PDA

View Full Version : Βοηθεια!!! Σπασμενο καρτερ σε Fz6!!!



memo74
16/10/2009, 12:15
Παιδια καλημερα!

Στις 28 Σεπτεμβριου ειχα ενα ατυχο συμβαν με την μολις 4 ημερων(!!!) μοτοσυκλετα μου, ενα FZ6 S2 abs 2009 (520km εχει στο κοντερ!!). Σε μια στροφη γλυστρισα και στην προσπαθεια μου να μην πεσω βγηκα εκτος οδοστροματος οπου χτυπισα σε ενα βραχο το καρτερ και το ποδι μου. Παρ'ολα αυτα και παλι δεν επεσα και καταφερα να επαναφερω την μηχανη μου στον δρομο οπου και διαπιστωσα τον τραυματισμο μου (2 σπασμενα δαχτυλα και μερικα ραματα) και το σπασμενο μου καρτερ(ευτυχως δεν ετρεχα...). Η μονη ζημια (και το εννοω) ειναι το δεξι καπακι με τισ 8 βιδες και ενα κοματι σε μεγεθος νομισματος 1€ στο καρτερ. Η Yamaha στην πατρα μου δινει τιμη για την ζημια αυτη 3.500€ μαζι με εργασια. τι να κανω?


Αξιζει να την φτιαξω?
Να αγωρασω κινητηρα?
Να βρω μεταχειρισμενα ανταλλακτικα?
8.000 την αγορασα θα τρελαθω αν δωσω 3.500 ακομα!!!

Οποιος εχει αποψη θα ηθελα να βοηθησει γιατι εχω φρικαρει!!

Ευχαριστω προκαταβολικα και ευχομαι να στε ολοι παντα ορθιοι!!

sniper
16/10/2009, 12:21
βάλε μια φωτό να δούμε τι ακριβώς εννοείς....

Πολλά ακούγονται τα 3.500....

dirtbird
16/10/2009, 12:22
H ζημιά στο κάρτερ πιθανόν να είναι επισκευάσιμη (γέμισμα με αργκόν κτλ.) έστω και παροδικά ωστόσο ο ντήλερ της Yamaha ορθώς έπραξε και σου έδωσε εκτίμηση επισκευής με αντικατάσταση των ανταλλακτικών που έσπασαν γιατί φυσικά και δεν μπορεί να συστήσει και να ευθύνεται για επισκευή ανταλλακτικών όταν αυτό δεν προβλέπεται από τον κατασκευαστή.

Προφανώς έχουν υπολογίσει αντικατάσταση και των 2 κάρτερ....

byron
16/10/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
βάλε μια φωτό να δούμε τι ακριβώς εννοείς....

Πολλά ακούγονται τα 3.500....

Πολλά είναι, αλλά αν πάς στην αντιπροσωπεία να λύσεις-δεσεις μοτέρ.....γάματα.:(

motaba
16/10/2009, 12:30
Μμμμ..

Το μόνο εύκολο που σκέφτομαι και μπορείς να το κάνεις μόνος σου είναι να πάρεις ειδική κόλλα εποξικής ρητίνης με αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες και αφού βγάλεις τα λάδια από το κάρτερ και αφήσεις να στεγνώσει καλά το σημείο που έχει την τρύπα, να το σφραγίσεις με την εποξική κόλλα..

Ρώτα και σε συνεργεία αυτοκινήτων γιατί πρέπει να ξέρουν κάτι παραπάνω..

Κάτι τέτοιο (http://www.bison.net/GR/el/index.do)

Good Luck :wave2:

Vstrommer71
16/10/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από memo74
Παιδια καλημερα!

Στις 28 Σεπτεμβριου ειχα ενα ατυχο συμβαν με την μολις 4 ημερων(!!!) μοτοσυκλετα μου, ενα FZ6 S2 abs 2009 (520km εχει στο κοντερ!!). Σε μια στροφη γλυστρισα και στην προσπαθεια μου να μην πεσω βγηκα εκτος οδοστροματος οπου χτυπισα σε ενα βραχο το καρτερ και το ποδι μου. Παρ'ολα αυτα και παλι δεν επεσα και καταφερα να επαναφερω την μηχανη μου στον δρομο οπου και διαπιστωσα τον τραυματισμο μου (2 σπασμενα δαχτυλα και μερικα ραματα) και το σπασμενο μου καρτερ(ευτυχως δεν ετρεχα...). Η μονη ζημια (και το εννοω) ειναι το δεξι καπακι με τισ 8 βιδες και ενα κοματι σε μεγεθος νομισματος 1€ στο καρτερ. Η Yamaha στην πατρα μου δινει τιμη για την ζημια αυτη 3.500€ μαζι με εργασια. τι να κανω?


Αξιζει να την φτιαξω?
Να αγωρασω κινητηρα?
Να βρω μεταχειρισμενα ανταλλακτικα?
8.000 την αγορασα θα τρελαθω αν δωσω 3.500 ακομα!!!

Οποιος εχει αποψη θα ηθελα να βοηθησει γιατι εχω φρικαρει!!

Ευχαριστω προκαταβολικα και ευχομαι να στε ολοι παντα ορθιοι!!
Επειδη γενικα εδω στην Πατρα για τιμες ανταλλακτικων ψαχνουν για μ@λακες,υπαρχει εναλλακτικη λυση.Φερνεις τα ανταλλακτικα που χρειαζεσαι απο εξωτερικο(-15% τουλαχιστον) και μετα ψαχνεις εξουσιοδοτημενο συνεργειο να σου κανει την δουλεια για να εχεις την εγγυηση.Στειλε με πμ τους κωδικους ανταλλακτικων που θες και θα κανω ενα ψαξιματακι να σου πω και τιμες.Φιλικα!

GiannisBlessed
16/10/2009, 12:49
μια φωτο να δουμε περιπου.1000λεξεις...

idi
16/10/2009, 14:02
σορυ ρε φιλε αλλα εχεις καινουργιο μηχανακι, αρα καινουργιο μοτερ... και θες να ψαξεις αλλο....( με ποιος ξερει ποσα χλμ να) αντικαταστησεις το δικο σου... αντι να αλλαξεις .... καρτερ????

φυσικα και θα το επισκευασεις σε αντιπροσωπο εξουσιοδοτημενο να εχεις και τα 2 χρονια εγγυηση!

τα 3500 ειναι πολλα φυσικα... αδυνατω να πιστεψω οτι ενα πλαινο καπακι και το καρτερ μαζι με την εργασια κανουν 3500!!! λογικα δε χτυπισες μονο το μοτερ... τιποτα μπουκαλες, πλαστικα κτλ θα ειναι μεσα στη τιμη???

p@nos
16/10/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
σορυ ρε φιλε αλλα εχεις καινουργιο μηχανακι, αρα καινουργιο μοτερ... και θες να ψαξεις αλλο....( με ποιος ξερει ποσα χλμ να) αντικαταστησεις το δικο σου... αντι να αλλαξεις .... καρτερ????

φυσικα και θα το επισκευασεις σε αντιπροσωπο εξουσιοδοτημενο να εχεις και τα 2 χρονια εγγυηση!

τα 3500 ειναι πολλα φυσικα... αδυνατω να πιστεψω οτι ενα πλαινο καπακι και το καρτερ μαζι με την εργασια κανουν 3500!!! λογικα δε χτυπισες μονο το μοτερ... τιποτα μπουκαλες, πλαστικα κτλ θα ειναι μεσα στη τιμη???


den allazetai to karter αν εχει παθει τη ζημια που φανταζομαι...

βγαινουν ΟΛΑ απο το μοτερ, και ξεκινας να τα βαζεις σε καινουριο καρτερ...γι'αυτο και η τιμη που του παν...

powerman95
16/10/2009, 20:40
3500 η αλλάγη 2 κάρτερ μόνο????Τυχεροί εκεί πάνω στην Πάτρα:beer:

memo74
17/10/2009, 09:51
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! θα σας πω οτι δν μπορω να βγαλω φωτο το μοτορι γτ δεν βγενω απο το σπιτι και η μηχανη ειναι σε γκαραζ αρκετα μακρυα. δεν εχει παθει την παραμικρη γρατσουνια!!! Ουτε εξατμισεισ ουτε ψυγειο ουτε τιποτα αλλο. σας επισυναπτω μια φωτο.


177521

p@nos
17/10/2009, 10:05
to ariστερο χτυτημα δεν ειναι σοβαρο μιας και ειναι καπακι το οποιο αντικαθιστας ευκολα, γρηγορα και απλα...


στο δεξι ομως, ειναι στην κασα του μοτερ απ'οσο μπορω να διακρινω...

αυτο τι σημαινει?οτι δεν αλλαζεται...στη γιαμαχα σου ειπαν λοιπον την τιμη που σου ειπαν, γιατι στην ουσια, θα παρουν μια καινουρια κασα, θα βγαλουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μεσα απο το δικο σου μοτερ και θα ξεκινησουν να το ξαναχτισουν ολο απο την αρχη μεσα στην καινουρια θηκη...εξου και τα 3000+ που σου παν...


ομως μπορουν τετοιες τρυπες απ'οσο ξερω να επισκευαστουν, και να γλυτωσεις ολη αυτη τη δουλεια...


προσωπικα δε ξερω καποιο μαστορα για να σου προτεινω, αλλα εδω μεσα εχουν αναφερθει μερικες τετοιες περιπτωσεις οποτε θα βγαλεις ακρη και θα γλυτωσεις ολη την ταλαιπορια...

p@nos
17/10/2009, 10:06
καλα ρε μαστορα δε μπορουσες να το κεντραρεις λιγο ακομα να βαρεσεις καμιαεξατμιση τουλαχιστον?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

memo74
17/10/2009, 10:17
καλα αμα δεις το μηχανακι θα τρελαθεις... ΜΟΝΟ εκει εχει χτυπισει!!!!!!!!!! το υπολοιπο ειναι στιν πενα!!!!!!! ουτε γρατσουνια λεμε!!! Με 60km/h πηγαινα!! γ....σε τα!! :bawl: :bawl:

nikos121
17/10/2009, 10:40
plastic stell kolah ta panta.kanis k spyrvmata an thes