PDA

View Full Version : Sos! Αναζήτηση Ασφαλιστικής - ΕΠΕΙΓΟΝ



Viperalus
20/10/2009, 16:35
Γειά χαρά σε όλους.

Παιδιά το θέμα είναι επείγον. Έχω δικαστήριο στις 2 Νοεμβρίου, βρίσκομαι στην Ολλανδία και έχω αντιπρόσωπο Δικηγόρο στη Θεσσαλονίκη όπου και θα γίνει το δικαστήριο.

Στο τροχαίο που είχε γίνει το 2005 δεν έφταιγα εγώ, πέρασε η άλλη με κόκκινο και μας στούκαρε (ήμουν με τη σύντροφό μου). Το θέμα είναι οτι δεν είχα ασφάλεια τότε και το δικαστήριο το κάνει κλασσικά η τροχαία. Μετά το τροχαίο πήγα και έκανα νέα ασφάλεια αλλά από τότε μέχρι τώρα πολλά άλλαξαν είμαι στην Ολλανδία τώρα και τελικά δεν μπόρεσα να βρω την ασφάλεια.

Ο καημένος ο Δικηγόρος ψάχνει ασφαλιστικές εταιρείες να βρει που είχα κάνει ασφάλεια μιας και δεν θυμάμαι ούτε το όνομα της Ασφαλιστικής. Μόλις πριν λίγο έστιψα το μυαλό και μου ήρθε μια ανάμνηση οτι πρέπει να ήταν σε μια ασφαλιστική στην οδό Πολυτεχνείου (προέκταση-αρχή Τσιμισκή).

Παρακαλώ θερμά αν κάποιος από εδώ είναι ασφαλισμένος σε εκείνη την ασφαλιστική ή αν περάσει από εκεί αν είναι εύκολο ας ρίξει μια ματιά και ας αναφέρει εδώ ή σε PM περαιτέρω στοιχεία για να βρούμε το αντίγραφο της ασφάλισής μου να το καταθέσει ο δικηγόρος διότι η δίκη είναι στις 2 Νοέμβρη.

Παιδιά ΕΠΕΙΓΟΝ εκλιπαρώ για τη στήριξή σας!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Γρηγόρης

argy_kap
20/10/2009, 17:28
Ρε Γρηγόρη, με τα χεράκια σου βγάζεις τα ματάκια σου......οτι δίκιο και να είχες το έχασες....

sergiosm
20/10/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viperalus
Το θέμα είναι οτι δεν είχα ασφάλεια τότε

...

για να βρούμε το αντίγραφο της ασφάλισής μου

Συγγνώμη αλλά μπερδεύτηκα

Τελικά είχες ασφάλεια ή όχι ;;

gixxerpap
20/10/2009, 18:29
ο δικηγόρος μπορεί να πάει στην ένωση ασφαλιστών και να κάνει απο εκεί μια αναζήτηση με τα στοιχεία σου.

Viperalus
20/10/2009, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Ρε Γρηγόρη, με τα χεράκια σου βγάζεις τα ματάκια σου......οτι δίκιο και να είχες το έχασες....
Τι εννοείς; Ο δικηγόρος είπε οτι αν παρουσιάσω το χαρτί οτι είχα βγάλει ασφάλεια ακόμη και μετά το συμβάν, είμαι καλυμένος και όπως έγραψα και στην πρώτη δημοσίευση (απαντώ και στον sergiosm) έκανα συμβόλαιο με μια ασφαλιστική μετά το συμβάν. Πριν το συμβάν η ασφάλεια που είχα είχε λήξει.

Σε ευχαριστώ gixxerpap, μπορεί να το κάνει δίχως να ξέρει σε ποιά ασφαλιστική ήμουν ασφαλισμένος; Δηλαδή υπάρχει κάτι σαν συγκεντρωτική βάση δεδομένων με το σύνολο των ασφαλισμένων από όλες τις ασφαλιστικές εταιρείες;

Γρηγόρης

sergiosm
20/10/2009, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viperalus
Τι εννοείς; Ο δικηγόρος είπε οτι αν παρουσιάσω το χαρτί οτι είχα βγάλει ασφάλεια ακόμη και μετά το συμβάν, είμαι καλυμένος και όπως έγραψα και στην πρώτη δημοσίευση (απαντώ και στον sergiosm) έκανα συμβόλαιο με μια ασφαλιστική μετά το συμβάν. Πριν το συμβάν η ασφάλεια που είχα είχε λήξει.

...

Γρηγόρης


Γρηγόρη,

ΔΕΝ είσαι καλυμένος, εκτός και αν το συμβόλαιο κάλυπτε αναδρομικά και την ημέρα που σε έγγραψαν.

Τώρα βέβαια, όλα είναι πιθανά, αλλά μην το παίρνεις τόσο χαλαρά το πράγμα.
:wave2:

argy_kap
21/10/2009, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Γρηγόρη,

ΔΕΝ είσαι καλυμένος, εκτός και αν το συμβόλαιο κάλυπτε αναδρομικά και την ημέρα που σε έγγραψαν.

Τώρα βέβαια, όλα είναι πιθανά, αλλά μην το παίρνεις τόσο χαλαρά το πράγμα.
:wave2:

Ο sergios έχει δίκιο....πρέπει το συμβόλαιο να κάλυπτε την ημέρα του ατυχήματος....γιατί το άφησες τελευταία στιγμή? Το καλό είναι οτι μπορεί να την γλυτώσεις σαν τον Χριστοφοράκο μια που είσαι έξω....:D

blackbusa
21/10/2009, 11:52
Απο την στιγμη που λες οτι δεν φταις εσυ δεν σε πολυνοιαζει αν ειχες η δεν ειχες ασφαλεια...λογικα πρεπει να ειχες φαει μια κληση απο την αστυνομια και το θεμα να εχει κλεισει...λογικα παλι εκανες αργοτερα ασφαλεια για να δειξεις καλη διαγωγη και οτι δεν ειχες εσκεμμενα αμελησει την ασφαλεια...σωστα???το επειχηρημα που θα πουν οι αντιδικοι οτι δεν σε καλυπτουμε γιατι δεν ειχες ασφαλεια(αν καταλαβα καλα) δεν στεκει νομικα ουτε εχει καμμια σχεση....αρκει να εχεις βαλει τσακαλι δικηγορο...καλα ξεμπερδεματα....



:wave2:

SVX
21/10/2009, 12:08
παντως καλα κανεις και εισαι Ολλανδια.....


τωρα πως θα βρεις το δικιο σου ( ενω δεν υπαρχει ) με τηλεκατευθυνομενο δικηγορο....:rolleyes:

blackbusa
21/10/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX



τωρα πως θα βρεις το δικιο σου ( ενω δεν υπαρχει )

δηλαδη???και σορρυ για το spam...

SVX
21/10/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
δηλαδη???και σορρυ για το spam...


Το να οδηγεις χωρις ασφαλεια δεν σου δινει δικιο σε καμια περιπτωση .
ΚΑΙ δεν μιλαω για το ατυχημα . ΚΑΙ μονο το να κυκλοφορεις ανασφαλιστος ειναι φαουλ .απο κει και περα οταν ληγει ενα συμβολαιο γινεται αυτοματη ανανεωση, η οποια δε σε καλυπτει αν δεν επισκεφτεις εντος λιγων ημερων στον ασφαλιστη να την επιβεβαιωσεις/πληρωσεις

blackbusa
21/10/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Το να οδηγεις χωρις ασφαλεια δεν σου δινει δικιο σε καμια περιπτωση .
ΚΑΙ δεν μιλαω για το ατυχημα . ΚΑΙ μονο το να κυκλοφορεις ανασφαλιστος ειναι φαουλ .απο κει και περα οταν ληγει ενα συμβολαιο γινεται αυτοματη ανανεωση, η οποια δε σε καλυπτει αν δεν επισκεφτεις εντος λιγων ημερων στον ασφαλιστη να την επιβεβαιωσεις/πληρωσεις

δικιο πανω σε ποιο πραγμα???για το ατυχημα η για το οτι ανανεωσες μετα???αν τα γεγονοτα ειναι οπως τα λεει ο φιλος δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο...θα πληρωθει για τις ζημιες που του προξενησε η τυπισσα που περασε με κοκκινο και θα φαει και ενα προστιμο (αν δεν το εχει φαει κιολλας) που κυκλοφορουσε ανασφαλιστος...ο τσαμπουκας για αυτον θα ηταν αν ειχε προκαλεσει αυτος το ατυχημα...

:wave2:

Gandalf dr685sm
21/10/2009, 12:43
Το "σημερινό" πρόστιμο είναι 500euro και αφαίρεση άδειας και πινακίδας... σε δικαστήριο αυτό θα αυξηθεί σημαντικά σαν κόστος. Επίσης δεν ξέρουμε αν έκανε η κυρία θετική ή αρνητική δήλωση.

Επίσης... η τροχαία ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ για το οτι δεν είχε ασφάλεια. Σε βάζει να πληρώσεις κλήση και κάνει τα παραπάνω. Δικαστήριο γίνεται μόνο αν δεν πληρώσεις την κλήση ή αν υπήρχε τραυματισμός της άλλης οδηγού... και εκεί φίλε μου, είναι σκούρα τα πράγματα.. έφταιγες-δεν έφταιγες, καθώς ασφάλεια ουσιαστικά δεν είχες.

Gandalf

blackbusa
21/10/2009, 12:50
Μην λεμε οτι θελουμε...ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ...τελος...και μαλλον ειναι ποινικο το δικαστηριο γιατι ο φιλος λεει οτι το κανει η τροχαια...γιαυτο μαλλον καιγετε να βρει και το ασφαλιστιριο...για να φαει κανα εξαμηνο με αναστολη και να ξεμπερδευει...

υ.γ. φιλος ειχε τρακαρει με τυπισσα που εκανε αναστροφη...το μηχανακι οχι μονο ανασφαλιστο αλλα και χωρις πινακιδες...δεν θυμαμαι αν αυτος ειχε διπλωμα...τον πληρωσε κανονικα η αφαλιστικη (ειχε και τραυματισμο) και μετα εφαγε ενα προστιμο απο τους μπατσους....στο ποινικο δεν ζητησε την διωξη της τυπισσας...σε ΑΛΛΟ δικαστηριο που του εκανε η τροχαια (λεμε αλλο) εφαγε καποιους μηνες με αναστολη....

:wave2:

manhunter
21/10/2009, 13:02
Eγώ που είχα τρακάρει χωρίς να φταίω, δεν είχα ούτε δίπλωμα ούτε ασφάλεια.
Έγινε κάποια στιγμή ένα δικαστήριο, είχα βγάλει το δίπλωμα, και απλά με επέπληξαν για την ασφάλεια.

Αν δεν σου κόψει κλήση εκείνη την στιγμή η τροχαία οτι δεν έχεις ασφάλεια, αν δεν φταίς δεν σου κάνουν τίποτα.

Μου έλεγαν οτι παίζει να πληρώσω ένα πρόστιμο για αυτο αλλα δεν μου ζητήθηκε να πληρώσω το παραμικρό.

Από την στιγμή που δεν φταίς, θα αποζημιωθείς κανονικά, και θα γίνει άλλο δικαστήριο για το οτι δεν ειχες ασφάλεια.

Απλά ο δικηγόρος σου θέλει το συμβόλαιο για να δείξεις οτι συνετίστηκες και να μην έχουν πάτημα για μείωση της αποζήμιωσης οι αντίδικοι.

Καλά ξεμπερδέματα


:wave2:

Viperalus
22/10/2009, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Eγώ που είχα τρακάρει χωρίς να φταίω, δεν είχα ούτε δίπλωμα ούτε ασφάλεια.
Έγινε κάποια στιγμή ένα δικαστήριο, είχα βγάλει το δίπλωμα, και απλά με επέπληξαν για την ασφάλεια.

Αν δεν σου κόψει κλήση εκείνη την στιγμή η τροχαία οτι δεν έχεις ασφάλεια, αν δεν φταίς δεν σου κάνουν τίποτα.

Μου έλεγαν οτι παίζει να πληρώσω ένα πρόστιμο για αυτο αλλα δεν μου ζητήθηκε να πληρώσω το παραμικρό.

Από την στιγμή που δεν φταίς, θα αποζημιωθείς κανονικά, και θα γίνει άλλο δικαστήριο για το οτι δεν ειχες ασφάλεια.

Απλά ο δικηγόρος σου θέλει το συμβόλαιο για να δείξεις οτι συνετίστηκες και να μην έχουν πάτημα για μείωση της αποζήμιωσης οι αντίδικοι.

Καλά ξεμπερδέματα
Ως ένα σημείο είναι έτσι όπως τα λέει ο φίλος, μόνο που πρέπει να ήσουν πολύ τυχερός και δεν πλήρωσες πρόστιμο.

Εγώ πλήρωσα στην Τροχαία για να πάρω τις πινακίδες, διότι μου τις κράτησαν (δεν θυμάμαι γιατί έγινε αυτό). Απ' όσο θυμάμαι πλήρωσα κάπου 250 ευρώ το 2005 ή λίγο παραπάνω.

Λοιπόν, το δικαστήριο το κάνει η τροχαία και είναι Αστικό και μου είπαν οτι αν θέλω μπορώ να κάνω άλλο δικαστήριο εγώ προς την τύπισσα που μας στούκαρε όπου εκείνο θα είναι ποινικό και εκεί μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση, αλλά πριν κάνω κάτι σε ποινικό θα ήταν καλό από όλες τις πλευρές να τα βρούμε μεταξύ μας με έναν συμβιβσμό για να μην πληρώνουμε δικηγόρους.

Στο φίλο πιο πάνω που είπε για το "εξ' αποστάσεως", υπάρχουν και οι γονείς μου και ο δικηγόρος όπου και στις δυο περιπτώσεις υπάρχει εξουσιοδότηση από πλευράς μου λόγω του οτι μένω Ολλανδία. Για να μην έχω παρεβρεθεί την πρώτη φορά στο δικαστήριο και να μην υπήρξε πρόβλημα (οι αντίδικοι είχαν ζητήσει αναβολή τότε) σημαίνει οτι δεν τίθεται θέμα γι' αυτό.

blackbusa
22/10/2009, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viperalus
Ως ένα σημείο είναι έτσι όπως τα λέει ο φίλος, μόνο που πρέπει να ήσουν πολύ τυχερός και δεν πλήρωσες πρόστιμο.

Εγώ πλήρωσα στην Τροχαία για να πάρω τις πινακίδες, διότι μου τις κράτησαν (δεν θυμάμαι γιατί έγινε αυτό). Απ' όσο θυμάμαι πλήρωσα κάπου 250 ευρώ το 2005 ή λίγο παραπάνω.

Λοιπόν, το δικαστήριο το κάνει η τροχαία και είναι Αστικό και μου είπαν οτι αν θέλω μπορώ να κάνω άλλο δικαστήριο εγώ προς την τύπισσα που μας στούκαρε όπου εκείνο θα είναι ποινικό και εκεί μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση, αλλά πριν κάνω κάτι σε ποινικό θα ήταν καλό από όλες τις πλευρές να τα βρούμε μεταξύ μας με έναν συμβιβσμό για να μην πληρώνουμε δικηγόρους.

Στο φίλο πιο πάνω που είπε για το "εξ' αποστάσεως", υπάρχουν και οι γονείς μου και ο δικηγόρος όπου και στις δυο περιπτώσεις υπάρχει εξουσιοδότηση από πλευράς μου λόγω του οτι μένω Ολλανδία. Για να μην έχω παρεβρεθεί την πρώτη φορά στο δικαστήριο και να μην υπήρξε πρόβλημα (οι αντίδικοι είχαν ζητήσει αναβολή τότε) σημαίνει οτι δεν τίθεται θέμα γι' αυτό.

φιλε μου μπερδευεσε...στο ΑΣΤΙΚΟ ζητας λεφτα...εκ της τροχαιας γινονται μονο ποινικες δικες και αυτο γιατι υπαρχει τραυματισμος φανταζομαι και ζητησες και την ποινικη διωξη της τυπισσας...η μπερδευεσε με τις λεξεις η κατι δεν μας λες....

και παλι καλα ξεμπερδεματα...
:wave2:

edit...εκτος αν ειναι το ποινικο που σου κανει εσενα η τροχαια γιατι δεν ειχες ασφαλεια...και παλι καλα ξεμπερδεματα...λογικα θα μας κανα εξαμηνο με αναστολη και παπαλα...

sergiosm
22/10/2009, 13:43
Ρε φίλε

το Δικαστήριο για τί είναι;;;


για το ατύχημα;
για την ασφάλεια;

Αν είναι για το ατύχημα, το ότι δεν είχες ασφάλεια δεν παίζει ρόλο

Αν είναι για την ασφάλεια, είναι η ουσία της υπόθεσης

Viperalus
22/10/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ρε φίλε

το Δικαστήριο για τί είναι;;;


για το ατύχημα;
για την ασφάλεια;

Αν είναι για το ατύχημα, το ότι δεν είχες ασφάλεια δεν παίζει ρόλο

Αν είναι για την ασφάλεια, είναι η ουσία της υπόθεσης
Δε νομίζω να ανέφερα κάπου οτι το δικαστήριο είναι για την ασφάλεια...

Και προς τι η ένταση με τα παρατεταμένα ερωτηματικά, είμαι κι εδώ υπόλογος για κάτι και δεν το ξέρω;...:sick:

Viperalus
27/10/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Μην λεμε οτι θελουμε...ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ...τελος...και μαλλον ειναι ποινικο το δικαστηριο γιατι ο φιλος λεει οτι το κανει η τροχαια...γιαυτο μαλλον καιγετε να βρει και το ασφαλιστιριο...για να φαει κανα εξαμηνο με αναστολη και να ξεμπερδευει...

υ.γ. φιλος ειχε τρακαρει με τυπισσα που εκανε αναστροφη...το μηχανακι οχι μονο ανασφαλιστο αλλα και χωρις πινακιδες...δεν θυμαμαι αν αυτος ειχε διπλωμα...τον πληρωσε κανονικα η αφαλιστικη (ειχε και τραυματισμο) και μετα εφαγε ενα προστιμο απο τους μπατσους....στο ποινικο δεν ζητησε την διωξη της τυπισσας...σε ΑΛΛΟ δικαστηριο που του εκανε η τροχαια (λεμε αλλο) εφαγε καποιους μηνες με αναστολη....

:wave2:
Σε ευχαριστώ, μου δίνεις κουράγιο με αυτό μιας και όπως θα απαντήσω και στο ακόλουθο που ρώτησες:


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
φιλε μου μπερδευεσε...στο ΑΣΤΙΚΟ ζητας λεφτα...εκ της τροχαιας γινονται μονο ποινικες δικες και αυτο γιατι υπαρχει τραυματισμος φανταζομαι και ζητησες και την ποινικη διωξη της τυπισσας...η μπερδευεσε με τις λεξεις η κατι δεν μας λες....

και παλι καλα ξεμπερδεματα...

:wave2:
:δεν κρύβω κάτι, υπήρξε ελαφρύς τραυματισμός εμού και της τότε κοπέλας μου και πήγαμε σε νοσοκομείο για εξετάσεις και εκεί φάνηκε οτι είχαμε κάποιους μικροτραυματισμούς και μείναμε μια εβδομάδα στο σπιτι με φάρμακα και παυσίπονα.

Μετά το δικαστήριο που κάνει η τροχαία, μπορώ να κάνω και εγώ στην τύπισσα για όοολα αυτά μιας και την εβδομάδα που μείναμε στο σπίτι το μαγαζί μου το είχα κλειστό, είχα pet shop και αναγκαζόμουν να πάω με την κατάσταση που ήμουν διότι υπήρχαν ζώα μέσα που έπρεπε να φροντιστούν έστω στο ελάχιστο. Πάντως μου είπε ο δικηγόρος οτι αυτό το δικαστήριο το κάνει η τροχαία και ότι μπορούμε να κάνουμε εμείς άλλο στην τύπισσα για να διεκδικήσουμε ζημιές υλικές, σωματικές και ηθικές.

Υ.Γ. για την ασφάλεια ακόμα ψάχνουμε σε ασφαλιστικές... :(

Γρηγόρης

blackbusa
27/10/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viperalus
Σε ευχαριστώ, μου δίνεις κουράγιο με αυτό μιας και όπως θα απαντήσω και στο ακόλουθο που ρώτησες:


:δεν κρύβω κάτι, υπήρξε ελαφρύς τραυματισμός εμού και της τότε κοπέλας μου και πήγαμε σε νοσοκομείο για εξετάσεις και εκεί φάνηκε οτι είχαμε κάποιους μικροτραυματισμούς και μείναμε μια εβδομάδα στο σπιτι με φάρμακα και παυσίπονα.

Μετά το δικαστήριο που κάνει η τροχαία, μπορώ να κάνω και εγώ στην τύπισσα για όοολα αυτά μιας και την εβδομάδα που μείναμε στο σπίτι το μαγαζί μου το είχα κλειστό, είχα pet shop και αναγκαζόμουν να πάω με την κατάσταση που ήμουν διότι υπήρχαν ζώα μέσα που έπρεπε να φροντιστούν έστω στο ελάχιστο. Πάντως μου είπε ο δικηγόρος οτι αυτό το δικαστήριο το κάνει η τροχαία και ότι μπορούμε να κάνουμε εμείς άλλο στην τύπισσα για να διεκδικήσουμε ζημιές υλικές, σωματικές και ηθικές.

Υ.Γ. για την ασφάλεια ακόμα ψάχνουμε σε ασφαλιστικές... :(

Γρηγόρης

φιλε μου καταρχην με το ''κατι δεν μας λες" δεν το εννοω με πονηρο...απλα επειδη εχει περασει πολυς καιρος ισως να μην τα θυμασε καλα...για να το ξεκαθαρισουμε αυτο...δηλαδη επειδη παλι ψιλομπερδευτικα...το δικαστηριο το κανει η τροχαια για την τυπισσα???αν ναι δεν το κανει ακριβως η τροχαια...αλλα εσυ που ζητησες την ποινικη της διωξη λογω του τραυματισμου σου....εκτος βεβαια αν αυτη που σε χτυπησε ειχε επαγγελματικο διπλωμα που παει αυτεπαγγελτα...αν εχεις αποζημειωθει απο την ασφαλιστικη της δεν μπορεις πια να τις κανεις δικαστηριο αστικο για να παρεις λεφτα(φανταζομαι οτι μετα απο τοσο καιρο εχεις ξεμπερδεψει)...αν και βασικα δεν κανεις σε αυτην αλλα στην ασφαλιστικη της μιας και αυτη σε πληρωνει...βασικα ειναι πολλες οι υποθεσεις και οι παραμετροι που πρεπει να γραφω ωρες....
στο θεμα μας...αν ειναι η περιπτωση που σου ειπα παραπανω απλα η ερχεσε και λες οτι δεν ζητας πια την ποινικη της διωξη η το κανει ο δικηγορος σου...το ενα ειναι τσαμπα και στο αλλο πληρωνεις...

υ.γ. ακομα δεν καταλαβα γιατι ψαχνεις για την ασφαλεια σου???το λεω με το αν καταλαβα καλα και υσχιει οτι εγραψα παραπανω....

Viperalus
27/10/2009, 14:07
Άστα να πάνε πέρασαν χρόνια και η μνήμη μου δεν είναι και η καλύτερη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
φιλε μου καταρχην με το ''κατι δεν μας λες" δεν το εννοω με πονηρο...απλα επειδη εχει περασει πολυς καιρος ισως να μην τα θυμασε καλα...για να το ξεκαθαρισουμε αυτο...δηλαδη επειδη παλι ψιλομπερδευτικα...το δικαστηριο το κανει η τροχαια για την τυπισσα???αν ναι δεν το κανει ακριβως η τροχαια...αλλα εσυ που ζητησες την ποινικη της διωξη λογω του τραυματισμου σου....εκτος βεβαια αν αυτη που σε χτυπησε ειχε επαγγελματικο διπλωμα που παει αυτεπαγγελτα...αν εχεις αποζημειωθει απο την ασφαλιστικη της δεν μπορεις πια να τις κανεις δικαστηριο αστικο για να παρεις λεφτα(φανταζομαι οτι μετα απο τοσο καιρο εχεις ξεμπερδεψει)...αν και βασικα δεν κανεις σε αυτην αλλα στην ασφαλιστικη της μιας και αυτη σε πληρωνει...βασικα ειναι πολλες οι υποθεσεις και οι παραμετροι που πρεπει να γραφω ωρες....
στο θεμα μας...αν ειναι η περιπτωση που σου ειπα παραπανω απλα η ερχεσε και λες οτι δεν ζητας πια την ποινικη της διωξη η το κανει ο δικηγορος σου...το ενα ειναι τσαμπα και στο αλλο πληρωνεις...

υ.γ. ακομα δεν καταλαβα γιατι ψαχνεις για την ασφαλεια σου???το λεω με το αν καταλαβα καλα και υσχιει οτι εγραψα παραπανω....
Το πρώτο είναι που λες, αλλά εμένα γιατί μου είπανε οτι αυτό το δικαστήριο το κάνει η τροχαία και είναι αστικό και αν θέλω να κάνω προς την τύπισσα θα πρέπει να κάνω άλλο εγώ και θα είναι ποινικό; Ουφ! δεν τα μπορώ αυτά.. :sick:

Από την ασφαλιστική της δεν πήρα τίποτα, ενώ ξέχασα να αναφέρω οτι η ασφαλιστική της λέει κήρυξε πτώχευση (General Union). Αυτό το έμαθα τώρα τελευταία, στη δεύτερη φορά που γίνεται το δικαστήριο.

Για την ασφάλεια ψάχνω διότι μου το είπε ο δικηγόρος για να είμαστε σωστοί όπως είπε.

blackbusa
27/10/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viperalus
Άστα να πάνε πέρασαν χρόνια και η μνήμη μου δεν είναι και η καλύτερη.


Το πρώτο είναι που λες, αλλά εμένα γιατί μου είπανε οτι αυτό το δικαστήριο το κάνει η τροχαία και είναι αστικό και αν θέλω να κάνω προς την τύπισσα θα πρέπει να κάνω άλλο εγώ και θα είναι ποινικό; Ουφ! δεν τα μπορώ αυτά.. :sick:

Από την ασφαλιστική της δεν πήρα τίποτα, ενώ ξέχασα να αναφέρω οτι η ασφαλιστική της λέει κήρυξε πτώχευση (General Union). Αυτό το έμαθα τώρα τελευταία, στη δεύτερη φορά που γίνεται το δικαστήριο.

Για την ασφάλεια ψάχνω διότι μου το είπε ο δικηγόρος για να είμαστε σωστοί όπως είπε.

φιλε μου χωρις να ειμαι δικηγορος και χωρις να θελω να σε παρω στον λαιμο μου...η δεν στα ειπανε καλα η δεν τα καταλαβες εσυ καλα οσο αφορα το αστικο και το ποινικο...

μετα απο 5 χρονια δεν ξερω αν σε καλυπτει το επικουρικο ταμειο για πολλους λογους...καταρχην σιγα να μην υπαρχει ο φακελος σου του ατυχηματος...μην μπερδευεις την δικογραφια του ατυχηματος απο την τροχαια και τον φακελο του περιστατικο στην πρωην General...αυτο στο γραφω για το αν μπορεις να διεκδικησεις η οχι λεφτα απο την τυπισσα(ασφαλιστικη της δηλαδη)...αλλα και εσυ πολυ δεν το αργησες/σκεφτηκες???τεσπα...

ο δικηγορος ειναι φιλος???ναι η οχι θα σε συμβουλευα να ρωτησεις και μια δευτερη (ισως και τριτη) γνωμη...γιατι ειναι κριμα να δωσεις 200-300 ευρω για εξοδα παραστασεως για να πει καποιος οτι απλα δεν θελουμε πια την ποινικη της διωξη...η και να γινει η δικη για κατι που δεν εχεις κανενα οφελος και κερδος...λεφτα για το κρατος και τα δικαστηρια ειναι αυτα...δεν κανεις κανενα ταξιδακι (αν μπορεις) στην Ελλαδα να τα χαρεις εστω...

επαναλαμβανω οτι γραφω βασει των γεγονοτων που εχω καταλαβει....καλα ξεμπερδεματα και παλι και ελπιζω να βοηθησα...

:wave2:

Viperalus
27/10/2009, 22:23
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Ταξιδάκι στην Ελλάδα πολύ χλωμό, ο δικηγόρος είναι κουμπάρος της Δικηγόρου της οικογένειάς μας και απ' ότι φαίνεται προσπαθεί να εξυπηρετήσει και πήρε το θέμα ζεστά. Τώρα αυτά βάσει του πώς τα μετφέρει η mother και από όσα κατάλαβα εγώ από την μεταξύ μας επικοινωνία.

Για το αν θα έκανα δικαστήριο εγώ για να διεκδικήσω λεφτά το άφησα περιμένοντας το δικαστήριο για να δω τι θα γίνει μήπως και τα βρίσκαμε μεταξύ μας, αλλά η πρώτη δίκη πήρε αναβολή από πέρυσι να εκδικαστεί φέτος....

Άσε όσο τα σκέφτομαι όλα αυτά τόσο φουντώνω με τα συστήματά τους και τις μ@λ@κίες τους! 6 μήνες φυλάκιση σου λέει με αναστολή! (δεν αναφέρομαι σε εσάς που το είπατε-στο σύστημα). Δηλαδή για νά ΄χω καλό ρώτημα.. έκλεψα, έκανα απόπειρα φόνου, τι σκατά έκανα ήθελα νά ΄ξερα γαμώ το κωλοσύστημα που όλα γίνονται για την κονόμα;!!!

Όλα γίνονται για την κονόμα και εφευρίσκονται 1002 μ@λ@κίες για να εισπράτει το κράτος και τίποτα άλλο. Από τη στιγμή που δεν φταίω, δεν προκάλεσα τραυματισμό κάποιου για ποιό λόγο δηλαδή να έχω αυτή την αντιμετώπιση των 6 μηνών φυλάκισης με αναστολή;! Δηλαδή αυτά θα γραφτούν και στο ποινικό μου μητρώο;!
:eyepop:

blackbusa
28/10/2009, 04:01
φιλε μου απο την στιγμη οπως καταλαβα το δικαστηριο γινεται για τιν τυπισσα εσυ δεν εχεις καμμια σχεση...και οπως εγραψες και πιο πανω πληρωσες καποιο προστιμο...αρα μετα απο τοσο καιρο σιγουρα εισαι οκ...που και να μην εισουνα λεμε αυτο δεν γραφετε στο μητρωο σου οπως φοβασε...εκτος αν το ξανακανεις....πραγμα δυσκολο μιας και μενεις μονιμα στην Ολλανδια...και βεβαια δεν σημαινει οτι θα ετρωγες σιγουρα καμπανα...


για τα υπολοιπα φανταζομαι δεν τολμας καν να μην εχεις ασφαλεια εκει που μενεις...και οι λογοι ειναι πολλοι...

ανθρωποι ειμαστε και λαθη κανουμε....


:wave2: