PDA

View Full Version : Συναγερμός Steelmate 886C



stako
13/05/2005, 11:41
Ψάχνω για συναγερμό για το GSXR μου και το τελευταίο μοντέλο το οποίο κοιτούσα είναι μιας αμερικάνικης εταιρείας Steelmate. Το μοντέλο 886c. Παρακάτω είναι το link στο επίσημο site τους:

http://www.steel-mate.com/cgi-bin/ngen_details.pl?UCODE=761134&LANG=&LOOP=PROD

Το κόστος με την τοποθέτηση και ενσωματωμένο pager (τηλεειδοποίηση) είναι στα 350?. Στα θετικά του μοντέλου αυτού είναι:

1. Η εμβέλεια του pager (μεγαλύτερη από ΜΕΤΑ και "στα χαρτιά" 1000 μέτρα),
2. Το pager το οποίο έχει πάνω οθονίτσα με τα σημεία της μηχανής που μπορεί να σου "πειράξανε" ή πειράζουν εκείνη την ώρα οι........ κακοί και διάφορες άλλες ενδείξεις ;)
2. Αμερικάνικη ποιότητα κατασκευής (φαίνεται σοβαρή και μεγάλη εταιρεία αν εξερευνήσετε λίγο το site τους),
3. Ισόβια εγγύηση (αν και όλοι σχεδόν το δίνουν αυτό),
4. Καλή κατασκευή, τουλάχιστον εφάμιλλη με ΜΕΤΑ σύμφωνα με τον πολύ εξυπηρετικό και φιλικό αντιπρόσωπο που πουλάει και τους 2 και φαντάζομαι δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να μου τον προτείνει σαν εφάμιλλο τουλάχιστον με τον ΜΕΤΑ (που είναι και σημαντικά ακριβότερος μαζί με pager).
5. Αυτό παίζει να κάνω και λάθος αλλά επειδή είναι καινούργιος στην εδώ αγορά οι "κακοί" δεν θα τον ξέρουν και τόσο καλά.......? Λέμε τώρα..........:)

Τα αρνητικά:

1. Άγνωστη στην Ελλάδα εταιρεία
2. Ο συναγερμός φαίνεται να είναι σε 2 κομμάτια: Ένα η κεντρική μονάδα και ένα η σειρήνα. Αυτό το συμπέρανα από την φωτό, θα το ρωτήσω για σίγουρα. Ίσως είναι backup η σειρήνα, δεν ξέρω, θα το δω.
3. Από ότι βλέπω έχει χρωματιστά καλώδια, όχι πολύ καλό αυτό, νομίζω είναι καλύτερα να είναι όλα μαύρα για ευνόητους λόγους.
4. Δεν ξέρω αν έχει ανεξάρτητη μπαταρία και δεν εξαρτάται από την μπαταρία της μηχανής. Σημαντικό, θα το μάθω κι αυτό.......


Τι λέτε ρε παιδιά, να τον εμπιστευτώ? Μέχρι τώρα ήμουν για ΜΕΤΑ αλλά 530? που κοστίζει με το pager είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ............:( Και στην τελική ίσως είναι πολύ κακό για το τίποτα..............


Να συμπληρώσω και κάτι γενικότερα για τους συναγερμούς. Το ψάχνω το θέμα κανά 2-3 βδομάδες τώρα σε Internet, forum, μαγαζιά, γνώμες από μηχανικούς και φίλους κτλ........ Ε λοιπόν, δεν υπάρχει συναγερμός που να μην έχω ακούσει κάτι κακό......... Πχ ο τάδε κολλάει χωρίς λόγο, ο άλλος δεν χτυπάει όταν πρέπει, ο άλλος δεν πιάνει το pager............ Και αυτό για ΟΛΕΣ τις εταιρείες, ΜΕΤΑ, Spyball, Patrol, Gemini.............όλες! Μεγάλο μπέρδεμα λοιπόν! Προφανώς ότι και να βάλουμε είναι απλά ένα έξτρα μέτρο για την αποφυγή του κακού, πρέπει συνέχεια να έχουμε το μυαλό μας εκεί και όχι να λέμε "Εντάξει μωρέ, έχει το συναγερμό και την super-duper-κουλούρα-λουκέτο-........άγκυρα"! Προσοχή συνέχεια λοιπόν!

:wave2:

toyota
13/05/2005, 11:53
Ρίξε μια ματιά και σε αυτόν.Εγώ τον έχω 8 μήνες περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Κοστίζει γύρω στα 260 ευρώ (εγώ τον έβαλα 200 ευρώ λόγω φιλίας).Για ότι άλλο pm me.

http://www.elser.gr/products.asp?cid=98&lg=_en

bsari
13/05/2005, 13:09
ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΘΥΣΤΡΕΙ ΑΛΛΑ .... ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ...ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΠΩΣ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

adam_tsouk
13/05/2005, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ψάχνω για συναγερμό για το GSXR μου και το τελευταίο μοντέλο το οποίο κοιτούσα είναι μιας αμερικάνικης εταιρείας Steelmate. Το μοντέλο 886c. Παρακάτω είναι το link στο επίσημο site τους:

http://www.steel-mate.com/cgi-bin/ngen_details.pl?UCODE=761134&LANG=&LOOP=PROD

Το κόστος με την τοποθέτηση και ενσωματωμένο pager (τηλεειδοποίηση) είναι στα 350?. Στα θετικά του μοντέλου αυτού είναι:

1. Η εμβέλεια του pager (μεγαλύτερη από ΜΕΤΑ και "στα χαρτιά" 1000 μέτρα),
2. Το pager το οποίο έχει πάνω οθονίτσα με τα σημεία της μηχανής που μπορεί να σου "πειράξανε" ή πειράζουν εκείνη την ώρα οι........ κακοί και διάφορες άλλες ενδείξεις ;)
2. Αμερικάνικη ποιότητα κατασκευής (φαίνεται σοβαρή και μεγάλη εταιρεία αν εξερευνήσετε λίγο το site τους),
3. Ισόβια εγγύηση (αν και όλοι σχεδόν το δίνουν αυτό),
4. Καλή κατασκευή, τουλάχιστον εφάμιλλη με ΜΕΤΑ σύμφωνα με τον πολύ εξυπηρετικό και φιλικό αντιπρόσωπο που πουλάει και τους 2 και φαντάζομαι δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να μου τον προτείνει σαν εφάμιλλο τουλάχιστον με τον ΜΕΤΑ (που είναι και σημαντικά ακριβότερος μαζί με pager).
5. Αυτό παίζει να κάνω και λάθος αλλά επειδή είναι καινούργιος στην εδώ αγορά οι "κακοί" δεν θα τον ξέρουν και τόσο καλά.......? Λέμε τώρα..........:)

Τα αρνητικά:

1. Άγνωστη στην Ελλάδα εταιρεία
2. Ο συναγερμός φαίνεται να είναι σε 2 κομμάτια: Ένα η κεντρική μονάδα και ένα η σειρήνα. Αυτό το συμπέρανα από την φωτό, θα το ρωτήσω για σίγουρα. Ίσως είναι backup η σειρήνα, δεν ξέρω, θα το δω.
3. Από ότι βλέπω έχει χρωματιστά καλώδια, όχι πολύ καλό αυτό, νομίζω είναι καλύτερα να είναι όλα μαύρα για ευνόητους λόγους.
4. Δεν ξέρω αν έχει ανεξάρτητη μπαταρία και δεν εξαρτάται από την μπαταρία της μηχανής. Σημαντικό, θα το μάθω κι αυτό.......


Τι λέτε ρε παιδιά, να τον εμπιστευτώ? Μέχρι τώρα ήμουν για ΜΕΤΑ αλλά 530? που κοστίζει με το pager είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ............:( Και στην τελική ίσως είναι πολύ κακό για το τίποτα..............


Να συμπληρώσω και κάτι γενικότερα για τους συναγερμούς. Το ψάχνω το θέμα κανά 2-3 βδομάδες τώρα σε Internet, forum, μαγαζιά, γνώμες από μηχανικούς και φίλους κτλ........ Ε λοιπόν, δεν υπάρχει συναγερμός που να μην έχω ακούσει κάτι κακό......... Πχ ο τάδε κολλάει χωρίς λόγο, ο άλλος δεν χτυπάει όταν πρέπει, ο άλλος δεν πιάνει το pager............ Και αυτό για ΟΛΕΣ τις εταιρείες, ΜΕΤΑ, Spyball, Patrol, Gemini.............όλες! Μεγάλο μπέρδεμα λοιπόν! Προφανώς ότι και να βάλουμε είναι απλά ένα έξτρα μέτρο για την αποφυγή του κακού, πρέπει συνέχεια να έχουμε το μυαλό μας εκεί και όχι να λέμε "Εντάξει μωρέ, έχει το συναγερμό και την super-duper-κουλούρα-λουκέτο-........άγκυρα"! Προσοχή συνέχεια λοιπόν!

:wave2:


Το λοιπόν,
Κατ' αρχάς μην περιμένεις 1 χλμ εμβέλεια!!!!
Υπολόγισε ότι μπορεί να "πιάνει" από τον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας στην πυλωτή αλλά ίσως όχι στα 30 μέτρα αν υπάρχουν τοίχοι κτλ.
Είναι καλή φάση η αμφίδρομη επικοινωνία αλλά δεν σου δείχνει σε ποιο σημείο σε χτύπησαν απλά ότι κουνήθηκε ή χτυπήθηκε η μηχανή.

Η σειρήνα δεν είναι ενσωματωμένη πάνω στη μονάδα του συναγερμού.

Τα καλώδια ναι είναι πολύχρωμα!!!!

Εγώ πάλι, ναι μεν αμερικάνικος αλλά για ιαπωνία ήξερα!!!:uplate: (άκυρο)

Αν ακουμπήσεις τη μηχανή δεν αρχίζει να βαράει σαν τρελός αμέσως αλλά κάνει 3 προειδοπιητικά χτυπήματα. (δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό σε περίπτωση κλοπής).Ταυτόχρονα χτυπάει και το χειριστήριό σου.

Όταν κλείσεις τον διακόπτη της μηχανής δλινει ηχιτικό σήμα από το χειριστήριο και από τη σειρίνα για να οπλίσεις.

Όταν δεν έχεις οπλίσει και ανοίγεις τον διακόπτη σου βαράει το χειριστήριο.


Δεν θυμάμαι άλλα, παρά μόνο ότι ο μάστορας που μου τον εγκατέστησε έδειξε αρκετό ενδιαφέρον για τον συναγερμό.


Αν τύχει να βρεθούμε και σε καμιά συνάντηση΄, βόλτα, καφέ θα μπορέσεις να τον δεις και από κοντά.






:wave2:

stako
13/05/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΘΥΣΤΡΕΙ ΑΛΛΑ .... ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ...ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΠΩΣ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Φαντάζομαι εννοείς να σου πω εντυπώσεις αν τον βάλω, σωστά? Έτσι κι αλλιώς ότι και να βάλω θα γράψω εντυπώσεις εδώ μέσα για όποιον θέλει να τα δει. :)

stako
13/05/2005, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Το λοιπόν,
Κατ' αρχάς μην περιμένεις 1 χλμ εμβέλεια!!!!
Υπολόγισε ότι μπορεί να "πιάνει" από τον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας στην πυλωτή αλλά ίσως όχι στα 30 μέτρα αν υπάρχουν τοίχοι κτλ.
Είναι καλή φάση η αμφίδρομη επικοινωνία αλλά δεν σου δείχνει σε ποιο σημείο σε χτύπησαν απλά ότι κουνήθηκε ή χτυπήθηκε η μηχανή.

Η σειρήνα δεν είναι ενσωματωμένη πάνω στη μονάδα του συναγερμού.

Τα καλώδια ναι είναι πολύχρωμα!!!!

Εγώ πάλι, ναι μεν αμερικάνικος αλλά για ιαπωνία ήξερα!!!:uplate: (άκυρο)

Αν ακουμπήσεις τη μηχανή δεν αρχίζει να βαράει σαν τρελός αμέσως αλλά κάνει 3 προειδοπιητικά χτυπήματα. (δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό σε περίπτωση κλοπής).Ταυτόχρονα χτυπάει και το χειριστήριό σου.

Όταν κλείσεις τον διακόπτη της μηχανής δλινει ηχιτικό σήμα από το χειριστήριο και από τη σειρίνα για να οπλίσεις.

Όταν δεν έχεις οπλίσει και ανοίγεις τον διακόπτη σου βαράει το χειριστήριο.


Δεν θυμάμαι άλλα, παρά μόνο ότι ο μάστορας που μου τον εγκατέστησε έδειξε αρκετό ενδιαφέρον για τον συναγερμό.


Αν τύχει να βρεθούμε και σε καμιά συνάντηση΄, βόλτα, καφέ θα μπορέσεις να τον δεις και από κοντά.






:wave2:


Ωραία, βρέθηκε κάποιος που να τον έχει! :) Πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα έγραψες, πραγματικά ευχαριστώ για τον χρόνο και την διάθεση....:) Γενικά είσαι ικανοποιημένος? Τίποτα δυσλειτουργίες σου έκανε? Τίποτα περίεργα κολλήματα? Γενικά τίποτα αρνητικό άξιο αναφοράς?

Για το αν είναι καλός όσον αφορά το πόσο εύκολα ή δύσκολα απενεργοποιείται από τους "κακούς ανθρώπους" δεν ρωτάω, έτσι κι αλλιώς όλοι απενεργοποιούνται.................

Μήπως θα πας στην βόλτα της Κυριακής? Εγώ παίζει να παω, δεν έχω ποστάρει βέβαια γιατί μπορεί να μην μπορέσω τελικά.......

:)

adam_tsouk
13/05/2005, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ωραία, βρέθηκε κάποιος που να τον έχει! :) Πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα έγραψες, πραγματικά ευχαριστώ για τον χρόνο και την διάθεση....:) Γενικά είσαι ικανοποιημένος? Τίποτα δυσλειτουργίες σου έκανε? Τίποτα περίεργα κολλήματα? Γενικά τίποτα αρνητικό άξιο αναφοράς?

Για το αν είναι καλός όσον αφορά το πόσο εύκολα ή δύσκολα απενεργοποιείται από τους "κακούς ανθρώπους" δεν ρωτάω, έτσι κι αλλιώς όλοι απενεργοποιούνται.................

Μήπως θα πας στην βόλτα της Κυριακής? Εγώ παίζει να παω, δεν έχω ποστάρει βέβαια γιατί μπορεί να μην μπορέσω τελικά.......

:)


Δεν ΄εχει κολλήσει ποτέ. Δεν έχει βαρέσει ποτέ χωρίς λόγο.
Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο. Τον θεωρώ επιτυχημένη αγορά ακριβώς γιατί ο σκοπός ύπαρξής του είναι η προειδοποίηση.

Την Κυριακή..... παίζει αλλά ακόμα δεν είναι σίγουρο.
Μην ανησυχείς κανονίζουμε και τα λέμε...


:wave2:

stako
13/05/2005, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Δεν ΄εχει κολλήσει ποτέ. Δεν έχει βαρέσει ποτέ χωρίς λόγο.
Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο. Τον θεωρώ επιτυχημένη αγορά ακριβώς γιατί ο σκοπός ύπαρξής του είναι η προειδοποίηση.

Την Κυριακή..... παίζει αλλά ακόμα δεν είναι σίγουρο.
Μην ανησυχείς κανονίζουμε και τα λέμε...


:wave2:

Ωραία, σε ευχαριστώ και πάλι! :) Θα δούμε λοιπόν για Κυριακή!

:wave2:

bonepeeler
13/05/2005, 20:29
Καλά ρε παιδιά, Clifford δεν έχει βάλει κανείς;

Από τους καλύτερους συναγερμούς της αγοράς (για μένα ο καλύτερος).

Να προτιμάτε συναγερμούς που έχουν ξεχωριστή μονάδα-σειρήνα.


:beer: :beer:

stako
16/05/2005, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Καλά ρε παιδιά, Clifford δεν έχει βάλει κανείς;

Από τους καλύτερους συναγερμούς της αγοράς (για μένα ο καλύτερος).

Να προτιμάτε συναγερμούς που έχουν ξεχωριστή μονάδα-σειρήνα.


:beer: :beer:

Πρώτη φορά τους ακούω αλλά βλέποντας το site φαίνονται ποιοτικοί.... Αλλά μόνο αυτοκινητάδικους βλέπω να έχουν.... Έχεις κανά link να βρούμε τίποτα άλλο???

Και για τι κόστος μιλάμε περίπου?

:beer:

m1035
19/01/2006, 02:15
Σημερα τον ακουσα και το εψαξα..
Ειναι κινεζικος...

Φαινεται καλη εταιρια αλλα ειναι κινέζικος..

Προφανως υπαρχει πολυ παραπληροφορηση..

Και η τηλεειδοποιηση του 1,5 χλμ ειναι απο τα FM.. Δεν λεω, καλο ειναι να υπάρχει, αλλά έχετε κοιτάξει πρόσφατα τι γίνεται στα FM στην Αθηνα... ΧΑΜΟΣ!!!

Σιγά μην επικοινωνησει η μηχανη με τον δέκτη... Το πολύ-πολυ να βαράει όταν λέει ειδήσεις κάποιο κανάλι :confused:

Δεν ξέρω.. Φαινεται να έχει καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά δεν μου αρέσει να μου πασάρουν κινέζικο για αμερικάνικο.

Αυτα,

αν τον εχει βάλει κανείς άλλος ας πει την εμπειρία του

siokatas
19/01/2006, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Το λοιπόν,
Κατ' αρχάς μην περιμένεις 1 χλμ εμβέλεια!!!!
Υπολόγισε ότι μπορεί να "πιάνει" από τον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας στην πυλωτή αλλά ίσως όχι στα 30 μέτρα αν υπάρχουν τοίχοι κτλ.
Είναι καλή φάση η αμφίδρομη επικοινωνία αλλά δεν σου δείχνει σε ποιο σημείο σε χτύπησαν απλά ότι κουνήθηκε ή χτυπήθηκε η μηχανή.

Η σειρήνα δεν είναι ενσωματωμένη πάνω στη μονάδα του συναγερμού.

Τα καλώδια ναι είναι πολύχρωμα!!!!

Εγώ πάλι, ναι μεν αμερικάνικος αλλά για ιαπωνία ήξερα!!!:uplate: (άκυρο)

Αν ακουμπήσεις τη μηχανή δεν αρχίζει να βαράει σαν τρελός αμέσως αλλά κάνει 3 προειδοπιητικά χτυπήματα. (δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό σε περίπτωση κλοπής).Ταυτόχρονα χτυπάει και το χειριστήριό σου.

Όταν κλείσεις τον διακόπτη της μηχανής δλινει ηχιτικό σήμα από το χειριστήριο και από τη σειρίνα για να οπλίσεις.

Όταν δεν έχεις οπλίσει και ανοίγεις τον διακόπτη σου βαράει το χειριστήριο.


Δεν θυμάμαι άλλα, παρά μόνο ότι ο μάστορας που μου τον εγκατέστησε έδειξε αρκετό ενδιαφέρον για τον συναγερμό.


Αν τύχει να βρεθούμε και σε καμιά συνάντηση΄, βόλτα, καφέ θα μπορέσεις να τον δεις και από κοντά.






:wave2:





:wave2:




φιλε μου εγω εχω patrol και δινει σημα μεχρι 110 μ. μετρημενα και με ντουβαρια μεσα,και μενω και στον πεμπτο και χτυπαει κανονικα......οσο για την σειρηνα που ανεφερε καποιος πιο πανω ,με εντολη της ευρωπης ολοι θα εχουν ιδιο ηχο και ιδια db και γιαυτο θα πρεπει να εχουν τηλεειδοποιηση αλλιως δεν μπαινουν στην ευρωπαικη αγορα......φιλε στακο εβαλες αμπουλα τελικα?καλο κολπο ετσι?......:a09: :a09: :a09: :a09:

entrodus
11/12/2006, 15:38
Εμένα πάντως αυτός ο Συναγερμός μου έχει σπάσει τα νευρά με τις προειδοποιήσεις που έχει!!!

Επειδή δεν έχω δικό μου πάρκινγκ, βάζω τη μηχανή μου στη πυλωτή του γείτονα.
Πάω λοιπόν το βραδάκι αργά που γυρνάω να την αφήσω και έχουμε και λέμε:

Με το που μπαίνω μέσα κλείνω τη μηχανή για να μην ενοχλώ (θέση του κλειδιού στο Off)
μέχρι να βγάλω τα γάντια και το κράνος μου έχει χτυπήσει η πρώτη προειδοποίηση.

Ισιώνω τη μηχανή, κλειδώνω κανονικά (το τιμόνι) και πάω να βάλω το αντικλεπτικό στη δισκόπλακα και τσουκ, χτυπάει πάλι προειδοποίηση επειδή πείραξα κλειδαριά.

Τέλος, είμαι έτοιμος να φύγω, πατάω το κουμπί να ενεργοποιηθεί ο συναγερμός και φυσικά χτυπάει για να μου δείξει ότι ενεργοποιήθηκε.

Φαντάζεστε λοιπόν να γυρνάω 2-3 το βράδυ και να τους ξυπνάω όλους. Δεν είναι εντελώς ηλίθια λογική που δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τις προειδοποιήσεις ?!?!?

(Αντίστοιχο πρόβλημα έχω και το πρωί που παίρνω τη μηχανή, μέχρι να βγάλω αντικλεπτικό μου χτυπάει μια έξτρα προειδοποίηση, 2 στο σύνολο)

stako
11/12/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από entrodus
Εμένα πάντως αυτός ο Συναγερμός μου έχει σπάσει τα νευρά με τις προειδοποιήσεις που έχει!!!

Επειδή δεν έχω δικό μου πάρκινγκ, βάζω τη μηχανή μου στη πυλωτή του γείτονα.
Πάω λοιπόν το βραδάκι αργά που γυρνάω να την αφήσω και έχουμε και λέμε:

Με το που μπαίνω μέσα κλείνω τη μηχανή για να μην ενοχλώ (θέση του κλειδιού στο Off)
μέχρι να βγάλω τα γάντια και το κράνος μου έχει χτυπήσει η πρώτη προειδοποίηση.

Ισιώνω τη μηχανή, κλειδώνω κανονικά (το τιμόνι) και πάω να βάλω το αντικλεπτικό στη δισκόπλακα και τσουκ, χτυπάει πάλι προειδοποίηση επειδή πείραξα κλειδαριά.

Τέλος, είμαι έτοιμος να φύγω, πατάω το κουμπί να ενεργοποιηθεί ο συναγερμός και φυσικά χτυπάει για να μου δείξει ότι ενεργοποιήθηκε.

Φαντάζεστε λοιπόν να γυρνάω 2-3 το βράδυ και να τους ξυπνάω όλους. Δεν είναι εντελώς ηλίθια λογική που δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τις προειδοποιήσεις ?!?!?

(Αντίστοιχο πρόβλημα έχω και το πρωί που παίρνω τη μηχανή, μέχρι να βγάλω αντικλεπτικό μου χτυπάει μια έξτρα προειδοποίηση, 2 στο σύνολο)

Και γιατί δεν ενεργοποιείς τον συναγερμό αμέσως μόλις "κλείνεις" τη μηχανή? Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να χτυπήσει η σειρήνα καθώς κάνει κανά 2λεπτο μέχρι να ενεργοποιηθεί πλήρως.......

Για το όταν φεύγεις δεν το καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα, απενεργοποίησε τον συναγερμό πριν να κάνεις οτιδήποτε......

entrodus
11/12/2006, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Και γιατί δεν ενεργοποιείς τον συναγερμό αμέσως μόλις "κλείνεις" τη μηχανή? Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να χτυπήσει η σειρήνα καθώς κάνει κανά 2λεπτο μέχρι να ενεργοποιηθεί πλήρως.......

Για το όταν φεύγεις δεν το καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα, απενεργοποίησε τον συναγερμό πριν να κάνεις οτιδήποτε......

Μόλις κλείσω τη μηχανή, θέλω να βγάλω γάντια για να μπορέσω να πατήσω τα κουμπάκια και να την ψιλο ισιώσω σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο (δεν παρκάρω σε αεροδρόμιο), πριν τα κάνω όλα αυτά δεν μπορώ να ενεργοποιήσω συναγερμό γιατί αν το κάνω μόλις πειράξω κλειδαριά (για να κλειδώσω τελικά το τιμόνι) θα χτυπήσει.

Όταν φεύγω, αν απενεργοποιήσω τον συναγερμό, έχω 30 δευτερόλεπτα να βγάλω το αντικλεπτικό από δισκόπλακα και να βάλω τα κλειδιά στη μηχανή.
Δεν λέω, προλαβαίνω οριακά, αλλά θα προτιμούσα με το πάσο μου να κάνω τις δουλείες μου.

Υπάρχει ένας τρόπος να τα παρακάμψω όλα αυτά που μου τον είπαν από την αντιπροσωπία της Steel Mate. Πριν κάνω οτιδήποτε ενεργοποιώ τον αθόρυβο συναγερμό (αυτόν που χτυπάει μόνο στο τηλεχειριστήριο) και όταν αρχίσει να χτυπάει θα χτυπάει μόνο στα κλειδιά μου και δεν θα ενοχλεί τους γείτονες, αλλά δεν είναι λίγο μλκία αυτό?

argy_kap
11/12/2006, 17:02
Είναι απλό......

Λύση για βράδυ:

σβήνεις την μηχανή απο τον κόκκινο διακόπτη και δεν γυρνάς το κλειδι.....έτσι το ρεύμα παραμένει στο κύκλωμα και ΔΕΝ χτυπάει η προειδοποίηση....βγάζεις τα γάντια, βολεύεις την μηχανή εκεί που θές και όταν είσαι έτοιμος γυρνάς το κλειδί και πριν προλάβει να χτυπήσει τα τρία προειδοποιητικά βάζεις τον συναγερμό....το μόνο που ακούγεται είναι η ενεργοποίηση του συναγερμού.....

Λύση για το πρωί είναι:

πριν ακουμπήσεις την μηχανή, απο το κοντρόλ ενεργοποιείς τον αθόρυβο συναγερμό (δεν κάνει θόρυβο όταν την περνάς απο τον κανονικό με την σειρήνα στον αθόρυβο), βγάζεις τα λουκέτα σου, φοράς τα γάντια σου και μόλις είσαι έτοιμος κλείνεις τον αθόρυβο πλέον συναγερμό....εαν δώσεις ρεύμα μέσα σε 30'' η μηχανή δεν κάνει τίποτα (ούτε καν στο κοντρολ) και είσαι έτοιμος να φύγεις.....αν δεν προλάβεις (απίθανο γιατι θεωρητικά είσαι έτοιμος να φύγεις) τότε προσοχή γιατι ο αθόρυβος συναγερμός θα μπεί πάλι και μόλις πας ανέμελα να γυρίσεις τον διακόπτη θα χτυπήσει η σειρήνα (σωστά) γιατι καταλαβαίνει οτι παρότι έχεις αθόρυβο συναγερμό ενεργοποιημένο το κύκλωμα της μηχανής απέκτησε ρεύμα....

Άρα: το βράδυ έχεις μόνο το μπιπ της ενεργοποίησης του συναγερμού και το πρωί δεν έχεις το παραμικρό μπιπ....

Τα πνευματικά δικαιώματα τα διατηρώ εαν τα χρειαστεί η Steel Mate....:rotflmao: :rotflmao:

Την μπύρα την κερνάς κάποια στιγμή!:beer:

zireous
11/12/2006, 19:15
Επειδή κι εγώ έχω SteelMate, και τον είχα και πάνω στο ονοφάκι (!) παλιότερα, πιο πιθανή βλάβη είναι να ξεκολλήσει καμμία κόλληση στη σειρήνα (καλύπτεται από την εγγύηση) αν είσαι επιρρεπής στα βουνά και στην εκτός δρόμου οδήγηση -μη τους το πεις όμως...

Όπως και στο ονοφάκι, έτσι και στο 750, τον έβαλα μόνος μου, που σημαίνει καλύτερη τοποθέτηση και 0 προβλήματα.

Όντως το να πατήσεις πρώτα το αθόρυβο κουμπάκι είναι η πιο λογική λύση.



Τί λείπει για αξιοπρεπή προστασία;

Αλυσιδάρα ή/και λουκέτο στο δίσκο που να αντέχει ακόμα και σε υγρό άζωτο, κουκούλα, άντε και μία κολώνα για την αλυσίδα...

entrodus
11/12/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Είναι απλό......

Λύση για βράδυ:

σβήνεις την μηχανή απο τον κόκκινο διακόπτη και δεν γυρνάς το κλειδι.....έτσι το ρεύμα παραμένει στο κύκλωμα και ΔΕΝ χτυπάει η προειδοποίηση....βγάζεις τα γάντια, βολεύεις την μηχανή εκεί που θές και όταν είσαι έτοιμος γυρνάς το κλειδί και πριν προλάβει να χτυπήσει τα τρία προειδοποιητικά βάζεις τον συναγερμό....το μόνο που ακούγεται είναι η ενεργοποίηση του συναγερμού.....

Καταρχάς ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις συμβουλές.

Το πρωί ΟΚ, όπως γράφει και ο argy_kap κάνουμε τις αλχημείες μας και δεν ακούγεται κιχ.

Για το βράδυ όμως... δε παίζει να κλείνω τη μηχανή από τον κόκκινο διακόπτη.
Το manual καθώς και η αντιπροσωπία τονίζει ότι αυτός ο διακόπτης είναι έκτακτης ανάγκης και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται.

Και ρε γμτ, τα 10 δευτερόλεπτα που μου δίνει δεν μου φτάνουν.
Υποχρεωτικά το βράδυ ακούγεται μια προειδοποίηση μέχρι να βάλω τη μηχανή στη θέση της. Μετά το βάζω στο αθόρυβο για να βάλω αντικλεπτικό και τέλος τρώω άλλο ένα μπιπ όταν το βάλω στο κανονικό.

Απαράδεκτα πράγματα, αν σκεφτείς ότι ο μαμίσιος συναγερμός δεν κάνει ούτε κιχ.

argy_kap
12/12/2006, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από entrodus

Για το βράδυ όμως... δε παίζει να κλείνω τη μηχανή από τον κόκκινο διακόπτη.
Το manual καθώς και η αντιπροσωπία τονίζει ότι αυτός ο διακόπτης είναι έκτακτης ανάγκης και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται.
[/B]

Θα διαφωνήσω....και εγώ και πολλοί άλλοι......

stako
12/12/2006, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Θα διαφωνήσω....και εγώ και πολλοί άλλοι......

Το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές. Η μηχανή κλείνει από το κλειδί και όχι από το kill switch.

GIXXERAKIAS
12/12/2006, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές. Η μηχανή κλείνει από το κλειδί και όχι από το kill switch. +100000:winka:

xtreme69
12/12/2006, 21:38
Κυριοι ο STEEL MATE ειναι απο τους κορυφαιους συναγερμους και σε πολυ καλη τιμη.
Τον εχουμε τοποθετησει σε πολλες μοτοσυκλετες χωρις προβλημα.
Πολυ καλη αντιπροσωπεια με σωστη εξυπηρετηση.

Warm up - Μιχαλακοπουλου 189
210-7488811

Desperado
13/12/2006, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk


Εγώ πάλι, ναι μεν αμερικάνικος αλλά για ιαπωνία ήξερα!!!:uplate: (άκυρο)


Χμμ χμμ, μάλλον made in China είναι παιδιά ο συναγερμός αυτός.....
http://www.globalsources.com/steelmate.co
http://www.steel-mate.co.uk/
http://www.steel-mate.com/
το είχα ψάξει και εγώ παλιότερα....έχω την εντύπωση δε ότι πολύ συναγερμοί κατασκευάζονται κίνα από μεγάλο εργοστάσιο και μετά αγοράζονται σε μεγάλες ποσότητες από εταιρείες που τους κολλάνε την φίρμα τους....και τον πουλάνε φυσικά σε ανάλογη τιμή......
:wave2: :wave2: :confused:

stako
13/12/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Χμμ χμμ, μάλλον made in China είναι παιδιά ο συναγερμός αυτός.....
http://www.globalsources.com/steelmate.co
http://www.steel-mate.co.uk/
http://www.steel-mate.com/
το είχα ψάξει και εγώ παλιότερα....έχω την εντύπωση δε ότι πολύ συναγερμοί κατασκευάζονται κίνα από μεγάλο εργοστάσιο και μετά αγοράζονται σε μεγάλες ποσότητες από εταιρείες που τους κολλάνε την φίρμα τους....και τον πουλάνε φυσικά σε ανάλογη τιμή......
:wave2: :wave2: :confused:

Αμερικάνικος, Γιαπωνέζικος, Κινέζικος δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι τον έχω 2 χρόνια πάνω στην μηχανή και δεν έχει κάνει κανένα περίεργο, λειτουργεί ΑΨΟΓΑ! Και επίσης η μηχανή και 1 μήνα να μείνει ακίνητη δεν έχει κανένα πρόβλημα με την μπαταρία, παίρνει με την μία πάντα.

Και στην επόμενη μηχανή μου τον ίδιο θα βάλω, σιγά μην δώσω τα διπλά για να πάρω ΜΕΤΑ και άλλα γνωστά........

:wave2: :wave2: :wave2:

banditgr
13/12/2006, 15:54
ligo palio alla oso afora to FM...den simenei oti ekpempei stin mpanta ton fm..alla exei fm diamorfosi.

xtreme69
13/12/2006, 21:46
εφ΄ορου ζωης εγγυηση.

σοβαρο προσον.

severoum
05/10/2021, 06:13
Καταρχάς ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις συμβουλές.

Το πρωί ΟΚ, όπως γράφει και ο argy_kap κάνουμε τις αλχημείες μας και δεν ακούγεται κιχ.

Για το βράδυ όμως... δε παίζει να κλείνω τη μηχανή από τον κόκκινο διακόπτη.
Το manual καθώς και η αντιπροσωπία τονίζει ότι αυτός ο διακόπτης είναι έκτακτης ανάγκης και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται.

Και ρε γμτ, τα 10 δευτερόλεπτα που μου δίνει δεν μου φτάνουν.
Υποχρεωτικά το βράδυ ακούγεται μια προειδοποίηση μέχρι να βάλω τη μηχανή στη θέση της. Μετά το βάζω στο αθόρυβο για να βάλω αντικλεπτικό και τέλος τρώω άλλο ένα μπιπ όταν το βάλω στο κανονικό.

Απαράδεκτα πράγματα, αν σκεφτείς ότι ο μαμίσιος συναγερμός δεν κάνει ούτε κιχ.

Για να μην κάνει τα 3 μπιπ πατάμε το ανοικτό λουκετάκι δύο φορές.
Όταν είμαστε έτοιμοι ενεργοποιούμε και ακούγετε το 1 μπιπ.