PDA

View Full Version : Περι παρκαρισματος ο λογος...



nickmonstro
13/10/2009, 18:44
Γνωριζεις καποιος φιλος ποσο ειναι ο επιτρεπομενος χρονος που μπορει καποιος να παρκαρει το οχημα του καπου νομιμα?Υπαρχει κατι τετοιο?

Εχω μια διαφωνια με τον πατερα μου στο εξης:

Εγω υποστηριζω οτι απο την στιγμη που πληρωνει καποιος κανονικα τα τελη κυκλοφοριας του μπορει να σταθμευσει το οχημα του καπου (νομιμα παντα) για οσο χρονικο διαστημα αυτος θελει.Ο πατερας μου απο την αλλη υποστηριζει οτι εχει χρονικο περιθωριο 48 ωρων και ας πληρωνει τελη κυκλοφοριας.

Εαν γινεται να παραθεσει καποιος φιλος και καποιο λινκ θα βοηθουσε ακομα περισσοτερο.Εγω εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο δυσυχως..:sad:

:wave2:

kalesin
13/10/2009, 19:16
νομιζω οτι ο πατερας σου θελει να σου φαει τη θεση κ βρηκε καλη δικαιολογια

:beer: :beer:

blackbusa
13/10/2009, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
νομιζω οτι ο πατερας σου θελει να σου φαει τη θεση κ βρηκε καλη δικαιολογια

:beer: :beer:

+1299

:winka:

chris_honda
13/10/2009, 19:51
δηλαδη αν παρκάρω για 2 βδομάδες και φύγω
για διακοπές με γράφουν???

Οχι δεν ξέρω κάτι τέτοιο, ούτε αυτό καθορίζετε σε κάποιο νόμο, πιστεύω

Cpt. Haddock
13/10/2009, 20:32
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τη συνδεση μεταξύ διάρκειας παρκαρίσματος και τελών κυκλοφορίας. Όταν το καταφέρω θα πάω στα υπόλοιπα

:look:

Εχετλαίος
13/10/2009, 21:03
Υπήρχε νόμος περί στάθμευσης φορτηγών αυτοκινήτων εντός άστεως με μέγιστο τις 48 ώρες. Το είχαμε κάνει με το δάσκαλο όταν έδιδα για το Γ αλλά πρακτικά μου είχε πει ότι δεν εφαρμόστηκε ποτέ και από κανέναν.
:wave2:

npat
13/10/2009, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τη συνδεση μεταξύ διάρκειας παρκαρίσματος και τελών κυκλοφορίας. Όταν το καταφέρω θα πάω στα υπόλοιπα

:look:

Μπορείς να παρκάρεις το αμάξι σου κάτω απ' το σπίτι σου για δυο-τρία χρόνια χωρίς να το μετακινήσεις?

Αν πληρώνεις κανονικά τέλη κυκλοφορίας και δεν ισχύει άλλος ειδικός περιορισμός στάθμευσης για την συγκεκριμένη θέση, τότε μπορείς.

nic mor
13/10/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat


Αν πληρώνεις κανονικά τέλη κυκλοφορίας


ακριβως αυτο:beer: :beer:

nickmonstro
13/10/2009, 23:57
Τελικα βρηκα το παρακατω.

5.8.2.4.1. Δεν επιτρέπεται η μακροχρόνια, πέραν του μηνός, στάθμευση στο ίδιο σημείο οχημάτων, παλαιών οχημάτων, λέμβων, τροχόσπιτων σύμφωνα με το άρθρο 34 του ΚΟΚ.

5.8.2.4.2 Πέραν του μηνός, θεωρούνται εγκαταλελειμμένα. Επ’ αυτών επικολλάται ειδικό σήμα προς γνώση των ιδιοκτητών. Αν εξακολουθούν να μη μετακινούνται,
θεωρείται ότι καταλαμβάνουν κοινόχρηστο χώρο και ακολουθείται η διαδικασία, έτσι, όπως ορίζεται από τις διατάξεις του Π. Δ. 116/ ΦΕΚ 81-05/03/04.

5.8.2.4.3. Εάν ιδιοκτήτης επιθυμεί να κρατήσει το όχημα χωρίς να το κινεί για οιοδήποτε προσωπικό λόγο, υποχρεούται να το αποθηκεύσει σε ιδιωτικό χώρο.

H διαφωνια μου με τον πατερα μου ξεκινησε γιατι υπαρχουν γειτονες οπου μπορει να παρκαρουν το οχημα τους μπροστα απο το σπιτι για αρκετες ημερες καποιες φορες χωρις να τα μετακινησουν.Ο πατερας μου λογω ελειψης χωρων σταθμευσης ερχεται σε αντιπαραθεση με αυτους.Επομενως ηθελα να βρω και να του δειξω οτι εχει αδικο να ερχεται σε αντιπαραθεση μαζι τους.Βεβαια οπως λενε και στο χωριο μου You can teach an old dog new tricks δυστυχως...

Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως!

:wave2:

blackbusa
14/10/2009, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Τελικα βρηκα το παρακατω.

5.8.2.4.1. Δεν επιτρέπεται η μακροχρόνια, πέραν του μηνός, στάθμευση στο ίδιο σημείο οχημάτων, παλαιών οχημάτων, λέμβων, τροχόσπιτων σύμφωνα με το άρθρο 34 του ΚΟΚ.




αυτο που περιγραφεις δεν εχει καμμια σχεση με ΙΧ οχηματα που ειναι λειτουργικα και ειναι αυτοκινουμενα...αν εχουν πληρωσει κανονικα τα τελη κυκλοφοριας τους μπορουνε να το αφησουν για παντα(λεμε τωρα)...αρα ο πατερας σου αδικα μανουριαζει...καλη υπομονη παντως...

:wave2:

Cpt. Haddock
14/10/2009, 06:54
Ειδικά εαν είναι περιπτώσεις σαν κι εμένα που κινούμαι μονο με μηχανή ή με ποδήλατο, αστα...


Κάθε φορά που θέλω να παω κάπου με το αυτοκίνητο έρχεται η οδική βοήθεια, να το βάλει μπρος :lol:

dirtbird
14/10/2009, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κάθε φορά που θέλω να παω κάπου με το αυτοκίνητο έρχεται η οδική βοήθεια, να το βάλει μπρος :lol:

Kλασική μέθοδος ξανθιάς.......:D :D

byron
14/10/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Τελικα βρηκα το παρακατω.

5.8.2.4.1. Δεν επιτρέπεται η μακροχρόνια, πέραν του μηνός, στάθμευση στο ίδιο σημείο οχημάτων, παλαιών οχημάτων,


Αυτό τι σημαίνει πάλι? Οχήματα, παλαιά οχήματα....

Δηλαδή?

Εχετλαίος
14/10/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό τι σημαίνει πάλι? Οχήματα, παλαιά οχήματα....

Δηλαδή?

Στυλιτεύεις με ψόγο ασάφειας τον Έλληνα νομοθέτη;





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
14/10/2009, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειδικά εαν είναι περιπτώσεις σαν κι εμένα που κινούμαι μονο με μηχανή ή με ποδήλατο, αστα...


Κάθε φορά που θέλω να παω κάπου με το αυτοκίνητο έρχεται η οδική βοήθεια, να το βάλει μπρος :lol: δεν το πουλάς... ? :lol:

dammed_kittin
14/10/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Τελικα βρηκα το παρακατω.
H διαφωνια μου με τον πατερα μου ξεκινησε γιατι υπαρχουν γειτονες οπου μπορει να παρκαρουν το οχημα τους μπροστα απο το σπιτι για αρκετες ημερες καποιες φορες χωρις να τα μετακινησουν.Ο πατερας μου λογω ελειψης χωρων σταθμευσης ερχεται σε αντιπαραθεση με αυτους.Επομενως ηθελα να βρω και να του δειξω οτι εχει αδικο να ερχεται σε αντιπαραθεση μαζι τους.Βεβαια οπως λενε και στο χωριο μου You can teach an old dog new tricks δυστυχως...

Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως!

:wave2:


σιτ χαι εντ γουοτς!
ας προσεχει παντως με τις διαφωνιες....

εγω μια φορα παρκαρα σε ενα στενο μετα τη δουλεια το καρο
κ παρολο που ειναι ενας γερακος που βαζει εναν τσιγκινο τενεκε
αυτη τη φορα δεν υπηρχε
οταν εφυγα απο τη δουλεια
το καρο γυρω γυρω απο ολες τις μεριες
ηταν γρατζουνισμενο με κλειδι....


ποιος το εκανε αραγε?

παντως επειδη σα λαος ειμαστε λιγο εκδικιτικοι κ κακοι
ας προσεχει...


επι του θεματος τωρα αμα ειναι ενα αμαξι τινγκα στη βρομα κ καπου πολυ καιρο
μπορει να κανει δηλωση οτι ειναι εγκαταλελημενο...
κ αμα το κανει συνεχεια καποια στιγμη θα πεσει παρατηρηση απλα στον κατοχο
παντως αμα πληρωνει τελη μπορει να παρκαρει οπου θελει για οσο θελει νομιζω..
αλλα απο οτι διαβασα σε αυτα που ειπες ο νομος διαφωνει μαζι μου...

ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ