PDA

View Full Version : ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΔΙΚΥΚΛΟΥ



FZ1S
19/10/2009, 13:23
Παιδιά ξέρει κανείς να μου πει.
Την Τετάρτη πάω να πάρω μηχανή από Λάρισα & θα έρθω οδικώς Αθήνα.Μάλλον δεν θα έχω άδεια & πινακίδες, αλλά μόνο το τιμολόγιο αγοράς, καλύπτομαι εάν με σταματήσουν ;
THX

Pappios
19/10/2009, 13:35
αν χτυπησεις με καποιον η χτυπησεις καποιον καλυπτεσαι?



καλοριζικο...:beer: :beer:

Ktm.Prestige
19/10/2009, 13:37
Τις προάλλες πήρα και εγω ενα scooter και είχα μόνο το τιμολόγιο.Μπλόκο μπροστά μου , με σταματάνε και μου ζητάνε τα χαρτιά.Τους δείχνω το τιμολόγιο και οτι μόλις τώρα την αγόρασα , χατηρικώς με αφήσανε εξηγώντας μου οτι δεν καλύπτομαι σε τίποτα με το τιμ...Για παράδειγμα εαν συμβεί κάποιο ατύχημα την έχω πατήσει.
Παλαιότερα είχα ακούσει για κάποιες δοκιμαστικές πινακίδες που μπορείς να βάλεις μέχρι να γίνει σωστά η ταξινόμηση.
Πιθανόν να είναι και στην κρίση του "οργάνου".
:wave2:

Gandalf dr685sm
19/10/2009, 13:49
Δεν καλύπτεσαι γιατί δεν έχεις ασφάλεια... νομίζω οτι παλιότερα σου έκαναν με το τιμολόγιο αγοράς και τον αριθμό πλαισίου αλλά οχι πλέον.

Υπόψη οτι οδήγηση άνευ ασφάλειας = 500€ αφαίρεση άδειας και πινακίδος. Αν δεν τα έχεις.. ΒΡΑΣΤΑ!!!.


Gandalf

george 1981
19/10/2009, 14:20
Αν δεν έχεις ασφάλεια μην το ρισκάρεις γιατί είσαι εκτεθειμένος και σε περίπτωση ατυχήματος και σε μπλόκο.
Επίσης στη διαδρομή που αναφέρεις είναι πολύ πιθανό να σε σταματήσουν αν σε δουν χωρίς πινακίδα και να πληρώνεις τζάμπα.

project.breeze
19/10/2009, 14:27
Νομίζω πως κάποιες ασφαλιστικές μπορούν να σου βγάλουν ασφάλεια προσωρινή με το τιμολόγιο της αγοράς και μόνο αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιά ασφαλιστική είναι...Ρώτα τον ασφαλιστή σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,είναι μεγάλη απόσταση,μη ρισκάρεις..



Από ποιόν θα την πάρεις τη μηχανή;Παπαργύρη;Λαρισαίος είμαι..

devil's animal
19/10/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZ1S
Παιδιά ξέρει κανείς να μου πει.
Την Τετάρτη πάω να πάρω μηχανή από Λάρισα & θα έρθω οδικώς Αθήνα.Μάλλον δεν θα έχω άδεια & πινακίδες, αλλά μόνο το τιμολόγιο αγοράς, καλύπτομαι εάν με σταματήσουν ;
THX



ΟΧΙ

cityfly
19/10/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν καλύπτεσαι γιατί δεν έχεις ασφάλεια... νομίζω οτι παλιότερα σου έκαναν με το τιμολόγιο αγοράς και τον αριθμό πλαισίου αλλά οχι πλέον.

Υπόψη οτι οδήγηση άνευ ασφάλειας = 500€ αφαίρεση άδειας και πινακίδος. Αν δεν τα έχεις.. ΒΡΑΣΤΑ!!!.


Gandalf


σε μηχανή που πήρα το καλοκαίρι έβγαλα προσωρινή ασφάλεια με την άδεια κυκλοφορία του πωλητή και η άδεια έγγραφε και τα δικά μου και τα δικά του στοιχεια πάνω βεβαια η μηχανή είχε κανονικά πινακίδες και τέλη κυκλοφορίας δεν ξέρω αν είναι ίδια ακριβώς περίπτωση

FZ1S
19/10/2009, 15:17
Σας ευχαριστώ παίδες

Ζεύκας
19/10/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZ1S
Μάλλον δεν θα έχω άδεια & πινακίδες, αλλά μόνο το τιμολόγιο αγοράς


γιατί?

FZ1S
19/10/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
γιατί?

Δεν ξέρω τις διαδικασίες στη Λάρισα αλλά μου είπε αυτός που έχει το κατάστημα ότι ναι μεν έχει δώσει τα χαρτιά της μηχανής από σήμερα για τις πινακίδες αλλά είναι 50-50 να τα έχει την Τετάρτη.

gixxerpap
19/10/2009, 16:12
και γιατί δεν κάνετε μεταβιβαση σε ένα κεπ, να πάρεις άδεια επιτόπου (προσωρινή) και να στείλεις με ένα φαξ τα χαρτιά σου στον ασφαλιστή σου να σε ασφαλισει επιτόπου?

Ζεύκας
19/10/2009, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και γιατί δεν κάνετε μεταβιβαση σε ένα κεπ, να πάρεις άδεια επιτόπου (προσωρινή) και να στείλεις με ένα φαξ τα χαρτιά σου στον ασφαλιστή σου να σε ασφαλισει επιτόπου?

έλα μου ντε...:rolleyes:

Κ πάλι ρε FZ1S δεν μπορείς να πας μετά την Τετάρτη?

project.breeze
19/10/2009, 19:53
Στην ανάγκη βρε αδερφέ κάτσε εκεί που είσαι και στο φέρνω εγώ :rotflmao: :rotflmao:

FZ1S
20/10/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και γιατί δεν κάνετε μεταβιβαση σε ένα κεπ, να πάρεις άδεια επιτόπου (προσωρινή) και να στείλεις με ένα φαξ τα χαρτιά σου στον ασφαλιστή σου να σε ασφαλισει επιτόπου?

H μηχανή είναι καινούργια, για προσωρινή άδεια δεν νομίζω να μπορεί να βγει έχω ρωτήσει.
Εν τω μεταξύ δεν μπορώ καμία άλλη μέρα να πάω & χαλάει πάλι ο καιρός.

mikros boudas
20/10/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZ1S
H μηχανή είναι καινούργια, για προσωρινή άδεια δεν νομίζω να μπορεί να βγει έχω ρωτήσει.
Εν τω μεταξύ δεν μπορώ καμία άλλη μέρα να πάω & χαλάει πάλι ο καιρός. στα εισαγομενα μεταχειρισμενα βγαζουν προσωρινες πινακιδες και ασφαλεια.πληρωνεις για μεχρι 15 μερες(απο 1 εως 15,αναλογα ποσες θες) και εισαι καλλυμενος.παρε τον ασφαλιστη σου τηλεφωνο