PDA

View Full Version : R1 προβλημα



orla13
19/10/2009, 11:47
μου βγαζει εδω και καιρο μια ενδιξει error 18 το οποιο ειναι μου ειπαν ο σερβομιχανισμος του exup.τον αλλαξαμε σε ενα συνεργειο τιποτα.ρυθμισε αλλος μαστορας τις ντιζες του σερβομοτερ παλι τιποτα...το λαθος καλα κρατει να βγενει...καμια ιδεα?ειναι R1 2007.

επισης ισως να ειναι ιδεα μου αλλα νομιζω οτι δεν τραβαει το ιδιο ψηλα οπως πριν..μετα τα 190κμ σαν να μην ανεβαζει οπως πριν,δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος

Shinji Ikari
20/10/2009, 20:39
Χανεις δυναμη και σου ξαναερχεται ξαφνικα; σου αλαξε οντως το μηχανισμο η μηπως το παλεψε με καμια πενσα; εσυ κοιταξες μεσα στην εξατμιση;

orla13
21/10/2009, 08:28
σερβομοτερ αλλαχτηκε αλλα οχι καινουργιο..ελαφρως μεταχ.ειμουν μπροστα παντως.εγω δεν εχω κοιταξει γιατι απλα δεν ξερω.

georgis4
21/10/2009, 09:18
Τσεκαρατε αν οντως δουλευει ο σερβομηχανισμος?
Το λαμπακι αναβει μονο αν ΔΕΝ δουλευει ο μηχανισμος η αν τον βγαλεις εντελος.....:smilea:

Shinji Ikari
21/10/2009, 17:21
Μπορει και το μτχ να εχει το ιδιο προβλημα, που βρεθηκε ελαφρος μτχ; το παλιο το εχεις; κι αν παει ελαφρος μτχ καπου αλλου; Εγω πιστευω πως θα ειχες αποτομες αλλαγες στην αποδοση του κινητηρα καθως θα κολαει και θα ξεκολαει ο μηχανισμος πραγμα που ειναι επικινδυνο. μηπως ειναι λανθασμενη ενδειξη;

orla13
23/10/2009, 09:38
παιδια δεν ξερω.το μτχ το εβαλα σε πολυ γνωστο συνεργειο στη δαφνη που αποτι φενεται με πιασανε μαλακα και μετα το ειδε ενας μηχανικος στο πολυγωνο yamaha που στην αρχη μου ρυθμισε αποτι μου ειπε τις ντιζες αλλα παλι αναβε το λαμπακι και μου ειπε μηπως τελικα το σερβομοτερ που μου βαλανε στη δαφνη εχει προβλημα.το σερβομοτερ μου το αφησε στη δαφνη 110 ευρω και καλα επιδει βαλανε akrapa στο r1 εκεινο το βγαλανε και δεν ειχε κανει κμ....τι να πω δεν ξερω

kyko
23/10/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από orla13
παιδια δεν ξερω.το μτχ το εβαλα σε πολυ γνωστο συνεργειο στη δαφνη που αποτι φενεται με πιασανε μαλακα και μετα το ειδε ενας μηχανικος στο πολυγωνο yamaha που στην αρχη μου ρυθμισε αποτι μου ειπε τις ντιζες αλλα παλι αναβε το λαμπακι και μου ειπε μηπως τελικα το σερβομοτερ που μου βαλανε στη δαφνη εχει προβλημα.το σερβομοτερ μου το αφησε στη δαφνη 110 ευρω και καλα επιδει βαλανε akrapa στο r1 εκεινο το βγαλανε και δεν ειχε κανει κμ....τι να πω δεν ξερω

αχ βρε alex την εχεις πατησει 2-3 φορες εκει στη δαφνη αλλα ξαναπας...γιατι ρε συ?
οταν καπου δεν μενουμε ευχαριστημενοι πολυ απλα δεν ξαναπαταμε κ αποτρεπουμε κ τους αλλους να το κανουν:winka:

Madkefalonian
05/11/2009, 01:02
επειδη το προβλημα σουμε εβαλε σε σκεψεις εψαξα το manual του Haynes και βρηκα το παρακατω:


fault code 18/EXUP SYSTEM-ENGINE WILL RUN/Faulty wiring or wiring connector,Servo or exhaust valve struck

δλδ το προβλημα ειναι στη συνδεση η στη βαλβιδα του EXUP.
Αν δεν δουλευε το σερβο θα σου εβγαζε fault code 17,οποτε νομιζω οτι αδικως αλλαξες ολο το μηχανισμο...:(

orla13
05/11/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Madkefalonian
επειδη το προβλημα σουμε εβαλε σε σκεψεις εψαξα το manual του Haynes και βρηκα το παρακατω:


fault code 18/EXUP SYSTEM-ENGINE WILL RUN/Faulty wiring or wiring connector,Servo or exhaust valve struck

δλδ το προβλημα ειναι στη συνδεση η στη βαλβιδα του EXUP.
Αν δεν δουλευε το σερβο θα σου εβγαζε fault code 17,οποτε νομιζω οτι αδικως αλλαξες ολο το μηχανισμο...:(

ευχαριστω φιλε θα το κοιταξω!

Madkefalonian
05/11/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από orla13
ευχαριστω φιλε θα το κοιταξω!

Τιποτα,Μακαρι να εχω δικιο και να ξεμπλεξεις.