PDA

View Full Version : Μπαταρία για Hornet Yusa YTX7L-BS



Sabre
20/10/2009, 09:17
Σήμερις το πρωϊ με την δροσούλα ,η OEM μπαταρία απο το Hornet αποφάσισε να παραδώσει το πνεύμα μετα απο 4 χρόνια λειτουργίας.
Εντελώς πληροφοριακά πήρα 2 τηλεφωνάκια στον Σαρακάκη για να ρωτήσω τιμές για καινούργια μπαταρία και στον Τόγελο που είδα ότι φέρνει και αυτός Yuasa.


:rolleyes:

O Σαρακάκης κοντά στα 100 φεύγα κάτι ευρώ,περίπου όσα και ο Τόγελος.:bigcry:
Το θέμα είναι ότι ο Τόγελος μου ανέφερε ότι υπάρχει και ιμιταθιόν με 20κάτι ευρώ και με 42 ευρώ αντίστοιχα.

Ερώτησης πρός τους κατόχους που έχουν αλλάξει μπαταρία: εκτός απο Yuasa μήπως έχετε βάλει καμία άλλη μάρκα και έχετε δεί προκοπή; ίσως και με λίγότερα απο 100τόσα ευρώ;
Π.χ Βosch και αν έχετε κωδικό;



:sad: όχι τπτ άλλο αλλά δέν έχει και κατηφόρες στην γειτονιά να βάζω μπρός τον ματρακά. :lol:

:wave2:

harris_x
20/10/2009, 09:22
Είχα βάλει μια που είχε 40euro και για έναν χρόνο που είχα το μηχανάκι (το έχω πουλήσει) δεν είχε κανένα πρόβλημα!

Μάρκα κλπ δεν θυμάμαι!

:wave2:

sapila racing
20/10/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Σήμερις το πρωϊ με την δροσούλα ,η OEM μπαταρία απο το Hornet αποφάσισε να παραδώσει το πνεύμα μετα απο 4 χρόνια λειτουργίας.
Εντελώς πληροφοριακά πήρα 2 τηλεφωνάκια στον Σαρακάκη για να ρωτήσω τιμές για καινούργια μπαταρία και στον Τόγελο που είδα ότι φέρνει και αυτός Yuasa.


:rolleyes:

O Σαρακάκης κοντά στα 100 φεύγα κάτι ευρώ,περίπου όσα και ο Τόγελος.:bigcry:
Το θέμα είναι ότι ο Τόγελος μου ανέφερε ότι υπάρχει και ιμιταθιόν με 20κάτι ευρώ και με 42 ευρώ αντίστοιχα.

Ερώτησης πρός τους κατόχους που έχουν αλλάξει μπαταρία: εκτός απο Yuasa μήπως έχετε βάλει καμία άλλη μάρκα και έχετε δεί προκοπή; ίσως και με λίγότερα απο 100τόσα ευρώ;
Π.χ Βosch και αν έχετε κωδικό;



:sad: όχι τπτ άλλο αλλά δέν έχει και κατηφόρες στην γειτονιά να βάζω μπρός τον ματρακά. :lol:

:wave2:

Μην συνεχίσεις το σπρώξιμο γιατί μετα θα θέλεις και ανορθωτή! Αλλαξέ την άμεσα και μην κυκλοφορείς μέχρι να την αλλάξεις.
Εγω πάντως στο 900 έβαλα την Yuasa να είμαι ήσυχος. Αν βάλεις φτηνιάρικη σίγουρα δεν θα κρατήσει τόσο διαστημα, και δεν θα είναι κλειστού τύπου άρα θα πρέπει να την ελέγχεις συχνά.
Υπάρχει κι άλλο ενδεχόμενο....
Εχεις δεί μπαταρία να εχει ανοίξει στα δύο και ολα τα υγρά της παντού? Καλύτερα να μην δείς στο Hοrnet σου, εγω την είδα σε μηχανάκι φίλου και ηταν για κλάματα.

xrisimix
22/10/2009, 22:04
Καλησπέρα,

Συμπτωματικά και η δικιά μου μπαταρία άρχισε τις τσούκιες. Για τον λόγο αυτό πήγα στον Τόγελο και μου είπε τα ίδια, 100€ φεύγα για γνήσια, 42€ για Yuasa Μαλαισίας και κάτι άλλο 20-25€. Τελικά κατέληξα στην Yuasa Μαλαισίας.
Για να έχει το όνομα Yuasa δεν μπορεί να είναι χάλια. Σίγουρα θα υπάρχουν προδιαγραφές από την μαμά εταιρία. Από την άλλη εκείνο το αναθεματισμένο το φτερό (σήμα Honda) ανεβάζει την τιμή στα ύψη.
Και μια και το έφερε η κουβέντα, νομίζω ότι η μπαταρία είναι υπερβολικά μικρή για την CBF600 (αυτήν έχω και φοράει την ίδια μπαταρία). Το Transalp που είχα φόραγε μπαταρία 12 Αh και η YTX7L-BS είναι 6 Ah.

Sabre
23/10/2009, 10:35
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

Για την ιστορία αγοράστηκε Πάαλε Yuasa ,made in Taiwan είναι αυτή, μούφα; :look: λές; κλειστού τύπου βεβαίως.
Τοποθετήθηκε και δουλεύει άψογα...so far..so good...so what?
Άρα εκτός απο Μαλαισία έχουμε και απο Ταϊβάν ,εκτός απο japan που ήταν κάποτε οι original.
Του Σαρακάκη τι σκατά ήταν δέν κατάλαβα μιας και η ΟΕΜ που αντικατέστησα εκτός απο το πτερό δέν δίνει κανένα info περί προελεύσεως.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχω κανένα απρόοπτο που έγραφε και ο Σαπίλας απο πάνω.
Συνάδελφε xrisimix έχεις δίκιο για το Τρανσάλπ, η YB12A-B που δίνει η Υuasa είναι 12Ah! περίεργο....

Sabre
11/12/2009, 12:44
:sad: (οχι που θα πηγαίνανε όλα καλά...)


..και συνέχεια στο θέμα μιας και η καινούργια μπαταρία δέν έκανε δουλειά.

Ανορθωτής τελικά :blush: (μην γελάτε)



Στο θέμα μας:

Δυνατό σκάσιμο (1) απο την εξάτμιση κατά την πρώτη εκκίνηση με καινούργια μπαταρία (σ.σ και με παλιό και με νέο ανορθωτή).Στις επόμενες εκκινήσεις παίρνει μπρός χωρίς κανονιές...
Δέν έχω μετρήσει ακόμα την μπαταρία ,κάτι που θα το κάνω το ΣΚ που θα είμαι σπίτι.
Ο μηχανικός με διαβεβαίωσε ότι ολα είναι οκ,αλλά δέν έχω προλάβει να το τσεκάρω όπως έγραψα.
Ναι ο ματρακάς μου κάνει κάτι ψιλά σκασιματάκια :yuck: εν'κινήση καθώς θέλει μια σωστή ρύθμιση μίγματος (τελικό+φίλτρο+Ζιγκλέρ)
Να ανυσηχώ για νέο ηλεκτρικό πρόβλημα; Ανορθωτής/μπαταρία πάλι;
Ερωτώ μπάς και προλάβω το κακό.
Ευχαριστώ παίδες για όποιες τυχόν απαντήσεις και πείραγμα σχετικά με το αξιόπιστο:rolleyes: Χόνδα μου
:wave2:

sapila racing
11/12/2009, 12:52
Μαλλον ο ανορθωτής τα παιξε το διάστημα που εβαζες μπρος σπρωχτά κι εφευγες ενω η μπαταρία ηταν ψόφια.

Τωρα αλλαξες και ανορθωτή ανα κατάλανα καλά, σωστά?

Το πρόβλημα ποιό είναι τώρα, οτι κάνει μπαμ μπούμ? Και πριν δεν έκανε?

Sabre
11/12/2009, 13:12
Ο ανορθωτής βγήκε off (χωρίς να σμπρώξω:blush: ) και αποτελείωσε την παλιά (1η)μπαταρία.
Άλαξα μόνο μπαταρία,πήρε μπρός με ένα κρότο:a53:
Αφού ο ανορθωτής ήταν off (duh!) μας τελείωσε και η δεύτερη μπαταρία
Αλάχθηκε ο ανορθωτής και μπήκε πάνω φρέσκια μπαταρία.
Ξαναπήρε μπρός με ένα κρότο :bawl:
Αυτό με το σκάσιμο κατά την πρώτη εκκίνηση δεν καταλαβαίνω.Και μόνο με την πρώτη εκκίνηση κάθε φορά που αλλάζω μπαταρία.

reinmeister
11/12/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Ο ανορθωτής βγήκε off (χωρίς να σμπρώξω:blush: ) και αποτελείωσε την παλιά (1η)μπαταρία.
Άλαξα μόνο μπαταρία,πήρε μπρός με ένα κρότο:a53:
Αφού ο ανορθωτής ήταν off (duh!) μας τελείωσε και η δεύτερη μπαταρία
Αλάχθηκε ο ανορθωτής και μπήκε πάνω φρέσκια μπαταρία.
Ξαναπήρε μπρός με ένα κρότο :bawl:
Αυτό με το σκάσιμο κατά την πρώτη εκκίνηση δεν καταλαβαίνω.Και μόνο με την πρώτη εκκίνηση κάθε φορά που αλλάζω μπαταρία.

ακαυστη βενζινη στην εξατμιση σου απο τα ψοφια μιζαρισματα η οποια αναφλεγεται μολις παρει μπρος...

Sabre
11/12/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ακαυστη βενζινη στην εξατμιση σου απο τα ψοφια μιζαρισματα η οποια αναφλεγεται μολις παρει μπρος...

makes sence... :beer:

Θα έχω τον νού μου, μιας και όποιος καεί στον χυλό λένε.....


:lol:

power hornet
11/12/2009, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ακαυστη βενζινη στην εξατμιση σου απο τα ψοφια μιζαρισματα η οποια αναφλεγεται μολις παρει μπρος... σωστος ο μαστορας με προλαβε.
ρε εσυ σπυρο που εχεις χαθει ε?ειπαμε η σφιγγες δεν παθαινουν τιποτα ρε, 100ευρω μου φαινετε σου επιασε τον κωλο 80 εγω την πληρωσα.