PDA

View Full Version : Κουνήματα στο τιμόνι!!!



Konti
20/10/2009, 09:32
Λοιπόν οπως λέει και ο τίτλος......

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Το dakaraki μου πλέον εχει 72,000 χλμ.... και κάμποσα χλμ σε χώμα/ κροκάλα κλπ..... οι αναρτήσεις τα ψιλοφτύσανε.....ειδικά η πίσω..... απο καιρό το τιμόνι στα 60-80 klm/h είχε αρκετες ταλαντώσεις-κοσκίνισμα- (μετά τα 100kml/h εξαφανίζονταν) ήξερα το πρόβλημα και γι' αυτο αποφάσισα να δω τι μπορώ να κάνω με τις αναρτήσεις , μπροστά θα έβαζα WP ελατήρια! Πίσω δεν ειχα αποφασίσει ακόμα!

Σε μια συζήτηση που ειχα με εξουσιοδοτημένο μου είπαν οτι πρεπει να την αλλάξω ότι δεν πέρνει επισκευή (η πίσω) κλπ... και μου πρότεινε και WP ολόκληρη ανάρτηση πίσω (με μηχανική προφόρτιση βέβαια-> 500€-περίπου-τώρα πως θα τη ρύθμιζα εκεί που είναι και με το τεπόζιτο ετσι οπως είναι στο dakaraki δεν ξέρω, τελος πάντων)!

Το τελευταίο σενάριο το παραβλέπω...και αλλάζω κανονικά εμπρός με WP ελατήρια και λαδάκι...μια χαρά!

Πάμε στο πίσω, λέω θα κάνω επισκευή στο πίσω και θα βάλω WP ελατήριο και εκεί και βλέπουμε! Ελα όμως που δε βρήκα πουθενα WP ελατήριο! Ο εισαγωγέας θα εφερνε τέλος Οκτώβρη (η επισκευή έγινε μέσα Σεπτέμβρη) και δε μπορούσα να αφήσω το μηχανάκι ετσι, το χρησιμοποιώ κάθε μέρα στην δουλειά μου!!!!

Τι να κάνω το επισκευάζουμε το αμορτισέρ και βάζουμε ενα "δαχτυλίδι" στο τέλος του μαμα ελατηρίου για ενίσχυση! Πράγματι εκεί που πριν την επισκευή με το που "πίεζα" το πίσω μερος της μηχανής ανεβοκατέβαινε χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, τώρα μια χαρά όλα!

Το θέμα είναι οτι οι ταλαντώσεις στα 60-80κλμ υπάρχουν ακόμα! Τι μπορώ να κάνω...εχω σκληρύνει την προφόρτηση και την επαναφορά μπας και δω αποτέλεσμα αλλα τίποτα!

Υπάρχει κάποια λύση ρε παιδιά! Το να λύσω πάλι το ελατήριο πίσω δεν είναι και εύκολο, καθώς θα ξερετε σ'αυτά τα μηχανάκια πρέπει να βγάλεις τεπόζιτο, υποπλαίσιο κλπ....

λούκινγκ φόργουορντ του γιόρ αντβάιζ.....:rotflmao: :rotflmao:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:wave2: :wave2:

DrBig
20/10/2009, 09:37
Για ριξε μια ματια στους ρυθμιστες της αλυσιδας του πισω τροχου να δεις αν ειναι σωστα ευθυγραμμισμενοι.

Konti
20/10/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για ριξε μια ματια στους ρυθμιστες της αλυσιδας του πισω τροχου να δεις αν ειναι σωστα ευθυγραμμισμενοι.

Αλυσογράναζα πρέπει να αλλάξω σίγουρα! Είναι στα τελευταία της η αλυσίδα, λες να επηρεάζει? Πάντως είναι σωστα οι ρεγουλατόροι (είμαι αρκετά σχολαστικός σ'αυτό)!

DrBig
20/10/2009, 09:44
Η αλυσιδα οχι, η ευθυγραμμιση του τροχου ομως ναι. Παρομοιο προβλημα ειχε το ντακαρ φιλου και ο δεξιος αποστατης με τον αριστερο ηταν οφ περιπου 5 χιλιοστα.

Konti
20/10/2009, 09:51
Ναι αλλά η ταλαντώσεις μετά τα 80klm/h εξαφανίζονται.... αν ηταν λάθος οι ρυθμιστές θα εξακολουθούσε ετσι δεν είναι?

Ασε που 5mm δεν είναι και μικρή διαφορά! Καλά και δεν είχε άλλο πρόβλημα πέρα απο τις ταλαντώσεις?

G/S
24/10/2009, 11:06
Θα προτεινα να ριξεις μια ματια στα ρουλεμαν του τιμονιου και τα ρουλεμαν τροχων και ψαλιδιου.Επισης παιζει να θελουν και οι τροχοι ακτινολογηση.

daedal
29/03/2010, 11:56
Με μια καλή ζυγοστάθμιση θα λυθούν όλα..

Φιλικά,
Κώστας