PDA

View Full Version : moto guzzi nevada 750



fanis_xr
14/10/2009, 12:11
Γεια σας παιδιά! Θα προβλημάτιζε κανέναν ότι η συγκεκριμένη μηχανή είναι αερόψυκτη και όχι υγρόψυκτη; Είναι δηλαδή σημαντικό κριτήριο για την αγορά της ή όχι; Κατά τα άλλα από εμφάνιση νομίζω λέει πολύ, από επιδόσεις (που δεν είναι και το ζητούμενο των cruisers...) δεν νομίζω οτί διαφέρει από άλλα αντίστοιχα μοντέλα. Η τιμή της θα μπορούσε να είναι φτηνότερη αλλά γενικώς τα ευρωπαϊκά είναι ένα κλικ ακριβότερα από π.χ. γιαπωνέζικα.

hidefnick
14/10/2009, 13:17
Το μονο που μας απασχολεί όλους είναι οτι το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι η απολύτως λάθος επιλογή, και μάλιστα σαν καινούργιο .... Οσο για το ερώτημά σου, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που είναι αερόψυκτο. :wave2: :wave2: :wave2:

fanis_xr
14/10/2009, 22:31
Θα μπορούσες να πεις πιο λεπτομερώς γιατί είναι τόσο λάθος επιλογή; Ή να μου πεις σε ποιο thread συζητήσατε για το συγκεκριμένο μοντέλο; Thx :)

SVX
14/10/2009, 22:35
γιατι δεν κοιτας για Bellagio? Griso ? Triumph Boneville ισως?


edit: εχεις πμ:wave2:

hidefnick
14/10/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanis_xr
Θα μπορούσες να πεις πιο λεπτομερώς γιατί είναι τόσο λάθος επιλογή; Ή να μου πεις σε ποιο thread συζητήσατε για το συγκεκριμένο μοντέλο; Thx :)

Αβολο, βαρύ, ΑΡΓΟ, ακριβό, μικρό σε μέγεθος. Γενικά όλα οσα δεν θες όταν δίνεις λεφτά. Απο την άλλη είναι πολύ αξιόπιστο, και με φτηνό service. Και η αίσθηση όταν το ανάβεις και ποταν το πηγαίνεις χαλαρά είναι απίστευτη.

Αν βρεις κανένα μεταχειρισμένο 2-3 χιλιάρικα, πάρτο (αλλά να ξέρεις ότι δύσκολα θα το ξαναπουλήσεις) Για παραπάνω λεφτά ούτε για πλάκα. Με 3 χιλιάρικα πάντως παίρνεις ένα Vulcan 800 του 97-98 και έχεις όλα όσα δεν έχει το Nevada και πολλά ακόμα. (αφού πάρω το δικό μου όμως :D )

Ειχα το Breva. Ιδιο μοτερ, τελείως διαφορετικό στήσιμο. Πάνω απο τα 110-120 δεν έβλεπες, χωρίς υπερβολή, απο τους καθρέφτες. Και έκανα αμαν να το δώσω. Τα μισά απο όσα το πήρα, σε ενάμιση χρόνο. :wave2: :wave2: :wave2:

fanis_xr
14/10/2009, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Αβολο, βαρύ, ΑΡΓΟ, ακριβό, μικρό σε μέγεθος. Γενικά όλα οσα δεν θες όταν δίνεις λεφτά. Απο την άλλη είναι πολύ αξιόπιστο, και με φτηνό service. Και η αίσθηση όταν το ανάβεις και ποταν το πηγαίνεις χαλαρά είναι απίστευτη.

Αν βρεις κανένα μεταχειρισμένο 2-3 χιλιάρικα, πάρτο (αλλά να ξέρεις ότι δύσκολα θα το ξαναπουλήσεις) Για παραπάνω λεφτά ούτε για πλάκα. Με 3 χιλιάρικα πάντως παίρνεις ένα Vulcan 800 του 97-98 και έχεις όλα όσα δεν έχει το Nevada και πολλά ακόμα. (αφού πάρω το δικό μου όμως :D )

Ειχα το Breva. Ιδιο μοτερ, τελείως διαφορετικό στήσιμο. Πάνω απο τα 110-120 δεν έβλεπες, χωρίς υπερβολή, απο τους καθρέφτες. Και έκανα αμαν να το δώσω. Τα μισά απο όσα το πήρα, σε ενάμιση χρόνο. :wave2: :wave2: :wave2:

Για το ΑΡΓΟ όντως το έχω ακούσει, μικρό και ελαφρύ αυτό δε με χαλάει τόσο, ακριβό συμφωνώ, για το άβολο δεν έχω γνώμη μια και δεν το έχω οδηγήσει αλλά μου άρεσε που η θέση για τα πόδια δεν είναι τόσο μπροστά αλλά πιο κάθετα και η σέλα λίγο πιο ψηλή.

fanis_xr
14/10/2009, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
γιατι δεν κοιτας για Bellagio? Griso ? Triumph Boneville ισως?


edit: εχεις πμ:wave2:

Ευχαριστώ για το πμ!! Τα δύο πρώτα ξεφεύγουν από το budget μου, το Bonneville και αυτό είναι πιο ακριβό από το Nevada αλλά φαίνεται ότι τα αξίζει περισσότερο τα λεφτά του!

npat
14/10/2009, 23:23
Με το αερόψυκτο της υπόθεσης δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα. Ίσα-ίσα, απλούστερος κινητήρας, λιγότερα πράγματα να χαλάσουν, μεγαλύτερη αξιοπιστία, μικρότερες ανάγκες συντήρησης.

Αλλά να σε ρωτήσω κάτι (και με όλο το θάρος δηλαδή): Γιατί δεν παίρνεις ένα κανονικό μηχανάκι?

:confused:

fanis_xr
14/10/2009, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Με το αερόψυκτο της υπόθεσης δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα. Ίσα-ίσα, απλούστερος κινητήρας, λιγότερα πράγματα να χαλάσουν, μεγαλύτερη αξιοπιστία, μικρότερες ανάγκες συντήρησης.

Αλλά να σε ρωτήσω κάτι (και με όλο το θάρος δηλαδή): Γιατί δεν παίρνεις ένα κανονικό μηχανάκι?

:confused:

Τι προτείνεις δλδ;;;)

npat
14/10/2009, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanis_xr
Τι προτείνεις δλδ;;;)

Ότι σου αρέσει ρε αδελφέ, τόσα μηχανάκια υπάρχουν... απλά να μην έχει θέσει οδήγησης χέστρας.

Αν τη βρίσκεις σαν ρετρολάγνος το Bonneville που σου είπαν παραπάνω είναι μια χαρά μηχανάκι (λέμε τώρα).

Αν απ' την άλλη ο 21 αιώνας δε σε φοβίζει, τότε οι επιλογές σου αυξάνονται εκθετικά.