PDA

View Full Version : βαρυμπομπη 17-10 (εντουρόβολτα)



taxydromos
17/10/2009, 21:52
εντουραδικος καιρος,σαββατο,οτι πρεπει για βολτα στη μπομπη!
zid(exc125),jason(exc300sd),trickster(exc250),naked(husaberg390),taxydromos(exc250f)
..στη πηγη βρηκαμε και mario-spy-dimzab



ενα πρωτο βιντεο: ΕΔΩ (http://www.youtube.com/watch?v=JXVaSkV2R_Y)



:beer:

Viking
17/10/2009, 21:59
5* από μένα :beer:

naked
18/10/2009, 12:50
:beer: ωραίος ο καλλιτέχνης

Zid
18/10/2009, 15:05
Την επομένη δεν θα έχει στρώσιμο..........;)

2stroker
19/10/2009, 11:41
παντα τετοια!:beer:

taxydromos
19/10/2009, 21:55
απο την πηγη>>


βιντεακι:ΕΔΩ (http://www.youtube.com/watch?v=nJka5gcGVuI)



:smokin: :beer:

Zid
19/10/2009, 23:36
το video επρεπε να το ονομάσεις 8 κρετίνοι στο βουνό..........:rolleyes:

KaTaNaS
20/10/2009, 01:56
kala ρε κανενας δεν ανεβηκε το ανηφορι πισω απο την πηγη; :mad: Τι θα λέμε στα παιδιά μας;

naked
20/10/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kala ρε κανενας δεν ανεβηκε το ανηφορι πισω απο την πηγη; :mad: Τι θα λέμε στα παιδιά μας;

παραμύθια :rotflmao:

Trickster
20/10/2009, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kala ρε κανενας δεν ανεβηκε το ανηφορι πισω απο την πηγη; :mad: Τι θα λέμε στα παιδιά μας;

Αφού γλύστραγε ρε θείο.. :lol: :wave2:

Zid
20/10/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Αφού γλύστραγε ρε θείο.. :lol: :wave2: να φωνάξουμε το δημο να το καθαρίσει ρε.... για να ανέβεις...


:smokin:

MikeG
20/10/2009, 17:22
Ρε κουλάτζες....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ανοίχτε το γκάζι ρέεεεειιιιιι :lol: :lol: :lol:




:beer: :beer: :wave2:

KaTaNaS
20/10/2009, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Ανοίχτε το γκάζι ρέεεεειιιιιι :lol: :lol: :lol:



με τοση φυτευτη, κυλιόμενη, ρίζα και σκαλοπάτια δεν σου κάνει καρδιά να ανοίξεις το γκάζι εκέι! :lol:

Zid
20/10/2009, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
με τοση φυτευτη, κυλιόμενη, ρίζα και σκαλοπάτια δεν σου κάνει καρδιά να ανοίξεις το γκάζι εκέι! :lol: Και που το ανοίγεις... δε προχωράει... θέλει αρκετη φόρα το γαμηδι.... απο κατω... αλλιως :dizzy:

taxydromos
21/10/2009, 14:49
τελευταιο βιντεο με μια βολτουλα γυρω απο την πηγη..



βιντεο: ΕΔΩ (http://www.youtube.com/watch?v=MRy_N_KskmY)




:wave2:

zubitos
23/10/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
το video επρεπε να το ονομάσεις 8 κρετίνοι στο βουνό..........:rolleyes:


Και το άλλο video μπορείτε να το ονομάσετε..........Ανηφόρα πηγής,Ισπανική υποχώρηση. :lol: :lol:



Ρε αδερφάκι στις 10 λέξεις που λές........οι 8 είναι μ@λ@κα. :lol: :lol: :lol:

Oldtimer
23/10/2009, 09:33
ωραιες ληψεις παντως :beer:

marios8
23/10/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zubitos

Ρε αδερφάκι στις 10 λέξεις που λές........οι 8 είναι μ@λ@κα. :lol: :lol: :lol:

Τι να κάνω ρε μ@λ@κ@ , εχω μπλέξει με μ@λ@κες .:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

$py
23/10/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zubitos
Και το άλλο video μπορείτε να το ονομάσετε..........Ανηφόρα πηγής,Ισπανική υποχώρηση. :lol: :lol:



Ρε αδερφάκι στις 10 λέξεις που λές........οι 8 είναι μ@λ@κα. :lol: :lol: :lol:




:lol: :lol: :lol:

Zid
23/10/2009, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Τι να κάνω ρε μ@λ@κ@ , εχω μπλέξει με μ@λ@κες .:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

3η δέσμη σου λέει μετά..... άκου λεξιλόγιοοοοοο!!!:rolleyes:

iatrodikastis
23/10/2009, 17:37
έπεσε το επίπεδο.....παντού δυστυχώς....:bigcry: :bigcry:

taxydromos
23/10/2009, 18:07
μια μεγαλη παιδικη χαρα!:beer:

950dim
24/10/2009, 11:06
Καμια φωτο δεν εχετε,για μας που δεν ανοιγει το youtube????

taxydromos
24/10/2009, 12:30
πηγη1


178206

taxydromos
24/10/2009, 12:31
πηγη2
φωτο απο τα μονοπατια δεν υπαρχουν γιατι δεν ειχα "γρηγορο" φιλμ..:bigcry:


178207

950dim
29/10/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
πηγη1

Ωραιο μερος...εκει σκαω με το bike...η πρωτη σταση για νερο...

tbaris
04/11/2009, 22:50
Φίλε ποια κάμερα είναια αυτη που έχεις?

Ευχαριστώ.

taxydromos
05/11/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Φίλε ποια κάμερα είναια αυτη που έχεις?

Ευχαριστώ.

V.I.O. P.O.V.1 απο αμερικη..

tbaris
05/11/2009, 14:56
Απο ποιο site?

Επίσης γνωρίζεις κάποιο καλό site για αγορές enduradikou εξοπλισμού?

Ευχαριστώ.

taxydromos
05/11/2009, 15:14
cam (http://shop.helmetcameracentral.com/?products_id=28&osCsid=ad85c0c44a046b6dd8379f8093cf4716)

enduro (http://www1.enduroeng.com/Home.html)

ktm (http://www.ktm-parts.com/mm5/merchant.mvc)

tbaris
05/11/2009, 15:15
Thanks!:beer:

nikosKLR
23/01/2010, 03:05
αυτα ειναι δυσκολα ή ευκολα μονοπατια? :confused:

KaTaNaS
23/01/2010, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosKLR
αυτα ειναι δυσκολα ή ευκολα μονοπατια? :confused:

καθαρα υποκειμενικο... το μονοπατι(ανηφορι) στο δευτερο βιντεο (@wesome boys) ειναι απο τα πιο δυσκολα, τα αλλα ειναι της ροης και της διασκεδασης

nikosKLR
23/01/2010, 14:07
μια μερα θα περασω απο εκεινο το ανηφορικο, γιατι το να φευγεις με την οπισθεν, με μοτοσυκλετα οπλο, μοιαζει καπως...

KaTaNaS
23/01/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosKLR
μια μερα θα περασω απο εκεινο το ανηφορικο, γιατι το να φευγεις με την οπισθεν, με μοτοσυκλετα οπλο, μοιαζει καπως...

τι εννοεις; :confused:

iatrodikastis
24/01/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosKLR
μια μερα θα περασω απο εκεινο το ανηφορικο, γιατι το να φευγεις με την οπισθεν, με μοτοσυκλετα οπλο, μοιαζει καπως...


άμα έχεις λάθος τεχνική....

όλα γίνονται.

περιμένουμε βιντεάκι.

nikosKLR
24/01/2010, 14:44
θα φροντισω να εχω την καμερα ενος φιλου... :beer:

ειμαι περιεργος να δω αν θα περασει το γελαδι απ'εκει!

KaTaNaS
24/01/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosKLR
θα φροντισω να εχω την καμερα ενος φιλου... :beer:

ειμαι περιεργος να δω αν θα περασει το γελαδι απ'εκει!

παλια το ειχα ανεβει με το 640adv με το μεγαλο ντεποζιτο αλλα απο τοτε εχει χαλασει πολυ

marios8
24/01/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
παλια το ειχα ανεβει με το 640adv με το μεγαλο ντεποζιτο αλλα απο τοτε εχει χαλασει πολυ

Ο KaTaNaS έχει δίκιο . Τα μονοπάτια με τον καιρό αλλάζουν δραματικά . Δεν καταλαβαίνω την κόντρα (και ας μην ήμουν με τα παιδιά στο μονοπάτι για να ξέρω τις καταστάσεις) .

vagXT
24/01/2010, 22:19
Στα video όλα εύκολα φαίνονται!

Κορμοί,ρίζες,νεροφαγώματα,λάσπες,κοτρώνια,φυτευτές στα κάνω εγώ όλα ίσιωμα απ το Youtube. Μέχρι και σε παγκόσμιο κατεβαίνω με Varadero..
:p

Τίποτα απολύτως δεν λέει ένα video. Έχω δει Video απο διαδρομές που έχουμε πάει που λέω, καλά φαινόταν πανεύκολο τελικά και απο άλλα κομμάτια που είναι τέτοια η λήψη που φαίνεται παλούκι, τα είχαμε βγάλει εύκολα.

marios8
24/01/2010, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
Στα video όλα εύκολα φαίνονται!



Σωστός

Zid
24/01/2010, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αλλα απο τοτε εχει χαλασει πολυ Το θυμάμαι και εγω πριν 2 χρονια... ηταν σαφώς καλύτερα.. πλέον εχει γίνει τόσο σαθρό που πέφτει αρκετή βλαστήμια ...

iatrodikastis
24/01/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosKLR
θα φροντισω να εχω την καμερα ενος φιλου... :beer:

ειμαι περιεργος να δω αν θα περασει το γελαδι απ'εκει!


άντε να μας λυθεί η απορία.:winka:

Trickster
25/01/2010, 08:24
Αν δεν είσαι κάτοχος άρτιας τεχνικής (wec και πάνω) αλλά και γητευτής γελαδιών και άλλων τέτοιων ανήμερων θηρίων το συγκεκριμένο ανηφόρι δεν ανεβαίνει. :alien:

naked
25/01/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Αν δεν είσαι κάτοχος άρτιας τεχνικής (wec και πάνω) αλλά και γητευτής γελαδιών και άλλων τέτοιων ανήμερων θηρίων το συγκεκριμένο ανηφόρι δεν ανεβαίνει. :alien:

βιζουαλιζεισον ;)

el patron
25/01/2010, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Αν δεν είσαι κάτοχος άρτιας τεχνικής (wec και πάνω) αλλά και γητευτής γελαδιών και άλλων τέτοιων ανήμερων θηρίων το συγκεκριμένο ανηφόρι δεν ανεβαίνει. :alien:
χωρις να κανω τον εξυπνο σε τετοια ανηφορια το ενα ποδι παταει στο μαρσπιε οταν εισαι σταματημενος και πας να ξεκινησεις
αν εχεις και τα δυο ποδια κατω δεν ξεκινας ευκολα:)

KaTaNaS
26/01/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
χωρις να κανω τον εξυπνο σε τετοια ανηφορια το ενα ποδι παταει στο μαρσπιε οταν εισαι σταματημενος και πας να ξεκινησεις
αν εχεις και τα δυο ποδια κατω δεν ξεκινας ευκολα:)


χωρις να κανω κι εγω τον εξυπνο το πρωτο πραγμα που καταλαβα παρακολουθωντας "σχολεια" απο 3 πρωταθληματικες παλιες καραβανες ειναι πως πουθενα στο εντουρο δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη τεχνικη που ταιριαζει σε ολες τις συνθηκες... εξού και η δυσκολια στο εντουρο, συνεχως αλλαζουν οι καταστασεις και τα δεδομενα.

el patron
26/01/2010, 08:55
σιγουρα ομως υπαρχουν τεχνικες για συγκεκριμενες συνθηκες ...:wave2:

KaTaNaS
26/01/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
σιγουρα ομως υπαρχουν τεχνικες για συγκεκριμενες συνθηκες ...:wave2:

πράγματι, αυτη την τεχνικη ομως



Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
χωρις να κανω τον εξυπνο σε τετοια ανηφορια το ενα ποδι παταει στο μαρσπιε οταν εισαι σταματημενος και πας να ξεκινησεις
αν εχεις και τα δυο ποδια κατω δεν ξεκινας ευκολα:)

δεν μπορω να την καταλαβω. Συνηθως οταν το εδαφος ειναι γλυστερο ή σαθρο κατεβαζεις και τα 2 ποδια κατω και μια ανοιγεις γκαζι με το βαρος πίσω (καθήμενος στην ουρα της σελας) μια ανασηκωνεσαι απο το μηχανακι πατωντας στα γυρω βραχακια δινοντας αβαντζο στο μηχανακι να ξεπερασει καμμια αιχμη βραχου που δεν μπορει με το προσθετο δικο σου βαρος...

μολις αρχιζεις να τσουλας τραβιεσαι απο το τιμονι καβαλας ταπα ντεποζιτου και με πιστονιες και καλη ισσοροπια ανεβαζεις ταχυτητα ωστε με φορα πλεον ξεπερνας τα εμποδια

el patron
26/01/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πράγματι, αυτη την τεχνικη ομως




δεν μπορω να την καταλαβω. Συνηθως οταν το εδαφος ειναι γλυστερο ή σαθρο κατεβαζεις και τα 2 ποδια κατω και μια ανοιγεις γκαζι με το βαρος πίσω (καθήμενος στην ουρα της σελας) μια ανασηκωνεσαι απο το μηχανακι πατωντας στα γυρω βραχακια δινοντας αβαντζο στο μηχανακι να ξεπερασει καμμια αιχμη βραχου που δεν μπορει με το προσθετο δικο σου βαρος...

μολις αρχιζεις να τσουλας τραβιεσαι απο το τιμονι καβαλας ταπα ντεποζιτου και με πιστονιες και καλη ισσοροπια ανεβαζεις ταχυτητα ωστε με φορα πλεον ξεπερνας τα εμποδια

δοκιμασε σε αποτομο γλυστερο λασπωδες ανηφορικο τεραιν να σταματησεις και προσπαθησε ξεκινησεις παλι,
με τα ποδια κατω ειναι σχεδον αδυνατον,η μηχανη θα σου σπιναρη και μπορει και να σε παιρνει προς τα πισω,
αν ηρεμησεις και βαλεις το ενα ποδι στο μαρσπιε ,βαλεις τον κωλο πισω ,και πολυ γλυκα ανοιγεις γκαζι σε συνδιασμο
με τον συμπλεκτη,το πιθανοτερο ειναι οτι θα ξεκολησεις.
Και εμενα οταν μου το ειπε ο μιμικος σε μια βολτα που ειχαμε παει στην χαλκιδα μιας και ειμαστε απο εκει
δεν μου καθοταν καλα,
κολουσα και δεν μπορουσα να ξεκινησω με τιποτα,μετα αρχιζα να γινομαι αναβραζων αποτην θερμοκρασια που ανεβαζα
σπαζομουν και κουραζομουν αδικα.
Σιγουρα ομως αν εχει δεξια και αριστερα πατηματα μπορεις να πατησεις και τα δυο καπου για να δωσεις ωθηση
Και κατι αλλο εμεις με τετραχρονα κολουσαμε και οι αλλοι με τις λαδιερες σχεδον για πλακα πανω.
:)

Zid
26/01/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
δοκιμασε σε αποτομο γλυστερο λασπωδες ανηφορικο τεραιν να σταματησεις και προσπαθησε ξεκινησεις παλι,
με τα ποδια κατω ειναι σχεδον αδυνατον,η μηχανη θα σου σπιναρη και μπορει και να σε παιρνει προς τα πισω,
αν ηρεμησεις και βαλεις το ενα ποδι στο μαρσπιε ,βαλεις τον κωλο πισω ,και πολυ γλυκα ανοιγεις γκαζι σε συνδιασμο
με τον συμπλεκτη,το πιθανοτερο ειναι οτι θα ξεκολησεις.
Και εμενα οταν μου το ειπε ο μιμικος σε μια βολτα που ειχαμε παει στην χαλκιδα μιας και ειμαστε απο εκει
δεν μου καθοταν καλα,
κολουσα και δεν μπορουσα να ξεκινησω με τιποτα,μετα αρχιζα να γινομαι αναβραζων αποτην θερμοκρασια που ανεβαζα
σπαζομουν και κουραζομουν αδικα.
Σιγουρα ομως αν εχει δεξια και αριστερα πατηματα μπορεις να πατησεις και τα δυο καπου για να δωσεις ωθηση
Και κατι αλλο εμεις με τετραχρονα κολουσαμε και οι αλλοι με τις λαδιερες σχεδον για πλακα πανω.
:) Δυστυχώς οι τεχνικές ειναι πολλές ανάλογα το έδαφος... δλδ αν ειναι σε λούκι κτλ...

Πχ. ο συγκεκριμένος εδώ δείχνει το πιο απλό.... http://www.dirtbikemagazine.com/ME2/dirmod.asp?sid=&nm=&type=news&mod=News&mid=9A02E3B96F2A415ABC72CB5F516B4C10&tier=3&nid=5B476C7A2FA14DACB8CECEFD95D2677C

Πάντως στη συγκεκριμένη ανηφορα.. που λέμε δεν ανεβαίνει αν δεν έχεις ελάχιστη φορα... η εστω δε κατέβεις απο το μηχανάκι...

STOYBI
26/01/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid

Πάντως στη συγκεκριμένη ανηφορα.. που λέμε δεν ανεβαίνει αν δεν έχεις ελάχιστη φορα... η εστω δε κατέβεις απο το μηχανάκι...

H συγκεκριμενη ανηφορα δεν ανεβαινει αν δεν εχεις φορα και τις στροφες στην ωφελιμη περιοχη....

Λογω οτι περνανε δεκαδες μηχανακια καθε κυριακη και η προσφυση εχει περιοριστει στην κυλιομενη πετρα και στα φυτευτα γλιτσωδη βραχοριζα που εχουν ξαθαφτει οι χαμηλες ειναι σχεδον αχρηστες....!!!!

Κατα τα αλλα.....

Καθε ανηφορα εχει την τεχνικη της......

Για αυτο γουσταρουμε το εντουρο .....

Γιατι κανενα εμποδιο δεν ειναι ιδιο με το επομενο....!!!!

Και ποτε δεν μενουμε στην ιδια τακτικη !



:beer: :beer:

:wave2:

OldMan
26/01/2010, 13:48
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κορίτσια, τι γίνεται ??? :confused:


Μαλώνετε αν τα μονοπάτια "ανεβαίνουν" με καλσόν fishnet ή lycra ..?? :smokin:

Zid
26/01/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


Καθε ανηφορα εχει την τεχνικη της......

Για αυτο γουσταρουμε το εντουρο .....

Γιατι κανενα εμποδιο δεν ειναι ιδιο με το επομενο....!!!!

Και ποτε δεν μενουμε στην ιδια τακτικη !



:beer: :beer:

:wave2: Eτσι!!! :beer:

CARP
26/01/2010, 17:24
Να πω και εγω την εξυπνάδα μου....

Αν η ανάβαση δεν <<βγαίνει>> ή ξανακατεβαίνεις για δεύτερη προσπάθεια
ή κατεβαίνεις και σπρώχνεις με τα ποδια......

Υ.Γ Αν είσαι καθιστός στο μηχανάκι και μπορείς και ξεκινήσεις ΔΕΝ θεωρώ οτι είναι
δύσκολη η ανάβαση...:beer:

iatrodikastis
26/01/2010, 22:46
στο συγκεκριμένο μονοπάτι η τεχνική είναι η φόρα.

άμα χάσεις την φόρα δεν ανεβαίνει.

το να προσπαθείς είναι απλά απώλεια δυνάμεων και έλλειψη εμπειρίας.

CARP
27/01/2010, 08:29
Κοίτα (όπως φαίνεται και στο βίντεο) ο συνδιασμός ρίζα με πέτρα είναι κομματάκι
ζόρικος. Δεν φαινεται καθαρά η κλίση που έχει το μονοπάτι για να καταλάβεις και την δυσκολία. Η αλήθεια είναι οτι μερικές φορές μόνο ρίζα να έχει το μονοπάτι αρκεί για
να σου βγάλει την πίστη.....τώρα αν το μενού έχει ρίζα-πέτρα-υγρασία και αξιόλογη κλίση
τότε μιλάμε για π@@τσα.... :beer:

Trickster
27/01/2010, 08:56
Πολλά παίζουν ρόλο, όπως το αν είναι βρεγμένο η στεγνό το terrain, αν έχεις σωστό λάστιχο ή όχι, αν γ@μισες την προηγούμενη η όχι και αν φυσικά φοράς με ραφή η ζαρτιέρα. Οι ζαρτιέρες το περνάνε πάντως.. ;) :alien:

el patron
27/01/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Πολλά παίζουν ρόλο, όπως το αν είναι βρεγμένο η στεγνό το terrain, αν έχεις σωστό λάστιχο ή όχι, αν γ@μισες την προηγούμενη η όχι και αν φυσικά φοράς με ραφή η ζαρτιέρα. Οι ζαρτιέρες το περνάνε πάντως.. ;) :alien:

συμφωνω απολυτα μαζι σου, απλως εγω ειπα ενα τρικ που βοηθαει σε ξεκινημα σε ανηφορικο λασπωμενο τεραιν
η ακομα και σε στεγνο.
Οταν εχεις τα δυο ποδια κατω αν προσπαθησεις να φυγεις απο καπου που εχεις κολησει ας πουμε
σε στεγνο αυτοματα το κορμι πηγαινει πισω και συμβαινει μολις αφηνεις το συμπλεκτη να σηκωνεται σουζα
και να μην πηγαινεις πουθενα, αν ομως βαλεις το ενα ποδι στο μαρσπιε αυτοματα μεταφερεται και βαρος στο κεντρο
της μηχανης και μειωνεται το φαινομενο της σουζας.
Τωρα αν δεν γινεται και τιποτα ετσι τι να πω,η κατεβαινεις και σπρωχνεις η γυρνας πισω για φορα η σε τραβανε
αλλα χερια

:wave2:

KaTaNaS
27/01/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
συμφωνω απολυτα μαζι σου, απλως εγω ειπα ενα τρικ που βοηθαει σε ξεκινημα σε ανηφορικο λασπωμενο τεραιν
η ακομα και σε στεγνο.
Οταν εχεις τα δυο ποδια κατω αν προσπαθησεις να φυγεις απο καπου που εχεις κολησει ας πουμε
σε στεγνο αυτοματα το κορμι πηγαινει πισω και συμβαινει μολις αφηνεις το συμπλεκτη να σηκωνεται σουζα
και να μην πηγαινεις πουθενα, αν ομως βαλεις το ενα ποδι στο μαρσπιε αυτοματα μεταφερεται και βαρος στο κεντρο
της μηχανης και μειωνεται το φαινομενο της σουζας.



τωρα το τεκμηριωσες σωστα! :beer:

OldMan
27/01/2010, 14:09
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Αφού τυρανιέστε στο χώμα, γιατί δεν πάτε καμιά ασφαλτάδα ..??? :look:

ullyses
27/01/2010, 16:41
...είναι γνωστό ότι τάσεις μαζοχισμού κρύβονται σε κάθε εντουρά :bigcry: :lol:

μετά έρχεται το σαδό κομμάτι! :D :rotflmao:

notakos600
27/01/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Αφού τυρανιέστε στο χώμα, γιατί δεν πάτε καμιά ασφαλτάδα ..??? :look:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: