PDA

View Full Version : Παντελόνι αδιάβροχο (χωρίς προστασίες)???



ermiss
18/10/2009, 23:35
Καταρχήν έχω εξοπλισμό Και μπουφάν Και παντελόνι.

Επειδή κάνω μικρές αποστάσεις 1-2χλμ 6-8 φορές την ημέρα και δεν βολεύει το παντελόνι, ούτε το βάλε-βγάλε αδιάβροχο, τι μου προτείνετε σαν λύση μιας και τα τζιν κλπ με βροχή ποτίζουν για τα καλά...

Δεν με ενδιαφέρει ο προστασία, απλά να κρατά λίγη βροχή για να μην αναγκάζομαι να παίρνω το αμάξι.

Σκέφτηκα και για ορειβατικό αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω γιατί το θέλω να το φοράω στην δουλειά, άρα να μην είναι πλαστικό...

Δεν χρειάζεται επίσημη εμφάνιση στην εργασία...


any good idea?

makis206
18/10/2009, 23:48
Για καμμιά cordura σκέφτομαι, φθηνό, λίγο φαρδύ για να το βάζεις και να το βγάζεις άνετα, με διακριτικές προστασίες..

Κάτι σαν αυτό, απ'την Colori (http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=969) με 108 ευρώ μέχρι το τέλος του έτους. Ρίξε μια ματιά στο site τους μήπως σ'αρέσει κάποιο άλλο περισσότερο, μοιάζουν σαν κανονικά καθημερινά παντελόνια και κρατάνε τη βροχή για αρκετή ώρα.

:beer:


177690

Cpt. Haddock
19/10/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Για καμμιά cordura σκέφτομαι, φθηνό, λίγο φαρδύ για να το βάζεις και να το βγάζεις άνετα, με διακριτικές προστασίες..

Κάτι σαν αυτό, απ'την Colori (http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=969) με 108 ευρώ μέχρι το τέλος του έτους. Ρίξε μια ματιά στο site τους μήπως σ'αρέσει κάποιο άλλο περισσότερο, μοιάζουν σαν κανονικά καθημερινά παντελόνια και κρατάνε τη βροχή για αρκετή ώρα.

:beer:

Ρε Μάκη πρέπει να δουλεύεις σε πολύ kinky club τα βράδια για να σου φαίνεται αυτό καθημερινό παντελόνι :lol: :lol:

Ermiss, η sidi έχει (είχε; ) το μοντέλο cargoyle που το φοράς απο πάνω (ανοιγει στο πλάι σαν αυτά που φοράνε στο full monty :wacko: ) και μπαινοβγαίνει εύκολα.

Επίσης και το ορειβατικό ειναι πολύ καλή λύση.

Δες και τζιν αδιάβροχα μηχανής (έχει σίγουρα η triumph αλλα ίσως και άλλες μαρκες)

:wave2:

makis206
19/10/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε Μάκη πρέπει να δουλεύεις σε πολύ kinky club τα βράδια για να σου φαίνεται αυτό καθημερινό παντελόνι :lol:

Ρε'σύ μην κοιτάς τον καβάλο του που φτάνει στις ρώγες:blush:, με ένα μπλουζάκι από πάνω δείχνει μια χαρά. Φοριέται ακόμα και με καθημερινό απλό παπούτσι! Υπάρχουν κι άλλα μοντέλα της Colori αρκετά διακριτικά, εγώ απλώς έβαλα τη φωτό ενός απ'τα φθηνά που να διαθέτει και μια προστασία στο γόνατο έστω. Για δείτε κι αυτό στα 103 ευρά; Νομίζω όμως πως δεν έχει προστασίες.

:beer:


177739

ermiss
19/10/2009, 11:47
Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το βάζω βγάζω και δνε ξέρω κατά πόσο θα είναι βολική η κορντούρα για ένα 8ωρο συνεχόμενο φορεμένη.

Αν και το τελευταίο της colori ειναι σχετικά ωραίο.

Θα την ψάξω πρώτα σε ορειβατικό με μεμβράνες και βλέπουμε. 5-6 φορές το μήνα θα χρειαστεί, αλλά θα το προτιμήσω απο το βάλε βγάλε εξωτερικού αδιάβροχου

makis206
19/10/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το βάζω βγάζω και δνε ξέρω κατά πόσο θα είναι βολική η κορντούρα για ένα 8ωρο συνεχόμενο φορεμένη.


Όντως σ'αυτό κρατώ κάποιες επιφυλάξεις όσο αναφορά την άνεση της κορντούρας, αν μιλάμε και για 8ωρο που περιλαμβάνει κι αρκετό περπάτημα τότε είναι πολυ πιθανό να μη σε βολέψει μιας και φοβάμαι ότι θα σου πέσει λίγο βαριά. Αν δεν βρεθεί κάτι άλλο δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις πάντως, ίσως και με ένα νούμερο μεγαλύτερο απ'αυτό που φοράς κανονικά να μπορείς να κάνεις εύκολα τη δουλειά σου.

:beer:

nexxon
19/10/2009, 12:39
Θα σου πρότεινα όχι κατανάγκη τα συγκεκριμένα αλλά κάτι τέτοιο:

http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=970

ή

http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=228

LOUKILOUK
19/10/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nexxon
Θα σου πρότεινα όχι κατανάγκη τα συγκεκριμένα αλλά κάτι τέτοιο:

http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=970

ή

http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=228

Κατι τετοιο θα σου προτεινα και εγω...εχω ενα και ειναι βολικα, μοιαζουν με φορμα αθλητικη περισσοτερο. Μερικα ειναι ομως αρκετα ζεστα και δεν ξερω που ακριβως δουλευεις...
Υπαρχουν και σε στοκατζιδικα σε αρκετα προσιτες τιμουλες αν βρεις νουμερακι :winka:
:wave2:

ermiss
19/10/2009, 14:32
Ακριβώς κάτι τέτοιο ψάχνω, μόλις πήγα και δοκίμασα ένα columbia παρόμοιο, υδροφοβικό, όχι 100% αδιάβροχο.

Για ρίχτε καμιά διεύθυνση απο στοκατζίδικα.



thanks a lot guys

Tpap
19/10/2009, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
...αλλά θα το προτιμήσω απο το βάλε βγάλε εξωτερικού αδιάβροχου

Κράτησα το παραπάνω από την παράθεσή σου γιατί νομίζω αυτό είναι το κλειδί.

Πράγματι, κορδούρα 8-10 ώρες πάνω σου, δεν μπαλεύεται.

Στην θέση σου θα έπερνα ένα απλό πάνω-κάτω ''ολλανδικό'' αδιάβροχο με θερμοκολλημένες ραφές (εννοείται χωρίς μεμβράνη) με 15-20€ το οποίο μαζεύεται σε πολύ μικρό πακέτο και το χωράς παντού.
Θα το έπαιρνα και κανά δυό νούμερα μεγαλλίτερο, χρήση μόνο παντελονιού (αφού από πάνω φορά καλό μπουφανάκι), θα φορούσα το τζινάκι μου από μέσα και αυτό από πάνω.
Αν με δυσκόλευε στο βάλε-βγάλε θα του έκανα και καμία μεταποιήση για να μου κάνει την ζωή ευκολότερη.

Το βασικό είναι ότι ΔΕΝ θές προστασίες, και το θές για αρκετές φορέ μές στην μέρα για λίγα χλμ.
Τα παραπάνω σε οδηγούν κάπου εκεί που σού'πα...

Ελπίζω να βοήθησα. :wave2:

ermiss
19/10/2009, 23:00
thanks!!!!!!!!!!!!!!


yg. paizei kana link??

Tpap
19/10/2009, 23:04
λινκ όχι αλλά θα βγάλεις άκρη σε μαγαζΑ με στρατιωτικά-ορειβατικά είδη.

Προτίμησε κάποιο να μην έχει λάστιχα στα πόδια, να έχει βέλκρο.:wave2:

LOUKILOUK
20/10/2009, 14:52
Εφοσον λες οτι το κοστος δεν ειναι σοβαρο προβλημα μπορεις να αγορασεις και το ορειβατικο παντελονι που θα το φορεσεις και με τα κρυα και θα με θυμηθεις... και το αδιαβροχο για καβατζα να το εχεις παντα μαζι σου μιας και δεν ξερεις ποτε θα φας τη βροχα...

:wave2:

υ.γ. τα "υδροφοβικα" και "water resistant" κτλ αγνοησε τα...μονο goretex για 100% σιγουρια...:winka:

DeusEx
20/10/2009, 16:31
Παιδια ,

για να μην ανοιξω καινουργιο θρεντ, να ρωτησω κ γω με την σειρα μου.

Θελω ενα αδιαβροχο παντελονι , το κοστος ειναι σημαντικοτατος παραγοντας, να ειναι οικονομικο δηλαδη .

Το θελω για βροχη σε ταξιδια. Να παρω ενα pvc να το φοραω πανω απο το παντελονι ?

Καμμια προταση / link ?

:confused:

ΥΣ : Να αντεχει ! Το IXS που ειχα σκιστηκε στον καβαλο μετα απο λιγη χρηση :mad:

fournas
20/10/2009, 18:17
αυτο (http://www.motorcycle-superstore.com/1/1/40/24658/ITEM/Alpinestars-Urban-DNS-Pants.aspx?SiteID=CSE_GBase_040&WT.mc_ID=80003&zmam=88421133&zmas=1&zmac=2&zmap=24658) φαινεται δαικριτικο για την δουλεια....

δεν το εχω δει και απο κοντα......


:wave2:

rizlaaa
28/12/2009, 19:42
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά...:wave2:
Μήν νομίζεται ότι την έχω κοπανήσει. Γυρνοβολάω εδώ και εκεί...:D

Λοιπόν ακούστε. Εχω μια απορία. Πήγα σήμερα στην colori, και δοκίμασα τα παραπάνω παντελονάκια που είναι στις φωτό. Και τα δύο είναι συμπαθητικά, αλλά το κάτω είναι αρκετά καλύτερο σε εφαρμογή. Ομως...........δεν έχει προστασία στα γόνατα.

Εκτός αυτού, το θετικό είναι ότι μπορούν να μου το στενέψουν όσο χρειαστεί, ώστε να κάθετε επάνω μου καλά...:beer: Ομως............υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι.

Δέν είχαν σκέτες επιγονατίδες, ώστε να δοκιμάσω με αυτές απο μέσα απο το παντελόνι, ώστε άν καταλήξω σε αυτό, να το στενέψουν μέ βάση αυτές. Θά έχουν μέσα Γενάρη.

Ετσι σκέφτηκα οτι, εκτός απο το αδιάβροχο παντελόνι, καλό είναι να έχω και μια προστασία και με άλλα παντελόνια.

Θά ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, άν υπάρχει κάποιος φίλος που έχει ή χρησιμοποιεί επιγονατίδες μέσα απο το παντελόνι, άν είναι ενοχλητικές ή όχι...

Γιατί εάν είναι ενοχλητικές, τότε να περιμένω (όπως περιμένω εδώ και 40 μέρες), να έρθουν οι προστασίες για το άλλο παντελόνι που έχω βάλει στο μάτι..

Ποια είναι η γνώμη σας... Πιστεύετε ότι θα ενοχλούν ή όχι... Helpppp.....:rolleyes: