PDA

View Full Version : Τέρμα η Buell.



bonepeeler
15/10/2009, 16:50
Δυστυχώς.Κρίμα.:sad:

Αντίο Buell (http://www.buell.com/en_us/)

npat
15/10/2009, 16:55
:sick: :sick:

MikeG
15/10/2009, 16:58
Κάποια μοντέλα της τα γούσταρα..


:sad: :sad: :sad:

Από ότι καταλαβαίνω ίσως στο μέλλον κυκλοφορήσουν πάλι, αλλά με το σήμα της Harley Davidson..

nickmonstro
15/10/2009, 17:00
Ok...παντως ειναι "καπως" να βγαινει ο Erik Buell και να κλαιγεται.Ισως εαν εβγαζαν απλα μια ανακοινωση να ηταν καλυτερα.

Κριμα παντως.:sad:

el_hymador
15/10/2009, 17:28
Μηπως απλα ο Erik Buell δεν θα ειναι στο "τιμονι" της Buell; μπορει να καταλαβα και λαθος...

Pardalotzatziki
15/10/2009, 17:49
Πραγματικα κριμα....

Εκπληκτικες μοτοσυκλετες....

Και ο Eric Buell δεν κλαφτηκε καθολου....
Αυτα ηταν λογια που βγηκαν απο πολυ βαθια....δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως για καποιον που αφηνει το ονειρο του στη μεση...
Απλα αναλογιστειτε τι εχει καταφερει, απο που ξεκινησε και που εφτασε αυτος και η ομαδα του...

Οποιος εχει δει τις πρωτες Buell καταλαβαινει...

Αλλα ειναι πολυ περιεργο και αποτομο....και δεν ξερω τι ποσοστο της εταιριας εχει τωρα η HD
Καποτε ειχε το 51%. Αν ισχυει ακομα, τοτε μαλλον η αποκτηση της MV pulled the plug (οπως λενε στο USA) on Buell.

Αν ο Eric εχει το μεγαλυτερο ποσοστο, τοτε η κριση....???

:wave2:

MAG/FMX
15/10/2009, 17:57
Καλα να παθουν γιατι ηθελα να αγορασω κ στην αμερικη ειχε 6000ε κ στην ελλαδα ειχε 12000ε
Ηταν το dreambike moy το xb lighting 1000.Otan estrιβα με αυτο το εργαλειο το ματι μου ηταν 10εκ απτο εδαφος κ ο θορυβος απτη vanheinz εξατμιση ηταν το κατι αλλο απλα ειχε κραδασμους απο harley alla εμενα μου αρεσε αυτο.Ειμαι ελληνας κ δεν εχω μεγαλο μυσθο , γιατι ρε μου τα πουλατε ολα ακριβοτερα?

SVX
15/10/2009, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Καλα να παθουν γιατι ηθελα να αγορασω κ στην αμερικη ειχε 6000ε κ στην ελλαδα ειχε 12000ε
Ηταν το dreambike moy το xb lighting 1000.Otan estrιβα με αυτο το εργαλειο το ματι μου ηταν 10εκ απτο εδαφος κ ο θορυβος απτη vanheinz εξατμιση ηταν το κατι αλλο απλα ειχε κραδασμους απο harley alla εμενα μου αρεσε αυτο.Ειμαι ελληνας κ δεν εχω μεγαλο μυσθο , γιατι ρε μου τα πουλατε ολα ακριβοτερα?


σωστος! + 1125 ....


XB9SX starting at $8999 USA website
XB9SX ΤΙΜΗ: 12.800 ευρώ Greek Website :look:



Να παν να κοψουν το λαιμο τους poostrakia του ΓαmoMarketing!!! αντε μπας και τσιμπησουμε κανα στοκακι στην σωστη τιμη!λαμογια!
:a37:

Pardalotzatziki
15/10/2009, 18:18
Αυτα γινονται στο Ελλαντα....

Μπορεις να τα ριξεις στην Buell?

κρέϊζι γκρικς...τι να κανεις...

el_hymador
15/10/2009, 18:21
Ναι ρε σεις ξεκολατε! σιγα μην ειναι η αγορα της Ελλαδας παραγων για να κλεινουν και να ανοιγουν εταιρειες...

παντως και εμενα μου αρεσαν οι Buell, μεχρι που οδηγησα μια....

Pardalotzatziki
15/10/2009, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ναι ρε σεις ξεκολατε! σιγα μην ειναι η αγορα της Ελλαδας παραγων για να κλεινουν και να ανοιγουν εταιρειες...

παντως και εμενα μου αρεσαν οι Buell, μεχρι που οδηγησα μια....

και....

el_hymador
15/10/2009, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
και....

και εκει που πηγαινα χαλαρα, ξαφνικα...

Pardalotzatziki
15/10/2009, 18:26
ναι? ναι?

gcrook
15/10/2009, 18:27
Ρε σεις...η ο τυπος ειναι πραγματικος ηθοποιος η ειναι η πιο ειλικρινεστατη καταθεση που εχω δει. :(
Παντως κριμα.
Παντα υπηρχε ενα ΧΒ12 στο πισω μερος του κεφαλιου μου.

el_hymador
15/10/2009, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Παντα υπηρχε ενα ΧΒ12 στο πισω μερος του κεφαλιου μου.

μλκ crook, μεγαλη κοτσιδα πρεπει να εχεις...

gcrook
15/10/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μλκ crook, μεγαλη κοτσιδα πρεπει να εχεις...

:lol:

Γιατι ρε δε σΕ αρεσε;

filipp0s
15/10/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
...

Από ότι καταλαβαίνω ίσως στο μέλλον κυκλοφορήσουν πάλι, αλλά με το σήμα της Harley Davidson..

μπα δεν παιζει αυτο


διαβαστε κι εδω http://www.buell.com/en_us/q-and-a/index.asp

el_hymador
15/10/2009, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
μπα δεν παιζει αυτο


διαβαστε κι εδω http://www.buell.com/en_us/q-and-a/index.asp

Περα απο τη πλακα το καλυτερο σεναριο ειναι να βρει ο Buell ενα νεο προμηθευτη κινητηρων και να ξεκινησει μια νεα εταιρεια, γιατι αν εξαιρεσεις αυτη τη μεταλλικη ντιβανοκασελα που επαιζε το ρολο του μοτερ οι μοτοσικλετες ηταν πολυ μπροστα...

SVX
15/10/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Περα απο τη πλακα οι μοτοσικλετες ηταν πολυ μπροστα...


αμαναγειασου!!! http://www.youtube.com/watch?v=u-bcGkkPz0c :smokin:

road spirit
15/10/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Περα απο τη πλακα το καλυτερο σεναριο ειναι να βρει ο Buell ενα νεο προμηθευτη κινητηρων και να ξεκινησει μια νεα εταιρεια, γιατι αν εξαιρεσεις αυτη τη μεταλλικη ντιβανοκασελα που επαιζε το ρολο του μοτερ οι μοτοσικλετες ηταν πολυ μπροστα... μα τα τελευταία μοντέλα της εταιρείας δεν φορούσαν HD αλλά rotax

κρίμα πάντως γιατί ήταν μηχανάκια με χαρακτήρα, εμένα μου άρεσαν

cosgili
15/10/2009, 19:54
Εμενα κατι μου λεει πως ειναι διαφημιστικο κολπακι για τη νεα καμπανια Buell blast. Εαν οντως κατι τετοιο συνεβαινε, περα του τοι θα ειχε παρει θεση η H-D, θα ειχε βουηξει ο τοπος. Τιποτα εκ των 2 δεν εγινε οποτε αδυνατω να πιστεψω πως η Buell παει για φουντο. :sun:

SVX
15/10/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Εμενα κατι μου λεει πως ειναι διαφημιστικο κολπακι για τη νεα καμπανια Buell blast. Εαν οντως κατι τετοιο συνεβαινε, περα του τοι θα ειχε παρει θεση η H-D, θα ειχε βουηξει ο τοπος. Τιποτα εκ των 2 δεν εγινε οποτε αδυνατω να πιστεψω πως η Buell παει για φουντο. :sun:


ναι.... διαφημιστικη καμπανια αλλα Martha Vourtsi.... :bawl: :bawl: :bawl:



(το 11880 πιο εξυπνοι ηντανε που το γυρισαν στον Ξανθοπουλο?)



:bigcry: :bigcry: αντε ποτε να δουμε τον Πρεκα στα promotions του RSV4 :sick:

el_hymador
15/10/2009, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μα τα τελευταία μοντέλα της εταιρείας δεν φορούσαν HD αλλά rotax

κρίμα πάντως γιατί ήταν μηχανάκια με χαρακτήρα, εμένα μου άρεσαν

οχι ολα, μονο τα τελευταια 1125R & CR, τα υπολοιπα XB ειχαν την αεροψυκτη πονονα της H-D....

Morton
15/10/2009, 20:21
Εγώ δεν κατάλαβα, αφου η H-D δεν προτίθεται να παράγει μοτοσυκλέτες Buell γιατί την αγόρασε; :confused:

tzarot
15/10/2009, 20:56
αντε καιρός ήταν...

makis206
15/10/2009, 20:57
Πραγματικά κρίμα, κι εμένα μ'άρεσαν πολλά απ'τα μοντέλα τους. Αν υπήρχε και μια ουσιαστική υποστήριξη στην Ελλάδα ίσως να έπαιρνα και ένα αλλά προτίμησα την ξέρετε, του ξέρετε :lol:

Κρίμα και ειλικρινά νιώθω ότι όλος ο κόσμος της μοτοσυκλέτας γίνεται φτωχότερος αυτή τη στιγμή, είτε μας άρεσαν είτε όχι.

:beer:

golis
15/10/2009, 21:18
:sad:

byron
15/10/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οι μοτοσικλετες ηταν πολυ μπροστα...

Σε τι ήταν πολύ μπροστά? :confused: :confused:

Tpap
15/10/2009, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παντως κριμα.
Παντα υπηρχε ενα ΧΒ12 στο πισω μερος του κεφαλιου μου.

Γιώργη, δεν σε εμποδίζει τίποτε να το βρείς από β' χέρι ανά πάσα στιγμή...

Κι εμένα πάντως, από τότε που οδήγησα αυτό το μηχανάκι μου έκλεψε την καρδιά.



:beer: :wave2:

el_hymador
15/10/2009, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σε τι ήταν πολύ μπροστά? :confused: :confused:


Στο στησιμο και στην καινοτομιες τους.

Με τετοιο μεταξονιο, κεντρο βαρους απλωμενο σαν τραχανα λογω του κινητηρα και με στροφαλο που η στροφορμη του αλλαζε πορεια σε φορτωμενο τανκερ, εστριβαν παρα μα παρα πολυ καλα....

:wave2:

byron
15/10/2009, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Στο στησιμο και στην καινοτομιες τους.

Με τετοιο μεταξονιο, κεντρο βαρους απλωμενο σαν τραχανα λογω του κινητηρα και με στροφαλο που η στροφορμη του αλλαζε πορεια σε φορτωμενο τανκερ, εστριβαν παρα μα παρα πολυ καλα....

:wave2:

Aααα οκ το ΄πιασα. Δλδ για τόσο μπ@υρδέλο που ήταν, μια χαρά πήγαινε.:lol:

npat
15/10/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σε τι ήταν πολύ μπροστά? :confused: :confused:

Έχεις δίκιο, πολύ μπροστά μπορεί να μην ήταν, αλλά έδειχναν ένα γνησίως μοτοσυκλετιστικό πείσμα ο ρομαντισμός του οποίου ήταν αξιοθαύμαστος:

"Αυτά έχω ρε φίλε, άλλα δεν μπορώ να βρω, μ' αυτά λοιπόν θα φτιάξω μηχανάκι!"

Και μηχανάκια έφτιαξαν, σε πείσμα κάθε λογικής που λέει ότι δεν μπορείς να πάρεις κινητήρα από χαλικοφόρο και να φτιάξεις σούπερσπορ.

Και τα μηχανάκια πήγαιναν. Ίσως όχι καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο, αλλά αξιοπρεπώς καλά και ίσως καλύτερα κι απ' αυτό.

Και εξαιτίας ακριβώς αυτού του πείσματος και του παραλογισμού, τα μηχανάκια τους ήταν μοναδικά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αναπόφευκτο (πιθανότατα ήταν) αλλά λυπάμαι που έχασαν το παιχνίδι.

hidefnick
15/10/2009, 23:06
Ρε σεις πιο παιχνίδι έχασαν? Αν αποφασισεις να πουληθείς στον εχθρό, ξέρεις οτι θα σου έρθει.. Είδατε πουθενά να λέει για χασούρες κλπ? Buisness απόφαση της Harley λέιε. Τους αγόρασε για τις πατέντες και τους τελείωσε...

Οσο για μοτέρ: Να φάνε και οι κότες (http://www.sscycle.com/modules/catalog/cataloglist.php?x_catagory=1&z_catagory=%3D&x_catalog=1&z_catalog=%3D) στην Αμερικάνικη αγορά...

byron
15/10/2009, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Έχεις δίκιο, πολύ μπροστά μπορεί να μην ήταν, αλλά έδειχναν ένα γνησίως μοτοσυκλετιστικό πείσμα ο ρομαντισμός του οποίου ήταν αξιοθαύμαστος:

"Αυτά έχω ρε φίλε, άλλα δεν μπορώ να βρω, μ' αυτά λοιπόν θα φτιάξω μηχανάκι!"

Και μηχανάκια έφτιαξαν, σε πείσμα κάθε λογικής που λέει ότι δεν μπορείς να πάρεις κινητήρα από χαλικοφόρο και να φτιάξεις σούπερσπορ.

Και τα μηχανάκια πήγαιναν. Ίσως όχι καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο, αλλά αξιοπρεπώς καλά και ίσως καλύτερα κι απ' αυτό.

Και εξαιτίας ακριβώς αυτού του πείσματος και του παραλογισμού, τα μηχανάκια τους ήταν μοναδικά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αναπόφευκτο (πιθανότατα ήταν) αλλά λυπάμαι που έχασαν το παιχνίδι.

Μήπως μπερδεύτηκες ? :confused:
Αυτά που λες παραπάνω, θα ταιριαζαν γάντι στο Britten, αλλά στον Buell? :confused:
Εκμεταλλεύτηκε ένα κενό της HD και αυτό κάλυψε. Καμμία μηχανολογική καινοτομία ή πρωτοτυπία δεν είχαν τα μηχανάκια τους, και αυτό σε ένα πανάκριβο περιτύλιγμα.

MAG/FMX
15/10/2009, 23:26
Μια μερα με κατι φιλους σεενα τεστ ride στο αεροδρομιο καβαλησαμε οτι μηχανη φανταστειτε , απο r1 μεχρι φαζερ 1000 , harley v road 30000e varadero k oti υπηρχε.Ολοι την ωρα παιζαμε καναμε σουζες κ κυνηγητο.Οταν ομως πηραμε ta buell ξεφυγαμε εντελως.Σοβαρεψαμε ενα πραγμα σα να χαμε φυγει τριπακι.Εγω ηθελα να πουλησω το αμαξι κ να παρω μια buell , να παρατησω το σπιτι μου κ να κανω το γυρω του κοσμου μονος μου καβαλωντας την.Δε εχω ξανανιωσει ετσι με αλλη μηχανη κ ολα μου μοιαζαν τυποποιημενα κ μια απτα ιδια μετα. Εχω μαθει τα παντα για το εργαλειο.Παιζουν πολλα αλλα ισως τοοτι ειναι κ χειροποιητο να κανει την διαφορα.:smokin:

npat
16/10/2009, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτά που λες παραπάνω, θα ταιριαζαν γάντι στο Britten, αλλά στον Buell? :confused:


Ο Βritten είναι μια εντελώς άλλη κατηγορία από μόνος του. Ουδέποτε σκέφτηκε να παράγει μαζικά μηχανάκια, απλά έκανε την τρέλα του με πρωτότυπα.

Ο Britten ήταν πολύ μπροστά, τεχνικά και μηχανολογικά, αλλά σχεδιάζε πρωτότυπα που πολύ δύσκολα θα μπορούσαν να μπουν σε μαζική παραγωγή (και πολύ καλά έκανε ο άνθρωπος).

Ίσως εγώ δεν το διατύπωσα καλά. O Βuell απ' την άλλη σχεδίαζε μηχανάκια παραγωγής:

- Τι θέλω να φτιάξω?
- Σπορ μηχανακια
- Τι κινητήρα έχω?
- Χάρλευ
- Κάνει?
- Μπα
- Οπότε?
- Τα φτιάχνω anyway, γιατί σπορ μηχανάκια θέλω να φτιάξω και αν δεν τα φτιάξω με κινητήρα Χάρλευ δεν θα τα φτιάξω καθόλου.

Αυτό το πείσμα που όλα σου λένε "ρε ψυχή μου, αυτό που φτιάχνεις δε γίνεται" αλλά εσύ να το φτίαχνεις έτσι κι αλλιώς είναι που---στα μάτια μου τουλάχιστον---δίνει το χαρακτήρα στα Buell.

Φυσικά κάποιος άλλος μπορεί να τα βλέπει αλλιώς, γι 'αυτό άλλωστε και η buell έκλεισε.

npat
16/10/2009, 00:21
Να το πω κι αλλιώς:

Ο Britten ήθελε να βελτιώσει τον τρόπο που φτιάχνονται τα μηχανάκια, γενικά. Να κερδίσει πρωταθλήματα. Να προχωρήσει την τεχνολογία μπροστά. Ξανάπιασε λοιπόν το πρόβλημα "μοτοσυκλέτα" από την αρχή και προσπάθησε να δώσει τις δικές του λύσεις με σκοπό να την εφεύρει εκ νέου χωρίς τα αδιέξοδα που της είχε κληροδοτήσει η ιστορία.

Ο Buell απλά ήθελε να φτιάξει μηχανάκια, όχι αναγκαστικά καλύτερα απ' τα άλλα, αλλά σίγουρα διαφορετικά απ' τ' άλλα (με την διαφορετικότητα να πηγάζει λίγο απ' τις εμμονές του και λίγο απ' τις συνθήκες κάτω απ' τις οποίες έπρεπε να τα παράγει).

byron
16/10/2009, 07:45
To θέμα δεν είναι το αν έφτιαχνε μηχανάκια που μας αρέσουν, αλλα οτι έκλεισε άλλο ένα εργοστάσιο. Το γιατί έκλεισε τον διακόπτη η HD, φαίνεται και απ΄την ανακοίνωση, αν και είναι γνωστό ότι ποτέ δεν την ενδιέφερε ιδιαίτερα η Buell.

Harley-Davidson, Inc. expects to incur approximately $125 million in one-time costs related to the discontinuation of the Buell product line. The Company expects to incur approximately $115 million of that amount this year.

Το λυπηρό είναι ότι 180 άνθρωποι θα χάσουν την δουλειά τους....ελπίζω να καταφέρει να βρει αγοραστές για την MV Agusta τουλάχιστον.

Μάλλον οι τελευταιες εξελίξεις βάζουν και ταφόπλακα στα project "Made in USA Superbikes" εφόσον μετά το κλείσιμο της Buell, της Roher και της Cycz η μόνη που έμεινε είναι η Fischer.

R.I.P

TROOPER
16/10/2009, 08:04
αντε να ξεσκαρταρουμε σιγα-σιγα :smokin:

byron
16/10/2009, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αντε να ξεσκαρταρουμε σιγα-σιγα :smokin:

Εκοβε και η Buell πλαίσια και σας χαλάγε τη πιάτσα? :confused: :confused:

catmaster
16/10/2009, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκοβε και η Buell πλαίσια και σας χαλάγε τη πιάτσα? :confused: :confused:



Μες στο μυαλό μου ήσουνα λέμε ... :ninja:

McGyver
16/10/2009, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκοβε και η Buell πλαίσια και σας χαλάγε τη πιάτσα? :confused: :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
16/10/2009, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκοβε και η Buell πλαίσια και σας χαλάγε τη πιάτσα? :confused: :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μες στο μυαλό μου ήσουνα λέμε ... :ninja:

μιλησανε οι ηλεκτρονικοι τωρα ...

SVX
16/10/2009, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
.Οταν ομως πηραμε ta buell ξεφυγαμε εντελως.Σοβαρεψαμε ενα πραγμα σα να χαμε φυγει τριπακι.Εγω ηθελα να πουλησω το αμαξι κ να παρω μια buell , να παρατησω το σπιτι μου κ να κανω το γυρω του κοσμου μονος μου καβαλωντας την.Δε εχω ξανανιωσει ετσι με αλλη μηχανη κ ολα μου μοιαζαν τυποποιημενα κ μια απτα ιδια μετα. Εχω μαθει τα παντα για το εργαλειο.Παιζουν πολλα αλλα ισως τοοτι ειναι κ χειροποιητο να κανει την διαφορα.:smokin:


ετσι ειναι . αυτο που αγοραζεις για να καβαλας , μονο εσυ ξερεις γιατι....ουτε η λογικη, ουτε οι φιλοι, ουτε οι "πρακτικοι" και "οικονομικοι" λογοι......ΜΟΝΟ εσυ ...

γι'αυτο μερικες επιλογες σε μερικους φαινονται τελειως ΑψυχοΛογητες!!


ΥΓ V2 RUlez ρε!!

QSpec
16/10/2009, 08:43
Κρίμα, dream bike μια Buell και για εμένα. Ποιος ξέρει, ίσως κάποια στιγμή να πάρω anyway.

nickmonstro
16/10/2009, 18:20
Σλουρπ,σλουρπ,σλουρπ....

:a32: :a32: :a32:


177457

gixxerpap
16/10/2009, 18:37
εγώ ξέρω ότι όλοι τα θαυμάζουν, και κανείς δεν τα αγοράζει ...

αφου είναι τόσο φανταστικές, πρωτοποριακές κλπ κλπ κλπ μοτοσυκλέτες, γιατί δεν τα αγοράζει κανείς σας?

μη μου πείτε λόγω τιμής ....

Pardalotzatziki
16/10/2009, 18:49
...γιατι πολυ απλα ο κοσμος φοβαται το διαφορετικο.....ασχετα με το αν ειναι μοτο ή οτιδηποτε αλλο...

:wave2: :wave2:

sapila racing
16/10/2009, 19:02
Ασχέτως με το αν σε κάποιους αρέσουν και σε άλλους όχι, η μοτοσυκλέτα χρειάζεται προσππαθειες σαν του Eric Buell και θα είναι πιο φτωχή με το κλείσιμο της εταιρείας.
Δεν κλάφτηκε στο video, ούτε θέατρο παίζει, προς θεού! Απλά ειχε ενα όνειρο το οποίο ξαφνικά καταποντίστηκε μετά απο πολλά χρόνια προσοπάθειας.
Σημειωτέον οτι αυτη τη στιγμή στην Αμερικη πουλιούνται τα στόκ κοψοχρονιά, σχεδόν στη μισή τιμή...

Ευχομαι μόνο να βρεθεί κατάλληλος αγοραστής για την MV Agusta, αυτή κι αν είναι κρίμα να κλείσει!

byron
16/10/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ευχομαι μόνο να βρεθεί κατάλληλος αγοραστής για την MV Agusta, αυτή κι αν είναι κρίμα να κλείσει!

Λογικά θα βρεθεί.
Για την Buell διάβασα κάπου ότι υπάρχουν συζητήσεις με την Borbardier που είχε ρίξει και αρκετά λεφτά για το νέο μοτέρ της Rotax (1125).

gixxerpap
16/10/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
...γιατι πολυ απλα ο κοσμος φοβαται το διαφορετικο.....ασχετα με το αν ειναι μοτο ή οτιδηποτε αλλο...

:wave2: :wave2:


μα τι να φοβηθεί ο κόσμος? εδω όλοι εξυμνούν τις χάρες του!!!

αυτο το διαφορετικό, είναι που έχει γοητεύσει το κοινό του ....



και για να μην παρεξηγηθώ, και μένα μου αρέσει πολύ ...

MikeG
16/10/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

και για να μην παρεξηγηθώ, και μένα μου αρέσει πολύ ...


http://www.youtube.com/watch?v=d5scamE_VXQ

makis206
16/10/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μκαι για να μην παρεξηγηθώ, και μένα μου αρέσει πολύ ...

Λέγε ποιο παράγγειλες κι ας τα κόλπα τώρα...:D

gixxerpap
16/10/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λέγε ποιο παράγγειλες κι ας τα κόλπα τώρα...:D

μωρε ότι δε θα μου τη γλιτώσει κάποια στιγμή, είναι σίγουρο ....:lol:

makis206
16/10/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μωρε ότι δε θα μου τη γλιτώσει κάποια στιγμή, είναι σίγουρο ....:lol:

Θέλει η φοντάνα να κρυφτεί...:lol:

SVX
16/10/2009, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μωρε ότι δε θα μου τη γλιτώσει κάποια στιγμή, είναι σίγουρο ....:lol:

ναι....και για να μαζευτουμε καμια ντουζινα Buell μετα, θα τραβιομαστε σε Πανευρωπα'ι'κες!
:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Operater
16/10/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μα τι να φοβηθεί ο κόσμος? εδω όλοι εξυμνούν τις χάρες του!!!

αυτο το διαφορετικό, είναι που έχει γοητεύσει το κοινό του ....



και για να μην παρεξηγηθώ, και μένα μου αρέσει πολύ ...

ποιο κοινό του?στην ελλάδα?δεν βλέπεις? όλοι με ενα ΧΒ12ΧΤ κυκλοφορούν...

gixxerpap
16/10/2009, 19:30
κοίτα χάλια ....


177459

makis206
16/10/2009, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
κοίτα χάλια ....

Ένα απ'τα μοντέλα που με τρέλαναν.. ρε να τον φέρουμε στην Ελλάδα να φτιάχνει μηχανάκια μόνο για μας;:lol:

SVX
16/10/2009, 19:43
για τον φιλο τον breeze κι οσους γουσταρουν :smokin:




http://www.youtube.com/watch?v=NFragWNTlRw&feature=related

p@nos
16/10/2009, 19:51
ολοι κουτσα στραβα προσπαθειτε να το φερεται με το μαλακο οτι θα καταληξετε σε μια χαρλευ

:lol: :lol: :lol:

p@nos
16/10/2009, 19:54
νταξ δε λεω διαφορετικα τα μπουελ αλλα εμενα προσωπικα δε μου αρεσαν, αν και ειναι καλη η ιδεα ενος πολυ ροπατου μοτερ σε σπορ κατασκευη...




τωρα βεβαια αμα θελετε διαφορετικο, αυτο μαλιστα

:sun: :sun: :sun:


177467

SVX
16/10/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ολοι κουτσα στραβα προσπαθειτε να το φερεται με το μαλακο οτι θα καταληξετε σε μια χαρλευ

:lol: :lol: :lol:


ναι ....θα ψωνισουμε ομως απο το καλαθι :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
νταξ δε λεω διαφορετικα τα μπουελ αλλα εμενα προσωπικα δε μου αρεσαν, αν και ειναι καλη η ιδεα ενος πολυ ροπατου μοτερ σε σπορ κατασκευη...




τωρα βεβαια αμα θελετε διαφορετικο, αυτο μαλιστα

:sun: :sun: :sun:

33000 ευρω το γαλακι ( με ρεζερβουαρ φουλαρισμενο!!)
:wave2: :wave2:

p@nos
16/10/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX

33000 ευρω το γαλακι ( με ρεζερβουαρ φουλαρισμενο!!)
:wave2: :wave2:



αυτη ειναι μια λεπτομερεια που ΣΚΟΠΙΜΩΣ παρεληψα...


σβησε το χαλας το ονειρο

:lol: :lol: :lol:

mankam
16/10/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Πραγματικα κριμα....

Εκπληκτικες μοτοσυκλετες....

Και ο Eric Buell δεν κλαφτηκε καθολου....
Αυτα ηταν λογια που βγηκαν απο πολυ βαθια....δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως για καποιον που αφηνει το ονειρο του στη μεση...
Απλα αναλογιστειτε τι εχει καταφερει, απο που ξεκινησε και που εφτασε αυτος και η ομαδα του...

Οποιος εχει δει τις πρωτες Buell καταλαβαινει...

Αλλα ειναι πολυ περιεργο και αποτομο....και δεν ξερω τι ποσοστο της εταιριας εχει τωρα η HD
Καποτε ειχε το 51%. Αν ισχυει ακομα, τοτε μαλλον η αποκτηση της MV pulled the plug (οπως λενε στο USA) on Buell.

Αν ο Eric εχει το μεγαλυτερο ποσοστο, τοτε η κριση....???

:wave2:
+ 1 στα παραπανω

MAG/FMX
16/10/2009, 23:13
O σκελετος του ειναι το ντεποζητο καυσιμου.
Το πισω ψαληδι ειναι το δοχειο λαδιου.
Γιαυτο στριβει τελεια.Αλλα αμα το τρακαρεις την εκατσες.

MAG/FMX
16/10/2009, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ολοι κουτσα στραβα προσπαθειτε να το φερεται με το μαλακο οτι θα καταληξετε σε μια χαρλευ

:lol: :lol: :lol:
Η χαρλευ δε στριβει σαν αυτα δυστυχως.

Pardalotzatziki
16/10/2009, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
O σκελετος του ειναι το ντεποζητο καυσιμου.
Το πισω ψαληδι ειναι το δοχειο λαδιου.
Γιαυτο στριβει τελεια.Αλλα αμα το τρακαρεις την εκατσες.


Αντιθετως. Υποθετω οτι ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες για διαρροες....

Ετσι και αλλιως με οποιοδηποτε διτροχο την εκατσες...



:wave2:

MAG/FMX
16/10/2009, 23:37
Ειναι πανακριβος ο σκελετος κ το αλουμηνιο που ειναι φτιαγμενος μου φενεται δεν ισιωνει, κατι τετοιο.Παντως ηταν ενας απτους λογους που δεν την πηρα.Πεστε μου αν δειτε κανα στοκ.
Κατι σαν michael jackson moy θυμιζει η ιστορια, πεθαινει κ ξαφνικα τον ακουμε ολοι.Βαλτε κ κανα κοματι του να ακουμε για δε ξερω.:cool:

QSpec
17/10/2009, 03:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγώ ξέρω ότι όλοι τα θαυμάζουν, και κανείς δεν τα αγοράζει ...

αφου είναι τόσο φανταστικές, πρωτοποριακές κλπ κλπ κλπ μοτοσυκλέτες, γιατί δεν τα αγοράζει κανείς σας?

μη μου πείτε λόγω τιμής ....

Κι όμως, λόγω τιμής. Πέρα του μεγάλου κόστους απόκτησης (για εμένα πάντα που είχα budget 5-6 χιλιάρικα), είναι και το γεγονός της δύσκολης μεταπώλησης. Επειδή δυστηχώς δεν είμαι ακόμα στην φάση να πάρω ότι γουστάρω χωρίς να με νοιάζει τίποτα, η Buell είναι εκτός.

Πέρα από το οικονομικό μέρος, είναι 2-3 λεπτομέρειες οι οποίες με απώθησαν λιγάκι. Το αερόψυκτο μοτέρ στο καλοκαίρι της Ελλάδας μέσα στο κέντρο της Αθήνας, οι κραδασμοί στα χαμηλά μέσα στην κίνηση και κάποια λιγότερο σημαντικά μικροπράγματα.

Αυτά βέβαια είναι ανάλογα με την χρήση της μηχανής. Εάν μπορούσα να έχω 2 μηχανάκια, το ένα θα μπορούσε άνετα να είναι Buell.

Οπως και να έχει, όποια εταιρεία και να κλείνει, σημαίνει λιγότεροι άνθρωποι να σκέφτονται, να φαντάζονται και να δημιουργούν πάνω σε 2 τροχούς, κι αυτό είναι πάντα κακό. :(

jeddah81
17/10/2009, 12:14
Πολυ λυπαμαι που εκλεισε η Buell.

Ηταν να αγορασω το XB12XT αλλα μου την καθυστερησαν 7 μηνες και τσαντιστικα και την ακυρωσα. Ειχα σχετικο θεμα παρακατω.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=83921&highlight=buell

Ενα απο τα λαθη ηταν οτι δεν ασχοληθικαν με την Ευρωπαικη αγορα που θελουν την Sport bike μηχανες αλλα οι τιμες ηταν απογοητευτικες.

Για παραδειγμα η XB12XT ειχε εχει στο ΑΜΕΡΙΚΑ 13.000 Δολλρια (δηλαδη 9000ευρω) οταν στην αγορα της ευρωπης 13500 Ευρω και στην Ελλαδα 16200!!!!! παρακαλω και πριν 20 μερες που ημουν Ελλαδα το ριξανε στα 14200!!!!

Εγω δουλευω στην Τζεντα και θα το αγοραζα 8600 ευρω.

Ειδη του εκανα κρουση ξανα του πολιτη οτι αμα κανουν καμια προσφορα για να τα πουλησουν να με ειδοποιησει.

Παντως για την sport της BUELL ειδη εδω στην Τζεντα το εχουν 25% γυρω στα 7200 ευρω

Ενω ξερει οτι ακομα ενδιαφερομαι να την παρω δεν βαζει την Ullyses 25% κατω.

Παντως αμα μου την δωσει με 6500 ευρω απο 8500 που μου την εδινε δαγκωτο θα παω να την παρω.

Ειναι τελεια μηχανη ξεχωριζει!!!!

Κριμας παντως

Allst@rf
17/10/2009, 12:59
προσωπικα την buell,την εβλεπα σαν αμερικανικη μοτοσυκλετα για ευρωπαικο κοινο!!!
τα μηχανακια της ηταν πολυ ομορφα,εδειχναν τσαμπουλακεμενο στυλ και ειχαν πολλες καινοτομιες...ασυμβιβαστος ο Eric...τετοιους ανθρωπους χρειαζεται η μοτοσυκλετα...κριμα...
















υ.γ οχι τιποτα αλλο αλλα σιγα-σιγα οι buell ,θα ειχαν αυστριακες καρδιες...

Spyrious
18/10/2009, 16:13
Κρίμα.Σήμερα το είδα στο mototriti.gr.

notakos600
18/10/2009, 16:33
Θεωρία της εξέλιξης δυστυχώς, ή αλλάζεις ή εξαφανίζεσαι, κρίμα πάντως ...

Pardalotzatziki
18/10/2009, 22:39
Τωρα μολις γυρισα απο Σαλονικα

Και σταματησα να τις χαζεψω στη βιτρινα...

Αμαρτωλες....

Operater
16/11/2009, 13:18
:(


180749

notakos600
16/11/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
:(


Ξενέρωσα και στεναχωρήθηκα πολύ με τη φωτό. Σωρό τα μηχανάκια σαν παλιοσίδερα, λίγος σεβασμός. Κρίμα ....

sapila racing
16/11/2009, 14:08
σκατα! :mad:

Operater
16/11/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ξενέρωσα και στεναχωρήθηκα πολύ με τη φωτό. Σωρό τα μηχανάκια σαν παλιοσίδερα, λίγος σεβασμός. Κρίμα ....

... και να φανταστεις οτι ετοιμαζε υπερόπλο...

"Pictured above is the Buell that never was, captured testing near Milwaukee by Road Racer X's John Hanson earlier this year, it was rumored to be a lighter, more powerful 1199cc version of the 1125R platform. It looks like a serious competitor for bikes like the Ducati 1198 and Aprilia RSV4 R. "


180755

SVX
16/11/2009, 16:47
:( :( :( :( :( :(





:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:


Last Buell rolls off production line (http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/General-news/2009/November/nov1309-last-buell-rolls-off-production-line/)


180768

Pardalotzatziki
17/11/2009, 00:12
τι εγινε ρε παιδια?
Η φωτο με το φορτηγο ειναι προσφατη?Ειναι δυνατον να τις πετανε ετσι?
Δηλαδη βγηκε η τελευταια απο τη γραμμη παραγωγης για να παει για τα μπαζα?

Πηρα ενα τηλ στην χαρλευ Θεσσαλονικης και ρωτησα τι γινεται με υποστηριξη και τιμες
Το Ulysees παραμενει απο τα αγαπημενα μου οπως και ολα τα μοντελα της εταιριας

Η απαντηση που πηρα ηταν οτι οχι μονο δεν θα πεσουν οι τιμες αλλα γινονται και συλλεκτικα...και να τρεξω αν ενδιαφερομαι να προλαβω..
Εξυπνος ο Ελληναρας...ας φαμε οσο μπορουμε..και σιγα μη ριξουν τιμες...

Καποια στιγμη θα αναγκαστουν ετσι κι αλλιως...βλεπε φωτο με φορτηγο...:wave2:

stefanos
17/11/2009, 08:27
Να αναγκαστούν δεν υπάρχει περίπτωση.
Θα τις έχει βιτρίνα μέχρι να φύγουν.

sapila racing
17/11/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να αναγκαστούν δεν υπάρχει περίπτωση.
Θα τις έχει βιτρίνα μέχρι να φύγουν.

Kι όμως ήδη οι τιμές στο εξωτερικό έχουν πέσει κατα 25% περίπου. κι παραπάνω στο USA.
Εδω θα τις έχουν να τις κοιτάνε στην βιτρίνα μέχρι να τις βάλουν στον πάτο τους...

makis206
17/11/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:(
:sad:
Last Buell rolls off production line (http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/General-news/2009/November/nov1309-last-buell-rolls-off-production-line/)

Πραγματικά πολύ στενάχωρη εικόνα..

SVX
17/11/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
τι εγινε ρε παιδια?

Πηρα ενα τηλ στην χαρλευ Θεσσαλονικης και ρωτησα τι γινεται με υποστηριξη και τιμες
Το Ulysees παραμενει απο τα αγαπημενα μου οπως και ολα τα μοντελα της εταιριας

Η απαντηση που πηρα ηταν οτι οχι μονο δεν θα πεσουν οι τιμες αλλα γινονται και συλλεκτικα...και να τρεξω αν ενδιαφερομαι να προλαβω..
Εξυπνος ο Ελληναρας...ας φαμε οσο μπορουμε..και σιγα μη ριξουν τιμες...




κι εγω οταν πηρα τηλ. μου ειπε οτι οι προσφορες ειναι για κατι μεταχειρισμενα....


να τον δω τον σκ@τοπU -στ@ρΑκο ποσο συλλεκτικη θα ειναι μια 1200άρα Buell του 2007 το ετος 2011.... (4ετων στοκ = συλλεκτικο!!!!!!!)



:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Pardalotzatziki
17/11/2009, 21:16
Ρε παιδια αν μου ελεγε μια τιμη ξερω γω απο 8000 εως 10000 θα ειχα ηδη ανοιξει θεμα "Την πηρα"

μηπως να τυπωσω τη φωτο με το φορτηγο και να παω να μου κανει νεα προσφορα???

:D :D

el_hymador
17/11/2009, 21:24
Στο αμερικα η Harley δινει bonus ενα σεβαστο ποσο σε καθε dealer που θα καταφερει να σμπρωξει ενα απο τα εναπομειναντα Buell...και ισχυει φυσικα και τρελη εκπτωση!

....σημερα πετυχα στο δρομο για τη δουλεια ενα Ulysses και το ακολουθησα για λιγο...γαμω τους ηχους που βγαζει το γ@μημενο!

stefanos
17/11/2009, 21:48
Είδατε μόλις έκλεισε το εργοστάσιο φάνηκαν πελάτες:p
Λίγο διαφήμιση χρειαζόταν.

Operater
25/11/2009, 23:06
http://www.sportrider.com/news/146_0911_erik_buell_leaves_harley_davidson_to_start_erik_buell_racing/index.html

(καντε copy-paste, δεν μπορεσα να το κανω url)

Buell Motorcycles not quite absolutely dead
Erik Buell Racing Will Build Buell 1125R-based Racing Motorcycles and Supply Parts
Harley-Davidson announced that following the company’s recent decision to discontinue the Buell motorcycle product line, Erik Buell, Chairman and Chief Technical Officer of Buell Motorcycle Company, will leave the company to establish Erik Buell Racing, an independent motorcycle race shop.

Erik Buell Racing will specialize in the supply of race-use-only Buell motorcycle parts and race preparation services for engines and motorcycles, and the building and sale of Buell® 1125R-based race-use-only motorcycles under license from Harley-Davidson, as well as providing technical support to racers of Buell motorcycles.

“I’m looking forward to helping Buell racers keep their bikes flying,” said Erik Buell. “We’ve got some exciting race development projects in the works and it will mean a lot to me personally to see Buell racers competing for wins and championships in the 2010 season and beyond.” “I’m pleased that Harley-Davidson is assisting Erik in establishing this business to continue supporting the racing efforts he has had so much passion for over the years,” said Buell President and COO Jon Flickinger. “Harley-Davidson and the Buell Motorcycle Company will always be proud of their affiliation with Erik, and we wish him well in this new endeavor to support Buell racers.”

Erik Buell Racing will be based in East Troy, Wisconsin and will be staffed by Erik Buell and a veteran team of personnel. For more information, after December 1, 2009, contact:

Erik Buell Racing, LLC
2799 Buell Drive, Unit C
East Troy, WI 53120
www.erikbuellracing.com
info@erikbuellracing.com

Allst@rf
26/11/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
... και να φανταστεις οτι ετοιμαζε υπερόπλο...

"Pictured above is the Buell that never was, captured testing near Milwaukee by Road Racer X's John Hanson earlier this year, it was rumored to be a lighter, more powerful 1199cc version of the 1125R platform. It looks like a serious competitor for bikes like the Ducati 1198 and Aprilia RSV4 R. "

ειδικα η τελευταια παραγραφος ειναι ολα τα λεφτα.ενταξει καλη η buell αλλα οχι και σοβαρος ανταγωνιστης της 1198 και rsv4.καλο ,μου εφτιαξε τη μερα...:lol: :lol:

Operater
26/11/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ειδικα η τελευταια παραγραφος ειναι ολα τα λεφτα.ενταξει καλη η buell αλλα οχι και σοβαρος ανταγωνιστης της 1198 και rsv4.καλο ,μου εφτιαξε τη μερα...:lol: :lol:

aφού δεν βγήκε ποτέ το μοντέλο για να έχουμε να συγκρίνουμε, καλύτερα μη λέμε. :wave2:

fevangelou
03/05/2010, 15:30
Έστω και με καθυστέρηση, γίνεται μια προσπάθεια να έρθουν κοντά οι κάτοχοι μοτοσυκλετών Buell στην Ελλάδα, αφενός στα πλαίσια των δραστηριότητων κάθε μοτοσυκλετιστικού group, αφετέρου για να διεκδικηθούν καλύτερα τα δικαιώματά μας απέναντι στον αντιπρόσωπο της Buell στην Ελλάδα (Elmec) στην περίπτωση που υπάρξουν προβλήματα με τη διάθεση ανταλλακτικών, υποστήριξης κλπ.

Αν εσείς ή κάποιος φίλος είστε κάτοχος Buell περάστε μια βόλτα από το σχετικό group στο Facebook:

http://www.facebook.com/group.php?gid=361026672678

jeddah81
19/05/2010, 05:05
Παιδια καλησπερα,

Βρηκα μια Buell XB12XT 2010 σε μαυρο με 500km μονο στα 7200 ευρω (Στο Μπαχρειν). Τι λετε να την παρω?

SVX
19/05/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
Παιδια καλησπερα,

Βρηκα μια Buell XB12XT 2010 σε μαυρο με 500km μονο στα 7200 ευρω (Στο Μπαχρειν). Τι λετε να την παρω?


ξερω γω ρε φιλε.... κρατα το T _I _G _U _A _N (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83921) καλυτερα....η VolksWagen δεν εκλεισε ακομα.... :look: