτό θα γίνει από την επόμενη εβδομάδα γιατί λείπω. Θα σας ενημερώσω για το όποιο αποτέλεσμα:wave2:

CB...K
24/10/2009, 18:17
νοιώθεις δηλαδή, ή μάλλον πιστεύεις πως τα μπεκ ψεκάζουν παραπάνω καύσιμο απ'ότι πρέπει εκείνη την ώρα με κλειστό το γκάζι;

yes-u
25/10/2009, 11:53
Αυτό ακριβώς cb..k, ακόμη και όταν πατάω συμπλέκτη, για 2 sec το ρελαντί κάνει σα μπουκωμένο μέχρι να δουλέψει σωστά. Σαν να κολλάει κάποιο μπεκ και δίνει παραπάνω καύσιμο. Προσπάθησα να το ξεκαπνίσω λίγο μπας και στώσει, αλλά τίποτε!:confused:

suzuki dr650se
25/10/2009, 12:45
μηπως θελεις φιλε yesu να το αλλαξεις με ενα αλλο μηχανακι?να σαν το dr650 το δικο μου που εχει καρμπυρατερ?
:beer: :wave2:

smooth criminal
25/10/2009, 12:50
Εγω τωρα να ρωτησω αν το εχουν και τα bandit αλλων στην ευχαριστη παρεα μας αυτο το προβλημα ή ειναι μονο το bandit του yesu που το παρουσιαζει αυτο?
SORRY αν επιμενω,αλλα ειπαμε του κουτιου θα το παρω δεν θελω να βρεθω προ εκπληξεων.:cry: :sick: :cry:
Thanks:)

Vaggos_1983
25/10/2009, 13:34
Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι προβλημα εχει ο φιλος. Εγω το μονο ποθ παρατηρω σε χαμηλες στροφες ειναι να μη κρατα το ρελαντι καλα. Το οποιο μου φαινεται λογικο... Γενικα αν και δεν εχω πολυ εμπειρια(απο αλλες μηχανες κυριως), πιστευω πως στις χαμηλες το Bandit παει μια χαρα...Εγω ειδικα μιας και μπλεκω πολυ στην κινηση καθημερινα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αλλα το θεμα ειναι πως δε κανει να το κινουμε και πολυ σε χαμηλες στροφες. Καποιος ειχε πει σε αλλη συζητηση πως δεν ειναι καλο για την ενεργητικη ασφαλεια μας. Το διαπιστωσα κι εγω και πλεον το δουλευω οσο μπορω με πανω απο 3-5σ.α.λ. ωστε να εχω παντα την επιλογη να αποφυγω γρηγορα ενα συμβαν.

Σε γενικες γραμμες εμενα δε σκορτσαρει παντως. Μονο αν το παρακανω, δλδ παω με ξεχασμενη 3η με 20χλμ..λογικο. Αν δε θες να δωσεις πολλα λεφτα Smooth criminal κανε και μια ερευνα για μεταχειρισμενο. Ισως βρεις καλη ευκαιρια και γλιτωσεις πολλα λεφτα, που μπορεις να τα ριξεις αλλου μετα.. πχ κρανος κτλ :beer:

smooth criminal
25/10/2009, 14:07
Κοιτα Βαγγελη(απο το nick φανταζομαι Βαγγελη σε λενε),by the way με λενε Δημητρη,η αληθεια ειναι πως δεν θελω να δωσω πολλα φραγκα(για την ακριβεια οι δικοι μου θα τα δωσουν).Αλλα επειδη οσο αφορα την αγορα μεταχειρισμενου εχουμε οικογενιακως παρα πολυ ασχημη εμπειρια(και με φαινομενικα καλες μεταχειρισμενες περιπτωσεις),δεν προκειται να παρω κατι μεταχειρισμενο,οτι και να ναι θα ειναι καινουργιο για να ξερω εγω απο την αρχη τί και πώς οσο αφορα την μηχανη που καβαλαω.
Βεβαια απο την αλλη υπαρχουν φανταζομαι αρκετοι που διαλεξαν μεταχειρα και ειναι μια χαρα και μπραβο τους,αλλα με την γκαντεμια που μας κυνηγαει οικογενιακως με τα μεταχειρισμενα δεν τολμαω να σκεφτω καν αυτη την επιλογη. :nono:
Αυτος ειναι και ο λογος που με τραβαει το bandit,οτι με 6000ευρω μπορει να μην αγοραζεις το απολυτο,αλλα ειναι μια μηχανη που τα κανει ολα ευκολα ανετα και αξιοπιστα(θελω να φανταζομαι),δηλαδη γιατι να δωσουν οι δικοι μου αλλα απο 500εως2000ευρω για να παρω ενα πιο δυνατο και πιο μουρατο γυμνο(hornet,gsr,fz6)και να εχω το μειονεκτημα του αερα ή της ελλειψης abs?
Ετσι το βλεπω εγω σαν την πιο best value for money επιλογη,και αν καποτε με αξιωσει ο Θεος να παρω κατι καλλυτερο(με δικα μου πλεον λεφτα),θα το κανω.
Απλα επιμενω να ρωταω για το προβλημα του yesu και για το τί συχνοτητα εμφανισης εχει στα αλλα bandit της παρεας ετσι ωστε αν ειναι κατι χαμηλης συχνοτητας εμφανισης να ειμαι ησυχος,αν ειναι κατι που τυραναει κοσμο και τους εχει στο τρεξιμο να αναθεωρησω thats all:p

CB...K
02/11/2009, 11:54
έχουμε κανένα νέο για το πρόβλημά σου, φίλε yesu?

smooth criminal
02/11/2009, 12:06
Nαι ας μας ενημερωσεις please yesu,τι παιζει τελικα?



Θελω bandit και το θελω τωρα μαμω το κερατο μου,αμα δεν μου το παρουν συντομα οι δικοι μου θα κλεψω του γειτωνα που μενει απο κατω,ειναι και οπως το θελω μαυρο με abs,θα μου ερθει και πιο οικονομικα.:D :) :D


Ζητω η τρελα με κοκκινη κορδελα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

christostr
02/11/2009, 12:09
Μήπως... λέω τώρα, να δεις και το αβάνς; Μόνο αυτό πρέπει να είναι:rolleyes:

smooth criminal
02/11/2009, 12:16
Το αβανς τί ειναι βρε παιδια?(Δεν ειμαι και ο θεος της μηχανολογιας):wave2:

christostr
02/11/2009, 12:32
http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=545

smooth criminal
02/11/2009, 14:07
Ενταξει το πιασα αρα μιλαμε για απορυθμηση του αβανς,thanks christostr:wave2:

yes-u
03/11/2009, 09:27
Λοιπόν παιδιά ενημερώνω...
το πρόβλημα μειώθηκε σε χαμηλότερες πλέον στροφές που κρίνεται (από μένα) φυσιολογικό. Ίσως κάηκε και η παλιά ξεθυμασμένη βενζίνη του ντεπόζιτου, ίσως ξεκαπνίστηκαν τα φλοτέρ...
τώρα λόγω βροχών δεν το πολυχρησιμοποιώ. Χθες έφτασε στα χέρια μου το βιβλίο του Haynes που θα με βοηθήσει πολύ με τη μηχανή, έχει πολύ καλές οδηγίες... πάντως μην ανησυχείτε, το μοτέρ του δείχνει όντως αλεξίσφαιρο!

reinmeister
03/11/2009, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Λοιπόν παιδιά ενημερώνω...
το πρόβλημα μειώθηκε σε χαμηλότερες πλέον στροφές που κρίνεται (από μένα) φυσιολογικό. Ίσως κάηκε και η παλιά ξεθυμασμένη βενζίνη του ντεπόζιτου, ίσως ξεκαπνίστηκαν τα φλοτέρ...
τώρα λόγω βροχών δεν το πολυχρησιμοποιώ. Χθες έφτασε στα χέρια μου το βιβλίο του Haynes που θα με βοηθήσει πολύ με τη μηχανή, έχει πολύ καλές οδηγίες... πάντως μην ανησυχείτε, το μοτέρ του δείχνει όντως αλεξίσφαιρο!

αυτο που πραγματικα θα σε βοηθουσε πολυ ειναι ενας καλος μηχανικος...:wave2:

yes-u
03/11/2009, 13:03
Καλό, το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?:lol: :lol: :lol:

smooth criminal
03/11/2009, 14:55
Μαλιστα no problem,αρα παμε σταθερα για bandit.
Aυτο περιμενα και γω να ακουσω :D ,ευτυχως γιατι ρε βαμωτο μου το βλεπω ολο και πιο συχνα μπροστα μου και εχω αρχισει και το γουσταρω πιο πολυ.
Ιδεα μου ειναι ή τελικα τωρα το τελευταιο καιρο πανε ολοι και τσιμπανε απο εναν ληστη?(5 στη γειτονια μου, αλλα 2 κοντα σε μενα,και πετυχαινω και αρκετα στο κεντρο του Πειραια σχεδον καθε μερα),τι γινεται εδω περα?Βρε αδελφοι εν suzuki λυπηθειτε με και μενα που αμα δεν μπει το 2010 bandit δεν βλεπω.
:bigcry: :bawl: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :D .

amyroukai
03/11/2009, 14:57
Αν δεν σταματήσεις τη γκρίνια σε όλα τα threads θα γεμίσω το forum φωτογραφίες και θα βρούμε και που μένεις να περνάμε κάτω από το σπίτι σου κάθε μέρα. :rotflmao:

smooth criminal
03/11/2009, 17:09
Aμα ειναι να εχω 40κατι ληστες κατω απο το σπιτι μου καθε μερα ελατε να σας πω περιοχη και διευθυνση κερναω καφεδες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

CB...K
03/11/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal
Βρε αδελφοι εν suzuki λυπηθειτε με και μενα που αμα δεν μπει το 2010 bandit δεν βλεπω.
:bigcry: :bawl: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :D .

Θα το πάρεις και φτηνότερα όμως !

smooth criminal
04/11/2009, 14:39
Oμολογω πως αυτο δεν το ειχα λαβει υποψη μου,αλλα ποσο πιο φθηνα πλεον?
Νομιζω ηδη εχει 6000 με το abs και το μισο fairing λες να πεσει και αλλο?
Τί να πω μακαρι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Αλλα ενταξει τερμα η γκρινια για το ποτε θα το αγορασω σας ζαλισα,:D

CB...K
04/11/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal
Oμολογω πως αυτο δεν το ειχα λαβει υποψη μου,αλλα ποσο πιο φθηνα πλεον?
Νομιζω ηδη εχει 6000 με το abs και το μισο fairing λες να πεσει και αλλο?


Εγώ ήξερα για 6395 και περίμενα πτώση!

η νέα τιμή των 6000 σήμερα δεν ανακοινώθηκε;

(πάντως αποκλείεται αν μείνουν κομμάτια να γίνει κάτι ακόμη καλύτερο;;; )

:sun:

smooth criminal
05/11/2009, 00:45
Noμιζω πως εχει βγει εδω και καιρο,τωρα μπορει να κανω και λαθος,αλλα νομιζω οτι bandit650s08abs τωρα που μιλαμε εχει 5995ευρω.:D

dim40
05/11/2009, 14:28
εριξε τη τμη για να φυγουν οσα κοματια εχουν μεινει πολυ απλα . η suzuki αν δε φυγουν ολα δε βαζει το καινουργιο :wave2:

amyroukai
05/11/2009, 15:23
Και δες τώρα πως ο μικρός Δημήτρης φαν του μιχαλάκη τζάκσον μας έχει κάνει να συζητάμε για την τιμή κλπ του Bandit σε ένα thread που ξεκίνησε από τη βλάβη φάντασμα του yesu και φτάσαμε τις 4 σελίδες, χωρίς να έχει αναφερθεί καν το τι προκάλεσε τη βλάβη, ΑΝ ήταν βλάβη και πως φτιάχτηκε... Απλά μείναμε στο "κάτι κάνει γκουχου-γκουχου απο 'κει κάτω", χωρίς να πει τελικά με ποιά σχέση στο κιβώτιο, σε ποιές στροφές ακριβώς του κινητήρα και η λύση ήταν το "τελικά μάλλον ήταν η βενζίνη και η ακινησία". Δηλαδή yesu πήρες μιά μοτοσικλέτα που ήταν ακίνητη πολύ πολύ καιρό, έκανες 50 χιλιόμετρα, άνοιξες και λίγο το μοτέρ για ξεκάπνισμα σε 2-3 φανάρια (που έτσι και αλλιώς δεν "ξεκαπνίζεται" με αυτόν τον τρόπο, άσε που καπνισμένο μοτέρ με 2700χλμ δεν υπάρχει), είδες στην πρώτη βόλτα κάτι που δεν σου άρεσε στο μοτέρ, άνοιξες το thread και τελικά όταν έβαλες καινούρια βενζίνη μετά από μερικές μέρες έστρωσε. Και όλο αυτό, ενώ είχες δεν είχες κάνει με την πρώην ακίνητη μοτοσικλέτα 200 χιλιόμετρα (τόσο περίπου βγάζει το ρεζερβουάρ άν ήταν και γεμάτη όταν την πήρες). Και συνεχίζεις να μην κυκλοφορείς τη μοτοσικλέτα λόγω καιρού, άρα πάλι δεν δουλεύει το μοτέρ να γράψει δεδομένα ο εγκέφαλος του... Αλλά για αυτό δεν στη λέω γιατί το κάνει πολύς κόσμος για να μη λερώσει τη μηχανή. Τέλος πάντων, το όλο thread έφτασε 4 σελίδες άσχετες! Ο επόμενος που θα έχει -πιθανά- κάποιο τέτοιο σύμπτωμα, τι θα διαβάσει και τι άκρη θα βγάλει; Εγώ ακόμα δεν είδα ούτε ακριβή στοιχεία για το τι γινόταν, ούτε είδα να γράφεις ότι η μοτοσικλέτα είναι ΟΚ... Απλά "αποδέχεσαι" την "κακή" συμπεριφορά της και δεν θέλεις να τη βάλεις και σε εγκέφαλο σε συνεργείο μήπως όντως τρέχει κάτι γιατί δεν εμπιστεύεσαι τους μηχανικούς. Καλά κάνεις και ρωτάς όταν έχεις ένα πρόβλημα. Αλλά πρακτικά, ποτέ δεν έδωσες κανένα αριθμητικό στοιχείο για στροφές, σχέση κιβωτίου, πόσα χιλιόμετρα έκανες κλπ, απλά μας έβαλες να μαντέψουμε (και εσύ δηλαδή μαζί μας) και τελικά... Μηδέν.

Τελικά το θρεντάκι γιατί άνοιξε; Περιγράψαμε ένα πρόβλημα και βρήκαμε λύση ή απλά κουβέντα να γίνεται; Όπως έχει τώρα, είναι το δεύτερο. Και μένει και κάποιος που ψάχνει για να αγοράσει ή να ενημερωθεί με την εντύπωση ότι το Bandit δεν έχει καλό ψεκασμό και δεν πάει καλά σε χαλαρό ρυθμό. Δηλαδή με ακριβώς την αντίθετη εντύπωση από αυτήν που έχουν ΟΛΟΙ οι άλλοι που το οδηγούν!

Και η άλλη παράλληλη ιστορία, το τι θα πάρει αν θα πάρει και πότε θα πάει Bandit ο smooth criminal Δημήτρης συζητιέται σε όλα τα εν εξελίξει θρεντάκια... Δημητράκη ΕΛΕΟΣ φίλε... Δλδ ούτε τους εαυτούς μας σεβόμαστε, ούτε τους άλλους που θα έρθουν εδώ ψάχνοντας κάτι σοβαρό για τη μοτοσικλέτα τους.

zvailakis
05/11/2009, 16:06
Vote for Amyrokouai: Admin now!

amyroukai
05/11/2009, 16:15
Δεν χρειάζεται admin, απλά λίγη λογική στο γιατί ανοίγει ένα thread και τι γράφεται μέσα...

smooth criminal
05/11/2009, 16:32
WOW :sick: WOW,hold your horses cowboy.
1ον δεν εχω καμια εσφαλμενη εικονα για τον ψεκασμο του bandit:)
2ον η υπομονη ειναι αρετη(ξερω ξερω κοιτα ποιος μιλαει που δεν μπορει να κανει λιγο υπομονη και θελει μοτο εδω και τωρα), αλλα περιμενε καποια στιγμη θα απαντησει και ο yesu θελει δεν θελει ειτε γιατι καπου θα γραψει και θα τον τσακωσω εγω(και θα τον ρωτησω), ειτε γιατι δεν θα εχει λυθει το προβλημα και θα στραφει στο forum ξανα.;)
3ον το forum ειναι χωρος εκφρασης ιδεων,αν σε χαλαει που και καλα σας τα εχω πρηξει,τοτε απλα δεν μπορεις να καταλαβεις την δικαιολογημενα υπερβολικη ανυπομονησια ενως ανθρωπου που περιμενει πως και πως να παρει την 1η του μηχανη.Αν σας κουρασα οκ πασω,δεν θελω να σας ενοχλω αλλο(εφυγα) αλλα αδερφε χαλαρωσε σε forum βρισκεσαι.:sick:
Αυτα τα ολιγα ειχα να πω να ειστε ολοι καλα,γεροι και δυνατοι,και να περνετε στα σοββαρα αυτα που πρεπει να παρετε στα σοββαρα,το forum οχι μονο αυτο αλλα ολα τα forum ειναι πανω απο ολα χωρος εκφρασης μην τρελενεστε(οσοι τουλαχιστον εμφανιζονται να εχουν πιο ευαισθητες χορδες απο τους υπολοιπους).
Ευχαριστω για την συντομη βολτα που με αφησατε να κανω στην παρεα σας,γεια χαρα!:wave2:

pektis
05/11/2009, 17:22
Αν μπορώ να ''ηρεμίσω'' τα πράγματα έχω 69000 χλμ. χωρίς προβλήματα!Μην κάνετε θέμα για το τίποτα:beer:

amyroukai
05/11/2009, 17:22
Η κουβέντα θα συνεχιστεί με πμ γιατί βαρέθηκα το σπαμάρισμα...

yes-u
06/11/2009, 12:51
o Amyrokuai έχει δίκιο ως προς την αναβλητικότητά μου να δώσω λύση μέσω ενός συνεργείου, αφού η πρώτη προσέγγιση από το forum δε βοήθησε. Έχω κάνει γύρω στα 1200χλμ και συνεχίζω, αλλά δεν βλέπω βελτίωση. Επειδή είχα και προηγουμένως suzuki, έχω κατά νου δύο συνεργεία που θα προτιμούσα να τους αποφύγω τώρα. Επειδή κάποιοι από σας έχουν σίγουρα τσεκάρει κάποια συνεργεία για τη συγκεκριμένη μηχανή, θα με βοηθούσε η γνώμη σας και αν δεν ενδύκνειται να δίνουμε ονόματα μέσω forum για να μην θεωρηθεί διαφήμιση/δυσφίμηση μπορείτε μέσω pm. Ευχαριστώ!

peter86
06/11/2009, 20:48
Έχεις π.μ.!!!!