PDA

View Full Version : 400 or 2Τ



MikeG
11/10/2009, 16:03
Κύριοι,

όπως νομίζω θα γνωρίζετε οι περισσότεροι, αυτή τη στιγμή έχω ένα KTM 400 EXC, το οποίο, είναι και το πρώτο enduro μηχανάκι μου.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τη δύναμη του, το τρόπο που τη βγάζει στο τερέν.
Σήμερα πήγα τη πρώτη μου σοβαρή βόλτα σε αρκετά γνωστά κομμάτια, & κάποια εντελώς καινούρια. Γενικότερα είχα ένα θέμα με το πολύ απότομα και "μικρά" ανηφόρια, όπου δεν είναι απλωτά, τουφέκια που λέμε. Ίσως από λάθος μου, λόγο φόβου.

Με μπρίζωσαν όμως σήμερα οι φίλοι & επέμεναν ότι με ένα 250 2τ θα είμαι πολύ πιο άνετος, λόγω βάρους κυρίως, αλλά και δε θα παίζω τόσο με το συμπλέκτη.

Η αλήθεια είναι από την άλλη ότι τα φοβάμαι τα δίχρονα, κυρίως για τη μη ύπαρξη του μηχανόφρενου & για το ότι πρέπει να τα έχεις συνέχεια στο γκάζι.
Επίσης το 400 με βολεύει πολλές φορές για τα "πολλά" χιλιόμετρα, σε φάση εκδρομικού enduro.

Για βοηθήστε ρε παίδες..




:beer: :beer: :wave2:

marios8
11/10/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κύριοι,






Μιχάλη ασε το μηχανάκι ήσυχο και προπονήσου περισσότερο στις αδυναμίες σου.
Αν κάθε φορά που μας μπρίζωναν ή μας πέρναγε μια ιδέα απο το μυαλό, αλλάζαμε μηχανή ,εγώ θια ήθελα καμιά 10αρια το χρόνο .

Υγ1 Το ότι τα 2χρονα δεν έχουν "μηχανόφρενο" σε πολλές συνθήκες αποτελεί πλεονέκτημα (κυρίως στο μονοπάτι).

Υγ2 Ποτέ κανείς δεν σώθηκε απο τον συμπλέκτη, αγοράζοντας 2χρονο :p

:beer: :beer: :wave2:

kordix
11/10/2009, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κύριοι,

όπως νομίζω θα γνωρίζετε οι περισσότεροι, αυτή τη στιγμή έχω ένα KTM 400 EXC, το οποίο, είναι και το πρώτο enduro μηχανάκι μου.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τη δύναμη του, το τρόπο που τη βγάζει στο τερέν.
Σήμερα πήγα τη πρώτη μου σοβαρή βόλτα σε αρκετά γνωστά κομμάτια, & κάποια εντελώς καινούρια. Γενικότερα είχα ένα θέμα με το πολύ απότομα και "μικρά" ανηφόρια, όπου δεν είναι απλωτά, τουφέκια που λέμε. Ίσως από λάθος μου, λόγο φόβου.

Με μπρίζωσαν όμως σήμερα οι φίλοι & επέμεναν ότι με ένα 250 2τ θα είμαι πολύ πιο άνετος, λόγω βάρους κυρίως, αλλά και δε θα παίζω τόσο με το συμπλέκτη.

Η αλήθεια είναι από την άλλη ότι τα φοβάμαι τα δίχρονα, κυρίως για τη μη ύπαρξη του μηχανόφρενου & για το ότι πρέπει να τα έχεις συνέχεια στο γκάζι.
Επίσης το 400 με βολεύει πολλές φορές για τα "πολλά" χιλιόμετρα, σε φάση εκδρομικού enduro.

Για βοηθήστε ρε παίδες..




:beer: :beer: :wave2:



Μη μπαίνεις σε αυτή τη διαδικάσία. Τα 400 είναι ο ιδανικός κυβισμός στο εντούρο. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το βάρος του, κράτα το και κάνε πιο συχνές προπονήσεις. Όλοι έχουμε θεματάκια, άλλος με ανηφόρες, άλλος με τα μπερμπ κλπ. Συμβουλεύσου κάποιον έμπειρο για την σωστή τεχνική και προσπάθησε να βελτιωθείς όπου νομίζεις ότι δεν τα καταφέρνεις πολύ καλά.

Καλές βόλτες

STOYBI
11/10/2009, 20:10
Mε καλυψαν ο Μαριος και ο Κωστας.....

Δεν υπαρχει ιδανικοτερο μηχανακι απο το 400σαρι για την δουλεια μας...!!!!!


:beer: :beer:

:wave2:

MikeG
11/10/2009, 20:19
Σας ευχαριστώ για τις μέχρι στιγμής απαντήσεις.

Να δώσω άλλο ένα στοιχείο, ότι κινούμαστε κυρίως σε αρκετά κλειστά κομμάτι. Δηλαδή στο μηχανάκι σπανίως βάζω 3η.. Ίσως βέβαια φταίει ο τρόπος οδήγησης μου...



:wave2:

kordix
11/10/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σας ευχαριστώ για τις μέχρι στιγμής απαντήσεις.

Να δώσω άλλο ένα στοιχείο, ότι κινούμαστε κυρίως σε αρκετά κλειστά κομμάτι. Δηλαδή στο μηχανάκι σπανίως βάζω 3η.. Ίσως βέβαια φταίει ο τρόπος οδήγησης μου...



:wave2:


Τι γρανάζωμα έχεις;

Σε παίρνει να το κοντίνεις λίγο ακόμα, ώστε να βάζεις πιο συχνά 3η και να το δουλεύεις άνετα με 2α;

MikeG
11/10/2009, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Τι γρανάζωμα έχεις;

Σε παίρνει να το κοντίνεις λίγο ακόμα, ώστε να βάζεις πιο συχνά 3η και να το δουλεύεις άνετα με 2α;


Αν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι 52, 14. Νομίζω ναι, ότι θέλει κόντεμα. Έχεις δίκιο σε αυτό.

:wave2:

Zid
11/10/2009, 20:32
Συμφωνώ με ολους πάνω... αν εκτός απο καυλα και περιέργεια.. δεν νομίζω οτι υπάρχει ουσιαστικός λόγος αλλαγής σε 250 2 stroke.

Προπόνηση και βολτες ...!!

:wave2:

STOYBI
11/10/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι 52, 14. Νομίζω ναι, ότι θέλει κόντεμα. Έχεις δίκιο σε αυτό.

:wave2:

Το 14 το μακραινει πολυ.....

Στο δικο μου επαιζα με 13-50 ) και ημουν πολυ ικανοποιημενος....

( Παιξε με οτι θελεις πισω αλλα κατα την γνωμη μου... το 14 πρπει να γινει οποσδηποτε 13.. )

:wave2:

marios8
11/10/2009, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δηλαδή στο μηχανάκι σπανίως βάζω 3η.. Ίσως βέβαια φταίει ο τρόπος οδήγησης μου...




Mike αυτό είναι αρκετά παράξενο.
Σίγουρα έχει να κάνει με το στιλ οδήγησης αλλα όπως λένε οι Κώστηδες, μάλλον θα πρέπει να το κοντύνεις .
Εγώ (που είναι και 250) προτιμώ να γυρίζω σφιχτό πιστάκι με 3η (και να κρατάω ανεβασμένες στροφές) έχοντας μια καλή ροή , παρά τα συνεχή ξεσπάσματα της 2ας (τουλάχιστον έτσι λέει το ρολόι) .
Σκέψου το 400 που έχει μεγαλύτερη ροπή .

Δεν χάνεις τίποτα να το κοντύνεις, αφού έτσι και αλλιώς κινήστε κυρίως σε μονοπάτι . :beer: :beer: :wave2:

KaTaNaS
11/10/2009, 23:43
'Εχεις το καλύτερο τετραχρονο σε κυβισμό , ξεσπασμα και χρηστικότητα και αναρωτιεσαι;

Υπ'οψιν οτι τα δίχρονα θέλουν περισσότερη τεχνική και αποφασιστικότητα καθώς και την γκαζιέρα στις δυσκολίες πανω απο το μέσον της!

OldMan
12/10/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν υπαρχει ιδανικοτερο μηχανακι απο το 400σαρι για την δουλεια μας...!!!!!
Είπε ο ντελιβεράς (και πήρε 250 δίχρονο...) :winka:

dirtbird
12/10/2009, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είπε ο ντελιβεράς (και πήρε 250 δίχρονο...) :winka:

300 είναι.......:winka:



απλώς πάει σαν 250 και βγάλε.... :o :o :D

ktmakis
12/10/2009, 12:17
Το "φρενο" των 4Τ είναι μια συνήθεια και τίποτα άλλο.
Αν μετά από 2Τ πάς να κατέβεις με 4τ και το καπάκι με τα μούτρα είναι εύκολο αν δεν το έχεις στο μυαλό σου.
Το 400 στα 4Τ είναι για βόλτα πολύ καλός συνδιασμός. Ισως ο καλύτερος.
Αμα το βαρεθείς τότε δοκίμασε ένα 250 2Τ.
Κατά τη γνώμη μου όλα έχουν να κάνουν με το τι σε ευχαριστεί περισσότερο σε αυτό που κάνεις.

Με 250 2Τ είπα πρώτη φορά σε μονοπάτι "τι γαμώ τα μηχανάκια που έχω"...

παρ'όλα αυτά τα 125 δεν τα αλλάζω με τίποτα....

OldMan
12/10/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
με ένα 250 2τ θα είμαι πολύ πιο άνετος, λόγω βάρους κυρίως,
Η διαφορά τους Μιχάλη είναι λιγότερο από 10 kg (άσε τι λένε τα specs..)

Και ναι μεν στην λάσπη φαίνεται (ειδικά αν πάρεις το μηχανάκι στην πλάτη καμιά 10αριά φορές) αλλά δεν έχω δει ποτέ λάσπες στον Γιούχτα..!! :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
αλλά και δε θα παίζω τόσο με το συμπλέκτη.
Όλοι οι δίχρονοι (από 250 και πάνω) αυτό νομίζουν μέχρι να ακούσουν το πρώτο "τσαφ" την στιγμή που περνάνε πάνω από την ρίζα του πλάτανου(*).


(*) Πράγμα που εσένα δεν πρέπει να σε ανησυχεί, διότι το συμπαθές αυτό δένδρο δεν είθισται να φύεται στην λεβεντογέννα μεγαλόνησο ... :beer:

dirtbird
12/10/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan



Όλοι οι δίχρονοι (από 250 και πάνω) αυτό νομίζουν μέχρι να ακούσουν το πρώτο "τσαφ" την στιγμή που περνάνε πάνω από την ρίζα του πλάτανου(*).



Aς του μιλήσει κάποιος για το Ultrex.....:cool: :cool:

STOYBI
12/10/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είπε ο ντελιβεράς (και πήρε 250 δίχρονο...) :winka:


Το "εχω" ακομα...... :evil:

Και χωρις αναπτηρα κατω απο την σελα.... :smokin:


:beer: :beer: