PDA

View Full Version : Προσωπική αποκλειστικά άποψη για την δράση την 5/6/2005 ... μερικές σκέψεις..



Gandalf dr685sm
13/05/2005, 18:58
Επειδή είμαι και λίγο βλάκας και ίσως και λίγο «αργόστροφος» μήπως θα ήθελε κάποιος να μου εξηγήσει , ποίος είναι ο ακριβής σκοπός διαμαρτυρίας (ή ποίο είναι το σκεπτικό) για την εκδήλωση διαμαρτυρίας στα διόδια του Αγ.Στεφάνου στις 5/6/05;
Ναι μεν διάβασα ότι με την πράξη επίδοσης αντιτίμου των 1-1,10 euro, δίνοντας είτε με χαρτονόμισμα των 50 euro είτε με νομίσματα του 1 ή 2 λεπτών, αποσκοπεί η όλη δράση να διαμαρτυρηθεί ως προς το ποσόν που πρέπει να πληρώνουμε. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω όμως είναι ποιο πραγματικά είναι το σημείο «πίεσης» πρςο το κράτος , που θα προβεί σε άρση ή τουλάχιστον θα ξανασκεφτεί το αντίτιμο για τους μοτοσυκλετιστές.

Ομολογώ ότι σκεπτόμενος απλά και λογικά , το να πληρώσω το ποσό:
1) καθυστερώντας τόσο τους υπόλοιπους οδηγούς ,που πραγματικά σε αυτή την περίπτωση δεν φταίνε σε τίποτα μιας και οι ίδιοι έχουν κληθεί να δώσουν το δικό τους , όποιο αντίτιμο.
2) Επιδιώκοντας την ταλαιπωρία των υπαλλήλων που και αυτοί με την σειρά τους δεν καθορίζουν το αντίτιμο.
3) Με την ούτως ή άλλως πληρωμή του ποσού , που επιβάλλει και πάλι την υποταγή μου σε αυτό το νέο διάταγμα για το νέο αντίτιμο.

Νομίζω ότι είναι κάτι που σαφώς και δεν οδηγεί ούτε αποσκοπεί , ουσιαστικά πουθενά , ίσως πέρα από μερικά πλάνα από ΜΜΕ που θα ασχοληθούν και πάλι με τους δικυκλιστές που αρνούνται να πληρώσουν, αυτά που πληρώνουν και οι υπόλοιποι , χάνοντας το «δίκιο» μου (καθώς σαφώς το ποσό είναι δυσανάλογο προς τον όποιο μοτοσυκλετιστή) μιας και η εικόνα που θα περάσει , δεν θα είναι ενός πολίτη που αντιδρά σε «εισπρακτικά μέτρα» αλλά ενός πολίτη που θέλει να είναι υπεράνω διοδίων… Μιας και με την κίνηση απόδοσης χρημάτων με αυτό τον τρόπο , δεν δείχνει ότι με ενοχλεί το κόστος αλλά το ότι γενικά «πληρώνω» και δεν το θέλω. Μιας και όταν πληρώνουμε 0,70 ή 1 euro , πάλι «ψιλά» δίνουμε και πάλι με τον ίδιο τρόπο περνάμε τα διόδια.
Για να είμαι ειλικρινής τώρα , δεν έχω κάτι σαν αντι-πρόταση, μιας και δεν το έχω σκεφτεί ολοκληρωτικά σαν θέμα. Πάντως σίγουρα , προσωπικά ,μια τέτοια έκφραση δεν με «αγγίζει»…ειδικά σκεπτόμενος υποθετικά , σαν πολίτης-οδηγός που μπορεί να είναι εκείνη την ώρα στα διόδια, είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο.

Gandalf

crs-k
13/05/2005, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Επειδή είμαι και λίγο βλάκας και ίσως και λίγο «αργόστροφος» μήπως θα ήθελε κάποιος να μου εξηγήσει
..............................
Gandalf


Οχι ΔΕΝ μπορω να σου εξηγησω, γιατι ουτε εγω καταλαβα ακομα ...

Για μενα το ΜΟΝΟ αιτημα που θα πρεπει να υπαρχει ειναι να γινουν τα διοδια το ΠΟΛΥ το 1/5 των αυτοκινητων!

Gandalf dr685sm
13/05/2005, 19:14
Σε αυτό θα συμφωνήσω 100%


Για μενα το ΜΟΝΟ αιτημα που θα πρεπει να υπαρχει ειναι να γινουν τα διοδια το ΠΟΛΥ το 1/5 των αυτοκινητων!

αλλά αυτό ρε φίλε, γερόλυκε... τι σχέση έχει με την δράση που ανακοίνωσαν οι συνάδερφοι μοτοσυκλετιστές;... μηπως θα έπρεπε να γίνει λίγη περισσότερη σκέψη ακόμα στον τρόπο αντίδρασης;...

Αν μου κατέβει πάντως κάτι "απτό" στο μυαλό σαν πρόταση , θα το πώ αμέσως..

Gandalf

crs-k
13/05/2005, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Σε αυτό θα συμφωνήσω 100%



αλλά αυτό ρε φίλε, γερόλυκε... τι σχέση έχει με την δράση που ανακοίνωσαν οι συνάδερφοι μοτοσυκλετιστές;... μηπως θα έπρεπε να γίνει λίγη περισσότερη σκέψη ακόμα στον τρόπο αντίδρασης;...

Αν μου κατέβει πάντως κάτι "απτό" στο μυαλό σαν πρόταση , θα το πώ αμέσως..

Gandalf


Ναι τωρα που το λες μου ηρθε μια ιδεα!
Πας με το 1/5 της τιμης του αυτοκινητου.
Αν ΔΕΝ το δεχτουν (που δεν θα το δεχτουν) τους δινεις 50αρι !!! :D

Συμφωνω οτι θα ταλαιπορησουμε κοσμο, κατι που ΔΕΝ μ' αρεσει, αλλα θα ειναι για λιγη ωρα και ειναι και ο ΜΟΝΟΣ (μαλλον) τροπος να τραβηξεις επανω σου το βλεμμα των καρεκλοκενταυρων ... :sick:

Pokermon
13/05/2005, 19:31
Ρε παιδία μήπως αν μαζευτούμε στα διόδια….πριν η μετά….χωρίς να κλείσουμε τον δρόμο και χωρίς να ταλαιπωρήσουμε κανένα απλά ενημερώνοντας τα μμε πιο είναι το πρόβλημα μας να ήτανε καλύτερα? Και πάλι θα περάσει σαν μήνυμα και δεν θα ταλαιπωρήσουμε κανέναν…..όντως δεν μας φταίει σε τίποτα ο υπάλληλος και ο κάθε οδηγός…..και ανάλογος την συνέχεια…..το ξανασυζητάμε για πιο δραστική κινητοποίηση…..

Pokermon
13/05/2005, 19:35
Μήπως δηλαδή αν μας δουν εκεί μαζεμένους και με την υποψία ότι….”χμμμμμ να τα κλείσουμε τα διόδια….μπορούμε αν θέλουμε κτλ κτλ” έχει περισσότερο ενδιαφέρον για τα μμε και αποσπάσουμε περισσότερη ώρα προβολής….???

Rezeguet
13/05/2005, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
Μήπως δηλαδή αν μας δουν εκεί μαζεμένους και με την υποψία ότι….”χμμμμμ να τα κλείσουμε τα διόδια….μπορούμε αν θέλουμε κτλ κτλ” έχει περισσότερο ενδιαφέρον για τα μμε και αποσπάσουμε περισσότερη ώρα προβολής….???

φιλε ποκερμον αυτο ειναι 100% σιγουρο οτι θα εχουν πολυ περισσοτεροι απηχηση αν κλεισουν τα διοδια και ταλαιπωρησουν οδηγους και υπαλληλους. Δηλαδη νομιζεις οτι απλα με την διακριτικοτατη παρουσια σου και την δηθεν ενημερωση των ΜΜΕ (που δεν θα εμφανιστουν καν αν δεν γινει κανονικη εκδηλωση με τα ολα του) θα παρουν χαμπαρι τιποτε οι χοντροβουβαληδες?

Pokermon
13/05/2005, 19:52
Γιατί εσύ νομίζεις ότι θα πάρουνε χαμπάρι μετά από κλείσιμο τον διοδίων??? Μόνο αν μπούμε μέσα στην βουλή με τις μοτό όταν έχει ολομέλεια ίσος τους κάνουμε να ξύσουνε λίγο τα αρχ…. Τους….γκρρρρρρρρρ…… αλλά εγώ είπα…. Μέσα σε όλα ότι και αν αποφασιστεί…..

Pokermon
13/05/2005, 20:08
Σκέφτομαι και κάτι άλλο…..καλύτερα να βγει βρόμα ότι θα κλείσουμε τα διόδια αν μέχρι τέλος του μήνα δεν αλλάξει η τιμή…..και να περιμένουμε να δούμε κινήσεις….αν μας γράψουνε….ε τότε θα γράψουμε και εμείς τους πάντες…..προειδοποιούμε δηλαδή…..χωρίς ημερομηνία…..

superfour
13/05/2005, 20:20
Φίλε Pokermon καταλαβαίνω κι έχεις δίκιο και όπως βλέπεις τοσα χρόνια πάντα ο κοσμάκης την πληρώνει. Σε κάθε απεργία, σε κάθε κινητοποίηση. Δηλαδή όταν Δημ Υπάλληλοι κάνουν απεργία δεν μας γ!@!νε εμάς τους υπόλοιπους? Φορολογούμενοι πολίτες δεν είναι κι αυτοί? Αλυσίδα είναι. Δεν αντιλέγω ότι θα ταλαιπωρηθούν συνάνθρωποί μας αλλα είδα και τα "καλόπαιδα των διοδίων" τι απάτες κάνουν (όχι όλοι ε!!!) Δεν θα πάθουν τίποτα αν μετρήσουν μερικά.... μπακίρια παραπάνω!!!! Με το να ψάχνουμε αγνούς και "ήρεμους" τρόπους δεν κανουμε τίποτα...

γι αυτό ντου την Κυριακή στις 5/6/2005

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Υ.Γ. Προς Θεού!! Δεν πάω να πείσω κανένα. Απόψεις ανταλλάσουμε!! Κι ο καθένας πράττει όπως αυτό νομίζει
:wave2:

bonepeeler
13/05/2005, 20:22
Για φανταστείτε να πάτε με 50ε και να σου δώσει μόνο ψιλά για ρέστα.:eyepop:

Εγώ πάντως μετά θα ένιωθα πολύ μ@λ@κ@ς.



:beer:

Pokermon
13/05/2005, 20:25
χαχαχαχαχαχαχαχα λες να μας το κανουνε?

Gandalf dr685sm
13/05/2005, 20:31
παρόλο που όπως είπα δεν συμφωνώ με την όλη ιδέα , εύχομαι την κάθε επιτυχία στους συμμετάσχοντες ...

ίσως σας δώ μετά στην συγκέντρωση γνωριμίας σας...

Gandalf

Pokermon
13/05/2005, 20:36
Με τι θα συμφωνούσες…..για πες μας καμία ιδέα…..γιατί και εγώ έχω σπάσει το κεφάλι μου…..αλλά δεν……

adam_tsouk
13/05/2005, 22:36
Όταν τα διόδια "πήζουν" δεν ανοίγουν free για λίγη ώρα ή δεν ισχύει αυτό;




Φανταστήτε μόλις μας (σας τελικά) δούνε να ανοίξουν τις μπάρες να περάσουμε τσαμπέ!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θα κάνουμε (κάνετε) γύρω γύρω μέχρι να πληρώσετε!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
14/05/2005, 00:24
Για να είμαι ειλικρινής τώρα , δεν έχω κάτι σαν αντι-πρόταση, μιας και δεν το έχω σκεφτεί ολοκληρωτικά σαν θέμα. Πάντως σίγουρα , προσωπικά ,μια τέτοια έκφραση δεν με «αγγίζει»…ειδικά σκεπτόμενος υποθετικά , σαν πολίτης-οδηγός που μπορεί να είναι εκείνη την ώρα στα διόδια, είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο.

το παραθέτω εδώ αν και το είπα μερικά μηνύματα πιο πάνω..
Ο λόγος που δεν το σκέφτηκα είναι οτι κάνω χρήση διοδίων 1 φορά τον μήνα και αν.... και έτσι δεν το έχω σκεφτεί ακόμα...
Πάντως δεν είναι και απλό θέμα , μιας και δεν είναι καθαρά "μοτοσυκλέτιστικό"...

Gandalf

Κανένας
14/05/2005, 00:36
Και εγώ διαφωνώ με την κίνηση
Οι άνθρωποι που κάνουν μπλόκα στους δρόμους στην συντριπτική πλειοψηφία εισπράττουν την μήνη αυτών που παρενοχλούν και εν κατακλείδι της κοινής γνώμης χωρίς τελικά να καταφέρνουν, τίποτα σχεδόν (βλέπε αγρότες)


Και επειδή φαντάζομαι ότι οι μοτοσικλετιστές θα γυρίζουν γύρω γύρω από τα διόδια, είναι πανεύκολο να εισπράξουν κλίσεις για αναστροφή στην εθνική οδό


Αντιπρόταση σαν πρωτο βημα, είναι αποκλεισμός του υπουργείου συγκοινωνιών η οποιοδήποτε υπουργείου είναι σχετικό , η επαφή με τον υπουργό και η επαφή με τα κανάλια ώστε να δώσουν χρόνο να εκτεθούν οι απόψεις

GST
14/05/2005, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ναι τωρα που το λες μου ηρθε μια ιδεα!
Συμφωνω οτι θα ταλαιπορησουμε κοσμο, κατι που ΔΕΝ μ' αρεσει, αλλα θα ειναι για λιγη ωρα και ειναι και ο ΜΟΝΟΣ (μαλλον) τροπος να τραβηξεις επανω σου το βλεμμα των καρεκλοκενταυρων ... :sick:



να σας πω και γω ...παρακολουθω χρονια την μοτοσυκλετα και το χωρο της οποιαδηποτε προσπαθεια θελει επιμονη και υπομονη....να ρωτησω κατι απο την προηγουμενη κινητοποιηση τι κερδισε ο χωρος βαση των αιτηματων που εθεσε....(δεν ξερω γι αυτο ρωταω)...αυτο που θα γινει και σε αυτη ειναι να ταλαιπωρηθει καποιος κοσμος η εργαζομενος η απλα καθημερινος πολιτης ...αυτων ομως ο κολος δεν θα ιδρωσει ......τα λεφτα που θελουν να παρουν θα τα παρουν ...η προνοια οσον αφορα την ταλαιπωρια πολιτων ειναι πολυ πισω ακομα στη χωρα μας και ας θελουνε να λεγομαστε ευρωπαιοι............
......εγω προτεινω να χωριστουμε σε ομαδες και αυτο να γινετε καθε σκ για ενα μηνα ........να βγει μπροστα να διαφιμηστει...καθολα νομιμο αλλα και με δυναμη και με διαρκεια ...για να εχει αποτελεσμα....καθε φορα συζητησεις για το αν πρεπει να γινει κατι χωρις να συζηταμε το τι ζηταμε και το τι θα κανουμε μετα κανεις δεν σου δινει με την πρωτη αυτο πο ζητας ...ειδικα αν η πιεση ειναι στιγμιαια ....
....απο την αλλη για αλλη μια φορα η τηλεοραση θα διξει τα αιτηματα ...ο καθενας θα το ερμηνευση αναλογα με την ιδεα που εχει για τα μηχανακια που λεει και η γιαγια μου και θα οργανωνεται η επομενη κινητοποιηση για ενα ακομα προβλημα μας..

για να μην παρεξηγηθουν απο καποιους τα παραπανω δεν ανηκω σε καμια λεσχη ...η σχεση μου με τα κοινα ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα ...και ολα αυτα ειναι σκεψεις που απορεουν απο την καθημερινοτητα μας στο δρομο στο γραφειο στις συζητησεις με τους φιλους για το τελικα αν ολοι μας ψαχνουμε σε αυτη τη χωρα να ριξουμε ενα στα γρηγορα

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
14/05/2005, 09:55
δεν ημουν παρων στην σηναντηση που παρθηκε αποφαση για το ειδος της κηνητοποιησης αλλα πως το βλεπω εγω.....
αν προσεξατε γραφει να σηναντηθουμε μετα στα σκορπονερια για να γνωριστουμε.
οταν ξεκηνησε η προτοβουλια ημασταν 10-15 στην συνεχεια ακουστηκαμε στον ΟΧΙ στους μεγαλους αλλα μεταξυ μας και στην δευτερη (κολονακι) ημασταν 50-60 και ασχολιθηκαν 1-2 σταθμοι για καποια δευτερολεπτα να δηξουν την κηνηση μας.
στην κηνηση στον μαλιακο παλυ ημασταν λιγοι.... αλλα μας διξαν τα καναλια και μας εμαθαν οι μοτοσηκλετηστες.
στην διαμαρτηρια την τελευταια ημασταν χχχ μοτοσηκλετηστες..
μας εδηξαν τα περισοτερα καναλια και ακουστηκαμε στον κοσμο της μοτοσηκλετας και οχι μονο.
σε αυτην την διαμαρτηρια μπορει να ΜΗΝ μας ακουσουν οι μεγαλοι παη ΑΛΛΑ.....
θα μας δουν οι μοτοσηκλετηστες που ειναι αγανακτησμενοι και θα θελισουν να ερθουν μαζι μας τηνεπομενη φορα. και σιγα σηγα η παρεα των 10-15 αρχηζη να μεγαλωνη και οταν μεγαλοση και ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ μεταξυ τους ολοι και παψη να υπαρχη καχιποψια για τον διπλανο του τοτε θα ειμαστε ετοιμοι.
τοτε θα ειμαστε τοσοι που θα λεμε αυτριο κανουμε αυτο και θα πνηγουμε την αθηνα με μοτο και θα ακουγομαστε. αλλα πρωτα πρεπει να μαζευτουμε να γνωριστουμε ΕΣΤΩ και μονο και μονο για αυτο.
πριν 4-5 χρωνια ο κυκλος των φιλων μουηταν μικρος μετρωταν στα δακτιλα των χεριων μου. τωρα εχω φιλους σε ολλη την ελλαδα και με ξερουν και τους ξερω.
αν μου ζητησουν βοηθια θα τρεξω και αν τους ζητησω θα τρεξουν.
αυτο εχει αποδικτη αλλωστε οπως ξερετε ολοι σας.
εχουμε αποκτηση φιλια και εμπιστοσηνη ο ενας στον αλλο.
και η πρωτοβουλια χριαζετε αυτο.
να γνωριστουν μεταξυ τους ολλοι και να αποκτηση εμπιστοσηνη ο ενας για τον αλλο.
δοστε χρονο λιπων στην προτοβουλια η οποια μαθενει απο τα λαθη της και βελτιονετε. και μερα με την μερα θα δητε οτι θα πετηχουμε ολοι μας.
αλλοστε η πρωτοβουλια εισαι εσυ. με την δικη σου προτοβουλια και την διαθεση να αλαξουν τα πραγματα ερχομενος σε καθε κηνητοποιηση με την παρουσια σου θα γηνουμε πολλοι και βλεποντας μας να μεγαλονουμε θα ερχοντε ολλο και περισοτεροι και τοτε θα κλησουμε και την βουλη και τα υπουργια και θα κανουμε πολλα. τωρα ομως που ειναστε λιγοι η φωνη μας ειναι μικρη και απλος τους ενωχλη για μια στηγμη και μετα την ξεχνανε...

Gandalf dr685sm
14/05/2005, 10:52
Γιώργο το είδα και στο Μ/Β το μήνυμα σου και απλά σου απαντώ οτι...

Αυτό που είπα και στον Kefala, είναι οτι κανείς δεν είναι κριτής εκ του καναπέ και σε άλλες πορείες , η συντριπτική πλειοψηφία έχει "κουνηθεί".
Αλλά με τον συγκεκριμένο τρόπο κίνησης ρε παιδί μου , δεν με πείθει οτι υπάρχει κάποιος ουσιαστικός μοχλός πίεσης , πέραν του οτι κάποιοι μοτοσυκλετιστές θα ταλαιπωρήσουν εαυτούς και αλλήλους, πληρώνωντας 2 και 3 φορές διόδια (νομότυπα) , χωρίς όμως να περάσουν έτσι όπως πρέπει το μήνυμα τους.
Και μην μου πείς τώρα οτι ο κάθε πικραμένος που θα δεί την κίνηση στο κλασσικό 5λεπτο στην TV το μεσημέρι της Κυριακής, (αν το δεί κιόλας , μιας και μιλάμε για καλοκαίρι και μπάνια) θα υποθέσει όλα όσα γνωρίζουμε εμείς ..
Την διαφορά δηλαδή που έχει η μηχανή όσον αφορά φθορές στην Ε.Ο. σε σχέση με άλλα οχήματα κτλ...

Τώρα όσον αφορά τις γνωριμίες, αν γινόταν η ίδια συγκέντρωση για να πάμε στον Ιππόκαμπο να δούμε τα GP ας πούμε λες να ερχόντουσαν λιγότεροι;...

Για να ακουστούμε φίλε Γιώργο, πρέπει να είναι και εκεί να μας ακούσουν.. στα διόδια μόνο συμπολίτες μας θα είναι ...


Gandalf

Rezeguet
14/05/2005, 14:02
Εγω λεω να παμε ολοι με τον στολο μας απο μηχανες και να μπουκαρουμε στην βουλη κανοντας σουζες εντο burnouts μπροστα στους βουλευτες κρατωντας πανα κλπ. Τοτε να δεις που θα σε μια βδομαδα θα εχουν φτιαξει ολο το οδικο δικτυο και θαχουν βαλει μπατσους να δουλευουν σε ολη την ελλαδα! Αλλα το θεμα ειναι πως κολωνουμε, οποτε τι να γινει...

SF
14/05/2005, 14:37
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως, νομίζω ότι ο μόνος που έχει δίκιο είναι ο Rezeguet (πέραν του Άλεξ δλδ)

Στο άλλο ποστ έγραψα ότι θα έρθω κι εγώ, αλλά αυτό είναι απόφαση εν θερμώ τελικά. Τα συζητούσαμε και χτες βράδυ με κάτι συναδέλφους... Τα έλεγα και εμαιλιακώς στη γιαγιά...

Οπότε αν προσπαθήσω να συστηματοποιήσω τη "δράση" αυτή, έχω και λέω:

- Τι θα καταφέρουμε αρχικώς? Να ταλαιπωρήσουμε πολλούς οδηγούς αυτοκινήτων και να κουράσουμε αρκετούς υπαλλήλους διοδίων. Είναι αυτά λόγοι να αλλάξει κάτι? ΟΧΙ.

- Συμπληρωματικά, χωρίς πειθαρχημένη οργάνωση*, μπορεί να γίνει και το αστείο οι μισοί να πληρώσουν με 50ευρω μόνο και μόνο για να πάρουν τα ρέστα τους σε δίλεπτα, από τους άλλους μισούς.

- Θα μπορούσαμε ίσως να 'κλείσουμε' την κίνηση αυτή με μια επιστολή, η οποία θα παραδοθεί πουυυ? Στον τοπικό αστυνομικό διευθυντή? Η δύναμη τέτοιας επιστολής είναι μηδενική. Επίσης κάποιος* πρέπει να την συντάξει.

- Συμπληρωματικά, είναι ανάγκη να ταλαιπωρήσουμε μερικές 100άδες ή 1000άδες οδηγούς + επιβάτες αυτοκινήτων για να δώσουμε μια επιστολή? Ποια η διαφορά με το να τη δώσουμε χωρίς να πάμε να @#$%ούμε στα διόδια.

- Χωρίς δημόσια προβολή λοιπόν, δουλειά δε γίνεται. Ας καλέσουμε* λοιπόν (στα κρυφά) μερικά κανάλια και έντυπα. Αν έρθει μόνο το Σταρ το Αλτερ και η Εσπρέσσο, η κίνηση όχι απλώς δε θα έχει κανένα νόημα, αλλά θα γελοιοποιηθούμε κι από πάνω. Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για ρεπόρτερ που ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΣΑΝΤΑΚΙΔΩΝ στου Παπάγου! Μιλάμε για ρεπόρτερ που θεωρούν δημοσιογραφία το να ανέβουν σε "μεγάλου κυβισμού μηχανή" (ένα KTM!) στη Βούτα για να "νοιώσουν" το κατιτίς των κοντράκηδων. Ασοβαρότητες εξαιρετικά συγκλονιστικού επιπέδου.

- Έστω (σου λέω εγώ) ότι έρχονται όλα τα μεγάλα κανάλια, και όλες οι εφημερίδες. Τέτοιες κινήσεις απαιτούν ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ*. Ποιοί είστε? Τι κάνετε εδώ? Τι θέλετε από τους άλλους? Ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν* με τρόπο που να μη σηκώνει ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ. Αλλιώς βλέπε παραπάνω... οδηγούμαστε σε δημόσια γελοιοποίηση και πάλι.

Με αστερίσκο έχουν σημειωθεί όλα τα σημεία που διαφαίνεται ότι η ανάγκη για ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΗ ΗΓΕΣΙΑ είναι επιτακτική. Το προεδριλίκι είναι πονεμένη ιστορία, αλλά χωρίς αυτό δε γίνεται δουλειά.

- Να μην ξεχάσουμε επίσης ότι όπως και κάθε μαζική κίνηση, έτσι κι αυτή θα χρειαστεί να έχει όγκο. Από μια 'κρίσιμη μάζα' και κάτω, είναι απλά μια μεγάλη βόλτα και τίποτα παραπάνω. Κάποιος* πρέπει να μαζέψει συστηματικά τον κόσμο.

- Στα διάφορα μπόρτνς και φόρουμ, η "Πρωτοβουλία" λέει ότι είναι άτυπη και ακέφαλη οργάνωση. Είναι όμως οργάνωση!! Κάποιος* κάπου είχε την ιδέα, κάποιος άλλος έφτιαξε την αφίσσα, κάποιος 3ος άρχισε 'επίσημα' να ποστάρει. Οπότε αν αυτός ο κάποιος λέει ότι όλοι κρατάμε-νε αποστάσεις από το "προεδριλίκι" για να μη μας-τους-σας χρωματίσουν... έχει ήδη αναιρέσει τον εαυτό του! Χωρίς παρεξήγηση δηλαδή, αλλά έτσι δεν είναι? Ο τίτλος του αρχηγού είναι ταμπού?

- Να προσθέσω επίσης ότι στη συγκεκριμένη πρόσκληση, δεν αναφέρεται το ότι όχι μόνο πληρώνουμε τα κέρατά μας, αλλά εδώ και 15 χρόνια που "κατασκευάζεται σύγχρονο οδικό δίκτυο στις Ε.Ο." δρόμο της προκοπής ακόμα δεν είδαμε. Μια Αττική και μια Γέφυρα Ρίου έχουμε μόνο. Γιατί? ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΓΑΛΛΟΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

ΤΕΛΙΚΑ

Θέλεις κάτι από την πολιτεία? ΤΟ ΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! Είτε μέσω της 4ης (αχ!) εξουσίας, είτε απευθείας. Το να πας 100km μακριά από τη βουλή και να αναγκάσεις 1000 οδηγούς ΙΧ να σε γαμοσταυρίσουν, όχι απλά δεν ακουμπάει την κυβέρνηση και τα υπουργεία, αλλά δε θα το μάθουν καν!!! Δεν υπάρχει "μοχλός" όπως είπε και ο Γάνδαλφ δε γουάητ :)

Eπανέρχομαι λοιπόν στην πρόταση Rezeguet. Καφριλίκι και καγκουριλίκι μέσα στο πάρκινγκ της βουλής. Αν μου χώσουν κλήση, θα απαιτήσω να εφαρμοστεί πλήρως η νομιμότητα και να χώσουν κλήση σε όλους τους επίσημους-οδηγούς-αστυνομικούς κ.α. για ζώνη και άλλες παραβάσεις που συμβαίνουν κατ'επανάληψη. (Μελετώ κρυφά τον ΚΟΚ! ;) )

Δικός σας,
Κ.

monstermind
14/05/2005, 17:47
μερικά σχόλια:

α) περναω (υπο ΚΣ) πάνω από δύο φορές από την αττική οδό ημερισίως, και είναι τα λεφτά αρκετά αν τα υπολογίσεις το μήνα.

β) πολύ φοβάμαι την πιθανότητα, αν μηδενιστεί η ταρίφα στην αττική οδό, να πηγαίνει η κάθε σάρα και μάρα με το χιλιάρι για να το τερματίζει πάνω-κάτω, όλη μέρα.

γ) βγάλτε τις πινακίδες κάντε μια τεράστια ουρά και περάστε σιγα σιγά απο το κένο που υπάρχει στη πιο δεξία μπάρα στα διόδια. νομίζω θα το πιάσουν το νόημα.

προσωπικά από ένα σημείο και μετά που είχα βαρεθεί να πληρώνω 3ε την ημέρα, αυτό έκανα. ποτέ δεν με σταματήσαν, και δεν είμαι ο μόνος.

και προσωπικά είμαι κατα τέτοιων κινητοποιήσεων, γιατί αυτοί που την πληρώνουν είναι άνθρωποι που πηγαινοέρχονται στις δουλείες τους, και πληρώνουν και 2.5ε στη διέλευση. ένας από αυτους είναι ο πατέρας μου, και ο αδελφός μου, και η μάνα μου. δεν σας(/μας) φταίνε σε τίποτα αυτοί οι άνθρωποι.

να μαζευτούμε και να κλείσουμε τους δρόμους γύρω απο την οικία του κωστάκη. (πολύ καλό πλακα πλάκα...)

SF
14/05/2005, 22:47
Καλό πλάκα-πλάκα αλλά και σοβαρά! ;)


ΠΡΙΝ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Τόση ώρα μιλάμε για πράγματα και κινήσεις οι οποίες θα έπρεπε να γίνονται από την ΜΟΤΟΕ, το επίσημο (τυπικά-νομικά-οργανωτικά) όργανο των δικυκλιστών ως προς το κράτος!

Και κλείνουμε το ανέκδοτο της ημέρας (της δεκαετίας βασικά), που το αντιγράφω αυτούσιο από το motoe.gr

"H MOTOE ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ! ΕΣΥ?"

Μοτοέ, κάνε ένα διάλειμμα από τον αγώνα και σημείωσε:
- 70% κάτω τα διόδια.
- Μηδέν ΦΠΑ σε κράνη.
- 50% κάτω τα τέλη κυκλοφορίας.
- 8% ΦΠΑ σε εξοπλισμό ασφαλείας.
άσε, η λίστα δε θα τελειώσει...

crs-k
14/05/2005, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
..........................
"H MOTOE ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ! ΕΣΥ?"
...............


ΜΟΤΟΕ θυμησου !

Το Κρατος ειναι ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!! :mad: :yuck:

Rezeguet
15/05/2005, 11:49
ρε παιδια ειχα καουσει στην Γαλλια οι μοτουκλετιστες κανανε διαδηλωσεις επειδη τους ανεβασανε λιγκι το ΦΠΑ η ακτι τετοι και κλεισανε λεει ολο το παρισι 1-2 μερες μεχρι που η κυβερνηση υπεκυψε και ακουσε τα επιχειρηματα τους... Τωρα γιατι πετυχαινει σε αυτους και σε μας δεν?

(ενταξει μπορει η ιστορια να απεχει λιγο απο την πραγματικοτητα, δεν θυμαμαι ακριβως τρι εγινε αλλα παντος οταν επιμεινανε οι οδηγοι η κυβερνηση υπεκυψε και αυτο ειναι και το νοημα της διαδηωης)

SF
15/05/2005, 16:38
Λοιπόν όσο περίεργο κι αν ακούγεται, εκεί στη Γαλλία ζουν άνθρωποι!

Να φανταστείς, τους φωνάξαμε να μας χτίσουν ένα σύγχρονο έργο (τη γέφυρα του Ρίου) και οι αθεόφοβοι έβαλαν στις μηχανές διόδιο το 1/6 των αυτοκινήτων!

Η δε κυβερνήσεις τους είναι κι αυτές περίεργες. Με το που έκαναν οι νταλικιέρηδες να αποκλείσουν κάποιες autoroutes πριν κάποια χρόνια, η αστυνομία έστειλε μπουντόζες και γρέηντερ και τις πέταξαν στα χωράφια! Επειδή -λέει- η οικονομική και κοινωνική ζωή της χώρας δεν πρέπει να παραλύσει επειδή έχουν αιτήματα 10 νοματαίοι...

Στο δε κέντρο του Παρισιού, υπάρχει μια σχετική νομιμότητα! Άκου οι τρελλοί!! Έχουν σήμανση-διαγράμμιση-σηματοδότηση, και έχουν και αστυνομία που τηρεί τη νομθμότητα. Είναι παλαβοί. Κάτι μονοκύλινδρα με ελεύθερες και κάτι ss σουζαρισμένα και κάτι παπιά μην-πω-τίποτα... δε θα τα δείς!

Άκου τι γίνεται στον κόσμο ε... Γιαυτό παιδί μου είναι υπανάπτυκτοι αυτοί οι Γάλλοι. Δεν παίρνουν το δικό μας παράδειγμα, και θα μείνουν για πάντα κάφροι!!! 1

:rolleyes: :rolleyes: ;)

ninja9r
16/05/2005, 18:55
(Κυρίως) αγαπητέ SF:

Τα σημεία τα οποία αναφέρεις με * (αστερίσκο) είναι ήδη καλυμένα από κάοιους ανθρώπους που σπατάλησαν κάποιες ελεύθερες ώρες από τον χρόνο τους για να τα καλύψουν.

Και η πειθαρχημένη οργάνωση θα υπάρχει, και οι άνθρωποι οι οποίοι είναι "εκπρόσωποι" προς τα ΜΜΕ και θα μιλήσουν εφόσον χρειαστεί - και έχουν ΗΔΗ ξαναμιλήσει βγάζοντας ΑΨΟΓΗ εικόνα στις δύο προηγούμενες κινήσεις της Πρωτοβουλίας, και ενημερωτικό φυλλάδιο (ξεχωριστό από το κάλεσμα προς τους μοτοσυκλετιστές) για τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων για του λόγους της κινητοποίησης θα υπάρχει και θα μοιράζεται στον τόπο της διαμαρτυρίας...

Παρεπιμπτόντως, τα διόδια ΔΕΝ θα κλείσουν (θα κάνουμε ουρές σε προαποφασιμένο αριθμό γκισέδων), οι μοτοσυκλέτες ΔΕΝ θα κάνουν αναστροφή για να ξαναπεράσουν, και πολλές άλλες λεπτομέρειες τις οποίες δεν κρίνω σκόπιμο να ανεφέρω εδώ. Οι συναντήσεις της Πρωτοβουλίας όμως, είναι ανοικτές σε όλους τους μοτοσυκλετιστές, οπότε υποθέτω ότι αν κάποιος ενδιαφερθεί, μπορεί να ενημερωθεί και γι΄αυτές...

bungee
16/05/2005, 23:07
Εντελώς τυχαία διάβασα σήμερα το παρακάτω και πιστεύω οτι δίνει κάποιες απαντήσεις στο ερώτημα αν αξίζει τον κόπο να κάνεις το οτιδήποτε. Σας το παραθέτω. :

"Στη Rosenstrasse ο Χίτλερ υποχώρησε"

Συχνά ακούμε τους ανθρώπους να λένε: «Δεν γίνεται τίποτα» ή το ίδιο πράγμα σε μια πιο φιλοσοφημένη μορφή: «Εμείς τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε. Αλλοι αποφασίζουν για μας». Και αυτή η κοσμοθεώρηση έχει και μια άμεση πρακτική συνέπεια.

Τίποτα άλλο δεν υπάρχει στον κόσμο εκτός από μας, την οικογένειά μας, το αυτοκίνητό μας, την τηλεόρασή μας. Και το διαρκές αίτημα είναι μια καλύτερη θέση στην κατανάλωση. Αυτό το φιλοσοφικό ρεύμα είναι τεράστιο και πλειοψηφικό σ' όλες τις χώρες του αναπτυγμένου κόσμου, δηλαδή εκεί που ο καταναλωτισμός είναι η κύρια ανθρώπινη δραστηριότητα. Ο Τρίτος Κόσμος και να θέλει δεν μπορεί να καταναλώσει λόγω φτώχειας.

Αν βρεθεί κάποιος στη χώρα μας και χαρακτηρίσει αυτό το πλειοψηφικό ρεύμα, που εκλέγει επιπλέον και κυβερνήσεις (άρα μετέχει σε μια δημοκρατία), ναζιστικό, σίγουρα θα τον πάρουν με τις πέτρες. Στη Γερμανία όμως που διατυπώθηκε μια αντίστοιχη άποψη για τους καταναλωτές του Γ' Ράιχ προκάλεσε αμέσως ένα δημόσιο διάλογο και είναι ακόμα στην επικαιρότητα.

Το Μάρτιο του 2005, ο Γερμανός ιστορικός Gotz Aly, εξέδωσε ένα βιβλίο* που υποστηρίζει τη θέση πως ο Χίτλερ κατόρθωσε να έχει αυτή την καθολική αποδοχή και υποστήριξη από το γερμανικό λαό, εξαγοράζοντάς τον με την κατανάλωση και εξασφαλίζοντάς του ένα επίπεδο ζωής πάρα πολύ υψηλό. Η μειοψηφία, που ήταν αντιναζιστική, αν δεν είχε ήδη εκτελεστεί, βρισκόταν στα στρατόπεδα εξόντωσης. Είναι γνωστό βέβαια πως ο μέσος Γερμανός ακόμα και όταν ζούσε δίπλα από ένα στρατόπεδο εξόντωσης, αγνοούσε την ύπαρξή του. Δεν αγνοούσε όμως το γνήσιο ουγγαρέζικο σαλάμι.

Εξήντα λοιπόν χρόνια μετά την ήττα του ναζισμού και 65 χρόνια από την έναρξη του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Η πρεμιέρα του ήταν το πιο εντυπωσιακό πολεμικό γεγονός στην Ιστορία της ανθρωπότητας.

Απο τις 9 Απριλίου 1940 μέχρι περίπου τα τέλη Μαΐου του ίδιου έτους η Νορβηγία, η Δανία, η Ολλανδία, το Βέλγιο και η Γαλλία είχαν καταληφθεί σχεδόν αμαχητί. Ο πόλεμος-αστραπή του Χίτλερ θα υιοθετηθεί αργότερα από τις ΗΠΑ και θα ονομαστεί χειρουργική επιχείρηση.

Και ο μύθος της αήττητης Αυτοκρατορίας εδραιώνεται και μαζί μ' αυτό το μύθο εδραιώνεται και ένας άλλος. Οι αραβικοί λαοί βλέπουν στους ναζί ένα σύμμαχο εναντίον του αγγλικού ιμπεριαλισμού, όπως ακριβώς και οι Ασιάτες που έβλεπαν -αρχικά τουλάχιστον- του Ιάπωνες κατακτητές ως απελευθερωτές από το γαλλικό και βρετανικό αποικιοκρατισμό. Ολα αυτά μέχρι το Φεβρουάριο του '42, με το Στάλινγκραντ (σημερινό Βόλγογκραντ) που τίναξε στον αέρα αυτό το μύθο του «αήττητου», ήταν η αρχή της συντριβής του ναζισμού.

Και στη γενικευμένη πεποίθηση του γερμανικού λαού πως τίποτα δεν μπορεί να γίνει εναντίον του ναζισμού, έρχεται μια ομάδα γυναικών, στην καρδιά του ναζισμού, στο Βερολίνο, που με τις κινητοποιήσεις της, διαψεύδει αυτή τη βεβαιότητα. Επιτυγχάνουν τη διάσωση 1.700 Εβραίων από σίγουρο θάνατο. Και είναι αξιοπερίεργο πως αυτή η σημαντική μάχη, που κατέληξε σε θρίαμβο, θάφτηκε ολοσχερώς για εξήντα ολόκληρα χρόνια. Δεν ντρέπομαι να ομολογήσω και τη δική μου άγνοια. Το διάβασα τυχαία.** Μερικές λεπτομέρειες χρειάζονται για να σχηματίσουμε μια εικόνα. Στις 27 Φεβρουαρίου 1943, στο Βερολίνο η Γκεστάπο αποφασίζει να μαζέψει και τους τελευταίους Εβραίους, που είχαν απομείνει, για να τους οδηγήσει στην «οριστική λύση», δηλαδή στους φούρνους.

Είχαν απομείνει 5.000 χιλιάδες και τους συλλαμβάνει όλους. Από αυτούς οι 1.700 ήταν παντρεμένοι με Γερμανίδες. Οι γυναίκες, βλέποντας πως οι άντρες τους δεν γυρίζουν σπίτι μετά τη δουλειά, καταλαβαίνουν τι γίνεται.

Καμιά διακοσαριά γυναίκες μαζεύονται στη Rosenstrasse όπου και τα κρατητήρια και ζητούν την απελευθέρωση των συζύγων τους. Την επομένη ο αριθμός διπλασιάζεται και στις επόμενες μέρες ο αριθμός των γυναικών που «πολιορκούν» μέρα-νύχτα το κρατητήριο αυξάνεται. Η Γκεστάπο προσπαθεί να τις διαλύσει με πυροβολισμούς πάνω από τα κεφάλια τους. Αλλά οι γυναίκες δεν έφευγαν. Διαλύθηκαν ύστερα από εφτά μέρες και γύρισαν σπίτια τους μαζί με τους άντρες τους. Χίτλερ και Γκέμπελς υποχώρησαν.

*HITLERS VOLKSTAAT. RAUB, RASSENKRIEG UND NATIONALER SOZIALISMUS Εκδόσεις S. FISCHER, Φρανκφούρτη Μάρτιος 2005

**DOMINIQUE VIDAL, MONDE DIPLOMATIQUE, Μάιος 2005

Του ΠΕΡΙΚΛΗ ΚΟΡΟΒΕΣΗ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 16/05/2005

SF
16/05/2005, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ninja9r
(Κυρίως) αγαπητέ SF:

Τα σημεία τα οποία αναφέρεις με * (αστερίσκο) είναι ήδη καλυμένα από κάοιους ανθρώπους που σπατάλησαν κάποιες ελεύθερες ώρες από τον χρόνο τους για να τα καλύψουν.

<snip>

μοτοσυκλετιστές, οπότε υποθέτω ότι αν κάποιος ενδιαφερθεί, μπορεί να ενημερωθεί και γι΄αυτές...


Όλα αυτά είναι ευχάριστα και χαίρομαι που ισχύουν τελικά, αλλά η πληροφόρηση που έφτανε ως τώρα σε μένα ήταν διαφορετική. Τελικά η "Πρωτοβουλία" έχει κεφαλή ή δεν έχει?!! Μέχρι στιγμής έχω ακούσει και τα δυο...

:wave2:

ninja9r
17/05/2005, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Όλα αυτά είναι ευχάριστα και χαίρομαι που ισχύουν τελικά, αλλά η πληροφόρηση που έφτανε ως τώρα σε μένα ήταν διαφορετική. Τελικά η "Πρωτοβουλία" έχει κεφαλή ή δεν έχει?!! Μέχρι στιγμής έχω ακούσει και τα δυο...

:wave2:

:beer:

Χωρίς να έχω καμία κακή πρόθεση, θα μου προξενούσε μεγάλο ενδιαφέρον να μάθω από που προήλθε αυτή η πληροφόρηση...

Τέλος πάντων όμως, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Θα προσπαθήσω παρακάτω να δώσω μερικές πληροφορίες:

Η Πρωτοβουλία κατ΄ουσίαν είναι η "ένωση" (και η λέξη μπαίνει σε quotes γιατί αυτή η ένωση δεν αφορά την δημιουργία κάποιας Ομοσπονδίας κ.λ.π.) των δυνάμεων κάποιων Αθηναϊκών (προς το παρόν) Λεσχών Μοτοσυκλέτας αλλά και ανεξάρτητων (μη εγγεγραμμένων σε κάποια Λέσχη) μοτοσυκλετιστών με στόχο την κοινή δράση σε κάποια ζητήματα. Για να επιτευχθεί αυτό, υπάρχουν συναντήσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα μεταξύ των εκπροσώπων αυτών των Λεσχών, αλλά και απλών μοτοσυκλετιστών (η Γιαγιά Αρκούδα είναι ένα παράδειγμα) ώστε να αποφασιστούν οι επόμενες δράσεις και να διευθετηθούν λεπτομέρειες (όλα αυτά που εσύ σωστά σημείωσες με αστερίσκο) σχετικά με αυτές. Οι συναντήσεις αυτές κατά κανόνα γίνονται Τρίτη, στην έδρα κάποιας από τις Λέσχες που συμμετέχουν σε αυτήν την κίνηση και είναι ανοικτές σε όλους τους μοτοσυκλετιστές, τουλάχιστον όσον αφορά την ενημέρωσή τους κατ΄αρχήν.

Θα παρατήρησες ίσως ότι οι Λέσχες που συμμετέχουν δεν αναφέρονται ονομαστικά και αυτό δεν έγινε κατά λάθος, αλλά για να αποφευχθεί οποιαδήποτε υπόνοια "καπελλώματος" της όλης κίνησης. Το ποιες είναι βέβαια, δεν είναι μυστικό και όποιος λάβει μέρος στην οποιαδήποτε δράση μπορεί να το πληροφορηθεί.

Οσον αφορά την μορφή των δράσεων: Σαφώς ΔΕΝ είμαστε τέλειοι. Σαφώς και υπάρχει μεγάλος χώρος για βελτίωση και σίγουρα στόχος είναι κάθε φορά να γινόμαστε καλύτεροι, αλλά και να δηλώνουμε παρουσία όσο το δυνατόν πιο τακτικά.

Στόχος της επόμενης δράσης δεν είναι η άμεση αλλαγή του κομίστρου των διοδίων (καθώς τέτοιες αλλαγές παίρνουν πολύ χρόνο και αλεπάλληλες κινητοποιήσεις - άλλωστε και στις προηγούμενες δράσεις που αφορούσαν πάρκινγκ, κάγκελα στα πεζοδρόμια, κάμερες παρακολούθησης και διήθηση δεν περιμέναμε κάποιο άμεσο αποτέλεσμα). Στόχοι όμως υπάρχουν και είναι - όπως εγώ τους καταλαβαίνω - οι παρακάτω:

* Να δηλώσουμε ότι είμαστε εδώ, είμαστε πολλοί και με διάθεση για μαζική αντίδραση στα θέματα που μας θίγουν.
* Να ενημερώσουμε του υπόλοιπους χρήστες του δρόμου για τις διακρίσεις σε βάρος της μοτοσυκλέτας (και πιστέψτε με, υπήρξε ΠΟΛΥΣ κόσμος που παρ΄όλο που γύρναγε μισάωρα στο Κολωνάκι για να βρει πάρκινγκ λόγω του ότι οι μοτοσυκλετες είχαν παρκάρει σαν αυτοκίνητα ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ για τις θέσεις μας)
* Και, ΚΥΡΙΩΣ, η αφύπνιση - συσπειρωση των μοτοσυκλετιστών (κυρίως όσων ΔΕΝ έχουν σχέση με κάποια Λέσχη) σε κοινούς στόχους διεκδικήσεις.

Αυτά, και ζητώ συγνώμη αν κούρασα ...

:wave2:

SF
17/05/2005, 09:57
Δημοσίως, απλώς να πω ότι μάλλον (δηλαδή ελπίζω να) συμφωνείς ότι μια αφίσα που λέει "ψιλά στη μία τσέπη και χοντρά στην άλλη, και μετά καφές και γνωριμία" δε συνάδει σε κάτι τόσο σημαντικό (ως ζήτημα) και τόσο μαζικό (αν πρόκειται όντως να συμμετέχουν πολλές λέσχες και ομάδες (έστω και άτυπα)).

Non?

:wave2:

ninja9r
17/05/2005, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Δημοσίως, απλώς να πω ότι μάλλον (δηλαδή ελπίζω να) συμφωνείς ότι μια αφίσα που λέει "ψιλά στη μία τσέπη και χοντρά στην άλλη, και μετά καφές και γνωριμία" δε συνάδει σε κάτι τόσο σημαντικό (ως ζήτημα) και τόσο μαζικό (αν πρόκειται όντως να συμμετέχουν πολλές λέσχες και ομάδες (έστω και άτυπα)).

Non?

:wave2:

Ελπίζω να σε καλύπτει το: "Δεν είμαστε τέλειοι, απλά προσπαθούμε κάθε φορά να είμαστε καλύτεροι".

afrotwin
17/05/2005, 11:48
oles i kinitopioisis prepi na proerxonte apo kapio motosikletistiko forea sovaro me parousia xronon ke kiros sta politika dromena

episis i kinitopioisis prepi na ine mazikes epidi mas aforoun olous
mpori na exoun tin morfi porias diadilosis me kata8esi etimaton

i tin morfi xapenink me parousia kanalion alios den 8a ipologisoun to politiko kostos ta remalia i politikoi

an mazeftoun 20-30 mixanes sta diodia den simeni tipota
an gini mia poria me 300 mixanes sto kentro tis a8inas ke 8igete i listia pou ginete stous motosikletistes sto 8ema tou antitimou ton diodion 8a ine apotelesmatiki i praksi....

ena episis oreo ine na pame sta diodia na anevasoume tis mixanes se fortiga me plastigka ke na mas pernane ta diodia stin karotsa ke na plironi mono to fortigo ke emis stin karotsa na gkazonoume ke na tous xeretame epidiktika na to kanoume afto merikes fores pera do8e sta diodia parousia kanalion

i na stisoume ena diodio:lol: apo xartoni ke otan ftani eki o motosikletistis na ton gdinoume ke na ton afinoume me to sovrako ke meta na pernai
ke afou ton afinoume ekte8imeno na exoume pano pou na grafoun me to antitimo sas frontizoume gia tin asfalia sas
ke meta an epefte ke se kapia lakouva 8a itan akoma kalitera
eno kouvalagan ton proigoumeno me forio.....

ala pios 8a ta analavi ola afta an den ine sovaros foreas me 5 skorpia atoma den ginonte

Rezeguet
19/05/2005, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


i na stisoume ena diodio:lol: apo xartoni ke otan ftani eki o motosikletistis na ton gdinoume ke na ton afinoume me to sovrako ke meta na pernai
ke afou ton afinoume ekte8imeno na exoume pano pou na grafoun me to antitimo sas frontizoume gia tin asfalia sas
ke meta an epefte ke se kapia lakouva 8a itan akoma kalitera
eno kouvalagan ton proigoumeno me forio.....

ala pios 8a ta analavi ola afta an den ine sovaros foreas me 5 skorpia atoma den ginonte

χαχαχαχαχα τι λεει το ατομο! :lol: :rotflmao:

Εγω λεω Να κρεμασουμε την γνωστη ταμπελα με του αλλους τροπους πληρωμης και να κανουμε αυτο που ειπε ο αφρο με τα χαρτινα διοδια αλλα καπως να εφαρμοσουμε (παραστατικα τωρα) και την πινακιδα...αν προσφερθει καμια γυναικα δεχομαι να ανεβω και να αναλαβω ολη την οργανωση της διοργανωσης! :lol: :lol: