PDA

View Full Version : Service CCM 404



stako
13/10/2009, 12:49
Πρόσφατα πήρα ένα CCM 404 DS. Είχα σκοπό να κάνω μόνος service κτλ αλλά δεν υπάρχει χρόνος για τίποτα, ούτε καν βόλτα σε βουνό δεν προλαβαίνω να το πάω... Και επειδή λόγω κάποιων σεμιναρίων τα πράγματα από πλευράς χρόνου έχουν γίνει ακόμα χειρότερα και το service πρέπει να γίνει, ξέρει κανείς κάποιον μηχανικό που να ψιλοξέρει από CCM για να το κάνει ένα απλό service? Λάδια-φίλτρα-βαλβίδες δλδ. Αναλώσιμα κτλ τα έχω κάνει ήδη.

Το μηχανάκι έχει κινητήρα Suzuki, θεωρητικά θα μπορούσα να το πάω σε σχετικό συνεργείο αλλά παρόλα αυτά έχει κάποιες ιδιαιτερότητες, πχ το λάδι μπαίνει αλλιώς από άλλο σημείο (αν δεν κάνω λάθος), θέλει συγκεκριμένη ποσότητα κτλ... Έχει δλδ μερικά πραγματάκια που καλό θα ήταν να τα έχει ξανασυναντήσει ο μηχανικός ώστε να τα ξέρει.

(αν το βάζω σε λάθος μέρος ας το μετακινήσει όποιος το θεωρεί αναγκαίο, απλά το μηχανάκι είναι χωμάτινο και σκέφτηκα ότι σε αυτή τη κατηγορία θα το διαβάσουν πιο πολλοί που μπορεί να γνωρίζουν για το θέμα)

:wave2:

Χωμάτινος
13/10/2009, 12:57
MRC Κώστας Μάντης, Μεσογείων 46, 210 7487092

Απλά, ο guru των χωματερών Suzuki :a013:

stako
13/10/2009, 12:59
Δλδ έχει υπόψη του και για CCM?

Επιμένω γιατί δεν προλαβαίνω καν να ψάξω σχετικά με λάδια ή ότι άλλο χρειαστεί ώστε να του τα πω να τα κάνει....... Θέλω να το πάω εκεί, να το αφήσω και να το πάρω έτοιμο!

Χωμάτινος
13/10/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Δλδ έχει υπόψη του και για CCM?

Επιμένω γιατί δεν προλαβαίνω καν να ψάξω σχετικά με λάδια ή ότι άλλο χρειαστεί ώστε να του τα πω να τα κάνει....... Θέλω να το πάω εκεί, να το αφήσω και να το πάρω έτοιμο!

Αν δεν ξέρει αυτός δεν ξέρει κανείς!

stako
13/10/2009, 13:10
Οκ, θα πάω από εκεί να δω τι θα μου πει και προχωράμε! Σε ευχαριστώ! :wave2:

Να ρωτήσω όμως και κάτι ακόμα, για λάδια-φίλτρα-βαλβίδες πόσο θεωρείται οκ να με χρεώσουν για τα εργατικά? Έτσι για να έχω μια ιδέα... Ρωτάω γιατί μονοκύλινδρο δεν μου έχει ξανατύχει και είναι σίγουρα διαφορετικά.....

Χωμάτινος
13/10/2009, 13:18
Να σΕ πω, λαδάκια παίρνει 1,8 lt, ρύθμιση βαλβίδων δεν χρειάζεται γιατί έχει καπελότα (τα καπελότα γράφονται με ο ή ω :look: ) τα οποία είναι ψιλοάσπαστα και γιά καθάρισμα φίλτρου . . σιγά την εργασία, πόσα να σε χρεώσει;


Το ξέρω ότι δεν ήμουν πολύ σαφής στην απάντησή μου, απλά ήθελα να σου δώσω μία γενική εικόνα.

stako
13/10/2009, 13:30
:) Μια χαρά ήταν η απάντηση, απλά με βάζεις σε σκέψεις αν δεν χρειάζεται βαλβίδες καθώς λάδια και φίλτρα κουτσά στραβά θα βρω 1 ωρίτσα να τα κάνω.....

Περνάω από εκεί και αν το κόστος είναι λογικό αποφασίζω επι τόπου!

reinmeister
13/10/2009, 13:44
να τσεκαρεις βαλβιδες...

υ.γ.παρακληση στους μη σχετικους...μην δινετε συμβουλες τεχνικου περιεχομενου οταν δεν εχετε ιδεα...

OldMan
13/10/2009, 13:57
Η αλήθεια έιναι ότι χρειάζεται μερικά "μαζεματάκια" (όπως κόντυμα των καλωδιώσεων κοντά στις φίσες και φτιάξιμο εκείνου του ανεκδιήγητου προστατευτικού του αμορτισέρ..) αλλά αυτά μάλλον θα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου.. :wave2:

dirtbird
13/10/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.....πως κόντυμα των καλωδιώσεων κοντά στις φίσες .....

Γιατί καλέ σε πείραξε αυτό?:confused:



βολεύει να κρεμάς τα μπικουτί σου.... :winka:

OldMan
13/10/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί καλέ σε πείραξε αυτό?:confused:
βολεύει να κρεμάς τα μπικουτί σου.... :winka:
Τον Clew πιθανώς να τον βόλευε...
(ειδικά όταν ψώνιζε κράνος από την Carnaby street..) :winka:

dirtbird
13/10/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τον Clew πιθανώς να τον βόλευε...
(ειδικά όταν ψώνιζε κράνος από την Carnaby street..) :winka:

:lol: :lol:

stako
13/10/2009, 14:40
Μμμμ........

1. Ποιές φύσες?
2. Ποιό προστατευτικό?
3. Ποιός είναι ο Clew ??? :lol:

:wave2:

(λογικά βαλβίδες θα κοιταχτούν τώρα που είναι από δεύτερο χέρι και μετά βλέπουμε για την συχνότητα)

dirtbird
13/10/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Μμμμ........


3. Ποιός είναι ο Clew ??? :lol:

:wave2:

Ο Competition Machines......:winka:

Χωμάτινος
13/10/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να τσεκαρεις βαλβιδες...

υ.γ.παρακληση στους μη σχετικους...μην δινετε συμβουλες τεχνικου περιεχομενου οταν δεν εχετε ιδεα...

Να τσεκάρεις ναι, να ρυθμίσεις; . . :confused:

stako
13/10/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ο Competition Machines......:winka:

Αααααα..........!

"Alan Clews, founder of CCM................."

http://en.wikipedia.org/wiki/Clews_Competition_Motorcycles

:D :smokin:

Mr.T
13/10/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
MRC Κώστας Μάντης, Μεσογείων 46, 210 7487092

Απλά, ο guru των χωματερών Suzuki :a013:


Gia astio to eipes afto etsi; Enw, eironia ktlp..
...san na peis peta ta lefta soy sthn toyaleta;

Pes moy oti astieuesai :uplate:

stako
13/10/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Να τσεκάρεις ναι, να ρυθμίσεις . . :confused:

Παρανόηση τότε, κι εγώ τσεκάρισμα εννοώ, δεν ξέρω αν θα θέλει ρύθμιση... Απλά καθώς είναι δεύτερο χέρι καλό είναι να κοιταχτεί...

stako
13/10/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.T
Gia astio to eipes afto etsi; Enw, eironia ktlp..
...san na peis peta ta lefta soy sthn toyaleta;

Pes moy oti astieuesai :uplate:

:confused: :confused: :confused:

Mr.T
13/10/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
:confused: :confused: :confused:

Soy stelnw PM.

stako
13/10/2009, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.T
Soy stelnw PM.

Οκ, αναμένω.....

Χωμάτινος
13/10/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.T
Gia astio to eipes afto etsi; Enw, eironia ktlp..
...san na peis peta ta lefta soy sthn toyaleta;

Pes moy oti astieuesai :uplate:

Εσύ έχεις την άποψή σου κι εγώ τη δική μου. Αμφότεραι σεβασταί :wave2:

Mr.T
13/10/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Εσύ έχεις την άποψή σου κι εγώ τη δική μου. Αμφότεραι σεβασταί :wave2:

Basika, pera apo thn apopsh moy eixa kai merika euro poy figane,
kai afto den to ksexnaw efkola.

Apla moy eixan pei akribos ta idia opos ta les k'esi, kai to karpoyzi
bghke poly ksino.

Opote ektos ean den exeis problhma me thn sineidish soy na steileis
kapion ekei kai na patheis ta idia poy epatha k'egw kai na thn patisei,
isos na peis oti mporei na mhn ginei oyte ena service sosto sthn telikh.

Χωμάτινος
13/10/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.T
Basika, pera apo thn apopsh moy eixa kai merika euro poy figane,
kai afto den to ksexnaw efkola.

Apla moy eixan pei akribos ta idia opos ta les k'esi, kai to karpoyzi
bghke poly ksino.

Opote ektos ean den exeis problhma me thn sineidish soy na steileis
kapion ekei kai na patheis ta idia poy epatha k'egw kai na thn patisei,
isos na peis oti mporei na mhn ginei oyte ena service sosto sthn telikh.

Απλά είναι τα πράγματα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
:) ...
Περνάω από εκεί και αν το κόστος είναι λογικό αποφασίζω επι τόπου!

Mr.T
13/10/2009, 15:19
Den epimenw, eipa oti eixa na pw :beer:

stako
13/10/2009, 15:20
Μπέρδεμα, μπέρδεμα, οπότε ρίξτε κι άλλες προτάσεις για μηχανικό να συγκρίνουμε από κοντά!!!

:hypnotize

reinmeister
13/10/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Να τσεκάρεις ναι, να ρυθμίσεις; . . :confused:

το οτι εχει καπελοτα δεν λεει απολυτως τιποτα αναφορικα με την ρυθμιση...η φθορα ομως σε εδρες,μανιταρια βαλβιδων και στελεχη λεει πολλα...τι εννοω...και να μην υπαρξει φθορα στο καπελοτο,που παντα υπαρχει,τα διακενα αλλαζουν...

ειδικα μια και μιλαμε για μοτερ Ε και χρηση σκληρη...

VIDAS
13/10/2009, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πρόσφατα πήρα ένα CCM 404 DS. Είχα σκοπό να κάνω μόνος service κτλ αλλά δεν υπάρχει χρόνος για τίποτα, ούτε καν βόλτα σε βουνό δεν προλαβαίνω να το πάω... Και επειδή λόγω κάποιων σεμιναρίων τα πράγματα από πλευράς χρόνου έχουν γίνει ακόμα χειρότερα και το service πρέπει να γίνει, ξέρει κανείς κάποιον μηχανικό που να ψιλοξέρει από CCM για να το κάνει ένα απλό service? Λάδια-φίλτρα-βαλβίδες δλδ. Αναλώσιμα κτλ τα έχω κάνει ήδη.

Το μηχανάκι έχει κινητήρα Suzuki, θεωρητικά θα μπορούσα να το πάω σε σχετικό συνεργείο αλλά παρόλα αυτά έχει κάποιες ιδιαιτερότητες, πχ το λάδι μπαίνει αλλιώς από άλλο σημείο (αν δεν κάνω λάθος), θέλει συγκεκριμένη ποσότητα κτλ... Έχει δλδ μερικά πραγματάκια που καλό θα ήταν να τα έχει ξανασυναντήσει ο μηχανικός ώστε να τα ξέρει.

(αν το βάζω σε λάθος μέρος ας το μετακινήσει όποιος το θεωρεί αναγκαίο, απλά το μηχανάκι είναι χωμάτινο και σκέφτηκα ότι σε αυτή τη κατηγορία θα το διαβάσουν πιο πολλοί που μπορεί να γνωρίζουν για το θέμα)

:wave2:

Οπως το ειπες , το μοτερ ειναι ιδιο-ολοιδιο με το drz400'E εκτως απο την ηλεκτρονικη , το 404 εχει την ηλεκτρονικη τωn 'S/'SM .
Και λαδι την ιδια ποσοτητα περνει , το ιδιο συστημα λιπανσης εχει με τ'αλλα Σουζουκο-αδερφια του!
Ιδιαιτεροτητες στο σερβις του δεν εχει...!
Οποιος ξερει να φτιαχνει ενα DRZ400 ξερει κι αυτο , δεν ειναι καμια επιστημη!

stako
14/10/2009, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Οπως το ειπες , το μοτερ ειναι ιδιο-ολοιδιο με το drz400'E εκτως απο την ηλεκτρονικη , το 404 εχει την ηλεκτρονικη τωn 'S/'SM .
Και λαδι την ιδια ποσοτητα περνει , το ιδιο συστημα λιπανσης εχει με τ'αλλα Σουζουκο-αδερφια του!
Ιδιαιτεροτητες στο σερβις του δεν εχει...!
Οποιος ξερει να φτιαχνει ενα DRZ400 ξερει κι αυτο , δεν ειναι καμια επιστημη!

Το λάδι μπαίνει από το ίδιο σημείο? Στο CCM μπαίνει (αν δεν κάνω λάθος) από το πλαίσιο πάνω πάνω, πίσω από το τιμόνι. Θα μου πεις σιγά το πράμα, κι όμως, νομίζω ότι επειδή είναι έτσι έχει διαφορά όσον αφορά την ποσότητα.....

Julius
14/10/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πρόσφατα πήρα ένα CCM 404 DS. Είχα σκοπό να κάνω μόνος service κτλ αλλά δεν υπάρχει χρόνος για τίποτα, ούτε καν βόλτα σε βουνό δεν προλαβαίνω να το πάω... Και επειδή λόγω κάποιων σεμιναρίων τα πράγματα από πλευράς χρόνου έχουν γίνει ακόμα χειρότερα και το service πρέπει να γίνει, ξέρει κανείς κάποιον μηχανικό που να ψιλοξέρει από CCM για να το κάνει ένα απλό service? Λάδια-φίλτρα-βαλβίδες δλδ. Αναλώσιμα κτλ τα έχω κάνει ήδη.

Το μηχανάκι έχει κινητήρα Suzuki, θεωρητικά θα μπορούσα να το πάω σε σχετικό συνεργείο αλλά παρόλα αυτά έχει κάποιες ιδιαιτερότητες, πχ το λάδι μπαίνει αλλιώς από άλλο σημείο (αν δεν κάνω λάθος), θέλει συγκεκριμένη ποσότητα κτλ... Έχει δλδ μερικά πραγματάκια που καλό θα ήταν να τα έχει ξανασυναντήσει ο μηχανικός ώστε να τα ξέρει.

(αν το βάζω σε λάθος μέρος ας το μετακινήσει όποιος το θεωρεί αναγκαίο, απλά το μηχανάκι είναι χωμάτινο και σκέφτηκα ότι σε αυτή τη κατηγορία θα το διαβάσουν πιο πολλοί που μπορεί να γνωρίζουν για το θέμα)

:wave2:

Ego to DRZE moy to peigena ston Xavelas-Suzukis sthn ypeirou. Sovari kai prosegmeni douleia (apo synergeio eksousiodotimeno) me poly normal xreoseis. O mpampis pou einai ypeythinos sto synergio einai spathi typos kai den leei oute kanei oute xreonei malakies.


to proteino anepifylakta

stako
14/10/2009, 09:58
Ηπείρου??? Δλδ?

Julius
14/10/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ηπείρου??? Δλδ?

Den thimame akrivos odo, einai sthn axarnon (kentro) konta ston stathmo ton trenon....

Τηλ. 210 8253865, 210 8816697 ΧΑΒΕΛΛΑΣ, pare thl kai pes na miliseis me to service kai rota

stako
14/10/2009, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Den thimame akrivos odo, einai sthn axarnon (kentro) konta ston stathmo ton trenon....

Τηλ. 210 8253865, 210 8816697 ΧΑΒΕΛΛΑΣ, pare thl kai pes na miliseis me to service kai rota

Ok, θα τον βρω, σε ευχαριστώ! :wave2:

ullyses
19/10/2009, 14:03
καμμία ιδιαιτερότητα δεν έχει το CCM σε σύγκριση με σουζουκι όταν πρόκειται για λάδια, ντοντ γουόρι - όποιος ξέρει σουζουκι ξέρει CCM

ένα πράγμα που πρέπει να τσεκάρεις είναι αν στο φιλτροκούτι έχει λαστιχάκι/σωληνάκι (για τυχόν νερά) καθότι μερικά μοντέλα δεν είχαν

επίσης παράγγειλε καμμία ντίζα να έχεις εφεδρική, γιατί δεν κάνουν του σουζουκι (την παραγγελία κάνε την μονος σου από αγγλία και καλύτερα από αυτούς http://www.hainesmc.co.uk/acatalog/Haines___Co__CCM_Spare_Parts_online_from_Haines___Co_7.html - πιο φτηνοί και πιο γρήγοροι και από Ηλιοφίλ και από CCM

περισσότερες τεχνικές πληροφορίες θα βρεις και εδώ http://ccmriders.co.uk/

λασπερότατες βόλτες! :beer:

stako
21/10/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ullyses
καμμία ιδιαιτερότητα δεν έχει το CCM σε σύγκριση με σουζουκι όταν πρόκειται για λάδια, ντοντ γουόρι - όποιος ξέρει σουζουκι ξέρει CCM

ένα πράγμα που πρέπει να τσεκάρεις είναι αν στο φιλτροκούτι έχει λαστιχάκι/σωληνάκι (για τυχόν νερά) καθότι μερικά μοντέλα δεν είχαν

επίσης παράγγειλε καμμία ντίζα να έχεις εφεδρική, γιατί δεν κάνουν του σουζουκι (την παραγγελία κάνε την μονος σου από αγγλία και καλύτερα από αυτούς http://www.hainesmc.co.uk/acatalog/Haines___Co__CCM_Spare_Parts_online_from_Haines___Co_7.html - πιο φτηνοί και πιο γρήγοροι και από Ηλιοφίλ και από CCM

περισσότερες τεχνικές πληροφορίες θα βρεις και εδώ http://ccmriders.co.uk/

λασπερότατες βόλτες! :beer:

Σε ευχαριστώ για τα tip, το Haines το έχω υπόψη μου λόγω ccmriders (στο οποίο είχα γραφτεί πριν να πάρω το CCM). :)

Για την ντίζα δεν το ήξερα ότι είναι μοναδική (λογικό πάντως), έχεις δίκιο, θα παραγγείλω να υπάρχει. (μιας και αποφάσισα πλέον να κρατήσω μόνο το CCM και να δώσω το Caponord)

:beer:

izzy
24/10/2009, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Ego to DRZE moy to peigena ston Xavelas-Suzukis sthn ypeirou. Sovari kai prosegmeni douleia (apo synergeio eksousiodotimeno) me poly normal xreoseis. O mpampis pou einai ypeythinos sto synergio einai spathi typos kai den leei oute kanei oute xreonei malakies.


to proteino anepifylakta

θα συμφωνησω στην προσεκτικη δουλεια τους και στις Νορμαλ τιμες ,διπλα μου ειναι στη Τροφωνιου 104 40 Πλ.αττικης δεν ειναι και λεοφωρος ριξε μια ματια στον χαρτη και θα δεις ,αν μενεις προς πειραια πες να σου πω για αλλον..