PDA

View Full Version : ΜηΧανικο Abs



kana
13/05/2005, 22:41
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ABS (HS ABS); ΤΙ ΚΟΛΠΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΕΓΩ;

ΦαΡαω
14/05/2005, 10:03
Δεν νομίζω οτι είναι και ότι καλύτερο!
Το θέμα είναι πως δουλεύει.
Τοποθετείται μια βαλβίδα στο κύκλωμα των φρένων που κόβει την πίεση των υγρών.Με απλά λόγια σου κόβει δύναμη απ΄την μανέτα όταν φρενάρεις έτσι ώστε να μην μπλοκάρει ο τροχός.Σε νορμάλ οδόστρωμα για να μπλοκάρει ο τροχός θέλει μεγάλη πίεση,οπότε με αυτό το σύστημα μάλλον θα έχεις ένα αδύναμο μπροστινό φρένο.
Σε βρεγμένο,πιο καλά να φρενάρεις με το πόδι κάτω,φανταστικέ οδηγέ μου!! :D :D
Η αποψή μου::nono: :nono

ΦαΡαω
14/05/2005, 10:06
Αν θές και πιο πολλές πληροφορίες
http://jw4u.com/vehicles/automobile/abs/

kana
15/05/2005, 11:08
:look: :look: :look: :eek: :eek: :eek: :uplate: :uplate: :uplate: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
ΜΕΝΩ ΑΦΩΝΟΣ, ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ, ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕ ΤΥΠΕ. ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?? ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΖΟΥΜΕ??? ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΩΡΑ??? ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕ. ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΜΠΥΡΕΣ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ, ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΦΕΡΑΝΕ, ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΕΣ.:beer: :beer: :beer:

lousou76
15/05/2005, 11:45
χμμμ πατάτα φαίνεται κ μάλλον επικίνδυνο.Το ABS καταλαβαίνει ηλεκτρονικά πότε κλείδωσε ο τροχός και τότε δίνει την εντολή για μείωση πίεσης φρένου.
Το συγκεκριμένο θέλει "tuning" όπως λένε οι οδηγίες εγκατάστασης σε καθαρό ασφάλτινο ξηρό δρόμο για να βρείς μόνος σου το σημείο πίεσης όπου το φρένο μπλοκάρει. Το σημείο αυτό όμως αλλάζει βάση της φθοράς των ελαστικών, της ποιότητας και κατάστασης του δρόμου, της γωνίας του ελαστικού με το δρόμο τη συγκεκριμένη στιγμή κλπ.
Φυσικά και δε μπορείς εσύ κάθε φορά που βρέχει να βιδώνεις και να ξεβιδώνεις, πόσο μάλλον όταν πας βόλτα που θα πρέπει να ξέρεις τι δρόμο θα συναντήσεις.

Το ηλεκτρονικό ABS λειτουργεί ΣΕ ΚΑΘΕ περίπτωση άσχετα αν πάτησες λάδια ή πάγο ή λακούβα και θα ξεμπλοκάρει τον τροχό άσχετα την πίεση που έβαλες στο φρένο.

Το συγκεκριμένο σύστημα απλά δε θα σε αφήσει να φρενάρεις ακόμη κ αν μπορείς.

Μόνο σε σταθερά όρια δρόμου μπορεί να δουλέψει αυτό.

kana
16/05/2005, 17:20
ΠΟΛΥΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΗΛΑΔΗ. ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ. ΟΚ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.:winka: