PDA

View Full Version : Ξεμπούκωμα



adam_tsouk
13/05/2005, 23:17
Όλες τις μηχανές αν τις "πλακώσεις" για λίγη ώρα ξεμπουκώνουν.

Με το Ζ έχω παρατηρήσει ότι αυτό γίνεται λίγο διαφορετικά.

Κατ' αρχήν, με το που το βάζω μπροστά το μηχανάκι ακούγεται πολύ σιγά και ψιλοσέρνεται. Σιγά σιγά καθαρίζει ο ήχος του και με το που το ανοίξω λίγο έρχεται στα ίσα του.


Άμα όμως τύχει να βγω σε εθνικό δρόμο και αρχίσω να πλακώνομαι για αρκετή ώρα (170-220 χλμ/ω) το μηχανάκι αλλάζει τελείως συμπεριφορά κάτι που δεν γίνεται αν πχ ΄σπάσω 1-2-3 σε κάποιο ανοιχτό δρόμο!
Από κει και πέρα η εξάτμιση αλλάζει ήχο, γίνεται πιο οξύς, και το μηχανάκι τραβάει πολύ καλά και από τις χαμηλές στροφές!!!

Με λίγα λόγια..... γίνεται Ζuper!!!:D



Γιατί όμως να γίνεται μόνο με τέτοιο άνοιγμα;

idi
13/05/2005, 23:21
γιατι εισαι κουλος και το μηχανακι υποφερει στα χερια σου ρεεεεε :rotflmao: :rotflmao:

δωσε γκαζι λεμε... αν ειναι να το πηγενεις σιγα ... πουλα το και παρε Honda!!!

adam_tsouk
13/05/2005, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
γιατι εισαι κουλος και το μηχανακι υποφερει στα χερια σου ρεεεεε :rotflmao: :rotflmao:

δωσε γκαζι λεμε... αν ειναι να το πηγενεις σιγα ... πουλα το και παρε Honda!!!


Ρε, άντε κάνε κανα κρύο ντουζ!

Αθήνα δεν το χρησιμοποιώ εκτός από σπάνιες περιπτώσεις (όπως αύριο χαμένε) καθώς και τις καφεδιές που κανονίζεται και περνάω όλη την Αθήνα για να έρθω!


Αλλά εγώ λέω ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν πηγαίνω τέζα για αρκετή ώρα.

AFTER
14/05/2005, 00:17
Το εχω παρατηρησει με ολα τα μηχανακια που ειχα αυτο!

Ισως γινεται γιατι καθαριζουν διαφορα σημεια απο τα υπολειματα των καυσαεριων,με την βιαιη ροη του αερα(καυσαερια)!

Προχθες πηγαινα καπου απο Αττικη οδο με μεγαλη ταχυτητα για πολυ ωρα,και μολις βγηκα στην Βαρης-Κοροπιου το μηχανακι εγραφε με απλο ανοιγμα γκαζιου(αλλα βιαιο) απο τα 120-140 km/h!!! :hypnotize :eek:
Νομιζα οτι ειχε κατι ο δρομος ή μου ειχαν χυθει λαδια,αλλα δεν ηταν τιποτα απο τα δυο!
Και ο δρομος ηταν σχετικα καλος,οχι Πατησιων!
Παντως γενικα δυσκολευομαι πολυ να κανω πραγματικα γρηγορη εκκίνηση σε γλυστερο δρομο,με αποτελεσμα να με αφησει απο τα πρωτα 3 μετρα πισω ενα fazer600,λογω ατελειωτου burn-out :bawl:

Idi γιατρε,τι να κανω?
:ninja:

idi
14/05/2005, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Idi γιατρε,τι να κανω?
:ninja:

practice, practice, practice

και σεξουαλικα υπονοούμενα στο λαστιχά σου (τρελο αγορι...) να σΕ κανει καλύτερες τιμες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
14/05/2005, 01:07
Δηλαδη εννοεις οτι τα bridgestone που φοραει μαμα,γλυστρανε στα γλυστερα?(τι ειπα τωρα...)

bonepeeler
14/05/2005, 03:27
Δηλαδη εννοεις οτι τα bridgestone που φοραει μαμα,γλυστρανε στα γλυστερα?(τι ειπα τωρα...)


Πάντως για Burn Out είναι ότι πρέπει.:D :D :D

Ρε σεις,επειδή το ανοίγω συνεχώς πάνω από 9000 στροφές λέτε να έχω πρόβλημα αργότερα με τον κινητήρα;



:beer:

BAD BOY
14/05/2005, 14:12
OXI ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠ ΓΙΑ ΤΟΝ AFTER.ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΛΥΣΤΡΑΝΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ.ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ,ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ,ΚΡΑΤΑΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ ΒΑΖΕΙΣ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΓΚΑΖΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ.ΚΑΝΤΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΠΙΑΝΕΙ:beer:

idi
14/05/2005, 15:00
τα μαμα bridgestone BT-012 ειναι μιαααααααα χαρααααααααα λεμε!!! :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

adam_tsouk
14/05/2005, 17:03
Καλά τα BS αλλά νομίζω ότι αργούν πολύ να ζεσταθούν.



AFTER, και εγώ κάτι τέοιο φαντάζομαι ότι ξεμπουκλώνει πολύ καλύτερα αλλά όπως τα λες, τεράστιες διαφορές στα ανοίγματα και στον θόρυβο (μαμεί!:D )

AFTER
14/05/2005, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
OXI ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠ ΓΙΑ ΤΟΝ AFTER.ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΛΥΣΤΡΑΝΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ.ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ,ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ,ΚΡΑΤΑΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ ΒΑΖΕΙΣ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΓΚΑΖΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ.ΚΑΝΤΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΠΙΑΝΕΙ:beer:

Το ξερω αυτο το κολπο,το κανουν και στους αγωνες dragster πριν την εκκινηση,και κανονικα ετσι πρεπει να γινεται για μια σωστη/γρηγορη εκκινηση!
Αλλα το φανταζεσε ο τυπος με το hornet(μπερδευτηκα πριν,δεν ηταν fazer),να με εβλεπε ξαφνικα να κατεβαζω ποδια και να αρχισω τα burn out στο φαναρι της Συγγρου?

Το πιο πιθανο ηταν να εφευγε κυριλε λεγοντας ''ειναι τρελοι αυτοι οι Ρωμαιοι''

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ Ζ-badboy'stou!

Πολεμαω να σου στειλω pm αλλα τα εχεις off!
Θελω να παρω την καρινα που εχεις και εσυ(Puig),και θα ηθελα να μου πεις εντυπωσεις!

Μπαινει ευκολα ή θελει να αγορασω και τιποτα αλλο?
Επισης επειδη εχω το s το κοκκινο αν θυμασαι,που προτεινεις να παω να την βαψω?

Θυμαμαι οτι ειχες πει οτι βρισκει κατω σε εντονες κλησεις!
Ποσο εντονες δηλαδη?

Αυτα τα ολιγα :wave2:

BAD BOY
14/05/2005, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Το ξερω αυτο το κολπο,το κανουν και στους αγωνες dragster πριν την εκκινηση,και κανονικα ετσι πρεπει να γινεται για μια σωστη/γρηγορη εκκινηση!
Αλλα το φανταζεσε ο τυπος με το hornet(μπερδευτηκα πριν,δεν ηταν fazer),να με εβλεπε ξαφνικα να κατεβαζω ποδια και να αρχισω τα burn out στο φαναρι της Συγγρου?

Το πιο πιθανο ηταν να εφευγε κυριλε λεγοντας ''ειναι τρελοι αυτοι οι Ρωμαιοι''

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ Ζ-badboy'stou!

Πολεμαω να σου στειλω pm αλλα τα εχεις off!
Θελω να παρω την καρινα που εχεις και εσυ(Puig),και θα ηθελα να μου πεις εντυπωσεις!

Μπαινει ευκολα ή θελει να αγορασω και τιποτα αλλο?
Επισης επειδη εχω το s το κοκκινο αν θυμασαι,που προτεινεις να παω να την βαψω?

Θυμαμαι οτι ειχες πει οτι βρισκει κατω σε εντονες κλησεις!
Ποσο εντονες δηλαδη?

Αυτα τα ολιγα :wave2: ΔΕΝ ΕΙΠΑ BURN OUT ΚΑΠΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΛΙΓΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ ΚΥΡΙΛΕ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ ΣΑΝ ΚΟΤΑ.ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΜ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ.Η ΚΑΡΙΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ.ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΜΟΝΟ.ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΨΕΙΣ ΣΕ ΒΑΦΕΙΟ ΑΥΤΟ-ΜΟΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ.ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΤΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 1cm ΠΡΙΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ.ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΕΣ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ.4 ΒΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ :beer: :beer: :beer:

AFTER
15/05/2005, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΔΕΝ ΕΙΠΑ BURN OUT ΚΑΠΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΛΙΓΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ ΚΥΡΙΛΕ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ ΣΑΝ ΚΟΤΑ.ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΜ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ.Η ΚΑΡΙΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ.ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΜΟΝΟ.ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΨΕΙΣ ΣΕ ΒΑΦΕΙΟ ΑΥΤΟ-ΜΟΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ.ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΤΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 1cm ΠΡΙΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ.ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΕΣ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ.4 ΒΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ :beer: :beer: :beer:


Να σου πω την αληθεια μου αρεσε περισσοτερο απο την ermax για παραδειγμα!

Εχει και κατι νευρα στο πλαι που θα πηγαινει μουρλια με τα νευρα στο fairing που εχει s,το οπως το εχω φανταστει.
Παντως να ακουμπαει κατω 1cm πριν το τελειωμα του λαστιχου ειναι οντως νωρις,αλλα μπρος τα καλη...:rolleyes:

Εξαλλου να δωσω 200€+ για μια καρινα το θεωρω υπερβολικο,την puig την βρηκα 128€!

Σε ευχαριστω παντως :wave2:

Ταξιδευτής
02/05/2006, 11:01
Βρε παιδια να ρωτησω κατι; (μην βαρεσετε!)

Εγω ειμαι νεος μοτοσυκλετιστης, και η Ζ ειναι η πρωτη μου μηχανη (ειπαμε μην βαρατε!)...

Σαν νεος προσπαθω να ειμαι ποοοολυ προσεκτικος, και δεν εχω ανοιξει ποτε το γκαζι της αποτομα η πολυ....

Επισης δεν αφηνω τις στροφες να περνανε τις 4,000 γενικα, και αλλαζω στην επομενη... Ετσι ειχα μαθει απο το αυτοκινητο...

Μου ειναι δυσκολο να το αφηνω το μοτερ να ειναι με 2α πχ κ 6-7 χιλ στροφες κ να πηγαινω με 50 χλμ/ωρα πχ, οποτε αλλαζω κ βαζω τριτη.

Του κανω ζημια ετσι; Αν δεν το δουλευω και σε πιο ψηλες στροφες θα παθει κατι; :o :o

idi
02/05/2006, 11:11
και γιατι το κανεις αυτο?

το μηχανακι εχει σχεδιαστει να δουλευει σε ολο το φασμα των στροφων/λεπτο μεχρι τα "κοκκινα" χωρις κανενα προβλημα

ομως μεχρι τις 4000 στροφες που το δουλευεις εσυ, δεν εχει καλη αποδοση ο κινητηρας και το ζοριζεις χωρις λογο

προσπαθησε να μενεις περισσοτερο στις στροφες 6000-8000 ή ακομα και πιο ψηλα μεχρι τον κοφτη, γιατι εκει το μοτερ "δουλευει" καλυτερα

:wave2:

Ταξιδευτής
02/05/2006, 11:16
Εεεε.... Βασικα το κανω γιατι ανοιγω πολυ σιγα το γκαζι και δεν ξερω... Δεν μου ακουγεται πολυ χαρουμενο να δουλευει σταθερα στις 6-7000 στροφες!

Αν ενοιωθα πιο σιγουρος ωστε να μπορω να επιταγχυνω και να μην μενει "στασιμη" σε καποιες στροφες η μηχανη τοτε θα ηταν αλλο.....

Απλα αναρωτιομουν... Αν πηγαινεις με μια σταθερη (χαλαρη) ταχυτητα, ειναι καλυτερο να ανεβαζεις μια ταχυτητα η να το κρατας ψηλα και με μια κατω;

idi
02/05/2006, 11:18
πραγματικα μενω εκπληκτος με αυτο που λες!

το μοτερ ακουγετε ΠΟΛΥ καλυτερα οταν δουλευει γυρω απο τις 8000 στροφες σε Ζ750!!!!! βγαζει εναν σουπερ μπασο και γλυκο ηχο!!!

alexk
02/05/2006, 12:25
Tο γνωστό σε όλους μπούκωμα, έχει να κάνει με την συγκέντρωση άκαυτης βενζίνης στην επιφάνεια των εμβόλων, τον θάλαμο της κυλινδροκεφαλής στο χώρο καύσης και στις βαλβίδες. Η άκαυτη αυτή βενζίνη δημιουργεί μία "κρούστα" που στην υφή του χεριού μοιάζει με παχύρευστο γράσσο.

Το γνωστό σε όλους μας ξεμπούκωμα, γίνεται όταν οδηγούμε έχοντας τον κινητήρα μας σε παρατεταμένης διάρκειας, υψηλό φορτίο. Το υψηλό φορτίο υπάρχει όταν πηγαίνουμε με υψηλή ταχύτητα (το μοτέρ πρέπει να "σπρώξει" δυνατά για να νικήσει την δύναμη της αντίστασης του αέρα). Σε αυτές τις συνθήκες, κάνει την εμφάνισή του ο γνωστός καπνός (μαυρίλα) που βγαίνει από την/τις εξάτμιση/εις. Ο καπνός αυτός είναι το κάψιμο ουσιαστικά της άκαφτης βενζίνης που είχε συσωρευτεί στο θάλαμο καύσης.

Η αλήθεια είναι ότι οι κινητήρες χρειάζονται ξεμπούκωμα, ειδικά όταν λειτουργούν για ώρα σε συνθήκες χαμηλών στροφών και χαμηλού φορτίου.

xtrm600
02/05/2006, 21:29
niko δεν στρώνεις ε?
Και παλι κακό θα είναι να κρατάς σταθερές στροφές δηλ αλλά λέμε τώρα.
Βγάλτο μια Αττική οδό αν είσαι αθήνα και άνοιξέ το.
Μετά τις 7000 γίνεται...γαργαλιστικό :D :D

bonepeeler
02/05/2006, 22:04
Στα κόκκινα δουλεύει καλύτερα.:a13: :a19:

Zzz750
11/05/2006, 15:21
Παιδες...το ξεμπουκωμα δεν ειναι να το σπασεις το μηχανακι 1η-2α-3η και γενικα να το πας κοφτες και τελικες!

Το σωστο ξεμπουκωμα ειναι ειναι να εχεις τον κινητηρα για αρκετη ωρα (πανω απο κανα δεκαλεπτο) σε στροφες (σταθερες οσο γινεται) περιπου στο 75 % των δυνατοτηττων!

Με αλλα λογια το 750 στις 8000-8500 στροφες.Τοτε οπως αναφερατε και προηγουμενος, καιγονται ολα τα καταλοιπα του καυσιμου και του λαδιου (ολοι οι κινητηρες τσιμπανε λιγο και αυτα κολανε στην εξατμιση) με αποτελεσμα γενικα και ο κινητηρας αλλα και τα περιφερειακα του (εξατμιση κτλ) να δουλευουν better than ever !!!:lol:

Τα ξερω αυτα, γιατι με το αμαξι που κανω καμια ψιλη που και που με το αμαξι και πιστεψτε με δεκα λεπτα πριν εφαρμοζω την παραπανω τακτικη και το αμαξι αλλαζει εντελως!!!!:a5: